OM U TERWILLE TE ZIJN Kadar en Gomoelka bleven op de vlakte FELIX Kluwer bereikte hogere coneernwinst DE VIJFTIGDUIZENDSTE stop de zon in uw kat met Nederlandse Dagen in Brussel geopend DAT LUKT JE ZÉLF NLET Koning Boudewijn verbrak protocol Schijnautonomie voor Z.W.-Afrika V.S. zetten hulp aan Peru stop 2144 Tsjechen vluchten E.E.G. zuivelboeren gaan betogen Studentenrellen in Florence Viët-Cong terreur in Saigon Scherper concurrentie in bouw VERGELIJK VOOR U EEN KOELKAST KOOPT KOELKASTEN UIT DE KERKEN Den Haag eert journalist met standbeeld De Block geeft scheepsbouw waarschuwing S.O.S.-telefoon voor bejaarden bepleit Fenecièrs voor Vikingen en Columbus Franse graanexport naar China kost E.E.G. 130 miljoen Hoge huren Yan Nelle is tevreden Supermarkten voor Simon de Wit Greep van VJS. naar Duitse auto-industrie Regionale bladen groeiden in '67 het sterkst Dividendvoorstellen elke avond geopend tot 21.00 uur zaterdags tot 18.00 uur bij meubels kopen Wapens gekocht de matras waarop u werkelijk uitrust VRIJDAG 17 MEI 1968 ADVERTENTIE Nu kunt U makkelijker eens samen langs komen. EUROPA WEG 170 Brouwersmolenweg) - APELDOORN - TEL. 3366e BOEDAPEST De Hongaarse rt» Poolse partijleiders hebben zich van daag voorzichtig onthouden van open lijke veroordelingen van het liberalisa tieproces in Tsjecho-Slowakije, doch hebben „imperialistische machten" er van beschuldigd, pogingen te onderne men de eetaheid van de communistische landen te verstoren. De Poolse partijleider Wladislaf Go moelka heeft in Boedapest een 20 jaar oud verdrag van vriendschap, samen werking en wederzijdse hulp met Hon garije opnieuw bekrachtigd en ver klaard „er is een nieuwe tactiek in de strijdmethode van de imperialisten waarmee zij trachten het socialistische stelsel van binnenuit te ondermijnen, door middel van ideologische geschillen op te wekken en psychologische oorlogs voering". Gomoelka zei dat „de imperialisten vaak van hun verdeeldheid brengende activiteiten hebben blijk gegeven onder het mom van verbeteringen van het communisme, door voor te stelleen dat de leidende rol van de communistische partij dient te worden opgegeven". Kennelijk doelend op de ontwikkelin gen in Tsjecho-Slowakije verklaarde de Poolse partijleider, „imperialisten heb ben hier gemikt op anti-communisti sche revisionisten en nationalistische machten". Hij zei dat deze nieuwe vorm van koude oorlog „opriep tot gro tere eenheid in het communistische kamp". ADVERTENTIE JTet in de VCL-serie van J. H. Kok N.V. te Kampen verschenen christelijke familieromannetje „Dat lukt je zélf niet" van de schrijfster Cateau Kray-Sijsma zal beslist geen „best-seller" worden. Daarvoor is het te weinig boeiend, te opgelegd christe lijk en te conventioneel. De schrijfster heeft het alles natuur lijk heel goed bedoeld, maar de nogal Ingewikkelde compositie van het ver haal wordt nergens gerechtvaardigd. Het verhaal gaat over de jeugdige leerling-journaliste Nelsie, de dochter van de boekhandelaar Leyster, die kennis heeft gekregen aan de bouw kundig ingenieur Lode van Merle. Uit deze kennismaking groeit eerst een vriendschap en daarna het begin van een liefdesverhouding. Daar Nelsie echter een gelovig christenmeisje is en Lode, hoewel christelijk opgevoed, geestelijk vrij wil blijven en niets voelt voor een „eng, gepantserd chris tendom", loopt de verhouding op niets uit. Beiden komen tot de conclu sie, dat ze beter een punt achter hun omgang kunnen zetten. Als happy end vindt Nelsie daarna het geluk met ie mand van dezelfde levensrichting als zijzelf, haar jeugdvriend Henk Sche- ringa. Van dit boek kunnen wij eigenlijk al leen de uitvoering mooi vinden. Het verhaal doet ons telkens weer wat te geforceerd aan en de schrijfster goo chelt wel wat al te gemakkelijk met allerlei christelijke frasen. De prijs is f 6,90, voor V.C.L.