C.Y.P. in België wil coalitie met B.S.P. „Campagne der armen*' eist deugdelijke garanties I Zachte stem „Noodtoestandwet" thans definitief aangenomen ka**1 Te luxe 10senoritas 2r «eLj m Gasexplosie oorzaak van instorting in Londen HARRIMAN WIL LIEVER GEHEIM OVERLEG Liberalen aan kant gezet Miljoenen- zwendel in Antwerpen Wilson verloor aan populariteit Ds. Abernathy waarschuwt: N.P.D. mag niet betogen Harde woorden tijdens debat Drie doden in verwoeste flat Nieuwe grondwet voor Tsjechen Longtransplantatie in Schotland Rude Pravo neemt het op voor Masaryk Projectiel trof Robert Kennedy de ë'ijze shiff 17.90 -19.90 22.90-24.90 ONVERWACHTE WENDING BIJ REGERINGSCRISIS ONEMGHElü VOORHOEDE GELDGEBREK IN BERLIJN KLAP VRIJDAG 17 MEI 1968 BRUSSEL De politieke crisis ii België, die reeds meer dan drie maan den duurt, heeft donderdag een on verwachte wending genomen. Het be stuur van de christen-deinocratisch( CVP heeft zich, na een urenlange ver gadering met formateur Vandenboey- nants unaniem uitgesproken, voor eer coalitie met de socialistische BSP. Het bestuur verzocht de aftredende CVP- premier, die begin vorige week van d< koning een formatie-opdracht kreeg nadat een socialistische poging om eer CVP-BSP-coalitie te vormen was mis lukt. onmiddellijk onderhandelinge» met de BSP te beginnen. Sedert de verkiezingen op 31 maarl jl. was van de zijde der CVP steeds de voorkeur uitgesproken voor een na tionale coalitie van de CVP, de BSP en de liberale PVV. of althans na tionaal overleg over de oplossing der huidige Vlaams-Waalse problemen alvorens men een definitieve keuze van coalitiegenoten zou maken. Op dit CVP-standpunt strandde de forma tiepoging van de voorzitter der BSP, Collard, veertien dagen geleden. De socialisten hebben steeds ge steld dat zij alleen met de CVP een coalitie wensten aan te gaan. Over leg van de drie nationale partijen over een regeringsprogram kon vol gens hen slechts leiden tot vage com- promissen. De voorzitter van de CVP, Houben, verklaarde donderdagavond, dat een coalitie van CVP en BSP bij voorrang de institutionele hervormingen (met het oog op decentralisatie en culturele autonomie voor Vlaanderen en Wallo nië) zou moeten aanpakken. Hij meende dat de plannen die Vanden- boeynants als formateur daarvoor heeft ontworpen, de basis van de on derhandelingen zouden moeten zijn. Dit betekende echter niet, dat socia listische voorstellen voor aanvullingen of verbeteringen afgewezen zouden worden. Ook Vandenboeynants verklaarde, dat het normaal is dat bij onderhande lingen iedereen amendementen voor stelt. Het socialistische partijbestuur heeft verklaard, dat men dient te zoe ken naar een synthese van de pro gramma's van beide partijen en van de plannen die Vandenboeynants en voor hem Collard als formateur hebben opgesteld. De liberale partij, die zich eveneens steeds voor nationaal overleg heeft uitgesproken, heeft op het ogenblik te kampen met ernstige Vlaams-Waalse tegenstellingen binnen de Brusselse afdeling. De Franstalige meerderheid in Brussel heeft deze week op een ru moerige vergadering, die door de Vla mingen uit protest werd verlaten, be slist dat de plannen van Vandenboey nants onaanvaardbaar waren, omdat hij streefde naar een federalistische oplossing waarbij Brussel in de knel zou komen. De voorzitter van de liberale partij, Vanaudenhove, heeft bekendgemaakt, dat dinsdag een speciaal congres zal worden gehouden om de interne pro blemen te bespreken en op te lossen. Hij verklaarde zich overigens nog steeds bereid tot onderhandeling met de CVP