Veenendaals lenaaais m mam tif h dagblad D F VALLEI De Gaulle vervroegd terug uit Roemenië Staking in Frankrijk bijna volledig in alle mogelijke sectoren Kabinet Pompidou wankelt V.S.-kerngeneratoren in de Stille Oceaan gestort Buiten Twee ton schade door brand in conferentie-oord Vallende massa gloeiend ijzer trof arbeiders: 2 doden en 7 gewonden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijnen Gelderse Vallei Chauffeur kwam om bij banden oppompen Duitse vrouw op autobaan verongelukt Biafra verliest laatste haven Zes en een half jaar onschuldig in cel Kabinetscrisis in Israël voorkomen Italië stemt voor tweede dag Britten vrezen reuma Sneeuw in Ardennen Vakbonden nog niet voor algemene staking MISLUKTE LANCERING NIMBUS Ereprijs GEVAARLIJK SPEL PERS VERDER GESTRAND Minder wind dui voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine «annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 20 MEI 1968 - 42e JAARGANG no. 118 PARIJS „Hervormingen ja; maar geen chaos". Dat is de richtlijn die president De Gaulle onmiddellijk na zijn vervroegde terugkeer uit Roemenië heeft gegeven. Op basis van deze woorden wil de regering proberen de chaos meester te blijven, waarin Frankrijk is geraakt, eerst door de nu reeds op de achtergrond geraakte actie van de studenten, later door de spontane stakingsacties. Bij die stakingen waren gisteravond reeds meer dan twee miljoen arbeiders betrokken. Alle openbaar vervoer was tot stilstand gekomen, duizenden fabrieken waren gesloten, honderden kantoren en magazijnen, depots en fabrieken waren door stakers bezet, het post- en telegraafverkeer lag vrijwel stil, de vliegvelden en stations lagen verlaten. Op de rangeerterreinen van de spoorwegen worden dui zenden koeien, varkens, paarden en schapen door hongerdood bedreigd. UTRECHT De 35-jarige chauffeur E. van Engelhoven uit Voorthuizen is vanochtend bij het oppompen van de banden van zijn vrachtauto om het le ven gekomen. Het ongeluk gebeurde om kwart voor acht bij de melkfabriek „De Vooruit gang" in Woudenberg. De heer Van Engelhoven bediende bij het oppompen van de banden zelf de compressor. Op eens barstte de compressor uiteen. De chauffeur kreeg de deksel tegen het hoofd en was vrijwel op slag dood. Hij bestuurde een vrachtauto van een vee voederbedrijf uit Barneveld. T angs de. muur der vervallen drui- venkas van het kasteel stonden in het gras de veronica's mannetje- aan-mannetje met hun waterhlauwe bloempjes en ze schonken een specia le toets aan deze hoek. Toch zou ik niet zo ver willen gaan als een poëti sche botanicus van 'n halve eeuw ge leden, die een beetje hoogdravend schreef: „Het kan in mei en juni soms zijn, alsof de helderblauwe hemel zich spiegelt in een bloeiende weide, ais ge er de groote blauwe plekken ziet, waar veronica bloeit". Het zit er ech ter wèl in, dat de ereprijs tot de op vallende verschijningen behoort. Doch niet slechts daarom trekt de plant ons aan. Zij heeft ook een gevoelige folk loristische achtergrond, die terug voert naar Golgotha, waar een barm hartige Israëlitische vrouw Veronica haar hoofddoek aan de gekruisigde gaf, om er het gelaat mee af te wis sen. De beeltenis van Christus bleef erin achter en manifesteerde zich na dien op de bloemblaadjes der ereprijs. Een ander verhaaltje zegt, dat dit niet kan en dat Veronica een andere schrijfwijze zou zijn voor Betonica, volgens Plinius stammend van de Ve- tonen, een Keltisch volk. Wat de naam ereprijs betreft, het volgende: een beroemd kruidkundige van vóór Ao. 1500, Hieronymus Brunschwijgk, voert in zijn werk „Liber de arte des- tillande" (dus over de kunst van des tilleren) aan, dat een aan uitslag lij dende Frankische koning, daarvan op raad van een jager met veronica ge nas en de plant ter herinnering de naam Ereprijs schonk. Inderdaad werd zij in de volksgeneeskunde o.a. tegen eczeem gebruikt. 