-abon- nees f3,45. J. E. H. DUBLIN Koning Boudewijn van België is gisteren even van het proto col afgeweken om met een Iers school meisje een babbeltje te maken, tijdens zijn bezoek aan de Ierse republiek. De Belgische gasten maakten met een auto een tochtje over de schilder achtige weg naar Killeny bij Dublin. Koning Boudewijn was druk in de weer met zijn camera, toen hij het 14-jarige meisje opmerkte. Hij legde zijn came ra weg en liep naar haar toe. „Ben je hier naar toe gekomen om de koningin te zien?" vroeg hij. Het volgend ogenblik bracht hij het meisje naar de limousine waar het meisje mof de koning en de koningin bleef praten, voor de Belgische vorsten de ""•O T-t-70f+É""> De Hongaarse partijleider Janos Ka- dar drukte zich volgens waarnemers minder scherp uit. „De machten van het imperialisme zijn momenteel sluw en pogen de eenheid van de Oosteuro- pese socialistische landen te verstoren. Al dergelijke pogingen zijn gedoemd te mislukken", zo had hij gezegd. KAAPSTAD Het Zuidafrikaanse Lagerhuis heeft goedkeuring gehecht aan een wetsvoorstel, dat Zuid-West- Afrika wil verdelen in zelfbesturende negerstaten. Het ontwerp moet nog door het Hogerhuis worden behandeld, maar dit is eet» formaliteit aangezien de regerende Nationale Partij hier een grote meerderheid heeft. In het Lagerhuis ontmoette het wets ontwerp verzet van de oppositie, de Verenigde Partij en van de enige afge vaardigde van de partij voor vooruit gang, mevrouw Helen Suzman. De wet zal de regering de bevoegd heid geven wetgevende raden en ande re bestuurslichamen in het leven te roepen voor de zes of meer afzonder lijke negerstammen in het omstreden gebied. Zij voorziet niet in automati sche onafhankelijkheid van deze bevol kingsgroepen, maar in een toenemend zelfbestuur gepaard aan een geleidelijke terugtrekking van de Zuidafrikaanse re gering. Zuid-Afrika heeft de voormalige Duit se kolonie sinds de eerste wereldoorlog bestuurd op grond van een mandaat van de Volkenbond. De Verenigde Na ties trokken dit mandaat later in, maar Zuid-Afrika weigerde zich naar dit be sluit te voegen. WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben hun economische hulp aan Peru met 72 procent bekort omdat de Peruviaanse regering heeft besloten veertien Franse straaljagers en zes Britse straalbommenwerpers te kopen. De Amerikaanse regering handelt daarmee overeenkomstig een amande- ment op de Amerikaanse wet op de buitenlandse hulp, waarin is bepaald dat economisch zwakke landen hun geld niet in kostbare wapens mogen steken. Deze beperking werd vorig jaar ingediend door de Amerikaanse senator Symington. Peru heeft zich met de aankoop van de vliegtuigen (Franse Mirages en Britse Canberra's), in feite beroofd van de hele Amerikaanse hulp voor het ko mend jaar, dat ingaat op 1 juli. Deze hulp, die ongeveer 135 miljoen gulden zou hebben bedragen, moet de Peru viaanse regering nu zien op te vangen met leningen. PRAAG In het afgelopen jaar hebben 2.144 personen illegaal Tsjecho- Slowakijë verlaten. Dit brengt het to taal van Tsjechoslowaken die het land sinds 1948 hebben verlaten op 35.000. Dit werd woensdag bekend gemaakt door de onderminister van Binnenland se Zaken, Stefan Demjan. Het verslag van Demjan aan de commissie voor Buitenlandse Zaken van het parlement werd bekend gemaakt door het persburrau CTK. Volgens Demjan had een derde van de vluchtelingen het land verlaten om in het buitenland betere levensomstan digheden te zoeken. De meerderheid van de vluchtelingen zou het bewind van Tsjeco-Slowakijë niet vijandig ge zind zijn. Hij gaf echter wel toe dat enkelen het land hadden verlaten omdat zij het niet eens waren met het politieke sys teem of omdat zij vervolging