en de BSP, en hij legde er de nadruk op dat de PW een nationaal akkoord over de gemeenschapsproble men zou kunnen steunen, ook al zou ze zelf in de oppositie moeten gaan. BRUSSEL In Antwerpen is een 55-jarige makelaar aangehouden, die goedgelovige stadgenoten met behoef te aan een stukje grond op Sardinië, voor enige miljoenen guldens zou heb ben opgelicht. De man, die als oud-voetballer vooral in sportkringen in de Schelde- stad nogal wat aanzien en vertrou wen genoot, werd onlangs failliet ver klaard en sedertdien regent het klach ten op de griffie van de Antwerpse rechtbank. In goedingelichte kringen sprak men donderdag van een schuld van 150 tot 200 miljoen frank, d.i. tien tot veertien miljoen gulden. Het onderzoek wordt sterk belem merd doordat de makelaar er geen enkele boekhouding op na heeft ge houden. Ook zouden verscheidene goedgelovige klanten hem fikse som men voor een stukje grond onder de Sardijnse zon ter hand hebben gesteld, zonder een ontvangstbewijs te krij gen. Men acht het voorts niet uitgesloten, dat er nogal wat benadeelden zijn die aarzelen om zich te melden, omdat zij moeilijkheden met de fiscus vrezen. Een deel van de slachtoffers zou aan de verdachte aanzienlijke som men hebben geleend tegen een hoge rente. Die rente werd we 1 betaald, doch kapitalen zijn spoorloos verdwe- VANDENBOEYNANTS omzwaai LONDEN De rcgering-Wilson staat bij het Engelse publiek slechter aange schreven dan ooit- Dat kwam tot uiting in een opinie-onderzoek waarvan de re sultaten gisteren werden bekendge maakt. Wanneer nu verkiezingen zouden worden gehouden zouden de conserva tieven 28 procent meer stemmen krij gen dan Labour. Slechts 28 procent van de kiezers steunt de Labourpartij, ter wijl 56 procent van hen nu liever met de conservatieven in zee zou gaan. Elf procent van de kiezers wil de liberalen aan het bewind, terwijl andere partijen zich verzekerd weten van vijf procent. Met premier Harold Wilson was 61 procent van de kiezers ontevreden, 27 procent tevreden en twaalf procent had geen mening. SAN FRANCISCO De campagne van de armen in de Verenigde Staten zou wel eens een militanter karakter kunnen krijgen wanneer het Amerikaan se Congres niet zorgt voor betrekkin gen en gegarandeerde jaarlijkse inko mens. Dat verklaarde ds. Ralph Abernathy de opvolger van wijlen ds. Martin Lu ther King, gisteren. „Er zijn teveel mensen die sterven van gebrek, terwijl de rijken steeds groter, dikker en rij ker worden", aldus de negerleider. Albernathy gaf zijn verklaring in Washington waar een voorhoede van ongeveer driehonderd armen voorbe reidingen treft voor grote betogingen die maandag beginnen. Ze waren druk bezig met de bouw van de „stad van de wederopstanding", een aantal onderkomens van triplex en zeildoek waarin van zondag af naar schatting drieduizend betogers zouden moeten wonen. De organisatie vap de campagne deelde gisteren echter mee dat de bouw van de „stad", bij het gedenkte ken voor Abraham Lincoln in Washing ton erntig wordt vertraagd door bebrek aan geld. „Wanneer we niet meer geld krijgen", aldus ds. Bernard Lafayette, een van de organisatoren, „zullen we de bouw moeten stopzetten." BERLIJN De Westberlijnse ge meenteraad heeft maatregelen getrof fen. om te voorkomen dat de West- duitse nationaaldemocratische partij zaterdag een wat genoemd werd „NPD- dag" zou houden. Loco-burgemeester Kurt Neubauer verklaarde p'n p ersc onfeo verklaarde op 'n persconferentie, dat voor de manifestatie geen toestemming was verleend. Hij zei dat 't stadsbe- sttur besloten had 't