„ISOLEER KOLONELS ALS LEPRA-LIJDERS" MELINA MERCOURI BESLUIT TOURNEE IN AMSTERDAM „In Griekenland dreigt tweede Vietnam" zo sterk als vader VOEDING Premielast voor sociale verzekering baart C.S.W.V. gote zorgen AMRO-LENING ZWAARDEMAKER Experimentele bouwplannen krijgen nu vastere vorm KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND Zeeman stak vrouw (als u in 24 maanden zou aflossen). VAN ONZE LEESTAFEL Vergissing Om mensenlevens Slordig met stemrecht Vakbeweging en Vara zeggen vrijheids beweging hun steun toe BLOEMETJE DE IVAVO UIT RAMPZALIG TWEEDE VIETNAM Het ideaal van alle kinderen. Geef ze Liga voor een gezonde, harmonieuze lichaamsontwikkeling en levens kracht. Schenk hen de rijkdom aan nutriënten die iedere Liga bevat. Ver trouwde gezondheids-basis voor ba by, kleuter en schoolgaande jeugd. NIEUWE VORMEN SEV1LLA ORANGE MARMELADE 'tf/eiw/s qoóstj; BEMIDDELEND Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van 118,37. Rekent U nu even mee: 24 X ƒ118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. Moeilijkheden WOENSDAG 15 MEI 1968 Ze hadden beiden wel reden tot lachen: Melina Mercouri, omdat zij zich giste ren in Amsterdam verzekerde van de steun van de vakcentrales in ons land in haar verzet tegen het regime in Griekenland. En N.V.V.-voorzitter A. H. Kloos, om dat arm in arm zitten met een warmbPcredige actrice een prettige bezigheid is. Ge tuige deze Kloos-up. AMSTERDAM Melina Mercouri (Bonny and Clyde-tenue, zeer slank, ver moeid, gebalde vuist; bruin-fluwelen ogen, die zwart van woede kunnen wor den): „Als de vrije wereld Griekenland niet helpt, dan zullen we de wapenen opnemen en wij, Grieken, weten wat vechten is! Ik zweer dat we desnoods zul len vechten tegen de kolonels. Als de vrije wereld ons in de steek Iaat, zullen we vechten en sterven". De beroemde actrice („Nooit op zondag") Iaat geen ruimte voor twijfel: het militaire bewind in haar land moet snel verdwijnen of er ontstaat opnieuw een burgeroorlog in Griekenland, waar het verzet met de dag groeit. Zij hield gisteren in Amsterdam kor te toespraken op het Centraal Station (waar ze arriveerde) en bij de Dok werker. In het gebouw van het NVV kon zij later de voorlopige resultaten van haar actie bekend maken. Vertegenwoordigers van de drie vak centrales hebben steun toegezegd aan de Griekse vrijheidsbeweging en de Griekse vakbonden. De VARA houdt op 29 mei via radio en televisie een „Van harte-actie", waarvan de opbrengst voor het pas opgerichte Steunfonds Griekenland is. Dit fonds maakt geld over (langs geheime weg) naar de fa milies van politieke gevangenen en het steunt het verzet in binnen- en buiten land. Melina Mercouri sloot gisteren een Europese tournee af, gericht tegen het militaire bewind en voor herstel van de democratie. Op het station werd ze verwelkomd door leden van het comité Vrij Griekenland en landge noten. Bij de Dokwerker stonden een paar honderd mensen, van wie enkele haar bloemen aanboden. „Ik vraag jullie hulp. Wat in Grie kenland gebeurt is bloedschande. Ne derland en de hele wereld zijn mede verantwoordelijk. Ik ben geen rede naar, alleen maar een vrouw. De de mocratie moet hersteld worden. Help ons, please". Na het gesprek met NVV-voorzitter Kloos en andere vakbondsleiders, zette Melina Mercouri uiteen hoe ernstig de situatie in Griekenland is. Als mogelij ke oplossing ziet zij een vollédijfe iso lering van de militaire junta. „Trap Griekenland uit de Navo. Daar kan Nederland iets aan doen, want jullie hebben een belangrijke stem in de Navo. Het bewind moet mi litair, economisch en politiek volledig alleen komen te staan, zodat het niet meer kan regeren. Dan is er een kans, dat de democratie zonder wapenge weld hersteld kan worden". Het verzet buiten Griekenland hoopt DEN HAAG De experimentele bouwplannen van minister Schut (Volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) hebben