Waterleidingmaatschappij Veenendaal beschuldigt Ned. Gasmaatschappij van onnodig schade toebrengen Gasbedrijf: „Het valt allemaal nogal mee RUIL-IN-WINST FOTO JANSEN „STICHTSE OEVER" BESTAAT 10 JAAR HOOGSTE PUNT GEBOUW BEREIKT Bejaardencentrum in Leersum krijgt vorm Cartoef Veiling Septer Tiel TWEEDE MANEGE IN O VERBERG Blauw Geel struikelde over YRC0-1 Kort geding voor Utrechtse rechtbank MARKTEN Veerhuis werd hotel VEILING KESTEREN Tuin Zwart Aanhangertje verdwenen BURGERLIJKE STAND KESTEREN Irreëel in de na uur zon, bruin HENNY JANSEN DONDERDAG 16 MEI 1968 UTRECHT De Veenendaalse Waterleidingmaatschappij heeft de Nederlandse Gasmaatschappij er gisteren in een kort geding voor de president van de recht bank in Utrecht van beschuldigd, dat zij bij de vervanging en uitbreiding van het gasbuizennet in Veenendaal, Renswoude, Scherpenzeel, Woudenberg en Maarsbergen vaak onnodige schade toebrengt aan de waterleidingbuizen. De gemachtigde van de waterleidingmaatschappij, mr. J. A. Star Busmann, gaf een overzicht van de gevallen waarin de gasmaatschappij sinds zij in 1965 in verband met de overschakeling op aardgas met de werkzaamheden aan de bui zen begon, schade heeft veroorzaakt aan het waterleidingnet. Verschillende malen werden waterleidingbuizen van astbestcement lekgestoten door de stalen gasbui zen, in andere gevallen legde men de buizen voor het gas pal boven die van de waterleiding, zodat het maken van aftappingen onmogelijk werd en de afsluit- kranen bijna niet meer te bereiken zijn. De Veenendaalse heeft het gasbedrijf In 1965 al gevraagd, haar tijdig op de hoogte te stellen van werkzaamheden aan het gasbuizennet en de tekeningen daarvoor op te sturen. Men bood ook aan. technici van het waterleidingbe drijf adviezen te laten geven bij het leg gen van de gasbuizen. Tevens verzocht men, het tracé van het gasleidingnet aan te passen aan het hoofdbuizennet van de waterleiding en voldoende onder linge afstand te bewaren. De onmiddellijke aanleiding tot het kort geding was een lek in een hoofd- buis van het waterleidingbedrijf onder het fietspad langs de rijksweg in Wou denberg. Dit lek werd op 5 april van dit jaar veroorzaakt doordat het perso neel van het gasbedrijf een boring on der de rijksweg maakte en daarbij de waterleidingbuis over een flinke lengte openscheurde. De Veenendaalse kreeg de tekeningen voor dit werk pas enkele dagen daarna. Het lek was zo groot, dat de watertoren in Woudenberg bin nen een half uur was leeggelopen. De watertoevoer viel niet alleen in Wou denberg weg, maar ook in delen van Scherpenzeel en Maarsbergen. Gezin nen, bedrijven, hotels en dergelijke bedrijven werden erdoor gedupeerd. Mr. Star Busmann zei, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid te voorspellen was geweest, dat de boor iets zou raken, hetzij elektriciteitska bels of telefoonkabels, hetzij waterlei dingbuizen. Hij sprak dan ook van een nalatigheid die aan opzet grensde. Omdat de gasmaatschappij na 5 april opnieuw werkzaamheden heeft uitgevoerd zonder het waterleidingbe drijf daarin tijdig te kennen, vroeg mr. Star Busmann de president, het gasbe drijf te gebieden ervoor te zorgen, dat plannen en tekeningen een week voor de uitvoering van de werkzaamheden in het bezit zijn van de waterleiding maatschappij, dat het drie dagen voor het begin van de werkzaamheden de datum aan het waterleidingbedrijf mee deelt en dat het het gasbedrijf wordt verboden, met werkzaamheden