Positieve vooruitzichten voor 1968 bij Wegener n.v. WF NIEUW» A.K.U. VERWACHT WINSTHERSTEL Noordbrabants dorp krijgt ruimtevaartpark RSIOViSMNEES BONZD Duitse rechters betogen Binnenkort beslissing over vergoeding schade bij neerstorten kunstmaan Nieuw recept! Eet eens voor de afwisseling stop de zon in uw hond met Bedrijfsresultaten teruggelopen JONGE Smrkofsky geeft waarschuwing aan oppositie Regering streeft naar vestiging tweede Shellbedrijf Opstand in Zuid-Jemen EEN GOED GASTHEER SCHENKT OOK Een sublieme sigaar voor een prettige prijs. Steek eens op. Ahhh... Een Keurkorps sigaar! Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. Minister vraagt rapport over ontslag van arts Beroep van Rey op Frankrijk Belangstelling van vier luchtvaart maatschappijen voor Rotterdam Britse handelsbalans verbetert Amsterdam zet spoed achter metro-plan INSTELLING VAN MINIMUMPRIJS VOOR BROOD IN OVERWEGING Drie factoren Snelle stijging van kosten Investeringen w GRAPILLOM doos met 10 sigaren luxe houten kist met 25 sigaren 7,25 *2)e gouden lien Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. '4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 AFBRAAK DONDERDAG 16 MEI 1968 Uit het heden verschenen jaarverslag over 1967 van Wegeners Couranten Concern n.v. blijkt dat de directie, na een tijdelijke teruggang in de resulta ten in het verslagjaar, de vooruitzich ten voor 1968 positief beoordeelt, voor opgesteld althans, dat de conjunctuur niet opnieuw een verflauwing zal verto nen en dat de uitbreiding van de recla me in televisie en radio een gelijkma tig karakter zal dragen. Rekening houdend met thans te voor ziene mee- en tegenvallers in 1968, met een voortgaande stijging van de omzet ten van advertenties en een toenemen de bijdrage tot de winst in andere be drijfsonderdelen dan het courantenbe- drijf, acht de directie een terugkeer tot het winstpeil van 1966 niet uitgeslo ten. Drie samenvallende factoren waren oorzaak van een teruggang in de resul taten in het afgelopen boekjaar. Twee van deze factoren, nl. aanzienlijk hoge re afschrijvingen en daarnaast aanloop kosten, verbonden aan nieuwe activitei ten in de uitgeverij van couranten, wer den reeds in het vorige jaarverslag ge constateerd. „In de verwachting, dat het desondanks mogelijk zou zijn het winstpeil van 1966 te handhaven, wer den wij evenwel teleurgesteld door een tijdelijke, doch scherpe daling van de advertentie-omzetten, veroorzaakt door het cumulatieve effect van de terug gang in de conjunctuur en de invoering van de televisie-reclame", aldus het di rectie-verslag. Na een vrij bevredigend eerste kwar taal van 1967 zette een daling van on verwachte omvang in de opdrachten van nationale adverteerders en van personeelsadvertenties in. De opdrach ten van regionale en plaatselijke adver teerders vertoonden een verdere groei, zodat de spreiding in het pakket van de Wegener-couranten een risicover- minderende factor bleek te zijn. Tegen het vierde kwartaal van 1967 trad een herstel in, dat zich intussen in het eerste kwartaal van dit jaar heeft voortgezet. Hoe onregelmatig het beeld van de bedrijfsresultaten was, blijkt wel uit de directie-mededeling dat de bruto-winst van het vierde kwartaal meer bedroeg dan het totaal van de drie voorgaande kwartalen. Als gevolg van deze aanzienlijke ver betering kon de exploitatie-rekening worden afgesloten met een saldo, vóór afschrijvingen en interestberekening, dat vrijwel gelijk was aan dat van 1966, nl. f 2.039.596,-, tegen f 2.022.569,- over 1966. De totale omzet bedroeg