Sportstichting Nationale motocross-elite in het „Orderbos" op 26 mei aan start Nederlandse judoploeg was te sterk voor Russen Okker in finale tegen Hewitt Sporttoto Vier Nederlandse zweefvliegers naar wereldtitelstrijd Prognose betaald voetbal viert opening overdekt bad Zondagsport op radio en tv Aannemer, man van de praktijk Olympia's Tour dagelijks op t.v. Nederlandse dames namen voorsprong WK voetbal in '74 met sterkste landen Nederlandse renners naar het buitenland Basketballteam voor Wenen en Sofia Uitslagen onderlinge competitie DCE Supportersvereniging van Xerxes/DHC wendt zich tot KNVB VVR ARRANGEERDE STERK RENNERSVELD Geplaatst voor finalegroep Bijprogramma 50 cc-klasse Courreur Irwin zwaar gewond Postvlucht Berlijn-Praag-Warschau Tennis Studie oxer ondernemer in de bouw ic Onafhankelijk ZATERDAG 18 MEI 1968 APELDOORN Zondag 26 mei zal het „Orderbos" in Apeldoorn het middel punt zijn van de Nederlandse motocross-elite. Opnieuw zullen dan duizenden motor-fans het fraaie circuit omzomen om de spectaculaire gevechten tussen de topcoureurs gade te slaan. De hoofdschotel, die de organiserende vereniging, de VVR, het publiek voorzet, is de cross van de 500 cc senioren. Het is de derde wed strijd van dit seizoen in deze klasse, die meetelt voor het kampioenschap van Ne derland. Insiders verwachten, dat er in Apeldoorn harde klappen zullen vallen en dat Frans Sigmans, Gerrlt Wolsink en Pierre Karsmakers een verbeten strijd zullen leveren om de ereplaatsen. Het is de 22e motocross, die de VVR sedert haar oprichting in 1953 organiseert. Veteraan Frits Selling: altijd nog een gevaarlijke outisider. Dat de Nederlandse renners graag in Apeldoorn rijden blijkt, wel uit de uiter mate grote belangstelling. Het hoeft geen betoog, dat de goede organisatie van de VVR daartoe een belangrijk woordje meespreekt. Maar liefst 35 ren tiers moesten worden afgewezen. Zoals reeds opgemerkt vormt de 500 cc het hoogtepunt van de middag. Alle prominente renners, die Nederland heeft, zijn van de partij. Frans Sigmans uit Bakel is een klasse apart. Verleden jaar zegevierde hij in Apeldoorn met groot elan. Dit seizoen heeft hij in het binnen- en buitenland al opmerkelijke successen geboekt. Bij de eerste kam pioenscross, in Hengelo, werd Sigmans eerste voor Gerrit Wolsink uit Hengelo, die dit seizoen ook al bijzonder hard gaat en momenteel het klassement aan voert. In Emmen waar de tweede wed strijd, die meetelde voor de titel verre den werd, eindigde de Hengeloër op de tweede plaats achter Pierre Karsma kers. Tussen deze drie coureurs is onge twijfeld een felle strijd te verwachten. Nog meer grote namen. Ton van Heug- LAUSANNE De Nederlandse judo ploeg heeft zich vrijdagmiddag door een overwinning van 3—2 op het team van de Sovjet-Unie geplaatst voor de laatste groep van het Europese toernooi voor landenploegen. In de halve finale ont moet Nederland Frankrijk. De andere halve finale gaat tussen de vijftallen van W'est-Duitsland en de Sovjet-Unie, die elkaar vorig jaar in de eindstrijd ontmoetten. Hierdoor hebben de vier bij de loting „geplaatste" landen, West-Duitsland, kampioen 1967, de Sovjet-Unie, tweede bij de vorige Europese kampioenschap pen, Frankrijk en Nederland, die in Ro me de derde plaats deelden hun plaat sing waar gemaakt. De Russen, die erop waren gebrand revanche te nemen voor de nederlagen van de afgelopen winter in Den Raag en Amsterdam, startten te gen Nederland in de lichtere klassen zeer goed. Soeslin en Natelasjvili ver sloegen resp. Gietelink en Jonkman. Jan Snijders had het tegen Soeglin moeilij ker dan tegen de Oostduitser