vastere vorm gekregen. Op het congres van de 50-jarige Nederlandse katholieke aannemers- en patroonsbond in Amster dam kondigde hy gisteren een bescheiden programma van hooguit 800 experi mentele woningen per jaar aan. In de extra kosten van gemiddeld 3000 gulden per woning wil hy 200 gulden bijdragen. ADVERTENTIE Melina Mercouri zwaait met de vlag van haar vaderland uit een taxi, na dat zij per trein in de hoofdstad is aan gekomen. Ook hier vraagt zij op eigen wijze aandacht voor het herstel van de democratie in Griekenland. voorlopig nog op een vreedzame oplos sing. Van het Nederlandse geld zullen dan ook geen wapens worden gekocht. De vakcentrales zullen hun leden op roepen het fonds te steunen. Volgens de actrice is er van de eerste dag af ver zet geweest tegen het militaire bewind, wat blijkt uit de vele arrestaties. Melina Mercouri keert morgen via Parijs terug naar de V.S., waar ze de verkiezingscampagne van Robert Ken nedy ondersteunt. „Hij heeft beloofd, dat hij het Griekse volk militair en economisch zal steunen. Ik wil graag helpen hem de kans te geven zijn be lofte waar te maken". Over Koning Constantijn: „Hij moet de politiek maar vergeten en ergens stil gaan leven. Hij heeft een slechte rol gespeeld door zijn samenwerking met de kolonels. Zijn interventie was dom en rampzalig. Dit keer gaf zijn moeder hem geen goed advies". Zij onderstreept, dat Grieken van al le politieke richtingen nu samenwer ken in het verzet. Maar het regime heeft ook aanhang. Melina wordt da gelijks bedreigd en eergisteren pro beerden Griekse arbeiders haar in Brus sel met een mes te lijf te gaan. In Am sterdam hield de politie dan ook de zaak scherp in het oog. De actrice reist op een Zwitsers pas poort. „Maar ik ben helemaal Grieks en dat kan ik niet veranderen". Het verzet tegen de junta hoopt, dat het buitenland Griekse schepen zal gaan boycotten en men wil een 24-uurs staking over de hele wereld organise ren uit solidariteit met de verdrukte Grieken. „Denk erom", zegt Melina, „het kan overal gebeuren. Er dreigt een tweede Vietnam, maar dan in Griekenland. Isoleer de kolonels als lepra-lijders". Tot veler verbazing bestaat er nau welijks belangstelling als de actrice het gebouw van het NVV verlaat. Een vergrijsde fotograaf: „Ik heb nooit ie mand voor de lens gehad die zo foto geniek is. Eén plaat was voldoende ge weest, maar ik heb er dertig gemaakt. Puur voor m'n genoegen". DEN HAAG De voorzitter van de Eerste Kamer, dr. ir. J. P. Mazure, heeft gistermiddag als lid van de Eer ste Kamer beëdigd de heer A. C. Ver hoef te Utrecht. De heer Verhoef maakt deel uit van de PvdA-fractie. Hij vervult de vacature, ontstaan door het vertrek van ir. H. Vos. LIGA DEN HAAG Pynlyke beslissingen zyn nodig om de premielast voor de so ciale verzekering binnen aanvaardbare grenzen te houden. Op het ogenblik i deze last al 35.5 procent van de loonkosten in het bedrijfsleven. Binnen enkele jarenzal dit percentage by een gelijkblijvend verzekeringspakket zijn aan gegroeid tot veertig procent zo voorspelt het Centraal Sociaal Werkgevers-Ver bond in zijn jongste jaarverslag. Het baseert deze verwachting op de stijgende kosten voor gezondheidszorg, de vergrijzing van de bevolking, toene ming van de studieduur niet als gevolg dat een kleiner wordend „actief" deel van de bevolking de hogere sociale uit keringen zal moeten betalen. Het verbond ziet twee wegen om deze lasten te drukken: 1. Reorganisatie van de „versplinte rende en dure uitvoeringsorganisaties" voor de sociale verzekering en toezicht op de sterk stijgende uitgaven voor ge zondheidszorg. 