f 12.989.335,- (Y'i' 11-211.433,-), een stijging van 15,9 pet. (v.j. 20.9 pet.). De exploitatie kosten stegen evenwel sneller. Zij be liepen f 10.949.738,- tegen f 9.188.862,- over 1966, een vermeerdering van 19,2 pet. (v.j. 22,3 pet.). Het exploitatie-saldo liep, gerelateerd •an de omzet, van 18 tot 16 pet. terug. De loonpost nam 39,6 pet. van de totale exploitatiekosten in beslag tegen 39 pet. over 1966. Tengevolge van de toeneming van de afschrijvingen op de bedrijfsmiddelen met ruim f 250.000,- en een verhoging van de post Interest met f 56.000,- liep de netto-winst terug (f 473.050,- tegen f 647.236,- over 1966). In 1967 werd f889.000,- geïnvesteerd tegen f 915.000,- in 1966 en f 2.902.000,- in 1965. De aanzienlijke verhoging van de afschrijvingen kwam voort uit het in gebruik stellen van het nieuwe ge deelte van de rotatiepers. Het investeringspeil zal in 1968 t.o.v. het voorafgaande jaar geen noemens waardige wijziging ondergaan en der halve het bedrag van de afschrijvingen niet overtreffen. Een niet onbelangrijk deel van het investeringsprogramma zal evenwel gericht zijn op een verbreding van de basis van het bedrijf, in het bijzonder op de ontwikkeling van het clichébe- drijf en de drukkerijen voor periodie ken en handelsdrukwerk. De onderne ming bezit thans, behalve de afdelin gen boekdruk in Apeldoorn en Wagenin- gen, een kleine offset-drukkerij in Apel doorn, welke kort na 't verstrijken van het verslagjaar werd verworven, nl. de drukkerij Van Asselt n.v. Het belang van Wegener in de sector tijdschriften werd versterkt door de overneming van de aandelen der te Am sterdam gevestigde uitgeverij Three Castles. Door deze overneming werden de uit- gave-rechten verworven van het recla me-vakblad „Ariadne" en het maand blad „De Zakenwereld", welke inmid dels in Apeldoorn worden vervaardigd. Bij de beoordeling van de vooruitzich ten voor 1968 werd met voortdurende ADVERTENTIE klare taal GENEVER in de handige kneepfies f 10,50 per Titer WYNAND FOCKINK extra kosten voor de kwaliteitsverbete ring van de couranten en de ontwikke ling van de nieuw verworven belangen rekeninggehouden. Tenslotte deelt de directie mede, dat de structuur van de onderneming, be halve door de nagestreefde basisverbre ding, beïnvloed zal worden door het toegenomen belang van de deelnemin gen. Op de balans zijn de deelnemingen vertegenwoordigd door een post van f 254.000,- tegen f 46.000,- ultimo 1966. De uitbreiding is ontstaan door de reeds genoemde overneming van de aandelen van de n.v. Three Castles en door de oprichting, tezamen met de n.v. Noordnederlandse Drukkerij te Meppel, van de n.v. Spreigroep, ge vestigd te Apeldoorn, welke zich de huis-aan-huisverspreiding van couran ten en drukwerken zowel voor deelne mers als voor derden, tot doel heeft ge steld. Op grond van het, naar het zich thans laat aanzien, tijdelijke karakter in de daling der resultaten en van de verhou ding binnen het in de n.v. geplaatste kapitaal en de netto-winst, wordt het verantwoord geacht een onveranderd dividend van 25 pet. uit te keren. Voorgesteld wordt het restant van de winst na uitkering t.w. f 233.285,- aan de algemene reserve toe te voegen. Dit betekent dat 50 pet. van de behaal de netto-winst in het bedrijf wordt ge houden. PRAAG De voorzitter van het Tsjechoslowaakse parlement Josef Smrkofsky heeft de oppositie in zijn land er tegen gewaarschuwd, dat de communistische partij zich het leider schap niet zal laten ontnemen en dat een ieder die de partij aanvalt, een ernstige vergissing begaat. Smrkofsky