Smirat, maar wist de partij en daarmee het eer ste winstpunt voor Nederland toch op beslissing te veroveren. Eugster, kalm als altijd, vond een he vig opgewonden Pokatajev tegenover zich. Nadat de Rus een „Chui" (waar schuwing) had gehad voor het van de mat lopen, kwam de stand in even wicht. Net als in de wedstrijd tegen Oost-Duitsland moest Peter Snijders PRAAG De Italiaan Giacinto Santambrogio heeft vrijdag de achtste etappe gewonnen van de wegwedstrijd voor amateurs Berlijn - Praag - War schau. Hij had voor de 176 kilometer van Vamberk naar Otrokovice 4 uur, 5 min. en 26 seconden nodig. Als twee de eindigde de Belg Jos Schoeters, die eerder de zesde en zevende etappe won. Bij de eerste tien aankomenden bevonden zich geen Nederlandrs. De uitslag luidde: 1. Santambrogio It.) 4.05.26 met tijdsvergoeding); 2. Schoeters (Belg.) 4.06.26 (met tijds vergoeding); 3. Koelibin (Rusl.) 4.06.41 (met tijdsvergoeding); 4. Hojlund (de- Andresen (Noorw.) z.t.; 7. Mintjens (Belg.) z.t.; 8. Jyffert (Rusl.) z.tj 9. Megerdi (Hong.) z.t.; 10. Hanusik (Po len) z.t. De NTS zendt van vrijdag 24 tot en met woensdag 29 mei elke avond een vijf minuten durende, gefilmde samen vatting uit van Olympia's Tour door Nederland. De reportages, die door Barend Ba- rendse van commentaar worden voor zien. worden na afloop van het laatste journaal op Nederland 1 uitgezonden, met uitzondering van zondag 26 mei (dan wordt de samenvatting in het N.T.S.-Sportprogramma ondergebracht) en van dinsdag 28 mei, als de repor tage na het laatste journaal op Neder land 2 wordt uitgezonden. EINDHOVEN - Het Nederlandse da- mestennisteam heeft vrijdag op de ba nen van de ELTV in Eindhoven een voorsprong van 31 genomen op de Zweedse dames. Het is een oefenwed strijd voor het toernooi om de Federa tion Cup, dat van 21 mei tot en met 26 mei in Parijs gehouden wordt. Alleen de nationale kampioene Astrid Suur- beek leed een nederlaag met 36, 26 tegen de Zweedse nummer twee Ingrid LoefdahL De uitslagen waren: Enkelspel: Ma rijke Jansen (Ned.) versl. Christine Sandberg (Zwe.) 64, 36, 63; Astrid Suurbeek (Ned.) verl. van Ingrid Loef- dahl (Zwe.) 36, 26; Lidy Jansen Ven- neboer (Ned.) versl. UUa Sandulf (Zwe.) 6—8, 6—4, 6—3. Dubbelspel: Jansen/Suurbeek Sand- berg/Loefdahl (Zwe.) 97, 75. Van daag wordt de wedstrijd voortgezet. weer voor de beslissende partij op de mat. Nadat de Nederlander reeds in de eerste minuut een lichte achterstand had opgelopen dacht Kibrosatsjvili de partij reeds gewonnen te hebben. Na eerst een waarschuwing te hebben op gelopen, zweefde de Rus na een sublie me Haraikgosji (vijfde heupworp) door het Pavilion des Sports. Nederland was hiermee doorgedrongen tot de finale- groep. ROME Tom Okker doorgedron gen tot de finale van het heren-enkel spel. Hjj won met 6-2, 1-6, 6-2 van de Australiër Barry Philips Moore. De tegenstander van Tom Okker in de finale wordt de Zuidafrikaan Bob Hewitt. Deze versloeg de Rus Alexan der Metreveli met 6-2. 6-2, 6-2. Van de twee finalisten in het heren enkel spel heeft Bob Hewitt het zater dag in het Foro Italico te Rome het gemakkelijkst gehad. De in Australië geboren Zuidafrikaan had geen moeite met de 23-jarige student uit Tiflis, die geen moment het niveau haalde van de door hem gewonnen partijen tegen de Amerikanen Marty Riessen en Cliff Richey. Tom Okker won de eerste set van de niet geplaatste Australiër Barry Phil lips Moore vrij gemakkelijk. Maar in de tweede set maakte Okker tegen zijn 29-jarige, linkshandige tegenstander een aantal fouten bij slagen van de achter lijn, waardoor Phillips Moore gemakke lijk een voorsprong