te be ginnen voordat aan deze voorwaarden is voldaan. Dit alles op straffe van 'n dwangsom van f 10.000 per overtreding. In de vierde plaats verzocht mr. Star Busman om de bepaling, op straffe van een dwangsom van f 25.000. dat de gasleiding niet op of pal tegen de water leidingbuizen mag worden gelegd, maar dat daartussen een afstand van min stens 25 centimeter moet worden be waard. De gemachtigde van het gasbedrijf, mr. D. Runia, zei dat het allemaal nog al meevalt als men de omvang van de werkzaamheden van het gasbedrijf in aanmerking neemt: het heeft sinds 1964 alleen al 74 kilometer hoofdbuis gelegd in het betrokken gebied. Het „verkeer" onder de grond (elektrici- Geboren: Klazina C., d.v. D. J. Geurts en J. de Jong; Margreet, d.v. H. Verwoert en H. Ringma. Ondertrouwd: H. Smits (Ophemert) en J. W. Hendriksen; A. van Beijnhem en H. Budding (Amerongen); J. C. van Zetten (Ingen) en R. Jansen. Getrouwd: G. van Druten (Dode- waard) en J. van Kleef; J. van Eek en J. Mantel {Enkhuizen). SCHERPENZEEL Eiermarkt: Aan voer ca. 850.000 stuks. Prijzen voor kip- pe-eieren f 13.25 tot f 14,en voor hen- ne-eieren f 9,tot f 12,50. alles per 100 stuks. Handel goed. Biggenmarkt: Aanvoer 126 biggen. Prijzen f 62,tot f 72,per stuk. Han del matig. teits- en telefoonkabelsl riolerings- en waterleidingbuizen, enzovoorts) is vol gens hem nog veel chaotischer dan dat boven de grond. Naar zijn oordeel is in cidentele schade (die overigens steeds door het gasbedrijf is vergoed) dan ook niet te vermijden. Hij bestreed, dat al le in de dagvaarding genoemde bescha digingen te wijten zouden zijn aan on zorgvuldig werken: ook zandverstuivin gen, waterpeil en foute beoordelingen hebben een rol gespeeld. Hij voegde hieraan toe, dat ook op de tekeningen van het waterleidingbedrijf nooit pre cies de juiste ligging van de buizen is aangegeven en zeker niet die van de leidingen tussen de hoofdbuis en de wo ningen: „Als je er helemaal zeker van wilt zijn, dat je die niet raakt, moet je ze met een theelepeltje uitgraven." Wel begrijpelijk vond mr. Runia de ontstemming over het gebeurde op 5 april, dat volgens hem inderdaad wel vermeden had kunnen worden. Overi gens is de hoofdwaterleidingbuis vol gens hem toen niet georoken door het boren, maar tengevolge van het feit, dat hij door de gasmantelbuis omhoog werd gedrukt. Hij concludeerde tot afwijzing van de eis. Volgens hem is het irreëel, van de gasmaatschappij te verlangen dat zij altijd bij al haar werkzaamheden 't waterleidingbedrijf ruim tevoren op de hoogte stelt. Helemaal onmogelijk noemde hij het gevolg geven aan de wens, tussen de verschillende buizen 'n afstand van 25 centimeter te bewaren. Het gasbedrijf, zo zei hij, heeft na tuurlijk zelf ook het liefst de nodige ruimte, maar soms moeten de leidingen wel tegen elkaar aangelegd worden als bijvoorbeeld alle kabels en buizen onder een smal trottoir moeten lopen. De dwangsommen vond hij een onaan vaardbaar risico voor het bedrijf dat werkt met aannemers en dus met men sen die het niet overal en steeds „in de hand" heeft. Hij voegde hieraan toe, dat de gasmaatschappij in haar andere verzorgingsgebieden nooit moeilijkhe den heeft. De president zal over een week von nis wijzen. ADVERTENTIE DE GROTE leder oud fototoestel is nu geld waard bij aankoop van Uw fototoestel ZANDSTRAAT 7 VEENENDAAL RHEXEN Gisteren bestond hotel De Stichtse Oever" aan de Rijn in Rhenen precies tien jaar. Toen op 27 no vember 