Griekse ambassadeur zal door ons land worden geaccepteerd Beslissing over nieuwe kernenergiecentrale wordt eind '68 genomen Tilanus breekt lans voor Noorden des lands dan anders andere Geloofsbrieven niet ondertekend door koning Geruchten over geknoei berusten niet op feiten" „Beloning makelaar moet anders" Dagbladen drie jaar vrijgesteld van B.T.V) Oproerkraaiers uit St.-Willebrord krijgen celstraf Rode Kruis-team binnenkort naar Nigeria Algemene vergadering C.H.U. Vondelingetje in Heemskerk Automatisch bellen met Frankrijk Radiopredikant ds. Toornvliet ontslagen Inbreker van 9 jaar Akkoord over nieuw Haags station „Pieterjan" mag nu toch Onderzoek naar hygiëne keukens in inrichtingen Kamer besloot melkdebat constante kwaliteit Anti-Jelle-effect Meer openheid Ambassadeur: Duits stempel 1 dag geldig Bezwaren Rebellencomité Nieuwheidsbeginsel 250 cm L-A-N-G LAKENS EN SLOPEN VRIJDAG 17 MEI 1968 DEN HAAG De Nederlandse regering zal de geloofsbrieven van de nieuwe ambassadeur van Griekenland, Konstandinos Himarios, aanvaarden hoewel zij niet ondertekend zullen zijn door koning Constantijn. De geloofsbrieven zullen de handtekening dragen van de Griekse regent Ziotakis „in naam des konings", zo heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren verklaard. De regering staat niet voor de vraag van erkenning van het nieuwe Griekse be wind, aldus de woordvoerder. Griekenland is een monarchie gebleven en de di plomatieke betrekkingen tussen dat land en Nederland zjjn nimmer verbroken, evenmin als tussen Griekenland en enig ander land. Burgemeester van Hoek: HOEK „Hangende een onderzoek wilde ik geen verklaringen afgeven. Ik vind dat ethisch niet juist. Maar nu mijn leven op straat wordt gegooid op losse beweringen en achterklap, wil Ik me daar wel zeer tegen verzetten", al dus de 57-jarige burgemeester van Hoek (Zeeuws-Vlaahderen), A. F. H., die door de commissaris van de Ko ningin in Zeeland met verlof is ge stuurd voor de duur van een onderzoek naar zijn gedrag. „Degenen die tegen mij zijn kunnen blijkbaar het resultaat van dit onder zoek niet afwachten. Je kunt gerust zeggen dat de vuilspuiterij in volle gang is. Dat is voor mij en mijn vrouw een bijzondere verzwaring van de last en 't leed dat door een dergelijk onderzoek wordt veroorzaakt. Ik meen dat het mijn goed recht is om mij daar tegen te verdedigen". „Ik heb er volledig begrip voor dat de commissaris niet kan tolereren dat een van de burgemeesters in zijn ambt- gebied in opspraak is", aldus de burge meester. „Evenzeer wacht ik met een gerust hart op het moment, dat deze verdachtmakerij openlijk aan de kaak zal worden gesteld". Laatste vergadering De agitatie tegen de burgemeester van Hoek begon na de laatste vergade ring van het bestuur van de stichting De Braakman, een intergemeentelijk recreatieschap, waarvan de burgemees ter van Hoek voorzitter is. De burge meester en raadsleden van de gemeen ten Philippine, Biervliet en Hoek vor men het algemeen bestuur. Uit dit bestuur kwam tijdens de ver gadering op 2 mei kritiek op het aan gaan van een nieuw contract met de exploitante van de kampwinkel in het recreatiegebied. Vorig jaar had een echtpaar de exploitatie van deze kamp winkel gepacht. In de afgelopen winter kwam het tot een echtscheiding, waar na het contract met de vrouw werd vernieuwd. Kamptvinkel Dat is de aanleiding geweest voor 't verwijt dat er met de exploitatie van de kampwinkel in De Braakman zou zijn geknoeid. Op grond van de publi- katies over deze vergadering heeft de commissaris van de koningin tot een onderzoek besloten. „De geruchten over geknoei berusten op suggestie en niet op feiten. Ik wacht het onderzoek daarom met een gerust hart af. Los daarvan staat het tweede deel van het onderzoek", aldus de bur gemeester, „over mijn beleid ten aan zien van het