voorbeeld te vol gen van 't personeel van 'n congrescen trum, dat had laten weten zaterdag niet te zullen werken als de NPD er bijeen zou komen. Een woordvoerder van de NPD ver klaarde telefonisch, dat de partij wette lijk stappen overweegt tegen de ge meenteraad, doch hij ging hier niet verder op in. De partij is voorts van plan zaterdag toch bijeen te komen in het centrum, eventueel zonder perso neel, zo zei hij. De zegsman schatte het aantal West berlijnse NPD-leden op 350. De stad heeft een bevolking van 2,2 miljoen. Neubauer noemde de plannen van de NPD een „ondraaglijke provocatie" voor het volk van Berlijn, dat „dage lijks wordt geconfronteerd met de ge volgen van de nazi-overheersing". De NPD wordt doorgaans door tegenstan ders neo-nazistisch genoemd. Neubauer, die de verantwoordelijk- hèid draagt voor de veiligheid in de stad, verklaarde dat geen toestemming was verleend omdat de jongerengroepe- ringen hadden laten weten het verkeer te zullen blokkeren als de manifestatie doorgang zou vinden. Hij legde evenwel de nadruk op het feit, dat het besluit niet was genomen onder druk van communistische landen, die beweren dat het nazisme weer in West-Duitsland opblóeit. O KINSHASA Air Congo heeft woensdag een contract gesloten met de Fokker Vliegtuigfabrieken voor de bouw van 10 Friendships die de propel- lor-vliegtuigen van de Kongolese lucht vaartmaatschappij zullen vervangen. Het betreft een order van 12 mil joen dollar. Lafayette schatte de kosten van de bouw op drie miljoen dollar. Het werk is voor een derde deel voltooid. Het re servefonds van de Southern Christian Leadership, de beweging voor vrij heid die werd opgericht door ds. King is bijna uitgeput. Het bevatte honderd duizend dollar. ADVERTENTIE Prijzen 10 50 100 200 400 1000 zijn zijn zijn zijn zijn zijn gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen gevallen 585ste STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE VRIJDAG 17 MEI 1968 op nummers eindigende op nummers eindigende op nummers eindigende op nummers eindigende op nummers eindigende op nummers eindigende op op op op op op Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer De prijs van 25.000 is gevallen op het nummer Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen 5 133 992 165*1 235*1 1209 022488 054904 082565*1 073995*1 020606 020887 021842 BONN De sinds tien jaar heftig omstreden noodtoestandswetten hebben gisteren de tweede en beslissende hor de genomen. Met grote meerderheid van stemmen keurde de Bondsdag in tweede lezing de laatste grondwetswijzigingen goed. Tegen stemden de vrije democraten (liberalen). Van de artikelen, die bij een buiten landse of binnenlandse noodtoestand de regering buitengewone bevoegdheid verlenen, gaven vooral het „bondge- nootschapsgeval" en de inzet van de Bundeswehr ook bij een binnenlandse noodtoestand, aanleiding tot heftige discussies. De bepaling inzake het „bondsgenoot- schapsgeval" en de inzet van de Bun- ADVERTENTIE eB »s niaab De verwoeste flat in het Oost-Londense stadsdeel Canning. Door een gasexplosie stortte een deel in. Drie inwoners kwamen om het leven. LONDEN Als gevolg van een gasontploffing is gistermorgen de zij kant van een 23 verdiepingen tellend flatgebouw in Oost-Londen ingestort. Drie mensen twee mannen en een vrouw kwamen om het leven, zeven werden gewond. Tachtig gezinnen hebben hun woning verloren. Het flatgebouw was pas enkele we ken geleden gereed gekomen. De ex plosie deed zich voor op de achttiende verdieping op een tijdstip dat de mees te bewoners nog in