Veenendaals dagblad Buiten Minimumsnelheid op autowegen ZWARE AARDBEVING IN NOORD-JAPAN Studenten bezetten in Parijs Odéon theater POLYSELECT MATRASSEN Jongeman doodde met dolk a.s. schoonvader POLARIS MATRASSEN HERM0CEL MATRASSEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei BRITSE ECONOMIE LIET OPNIEUW EEN VEER Bobby en Ethel op de schouders Valse banklopers stalen goed geld Labour-fractie steunt premier Kogels in hoofd oorzaak van hoofdpijn Plan van minister Bakker: Negerminister in V.S. treedt af Boterconcentraat dat alleen voor gebruik in keuken geschikt is DAGBLADEN KRIJGEN UIT T.V.-POT f 8 MILJOEN VOORSCHOT Regeringsnota loonbeleid komt volgende week Zoon van Lioe onder arrest Londense flat stortte in \oordiveslen wind NODIG Sering in 't wild De meest makkelijke verf heet ONDERZOEK NAAR DE MOGELIJKHEID OM 'S NACHTS MAXIMUM OP TE HEFFEN ADEMPROEF PLAN MINISTER: PREMIER DE JONG WEER TERUG Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 16 MEI I968 - 42e JAARGANG no. I 15 WILSON VERDER IN PUT DOOR STAKINGEN LONDEN De Britse economie heeft gisteren opnieuw een forse aderlating ondergaan als gevolg van een staking van drie miljoen arbeiders. Zij legden voor 24 uur het werk neer om hun eisen voor hogere lonen kracht bij te zet ten. De staking werd gesteund door dertig vakbonden. Als gevolg van de staking, waaraan werd deelgenomen door metaalarbeider^ en technici en waarhij de onderhoudsmonteurs in de drukkerijen zich aansln ten. lag de Britse krantenwereld bijna geheel plat. Van de landelijke dagbla den verscheen alleen de communistische Morning Star. Naar schatting tien mil joen lezers waren verstoken van hun ochtendblad. Enthousiaste aanhangers ne men Bobby en zijn vrouw Ethel op de schouders na de pri mary-zege in Nebraska. Premier Wilson heeft schouderopha lend gereageerd op de algemene sta king van 3 miljoen industriearbeiders en de steun gekregen van zijn Labour- partij, voor de loonpolitiek van zijn re gering. Wilson zou achter gesloten deuren een felle rede hebben gehouden tot de Labour-parlementsleden, die met 205 stemmen voor en 42 tegen de maatre gelen van Wilson, die indruisen tegen de basisprincipes van de linkse party, foedkeuren. Maar terwijl Wilson in Londen steun vond, gingen arbeiders van autofabrie- ken, scheepswerven en vliegtuigfabrie ken in geheel Engeland in staking uit protest tegen de harde loonpolitiek van de regering. Wilson en zijn ministers zijn in een hoek gedrukt. Zij weten dat de lonen en prijzen laag dienen te wor den gehouden teneinde een economisch herstel voor Engeland te kimnen be werkstelligen. De Labourpartij moet zich nog her stellen van de zware klappen die tij dens de plaatselijke verkiezingen zijn opgelopen en de toestand werd er niet beter op toen de financiële boot vast liep met een stijging van de vrije goud prijs op de Londense markt. De prijs bereikte een recordhoogte van 40.10 dollar, toen de speculanten, die maandenlang rustig waren geweest, op het edele metaal gingen bieden. Een en ander was onder meer het ge volg van de verklaring van de kranten magnaat Cecil King, die tevens com missaris van de Bank of England was, en die gezegd had dat Engeland in de zwaarste financiële crisis verkeerde als ooit tevoren. De voorzitter van de Labour Party, Douglas Houghton, verklaarde na af loop van de bijeenkomst der Labour- parlementariërs, „De premier vocht te rug met vertrouwen en groot resul taat". Wilson had ervoor gewaarschuwd dat een