kon nemen. De Australiër maakte de set uit op eigen kracht. Deze onhoudbare services brachten hem op gelijke hoogte met Okker. Verder liet de Nederlandse kam pioen het niet komen. Okker ontkwam vrij gemakkelijk aan de druk van zijn tegenstander en voltooide de partij in precies l1/* uur. De combinatie Okker/Wade bereik te in het gemengd-dubbelspel de finale door een overwinning op het Austra lische echtpaar Bowrey met 6-3, 6-1. Het paar Riessen/Court kwam ook zo ver via een zege op Likatsjev/Baksje- jeva (Rusl.) 6-1, 6-2. In de halve-finale van het dames dubbelspel versloegen Margaret Court -Smith (Austr) en Virginia Wade (GB) de Russische dames Galina Baksjejeva en Anna Dmitrijeva met 6-2, 9-7. Zij zullen in de eindstrijd uitkomen tegen Pat Walkden en Annette du Plooy-Van Zijl. De Zuidafrikaanse da mes wonnen met 9-7, 5-7, 6-2 van Kerry Melville en Karen Krantzcke (beiden Australië). BARSINGHAUSEN De Engels man sir Stanley Rous, president van de FIFA, heeft donderdag in het West- duitse Barsinghausen verklaard dat in het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal 19T4, dat in West-Duits- land wordt gehouden, de zestien sterk ste landen zullen uitkomen, ongeacht uit welk werelddeel zij komen. Rous denkt daarbij aan een kwalifi catietoernooi met 32 landen, twaalf uit Europa, zes uit Zuid-Amerika, vier uit Midden- en Noord-Amerika samen, Azi en Afrika en twee uit Oceanië (Australië en Nieuw-Zeeland). Uit vier gemengde groepen met ieder acht ploe gen zouden zich dan zestien ploegen moeten plaatsen voor de indronde. „Daarmee kunnen we de situatie voorkomen, dat zwakke landen aan de eindronde deelnemen, terwijl, zoals in 1966 in Engeland, sterke landen als Zuidslavië, Schotland en Zweden niet vertegenwoordigd zijn", aldis Rous. Rous keerde zich tegen de vooral door Frankrijk gepropageerde Europe se competitie voor clubs, doordat de nationale competities dan teveel op de achtergrond zouden raken. Volgens Rous heeft het voorstel om de buiten spelregel te laten vervallen bij het ne men van vrije schoppen een goede kans om aangenomen te worden. ten. die door een beenbreuk enige tijd voor de sport was uitgeschakeld, maar op Tweede Paasdag in Bergharen weer duidelijk van zich liet spreken. Verder zijn daar Stef van de Sluis, die ook niet met zich laat spotten, Wiebe Plötz, Frits Selling, Jo Lammers, Harrie Driessen, die dit jaar zijn internationale startbe wijs heeft gekregen, Fons van Heug- ten, Rudie Boom, om er maar enkele te noemen. In totaal verschijnen 36 ren ners in deze klasse aan de start, waar onder 19 coureurs met een H-nummer. Uit Apeldoorn start Gerard Harmelink (op Maico) zich in het strijdgewoel. Hij is dit jaar voor het eerst senior. Er word gereden in twee manches. Voor het bijprogramma heeft de VVR 72 renners in de 250 cc-klasse junioren en 71 in de 50 cc-klasse gearrangeerd. Bertus van de Brink, de talentvolle rij der uit Harskamp, verleden jaar natio naal juniorenkampioen in de 500 cc en winnaar van de cross in deze klasse in Apeldoorn, maakt in eerstgenoemde klasse zijn debuut op Husqvarna. Men noemt hem wel *en tweede Sigmans. Opmerkelijk is hierbij wel het feit, dat Sigmans een aantal jaren terug ook in de 50 cc-klasse met het crossen begon nen is... Hoe de kansen voor Van de Brink zijn valt moeilijk te zeggen. Eén ding is echter wel zeker: hij zal probe ren om zijn debuut zo fraai mogelijk te maken. De twee renners, die hoogstwaar schijnlijk de beste kansen hebben, zijn de Rhenense coureurs Arie van de Berg en Roefie van Laar op Greeves. In de 50 cc-klasse junioren zal de 15- jarige Wim van