aanvragen van vrijstellin gen voor militaire dienst". „Dit raakt mijn burgemeestersambt. De verdenking als zou ik daarbij per soonlijk voordeel hebben gehad meen ik voluit te kunnen weerleggen. Ik ben echter nog niet gehoord door de rijks recherche. U zult begrijpen dat ik daar op niet vooruit kan lopen". „Wat tenslotte mijn zgn. tweede huis betreft: dat is een prefab zomerbunga- low, die tot de eenvoudige typen van het recreatieoord behoort. Ik betreur het dat de aannemer ook en volkomen ten onrechte, door al deze geruchten in opspraak is gebracht". „Met deze bouw is niets bijzonders aan de hand, zoals uit de stukken wel zal blijken. Het verlenen van bouwver gunningen in De Braakman gaat mij niet aan. Deze vergunningen worden op voordracht van het dagelijks bestuur (drie burgemeesters) uitgegeven door het algemeen bestuur". Handicap „En nu de auto: helaas moet ik nu bekendheid geven aan een minder pret tige persoonlijke omstandigheid. Mijn vrouw heeft een handicap, waardoor zij minder goed ter been is. Ik kon een tweedehands DAF kopen". „Als men nu zegt dat ik mij uitzon derlijke uitgaven kan permitteren, dan moet ik bekennen: deze tweedehands auto wordt gewoon gefinancierd. Ik vind het bijzonder onaangenaam om de ze dingen in de openbaarheid te moe ten brengen. De situatie waarin ik me bevind is al pijnlijk genoeg". LUNTEREN De beloning van de makelaar moet worden herzien. Het gevaar is niet denkbeeldig dat hij te veel gaat krijgen in een af te sluiten koop, waardoor de partijdigheid gevaar kan lopen. Die waarschuwing liet mi mister Schut (volkshuisvesting) giste ren horen tijdens een makelaarscon gres in Lunteren. De minister zou vooral herziening willen van de dubbele courtagerege ling, waarbij de makelaar zowel van de koper als de verkoper een beloning krijgt. Op het congres zei de voorzitter van de Nederlandse bond van make laars in onroerende goederen, de heer P. H. Borghouts, dat de woningen de afgelopen twaalf maanden niet veel duurder zijn geworden. De stijgende grondprijs is echter wel al merkbaar. Hij wees er op dat het tarief van twaalf procent voor de belasting op de toegevoegde waarde (B.T.W.) die per 1 januari zou moeten ingaan, de prijzen -al opschroeven. Hij voegde er aan toe dat het voor de regering van belang is een ambas sadeur in Athene te handhaven, mede om zo volledig mogelijk over de situa tie en ontwikkelingen in Griekenland te worden ingelicht. De secretaris van het Comité Vrij Griekenland, het socialistische Tweede- Kamerlid H. Wierenga, zei ons: „De vraag rijst of de regent volkenrechte lijk kan tekenen „in naam des konings" en of hij daartoe door koning Konstan- tijn is gemachtigd. „Volkenrechtskundigen hebben mij echter verteld, dat het een buitenland se staat in dit geval Nederland niet ter beoordeling staat of de grond wet van een land goed wordt nageleefd of niet, tenminste met betrekking tot de koning". „Tegen de aanvaarding van de ge loofsbrieven, ondertekend door de re gent, heb ik niettemin gevoelsmatig ernstige bezwaren. De mislukte poging van de koning om de democratie en de naleving van de mensenrechten te verzekeren, is door de junta afgestraft met de benoeming van een regent in plaats van de koning. Dit wordt nu in feite door de Nederlandse regering ge legaliseerd". De Amsterdamse advocaat mr. J. H. Smeets heeft samen met F. G. van Hasselt, een kenner van Griekenland, en de regisseur Loet Steenbergen in 'n telegram aan premier De Jong gezegd, redenen te hebben om aan te nemen dat de Griekse koning buiten de benoe ming van de nieuwe ambassadeur staat. Mr. Smeets zei ons: „De regent, de volkomen onbekende meneer Ziotakis is als onderkoning benoemd door een re- DEN HAAG De abonnementen op dagbladen zullen de eerste drie jaar niet onder de nieuwe omzetbelasting de belasting op de toegevoegde waarde (b.t.w.) vallen. Dit blijkt uit een nota van wijziging, die minister Witteveen en staatssecre taris Grapperhaus (beiden financiën), bij de Tweede Kamer hebben ingediend. De regering vindt, zo staat in de toe lichting op deze wijziging, een gezonde positie voor de pers bijzonder belang rijk. Zij moet haar onafhankelijkheid en haar variatie behouden. Er wordt thans een onderzoek ingesteld naar maatre gelen om de positie van de dagbladen te regelen. De maatregel kost de schatkist over drie jaar 27 miljoen gulden.De verkoop van losse nummers zal wèl be last worden. Verder is bepaald dat de extra „ver bruiksbelasting" op auto's niet zal gel den voor autobussen, auto's die zieken of gevangenen vervoeren, voertuigen die worden gebruikt door politie, brand weer of militairen en driewielers, waar in invaliden rijden. BREDA De rechtbank van Breda heeft gistermorgen vijf inwoners van St. Willibrord veroordeeld tot gevan genisstraffen, variërend van zes maan den met aftrek tot vier maanden. Twee jongens van vijftien en zestien jaar werden veroordeeld tot tuchthuis straffen van vier en twee maanden. Het zevental was betrokken geweest bij de rellen tegen de politie in St. Willebrord op 20 en 21 april. Ze ston den op 3 mei terecht wegens openlijke geweldpleging, opruiing tegen het ge zag of mishandeling. DEN HAAG Het Nederlandsche Roode Kruis zal binnenkort twee chi rurgen en een paar verpleegsters naar Nigeria sturen om mensen die gewond zijn geraakt in de strijd tussen dat land en het afgescheiden Biafra, te helpen. Het Rode Kruis betaalt ook de kosten die tenminste veertigduizend gulden zullen bedragen. Het team moet nog worden samengesteld. Besloten is voorts dat twee artsen in volledige dienst en vijftien dokters langs de Nederlandse kunst zullen meewer ken aan het goed functioneren van de radio-medische dienst. De dienst zorgt ervoor, dat gewonde schepelingen zono dig in volle zee worden geholpen. De zeventien artsen hebben zich bereid verklaard altijd paraat te staan om per hefschroefvliegtuig of met een reddings boot te worden ingezet. De vice-voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, dr. L. J. M. Beel, droeg gistermiddag in Den Haag drie ambu lances, met een totale waarde van on geveer honderdduizend gulden, aan het Rode Kruis over. Zij zullen tijdens de drukke uren worden gebruikt op de Moerdijkbrug en bij Driebergen en Via- nen. bellencomité, en beslist niet door de ko ning. Als dat wel was gebeurd, zou de junta dat ongetwijfeld van de daken hebben geroepen. Het is de eerste keer dat de junta 'n diplomatieke vertegenwoordiger be noemt. Nederland is kennelijk uitgeko zen om te proberen of dat wil lukken. Aanvaarding van de handtekening van meneer Ziotakis betekent in feite vrij wel erkenning van de onwettige junta", aldus mr. Smeets. DEN HAAG Er zal pas aan het einde van dit jaar een beslissing wor den genomen over een nieuwe kern energiecentrale. Dat deelde minister De Block (Economische Zaken) gisteren in de Tweede Kamer mee tjjdens de behandeling van enkele energie-proble men. De minister kon niet toegeven aan de wens van mr. R. J. J. Nelissen (kath- v.) om die centrale in een stimulerings gebied te bouwen. Er spelen bepaalde factoren mee bij de keuze van de ves tiging, zoals de soort van de grond. De minister zei dat Nederland zo'n centrale zelf kan bouwen. Als er straks grotere centrales nodig zijn kan samenwerking met België zoals de socialist dr. ir. A. P. Oele en drs. B. Goedzwaard (A.R.) hadden gesugge reerd inderdaad wenselijk zijn. Mr. De Block kondigde aan, dat er nog dit jaar een nieuwe Gaswet zal ko men. Hij betreurde het met de heer C. F. van der Peijl (CH) dat bepaalde distributiebedrijven zich niet houden aan de richtlijnen voor gebruikstarieven van het Samenwerkend Regionaal Or gaan Gasbedrijven (SROG). Hij kan