bed lagen. Daar aan dankten zij hun leven. De* gevel- wand die naar beneden is gekomen grensde aan de woonkamers van de flatwoningen. Nachtwaker Charles Castell vertel de: „Om ongeveer zes uur hoorde ik een verschrikkelijke klap. Het leek wel of een vliegtuig door de geluids barrière was gegaan. Daarna hoorde ik stukken muur naar beneden komen. Ik zag dat een gevelpand van het flat gebouw helemaal was verdwenen". De deuren en ramen van de meeste flatwoningen waren uit hun scharnie ren gerukt. Omdat de liften niet werk ten moesten de dodelijk verschrikte bewoners via de trappen naar bene den, terwijl stukken steen en glas nog voortdurend omlaag vielen. De 22-jarige Keith Patten, die met vrouw en twee kinderen ongedeerd bleef, zei: „De flat schudde plotseling heen en weer. We probeerden de deur open te trappen. Het ding zat vast. Ik keek door de brievenbus en zag de lucht. De hele zijkant van de flat was naar beneden gevallen". James Callaghan, de Britse minister van Binnenlandse Zaken, heeft toege zegd dat een grondig onderzoek naar de oorzaak zal worden ingesteld. Ongeveer 200 personen, met behulp van hijskranen, doorploegden de steenmassa op zoek naar slachtoffers, onder de gevaarlijk zwaaiende steen massa boven hen. Drie uur na de eer ste instorting moesten sommigen nog voor hun leven rennen toen meer stuk ken naar beneden kwamen. Na zes uur werd het zoeken ge staakt. deswehr ook bij een binnenlandse nood toestand, aanleiding tot heftige discus sies. De bepaling inzake het „bondgenoot- schapsgeval" luidt, dat de regering zonder het parlement of een noodparle- ment daarin te kennen, alvast nood maatregelen kan treffen, als de NAVO de toestand gespannen acht. De Bundeswehr zal alleen dan te hulp worden geroepen, als de politie en de grenswacht bij een natuurramp of 'n georganiseerde en gewapende binnen landse opstand, niet toereikend zijn. Van de kant van de christen-democra ten, die over deze twee punten nog tij dens de debatten opnieuw met hun so ciaal-democratische coalitiepartner harde woorden gewisseld hebben, werd verklaard, dat de soldaten niet tegen de bevolking zullen worden gebruikt Zij hadden juist tot taak de rechten van 't volk en de democratische rechtsorde te beschermen. De tegenstanders van de noodwetten vrezen, dat zij de weg effenen voor de ontwikkeling van een nieuwe dictatuur. Op basis van de nu goedgekeurde ver sie van de wetten, zal met de drie wes telijke bondgenoten worden onderhan deld, over de opheffing van hun in het Duitsland-verdrag van 1955 opgenomen rechten, zoals beperking van het post en telefoongeheim. De dan volgende derde lezing waarschijnlijk op 21 mei is niet meer dan een formaltieit. De minister van Binnenlandse Zaken Ernst Benda en andere voorstanders van de wet verklaarden, dat de automa tische noodtoestand kan worden verme den, door een stemming in de Bonds dag of door een weigering van de Duit se regering, in te stemmen met de nood toestand uitgevaardigd door de NAVO. Het ontbreken van een regeling voor een nationale noodtoestand heeft 'n vol ledige Westduitse soevereiniteit steeds in de weg gestaan. Amerika, Frankrijk en Engeland hebben zich indertijd zelf bevoegdheden aangemeten, in het be lang van hun eigen veiligheid. In Frankfort hebben leden van de ra dicale, links-socialistische studenten verbond als protest tegen de noodwet ten de ingangen van de universiteit versperd. Het kwam tot gevechten toen 300 leden van een inderhaast gevormde tegenbeweging het actiecomité van democratische studenten het univer siteitsgebouw