had een en ander gezegd tegenover de parlementaire commissie van buitenlandse zaken. Zijn waar schuwing werd bekend gemaakt door het persbureau CTK. Smrkofsky zei, dat de nieuwe libe ralisatie-koers twee gevaren kent: een groot gevaar dat de nieuwe stroming zal worden misbruikt door de oppositie en een kleinere, dat de partij zal afwij ken van het ingeslagen pad. DEN HAAG De regering zal al het mogelijke doen om de vestiging van een tweede chemisch bedrijf van de Shell in Nederland te bevorderen. Mi nister Bakker (verkeer en waterstaat) noemde gisteren in de Eerste Kamer een dergelijke vestiging van grote be tekenis. De investeringen van het bedrijf zul len voor de komende tientallen jaren uitkomen op gemiddeld tachtig miljoen gulden per jaar. Voor tweeduizend man per jaar zal er werk komen. Minister Bakker deelde mee dat met Shell-che mie druk wordt overlegd. Het grootste probleem is volgens hem de wens van Shell om de toegang naar Moerdijk de plaats waar de ge dachten in de eerste plaats naar uit gaan geschikt te maken voor relatief grote zeeschepen. Er zijn twee moge lijkheden: een betere zeeweg naar Moerdijk via de Dortse Kil of via het Spui (tussen Putten en de Hoekse Waard). In beide gevallen geen een voudige zaak. Het gaat hier om een in greep van honderden miljoenen gul dens. Minister Bakker had veel begrip voor de wens van de Shell om zich bij de Moerdijk te vestigen, maar hij wilde de mogelijkheid van het Sloe als vesti gingsplaats toch niet uitsluiten. In ieder geval heeft de regering in de onderhan delingen met de onderneming het Sloe erbij gehaald. ADVERTENTIE OLIFANT, DE GROTE ALLEMANSVRIEND. Van de bakker, de bankdirekteur, de schilder en de man die de pitjes in de aardbeien drukt. Van iedereen die van oude of jonge jenever houdt. BEIROET President Qahtan El Sjaabi, president van de jonge repu bliek Zuid-Jemen, heeft voor de radio gezegd, dat maandag een gewapende opstand was uitgebroken, die gericht is tegen het nationale bevrijdingsfront, de regerende partij in de vroegere Britse kolonie Aden. El Sjaabi zei, dat bij gevechten in Abiyan, Enshoeqra, kustplaatsen ten noorden van Aden, doden waren gevallen. Het centrum van de opstand bevond zich volgens de president in Jaar, waar verscheidene stammen zich na een oproep van rebel len verzamelden GEBR. STEUR SCHIEDAM ADVERTENTIE ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP TILBURG De kans dat letsel of schade wordt toegebracht door neer stortende brokstukken van kunst manen en andere, in banen om de aar de gebrachte, voorwerpen is er echt verdrag waarin de beginselen van een niet alleen in theorie. Daarom is het hierop betrekking hebbende schadever goedingsregeling zijn opgenomen, be slist nuttig. Over de ratificatie van dat verdrag, waarmee de Nederlandse regering al heeft ingestemd, moet het parlement binnenkort beslissen. De regering heeft haar oordeel over het verdrag neerge legd in een memorie van toelichting die al op 17 januari aan de Tweede Kamer werd aangeboden. Dit zei mevrouw mr. I. H. Ph. Diede- riks-Verschoor, privaat docente in het luchtrecht aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, gisteren in Tilburg op de eer ste dag van een congres over Europa en de ruimtevaart. Het tweedaagse congres is een van de hoogtepunten van de viering van het achtste lustrum van het Tilburgse studentenkorps Sint Olof. Het congres wordt, hoewel het in het teken staat van het vreedzaam ge bruik van de ruimtevaart, geboycot door de Studenten Vakbeweging (SVB) omdat de Koninklijke Luchtmacht