20-5-1968, A. B. WIGMAN, LOS ANGELES Twee in serie ge schakelde kerngeneratoren zijn zoek op de bodem van de Stille Oceaan vlak ten westen van de kust van Californië. Zij kwamen daar het afgelopen week einde terecht na de mislukte lancering van een Amerikaanse meteorologische kunstmaan, een Nimbus. Enkele minu ten na 't vertrek van de basis Vandern- berg van de raket die de Nimbus in een baan om de aarde moest brengen bracht men de raket tot ontploffing om dat hij onbestuurbaar was geworden. Raket en kunstmaan stortten in zee. De twee kerngeneratoren niet te verwarren met kernreactoren waren bij wijze van proef op de Nimbus aan gebracht. Zij hadden de kunstmaan ve le maanden lang van elektrische ener gie kunnen voorzien. In de kerngeneratoren type SNAP- 19 wordt hitte die vrijkomt bij het afgeven van straling door de radio isotoop plutonium-238 direct omgezet in elektrische energie. De twee in serie geschakelde kerngeneratoren hebben sa men een vermogen vgn 50 watt. Zij zouden, na een geslaagde lance ring van de Nimbus, ingeschakeld zijn wanneer de twee grote panelen met zonnecellen van de kunstmaan niet meer voldoende elektrische energie had den kunnen leveren. De „nuttige le vensduur" van de Nimbus zou dan met ongeveer een jaar zijn verlengd. Na de mislukte lancering van de Nimbus maakte de Amerikaanse rijks dienst voor luchtvaart en ruimtevaart bekend dat de kerngeneratoren zo goed waren beveiligd dat zij zelfs de enorme wrijvingshitte bij terugkeer uit een om- loopbaan door de dampkring heen naar de aarde hadden kunnen doorstaan. Omdat' plutonium zeer giftig is was er voor gezorgd dat de capsules waar in deze krachtbron van de kerngenera toren was ondergebracht zeer lange blootstelling aan de inwerking van zee water kon doorstaan. Kerngeneratoren van vergelijkbaar type zijn trouwens in gebruik voor produktie van elektrische energie voor werkzaamheden onder wa ter. DUIVEN Zondagmiddag had op Rijksweg 12 onder Duiven een auto ongeval plaats waarbij de 72-jarige mevrouw A. H. Kackstiidter uit Essen zo ernstig gewond raakte dat zij kort na het ongeluk overleed. De bestuurder van de auto, een schoonzoon van het slachtoffer moest evenals de drie overige inzittenden in het ziekenhuis te Zevenaar behandeld worden. Ze konden daarna per taxi naar Essen terugkeren. De auto werd geheel vernield. Het ongeluk is te wij ten aan het leeglopen van de linker achterband, waardoor de chauffeur de macht over het stuur verloor. De auto sloeg verscheidene malen over de kop. Ook de 40.000 werknemers van het staatsautomobielbedrijf Renault zijn in staking gegaan en hebben het enorme fabriekscomplex bezet. Op de foto luiste ren in een van de grote montagehallen enige duizenden stakers naar een rede voering van een van hun voormannen. SQESTERBERG Een felle brand heeft gistermiddag de bovenverdieping van het conferentie- en studieoord „Kontakt der Kontinenten" van de pa ters SVD in Soesterberg verwoest. De brandweerkorpsen van Soest, Soester berg, Zeist en Amersfoort wisten uit breiding van de brand tot de lager gele gen verdiepingen van het voormalige missiehuis St. Jan te Voorkomen. Op de verwoeste verdieping waren een aantal slaapzalen en een opslag plaats voor oude meubelen. De schade wordt geschat op anderhatf a twee ton. Een van de slaapzalen was 's morgens nog gebruikt. Het verkeer over de rijksweg Amers foort Utrecht, waaraan het conferen tieoord ligt, moest de hele middag wor den omgeleid via Soest en Soesterberg. KROMMENIE