2. Het laten vervallen van bepaalde onderdelen van de bestaande verzeke ringen, waardoor mede een rem kan worden gezet op een te gemakkelijk ge- ADVERTENTIE m fr'iö ••••'if. De minister stelde als voorwaarde dat bij experimentele huizen aan woonbehoeften wordt voldaan, die tot nu toe onvoldoende tot hun recht ko men en dat zij na een eerste aanloop in de normale woningbouw een plaats kunnen krijgen. De minister denkt aan complexen van tien tot 300 woningen, waarin ge- experimenteerd wordt op het gebied van indeling, uitrusting en constructie, en aan nieuwe vormen van het aan eenvoegen en opstapelen van huizen. Een commissie, gevormd uit mensen buiten het departement, zal de mi nister adviseren bij de beoordeling van de bouwplannen. Daarin zullen ook moeten doorklinken de stemmen van de huisvrouw, belegger, stedebouwkun- dige, architect, bouwer en opdrachtge ver. Minister Schut voorziet de komende vijftig jaar een enorme omwenteling in de bouwerij: in de aard der ge bouwen, de gebruikte materialen en technieken, en in de organisatie. ADVERTENTIE Krachtige modern toegeruste onder nemingen zullen nodig zijn om de ont wikkeling bij te houden, evenals sa menwerking met bouw-, installatie- en toeleveringsbedrijven. Steeds meer ondernemers zullen vol gens hem pogen een groter aantal schakels in handen te nemen uit de keten die „het voornemen tot bou wen", en „het gebruik van het ge bouw" verbindt. Dit betekent dat de huidige ondernemerstaak zal worden uitgebreid met marktonderzoek het werven van opdrachten, het ontwerp, de financiering, de exploitatie en het onderhoud van het bouwwerk. Minister Schut woonde later in de middag in het Stedelijk Museum het eerste openbare optreden bij van de stichting Nieuwe woonvormen, die tot doel heeft de leefbaarheid van ons land te verbeteren door het creëren van nieuwe woonvormen. De minister zei geheel achter het streven van de nieuwe stichting te staan en gaf zich op als eerste donateur. De stichting wil onder meer funge ren als bemiddelend orgaan tussen ar chitecten enerzijds en opdrachtgevers anderzijds. ROTTERDAM By een ruzie in haar huis is gisternacht de 37-jarige Rotterdamse caféhoudster I). Colpaart door een steek in de buik ernstig ge wond geraakt. De dader, de 29-jarige zeeman W. A. N., meldde zichzelf later in de nacht bij de politie van het bu reau Marconiplein. De zeeman woonde sinds enige tijd bij de vrouw in huis. Waarschijnlijk om een kleinigheid ontstond tussen de man en de vrouw in de keuken een woor denwisseling. Daarbij wond de vrouw zich zo op dat zij de zeeman een klap in het gezicht gaf. Op zijn beurt greep hij daarop een briefopener, waarmee hij het slachtoffer in de buik stak. Nadat de vrouw in het ziekenhuis was opgenomen en daar was geope reerd meldde de dader zich bij de po litie. "T; v - 'J l '01* 'iiè 'T u - ■V voor f.118,37 inde maand EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK bruik van de voorzieningen, zowel door de werknemer als de werkgever (bijv. de werkloosheidsverzekering):.! 1 Alleen langs deze weg kan volgens het verbond eventueel ruimte gevonden worden voor voorzieningen die meer noodzakelijk zijn (o.a. verbetering van de pensioenenvoorziening). Een „uiterst zorgvuldige kostenbewa king" terwille van onze toekomstige groei en werkgelegenheid wordt be pleit in het jaarverslag van het Ver bond van Nederlandse werkgevers. Het feit dat de export in 1967 met acht pro cent (naar hoeveelheid) steeg, vindt het verbond niet doorslaggevend. De ver groting is volgens de organisatie name lijk 't gevolg van prijsverlagingen die rendement van het produktieproces heb ben aangetast. Dat betekent evenzeer een verarming van onze economie als het achterblijven van onze export. Ook laat zij zich niet van de wijs brengen door de in 1967 met elf pro cent gestegen „winst, rente en onder nemersloon". De vooruitgang is vol gens haar voor een groot deel door „meevallers" tot stand gekomen. Bo vendien hebben deze „inkomensvor- men" een belangrijke achterstand in de afgelopen jaren opgelopen. „Willen we groeien, achterstanden in welvaart inlopen en mogelijkheid behouden om ontwikkelingshulp te geven, dan zullen investeringen