1957 de verkeersbrug werd ge opend, kwam de gierpont te vervallen. By die oude pont stond het toenmalige Veerhuis. Het gemeentebestuur van Rhenein besloot het te verpachten aan het echtpaar A. A. v. d. Schouw-Van Essen, dat onmiddellijk aan de slag ging om er een gezellig hotel, café, restaurant van te maken. In eerste instantie werden de woon kamers bij de zaak getrokken, werd 'n geheel nieuw buffet gebouwd en werd de open veranda glasdicht gemaakt. De voor het gebouw staande hoog op gaande bomen werden allemaal ge rooid. Van de woning van de veer- knecht naast het Veerhuis werd een de pendance gemaakt. Het Veerhuis was in korte tijd omgetoverd tot hotel, dat de naam kreeg „De Stichtse Oever". De Rijnoever vormt de grens van de pro vincie Utrecht (Het Sticht). Op 15 mei 1958 werd het nieuwe ho tel officieel geopend door Rhenen's bur gemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal. De spe cialiteit in het restaurant werd „Het ei op 1001 manieren". Die vijftiende mei van 1968 was slechts een pril begin van een zaak, die later in snel tempo zou uitgroeien tot een pleisterplaats voor bijzonder veel toe risten. Regelmatig werd verbouwd en uitgebreid. In 1964 konden de pachters het gebouw van de gemeente Rhenen kopen. Dat geschiedde en toen pas be gon de grootste gedaanteverwisseling. Men wist nu waarvoor men werkte. Er kwam 'n nieuwe zaal naast de bestaan de restauratieruimten voor een accom modatie van 250 gasten. Er werd een nieuwe bar ingericht. De keuken werd totaal vernieuwd en werd twintigmaal zo groot als de oude. De hele zaak kwam op de helling en werd totaal ge moderniseerd en ingericht naar de hoogste eisen van de keuringsdienst. Moderne machines en koelinstallaties werden aangeschaft. Op de etage her rezen nieuwe kamers met dertig bedden. De accommodatie was minstens ver dubbeld. Het hotel is nu drie jaar na de laat ste aanzienlijke uitbreiding in vol be drijf. Er komen ongeveer 300 tot 400 eters per dag in het hoogseizoen. De eerste gasten in de aanloopperiode van KESTEREN. De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt: Aardbeien: EI 69—80, 11+ 60—68, II 55—61, alles per doosje a 200 gram. Aanvoer 10.000 doosjes. Goudreinette: EI 65—70: 25—30; EI 75—85: 47—57; E II 65—70: 20—27; E II 75—85: 34—37; Aanvoer 80 ton. Golden Delicious: EI 60—65: 35—37; EI 70—75: 47—52; EI 80—85: 49—50; E II 65—70, 34—40; E II 75—80: 43—48; Aanvoer 20 ton. Jonathan: EI 60—65: 25—27; EI 70—75: 36—42. EI 70—75: 35—40? EI 85—95: 47—58; EII 70—75: 30—33; E II 85—95: 32—36. EI 65—70: 41—44; EI 75—80: 50—53; E II 60—65, 31—35; E II 70—75: 42—47; E II 80—85 48. EI 65—70: 32—37; Aanvoer 35 ton. 1957 waren onderofficieren van de Koninklijke luchtmacht. Die moesten al gauw het veld ruimen voor de toeris ten. Op de dag van het tienjarig be staan was er bijvoorbeeld al geen ka mer meer vrij in „De Stichtse Oever" En dan moet in feite het seizoen nog beginnen. Mevrouw Van der Schouw, beter be kend als Loes van Essen, heeft naast haar drukke werkzaamhe-den nog tijd voor hobby's. In de gro te eetzaal staan in een glazen vitrine meer dan 200 poppen in klederdracht uit 103 landen. Onder elke pop ligt een stukje grond afkomstig uit het betref fende land. Ambassadeurs uit die lan den hebben er veel toe bijgedragen, dat Loes deze collectie bijeen kon brengen. „Die poppen staan hier broederlijk naast elkaar", zegt Loes van Essen, „als symbool van het bewaren van de wereldvrede, waarvan