binnen wilden. PARIJS De heer Xuan Thuy heeft zich aardig aangepast aan de gewoonten van het westen, waar hij toch sterk afkeurend en afwij zend tegenover dient te staan: hij draagt een keurig wit doekje ln zijn borstzak. Een bescheiden wit rand je ervan steekt er boven uit. Zijn hoogste chef en vriend, Ho Tsji- Minh, president van Noord-Viëtnam, zal de foto's uit Parijs waar Thuy op staat wel met afschuw bekijken. In de Franse hoofdstad leidt de 55-jarige ex-journalist, vroegere agi tator en oud-minister van buitenlan- se zaken, de delegatie van zijn land, die met de Amerikanen onderhan delt. De aankomst van de heer Thuy bij het conferentiecentrum in de Avenue Kléber is bezienswaardig. Met een grote zwarte Citroën, com pleet met rode vlag en gele ster, vooraf gegaan door motorrijders van de Franse politie en auto's vol re chercheurs en delegatieleden, rijdt hij voor. Thuy stapt snel uit: een kleine, wat gezette man met een rond gezicht, grijzend haar, vriendelijk lachend, wuivend voor de lenzen en blij verrast door applaus van het verre publiek achter de hekken aan de overkant van de straat. In het zo rode Parijs is er altijd wel een be wonderaar. Uit alle auto's komen kleine, taai en bezig uitziende Viëtnamezen te voorschijn met tassen vol papieren. In een gesloten wat sinister blok gaan ze achter hun chef aan het ge bouw binnen. Opvallend tussen al deze mannen in het donkergrijs is een vriendelijk kijkende Viëtnamese vrouw met dun zwart haar in een witzijden broek en donkerblauwe ki mono. Dat is Le Thi Dat, verant woordelijk voor het protocol. Wij hebben haar ook ontmoet in het hotel Lutetia waar de ongeveer veertig man sterke Noordviëtnamese delegatie logeert. Ze wijst er de be zoekers vriendelijk de weg naar het kantoor van de woordvoerder, een kamer vol spiegelwanden en bewijs materiaal over de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Viëtnam: bomscherven en dergelijke. Op de eerste verdieping van dit zeer nette hotel, maar dat ech ter veel minder luxueus is dan Cril- lon waar de Amerikanen huizen, lo geren en werken de Noordviëtname- zen. Het staat in het Quartier Latin met zijn roerige studenten. In de corridor van de eerste verdieping zit een groep Franse rechercheurs. Die ontvangen bezoekers keurig maar wanneer men geen afspraak heeft wordt men netjes maar on- j verbiddelijk naar beneden geëscor- teerd. Eén der voorlichters is Ngoejen Van Sao, correspondent in Londen van het Noordviëtnamese persbu- reau, maar nu lid van de delegatie in Parijs. Hij geeft een knokige hand I en beschuldigt de Amerikanen van afleidingsmanoeuvres om het voor- naamste doel van de conferentie te omzeilen: de onvoorwaardelijke stop- zetting van de bombardementen op 2 de volksrepubliek Noord-Viëtnam. 2 Zijn smalle gele gezicht met de uit- 3 stekende jukbeenderen staat er even z grimmig door, toch is het een aar- 2 dige man. Bent u van plan hier lang te 2 blijven? „Wij hebben onze goede wil be- 3 toond door hier naar toe te komen; 5 nu hangt 't af van de Amerikanen". 