Veluws Leeuwenpark draait al op volle toeren m Binnenkort worden in de bossen bij Arnhem de eerste welpen geboren Als enorme huispoezen, wat scharrelend, soms even sluipend, dan weer luie rend in de nog schaarse mei-zon, genieten de leeuwen van Nederlands eerste leeuwenpark in Arnhem van hun vrijheid met z'n dertigen op een lap van 25 hectare. Ja, als poezen. De verslaggever, die de voldoening van de leeu wen op plastische wijze wilde illustreren en in zijn krant vertelde dat ze hun poot cd tegen de boom omhoog doen, ging te ver. Hij kon dat niet gezien heb ben, want een leeuw gedraagt zich naar deskundigen zeggen geheel over eenkomstig een poes. 't Doet er ook niet toe. Er zullen nog wel méér sterke verhalen komen uit het leeuwenpark van Burgers. Want één ding is zeker deze primeur voor Nederland schijnt bijzonder te spreken tot de verbeelding van de mensen. Al enkele duizenden auto's passeerden de sluis van ijzer en staal, waar hele kolon- nes tegelijk op een ingenieuze wijze elektrisch" worden ge schut"opdat er niet een leeuw zijn kansje schoon ziet en terugholt naar de leeuwenkuil van het dierenpark. We hebben vele mensen gezien en na het verlaten van het leeuwenpark ook gehóórd. Ze waren enthousiast. Op één na. Een forse Duitser was niet he lemaal content en vond de leeuwen te „gemütlich"hij wilde actie zien... Bij Burgers vindt men het voldoende, dat de leeuwen zich prettig voelen en de he le dag normaal actief zijn op zoek naar het voedsel, dat op telkens verschillen de tijden en op steeds andere plaatsen door een grote bestelwagen in het park wordt gedeponeerd. Eigenaardig is, dat de leeuwen deze wagen al heel goed kennen. Die is in korte tijd wat voor hen gaan betekenen, terwijl de Landrovers bij de dieren kennelijk al' bekend staan als lastige schoolmeesters. Met haar twee welpen heerlijk rollend in het zand langs de asfaltweg laat deze jonge moeder zich door de eerste bezoekers bewonderen. s T\<? mannen in de Landrovers zorgen voor de orde en de rust. Het is nog vrijwel niet voorgekomen dat er gewaarschuwd moest worden tegen open raampjes bijvoorbeeld of tegen getoeter. Maar men is op alles voorbe reid. In de kleine laadbak ligt een koolzuurblusser die eventueel het eerst zal worden ingezet als een der dieren zich agressief z.ou tonen tegen een bezoe ker. Er ligt ook een geweer bij de hand. Maar dat is het allerlaatste, vertelde de parkwachter ons. Hij is goed geïnstrueerd een kalme, zelfverzekerde man van wie men een grote tegenwoordigheid van geest mag verwachten. Hij is niet bang voor mensen die misschien in een wat overmoedige bui, misschien ten gevolge van een weddenschap, een stap uit de auto ondernemen. Als die lui maar weten dat z.e hang zijn. Maar en dat komt wel eens voor de „ma niak" zou brokken kunnen maken. Vandaar de patrouilles, die het publiek nauwelijks opvallen, maar die niettemin geen plekje van het park onbespied laten. Spied er s het zijn meer gluurders, heeft het leeuwenpark wel vanaf de openbare weg. Verschillende leeuwen lopen graag in het mulle z.and dat de mensen die het rasterwerk aanlegden, achterlieten. Misschien komen er nog rietmatten of wordt de begroeiing wat versterkt, want het is uiteraard de be doeling dat de kassabei bij de ingang van deze kostbare onderneming flink blijft rinkelen. De gebroeders Van Hooff Jan (31) en Anton (30), kleinzoons van de op richter Burgers staan deze eerste dagen nog veel aan de in- en uitgang van het park. Al jaren hebben ze met plannen voor een leeuwenpark rondgelopen en als dan ineens het ding er is... Toch merkt men nauwelijks dat er hier en daar geïmproviseerd moet worden. De gasten vinden sympathieke, altijd bereidwillige gastheren voor wie niets te veel is. Men mag in het park blijven zolang men wil en tot men alles goed ge zien heeft. Er zijn geen tarieven voor het geval men met pech uit het park ge sleept moet worden en wie verwacht dat hij uit het park kan worden opgeroe pen, krijgt een walkie-talkie mee waarmee hij contact met het loket houdt. Deze fotopagina werd „geschoten" op zóniaar een door-de-weekse-dag, waarin het publiek heel druk in en uit reed met auto's en bussen. Arn hemse jongetjes staan bij het begin van de opritten te wachten en vragen de bezoeker, als'hij niet „vol" zit, om een lift. De entree is een tientje en z.ou 't niet zonde zijn,als er maar een of twee mensen in een auto naar binnen gaan...? Burgers Leeuwenpark zal voorlopig nog wel druk lopen. De concurrent Til burg, waar de gemeente een leeuwenpark wil gaan runnen, is nog niet klaar. Bovendien ...die „ambtelijke leeuwen" ...nee, wie heeft daar nu fiducie in...? Twee jaar geleden vierde Burgers al de duizendste geboorte van een jonge leeuw, gefokt in eigen park. Hier, aan de bosrijke rand van de Veluwe, zijn wel kenners bezig! Met een zwaai komt een volle touringcar de inzittenden in extase om de bocht. Oe chauffeur moest vele malen „steken", want de leeuwin, die haar lunch op 't asfalt gebruikte, ging geen stap opzij. En een leeuw van de weg toeteren is er bij Burgers niet bij. Leeuwen hebben voorrang, staat er heel duidelijk in het park. Deze leeuwin néémt dat recht dan ook, zij het niet bepaald met dank aan de heer in 't verkeer. De heer E. Feldmeijer is één van de zes parkwachters van Burgers Leeu wenpark. Vier van hen doen steeds dienst en rijden, in als zebra's geschil derde Landrovers door het park, toege rust met geluidsinstallatie, mobilofoon, autoreparatiemateriaal (voor pechge- vallen) en koolzuurblusser en geweer (voor noodgevallen). Twee dieren aan weerszijden van 'n oude eik. Nég een moeder in het leeuwenpark. Andere leeuwinnen gingen de vorige week drachtig het park in, zodat Burgers binnenkort de zoveelste primeur boekt: de eerste leeuwtjes, in een park geboren. Hier passeert een groep Duitsers de sluisdeur om geschut te worden. Soms kan er eentje wat meelopen met de bezoeker

De Vallei | 1968 | | pagina 11