en besparingen versterkt moeten toenemen." Dit kan door ver betering van het rendement van de on dernemingen: door kostenbewaking en versterkte vergroting van de produkti viteit, aldus dit verbond. Van president Zijlstra van De Neder landsche Bank en minister Witteveen (financiën) verwacht het verbond voor zichtigheid met „korte-termijn-reac ties". Het vindt dat zij wel eens de nei ging hebben al te voortvarend op ver anderingen in onze economie te reage ren, „waarmee zij een evenwichtige ont wikkeling van de economische structuur ten zeerste kunnen belemmeren." Het is het laatste jaarverslag van het CSWV. CSWV en VNW gingen per januari op in het Verbond van Neder landse ondernemingen. „De Nederlandse industrie komt in grote moeilijkheden als getornd gaat worden aan de terugbetaling van in voerrechten in de Europese Gemeen schap. Plannen bestaan om deze rech ten niet langer terug te betalen, als goederen gemaakt uit grondstoffen van buiten de gemeenschap weer naar overzee worden geëxporteerd. Voor ons land dat het juist van deze „ver edeling" moet hebben zou dat enor me problemen geven." De heer W. Bruynzeel, plaatsvervan gend voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, zei dit bij de toelichting op de jaarverslagen van de veronden waaruit het VNO is voortgekomen: Het Centraal Sociaal Werkgeversverbond en het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. De regeling betekent een bevoorrech ting van de grondstoffen producerende landen in de Europese Gemeenschap. Zij zal voor onze industrie sterk kostenver hogend werken, reden waarom de heer Bruynzeel een fel protest liet horen. Hij toonde zich ook een groot tegen stander van het voorstel der vakbewe ging om ondernemingen die van de ve le voordelen in de Randstad Holland profiteren te belasten door een heffing op de grond. De opbrengst (en het ef I fect van de maatregel) zou dienen ter stimulering van vestigingen in de pro bleemgebieden van ons land. De heer Bruynzeel is bijzonder bang dat in de ze streken bedrijven worden geholpen die elders geen kans van slagen heb ben. H" communiqué, dat het kabinet na zijn beraad over de lonen heeft ver strekt, was beneden de maat, vindt Trouw" (Prot. Chr.). Dat kwam door dat het op een vergissing berutte. Men liet namelijk onder verwijzing naar ver meende verplichtingen tegenover 't par lement de burgerij onnodig in het on zekere over de aard van de genomen beluiten. „Het mag zo zijn, dat de regering haar plannen gewoonlijk het eerst voor de volksvertegenwoordiging ont vouwt, hier gaat het om een ingrij pen, waarbij het kabinet zich vooral met de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven heeft verstaan en waar bij het publiek sterk betrokken is. Als men dan tegen maandag zijn beslis singen in het vooruitzicht stelt, is er geen enkele reden deze nog even ach ter te houden, „omdat de Kamerle den een en ander niet uit de pers be horen te vernemen". Als het kabinet had verteld, dat het de plannen dezer dagen eerst aan het oordeel van de thans afwezige minis ter-president wilde onderwerpen alvo rens deze te openbaren, had men een verhaal gehad. Nu men de verschul digde eerbied tegenover het parle ment ten tonele voert, lijkt het alsof men lak heeft aan het publiek. Wie mocht denken, dat het aanzien van het parlement bij deze geheimzinnig doenerij gebaat is, heeft het mis. Het lijkt ons overigens, dat niet al leen het volk, maar ook de volksver tegenwoordigers ermee gediend zou den zijn, als zij uit de pers hadden mogen vernemen, wat dat dan wel voor beslissingen zijn, waarvan het communiqué gewaagt". /^kp het congres „Alcohol en verkeer" heeft de verkeersjurist mr. Hooft- man zaterdag gezegd, dat volgens een berekening van het CBS er 15.000 onge vallen per jaar minder zouden gebeu ren, waaronder 312 dodelijke, wanneer het toelaatbare bloedalcohol-gehalte op 8 promille zou worden