voor het hoofdgebouw van haar school lucht doelraketten, zuiver defensieve wa pens dus, heeft opgesteld. Mevrouw Diederiks betreurde het dat in de artikelen 6 en 7 van het verdrag inzake het vreedzaam gebruik van de wereldruimte de schadevergoedings kwestie nog te weinig is uitgewerkt in details. Omdat ze alleen algemene be ginselen inhouden, zei hij, zal waar schijnlijk de schadevergoedingskwestie in detail moeten worden geregeld in 'n apart verdrag. Dat er dringend behoefte is aan zo'n verdrag blijkt uit 't toene men van 't aantal ruimtevaartbrokstuk ken dat op aarde terechtkomt. Gelukkig zijn persoonlijke ongelukken nog uitge bleven en is er ook nog geen schade van betekenis aangericht. In een artikelsgewijze behandeling van het verdrag maakte mevrouw Die deriks haar gehoor duidelijk dat het verdrag nog zeer veel tekortkomingen heeft en dat het uitsluitend als een eer ste stap in een goede richting moet wor den gezien. „De wetenschap", zei zij, „dat men aansprakelijk kan worden gesteld voor veroorzaakte schade zal bij degenen die met het lanceren belast zijn, als een stimulans werken om alle noodzakelijke voorzorgsmaatregelen te nemen om on gevallen te vermijden." Vooral daarom moet er een water dichte registratie komen van alle voor werpen die in banen om de aarde zijn gebracht. Die registratie is er thans nog niet. Blijft zij echterwege dan zal de hele aansprakelijkheidskwestie op los se schroeven komen te staan. ADVERTENi E AMSTERDAM De winst van de Al gemene Kunstzijde Unie N.V. zal in 1968 het peil van het gunstige jaar 1966 weer kunnen bereiken, hetgeen een ver betering t.o.v. 1967 zou betekenen van meer dan 40 pet. Deze verwachting heeft dr. J. R. M. van den Brink, voor zitter van de raad van commissarissen van AKU, uitgesproken in de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders, die in het Hilton Hotel te Amsterdam werd ge houden. Eenzelfde verwachting meende de voorzitter, met alle voorbehoud, ook thans reeds te mogen uitspreken met betrekking tot de totale groepswinst. Eerder had hij gezegd, dat de bedrijfs tak ups and downs kent, en dat voor spellingen daarom moeilijk zijn. Het dieptepunt van de recessie ligt thans, naar de mening van het bestuur, achter de rug. De gepubliceerde cijfers over het eerste kwartaal 1968 getuigen daarvan. En ook voor de komende maanden verwacht het bestuur, zowel bij de AKU als bij de voornaamste groepsmaatschappijen, een voortzetting van de gunstige tendens. Bij American Enka kwam dit reeds tot uiting in de cijfers voor het eerste kwartaal. Ook Glanzstoff kon zich over de naaste toekomst optimistisch uitla ten. Voor de meeste andere groeps maatschappijen zijn de vooruitzichten eveneens gunstig. Het beeld van de fi nanciering van de vennootschap is be vredigend, en het bestuur heeft niet de bedoeling dit jaar een beroep op de ka pitaalmarkt te doen. Wat de dividendpo litiek betreft zou een winstdaling van 30 pet. over 1967, stellig een dividend verlaging wettigen. Niettemin is het di vidend gehandhaafd op f3,60, zulks in het kader van het streven naar een ze kere dividendstabiliteit, en omdat in 1968 een herstel van de winst wordt ver wacht tot het peil van 1966. De bedrijfstak heeft een periode ach ter zich, aldus dr. Van den Brink, waar in tal van verschijnselen optraden, die aan een recessie deden denken. Er was sprake van afzetstagnatie, prijsdaling en onderbezetting. Deze recessie, die eind 1966 inzette en een groot deel van 1967 voortduurde, trof niet alleen AKU- Nederland, maar ook de voornaamste