Veenendaals dagblad Onrust studenten slaat over op arbeiders Pompidou dreigt met tegenmaatregelen Buiten FABRIEKEN BEZET EUROPESE RAKET IN BAAN OM AARDE tfOOO m Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei weer een winnaar Win in (g) prijzen parade fffef Al 38 doden in Japan Pater Boulogne had koortsaanval Auto te water: vier personen verdronken ju Mijnwerkers na tien dagen bevrijd De Gaulle ook naar Praag VAN NIEVELT ONTSLOEG RUIM 300 MAN DE GAULLE IN ROEMEN/?: ONVERMOEIBAAR Hoofdstad besloot tot bouw metro Schip gezonken na aanvaring: drie doden Brandtrappen in 3 flatgelxniwen ondeugdelijk Nachtvorst- - gevaar Artsenij-flora (I) ODEON MAATREGELEN Aardbevingen LEEUWIN GEWOND BIJ GEVECHT IN LEEUWENPARK flinke kans dat ii morgen de gelukkige bent! vraag een paradekaartje Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, iosse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 17 MEI I968 - 42e JAARGANG no. I 16 POMPIDOU His Masters Voice PARIJS Een ferme koortsaanval heeft grote ongerustheid veroorzaakt over de toestand van pater Boulogne, de derde Fransman met een ruilhart. Gisterochtend werd in het ziekenhuis Broussais te Parijs gezegd, dat in de loop van de nacht de koorts tot 40 gra den was opgelopen. Daarentegen ble ven hart, longen en nieren hun functies normaal vervullen. Gistermiddag om half vijf was de koorts weer gezakt tot 38,5 graden. Een onderzoek naar de oorzaak van de koortsaanval had tot op dat ogenblik geen resultaat opgeleverd. Alle orga nen blijven normaal functioneren. Tevens is gisteren onthuld dat pater Charles Boulogne de ware naam is van degene, die als Père Damine een groot aantal filosofische werken heeft ge schreven, waarvan „Par-dela de la mort" „Aaan gene zijde van de dood" in Frankrijk zeer populair is geworden. AMSTERDAM Vier personen zijn vannacht door verdrinking om het le ven gekomen, toefr* de auto, waarin zij zaten, op de Cruquiuskade in Amster dam waarschijnlijk door te hoge snel heid uit de bocht vloog en in het water terecht kwam. Kort na het ongeluk hebben een 20- jarige chauffeur, de heer Hartman, en een politie-agent van het bureau Kat- tenbugrergracht getracht de inzittenden, een hoogzwangere vrouw van 20 a 25 jaar en drie mannen van ongeveer 20, 30 en 40 jaar, te bevrijden. Aangezien de auto op de linkerzijde was terecht gekomen en het rechterportier niet was open te krijgen, mislukten hun pogin gen. Kikvorsmannen van de brandweer konden een half uur nadat de auto te water was geraakt het voertuig open krijgen. De vier inzittenden bleken te zijn verdronken. De identiteit van de inzittenden was vanmorgen nog niet achterhaald. Zij hadden geen identiteitspapieren bij zich, De auto (uit 1955) had drie gladde ban den en het remsysteem functioneerde niet goed. - 'T^egenwoordig zal het ons zelden of nooit overkomen, dat we een kruiden-zoekend oud vrouwtje ont moeten, zoals E. Heimans omtrent de eeuwwisseling tussen Raalte en Heino gebeurde met Kruiden-Marie. Hij be schreef deze wonderlijke kennisma king in „Hei en Dennen": een een zaam op de hei wonende vrouw, die zich ontpopte als een prima plantkun dige, ook raad wist voor ziek vee en alle gewas, torren, vlinders en krui pend gedierte bij de „vreemde" naam noamde. In haar half-vervallen huis stond de streng-wetenschappelijke Flora Batava en het rook er naar de gedroogde kruiden in de herbaria. Ge moet dit zelf eens lezen; het werkje wordt nog aldoor gedrukt. Er zijn nóg wel zoekers naar geneeskrachtige artsenijplanten in de vrije natuur, doch de meeste worden thans in 't groot gekweekt, hetzij voor eigen ri sico of op contract. Er bestaat nog één kruidenhuis in Amsterdam met de oorspronkelijke Inrichting van Anno 1743, nl. dat van Jacob Hooy en Co. aan de Kloveniersburgwal, waar schier alle geneeskruiden als drogerij aanwezig zijn. In de oudste tijden schreef men aan de planten al boven natuurlijke krachten toe en vooral in Egypte vereerde men de geneeskunde en haar beoefenaren. Griekenland en het Romeinse rijk volgden in later eeuwen, doch bij de Germanen wer den in de eerste plaats geneesmidde len uit de plantenwereld door eigen ervaring toegepast. In de Middel eeuwen begon men met de genees- en keukenkruiden in kloostertuinen en allengs voegden zich doctoren, apo thekers, hogescholen en voorname burgerij erbij. Speciale kwekers brach ten hun produkten op de Amsterdam se markt, er ontstond voorts in- en uitvoer naar en van vreemde landen en alles met alles mag ik ook in de krant van morgen nog wel even bij de geneeskruiden stilstaan. 