2 Ook hier blijkt duidelijk dat dit 2 nog maar het begin is van het over- 3 leg. Xuan Thuy komt niet veel in het 2 openbaar tussen de vergaderin- - gen met de Amerikaanse onderhan- Z delaars. Een bezoek aan het hoofd- 2 bureau van de Franse communisti- 2 sche partij en wat korte uitstapjes 3 onder geleide van een indrukwek- j kend politie-escorte daargelaten. Thuy kent de Fransen goed, hij Z zal er volgende week wel een grap- 2 je over maken wanneer hij net als 2 Averell Harriman, door president de Gaulle wordt ontvangen ieder af- zonderlijk, want de landen, die deze heren vertegenwoordigen voeren im- mers oorlog. Thuy werd tweemaal door de Fransen gevangen genomen toen die nog heer en meester waren in Indo- 5 China. Deze man van de uitputtings- 2 slag aan de conferentietafel met zijn 3 briljante geest hij schrijft gedich- 2 ten kwam door ondergrondse com- munistische activiteiten in de gevan- Z genis terecht. Maar in de cel zette 2 hij zijn propagandawerk voort. Xuan Thuy is onder meer lid van 3 het centrale comité van de com- 3 nunistische partij van Noord-Viët- nam, maar hij is een man van de 3 tweede orde. Desondanks is hij ver- 2 trouweling van Ho Tsji-minh, wiens 2 opdrachten hij uitvoert met een 2 grondigheid en stiptheid die hem ver- 2 maard hebben gemaakt. Dat is Harriman ook al gebleken 2 tijdens de vijftien slopende maanden 2 van het overleg inzake Laos, dat in 3 1961-1962 in Genève werd gevoerd. Toen was Thuy tweede man van de delegatie van zijn land. Ook destijds putte hij zich uit in urenlange pro- 3 pagandatirades tegen de Amerika- 2 nen. Op een goede dag had hij er 2 bijvoorbeel anderhalf uur voor no- 2 dig. Van 1963 tot 1965 was Thuy minis- 2 ter van Buitenlandse Zaken. Hij 2 wordt beschouwd als pro-Russisch m 2 tegenstelling tot andere leidende fi- 3 guren in zijn land, die meer op Chi- na zijn georiënteerd. Pas met het oog op de onderhandelingen in Pa- rijs is hij weer op de voorgrond ge- komen. Die laatste paar jaar had 2 men hem wat uit het oog verloren. 2 „Gezondheidsredenen", zegt Hanoi. In Parijs is het hard werken voor 2 de heer Thuy. Gisteren was hij druk 3 aan het confereren met het oog op de volgende ontmoeting met Harri- man. Dan kan hij er weer op los- branden met zijn zachte stem, die 3 zoveel harde dingen zegt. 2 PRAAG Het presidium van de Tsjechoslowaakse communistische par tij heeft premier Oldrieh Cernik ver zocht een nieuwe grondwet op te stel len. Het ontwerp ervan zou voor het ein de van de volgende maand gereed moe ten zijn. Men verwacht dat in de nieu we grondwet de vrijheid van drukpers, meningsuiting en vereniging zal wor den gewaarborgd en dat het staatsbe stel zal worden gebaseerd op een fede raal stelsel. Het bestuur van de communistische partij sprak zich ook uit voor een na tionaal congres van voorzitters van de partijcomités in bepaalde bedrijven. PARIJS De Amerikaanse onder handelaars in Parijs zijn niet voldaan over de wijze waarop de besprekingen met Noord-Viëtnam verlopen. Zij schij nen nu al genoeg te hebben van de voortdurende beschuldigingen en aan vallen die de Viëtnamezen op hen rich ten. Deze dienen slechts voor het applaus van de galerij, zo menen zij, maar dra gen niets bij tot een bespoediging van de vrede. Daarom wil Averell Harri man proberen of hij zijn Noordviëtna mese ambtgenoot Xuan Thuy niet kan bewegen tot een serie privégesprekken, waarin men elkaar dingen kan zeggen die niet in plenaire zittingen thuis ho ren. Na afloop van de tweede vergadering was het duidelijk dat Averell Harriman geïrriteerd was door de Noordviëtna mese aanpak van de zaak. Hij, de mees ter in geheime besprekingen, had ge hoopt dat men na enkele openingsver klaringen spoedig zou kunnen over gaan tot de geheime diplomatie. Deze zou dan onderbroken kunnen worden door enkele plenaire zittingen, waarin de vooruitgang, gemaakt in de gesprek ken onder vier ogen, genoteerd zou kunnen worden. Gisteren is bekend gemaakt dat pre sident de Gaulle na zijn terugkeer uit Roemenië Averell Harriman en Xuan Thuy elk apart zal ontvangen. In een brief aan