Terwijl het wegens achterstand in betaling van de premie door de brandverzekering is geroyeerd, heeft het gezin Van der Heide in Krom menie gistermiddag huis en goed in een felle brand verloren. Het vuur woedde in alle vertrekken van de flatwoning, Eén van de negen kinderen had in een slaapkamer met lu cifers gespeeld. ROTTERDAM In de timmerwerk plaats van het warenhuis De Bijenkorf in Rotterdam heeft zaterdagmiddag een brand gewoed. Het publiek werd via de luidsprekers op de hoogte gesteld van de brand. Er ontstond geen paniek. Het gebouw behoefde niet te worden ont ruimd, De brandweer wist het vuur snel te bedwongen. De schade is vrij aan zienlijk. In de Parijse straten hoopt het vuil zich op. Vele kranten konden niet ver schijnen. Radio en televisie vormen de belangrijkste bron van nieuws, maar ook daar dreigt een staking. De levens middelenvoorziening en de levering van gas en elektriciteit is nog normaal. Voorlopig is er nog benzine, maar ook de chauffeurs van de tankauto's, die de benzinestations van voorraden moeten voorzien, dreigen te staken. Sinds zondagmiddag staan de radio- en televisiezenders van Pechbonieu, in het gebied van Toulouse, en van Muret in hetzelfde departement en de Pic du Midi onder bewaking van'&Vrlie en mi litairen. Intussen heeft het Franse mi nisterie van de Posterijen tegengespro ken, dat de politie postkantoren in Pa rijs heeft bezet. Wel waren uit verschei dene kantoren stakende PTT-ambtena- ren verwijderd, „om in het algemene belang een minimaale dienst op gang te houden, te verzorgen door personeel dat wel wil werken." In Parijs, waar evenals elders in het land de universiteitsgebouwen nog steeds door studenten bezet worden ge houden, zijn zondag 148 studenten-ac tiecomités die openlijk omverwerping van het bewind van De Gaulle beplei ten, in vergadering bijeengeweest. Zij stelden een secretariaat van twintig man in, ter coördinatie van de revo lutionaire beweging" en keurden ver scheidene maatregelen goed die steun aan de stakende arbeiders beogen. De niet-communistische linkse fede ratie heeft in een communiqué meege deeld, dat haar voorzitter, Frangois Mitterrand, van de directie van de O.R.T.F. (de Franse staatsomroep) geen toestemming heeft gekregen zich voor de nationale zenders uit te spre ken over de toestand. De bij het vakverbond C.G.T. aange sloten Franse bond van grafisch perso neel deelt in een verklaring, die van morgen door alle Parijse kranten ge- pubiceerd werd mee, dat hij de pers organen zal laten blijven verschijnen „voor zover deze in alle objectiviteit de informatieve rol vervullen waartoe zij geroepen zijn." De bond zegt, zelf ook betere arbeidsvoorwaarden te eisen en betuigt zijn solidariteit met de sta kende arbeiders. De Parijse vereniging van dagblad directeuren gaf ook een verklaring uit, waarin zij beloofde dat de Parijse pers „onder de dramatische omstandighe den die het land doormaakt" de lezers „traditiegetrouw" objectief zou blijven voorlichten, maar waarin zij tevens met nadruk stelde: „Elke krant be houdt zich echter het recht voor, dat onbetwistbaar het hare is, om com mentaar te leveren op haar berichten en in eer en geweten haar lezers te zeg gen wat zij ervan denkt en wat zij wen selijk acht". De secretaris-generaal van de 42 man sterke „centrum"-groep in de Franse nationale vergadering, Pierre In de nacht van zaterdag op zondag is de grote botenloods va nde jachthaven „Het witte huis" te Loosdrecht tot de grond toe afgebrand. Ongeveer 25 boten gingen mede verloren. De brandweer streed een hopeloze strijd tegen de vuur zee in het houten gebouw. Abelin, heeft gezegd, dat de volgende regering onder leiding