Veenendaals dagblad Kabinet in Saigon trad af Buiten Kosygin onverwacht in Praag aangekomen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei OVERAL WILDE STAKINGEN EN BEZETTING VAN FABRIEKEN STAKING BIJ RENAULT PARASAILEN OP HET VELUWEMEER Hanoi en V.S. nog ver van akkoord Spionage in Denemarken Regering roept reservisten van Gendarmerie op Jongen met nieuwe long maakt het goed Duitsland stelt ons land regeling vakanties voor Voor medische behandeling" N.P.D. moet toch zaal hebben Lou-beweging naar Limburg verhuisd Miss Bejaarde zonder beker Politie maakte eind aan „beestenbende" m woning VIJFENDERTIG RIJKAARDS EMIGREERDEN Irene Donner straks in Amsterdamse gemeenteraad Vier Nederlandse zweefvliegers naar strijd om wereldtitel Nog kans op nachtvorst GAAT U MET VAKANTIE NUTSSPAARBANK VEENENDAAL Geneeskruiden (II) OPROEP LUXEMBOURG ZEEPKISTEN Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt fn 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prij9 17 cent. Klein© 'annonce# „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 18 MEI I968 - 42e JAARGANG no. I 17 CHAOS IN HEEL FRANKRIJK FL1NS (bij Parijs) 9000 arbeiders van de Franse staats-automobielfa brieken van Renault zijn in staking gegaan om zo te protesteren tegen de politiek van de Franse regering. Na dat deze staking in het land bekend werd, volgden overal stakingen. Hier een overzicht van de hoofdingang van de Renault-fabrieken, toen deze leeg stroomde. VJ SAIGON De Zuidviëtnamese pre mier Ngoejen Van Loc en zijn kabinet zijn vandaag afgetreden. Een woord voerder van het bureau van de premier zei, dat president Ngoejen Van Thieu het ontslag heeft aanvaard. De Zuidviëtnamese president zou de laatste weken hebben gedacht over een kabinetswijziging. De woordvoerder wilde niet zeggen wie de nieuwe pre mier zou worden. Wel deelde hij mee dat Van Loc in de nieuwe regering mi nister van Buitenlandse Zaken zou worden. Volgens welingelichte kringen staat de president in contact met de vroegere premier Tran Van Hoeong. De oppositie heeft vorige maand aan gedrongen op een kabinetswijziging en gewezen op de corruptie in het bestuur, bij de strijdkrachten en bij de politie. Tran Van Hoeong, de rivaal van pre sident Thieu by de presidentverkiezin gen van september vorig jaar, is aange wezen voor de vorming van een nieuwe regering, zo wordt uit welingelichte bron vernomen. Het nieuwe kabinet zou reeds zyn gevormd maar de samenstel ling zou pas begin volgende week be kend worden gemaakt. De Zuidviëtnamese president heeft vorige maand, na zijn verzoek om al gemene mobilisatie, dat nog door de se naat moet worden goedgekeurd, aange kondigd dat hij een kabinetswijziging wilde aanbrengen. De afgetreden premier werd na de verkiezingen van september benoemd, volgens algemene opvatting van waar nemers als compromis om de verschil lende stromingen in de regering in •venwicht te houden. ADVERTENTIE Voor BUITENLANDS GELD en REISVERZEKERING naar de Kantoren Kerkewyk 6 en Dr. Slot. de Bruïneplein 3. Fr wordt in ons land nog veel ge- J daan aan het verzamelen en dro gen der planten, alsook het bereiden van theeën, poeiers, tincturen, zalven, oliën, siropen en soortgelijke huismid delen, al vormen de veelal goedkoper synthetische en chemische preparaten uit fabriek en laboratorium een ge duchte concurrent. Men denke even wel niet met kruiden allerlei ziekten te kunnen voorkomen of er alle kwaaltjes en gebreken mee te kunnen genezen, neen, de dokter zal stellig nooit mogen worden gemist en men curere zich niet met kwakzalverij. Niettemin heeft de oeroude geneesleer neg niet afgedaan en verdiepen we ons van tijd tot