groepsmaatschappijen. Het streven naar kostenbeperking heeft in 1967 succes gehad. De loonkos ten konden op hetzelfde peil worden ge houden als in 1966 doordat, zonder mas sa-ontslagen, de bezetting der Neder landse AKU-bedrijven werd terugge bracht van 15.200 tot 13.700 personen. Samen met wat reeds in 1966 werd be reikt, betekent dit een personeelsver mindering in 2 jaren tijds van 2.400 per sonen. Niettemin wist AKU haar totale pro- duktie op te voeren. Daarnaast legde HOEVEN Hoeven krjjgt een ruimtevaartpark. De burgemeester van dit lande lijke Noordbrabantse dorp is daarvan overtuigd, al zal het nog anderhalf jaar duren voordat het klaar is. Maar aan de plannen wordt al gewerkt door prof. dr. ir. I. M. Kooy, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Ruimtevaart en Joop Geesink. Burgemeester F. Twaalfhoven (43) zegt ervan: „Wy willen Hoeven een eigen plaats geven als recreatie-oord in Nederland. Daarvoor moet je iets bijzonders bieden. Toen kwam bij mij de gedachte op aan een ruimtevaartpark op weten schappelijke basis, maar bedoeld als recreatie". delpark met volières en voor een park met zomerhuisjes. Maar vooral de be woners van Hoeven komen aan hun ruimte. Ter verfraaiing van het drop is in het centrum een hertenpark en een vijver met flamingo's en kraanvogels. Industrie wordt angstvallig geweerd. Burgemeester Twaalf hoven: „Als er iemand komt praten over industrieves tiging sturen wij hem naar Etten-Leur. Recreatie is onze industrie. Maar het dorp moet leefbaar blijven. We willen er geen Valkenburg van maken. Een met het ruimtevaartpark kunnen we weer tien jaar vooruit om dat te ver fijnen. Verfijning daar gaat het om. Bij ons is alles verfijnd. Het bosbad heeft verwarmd water. De caravans gas en elektrisch." In Hoeven bestaan geen plannen voor een leeuwenpark. „Ik denk daarbij aan een maanland schap, een lanceerterrein, een voorlich tingscentrum, diorama's en ook een na bootsing van het Stenen tijdperk. Door het terrein zullen dan raketwagentjes op rails gaan rijden. In september hoop ik een maquette te kunnen tonen en begin 1970 moet het park open. We begroten het ruimtevaartpark met zijn zeven hectare op ongeveer twee miljoen gulden." Eigenlijk is Hoeven zesduizend in woners al één recreatiegebied. Op de gemeentegrond vijf procent is woon gebied, de rest bos en polder ligt een 58 hectare groot terrein met een bos rand en een zonnewei, een unieke speel tuin, een roei,- en kanovijver en een kampeerterrein met caravans. Een par keerterrein biedt plaats aan vierduizend auto's. Vorig jaar kwamen er zeshonderd duizend dagjesmensen. Er werden, on danks de twee hotelletjes met samen tien bedden, dank zij 't kampeerterrein, tweehonderdduizend overnachtingen geboekt. ADVERTENTIE AKU zich krachtig toe op een verdere verbetering van de kwaliteit der pro- dukten en op het toevoegen van nieuwe vezeltoepassingen en andere nieuwe produkten aan 't bestaande programma. Het bestuur is er van overtuigd dat de ze vernieuwing van het produktiepakket ook voor de toekomst een van de eerste en belangrijkste voorwaarden is voor een verdere groei. De voorzitter merkte op dat de AKU niet alleen producent is van chemische vezels voor de textielindustrie. In de sector vezels voor technische toepassin gen heeft de AKU ook belangrijke re sultaten geboekt. In dit verband kon de voorzitter meedelen, dat het bestuur van AKU besloten heeft het nieuwe pro- dukt synthetisch leer in commerciële produktie te brengen. Met de bouw van een produktie-eenheid hiervoor op het complex Kleef se Waard te