de Brink, een broer van Bertus, hoge ogen gooien. In deze cate gorie zijn reeds vier wedstrijden verre den en hij voert met grote voorsprong de ranglijst aan. Ook Bram Evers uit Hoenderlo is altijd bij de eersten. Het is zeer goed mogelijk, dat een duel tus sen deze twee renners de beslissing zal brengen. Maar er zijn in totaal 71 cou reurs, die met volle inzet van start zul len gaan en om de hoogste eer vechten. Ook hier twee series van 20 min. met een finale. Het circuit ligt gereed voor het grote gevecht. De gemeente heeft de oneffen heden eruit gehaald en enige verbete ringen aangebracht. Door het plaatsen van enige honderden meters hekwerk is het parcours voor het publiek nog veili ger geworden dan het al was. Ook aan de geluidsvoorziening zal het de 26e mei niet ontbreketa en voor het parke ren van auto's zijn uitgebreide maatre gelen genomen. Verder is het nog inte ressant om te weten, dat de training om half een begint. De cross zelf begint an derhalf uur later, precies om twee uur, met de eerste serie van 50 cc. FRANS SIGMANS een van de kanshebbers ADENAU De Brit Chris Irwin is vrijdag tijdens de training voor de ADAC 1000 kilometerwedstrijd op de Nürburgring zwaar gewond geraakt. De Brit verloor met zijn Ford aan het eind van een korte helling het contact met de weg bij een snelheid van 180 kilome- te per uur. De wagen vloog als een projectiel bijna honderd meter door de lucht, sloeg over de kop, doorbrak de eerste veiligheidsomheining en kwam voor de tweede tot stilstand. Irwin werd met hevig bloedende hoofdwonden n een ingedrukt neusbeen uit 't wark ge haald en naar het ziekenhuis in Adenau gebracht. De Nederlandse waterpoloploeg, die van 3 tot 9 juni te Milaan uitkomt in het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen en die in groep A is ingedeeld met Groot-Brittannië, Spanje, Oostenrijk en België, zal op 3 juni tegen Spanje spelen, op 4 juni te gen België en op 5 juni tegen Groot- Brittamnië en Oostenrijk. De Nederlandse equipe, die wordt af gevaardigd naar de wereldkampioen schappen zweefvliegen in Polen. Vl.n.r.: Aart Dekkers, Joop Jungblut, Ed van Bree, Dick Réparon en team-captain Menno Manting. DEN HAAG Enkele Nederlandsd Nederlandse wielerploegen zullen in de komende weken aan diverse buitenland se (amateur) evenementen deelnemen. Op het programma staan: 18 en 19 mei: Tour d'Eure et Loire: Leo Em- bregts (Stampersgat), Adri van Over- veld (Zegge), Adri Wouters (Zundert), Cor van Dorst (Roosendaal), Guus Zan- tingh (Aalsmeer), Gerrie Bruin (An- dijk). Begeleider: de heer Kouwenho- ven. 19 mei: Trophee Peugeot: Michel Bertou (Den Haag), Ad Duyker (Be verwijk), Daan Holst (Amsterdam), Herman Hoogzaad (Veenhuizen) Jan Serpenti (Wijk aan Zee). Begeleider: de heer Stoop. 21 t/m 26 mei: Pijl van het Zuiden: Peter van Katwijk (Oploo), Martin van Hasselt (Roosendaal), Leo Schrauwen (Ossendrecht), Fred Slüper (Ter Win- sum), Johan Kemps (Sprundel). Bege leider: de heer Van Dal. DEN HAAG De cijfers van sport toto 45 van U en 12 mei luidden: aan tal deelnemers: 549.834; bruto inleg: f 755.659,80; prijzenbedrag: f 267.870, inclusief restant van sporttoto 44. Eer ste prijs: f 147.328,50. Geen melding met 13 goed voorspelde uitslagen, zodat tweederde van de eerste prijs naar de tweede prijs gaan en eenderde naar de derde prijs. Totale tweede prijs: f 178.580, 28 mel dingen met 12 goed voorspelde uitsla gen. Per kolom wordt bruto f 6.377,80 uitgekeerd. Totale derde prijs: f 89.290, 264 mel dingen met de eerste negen uitslagen goed voorspeld, waarvan een met twee kolommen. Per kolom wordt f 337.