tijd gaarne in een boek, dat over de geneekrachtige flora han delt. Een der meest uitvoerige hand leidingen, nochtans compact gehouden en goed gerubriceerd, is die van de apotheker W. F. Daems „Genees- kruide n"; van onkruid tot geneesmiddel", verschenen bij de uitgeverij L. S. M. te Gorssel (f 8,90 met een paar dozijn gekleurde platen en wat pentekeningen). Hij bezit reeds door zijn vak een grondige weten schap van het onderwerp en weet de stof boeiend, ja vaak anekdotisch op ongeveer 250 blz. te behandelen, zodat het als een levendig, animerend werk je mag worden geprezen, waaraan voorts de historie gelukkig niet vreemd bleef, want ook deze is in teressant. Evenmin werden de z. g. keukenkruiden vergeten, de een- en meerjarige kruidenplanten met de ge zellige namen als basilicum, dille, kervel, komijn, koriander, tijm, ven kel, melisse, pimpernel, tripmadam en noemt u maar op alles even geurig en „behorend tot de wereld van kleine dingen die onsterfelijk zijn" zoals We- rumeus Buning zegt, die tevoren krui den een zegen der mensheid noemt. Dit blijkt dunkt me, ook duidelijk in Daem's aardige oorspronkelijke boek. 18-5-1968 A. B. WIGMAN PARIJS Een algemene staking verspreidde zich gisteravond snel over heel Frankrijk, maar de leiders van de vakbonden hebben een verzoek van de stu denten voor een gezamenlijke actie tegen het bewind van generaal De Gaulle van de hand gewezen. Duizenden arbeiders hebben het werk neergelegd en in vele gevallen de fabrie ken bezet. De redenen voor de stakingen verschilden van fabriek tot fabriek, maar weinig van de 95 departementen van het land werden niet betrokken bij de stakingen. In Parijs hebben 2000 studenten een mars door de stad gehouden 0111 uitdruk king te geven aan hun solidariteit met de 23.000 stakers bij de Renaultfabrie- ken, ondanks een waarschuwing van de algemene vakbond (CGT) zich niet met andermans zaken te bemoeien. De eerste minister Pompidou lieeft overleg gepleegd met zijn hoogste veiligheids functionarissen, waaronder de ministers van Binnenlandse Zaken en van Defen sie, de prefect van de Parijse politie en de directeuren van de staatsveiligheid en de gendarmerie. Er werd na de vergadering geen verklaring afgegeven. Afgelopen nacht werden 10.000 reservisten van de gendarmerie gemobiliseerd om de reeds 60.000 die in actieve dienst zyn te versterken. Rond vele nationale mo numenten in Parys zyn politieagenten samengetrokken. De Franse beurs reageerde scherp op de groeiende sociale onrust. De prezen daalden tot met 5 procent. De Fransé franc daalde tot een nieuw laagterecord in verhouding met de dollar. De golf van stakingen in Frankrijk heeft zich vrijdagavond uitgebreid tot het lucht- en treinverkeer. „Air Fran ce" annuleerde voor zaterdag alle vluchten vanuit de luchthaven Orly bij Parijs, welk voorbeeld door de meeste andere maatschappijen werd gevolgd. Op Orly staken ongeveer 250 man. Het treinverkeer van Parijs naar de Middellandse Zee kwam vrijwel stil te liggen, door staking in Avignon en Vance. Een station ut Marseille werd door al het personeel verlaten, waar door volle treinen bicven steken. In Dy'on bleven eveneens tiental len treinen staan en in Bordeaux werd het station door het personeel bezet. Het treinverkeer ondervond vertraging. In Dieppe kwam het verkeer volledig stil te liggen. De Franse nationale federatie van de arbeid (CGT) heeft vrijdagavond een beroep gedaan op alle arbeiders „zich te verzamelen in de bedrijven, om met vertegenwoordiger v;; n de vakbonden hun verlangens te formuleren, en de vorm te bepalen voor de strijd, die de huidige situatie vereist". ,.De staking en de bezetting