Arnhem zal spoedig worden begonnen. AKU hoopt het eerste leer begin 1970 aan de markt te kunnen brengen. Een andere activiteit van de groep wilde spreker nog noemen: de verkoop van technische kennis en ervaring. Dit betreft een contract met een Tsjechi sche producente inzake nylon-filament garen. Met een andere Tsjechische pro ducente werd in 1968 een contract ge sloten voor een polyesterfilamentgaren- fabriek. Samen met Glanzstoff verstrek te AKU een licentie aan een Japanse onderneming voor de produktie van po- lyesterfilamentgaren. Onderhandelin gen over verschillende andere soortge lijke contracten in diverse landen zijn thans nog in gang. VALKENBURG Mnnister Rool- vink (sociale zaken en volksgezond heid) heeft de inspecteur van de volks gezondheid in Limburg verzocht een rapport uit te brengen over de gang van zaken rondom het ontslag van re- validatie-arts J. van der Made van het revalidatiecentrum Mytylschool Sint Franciscusoord in Valkenburg. Dat aangezegde ontslag Is voor een groot gedeelte van de paramedische en de onderwijsstaf aanleiding geweest met ontslag te dreigen. De onrust onder de pupillen en hun ouders over de voortzetting van de verpleging en behandeling van de ern stig gehandicapten wordt met de dag groter. Dokter Hemmens uit Utrecht zal als plaatsvervanger van de zieke Limburgse inspecteur voor de volksge- ondheid het rapport samenstellen zo dra hij is teruggekeerd van de confe rentie van de Wereldgezindheidsraad in Genève. Revalidatiearts Van der Made uit Maastricht kreeg zijn ontslag op 9 april mondeling aangezegd. Voorzitter Frans Dassen va nde Stichting Mytyl school Sint Franciscusoord verklaarde toen dat dat ontslag een gevolg was van conflicten van zakelijke en orga nisatorische aard. Daarna heeft het ze- ventiemkoppige stichtingsbestuur over de kwestie in het openbaar de mond niet meer opengedaan. De revalidatie- chef heeft tegen dat ontslag bezwaar gemaakt bij het Gewestelijk arbeids bureau in Maastricht, Dokter Van der Made blijft in het Valkenburgse reva lidatiecentrum aan het werk zolang in de beroepsprocedure geen uitspraak is gedaan. Het stichtingsbestuur is niet inge gaan op een brief van het personeel waarin om opheldering van de ontslag bonden werd gevraagd. Het personeel van de paramedische afdeling en het onderwijzend personeel hebben ieder afzonderlijk een brief aan de ouders van de pupillen ge stuurd waarin onomwonden wordt me degedeeld dat het personeel aan de kant van dokter Van der Made blijft staan. Het administratief, onderwijzend en verplegend personeel is al weken lang druk aan het solliciteren. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de bezet ting van het revalidatiecentrum onder druk van de huidige moeilijkheden bij het begin van het nieuwe schooljaar zo zal zijn geslonken dat de behandeling van de patiënten in het gedrang komt en het aantal leerlingen tijdelijk zal moeten worden ingekrompen. STRAATSBURG Voorzitter Jean Rey van de Europese Commissie heeft een dringend beroep op Frankrijk ge daan zijn verzet tegen een Brits lid maatschap van de Europese Gemeen schap op te geven. Hij drong er bij de (Franse) voorzitter van de minister raad op aan nieuwe inititatieven te ne men om de gemeenschap uit de crisis te halen. Voor de regeringen is de tijd gekomen een nieuwe poging tot toena dering te ondernemen, zei Rey gisteren in het Europese Parlement in Straats burg. Het veto op de Britse toetreding heeft op zijn beurt weer een Italiaans veto op de associatie met landen rondom de Middellandse Zee en een Nederlandse