mislukking van de inkomstenpoli- NEW YORK Twee mannen, ver momd als bewakers van een gepantser de bankauto, hebben op vertoon van een kwitantie in een New-Yorkse bank meer dan 190.000 dollar (meer dan 660.000 gulden) geïncasseerd en zich vervolgens schielijk uit de voeten ge maakt. Dat het geld niet bij de juiste perso nen terecht was gekomen bleek pas, toen de echte banklopers met een on vervalste waarborg voor hetzelfde be drag bij de bank aankwamen. TAit is natuurlijk maar een grapje seringen, wit, paars, crème, rose, violet, geurend of niet, zien we in tal van variëteiten tuin en park sieren, want ze behoren tot de schoonste fleur bij het huis, doch wilde heesters ervan ontmoet ge nimmer. Veel plat telanders noeemen evenwel de er in 't voorbijgaan enigszins aan herinneren de V o g e l k e r s zo. Hij doet het met de losse trossen, die sierlijk omlaag hangen, voortreffelijk in het bos, waar 's mensen hand er zich nooit naar be hoeft uit te strekken. De vogels, zo als lijsters, spreeuwen, fazanten en sommige kleine zomerzangers zorgen voor de verspreiding, want ze weten de aanlokkelijke glanzend-zwarte bes sen, die uit de groene knikkers voort kwamen, zeer goed te vinden. Of ze afkomstig zijn van de Virginische, de Serotina of de Padus zal voor die snoepers niet veel uitmaken; alle drie komen ze in onze bossen voor en worden wel als vulhout en humusvor- vormers in onderbeplanting gebruikt. Echter kan men ook van 't goede te veel krijgen De prunus is familie van de pruim, o.a. met kers, perzik, kroos en sleedoorn, en behoort tot de be roemde familie der roosachtigen, ter wijl ge de sering bij de olijven moet zoeken. Onze vogelkers, die thans op vele plaatsen haar boeketten uitstalt, kwam in ver achter ons liggende eeuwen reeds in vochtig loofbos voor. De primitieve bevolking van het ste nen tijdperk waardeerde haar als wild fruit (gelijk ze dit ook deed met de sleedoorn), zoals de bij de paalwo ningen aangetroffen pitten bewijzen. Er wordt door historici wel aangeno men, dat ze expres werden uitgezaaid. Daar kunnen we mooi onze gedachten over laten gaan, als we langs bos zoom en in de onderzaaiing van het roorpblanke bloeisel genieten, of een twijgje schillen, om de geur van bit tere amandelen te ruiken. 16-5-1968 A. B. WIGMAN tiek van de regering zou leiden tot rampzalige gevolgen. Doelend op de dinsdag bekendgemaak te wet tegen het verhogen van lonen prijzen en dividenten voor tenminste 18 maanden, zei Wilson: „De regerine heeft deze wet niet opgesteld alleen maar uit redenen van een of andere do de politieke wens. Wij hebben deze wet maar om één reden in het parlement ingediend, omdat we 't naar ons oordeel en onze verantwoordelijkheid nodig achtten". Het wetsvoorstel zal volgende week voor de tweede maal in het Lagerhuis worden behandeld. De stakers hebben met scherpere maatregelen gedreigd als de regering de wet erdoor zal duwen. SAN FRANCISCO Een 57-jarige arts uit Alaska, dr. Ralph Williams is een zieken.» „is'- San Francisco j binnengewandeld met de klacht dat J hij hoofdpijn had. Na een onderzoek is hij in bed gestopt, want hij bleek vijf kogels in zijn hoofd te hebben en, spottend met alle medische ervaring, in leven te zijn gebleven. I „Elke kogel op zich had hem ei- genlijk moeten doden", zeiden de be- handelende dokters. Dr. Williams werd zondagavond bewusteloos geslagen, waarna de ko- j gels op hem moeten zijn afgevuurd. j Toen hij bij kwam was hij zich niet bewust van de kogels in zijn hoofd. Hij riep een taxi aan en ging naar zijn hotel terug. Pas maandagavond ging hij naar een arts. Een van de kogels zit in zijn her- sens, een andere in een halsader. De behandelende arts wil ze liever niet J verwijderen, tenzij verzweringen op- J treden. Dr. Williams maakt 't „bui- J tengewoon goed", zo werd gezegd. ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) is van plan op auto snelwegen een minimum-snelheid in te voeren. Hij deelde dat gisteren in d« Eerste Kamer mee bij de behandeling van zijn begroting. De minister zei erb(j dat van het verkleinen van de afstand tussen maximum- en minimum-snelheid een gunstige werking uitgaat. Het ministerie zal verder bekijken of het wenselijk is om op de autosnelwegen in de avonduren en de nacht de maximumsnelheid op te heffen. Het invoeren van een inhaalverbod voor vrachtwagens in de spitsuren in de omtrek van grote steden waar de socialist E. Meester om had gevraagd vond de heer Bakker veel te ver gaan. TOKIO Het noorden van Japan is vanmorgen vroeg getroffen door een zware aardbeving. Volgens de eerste berichten hebben minstens acht mensen het leven verloren en zyn veel huizen verwoest, terwyl er gebouwen in brand staan. Doordat de verbindingen met het noorden verbroken zyn, waren de eerste berich ten schaars. Nadat daarvoor via de radio en televisie reeds vp gcy iarsehuwd, heeft een vloedgolf de zuidkust van het noordelijkste eiland, Ilökkaidr^ getroffen. In Hakodate, aan de kust, is volgens de radio het universiteitsgebouw ingestort, terwijl 500 studenten colleges volgden. De meesten zouden ongedeerd z(jn. Be halve Hokkaido is ook het hoofdeiland Honsjoe getroffen. Volgens het weerkundig instituut was de beving, die één minuut duurde, het krachtigst in het zuidwesten van Hokaido, bij Hakodate, waar zes pun ten op de Japanse schaal van zeven werden bereikt, het epicentrum lag uit de kust dat is 7,8 op de schaal van Richter. Alle vliegvelden op het eiland zijn gesloten. Uit veiligheidsoverwegin gen is ook de gastoevoer afgesloten. Met het oog op de vloedgolf werd in 't kustgebied bovendien het treinverkeer stilgelegd. In Tokio werd de aardbeving wel gevoeld, maar er schijnt weinig scha de te. zijn aangericht. Hier en daar braken brandjes uit. In enkele steden werd de levering van gas en stroom onderbroken. In twee van de zwaarst getroffen ste den de havens Aomori en Hakodate, die tegenover elkaar liggen aan een smalle zeestraat stortten een aantal gebouwen in alleen in Aomori al 79. Op vele plaatsen werden alle verbin dingen ontwricht. PARIJS Een menigte van naar schatting 4.000 personen, voornamelijk studenten, heeft gisteravond onder lei ding van de „culturele actiegroep" het Theater Odeon in Parys bezet. De toeschouwers, die net een voorstelling van het Amerikaanse ballet van Paul Tayler hadden bijgewoond, ontmoetten bij het verlaten van het gebouw op de trappen de betogers, die zonder verdere incidenten meteen hun plaatsen inna men. Het theater is berekend op 2500 personen. Tegen de voorgevel van het Odeon werd een rode vlag aangebracht, ter wijl binnen op het podium de sprekers elkaar afwisselden. Nog voor midder nacht verscheen de acteur Jean-Louis Barrault, die directeur van het theater is ten tonele, nadat hij telefonisch op de hoogte was gesteld. Barrault kon zich nauwelijk verstaanbaar maken. „Ik be grijp uw verlangens", zei hij, „maar voegde er aan toe, dat het „Théatre de France" ook een internationaal theater is, waar