17-5-1968 A. B. WIGMAN PARIJS De Franse regering heelt gewaarschuwd, dat zij de openbare orde zal handhaven, wanneer extremistische groepen tot wandaden overgaan. De regering heeft begrip voor de eisen van de studenten, niaar kan niet toestaan dat de universitaire hervorming als voorwendsel wordt aangegrepen om het land in wanorde te storten, staat in het communiqué dat door de minister van Voorlichting, George Gorse, voor de staatsradio werd voorgelezen. Het kabinet had de hele dag druk overleg gepleegd, premier Pompidou had daarvoor zelfs een reis naar de provincie uitgesteld. De regering maakt zich zorgen dat de agitatie van de studenten zal overslaan naar de fabrieken en dat daardoor het openbare leven zal worden ontwricht. In Nantes, Rouaan en Le Havre werden de autofabrieken van Renault, een staatsbedrijf en een fabriek van Sud-Aviation, door stakende arbeiders bezet. Zij eisen hoger loon. Ver scheidene fabrieksdirecteuren werden in hun kantoren opgesloten. De studenten hadden zich donderdag stevig genesteld in de gebouwen van de uni versiteit en in een bioscoop aan de linker Seine-oever. Een van hun aanvoerders, Alain Giesmar, algemeen secretaris van de professorenbond, kondigde donder dagmiddag aan, dat vanavond opgerukt zal worden naar de kantoren van de staatstelevisie, eveneens aan de linker Seine-oever. „Wy zijn van plan, vreed zaam te demonstreren, maar als ze moeilijkheden willen, zullen ze die krijgen", zei hy. Even daarna kwam de waarschuwing van de regering. Gorse las ook een tweede communiqué voor, afkomstig van de minister van Onderwijs Alain Peyrefitte, die meedeelde dat de exa mens aan de universiteiten normaal zullen doorgaan, ook al wil een deel van de studenten daar niet aan deelne men. Bovendien werd bekendgemaakt, dat een nationale commissie zal worden gevormd, die hervorming van het uni versitair onderwijs moet voorbereiden. Daar zullen ook studenten in worden opgenomen. De federatie van linkse socialisten on der Francois Mitterand eiste het aftre den van de regering en nieuwe verkie zingen, omdat de regering volgens hen niet in staat is de onrust in het land te beteugelen. Premier Pompidou verklaarde voor radio en televisie, dat een poging wordt ondernomen „om het land te vernieti gen". Hij drong er bij de demonstreren de studenten op aan, zich niet achter oproerkraaiers te scharen. „Help de re gering, volgt uw verstand en wijs de anarchie af", zei hij. Regeringskringen in Parijs zeiden, dat de Franse regering donderdagavond begonnen is met het oproepen van be paalde politie-afdelingen. Het Odéon Theater dat woensdag avond was bezet en als „revolutionair hoofdkwartier" moest dienen, werd don derdagavond door een duizendtal stu denten weer verlaten voor een „solida- riteitsmars" naar de fabrieken van Re nault in westelijk Parijs, waar de ar beiders een „sit-in" hielden. Een deel der studenten bleef in het theater achter en grendelde de deuren af. Wat de reden was dat zij de duizend niet weer toe wilden laten is niet dui delijk. De laatsten drongen echter weer naar binnen, en hoe dan ook was het duidelijk dat beide groepen de regering trotseerden, door in het theater te blij ven. De studenten die naar de Renaultfa- brieken waren getrokken kregen daar de teleurstelling te slikken, dat zij niet werden toegelaten. Zij trokken daarom maar rond een deel der terreinen on der het uitroepen van revolutionaire leu zen. De nationale unie van Franse studen ten en de nationale bond van het hoger