president Johnson heeft de Gaulle Frankrijks goede diensten aan geboden indien Amerika en Noord- Viëtnam daarvan gebruik zouden willen maken. De Noordviëtnamese woordvoerder verwierp op een persconferentie de me- EDINBURGH In een ziekenhuis in de Schotse stad Edinburgh is woens dag een longtransplantatie verricht. Dit werd gisteren in een officiële verkla ring dooor het ziekenhuis bekendge maakt. De toestand van de patiënt werd be vredigend genoemd. De namen van de donor en de ontvanger zullen niet be kend worden gemaakt. Het is de eerste operatie van deze aard in Engeland. In de Verenigde Sta ten zijn in 1963 twee longtransplanta ties verricht. ning van de Amerikanen, dat er punten van overeenkomst in de wederzijdse standpunten zijn. In feite verschillen onze standpunten zeer veel, zo zei hij, eraan toevoegend, dat de Amerikanen, „een rookgordijn leggen om de werke lijke feiten te verbergen". Evenals woensdag zei hij dat de Amerikanen de gedemilitariseerde zone hadden ge schonden en niet Noord-Viëtnam, dat Noord-Viëtnam de Cambodjaanse soe vereiniteit, onafhankelijkheid en neutra liteit niet schendt, maar dat de Vere nigde Staten dat doen. „Waar zijn de zogenaamde punten van overeenkomst? Wij zien ze niet". PRAAG Nadat in de Tsjechoslo waakse pers een storm van verontwaar diging was opgestoken tegen het arti kel van 14 mei in het Russische blad „Sovjet-Rusland", waarin de „anti-Rus sische gezindheid van Masaryk", de eerste president van Tsjecho-Slowakijë werd gehekeld, heeft ook het orgaan van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij „Rude Pravo", zijri me ning gegeven. Het blad beschuldigt de Russische krant ervan, „een volkomen verkeerd beeld" te hebben gegeven van de betrekkingen van Masaryk met de Sovjet-Unie". „Rude Pravo" schrijft, dat het niet juist zou zijn de figuur van T. G. Ma saryk te idealiseren. „Hij was een bur gerlijke politicus en ideoloog met alle consequenties daarvan. Maar aan de andere kant is het meer dan verkeerd om het feit te verhullen, dat hij een politicus was van een modern soort, die zijn gehele leven heeft gewijd aan de strijd tegen het absolutisme, het despo tisme en het provincialisme en over wiens verdiensten, niet slechts door het tot stand brengen van 'n onafhanke lijke Tsjechoclowaakse staat maar ook van zijn democratische structuur, geen twijfel bestaat." Het orgaan van de Tsjechoslowaakse vakbeweging „Prace", schrijft, dat Ma saryk zoveel bewijzen van zijn vriend schap voor de Sovjet-Unie had gele verd, dat men hem in de VS als „een dienaar van de belangen van de Bolsjewistische regering" beschouwde. LOS ANGELES De Amerikaanse senator Robert Kennedy, die streeft naar het Amerikaanse presidentschap, werd gisteren getroffen door een pro jectiel toen hij een verkiezingsbijeen komst in Los Angeles verliet. De senator viel op de knieën in zijn open auto toen het projectiel, wat het was wist men niet, hem trof. Hij bleef ongedeerd. Voor dit incident had hij al de groot ste moeite gehad om zich door een massa aanhangers heen te werken die hem opwachtten voor een middelbare school waar hij zou spreken. Vijfduizend belangstellenden voor wie binnen het gebouw geen plaats was dreigden de politie-agenten voor het ge bouw onder de voet te lopen. „Elke keer wanneer we de deur maar even openden volgde er een stormloop", al dus een politieman. ADVERTENTIE Stap uit Wie niet in z'n hemd en ach teraan wil staan, koopt nü Terlenka Young shirts. Dan treedt hij duidelijk en prominent op de voorgrond. Prijzen:

De Vallei | 1968 | | pagina 9