vreesden. BRUSSEL Zuivelboeren uit ver schillende delen van de Europese ge meenschap gaah op 27 mei in Brussel demonstreren, d.w.z. op de dag dat de EEG-ministers van Landbouw een be slissende marathonvergadering begin nen over de vaststelling van het defini tieve Europese zuivelbeleid. Het COPA (het comité van de land bouworganisaties van de EEG) heeft verklaard, dat de Europese minister raad voorstellen gaat bespreken die 'n vermindering van de inkomsten der boeren tot gevolg zullen hebben. De or ganisatie verlangt, dat de EEG-minis- ters onverkort vasthouden aan de reeds eerder vastgestelde Europese richtprijs voor melk (van 39 pf) en dat een poli tiek zal worden gevoerd waardoor de boeren die prijs ook werkelijk zullen ontvangen. DEN HAAG Minister-president De Jong is van mening dat de rege ring niet hoeft na te gaan welke ge meenten ten onrechte op 5 mei de vlag niet hebben uitgestoken. De gedrags lijn van de regering is niet bindend voor de gemeenten. Deze hebben hun eigen verantwoordelijkheid. Van het wijzen op een onjuistheid, zoals in schriftelijke vragen door het Tweede- Kamerlid H. Lankhorst (PSP) is be- r»Wt. kan derhalve geen snrake zlin. FLORENCE Italiaanse studenten die demonstreerden tegen de christen democratische partij en poogden het gebouw van de partij binneb te drin gen, zijn donderdagavond in het cen trum van Florence slaags geraakt met de politie. Vier personen liepen verwondingen op. De studenten riepen tegen de rege ring gerichte leuzen en droegen por tretten van Ho Tsji Minh en Mao Tse- toeng met zich mee. Van de ongeveer 500 studenten die aan de betoging deelnamen werden er 24 gearresteerd. Vier zijn in hechtenis gehouden. De betogers blokkeerden het verkeer in het centrum van de stad door au to's over de rijweg te zetten en grote plastic ballonnen op te blazen. SAIGON De Amerikaanse ambas sade in Saigon heeft bekend gemaakt, dat de Viët-Cong zijn terreurcampagne tegen de burgerbevolking heeft ver scherpt. Gezegd werd dat de meeste terreur wordt uitgeoefend buiten Saigon. In de week eindigend op j.l. zaterdag zijn 165 burgers gedood, 432 gewond en 252 door de Viët-Cong gevangen geno men, aldus de ambassade. Dit jaar zijn nu 1522 burgers gedood en 2967 door de communisten gevangen genomen, aldus een rapport. AMSTERDAM De 13-jarige Maryse Wullyamaz uit Parijs was het 50.000ste Franse schoolkind dat een bliksembezoek aan Nederland bracht op een excursie- reis, georganiseerd door het Franse mi nisterie van Onderwijs en de NS. Op de foto Maryse met haar cadeaus op het Amsterdamse Centraal Station. DEVENTER In de lijn van een voorspoedige ontwikkeling in de afge lopen jaren heeft N.V. uitgeversmaat schappij AE. Kluwer in 1967, zegt het jaarverslag, nieuwe mogelijkheden geschapen voor een verdergaande groei. Het exploitatieresultaat incl. dat van deelnemingen is gestegen van f 3,5 min. tot f 4,1 min. De zuivere winst van het concern, na aftrek van winstaandelen, gratificaties en ven nootschapsbelasting, bedraagt f 2,02 min. (v.j. f 1.72 min.). Voorgesteld wordt op de oude aandelen f 1,25. Uit de winst wordt voorts aan de reserve toegevoegd f 183.000, aan de extra re serve f 919.000 en worden de emissie- kosten ad f 147.000 geheel afgeschre ven. De directie verwacht voor 1968 een ADVERTENTIE BRUSSEL In het Brusselse Paleis voor schone kunsten zijn woensdag de „Nederlandse dagen 1968" begonnen, een culturele manifestatie die tot 8 juni zal duren. Bij de openingsplechtigheid, de door vele vooraanstaande personen o.w. de Nederlandse ambassadeur mr. J. A. Baron de Vos van Steenwijk werd bij gewoond, sprak de Belgische minister van staat P. Vermeylen, de hoop uit, dat dit festijn van de Nederlandse cul tuur de Vlamingen zal helpen in hun streven zich weer thuis te gaan