onderwijs hebben blijkens een vanmor gen uitgegeven gemeenschappelijk com muniqué hun aanvankelijke oproep om vanavond een betoging te houden voor het gebouw van de radio en televisie, veranderd in een oproep tot „q^ncrete steun aan de strijd van de arbeiders", door samen met stakende arbeiders deel te nemen aan bijeenkomsten in Parijs en omgeving. De studenten en hoogleraren verklaren zich solidair met de arbeiders. Verdere gebeurtenissen in de zich snel ontwikkelende revolutie: Politie en nationale garde is in grote aantallen samengetrokken rond de Eiffeltoren, de opera en de studio's van de Franse radio en televisie. Men wil voorkomen dat deze eveneens door de studenten bezet zullen worden. De regering heeft ongeveer 10.000 reservisten van de gendarmerie gemo biliseerd, waarmee de totale sterkte van de garde op 70.000 komt. Het personeel van radio en televi sie heeft gedreigd voor onbepaalde tijd in staking te zullen gaan. Het beschul digt de regering van inmenging in de voorlichting via radio en tv. Een groep intellectuelen heeft de „jeugdmacht" opgericht. Zij richt zich tegen een maatschappij die de jeugd „waardigheid noch toekomst noch vrij heid" heeft kunnen bieden. In verschillende fabrieken in het land zijn in totaal ongeveer zes stakin gen afgekondigd. De eerste tekenen dat het niet een en al koek en ei is tussen studenten en arbeiders zijn waargenomen. De communistische partij heeft de arbei ders de raad gegeven bepaalde bevelen van de studenten niet op te volgen. President Charles de Gaulle van Frankrijk is voornemens zijn staatsbe zoek aan Roemenië volgens plan voort te zetten, omdanks de ongeregeldheden in het vaderland, aldus heeft een Fran se woordvoerder medegedeeld. Zondag zal De Gaulle, als er niets verandert, naar Parijs terugkeren. Hij wordt regelmatig op de hoogte gehouden van de ontwikkelingen in Pa rijs en de rest van Frankrijk door mi nister van Buitenlandse Zaken Maurice Couve de Murville, de enige minister die hem op zijn reis door Roemenië vergezelt. De Gaulle zal volgens de woordvoerder geen commentaar geven op de gebeurtenissen in Frankrijk. De revolutie dreigt over te slaan naar de lycea. Een actiecomité van de Pa- rijse lyceïsten wil vandaag alle lycea doen bezetten. Zij wensen een andere vorm van eindexamens. Het is te begrijpen, dat de examens op het ogenblik de grote splijtzwam vormen in de revolutie. Zij zijn prak tisch de enige toetsteen van het slagen van de universiteitsrevolutie. Zij had den op 18 mei moeten beginnen voor de juridische faculteit en een week la ter voor de letterkundige faculteiten. TOKIO Twee krachtige rollende aardbevingen, gepaard gaande met een aantal kleinere schokken, hebben grote gebieden van Noord-Japan don derdag getroffen en aan minstens 38 personen het leven gekost. Duizenden zijn dakloos geworden. Vanmorgen werden nog negen perso nen vermist. Het aantal gewonden be draagt 226, aldus de politie. Het zwaarst werd Hokkaido getrof fen, het noordelijkste grote eiland van Japan, en de staten Aomori en Wiate in Noord-Honshu waar meer dan 2000 woningen werden vernield en negendui zend personen dakloos werden. De eerste aardbeving, die te 09.49 begon en vier tot zeven minuten aan hield, heeft de grootste schade aange richt en de meeste slachtoffers ge- eist. Ongeveer tien uur later volgde een tweede rollende aardbeving, juist toen de vrees enigszins was geweken. De politieke partijen hebben com missies van onderzoek naar de getrof fen gebieden gezonden. Een commissie van onderzoek van de regering vertrok vanmorgen. De omvang van de schade valt nog niet te schatten. HOMINY FALLS, (West-Virginia) Reddingsploegen hebben vannacht In de ondergelopen gangen van een kolen mijn in West-Virginia zes mijnwerkers levend aangetroffen, die sinds 6 mei in gesloten zaten. Alle hoop op hun red ding was reeds lang opgegeven. Naar verwacht wordt zullen de zes in de loop van de dag naar buiten gebracht wor den. De mijnwerkers maakten deel uit van een groep van 25, die door overstromin