boycot van de technologische samen werking tot gevolg gehad. ROTTERDAM De Duitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa, de Air France, de Finnair en de Scandinavian System (SAS) tonen sinds enige tijd belangstelling voor Rotterdam als lan dingsplaats. Vain de Lufthansa heeft het Rotter damse Luchtvaartsyndicaat gemeen te en bedrijfsleven al duidelijke toe zeggingen gekregen. Het ontbreekt de Duitsers op dit moment nog slechts aan voldoende vliegtuigen om het plan di rect door te zetten. Met de drie andere maatschappijen heeft het syndicaat evenals met de KLM, regelmatig contact. Dit geldt ook voor de Swissair en de British United Airferries, die van plan zijn hun diensten op Zestienhoven uat te breiden. Met de luchthavens vain Glasgow en Manchester wordt voortdurend overleg gepleegd over mogelijke diensten tus sen deze luchthavens en Rotterdam. Beide Britse luchthavens proberen de British European Airways en de Bri tish Eagle te bewegen van daar uit een regelmatige dienst op het conti nent te beginnen. De komst van gerenommeerde Euro pese luchtvaartmaatschappijen naar Rotterdam zou Zestienhoven de injec tie kunnen geven die de luchthaven broodnodig heeft. Met de resultaten gaat het de laatste jaren steeds ver der bergafwaarts. LONDEN Het tekort op de Britse handelsbalans is in april gedaald met vijf miljoen pond sterling. Het kwam daardoor van 92 op 87 miljoen. Dit heeft het Britse ministerie van handel giste ren bekend gemaakt. De waarde van de export was in april 486 miljoen pond tegen 489 mil joen in de voorafgaande maand. De import had een waarde van 645 mil joen tegen 652 miljoen in maart. Als rekening wordt gehouden met de gevolgen van de havenstaking in de eerste vier maanden van het jaar, dan is er volgens het ministerie sprake van een groeiende lijn in de export. Van februari tot april was de uitvoer zestien procent hoger dan in het tweede en derde kwartaal van 1967. Sinds het midden van het vorig jaar liep de uit voer naar de landen van de EEG en de Verenigde Staten flink op. ADVERTENTIE AMSTERDAM Vanavond zal de Amsterdamse raad besluiten tot de aanleg van een metro in Amsterdam. Men rekent erop, dat het Rijk de helft van de aanlegkosten ruim twee mil jard gulden voor zijn rekening zal nemen. De Amsterdamse metro moet lijnen krijgen naar noord, oost, zuid en west, en daarnaast enkele ringlijnen. Als de raad, zoals mag worden verwacht, met de voorstellen van B. en W. akkoord gaat, zal spoedig worden begonnen met de aanleg van de lijn Centraal Station Bijlmermeer. Deze lijn kan binnen vijf jaar klaar zijn. Tegelijkertijd zal worden begonnen met de voorbereidingen voor de bouw van de noord-zuid lijn, die komt te lig gen tussen het Centraal Station en de nieuwe RAI. Zij zal uiteindelijk doorlo pen tot diep in Amsterdam-Noord aan de noordkant en tot in Buitenveldert, Amstelveen en Sohiphol aan de Zuid zijde. In alle fracties was men het erover eens, dat het Rijk moet bijbetalen. „Met Rotterdam waar de rijksbij drage vijftig procent bedroeg is een veelbelovend precedent geschapen", vond de fractieleider van de P.v.d.A., drs. Ed van Thijn. „Het is billijk wanneer voor Amster dam, waar de verkeersproblemen zo mogelijk nog nijpender zijn dan in Rot terdam, ten minste eenzelfde regeling zal worden getroffen", zei de liberaal drs. A. Pais. Een aantal monumentale gebouwen in Amsterdam zal door de aanleg van de metro stellig verdwijnen. De Dienst voor de Publieke Werken noemde een aantal van 38. „Een half procent van het aantal monumenten in Amster