- uit gekeerd. APELDOORN Vier Nederlandse zweefvliegers, het maximaal toegesta ne aantal, zullen van zondag 9 tot en met zondag 23 juni a.s. deelnemen aan de wereldkampioenschappen, die op en rond het Poolse zweefvliegcentrum Leszno worden gehouden. Het zijn de viervoudige Nederlandse kampioen Ed van Bree uit Eindhoven, Dick Réparon uit Rhenen, Joop Jungblut uit Blari- cum en Aart Dekkers uit Utrecht, met zijn 48 jaren veruit de nestor van het viertal. De Nederlandse ploeg vertrekt daags voor Pinksteren met luxe en vracht auto's, waarop de toestellen zullen worden vervoerd, naar Polen en heeft dan nog een week gelegenheid om te trainen en aan de omstandigheden al daar te wennen. De equipe staat onder leiding van Menno Manting, directeur van het zweefvliegcentrum Teriet en beschikt over een tiental helpers. In totaal heb ben voor de wereldkampioenschappen in Polen 102 zweefvliegers, afkomstig uit 31 landen, ingeschreven. De selec tie van de Nederlandse afvaardiging heeft plaats gehad aan de hand van de resultaten, die gedurende de laatste tivee jaar in wedstrijden werden be haald. Ed van Bree, die meedoet in de standaardklasse, waarin de spanwijdte van de vleugels niet meer dan vijftien meter mag bedragen, vliegt vermoede lijk in een Foka 4, een toestel van Pools fabrikaat, hoewel er nog over wordt gedacht hem toch maar te laten starten in een Ka-6E. Dick Réparon, die eveneens in de standaardklasse uit komt, vliegt in zijn eigen Ka-6E. Aart Dekkers en Joop Jungblut komen bei den uit in de open klasse, waarin voor de spanwijdte der vleugels geen limiet is gesteld. Dekkers komt uit met zijn eigen Diamant 18, een nieuw toestel van Zwitsers fabrikaat, dat geheel van kunststof is vervaardigd. De Phoebus van Joop Jungblut is eveneens van Duitse makelij. Intussen vernamen wij, dat het in de bedoeling van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart DEN HAAG Het Nederlands he- renbasketballteam, dat van 18 t/m 20 mei in Wenen aan een internationaal toernooi deelneemt en daarna van 25 t/m 3 juni in Sofia kwalificatiewedstrij den speelt voor de Olympische spe len, is als volgt samengesteld: Boot (Blue Stars), Vrolijk (Herly), Kas- steen (Blue Stars), v.d. Kroon, Rijse- wijk (beiden Landlust), Kroder. Kales (beiden Flamingo's), Kip (Treffers), Harrewijn (Rotterdam-Zuid), v. Woer- kom (Punch), De Jong (Bona Stars) en Boogaard (SVE). Reserve: Jager (Fla mingo's). Eredivisie VolendamMW 3 FeyenoordFC Twente 3 DOS—PSV 2 Telstar—Xerxes/DHC 1 Go AheadSparta i ADO—NEC i Fortuna '54Ajax 2 GVAV—NAC l Eerste divisie VitesseDe Volewijckers 1 FC VW—RBC 1 EindhovenAZ '67 2 RCHHaarlem 2 HeraclesElinkwijk 3 FC Den BoschVelox 1 SVV—DFC 1 SC Cambuur—HVC 1 Blauw WitHolland Sport 2 Tweede divisie BaronieHeerenveen 1 WageningenSC Gooiland 1 Helmond SportLimburgia1 ZFCPEC 3 EDO—AGOW 1 Zwolse BoysFortuna VI2 NOADExcelsior 1 Roda JCSC Drente 1 HilversumDe Graafschap2 VeendamHermes DVS 1 De wedstrijden met ervoor gelden voor de toto van deze week; die met ervoor zijn reserve-ontmoetingen. ligt, om nog dit jaar een postvlucht per zweefvliegtuig te organiseren van het zweefvliegcentrum Teriet naar Den Haag. Voor deze vlucht, de derde post vlucht in de geschiedenis van de KNVvL, zullen speciale enveloppen worden gemaakt met een herinnerings opschrift en het embleem van de ver eniging. Om aan te geven, dat deze poststukken door de lucht zijn ver voerd zal het officiële stempel van het zweefvliegcentrum worden gebruikt naast een speciaal stempel, dat aan geeft met welk zweefvliegtuig het stuk werd vervoerd. Na de landing worden de poststukken met het normale dag