in de praktijk vaak zo weinig terecht komt". Naast de poppenverzameling schil dert Loes van Essen en schrijft ze ver halen. Maar dat is meestal werk voor de winterdag, wanneer het minder druk is. Wanneer straks de Rijn geheel ge kanaliseerd zal zijn, verwacht het echt paar bijzonder veel van de watersport, die dan op het stilstaande water bedre ven kan worden. LEERSUM Het toekomstige bejaardencentrum te Leersum begint zich al aardig tegen de omgeving af te tekenen. Met de bouw is men iets op het totale schema voor, ondanks een klein oponthoud, veroorzaakt door de levering van de sier-betonnen dakranden. Dezer dagen vond op het bouwterrein een kleine ceremonie plaats, omdat met het hoogste punt van het gebouw had bereikt. In aanwezigheid van enkele bestuursleden van de Protestants Christelijke Stich ting voor Bejaardenzorg werd een vlag gezet op het dak van de liftkoker. Sa men met de schoorsteen is de liftkoker het hoogste punt van het gebouw en het gedeelte van het gebouw, dat al helemaal klaar is. In het bejaardencentrum zullen 52 eenkamerwoningen en 7 tweekamer woningen komen. Los van het grote ge bouw zullen 18 bejaardenwoningen ver rijzen. Het hoofdgebouw van het eigen lijke bejaardencentrum hoopt men be gin januari 1969 klaar te hebben. Het to taal zal of in mei, of in juni van het volgend jaar gereed komen. De juiste datum hangt af van het weer. In ver band hiermee weet de opzichter van de bouw, de heer C. P. van Eek te vertel len dat men sinds de start van de bouw op 18 september van het vorige jaar dertig dagen niet heeft kunnen werken. Ondanks dit verlet is men met het schema toch bij gebleven. Met de zieken- vleugel, waarin ook opgenomen de re creatiezaal voor honderd personen, fca- mers voor zusters en doktoren en ruim te voor de administratie, is men onge veer acht weken op het tijdschema voor. Het hoofdgebouw loopt in feite 3 weken achter. De levering van de sier betonnen dakranden liep op een gege- wen moment spaak, doordat de randen afgekeurd moesten worden. Hierdoor moest het bouwbedrijf C. Davelaar uit Overberg, dat het bejaardencentrum bouwt, zelf de dakranden maken. Hier mee ging enige tijd verloren. Van het hoofdgebouw moet nog een stort plaatsvinden voor de verdiepings vloer. Voor het dak moet men nog twee storten maken. De ziekenvleugel is op dakhoogte. Het dak van deze vleugel is al helemaal afgeplakt. Het dak van het hoofdgebouw is eenmaal afgeplakt. Als ook dit dak gereed is komt over het ge hele gebouw een grindlaag. De aanleg van de centrale verwar ming loopt helemaal met de bouw mee. De ketels zitten al in het gebouw en de radiatoren en stangen worden aange bracht zodra een nieuwe ruimte gereed is gekomen. De loodgieter is op 1 april j.l. In het gebouw begonnen te werken. Hij heeft de riolering van het bejaardencen trum al voltooid en is bezig met de af voeren. De elektricien werkt al gedeel telijk mee. De tuinarchitect is begonnen met het maken van ontwerpen voor de grote tuin aan de zuid-zijde van het ge bouw. Over de inrichting van het cen trum heeft men al gesproken. Er is ech ter nog geen leverancier gevonden, zo dat, wat de inrichting betreft ook nog geen beslissingen zijn genomen. De achttien bejaardenwoningen, die los van het grote centrum worden ge bouwd, beginnen ook al enige vorm aan te nemen. Zes woningen zijn tot vloer hoogte klaar, terwijl van de andere wo ningen de fundering gereed is. Deze wo ningen zullen wat later klaar