dam", aldus drs. Van Thijn. De heer Pais verlangde van B. en W. wel het beschikbaar stellen van een ge meentelijk krediet tegen aantrekkelij ke voorwaarden voor die zakenlieden die eventueel in moeilijkheden zouden komen door aanleg van de metro. Het pacifistische socialistische raadslid A. J. Bruggeman week sterk af van de opvattingen van B. en W. Hij wil eerst een noord-zuid-lijn die zich bij de RAI splitst in een lijn naar Schphol, een naar Butenveldert en een naar de Bijlmermeer. Pas daarna zou de Oostlijn moeten worden aange legd. DEN HAAG Het ministerie van economische zaken treft maatregelen voor een eventueel ingrijpen in de broodprijs. Daarmee zal het super markten onmogelijk worden gemaakt om brood ver beneden de normale prijs aan te bieden. Bekend is dat staatsse cretaris Van Son een minimumprijs voor brood in principe mogelijk acht. Gisteren werd in Den Haag door de Commissie Economische Mededinging van het ministerie een „gehoor" ge houden over de broodprijs. Daar werd bekend dat het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten samen met de Nederlandse Bakkerijstichting het bedrijfschap voor de bakkersbe drijf en organisaties van levensmidde- lenbedrijven en consumenten op 24 mei gaat vergaderen over de situatie. Deze vergadering staat echter op los se schroeven zolang het ministerie niet heeft laten weten hoe het zich tegen over de broodprijs opstelt. De Neder landse Bakkerijstichting vreest vooral dat door de lage prijs in de supermarkt de broodbezorging gevaar loopt. In Den Haag gaan de Peha-super- markten morgen een broodoorlog be ginnen. Zij zullen het brood veertien tot zeventien cent onder de bezorgpriji gaan verkopen .Gesneden wit komt bij voorbeeld van 84 op 67 cent. BONN Met een grote manifestatie in Bad Godesberg en solidariteitsbeto- gingen in vele Westduitse steden, heb ben de. Westduitse rechters uiting gege ven aan hun verlangen naar grotere onafhankelijkheid van de rechtbank in de Bondsrepubliek. Hoewel de voorzitter van de West duitse vereniging van rechters, Bern- hard Drees, voor een duizendtal rech ters in Bad Godesberg stakingen als een „illegaal middel ter ondersteuning van rechterlijke eisen" kenschetste, onderbraken in verscheidene Westduit se deelstaten de rechtbankvoorzitters tezelfdertijd uit een gevoel van saam horigheid met de protestbijeenkomst in Bad Godesberg, hun zittingen. Zo wer den in Frankfort zelfs twee grote nazi processen voor een half uur geschorst, om de rechters gelegenheid te geven tot sympathiebetogingen. Scherpe aanvallen tegen de politieke leiding in Bonn, richtte in Bad Godes berg in het bijzonder de voorzitter van de Noordrijnland-Westfaalse ver eniging van rechters, Hans Güttges. Hij gaf „het autoritaire denken en han delen van onze politieke leiding", mede de schuld voor de onrust onder de jeugd. Een „overmacht van ministeri ele bureaucratie" had in West-Duits- land ervoor gezorgd, dat de rechters „ver onder de maatschappelijke status van voormalige justitieambtenaren ge waardeerd zijn". Naar het oordeel van de Westduitse rechters, moet de onafhankelijkheid van de rechtspraak door een nieuw stelsel voor de jurisdictie, door nieuwe vormen van benoeming, door betere opleiding alsmede door een aantrekke lijker bezoldiging bereikt worden. Slechts een duidelijke positie van de derde macht in de staat naast uitvoe rende en de wetgevende zou de „ver vreemding" kunnen wegnemen, die tussen publiek en rechtspraak bestaat, aldus is op de betoging in Bad Godes berg verklaard.

De Vallei | 1968 | | pagina 11