gen enige kilometers diep in de in een heuvel gelegen mijn waren opgesloten. Men kon reeds spoedig contact krijgen met 15 van hen, die afgelopen zaterdag bevrijd werden. De 10 overigen zaten dieper in de gang ingesloten. Men heeft twee doden in de gangen aangetroffen en twee mijnwerkers wor den nog vermist. PRAAG Men heeft tegenwoordig veel belangstelling voor Tsjecho-SIowa- kije," heeft generaal De Gaulle in Boekarest tegenover medewerkers van twee Praagse bladen gezegd. Hij voeg de er tevens aan toe. dat hij binnen kort een bezoek aan Tsjecho-Slowakije zou willen brengen, om kennis te ma ken met partijleider Dubcek en presi dent Svoboda. Volgens een derde Tsjechoslowaakse krant, heeft de Franse, president de wens om Tsjecho-Slowakije te bezoeken ook uitgesproken in een or >ou;( met de Tsjechoslowaakse zaakgelastigde in Boekarest. ROTTERDAM De Rotterdamse rederij Van Nievelt Goudriaan heeft zich uit de Rijnvaart teruggetrokken, omdat de exploitatie niet meer lonend was. Daar ook elders in het bedrijf drastisch is gereorganiseerd, zyn ruim driehonderd mensen ontslagen. De zeven Rijnschepen, die Van Nie velt nog in de vaart had, zijn ver kocht aan een makelaar. De schepen waren samen 5.418 ton groot. De ontslagenen zijn 200 man va rend personeel en ruim 100 man kan toorpersoneel. Er zijn nu nog 1884 men sen bij de rederij in dienst tegen 2200 in januari. SAIGON Het Amerikaanse opper bevel heeft het grote offensief in de A-Shau-vallei vandaag afgebroken. Daarmede zyn de Noordviëtnamezen weer heer en meester m het gebied. Luitenant-generaal William Rosson, commandant van de grote geallieerde operatie, zei dat de vijand binnen en- kle weken van de vallei vermoedelijk weer een belangrijke opslag- en troe- penbasis zou maken. LUCHTMACHTBASIS VANDENBERG Op de luchtmachtbasis Vandenberg in Californië is vanmorgen vroeg voor het eerst een Europese satelliet gelanceerd. De 74-kilo wegende ESRO-2 van de Europese organisatie voor ruimteonderzoek, verliet de basis even over drie uur en kwam in een baan om de aarde. De lancering van de kunstmaan, die beschilderd is met de vlaggen van elf naties, werd bijgewoond door de con suls van de tien Europese landen, die lid zijn de ESRO, dat zijn Nederland, België, Zweden, Denemarken, Frank rijk, West-Duitsland, Italië, Spanje, En geland en Zwitserland. Het elfde lid zijn de Verenigde Staten, die de draag- raket van het type „Scout" leverde. De ESRO-2 maakt elke 98 minuten 'n omwenteling om de aarde op een af stand van tussen 350 en 1100 kilome ter. De satelliet zal gegevens over de kosmische straling en over de zonne straling in de vorm van x-stralen en deeltjes naar de aarde zenden. De ESRO en het Amerikaanse ruimtebu reau Nèsa, zullen de resultaten verwer ken, en ze beschikbaar stellen voor de wetenschap in de hele wereld. De succesvolle lancering komt na een serie mislukkingen, waarbij de ESRO-1 werd vernield en de lancering van de ESRO-2 uitgesteld. Een poging om de eerste satelliet in de ruimte te brengen' faalde, toen in maart vorig jaar de „Scout"-raket explodeerde vlak voor dat de ESRO-1 in een baan om de aarde zou komen. De vertraging in de lancering van de ESRO-2 was te wijten aan een fout in het aftelmechanisme van de raket. De geleerden zijn vooral nieuwsgierig naar de rol die de van de zon afkom stige straling van deeltjes speelt in de opbouw van de Van Allen-stralingsgor- del om de aarde. AMSTERDAM Over vijf of zes jaar rijden in Amsterdam de eerste metrotreinen. Zij zullen deels onder gronds in de binnenstad en deels bovengronds de dienst gaan onderhou- houden tussen het Centraal Station en de Bijlmermeer. Hiertoe heeft de Am sterdamse gemeenteraad gisteravond met grote meerderheid besloten, na een debat van twee dagen. UTRECHT In de gisteren in de Ire- nehal van de Jaarbeurs te Utrecht gehouden jaarvergadering van de stichting Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstajid „Novib" heeft prins Bernhard, voorzitter van het algemeen bestuur van deze orga nisatie, de