zijn dan het hoofdgebouw. De heer Van Eek is best tevreden over de gang van zaken op het ogenblik. Het werk schiet aardig op. Tot nu toe heeft men weinig tegenwerking gehad van het weer of andere omstandighe den. Als alles zo blijft gaan, zal het be jaardencentrum dan ook zeker begin mei 1969 in gebruik genomen kunnen worden. „Maar ik kan het nu natuurlijk nog niet op een week zeggen", aldus de heer Van Eek. Het bejaardencentrum van Leersum in aanbouw. Op de foto zijn duidelijk de portaalspanten te zien, die boven het dak van de ziekenvleugel uitsteken. De span ten vormen een fraaie afwisseling van 't strakke geheel. ADVERTENTIE De in aanbouw zijnde schepping van de Leersumse architect G. J. F. van Cooten belooft een fraai gebouw te wor den, dat een prachtige combinatie vormt met de bosrijke achtergrond Een ritmische onderbreking in het strakke geheel van het gebouw wordt gevormd door de portaalspanten die boven het dak van de ziekenvleugel uitsteken. De ze spanten zullen waarschijnlijk zwart geschilderd worden. Opgave na klasse mm maat. r.i Appelen x Golden Delicious k.l x Golden Delicious k.2 x Jonathan k.l x Jonathan k.2 Winston verpakt k.l Winston k.l x Goudreinet k.l x Goudreinet k.2 Lombarts Calville k.2 Kroet per 100 kg f 6.00, rood f 6.00. Fabrieksfruit per 100 kg blank f 9.40, rood f 6.00. Kasaardbeien per doosje van 200 gram 65—85 55—70. Groenten: Andijvie 5052, prei 916, rabarber 1014, asperges 350360 150160, spinazie 1534, stelen 511, spitskool 6467, sla per 100 krop f 5.0016.00. Bloemen: Afrikanen per stuk 411, salvia's per stuk 9—12, violen per stuk 411. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. 75/opw 70/75 65/70 60/65 55/60 1 2 48—59 40—55 38—44 36—39 42—58 39—54 32—42 28—31 38—45 37—43 35—42 24—32 34—38 31—36 26—34 23—30 71—76 70—73 69—71 56—60 41—45 23—30 32—47 26—32 28—40 23—27 35—51 28—39 S DROGISTERIJ ZANDSTRAAT 7 - VEENENDAAL VEENENDAAL Blauw-Geel heeft het gisteravond in de bekerontmoeting tegen het Veenendaalse VRC niet kun nen redden. De Edenaren speelden met drie invallers. Door het bijzonder ruwe spel van de Veenendalers werden er tijdens de wedstryd nog twee aan toe gevoegd. VRC is vrijwel de gehele wed strijd iets sterker geweest en het is on getwijfeld voor een groot deel te dan ken aan de defensie van Blauw-Geel dat de uitslag tot 1-0 beperkt bleef. VRC ging vanaf de aanvang in het offensief. Blauw-Geel bepaalde zich vooralsnog tot een verdedigende taak. Blauw-Geel kwam er vrijwel in deze eerste helft niet aan te pas. In de twee de helft kwamen de Edenaren wat meer tot aanvallen. Maar toch bleef VRC qua veldspel de betere ploeg. Toch duurde het nog 35 minuten in de tweede helft voordat het eerste en enige belangrijke doelpunt viel voor VRC. Via een aanval van links kwam Van de Broek in het bezit van de bal en gaf de Edese doelman het nakijken: 1-0. VRC kwam in de resterende tijd nog wel tot enkele gevaarlijke aanvallen, doch het struikelde tekenmale over de zeer goed spelende Blauw-Geel defensie. VEENENDAAL De heer W. K. uit Giethoorn heeft bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een aan- hangwagentje. Het wagentje, dat achter een perso nenauto gekoppeld kan worden, had de heer K. op 4 mei laten staan op het par keerterrein van „De Afrit". Het moet reeds op 5 of 6 mei verdwenen zijn. Lombartscalvillc: EI 60—70: 38; EI 70—80: 55; EI 80— 90: 45—47. Aanvoer 3 ton. Conference: E II 55—65: 102; E II 65—75: 99. Aan voer 