ech ter niet ingrijpen voordat de nieuwe Gaswet hem bevoegdheden daartoe zal geven. De minister houdt nog steeds vast aan het „nieuwheidsbeginsel": de toe- ADVERTENTIE GRONINGEN De Instelling van 'n ontwikkelingsfonds of het creëren van een aparte begrotingspost voor het Noorden des lands is, naar de metaing van drs. A. D. W. Tilanus, voorzitter van de CH-Unie, noodzakelijk en wel voor het scheppen van directe werkge legenheid. Drs. Tilanus heeft dit meegedeeld bij de aanvang van de algemene Unie-ver gadering, die vandaag en zaterdag in Groningen wordt gehouden. Een ver sterking van de werkgelegenheid door de vestiging van nieuwe bedrijven en door uitbreiding van de dienstensector is dringend geboden. De Unie-voorzit ter drong er op aan het eenmalig voor deel van ongeveer 730 miljoen gulden als gevolg van de invoering van de be lasting over toegevoegde waarde (btw) grotendeels te reserveren voor enkele gebieden in ons land en vooral voor het Noorden. Drs. Tilanus zei niet gerust te zijn over de invloed van het nieuwe sys teem van omzetbelasting op de prijzen, zulks „ondanks alle wetenschappelijke voorspellingen, dat de prtfsstygingen slechts beperkt zal zijn". De uit de btw voortvloeiende prijsstijgingen moe ten zo klein mogelijk worden gehouden, aldus de heer Tilanus. Mocht de prijs ontwikkeling duidelijk tegenvallen dan HEEMSKERK Bij het Sint Josef- ziekenhuis in Heemskerk zijn gisteren tientallen aanmeldingen binnengeko men van vrouwen die zich willen ont fermen over de pasgeboren baby, die woensdagmorgen in een gangetje on der een flatgebouw aan de Elbestraat werd gevonden. Het vondelingetje staat bij de burger lijke stand voorlopig ingeschreven als Barbara van Heemskerk. Barbara werd gevonden door de heer S. Smidt uit de Elbestraat. Toen hij naar zijn werk wilde gaan vond hij een pakje, waarin de baby bleek te zitten. Over de twee handdoeken waarin het kindje was gewikkeld, was ter be scherming een plastic zak getrokken. Het meisje, dat zeven pond weegt, is kerngezond. DEN HAAG Binnen een aantal we ken zullen grote groepen Nederlanders automatisch kunnen telefoneren met al le geautomatiseerde netten in Frank rijk. Dit geldt voor de abonnees in de sec toren Amsterdam, Amstelveen, Goes, Gouda, Hilversum, Rotterdam, Slie- drecht, Spijkenisse en Utrecht en in de telefoonnetten Amersfoort en Den Haag. Er zal één uniform tarief gelden in plaats van de drie nu in Frankrijk gel dende tariefzones. Het is zeven cent per 3'/i seconde, verhoogd met zeven cent per gesprek. Via een telefoniste tot stand te brengen gesprekken kosten 3,60 gulden voor de eerste drie minuten en 1,20 gulden voor elke volgende mi nuut. Het landnummer is 0933. UTRECHT De particuliere synode van de Gereformeerde Kerken in Noord- Holland heeft gisteren besloten, ontslag te verlenen aan ds. G. Toornvliet, predi kant in algemene dienst van de synode voor Radio Bloemendaal. Het ontslag gaat op 16 augustus in en heeft alleen betrekking op de functie van ds. Toorn vliet als radiopredikant. In een commu niqué wordt o.m. meegedeeld, dat de predikant „de naam en de eer van een dienaar des Woords" behoudt. De moeilijkheden die aanleiding zijn tot het ontslag, zijn van organisatori sche aard. moeten z.i. compenserende maatregelen bijvoorbeeld in de sociale sfeer, geno men worden. De verschuiving van de inkomstenbe lasting naar omzetbelasting mag z.i. slechts beperkt zijn en moet zonodig in etappes worden uitgevoerd, steeds ver gezeld van compenserende maatrege len. Drs. Tilanus toonde zich voorstander van een voortgang van het gesprek der achttien, het overleg-orgaan tussen de legaties uit KVP, ARP en CHU. Het zou z.i. verraad zijn aan de sfeer van saamhorigheid en onderling vertrou wen, wanneer dit niet zou gebeuren. Het instellen van een permanent over leg-orgaan van de drie