op het ogenblik kunstenaars uit allerlei landen voor het voetlicht treden, die men de kans moet geven zich vrijelijk uit te drukken. De beto gers probeerden tevergeefs zijn toe spraak te overstemmen. „En nu naar de Folies Bergère" werd er onder meer geroepen. Vervolgens nam ook de echtgenote van Barrault, de actrice Madeleine Réanaud, het woord. Zij wees er op dat in 't „Odeon" stukken van Genet, Iones- co, Beckett en Adamof worden ge speeld. „Ons theater is geen bourgeois- theater, jullie kunnen beter een van de andere theaters aanvallen", riep zij de betogers toe. Bij de controle nam na de „bezet ting", een langharige jongeman plaats. Hij had een bord bij zich dat laconiek vermeldde: „Onder de huidige omstan digheden is het „Odeon" voor bour- geois-toeschouwers gesloten". In de zaal weerklonken temidden van de her rie aanzetten voor de internationale en chaotische trompetklanken. In de gan gen, op de trappen, kortom van het to rentje tot in de kelders van het ge bouw verdrongen zich de studenten. In de Sorbonne, het hoofdgebouw van de Parijse universiteit, was het in de derde nacht na de bezetting door de studenten drukker dan ooit. De orde dienst moest bij de deuren en kruis punten het verkeer regelen en op de gangen zelfs tijdelijk eenrichtingverkeer instellen. In de collegezalen werd druk gediscussieerd over de examens, de hervorming van het hoger onderwijs, de „culturele actie" en andere onder werpen. Aan de muren hangen por tretten van Mao Tse-toeng, Ché Gue vara en Trotsky. UNION ADVERTENTIE ROTTERDAM Met een lange dolk heeft gisteravond omstreeks kwart over acht de 19-jarige reclame-assistent T. van D. uit Schiedam zijn aanstaan de schoonvader, de 58-jarige kantoor bediende W. van deT Spek, in diens flat aan de Bergweg doodgestoken. De 25-jarige zoon van het slachtoffer die zijn vader voor zijn ogen zag neer steken, werd ook door de reclame-assis tent aangevallen. De jongeman liep en kele messteken en een shock op. Hij is overgebracht naar het Bergwegzieken huis. De vrouw en de dochter van het slachtoffer waren niet thuis. Vijf minuten na de steekpartij kon de Rotterdamse politie de dader arreste ren. De jongeman stond bij het lichaam van zijn slachtoffer met het mes nog in de hand terwijl de politie hem in de boeien sloot. De liefdesverhouding tussen de dader en de 19-jarige dochter Marja van het slachtoffer is de aanleiding voor het drama geweest. De reclameassistent is tegen kwart over acht de flat van de fa milie Van der Spek binnengedrongen. Toen niet werd opengedaan trapte hij de deur in. De heer Van der Spek en zijn zoon zaten voor het tv-toestel in af wachting van de voetbalwedstrijd Re? Madrid-Manchester United. Van D. w. van Schiedam naar de Bergweg in Re terdam gekomen, omdat hij op zoek w naar zijn verloofde Marja. Het meis dat al enige tijd in Schiedam bij h( inwoonde, was woensdagmiddag wegr lopen. In de flat is een vechtpartij os staan tussen de reclame-assistent en aanstaande schoonvader, en diens zo welke laatste een messteek opliep, heer Van der Spek heeft op een ge? ven moment de vlucht genomen en door het keukenraam naar buiten op galerij gesprongen. De Schiedammer hem gevolgd en heeft hem op de ga' rij met zijn dolkmes neergestoken. To« de zoon zijn vader te hulp wilde kt men keerde de Schiedammer zich ook tegen hem. Met hetzelfde mes stak hij de jongeman enkele malen. Inmiddels waren er buren op het la waai afgekomen. Zij zagen op de ga lerij een afschuwelijk