1 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. OVERBERG De heer H. J. Fol- mer aan de Heuvelsesteeg is bezig op zjjn erf een paardenpension te bou wen met gelegenheid tot paardrijden. De heer Folmer komt regelmatig met manege- en paardenpensionhou- ders in aanraking en dat deed bij hem het plan rijpen zelf iets dergelijks op poten te zetten. „Ik heb mijn stallen eens bekeken voor eventuele paarden- boxen en de mogelijkheid voor auto parkeerruimte bij de uitrit, want dat laatste is op het ogenblik net zo belang rijk ais de rest. Dit alles bleek met betrekkelijk eenvoudige middelen te realiseren en zo kreeg het plan tot op richting van een paardenrijschool an nex pension gestalte, aldus de heer Folmer. Met de bouw van boxen in in middels een begin gemaakt. Binnen zeer afzienbare tijd hoopt hij volledig te draaien. Gaat het goed dan ligt het wel in de bedoeling om in de toekomst o.a. een pony-vereniging in het leven te roepen, waarbij elke berijder zijn vaste pony krijgt, wat dus tevens in houdt verzorging en zadelen. Voor be geleiders van kinderen en andere be langstellenden zal een soort kantine ingericht worden, waar men de ver richtingen in de manege kan gade slaan. Vanzelfsprekend is er altijd iemand, die behalve les geeft ook toe zicht houdt. Loopt alles gesmeerd, dan wordt er een gediplomeerd rijinstruc- teur aangetrokken. De heer Folmer heeft al een vrij kostbare collectie paarden. Normaal zou dit niet noemenswaardig zijn te vermelden, maar er staat er één bij, die enig is in zijn soort in Nederland met een blauw-tijgerblondkleurige vacht (zie foto), waar de eigenaar be grijpelijk trots op is. De dieren zijn el ke dag te bezichtigen. DhaliastokJcen kunnen nu worden uitge- plant, kwekers hebben ze te kust en te keur in voorraad. Heel vaak zijn de bloemen van stekken mooier dan die van de uitgeplante knollen. Plant de Cactussoorten, deze geven prachtige snijbloemen voor de vaas. De Ameri kaanse soorten geven enorm grote bloemen, doch door hun grote omvang zijn ze als snijbloem minder geschikt. Ze zijn in de tuin echter zeer decora tief. De Pompon- en Lilliputdhalia's zijn voor snijbloemen ook aanbeve lingswaardig. Mignon-dahlia's zijn zeer geschikt voor het beplanten van perken. Om van een rijke bloem te kunnen blijven genieten moeten de zaadknoppen er geregeld uit verwij derd worden. Minstens tweemaal per week moeten de uitgebloeide bloe men er uitgeknepen worden anders is het met de bloei spoedig gedaan. Zonnebloemen fungeren als wachters in de tuin. Wie ruimte in zijn tuin heeft zaait op de achtergrond Zonnebloe men. Leg op afstand van een halve meter drie pitten bijeen in een zeer ondiep kuiltje. Zijn de plantjes opge komen dan laat men de sterkste staan Hier laat ik enige mooie soorten vol gen: Helianthus annuus gigantus is een reuze zonnebloem met grote gele bloemen en forse bladeren; de Helian thus Primrose is enkelbloemig, heeft zachtgele bloemen; de Helianthus Golden Globe is bijzonder mooigeeft dubbele bloemen en ivordt 70 tot 80 cm hoog. In het rotstuintje of rotsmuurtje is mo menteel nog een grote bloemenweelde, hoewel de eerstbloeienden, o.a. Arabis alpenus (rijstebrij) uitgebloeid is. Snij de zaadstengels uit de uitgebloeide planten. Sommige soorten groeien uit tot een grote omvang en overwoekeren de andere planten. Deze gaan we kort wieken, mogen niet ongestoord door groeien. Knol-begonias kunnen nu worden uitge- plant. Ze staan erg graag op