grootste chris telijke partijen noemde hij thans het meest aantrekkelijk. De Unie-voorzitter distantieerde zich van de politieke par tij Radicalen. Hun ontstaan heeft de duidelijkheid niet vergroot, zo merkte hij op. Hij sprak de wens uit, dat de oprichters van de radicale partij „spoe dig zullen inzien, dat zij zich vergist hebben en dat zij zullen terugkeren naar de partijen, waar zij vandaan ko men." zegging dat een bedrijf geen goedkoop aardgas kan krijgen als er al een an dere onderneming die hetzelfee produkt maakt, op dit goedkope gas werkt. Daarom kan hij het aluminiumbedrijf Pechiney, dat zich in Terneuzen wil vestigen, geen gas uit de „goedkope pot" toezeggen. De minister gaf wel toe dat er eigenlijk een einddatum voor zo'n afspraak moet worden ge steld. De heer Oele had gevraagd om dit „nieuwheidsbeginsel" in elk geval te schrappen voor de drie noordelijke pro vinciën. Hiertegen heeft mr. De Block bezwaar. De „gaspot", waar overigens nu nog genoeg in zit, is tenslotte be perkt. Bovendien zou het noorden door zo'n maatregel worden bevoordeeld bo ven de andere ontwikkelingsgebieden. De minister moest de socialist toege ven dat het wel wat vreemd aandoet, wanneer Nederland goedkoop aardgas aan nieuwe industrieën moet weigeren terwijl deze even over de Duitse grens elektriciteit tegen een zeer billijke prijs kunnen krijgen. De heer Van der Peijl blijft het be treuren dat aan nieuwe vestigingen be lemmeringen in de weg worden gelegd juist door een land dat over zulke enor me voorraden gas beschikt. Hij herin nerde er in dit verband aan, dat Shell- chemie ook nog steeds naar Antwerpen lonkt. DORDRECHT De Dordtse recher che heeft een negenjarige inbreker aan gehouden. Het was via een schutting en een regenpijp een huis in de Vleeshouwers straat binnengeklommen, en had daar uit een geldkistje met 113 gulden meege nomen. Bij zijn arrestatie bleek dat hij van het geld onder andere een draag bare radio had gekocht. De jongen is al meer wegens inbraak en diefstal in aanraking gekomen met de kinderpolitie en recherche. DEN HAAG De Spoorwegen en de gemeente 's Gravenhage hebben over eenstemming bereikt over de bouw van het station Bezuidenhout, dat in de plaats moet komen van het huidige sta tion Staatsspoor. Het thans goedgekeurde plan is ech ter niet meer dan een ontwerp, dat op vele punten nog moet worden bestu deerd. Bovendien moet nog worden uit gemaakt hoe de financiering zal worden geregeld. LEEUWARDEN De heer L. Land man uit Rottevalle mag zijn zoon Pie terjan noemen en hem onder die naam laten inschrijven in de burgerlijke stand van de gemeente te Smallingerland in Drachten. De officier van Justitie in Leeuwar den heeft dit beslist na een onderhoud met de vader, die de officier kennelijk van zijn motieven wist te overtuigen. Aanvankelijk had men op het gemeen tehuis in Drachten de naam Pieterjan als één woord geschreven geweigerd. DEN HAAG Vierhonderd inrich tingen met grote keukens worden op het ogenblik onderzocht op hygiëne. Diëtisten van het Voorlichtingsbureau voor de voeding in Den Haag z(jn hier mee bezig. Los van de resultate, van het on derzoek zijn al zes meisjes op pad met voorlichtingsmateriaal, dat vooral is ge richt op de bestrijding van voedselver giftiging. De laatste tientallen jaren hebben zich vaak geheel onverwacht voedselvergifti gingsexplosies in ons land voorgedaan zoals bijvoorbeeld in 1959, 1960 en 1961, toen Haarlem en Amsterdam werden geteisterd door paratyfus. Naar aanleiding hiervan rijn de keu kens van ongeveer veertig inrichtingen in de Randstad en in het centrum van ons land onderzocht. Het waren ver pleeg- en bejaardentehuizen, psychia trische en revalidatie-inrichtingen en enkele kazernes. De resultaten waren redelijk. Niet overal werd de temperatuur die nodig is voor het bewaren van aan bederf on