dient te staan van oud-premier Pierre Mendes-France. Van de houding van de centrum-afge vaardigden kan woensdag, wanneer in het parlement over een motie van wan trouwen gestemd wordt, het lot van de regering-Pompidou afhangen. Waarnemers verwachten dat de sta kingen zich heden verder zullen uit breiden. De douane-beambten van Lyon, Le Havre en Chalons sur Saone zullen het werk neerleggen. Het perso neel van de Parijse Opéra en de Opé ra Comique heeft zaterdagnacht de theaters bezet. De bemanningen van twee schepen, de „Ile de la Réunion" en de „Mauri- cien" weigerden zondag op te komen. De schepen liggen voor reparatie in Antwerpen en Hamburg, waar de re ders ze met het oog op de staking van de arbeiders op de werven in Le Havre naar toe hadden gestuurd. De nationale federatie van benzine pomphouders heeft met een staking ge dreigd. Voor de Parijzenaars zou dit betekenen dat zij van hun laatste mid delen van vervoer, taxi's en particulie re auto's, worden beroofd. De federa tie wil een grote winstmarge op benzi ne en dieseloli. Honderden toeristen uit Groot-Brit- tannië zijn door de stakingen bij de Franse transportbedrijven gestrand. Het totale aantal, dat door het annu leren van reizen per vliegtuig, trein en autobus niet verder kon is onbekend. De kanaalveerdienst Newhaven- Dieppe heeft zondag niet gevaren, om dat geen havenpersoneel beschikbaar was en omdat de passagiers in de ha ven van Dieppe geen vervoermogelijk- heden hadden. De autoveerdiensten op Boulogne, Calais en Duinkerken wer ken normaal. Op het vliegveld Heathrow zitten honderden passagiers op transport naar Parijs te wachten. Air France heeft voor de tweede achtereenvolgende dag alle vluchten geannuleerd. De British European Airways heeft 14 van zijn 25 retourvluchten naar Pa rijs afgelast. De Britse automobilisten, die naar Frankrijk reizen, krijgen het advies zich te verzekeren tegen het risico van schade door opstanden of burgerlijke onlusten. c In Parijs begonnen zich al vanoch tend vroeg rijen mensen voor de ban ken te vormen. Het bankpersoneel heeft zaterdag het parool gekregen vandaag in staking te gaan. De Parijzenaars zijn begonnen tabak en levensmiddelen in te slaan alsof zij zich op een lang beleg voorbereiden. De Gaulle heeft nog steeds geen aan wijzing gegeven hoe hij deze bedrei ging voor zijn bewind wil keren. Het leven in de hoofdstad is vrijwel verlamd. Treinen, vliegtuigen, metro en bussen staan stil en de vakbond van taxichauffeurs zal later bijeenkomen om te stemmen over een staking. Tot dusver gaat de levering van elek triciteit voort ofschoon de centrales sinds zaterdagnacht door het personeel zijn bezet. (Zie verder elders in dit blad) LAGOS Nigeria heeft zondag meegedeeld, dat Port Harcourt geval len is waardoor Biafra praktisch ge heel van de rest van de wereld is af gesneden. De leider van Biafra, kolonel C. O. Ojoekwoe heeft vandaag verklaard, dat er geen vrede kan zijn zo lang fe derale troepen in Biafra zijn. „Wij zullen het de vandalen onmoge lijk maken te genieten van de gerief lijkheid van onze huizen", aldus Ojoe kwoe vanmorgen vroeg voor de radio, kort nadat federale troepen de grootste stad van Biafra waren binnengedron gen. „Wij zullen hen kwellen en hinde ren en bij elke landing verjagen", al dus Ojoekwoe. President De Gaulle is inderhaast voor de ernstige toestand in zijn land terugge komen uit Roemenië waar hij een officieel bezoek bracht. De president met pre mier Pompidou. Op de achtergrond minister van Voorlichting Peyrefitte en minis ter van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. IJMUIDEN ln de Oxystaalfabriek van de Hoogovens in IJmuiden zijn gis terochtend twee