schouwspel: op de vloer, badend in zijn bloedt de heer Van der Spek. Daarnaast de eveneens hevig bloedende zoon en de dader. „Bel de politie maar. Ze kunnen me meene men", had de Schiedammer tegen bu ren gezegd. Luttele minuten later arri veerde, een patrouillewagen van de po litie, die op het moment van het eerste alarm op nog geen 200 meter van de plaats van het misdrijf reed. Zonder zich te verzetten liet de reclameas sistent zich arresteren. OMAHA De hypnotische kracht van de naam Kennedy, en de miljoe nen dollars die er achter staan, heb ben senator Robert F. Kennedy versneld op de weg naar de democra tische kandidatuur voor het president schap. De gesmeerde Kennedy-machi ne heeft dinsdag in de voorverkiezin gen van Nebraska senator Eugene J. McCarthy, de eerste tegenstander van de politiek van president Johnson, aan de rand van de rampspoed ge bracht. Kennedy behaalde 53 procent van de democratische stemmen en McCar thy 31. De bijna onverschillige hou ding waarmee McCarthy deze neder laag aanvaarde, gaf weinig steun aan zijn optimistische voorspelling dat hij 28 mei in de voorverkiezingen van Oregon gelijk zal liggen met Kennedy en op 4 juni in Californië wellicht zal winnen. In feite bestaan er geen echte kwes ties tussen Kennedy en McCarthy. Beiden staan onder zware druk om argumenten te vinden tegen Hum phrey, wiens steun in het verleden voor maatschappelijke veranderingen niet voor de hunne onderdoet. WASHINGTON Robert Weaver, de eerste neger die toetrad tot de federa le Amerikaanse regering, zal in novem ber van dit jaar, vlak na de presidents verkiezingen, aftreden als minister van Opbouw en Stedelijke Ontwikkeling, zo heeft het ministerie bekendgemaakt. De 59-jarige Weaver werd in 1960 door president Kennedy benoemd tot hoofd van het bureau voor huisvesting. Wel zou het aanbeveling verdienen om op wegen die uit meer dan twee rijstroken bestaan de vrachtauto's al leen maar op de twee rechtse rijbanen toe te laten. Minister Bakker wil de veiligheids gordels niet onmiddellijk verplicht stel len. Wel zal hij dit jaar een eerste stap in die richting doen. In de auto's zullen de fabrikanten tenminste twee bevesti gingspunten moeten aanbrengen. De minister verwachtte dat volgend jaar het internationaal overleg over de vei ligheidsgordels kan worden afgerond. Een ontwerp van de wet over de be strijding van het rijden onder invloed (ademproef) zal zeer binnenkort aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Het is de bedoeling om voor dronken automobilisten de straffen wat op te voeren en de bijkomende straf van het inhouden van het rijbewijs over een groter aantal jaren uit te strekken. Minister Bakker had bezwaren tegen het uitvoeren van karweitjes op auto snelwegen in de nachtelijke uren. Voor waarde voor het bijtrekken van strepen is dat de weg droog is en dat is 's nachts bijna nooit het geval, voerde hij aan. Bovendien moet 's nachts met verlich ting worden gewerkt wat een kostbare geschiedenis is. De minister beloofde er aan mee te helpen de vertragingen zoveel mogelijk te beperken door zo lang dat kan twee rijstroken open te houden. Als een van de middelen om de ge weldige boterklont van de E.E.G. kwijt te raken ziet minister Lardinois de produktie van een boterconcen traat dat niet geschikt is om op de boterham uit te smeren, maar heel goed in de keuken is te gebruiken om te bakken. Dat is een gedachte van ir. Mansholt en in België wordt het al gemaakt. Het zou volgens de minster