voelen in Brussel, zonder door de Franstaligen van taal- of cultuurimperialisme ver dacht te worden. Prof. G. Stuiveling en de Belgische auteur Marnix Gijsen leidden daarna een lezingencyclus in met voordrach ten over resp. „De rol van de kunste naar in de ontwikkeling van de Neder landse ontvoogdingsstrijd" en „De ver spreiding van het Nederlands in de we reld". Op het program van de „Nederland se dagen" staan ook lezingen van een aantal buitenlandse professoren, o.a. uit Moskou en Praag, over het Neder lands in het buitenland. Woensdagavond is tevens een ten toonstelling van vertaald noord- en zuidnederlands literair werk van de 19e en 20e eeuw geopend. Het program van de komende weken vermeldt voorts toneeluitvoeringen, o.a. van Studio Amsterdam, een tentoon stelling van Vlaamse expressionisten en de wereldpremiere van de opera van Hugo Claus en Bruno Madema ..Hvperion en het eeweld". hogere omzet. De omzetverhoging in de eerste maanden van dit jaar geeft haar goe de grond voor deze verwachting. In hoeverre deze omzetvergroting tot een hogere winst zal leiden, is thans nog moeilijk te voorspellen. Voor 1968 staan, anders dan voor normale vervanging, geen belangrijke investeringen in gebouwen of appara tuur op het programma. In 1967 werden de aandelen Kluwer ter beurze van Amsterdam geïntrodu ceerd, waarmee de voor verdere ex pansie vereiste financieringsmogelijk heden zijn verbeterd. De overneming van de bedrijven van H. Stam Inter nationaal N.V (belangrijke uitgevers op technisch gebied) heeft de basis van Kluwer in de markt van techni sche uitgaven aanzienlijk versterkt. Voorts heeft het bedrijf in 1967 com puters in gebruik genomen. Het verslag merkt op dat, overeen komstig de verwachtingen, de winst in de sector dag- en nieuwsbladen belang rijk is verminderd, en dat de resulta ten bij de technische tijdschriften iets zijn achtergebleven. De overige secto ren gaven een zodanige stijging in om zet en winst te zien, dat uiteindelijk een hogere coneernwinst werd bereikt. Tot dit betere totale resultaat hebben de bedrijven van Stam reeds bevredigend bijgedragen. Het op de toekomst gericht beleid tot uitdrukking komend in het verwer- van van belangen in andere onderne mingen in de bedrijfstak, en in het verrichten van investeringen in appa ratuur en gebouwen, heeft de laatste jaren steeds zwaardere eisen aan de financieringsmogelijkheden gesteld. Kon deze expansie aanvankelijk nog grotendeels door interne financiering worden opgevangen, in 1967 was de grens van deze mogelijkheden bereikt. Zo viel het besluit de aandelen ter beurze te introduceren en tot een emissie over te gaan, die de eigen middelen met f 3.304.000 versterkte. Voorts werd een lening op middel lange termijn opgenomen van f 4 min. Het aantal medewerkers steeg in 1967 van 862 tot 1274, hoofdzakelijk als ge volg van de aansluiting der bedrijven van Stam* AMSTERDAM De Aanneming Mij De Kondor heeft samen met haar doch ter Mij Ebbinge over 1967 een omzet gemaakt van f 25,6 miljoen. De order portefeuille lag eind 1967 met f 18 mil joen beneden die van een jaar tevoren, maar is tot op dit ogenblik tot f 21 mil joen aangegroeid. De concurrentie nam in hevigheid toe. De directie constateert dat veelal op werken wordt ingeschreven tegen naar haar mening onverantwoord lage prijzen. Ofschoon het bouwbedrijf geen gemakkelijke periode doormaakt, wordt voor 1968 toch een redelijk resultaat verwacht. Het bruto overschot steeg van f 2,10 tot f 2,23 miljoen. De vennootschap vormde een egelisatiefonds van f 375.000. Ten laste van dit fonds komt met ingang van 1969 een intern huurbe drag voor gebruik van materieel. Daar uit moeten onderhoudskosten en af schrijving van het eigen materieel wor den gedekt. Het verschil tussen huur opbrengst en werkelijke kosten wordt dan in dit egalisatiefonds vereffend. Het boekjaar sluit met een winst van f 808.582 (v.j. f 683.771), waarvan de ge noemde f 375.000 bestemd is voor het egalisatiefonds. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 20 pet. ADVERTENTIE Alles wat een koelkast tot een koelkast maakt vindt u in de ERRES koelkasten. Daarom: meer hoeft een koelkast niet te kosten. Houd het op ERRES. Keuze uit 11, stuk-voor-stuk scherp geprijsde, modellen. Vanaf f 258,—. NED. HERV. KERK Beroepen: te Capelle aan de IJssel (vac. A. Kastelein) (toez.): J. Koele te Nijkerk; te Den Dolder en te Menaldum (toez): K. den Hartog te IJlst. Bedankt: voor Rijssen (vac. J. Vos): E. M. Bakker te Tholen; voor Blauw kapel: J. H. Vlijm te Krimpen aan de IJssel; voor Hallum (Fr.): B. F. C. de Groot te Kortenhoef. GEREF. KERKEN Beroepen: te Ridderkerk (vac. A. C. Mooy): B. Koekkoek te Waddinxveen. Aangenomen: naar Krabbendijke: W. J. van der Kerk, kand. te Amster dam; naar Haren (Gr.) (vac. J. Bavinck): drs. B. van Oeveren te Utrecht-West. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Waardhuizen: R. K. Wig- boldus te Delfzijl; te Zuidwolde: (Gr.): R. T. Urban, kand. te Drachten. Bedankt: voor Berkum: T. Dekker te Goes; voor Sliedrecht: drs. H. de Jong te Wageningen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zwolle (2e pred.pl.): J. Plantinga te Rozenburg. Bedankt: voor Rotterdam-Zuid: drs. J. P. Versteeg te Wormerveer. ADVERTENTIE OLIFANT OP HOOG NIVEAU. Wie denkt, dat een Olifant niet klimmen kan heeft het mis! Neem die Olifant uit Schiedam., Tot op het hoogste niveau! Olifant cognac! DEN HAAG Op het Lange Voor hout in Den Haag komt een beeld ter nagedachtenis van de Haagse kroniek schrijver en journalist mr. E. Elias („Flaneur"). De Haagse gemeenteraad heeft drie duizend gulden uitgetrokken voor de fundering en het voetstuk van een beeld dat is ontworpen door Theo van de Nahmer. Bijdragen voor het anderhalve meter hoge, bronzen „Flaneurbeeld" kwamen van de burgerij. DEN HAAG Minister De Block (economische zaken) heeft aan de scheepsbouwers geschreven dat een ge brek aan samenwerking hem ertoe zou kunnen nopen om geen kredietgaranties te gevet». Deze mededeling deed de mi nister gisteren in de Tweede Kamer tij dens de voortgezette behandeling van de scheepsbouw. Het was zijn reactie op opmerkingen van de socialist drs. G. M. Nederhorst, dat de minister te weinig vasthoudt aan samenwerking als voorwaarde voor steun door de overheid. „De bewinds man heeft slecht onderhandeld", zei de heer Nederhorst, „en hij is nu een speelbal van de scheepsbouwers gewor den." De socialist diende een motie in, waarin mr. De Block werd gevraagd om onverkort vast te houden aan de sa menwerking als voorwaarde voor finan ciële steun. Bovendien zou hij het initia tief moeten nemen tot de bouw van een reparatiedok, als de werven het hier over niet eens worden. Ze zouden dan wel in een door de overheid te sticht i maatschappij kunnen deelnemen. De motie kreeg alleen steun van de PSP. D'66 stond gisteren geheel alleen. Mr. dr. M. J. J. A. Imkamp vond, dat de be windman zo had gefaald, dat hij maar naar huis moest gaan. Een door hem ingediende motie van wantrouwen kreeg van geen enkele partij steun. Minister De Block had er tevoren op gewezen, dat er wel een zekere vorm van samenwerking tussen kleinere en middelgrote werven groeit. Hij kon drs. Nederhorst niet toezeg- gn, dat straks op de Nieuwe Waterweg ook schepen boven 240.000 ton zullen mogen varen, Rijkswaterstaat moet hierover nog adviseren. De heer Ne derhorst vond dat de heer Verolme op dit punt toch wel mag weten waar hij aan toe is, voordat hij zijn eventuele plannen voor de bouw van een mam moetdok doorzet: URK Veel oude mensen en voor al de