derhevige voedingsmiddelen scherp in het oog gehouden. Ook de verzorging van handen en handdoeken was niet overal ideaal. Men ontdekte verder dat patiënten vaak 's avonds om vijf uur al hun ontbijt kregen voor de volgende dag. De mensen moesten dan hun brood in een trommeltje op het nacht kastje bewaren, wat bij warm weer ge vaar voor bederf opleverde. De resultaten zouden met een dikke zeven kunnen worden gehonoreerd, al dus prof. dr. D. A. A. Mossel van het Centraal Instituut Voedselonderzoek TNO in Zeist. Hij verwacht eenzelfde beeld voor de landelijke actie, waarvan pas over twee drie jaar resultaten te verwachten zijn. Dat neemt niet weg dat waar nodig direct maatregelen zullen wor den genomen. Zo zullen de broodtrom meltjes van het nachtkastje naar de koelkast moeten verhuizen. DEN HAAG Voorlopig geen goed kope koelhuisboter en ook geen tussen tijdse steun aan melkveehouderij. Dit zijn de uitspraken die de Tweede Ka mer gisteren heeft gedaan ter afslui ting van het melkdebat van deze week. De motie van de socialist S. van der Ploeg, die vroeg om binnen afzienba re termijn koelhuisboter ter beschik king te stellen voor een gulden min der per pakje, werd verworpen met 61 tegen 46 stemmen. De regeringsfrac ties van KVP, WD, ARP en CHU kre gen bij de verwerping de steun van de SGP en het GPV. De toeslag van een gulden per hon derd kilo industriemelk voor april en mei, zoals de afgevaardigde drs. Dijk stra (D'66) had voorgesteld, zou ruim anderhalf miljoen gulden kosten. Toch bleek dit niet het grootste be zwaar van de meerderhei dte zijn. Het ging voornamelijk tegen het feit dat aan de hand van de jongste tegensla gen ëeri momentopname werd gemaakt, zoals de a.r. afgevaardigde drs. Zijl stra zei. Hij wilde op grond van de op timistische verwachtingen van minister Lardinois (landbouw en visserij) ten aanzien van het komende melkjaar eerst maar eens afwachten of de ge leden verliezen zouden worden gecom penseerd. Bovendien heeft de minister toegezegd dat hij de Tweede Kamer zal inlichten over het verder te voeren beleid als er in Brussel beslissingen zouden zijn gevallen. ADVERTENTIE caballero "Fr ontstaat een omgekeerd Jelle- effect, constateert „De Tijd" (r.k.). De vakbonden verwijten Zijl stra, dat hij als directeur van de Ne derlandsche Bank een te grote invloed op het kabinet heeft. Groot: dat zal wel waar zijn. Maar dat is, gezien de deskundigheid van Zijlstra noch ver bazingwekkend, noch verwerpelijk. De man is er tegen redelijke voorwaar den voor ingehuurd. „Holtrop had in zijn tijd ook in vloed op de regering, want ook hij kende zijn plicht als monetair-expert en een monetair-expert houdt zich tegenwoordig steeds meer bezig met dingen, die rechtstreeks verband hou den met de economische en sociale structurele gezondheid van een land. Zo is het nu eenmaal, een interna tionaal erkend feit. Een noodzaak ook, want wat heeft men aan een bank-president, die prachtig weet te theoretiseren over goudprijzen, om loopsnelheden van het geld, korte en lange kredieten als onder zijn voeten de grond wegspoelt? Het opvallende is, dat men Hol trop nooit verweten heeft, dat hij het kabinet in zijn zak had. Bij Zijlstra gebeurt dat nu wel en men hanteert dat als een wapen tegen hem. Van waar dat verschil? Wel, Zijlstra is formateur en minister-president ge weest. Men kent zijn opvattingen uit het verleden en dat maakt het voor NVV-figuren als Kloos en Buys moeilijk de visies van de president los te zien van politieke bedoelingen. Dat is een ongebruikelijke en kwa lijke manier van kritiseren. Men kan met Zijlstra en met het kabinet zo veel van mening verschillen als men wil, maar zo gauw men de bank-pre sident als een politieke figuur gaat afschilderen is er iets fundamenteel mis, want onder dergelijke verwijten lijdt de positie van de president als