stempel door de PTT afgestempeld en daarna verzonden. Als frankering wor den Europazegels 1968 gebruikt, waar bij uit twee soorten keuze kan worden gemaakt. Er zullen hoogstens 3500 brieven worden vervoerd. Belangstel lenden kunnen zich voor nadere bijzon derheden wenden tot de KNVvL in Den Haag. «fcrt *i a Is ni EDERVEEN Bij damclub DCE werden deze week in het Grone Kruis- gebouw weer enkele partijen gespeeld voor de onderlinge competitie. De Heerdt die nog een theoretische kans had om zich te handhaven in het eerste achttal is totaal uit vorm. Hij verloor op verrassende wijze van E. Hen driks waardoor hij in de Bondscompe- titie niet meer voor het eerste uitkomt. De jeugdige J. Lagerwei bleek aardig opgewassen te zijn tegen G. Vlastuin maar in het eindspel maakte hij enkele kostbare fouten die verlies tot gevolg hadden. E. Hendriks speelde nog een partij tegen D. Middelman maar nu kwam de wisselvalligheid van deze speler tot uiting want Middelman had weinig moeite met zijn tegenstander en won met ruim verschil. VEENENDAAL Ter ReleRen- heid van de opening van het grote overdekte bad organiseert de Veenen- daalse sportstichting op 24 augustus een grote sportdag, die momenteel door een speciale commissie van de sportstichting wordt voorbereid. Vrijwel alle plaatselijke sportvereni gingen zijn uitgenodigd om binnenkort op een bespreking samen te komen, waarop het definitieve programma zal worden samengesteld. Van een feestelijk programma dat veertien dagen zal duren is aldus een woordvoerder van de sportstich ting niets bekend. Ook is het nog lang niet zeker, dat nagenoeg alle tak ken van sport aan bod zullen komen op de manifestatie. Voor zover nu bekend is komen ook geen gerenommeerde clubs van buiten af naar Veenendaal om een vriend schappelijke wedstrijd te spelen. DELFT Het bestuur van de sup portersvereniging Xerxes/D.H.C., die 650 leden telt, heeft zich vrijdag tot de KNVB gewend met het verzoek een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken met betrekking tot de af- faire-Hoogenboom. De supportersvereniging maakt zich ernstig bezorgd over de gevolgen, die het optreden van de heer Hoogenboom kan hebben ten aanzien van het be taald voetbal in het algemeen en de belangen van de Stichting Xerxes DHC in het bijzonder. De supporters vereniging kan zich dan ook niet ver enigen met het door het bestuur van Xerxes/DHC ingenomen standpunt ten aanzien van de voorgenomen ver koop van spelers en het eredivisie schap door de heer P. A. Hoogenboom. In het NRU-programma Langs de Lijn (14.30-17.00 uur, Hilversum II en 18.05 - 18.30, Hilversum I) zal o.m. aan dacht worden besteed aan de voetbal wedstrijden Feyenoord - FC Twenthe, Fortuna - Ajax en DOS - PSV; de hockey-interland Nederland - Polen in Eindhoven, de motocross in Markelo, het badmintontoernooi in Den Haag, de Nederlandse kampioenschappen kunstzwemmen in Den Haag, de zeil wedstrijden in Loosdrecht, de schaak tweekamp Kortnoj - Reshevsky en voorts nieuws over en uitslagen van de paardenkoersen, schermen, judo en hockey. In het NTS-Sportprogramma, dat van 19.30 tot 20.25 uur op Nederland 1 wordt uitgezonden, wordt onder voorbe houd van wijzigingen aandacht besteed aan: de voetbalwedstrijden Fortuna '54 Ajax; Feyenoord - FC Twente en DOS- PSV. de hockey-interland Nederland-Po len, die wordt gespeeld in het Tegen- bosch-stadion in Eindhoven; de wielerwegwedstrijd „De ronde van de Haarlemmermeer" voor ama teurs, die start in Zwanenburg; de Grand Prix van Markelo, mee tellend voor het wereldkampioenschap 250 cc motocross; de Europese judo-kampioenschappen in