van fa brieken breidt zich met het uur door het hele land uit", aldus een communi qué van de CGT, dat zich solidair ver klaart met de „strijd van de studenten en docenten voor democratische her vorming van het onderwijs". Het vakverbond noemt zelf de vol gende eisen: De onmiddellijke intrekking van de voorschriften over de sociale verzeke ringen; Voldoening aan fundamentele eisen over onder meer salarisverhogingen; Werktijdverkorting zonder vermin dering van salaris, verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd en een werkgelegenheidspolitiek die loon en werk garandeert. Het personeel van de Franse radio en tv (ORTF) heeft vrijdag gedreigd in staking te zullen gaan als een zevental eisen die het stelt, niet wordt ingewil ligd. De klachten van het personeel van de ORTF richten zich tegen de inmen ging van de regering in de objectieve weergave van het nieuws, en ook te gen het feit dat radio en televisie on der het ministerie van Voorlichting val len. Een datum voor de eventuele sta king is niet genoemd. Vrijdagavond zijn een duizendtal stu denten uit hun „revolutionaire hoofd kwartier" het Odéon theater getrokken. Zij wilden het vlakbij gelegen Palais EDINBURG Alex Smith, een 15- jarige Schotse schooljongen, die een giftig onkruidverdelgingsmiddel had in geslikt, dat zijn longen vernielde en gisteren de long van een dood meisje kreeg, verkeert in een „bevredigende toestand". Het was de eerste dergelijke operatie in Europa en de vierde in de wereld. Tot nog toe heeft niemand een long transplantatie overleefd. De operatie werd woensdag uitge voerd door een team van 12 chirur gen en verpleegsters, twee uur nadat de donor was overleden. De naam van het meisje werd niet bekend gemaakt. DEN HAAG West-Duitsland heeft de Nederlandse vakantiegangers ge vraagd by voorkeur in het weekeinde van 28 tot 30 juni op pad te gaan. Aan de Duitsers zelf is verzocht dan een weekeinde later van 5 tot 7 juli te vertrekken. Nederland heeft inmiddels alle mede werking toegezegd. Het Westduitse mi nisterie van verkeer had er in een brief aan het ministerie van verkeer en wa terstaat in Den Haag om gevraagd. Ook België en Zwitserland, Frankrijk en Oostenrijk hebben een dergelijke brief ontvangen. Het Duitse ministerie schrijft dat in deze landen de vakanties vrijwel gelijk vallen en verwacht daardoor een enor me drukte op de Westduitse autowegen. de Luxembourg, de zetel van de Fran se Senaat, bezetten, maar zagen daar- vanaf toen zy stootten op een 2 ryen dik kordon van gehelmde politie die rond het gebouw was samengetrokken. De studenten hebben nu een betoging voor het Senaatsgebouw gehouden. Een komische noot bij een en ander was, dat de studenten voornamelijk naar de Senaat waren opgetrokken omdat in het Odéon theater voor hen geen plaats meer was en zij wel eens ergens wil den kunnen uitrusten. De studenten waren eerder van plan geweest de studio's van de Franse ra dio en televisie te bezetten, maar ook deze waren door en dicht kordon poli tieagenten omringd, evenals de Opéra en de Eiffeltoren. De Franse regering heeft een edict uitgevaardigd waarin bepaald wordt, dat de universitaire examens dit jaar doorgang vinden, maar verder houden de ministers zich bij afwezigheid van De Gaulle bijzonder op de achtergrond. De politiemacht die de studenten te genover zich vonden bij het Palais de Luxembourg was de enige die zich vrijdag tegen de studenten gekeerd heeft. De mars naar de Renaultfabrie- ken -verliep zonder dat de politie zich liet zien. Steeds veelvuldiger wordt ook het verschijnsel dat studenten op zeepkis ten toespraken houden over de doelstel lingen van hun actie