onafhankelijk oordeelaar en advi seur. En als men zoals Kloos en Buys gedaan hebben de man kwa lijk gaat nemen dat hij nu nog steeds het zelfde zegt als toen hij nog formateur en minister-president was is er ook iets enorm doms gaa- de. Want wanneer is een bank-presi dent het vertrouwen waard: als hij door de loop van zijn functies heen blijft wie hij was, of wanneer hij met iedere verwisseling van functie een andere pet opzet? Dat laatste is on betrouwbaar het is zelfs uitermate pet en het eerste niet. Daarom bewonderen wij de stellingmakerij tegen Zijlstra niet. Als men met de regering van mening verschilt om dat de regering het met Zijlstra eens is brengt men een element in de discussie, dat er gewoon niet in thuishoort. In een dergelijk klimaat groeit onze argwaan tegen de belan gengroepen als een stekelige cactus." Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur 25 STUKS f 1.50 - EEN LAURENS PRODUKT Tie twee wetsontwerpen, die minis- ter Polak bij de Tweede Kamer heeft ingediend en die handelen over scherpere bepalingen wat betreft in houd en publikatieplicht van de jaarre keningen van ondernemingen en de her ziening van het enquêterecht, kunnen na globale kennisneming met instem ming worden begroet, meent het „Al gemeen Handelsblad" (lib.). „Hoewel vele n.v.'s, waarvan de aandelen op de beurs worden verhan deld, mede onder druk van de publie ke opinie, in de loop der jaren een steeds betere informatie in hun jaar rapporten geven en verder gingen dan het Wetboek van Koophandel voorschreef, bleek het onontkoom baar en dat gold vooral voor de minder op openbaarheid gestelde be sturen de wettelijke bepalingen te verscherpen. Dat ook de grote beslo ten vennootschappen zullen worden onderworpen aan een publikatie plicht, waardoor met name de solva biliteit van de onderneming kan wor den getoetst, moet worden toege juicht. Dat geheime reserves niet meer geheim zullen zijn zal de conserva tief ingestelde Nederlandse bestuur der, die overeenkomstig zijn volks aard van „potjes" houdt, waaruit in geval van nood kan worden geput, betreuren. Indien de wet van kracht wordt mogen alleen bankinstellingen voorzieningen onder crediteuren in hun balansen opvoeren. Onzes in ziens terecht, want de vermindering van zichtbare reserves door het af schrijven hierop van tegenvallers kan het vertrouwen in de bank schok ken en tot het wegtrekken van depo sito's e.d. leiden met alle geVolgen van dien. Overigens zullen de ban ken, althans bij aanneming van het wetsontwerp, dotaties of onttrekkin gen aan deze voorzieningen ten laste resp. ten gunste van de verlies- en winstrekening wel dienen mede te delen. De indiening van jaarstukken bin nen vijf maanden na het afsluiten van het boekjaar zal de taak van de accountantskantoren aanzienlijk ver zwaren. Tot dusver was de wettelij ke termijn acht maanden, zodat hun werkzaamheden in een veel korter tijdsbestek zullen moeten worden verricht. De verruiming van het enquête recht is een duidelijk winstpunt." DEN HAAG De Nederlandse stu denten die zaterdag aan de Westduitse grens een stempel in hun paspoort kre gen dat zij waren uigewczen, zullen daar verder geen moeilijkheden door hebben. Het stempel „Zurückgewiesen" gold slechts voor één dag. De Westduitse ambassadeur in Den Haag, de heer K. H. Knoke, heeft dit de Nederlandse Studentenraad meege deeld. Het stempel was bedoeld om de stu denten te beletten in West-Duitsland deel te nemen aan demonstraties die volgens de Westduitse autoriteiten van binnenlandse aard zijn, aldus de heer Knoke. De studenten wilden deelnemen aan demonstraties in Bonn tegen aan vaarding van de wet op noodtoestan den. Zij hebben tegen het stempel in hun paspoort geprotesteerd omdat zij vrezen in de toekomst moeilijker de Bondsre publiek te kunnen bezoeken.

De Vallei | 1968 | | pagina 7