goed zijn als in ons land enkele grote industrieën en grote winkelbedrijven die er behoorlijk reclame mee kun nen maken, zich hiervoor zouden in teresseren. TERNEUZEN De 23-jarige schip persknecht A. J. Debaere uit Eeklo in België is gistermiddag in Terneuzen van het binnenschip Maro II overboord geslagen en verdronken. UNION SCHIPHOL Minister-president De Jong is gistermiddag na zijn bezoek aan de Nederlandse Antillen op Schiphol teruggekeerd. Op de foto de premier na zijn aan komst in gesprek met minister Witteveen. UNION ADVERTENTIE DEN HAAG De Nederlandse dag bladpers heeft een voorschot van acht miljoen gulden gekregen uit de „tele- visiepot", als schadevergoeding voor de verminderde advertentie-inkom sten in 1967 na invoering van de tele visie reclame. Het geld zal over de kranten worden verdeeld naar verhouding van hun aandeel in de totale advertentie-om zet van de dagbladen. (Zie verder elders in dit blad) DEN HAAG Het ligt in het voor nemen van de regering een nota inza ke het te voeren loon- en werkgelegen heidsbeleid begin volgende week aan de Tweede Kamer aan te bieden. Dit heeft minister-president P. J. S. de Jong gisteren meegedeeld, in ant woord op schriftelijke vragen van drt. J. M. den Uyl. HONGKONG De oudste zoon van president Lioe Sjao-tsji zit sedert no vember 1966 in arrest, aldus een publl- katie van de rode garde in Kanton die in Hongkong binnenkwam. In 't februarinummer van 't „strijd blad van Na Han" wordt hij geïdenti ficeerd als de in de Sovjet-Unie opge leide Lioe Tsjoen-jeh en gezegd, dat hij herhaaldelijk probeerde naar Rusland te vluchten*. Chinese deskundigen hebben mee gedeeld, dat de jonge Lioe in de late jaren van vijftig in de Sovjet-Unie stu deerde en in 1960 naar China terugkeer de. Sommigen zeggen, dat hij be schouwd wordt als raketdeskundige. In het blad wordt de beschuldiging uitgesproken, dat Lioe „zich ontevreden toonde over het gebrek aan vrijheid" sedert zijn terugkeer uit de Sovjet-Unie LONDEN In de wijk Canning In Oost-Londen is vanmorgen een flatge bouw van 23 verdiepingen gedeeltelijk ingestort. Volgens de eerste berichten zijn ver moedelijk enige mensen om het leven gekomen. Er zijn al zeker 15 gewonden naar ziekenhuizen overgebracht. Ongeveer 50 brandweer-, ambulance- en zieken auto's zijn naar de plaats van het on- iuk gedirigeerd. Reddingsploegen xken naar eventuele slachtoffers on- het puin. let flatgebouw maakt deel uit van 'n ïplex van vier gebouwen. Het is •e weken geleden gereed gekomen bewoning. e nacht van woensdag op don- rdag trok een ondiepe depressie de Noordzee naar de Oostzee, bij passeerde het koufront van lepressie met regen ons land. in westen en noorden viel plaatselijk 14 mm. Op de oceaan bevindt een gebied van hoge luchtdruk een centrum van 1031 millibar j Ierland, terwijl ook boven snland een centrum van een irde van 1037 millibar ligt. Daar de omgeving van Schotland de htdruk nogal stijgt, wordt de xtandepressie naar West-Europa jorlopig geblokkeerd en ontstaat er en noordelijke tot noordwestelijke itroming op de Noordzee waarbij een voortdurende aanvoer van koude lucht naar West-Europa plaatsvind. Doordat vrijdag de aangevoerde lucht iets droger wordt zullen er dan enkele opklaringen kunnen voorko men, doch de kans op buienvorming blijft aanwezig. De koude lucht zal waarschijnlijk tot in Midden-Europa doordringen, zo dat het fraaie weer in Zuid- en Oost- Europa aanvankelijk nog aanhoudt.

De Vallei | 1968 | | pagina 1