thuiswonende bejaarden zou 't rust geven, wanneer zij in hun gemeen te 'n vast telefoonnummer zouden kun nen bellen, wanneer zij hulp nodig heb ben. Misschien zou het mogelijk zijn hiervoor de SOS-telefoondiensten dienstbaar te maken. Dit zei gisteren minister Roolvink (so ciale Zaken en volksgezondheid), toen hij in Urk het bejaardenoord van de Talma-Stichting opende. W ALTHAM (MASSACHUSETTS) De Feniciërs, die beroemd zijn gewor den om hun zeereizen en hun handels instinct, zijn als eerste mensen de At lantische Oceaan overgestoken. Hun en niet Columbus of de Vinkingen kont de eer van de ontdekking van de Amerika's toe. Dit zegt de oudheidkun dige dr. Cyrus Gordon hoogleraar van Meditterane studies. Door een tegel van fenicische oor sprong, is dr. Gordon tot zijn conclusie gekomen. De tegel, die in 1872 te Paraiba in Brazilië is gevonden, is Fenicisch van oorsprong. Dat betekent dus, dat de Feniciërs bijna 2.000 jaar voor Colum bus en ver voor de Vikingen in Ame rika waren. De tegel is sindsdien verloren gegaan, maar dr. Jules Piccus van de universi teit van Massachusetts heeft een af schrift van de erop voorkomende tekst onlangs in een oud notitieboekje gevon den. BRUSSEL De Europese commis sie heeft in antwoord op een parle mentaire vraag van de Nederlandse afgevaardigde Vredeling bevestigd, dat ze begin van dit jaar export van 600.000 ton Franse tarwe naar China mogelijk heeft gemaakt, door middel van een speciale restitutie. Tn Den Haag kan 79 procent van de woningzoekenden hoogstens 150 gulden per maand verwonen en 38 per cent niet meer dan 100 gulden. Dat is dezer dagen door het gemeentebestuur van Den Haag meegedeeld, zo rede neert „De Volkskrant" (r.k.). „In andere steden zullen soortgelij ke cijfers zeker niet gunstiger zijn. Tegen die achtergrond bezien is het goed, dat de Eerste Kamer door middel van een motie van de PvdA- senator Broeksz de regering heeft aangespoord om speciale aandacht te gaan besteden aan de steeds hoger wordende huren van woningwetwo ningen en daarmee gelijk te stellen premiewoningen. Hogere huren, die het gevolg zijn van meer aandacht voor het woonge- rief, zijn op zich zeker aanvaardbaar. Maar het doel ook voor minder draagkrachtigen een behoorlijke wo ning wordt niet bereikt als de hu ren al te hoog oplopen. Het mag waar zijn, dat we er ons vertrouwd mee moeten maken, dat een groter deel van het inkomen aan het wonen dient te worden besteed, voor mensen met niet al te hoge salarissen is er in dat opzicht echter toch zeker een grens. Die wordt, bij de steeds stij gende huren, voor sommige woning zoekenden zo onderhand danig over schreden. Naast algemeen werkende maatre gelen om het huurpeil van de naar verhouding „goedkoopste" woningen te drukken, zou ook een systeem van individuele huursubsidies een belang rijke bijdrage aan de oplossing van het probleem kunnen zijn. De sociaal zwakkere kan op die manier, met hulp van de overheid, in staat worden gesteld een huurprijs te betalen, die hij uit zijn eigen inkomen niet volle dig kan opbrengen." ROTTERDAM De directie van Van Nelle is tevreden over de huidige gang van zaken. Meer wilde zij in de jaar vergadering niet zeggen omdat de pe riode van een kwartaal te kort is. Da directie wees er daarbij op dat de grondstoffen deels uit fluctuerende markten moeten worden betrokken en dat ook reclamecampagnes van Invloed op de resultaten kunnen zijn. Van Nelle-Standard Brands, waarin Van Nelle een belang heeft van 49 pro cent of f 9,8 miljoen, maakte in 1967 een omzet van ruim f 140 miljoen. Da resultaten van dat jaar, overigens op zeer conservatieve basis, zijn iets ge daald, zodat ook de dividenduitkering wat lager zal zijn. Van Nelle kreeg over 1966 10 procent uitgekeerd. Drie weken geleden werd bij Dort mund een