Lausanne. Amsterdam De Nederlandse aannemer is bijzonder gesteld op zijn zelf standigheid. Hij paart deze eigenschap veelaal aan een zekere eigen gerechtigheid, een protesthouding tegen de bestaande maatschappelijke gezagsverhoudingen, opstandigheid, de neiging „het hoofd in de nek te gooien" en zijn eigen weg te gaan. Dit is een van de conclusies uit een onderzoek van prof. dr. S. Wiegersma, neergelegd in het boekje: „De onder nemer in de bouw". Het is tot stand gekomen met medewerking van het Economisch Instituut voor de Bouw nijverheid en uitgegeven ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse katholieke aannemers- en patroonsbond. Duidelijk blijkt dat de aannemers zich wat hun streven betreft in het maatschappelijk leven tekort gedaan voelen. Bijna de helft vindt dat zij worden ondergewaardeerd. De op drachtgevers en ontwerpers van bouw werken zijn op dit punt echter niet on tevreden. Beroepen waarvoor de aannemer zelf veel waardering kan opbrengen zijn volgens prof. Wiegersma: de bouwvak- en de traditionele beroepen, en het on derwijs. Minder waardering heeft hij echter voor de metaalsector, de com merciële functies, de luxe beroepen met een wat vrouwelijke inslag (bloe mist, bontwerker) en de gezagsberoe- pen (militairen). Kenmerkend voor de (met name klei ne) aannemer is, zo wijst het onder zoek uit: zijn eigenmachtige onafhan kelijkheid, mannelijkheid, ambachte lijke instelling, relatief meer prestatie- dan winstgerichtheid, meer op kennis en kunde dan op cultuur ingesteld zijn. De bouwers waarderen hun beroep vooral vanwege de zelfstandigheid. Pas daarna spelen een rol: de trots op het gemaakte werk, het inkomen, een goed koopman zijn en het nut voor de ge meenschap. Prof. Wiegersma heeft voor zijn on derzoek ruim 200 (van de 20.000) aan nemers ondervraagd, gelijk verdeeld over kleine (tot tien man personeel) middelkleine (tussen tien en twintig man), middelgrote (tussen twintig en honderd man) en grote (honderd man en meer) bedrijven. Bijna vijftig procent van de ondervraagden is eigenaar en oprichter van de onderneming. De stich ting van het bedrijf of de benoeming tot directeur gebeurt in de regel op jeugdige leeftijd: gemiddeld omstreeks dertig jaar. De vooropleiding is volgens de studie vaak nogal zwak: uitsluitend lager on derwijs, soms met enkele jaren l.t.s. Bij de kleinere ondernemingen is dit voor een derde van de aannemers het geval, bij de grotere geldt dit voor twin tig procent van hen. De meeste van de ze ondernemingen hebben hun vakken nis aangevuld door allerlei cursussen, die anderrs dan gebruikelijk ge heel zijn voltooid. De carrière en daarmee de praktijk scholing ligt voor de meeste onderne mers vrijwel geheel binnen de bouw sector. Regel is dat men eerst een aan tal jaren ervaring als werknemer heeft Behalve bij de grote bedrijven heeft een meerderheid zelf eerst als handar beider in de bouw gewerkt. Het leiding geven is voor de aanne mer vooral een kwestie van organisa tie en vakkennis, van zorg voor de kwaliteit en van overleg, pas daarna een zaak van zorgen voor goede per soonlijke verhoudingen. Van leiding ge ven door met straf, boete ontslag e.d. te dreigen moeten de aannemers in het algemeen niet veel hebben. Overigens blijkt dat de bouwers ook met veel zorgen en onzekerheid kam pen. Er bestaat veel behoefte aan be trouwbare adviezen. Zestig procent van de ondervraagden noemen de voort zetting van hun bedrijf in de toekomst het grootste probleem. Ruim de helft verwacht op korte termijn belangrijke ontwikkelingen, aldus het rapport van prof. Wiegersma.

De Vallei | 1968 | | pagina 7