een plek waar ze niet door de sterke zonnestra len beschenen worden. Ze hebben een hekel aan de volle zon! Om reden dat ze van een humusrijke grond houden, werkt men oude fijngewreven koe mest of fijne turfmolm met bladgrond door de bovengrond. Denk er om, dat de hooggroeiende vas te planten tijdig van een tonki)istok worden voorzien en hier aangebon den worden, want anders slaan de stengels bij sterke wind of bij een slagregen tegen de grond en zijn dan niet meer rechtopstaand te krijgen. Voorkom deze narigheid! Wanneer u de plantenbak of bloemen- bak in de tuin, op het balkon of op het muurtje zelf gaat beplanten, denk dan om liet volgende: maak de pot- kluiten goed vochtig, de plant kan dan zonder ongelukken uit de pot ge klopt worden, Is de potkluit te droog dan valt de grond uiteen en men houdt een plant met kale wortels over en de zaak is verloren. Na het beplanten wordt het geheel flink aangegoten. Vanzelfsprekend moet de bak gevuld zijn met goede grond, bloemistengrond is prima, in de zomermaanden wordt af en toe bij gemest. Niet vergeten mag worden om potscherven (met de bolle kant boven) op het afvoergaatje te leggen, zodat het water kan afvloei en. Een mooie eenjarige plant, die zeer ge schikt is voor een kleine tuin is onge twijfeld de Calliopsis, ook wel „tijger bloempje" en in sommige streken van ons land „meisjesogen" genoemd. De ze kan nu nog op de voor haar bestem de plaats worden uitgezaaid. Zoek er een zonnige plaats voor. Het zaad mag juist even onder de grond komen te liggen, dus vooral niet te diep zaai en, zorg na het opkomen, dat de plant jes op 8 cm afstand komen te staan. Er zijn onder de Calliopsis heel mooie gekleurde, o.a. bruin, bruin-rood, don ker- en lichtbruin, geelbruin en fraaie gestippelde kleuren. Aardig is een mengsel te zaaien, zo'n mengsel bevat alle denkbare kleuren. Vraag bij uw bloemist of zaadhandelaar een pakje Calliopsiszaad in gemengde kleuren. Uitgebloeide Hortensia's worden heel vaak als zijnde waardeloos opgeruimd. Men ziet ze soms in de vuilnisemmer gedeponeerd. Jammer! Een uitgebloei de Hortensia, kan als tuinplant worden voort gekweekt. Wanneer de bloei is af gelopen snoeit men de plant tot op twee dubbelogen boven het oude hout in. Het oude hout is bruin van kleur, het jonge hout is groen. Laat een stuk je jong hout op het oude staan en plant de aldus ingesneden plant in de volle grond van de tuin. Zij zal zich dan ontwikkelen tot een mooie Hortensia struik. Zorg voor bemesting, zij vraagt veel voeding en water, staat het liefst op een lichte plaats waar de felle zon haar niet kan bereiken. Ga aldus te werk en u kunt ieder jaar in uw tuin genieten van haar bloemen pracht. Abonné A. H. te W. vraagt naar hoog sier gras, dat mooie grote pluimen geeft. U bedoeldt zeker de „Gyne- rium",veelal ,Rampusgras" ge noemd. Deze geeft prachtige grote pluimen en zal door u bedoeld wor den. In een goede uitgebreide Cata logus worden deze zeker wel aange boden en worden aangeboden als Gy- nerium argenteum. Hiervan zijn plan ten met mannelijke bloemen, die tot 2 meter hoog groeien, waarvan de pluimen enigszins grauw getint zijn. Daarnaast zijn er met vrouwelijke bloemen; deze geven zuiver witte pluimen, worden niet zo hoog en het blad ervan is smaller (de hoogte is 125 a 150 cm). De planten xvorden geleverd in potkluit. Het is nu de juiste tijd om ze te planten. EJ. Grijsen Rhenen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3