nieuwe fabriek geopend voor de produktie van Felix-nootjes. In antwoord op een aantal vragen zei de directie, dat er boven de inter nationale koffiemarkt nog altijd grote voorraden hangen, maar dat, nu de in ternationale koffie-overeenkomst weer met vijf jaar is verlengd, hier voorals nog geen groot gevaar is te duchten. Uit de sigarettenproduktie heeft Van Nelle zich teruggetrokken, omdat vol gens de directie hier alleen met succes is te opereren „als je heel groot bent". Het bestuur wees er wel op, dat er na de recente verhoging van het ge plaatste kapitaal, geen enkel plan be staat dit uit te breiden. AMSTERDAM Simon de Wit heeft tot dusver dit jaar drie nieuwe super markten geopend. De komende weken zullen daar nog vier aan worden toege voegd. Het ligt in de bedoeling het aan tal supermarkten dit jaar met tien uit te breiden, zo werd in de jaarvergade ring meegedeeld. De directie hoopt echter op meer. Voor dit jaar verwacht zij geen lage re resultaten dan over 1967. De groei van de omzet zal echter trager verlo pen. BRUSSEL De Amerikaanse gfeep op de Duitse auto-industrie wordt steeds klemmender. Het lid van het Europese Parlement, de heer Armen- gaud, heeft de Europese Commissie ge vraagd of dat geen gevaar is voor de Europese onafhankelijkheid. De heer Armengaud wijst op het op kopen van Duitse toeleveringsbedrijven door Amerikaanse ondernemingen. De Duitse toeleveringsindustrie is volgens hem nagenoeg voor honderd procent in Amerikaanse handen. De stijging van de oplage der lande lijke bladen bedroeg in 1967 ten opzich te van 1966 2,9 pet en die van de regio nale bladen (exclusief Graafschapbode en Gelders-Overijsselse Courant, die ir. de loop van 1967 dagblad zijn geworden! 3,5 procent. Dit blijkt uit het jaarver slag van de Nederlandse Dagbladpers, waarover we reeds eerder schreven. Eind 1967 bedroeg de totale oplage der Nederlandse dagebladen 3.801.850 tegen 3.654.773 eind '66. De betaalde op lage van de landelijke bladen steeg van 1.606.344 tot 1.652.830 en die van de re gionale bladen van 2.048.429 tot 2.149.020. Steeg de totale oplage dus met ca. vier procent, toch daalde het rendement van de bladen. Hoofdoorzaak daarvan was dat door de invoering van de tv-recla- me en de aarzeling in de conjunctuur, de dagbladen 4,8 pet minder adverten ties kregen. (De advertentieopbrengsten spelen een veel grotere rol dan de in komsten uit abonnementsgelden). Volgens globale berekeningen in het NDP-verslag der gemiddelde inkomsten en uitgaven per abonnee per week (be rekeningen die gebaseerd zijn op een bedrijfsvergelijkend onderzoek waaraan 45 bladen deelnamen, met 75,8 pet van de totale oplage) zouden de dagbladen in dat jaar zelfs geen cent hebben ver diend. De NDP becijferde de gemiddel de inkomsten en uitgaven van die 45 bladen over '67 (per abonnee en pei week) als volgt: Inkomsten: Abonnementsgeld 0,94 (36.2 Bruto advertentie opbrengst 1,66 (63.8 2,60 Uitgaven: Papier 0,56 (21,5 Redactie 0,47 (18.1 Techn. vervaardiging 0,50 (19.2 Expeditie, bezorging 0,31 (11,9 V.) Adv.werving en -administratie en adv.-bureaus 0,33 (12,7 Abonnementswerving en administratie 0,16 6,2 Overige kosten (incl. 4 ®/o rente over eigen vermogen) 0,27 (10,4 (vóór belasting) Rendement 0,00 0,0 •-•) 2,60 BATAVIA-ARAK Verlaging van 9 tot 5 procent. De jaarvergadering wordt 27 mei gehou den. VAN WESSEM Houthandel v/h Van Wessem Co. stelt onveranderd 9 procent voor. BONTWEVERIJ De Nederlandse Bontweverij wil het dividend verhogen van 8 tot 10 pro cent. De jaarvergadering is op 16 juni. HAMBRO INTERNATIONAL Deze beleggingsmaatschappij stelt over het boekjaar 1967-'68 3 procent dividend voor. De jaarvergadering is op 3 juli. HOTEL LEUROPE Onveranderd dividend vn 8 procent over 1967.

De Vallei | 1968 | | pagina 13