tot de gretig toe stromende menigte in de verschillende wijken van de Franse hoofdstad. De studenten zeggen in de loop van vrijdag 10.000 Parijzenaars te hebben toegesproken. De Nederlandse Spoorwegen hebben bericht gekregen van de Franse spoor wegen, dat naar verwachting na het op komen van de ploeg van zeven uur van morgen geen enkele trein uit Frankrijk meer naar Nederland zal vertrekken en omgekeerd geen enkele trein uit Neder land in Frankrijk binnen zal kunhen komen. PRAAG De Russische premier .?.lcxei Kosygin is gisteravond onverwacht in Praag aangekomen voor wat officieel werd genoemd „een korte vakantie en een medische behandeling" op uitnodiging van het Tsjechoslowaakse communistische partijpresidium en de regey Mg. zo heeft het persbureau CTK bekend gemaakt. CTK meldde verder, dat KosygiA tevens besprekingen zal voeren met Tsjecho slowaakse leiders over zaken van beiderlei belang. VELUWEMEER De Kon. Lucht macht is vandaag aan het Veluwemeer begonnen met een cursus „parasailen", een onderdeel van de training van straal jagerpiloten. De vliegers worden met 'n speedboot aan hun parachute omhoog ge trokken, waarna zij in het water worden gedropt. Op de bovenste foto een landing die t.b.v. de visuele pers te dicht aan de kant werd uitgevoerd waarna de vlieger door zijn parachute over het land werd gesleurd (onder). De Russische premier werd op het vliegveld verwelkomd door partyleider Alexander Dubcek, parlementsvoorzit ter Josef Smrkofsky, premier Oldrich Cernik, minister van Buitenlandse Za ken Jiri Hajek en andere autoriteiten. Waax-nemers in Moskou geloven, dat de „medische behandeling" een voor wendsel is om het ware doel van het bezoek van Kosygin te verhullen het voorkomen van een explosie in de smeu lende Russisch-Tsjechoslowaakse be trekkingen. Daarmee zijn de speculaties toegeno men, dat de Russsiche premier wellicht zijn persoonlijke invloed zal willen aan wenden om te voorkomen dat de twist tussen Praag en Moskou te hoog op laait en naar buiten treedt. Een open lijke breuk tussen beide landen en de gevaren van gewelddadig ingrijpen, zou den dan immers tot de mogelijkheden behoren. Naar bekend is lijdt de Russische premier Alexei Kosygin niet aan een of andere ziekte, waarvan de behandeling een reden werd genoemd voor zijn'be zoek aan Tsjecho-Slowakije. Bij de 1 mei-viering in Moskou, heeft Kosygin nog urenlang vanaf het Mauso leum van Lenin de parade op het Rode Plein afgenomen. Hij leek toen in goede gezondheidstoestand. Zondag was hij bij de bijzetting van maarschalk Sokolofsky. Kosygins vrouw Claudia, is op 1 mei 1967 aan kanker overleden. Ver-leden zomer heeft hij een vakantie doorge bracht aan de Oostzeekust. Volgens een onbevestigd bericht heeft hij daar een hartbehandelingskliniek bezocht, doch er is niets bekend omtrent een mogelijke hartziekte van de Russische premier. BERLIJN Een Bcrlynse rechtbank heeft vrydag 't stadsbestuur van West- Berlijn opdracht gegeven, een zaal ter beschikking te stellen aan de Nationaal Democratische Partij. De neo-nazi N.P.D. had ruimte voor een vergadering gehuurd in een gebouw van de stad, waarop het personeel van het gebouw verklaard had niet te zul len komen werken. Het stadsbestuur heeft verklaard begrip te hebben voor het standpunt van het personeel. De rechtbank, waartoe de N.P.D. zich gewend had heeft nu na zes uur be raadslagen beslist dat het stadsbestuur verplicht is de ruimte beschikbaar te stellen en te zorgen voor voldoende ver zorging van de gebruikers, omdat de N.P.D. een rechtens erkende partij Is. Het stadsbestuur beraadt zich over stappen die alsnog moeten voorkomen, dat de N.P.D.