bepaald, rele veert de „Leeuwarder Courant" (on- afh.). „Nu zal die daling niet zo schielijk zijn, want die strafbaarstelling doet weinig, wanneer de politie in het hele land niet tot verscherpte controle overgaat Maar van de bijkomende maatregelen, die hij bepleitte: ruime re toepassing van de ontzegging van de rijbevoegdheid met minimaal een maand en publikatie van het vonnis met de volledige naam bij herhaling (waarom niet direct de eerste keer?) zou een sterk bijkomend effect kun nen uitgaan. Mr. Hooftman had ook kritiek op de lange tijd, die het kost om in Neder land tot maatregelen te komen in het belang van de verkeersveiligheid. In voering van het puntenstelsel bij ver keersovertredingen is ook zo'n zaak, die ten departemente van Justitie maar op de bureaus blijft liggen. Iedereen weet langzamerhand, dat dit departement op verkeersgebied heel moeilijk iets rond kan krijgen. Maar er zijn toch nog Kamerleden, die de minister onder een spervuur van vra gen of desnoods onder de kanonnade van een interpellatie zouden kunnen nemen? Driehonderd of desnoods hon derd mensenlevens per jaar plus en kele duizenden gewonden maken dat toch wel waard?" TTe regeringspartijen hebben het wet je, dat het kiesrecht voor de Twee de Kamer ook aan in het buitenland werkzame Nederlandse ambtenaren wil toekennen, weinig zorgvuldig afgehan deld. Het voorstel had een lange voor geschiedenis en die nonchalance was derhalve niet verschoonbaar. meent „Het Parool" (onafh. Soc.). „Op zichzelf genomen is het begrij pelijk dat onder Nederlandse diploma tieke en militaire ambtenaren de wens leeft het stemrecht te kunnen blijven uitoefenen. Lange tijd stuitte die wens echter af op een grondwet telijke barrière. Zowel de grondwets commissie-Van Schaik in 1954 als meer recent de kiesraad acht een vervulling ervan in strijd met het grondwetsartikel dat het kiesrecht al leen aan „ingezetenen" toekent. Het was de toenmalige minister Smallenbroek, die over deze beden kingen heen stapte. Hij verdedigde de stelling dat het niet aan het spraakge bruik doch aan de wet was de inhoud van het woord „ingezetenen" vast te stellen. Welnu, zeiden de wetten op de inkomstenbelasting en vermogensbe lasting van 1964 niet, dat de buiten het rijk wonende Nederlander, die in dienstbetrekking staat tot een Neder- landspubliekrechtelijke rechtspersoon, geacht wordt binnen het rijk te wo nen? Zijn voorstel ontmoette in de Twee de Kamer het door de grondwetscom missie en de kieswet voorspelde be zwaar van discriminatie. Waarom dan ook niet kiesrecht voor Nederlandse ambtenaren in dienst van internatio nale organisaties zoals EEG of VN, zo vroegen de regeringspartijen en zij drukten die opvatting er met behulp van een amendement-Veerman ARP, door. Minister Beemink, die het oor spronkelijke wetsontwerp juist verde digd had met de stelling, dat Neder landse militairen en ambtenaren op hun buitenlandse posten in een bijzon dere relatie tot het vaderland blijven staan, maar dat een verdere uitbrei ding van het begrip „ingezetenen" op gespannen voet met de grondwett zou komen te staan, slikte dit amende ment op onduidelijke gronden. Daar mee ontnam hij zichzelf echter de mo gelijkheid tot verweer tegen een ver derstrekkend amendement van de zij de der oppositie PvdA en D'66 om dan ook maar particuliere Neder landers in het buitenland in het ge not van het kiesrecht te stellen. Dat dit amendement werd verworpen was dan ook minder aan zijn argumenta tie dan wel aan de politieke krachts verhoudingen te wijten. Het resultaat van al deze stemmin gen was tenslotte zo gespeend van innerlijke logica, dat achteraf dubbel betreurd moet worden, dat de regeringspartijen ook niet hadden wil len weten van een voorstel van de ra dicaal Aarden om eerst nog eens goed over de hele zaak na te denken. Dat moet dan nu maar in de Eer ste Kamer gebeuren."

De Vallei | 1968 | | pagina 7