Novib-erepenning uitge reikt aan prof. dr. J. Tinbergen en de heer Ch. O. van der Plas, wegens hun verdiehsten voor de ontwikke lingshulp. WILLEMSTAD Bij een aanvaring nabij de noordelijke voorhaven tot de Vlkeraksluizen, vannacht om kwart over een, zyn een vrouw en twee kin deren om het leven gekomen. ^Zij waren opvarénden van hét motor schip „Luctor et emergo" (520 ton), dat op ongeveer 100 meter uit de oever van Willemstad in de zij werd gevaren door de zandbak „Dintel". Schipper J. C. Aarnoudse van de „Luctor et emer go", die zich op het moment van de aanvaring in de stuurhut bevond, stelde de alarmbel in werking, waardoor zijn knecht wakker werd en aan dek kon komen. Direct daarna werd de „Luctor et emergo" aangevaren door de „Curina" uit Antwerpen en zonk het schip. De vrouw van de schipper, de 34-jarige mevrouw M. Aarnoudese-Geluk en hun twee zoontjes, de vijfjarige Pieter en de tweejarige Antonie, die in het achter schip lagen te slapen, gingen met het schip ten onder. De oorzaak van de aanvaring is nog niet geheel duidelijk. A CRAIOVA, (Roemenië) Tijdens de derde dag van zijn bezoek aan Roe menië heeft president De Gaulle vandaag een bezoek gebracht aan Craiova. Op de foto De Gaulle tijdens een rondrit in een open auto, geflankeerd door de Roemeense president Nicolae Ceauses- coe. ARNHEM Het eerste bloed heeft gevloeid in het Arnhemse leeuwen park. Dat gebeurde in een hevig ge vecht waarbij zeven leeuwen en leeuwinnen waren betrokken. Eén leeuwin moest gewond en in verdoof de toestand uit het park wordete ge haald. Zes leeuwen en leeuwinnen hadden zich brullend op de leeuwin gestort, nadat het dier over een van de twe wildroosters hun deel van het park was binnengedrongeri. De beman ningen van ijlings toeschietende sa fari-jeeps konden het dier op het nippertje ontzetten. Nadat de aangevallen leeuwin met een verdovend middel was bestookt, werd een van de jeeps boven het op de grond liggende dier geparkeerd. Intussen werden de aanvallers door de andere wagens met grote brokken vlees weggelokt. De leeuwin mag niet meer naar het leeuwenpark terug. De roosters zul len worden verbeterd. Het leeuwenpark blijft tijdens dat werk geopend. Voor de werklui zal wel steeds een auto gereed staan waarin zij kunnen vluchten zodra er leeuwen naderen. Vandaag worden nog vijf leeuwen in het park losgela ten. ADVERTENTIE G. 3Coemradi Sassenstraat 3.9, Ztuolle IN HENGELO: HENGELO In Hengelo zijn de brandtrappen in drie flatgebouwen aan de Steehbakkersweg afgekeurd. Ze zijn onbetrouwbaar bevonden. Op 19 maart eiste de instorting van een van die trappen al een dode. Veertig trapelementen zullen moe ten worden vervangen. Dat kost een kleine maand extra werk. Nagegaan wordt of de financiële schade door de verzekering wordt gedekt. Aanvankelijk dacht men dat alleen de ingestorte trap niet deugde. Die was in de fabriek vervaardigd door onervaren personeel. De vervangende trappen zullen niet in de fabriek wor den gemaakt, maar op het werk wor den gestort. De fabrikant leverde zijn trappen al leen voor dit project. Er is dus geen gevaar dat trappen van hetzelfde fa brikaat ook elder zijn gebruikt. (Van onze weerkundige medewerker) 4~|ofe al zijn de IJsheiligen volgens de kalender voorbij, toch blijft het i weer te koud en wel gedurende het S hele weekeinde. Tussen een hogedruk- Z gebied ten westen van de Britse eilan- Z den en een depressie boven Rusland gaan noordelijke winden door met S de aanvoer van poollucht. Hierin ko- men vooral aanvankelijk buien voor, maar in de loop van het weekeinde zal het weertype wellicht wat vriendelij- ker worden met langduriger opklarin- gen. Er is een aanhoudende kans op nachtvorst, die bovendien kan ver scherpen in gebieden waar het lang- S durig opklaart en windstil wordt. Er S is een mogelijkheid, dat het tempera- S tuurniveau begin volgende week ge- leidelijk aan iets hoger wordt, maar dan moet het atlantische hogedruk- 5 gebied wel van zijn plaats komen en S naar het oosten gaan.

De Vallei | 1968 | | pagina 1