-bijeenkomst doorgang vindt. Vakbonden, jeugdorganisaties en link se organisaties hebben reeds aangekon digd, dat zij bij het gebouw zullen gaan demonstreren lang voor de N.P.D.-ver- gadering ('s avonds) begint. UTRECHT De internationale soli dariteitsactie van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, „Wij en zij", heeft 100.000 gulden geschonken aan de christelijke vakbeweging in Brazilië. Dit Braziliaanse vakverbond heeft nog maar vijf bestuurders in dienst die worden bijgestaan door slechts vijf ad ministratieve krachten, terwijl het land zelf zo groot is als heel Europa. MUIDEN. De weduwe van Lou de Palingboer, Mientje Wiertz, die indertyd door Lou ook tot Godheid werd verhe ven, is officieel verhuisd van Muiden naar het Limburgse Horst. Mientje komt niet meer voor in het bevolkings register van Muiden, de zoon van Lou wel. Alles wijst ér op dat de Lou-bewegihg met Horst als basis zich voortaan spe ciaal op België gaat richten. De mees te „full-time"-aanhangers zijn ook naar Horst getrokken, waar een van de lei ders woont. De plannen om Lou alsnog in Muiden te begraven, schijnen van de baan te zijn. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de Lou-groep zal proberen de loden kist met het lijk over te brengen van België naar het nieuwe hoofdkwartier. Met haar 73 jaren is mevrouw Van den Berg-Weegenaar uit Amsterdam gisteravond miss geworden. Miss Be jaarde om precies te zijn. De titel werd verleend voor eer publiek van een honderdtal mensen van boven de zes tig, die goedmoedig applaudisseerden, toen organisator Rob Elson zijn win nares bekend maakte. De nieuwe miss moet het echter wel stellen zonder de bijbehorende wissel beker. De vorige miss had van geen afstaan willen weten en, zei Rob Elson, „ze is nooit thuis als ik om de beker kom." UTRECHT. Een hoofdagent van po litie en een hondengeleider hebben gis termiddag ongeveer dertig hohden en katten naar het Stichts Asyl in Utrecht getransporteerd. De dieren leefden al geruime tijd in een volkomen verwaarloosde woning aan de Abstederdijk in Utrecht. De be woners, de 56-jarige mevrouw M. van D. en haar debiele 23-jarige zoon, had den er letterlijk een „beestenbende" van gemaakt. De ziekelijke vrouw is gisteren overgebracht naar de Willem Arntz- stichting en haar zoon naar een inrich ting in Grave. DEN HAAG Vorig jaar hebben 35 personen met een vermogen dat gro ter is dan een half miljoen gulden ons land verlaten om zich elders te vestigen. In totaal bezaten deze mensen byna 53 miljoen gulden. Dit heeft de staats secretaris van Financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus gisteren meegedeeld In 'n brief aan de Tweede Kamer. Uit het bij de begrotingsbehandeling toegezegde onderzoek naar de emigratie van vermogenden blijkt dat naar Zwit serland 13 personen vertrokken met een gezamenlijk vermogen van bijna 30 mil joen gulden. Naar Frankrijk en Monaco trokken 5 personen, die in totaal bij na dVi miljoen gulden meenamen. Bel gië, Duitsland, Engeland en Italië oefenden minder aantrekkingskracht op de rijken uit. In totaal vertrokken naar deze landen zes mensen met een ge zamenlijk kapitaal van ruim 5 miljoen gulden. Drie vermogenden zochten een gunstiger fiscaal klimaat in Canada, Curagao en Malta. Zij bezaten in totaal ruim 4 miljoen gulden. Naar Spanje tenslotte vertrokken acht mensen met ruim 7 miljoen gulden gezamenlijk. HONGKONG De zogenaamde vijf punten waarover volgens Harriman de Noord Vietnamese en de Amerikaanse onderhandelaars in Parijs ongeveer ge lijk zouden denken, zijn naar voren ge bracht om verwarring te stichten en om de agressor en het slachtoffer van de agressie op gelijk plan te plaatsen. Dit heeft radio-Hanoi vrijdag in een uit zending verklaard. Volgens het station, staan de standpunten van Noord-Viët- nam en de Verenigde Staten echter lijn recht tegenover elkaar. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft vrijdag verklaard dat de kwestie van de deelneming der Zuidviëtnamese regering of van de Viët-Cong aan de besprekingen niet aan de orde is geweest in Parijs. „Teneinde de situatie volledig te ver helderen", zei een woordvoerder van het Departement, „heeft de delegatie van de Verenigde Staten in Parijs, zowel in het openbaar als in de besloten zittin gen, duidelijk gemaakt, welk een nood zaak en belang deelneming van de Zuid viëtnamese regering aan de besprekin gen te gelegener tijd heeft". Maar de kwestie is verder niet be sproken. De Noordviëtnamese delegatie bij de vredesbesprekingen in Parijs heeft het huis van wijlen de Franse communis tische leider Maurice Thorez gekozen als haar hoofdkwartier. De woning ligt in de industriewijk Choisy-Le-Roy een van de „rode voorsteden" rondom de hoofdstad on geveer 15 km van het vroegere hotel Majestic waar de onderhandelingen met de Amerikanen gevoerd worden. Het gebouw is eigendom van de com munistische partij en wordt gebruikt voor de huisvesting van „gasten". KOPENHAGEN Een kapitein van de luchtbescherming op het Deense eiland Bornholm, Nielsen, heeft vrijdag bekend, spionage voor „een communis tisch land" te hebben gepleegd. Volgens goedingelichte bron zou Nielsen gehei me gegevens over de militaire defensie van Denemarken aan de ambassade van de Sovjet-Unie in Kopenhagen heb ben geleverd. De Deense contra-spionagedienst had al enige tijd het oog op hem en dinsdag achtte zij het moment gekomen om Nielsen in de kraag te grijpen. Bij een huiszoeking vond men een lijst met na men van Russische diplomatieke verte genwoordigers in Denemarken, alsmede filmopnamen van geheime documenten. Nielsen bekende, dat hij deze tegen be taling aan zijn opdrachtgevers leverde. Op het eiland Bornholm liggen ver scheidene NAVO-installaties, zoals ra dar waarschuwingsposten AMSTERDAM In september zal mevrouw Irène Donner-van de Wete ring (28) haar intrede doen als lid van de Amsterdamse gemeenteraad voor de inmiddels opgeheven partij Provo. Volgens afspraak zal het huidige raadslid L. Schimmelpennink zijn plaats beschikbaar stellen nu hij een jaar in de raad heeft gezeten. De constructeur Schimmelpennink is er nog steeds niet in geslaagd zijn wit- te-fietsenplan, dat alle verkeersproble men in het centrum moet oplossen, aan de orde te stellen. Het is nu de beurt van de vrouw van de schaakgroot meester. ARNHEM. Vier Nederlandse zweef vliegers van topklasse nemen deel aan de wereldkampioenschappen, die van 9 tot 23 juni op het Poolse zweefvliegcen- trum „Leszno" worden gehouden. Het zijn nationaal kampioen Ed van Bree uit Eindhoven, Dick Réparon uit Rhenen, Aart Dekkers uit Utrecht en Joop Jungblut uit Blaricum. (Van onze weerkundige medewerker) "lYTei koud en nat vult schuur en vat". Bij dit voorvaderlijk rijm- Z pje zullen we maar troost zoeken, nu op veel plaatsen in Gelderland al 75 j tot 80 mm neerslag in Friesland hier en daar zelfs al 100 mm is gevallen, tegen normaal 55 mm in de hele maand en de gemiddelde meitem- peratuur over het etmaal tot dusver anderhalve graad onder normaal ligt. Dit weekeinde blijft het nog te koud met een aanhoudende kans op nacht vorst (plaatselijk -1 tot -2 graden op S anderhalve meter hoogte) en vooral Z aanvankelijk nog enkele buien. Het is een komen en gaan van bewolking, maar zondag en maandag zullen de

De Vallei | 1968 | | pagina 1