mensen omgekomen. Zeven mensen werden bovendien ge wond toen een reusachtige i<an gevuld met 75 ton vloeibaar ruw ijzer van tien meter hoogte uit een hijskraan omlaag- stortte. De gloeiende massa kwam terecht in een weegput, die met water was gevuld. Het gevolg was een steekvlam van tien tallen meters hoogte, die de 47-jarige kraandrijver J. van Deursen uit Haar lem en de 37-jarige J. A. Verhoeven uit Geel (België) vrijwel op slag doodde. Zeven andere mannen werden meer of minder ernstig gewond door rondspat tende klonten ruw ijzer. Zij zijn opge nomen in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk. De oorzaak van het neerploffen van de pan met vloeibaar ijzer is nog niet bekend. Het herstel in de Oxystaalfa briek zal geruime tijd duren. MONTREAL In Canada is iemand die zeseneenhalf jaar geleden wegens moord ter dood werd veroordeeld en sindsdien in de gevangenis heeft geze ten, onschuldig verklaard. Viermaal ging Jean Marc Rufiange uit Shawini- gan vergeefs in beroep tegen het von nis, dat later werd omgezet in levens lange gevangenisstraf. De vijfde maal had hij wel succes. Een rechtbank sprak hem eind vorige week vrij. Thuis wachtten hem zijn vrouw, met wie hij nog geen twee maanden voor zijn arrestatie in het huwelijk was ge treden, en zijn zesjarig zoontje Alain. JERUZALEM Een regeringscrisis over het Israëlische buitenlandse beleid schijnt afgewend te zijn, na overleg dat gisteren de gehele dag tussen premier Esjkol en de meeste ministers heeft ge duurd. Het slot was principiële steun voor het beleid van de minister van buitenlandse Zaken Abba Eban, of schoon verscheidene ministers kritisch blijven sfaan over aspecten van dat be leid, speciaal wat betreft recente ont wikkelingen in de missie van VN-be- middelaar Gunnar Jarring. De wekelyk- se kabinetsraad op zondag werd tot he den verdaagd, om Esjkol nog tyd te ge ven om geschillen hoofdzakelijk binnen zijn Labour-party, de grootste party in de regeringscoalitie bij te leggen. Vooraanstaande leden van het kabinet zoals de minister van Defensie Mosje Dajan en de minister van Arbeid Jigal Allon zouden sterk voorbehoud hebben gemaakt ten aanzien van het beleid ,van Eban, in het bijzonder ten aanzien van zijn goedkeuring om de besprekin gen over het Midden-Oosten naar het hoofdkwartier der VN in New York over te plaatsen. Zij maakten ook bezwaar tegen de verklaring die de Israëlische afgevaar digde Josel Takaoh, 1 mei voor de Vei ligheidsraad heeft afgelegd, dat Israël volledig de resolutie van november van de radd accepteert, met inbegrip van de Israëlische terugtrekking uit de bezette Arabische gebieden. Eban heeft de nadruk gelegd op het belang dat Israël de volledige steun be houdt van bevriende mogendheden, zon der welke het voor Israël moeilijk zou zijn in de bezette gebieden te blijven totdat de vrede is tot stand gekomen. ROME Vandaag wordt in Italië de tweede verkiezingsdag gehouden. De eerste dag was gisteren, toen zeer ve len de gang naar de stembureaus maakten. Zondag hebben zich geeh incidenten voorgedaan, Op Sicilië zorgde alleen een aardbeving voor sensatie. Duizen den inwoners van steden en dorpen op Oost-Sicilië namen de vlucht en keer den later op de dag naar hun woonste den terug. Zij zullen vandaag stemmen. De aardbeving veroorzaakte geen materiële schade. De paniek was ech ter groot, vooral in Messina, waar in 1908 door een aardbeving ruim 100.000 mensen om het leven kwamen. Vandaag waren de stembureaus ze ven uur open zijn. Zondag waren zijn 15 uur open. In Italië is de opkomst bij verkiezin gen altijd groot, ruim 90 pet. Omdat niet opkomen een aantekening op het bewijs voor goed gedrag ten gevolge heeft. Deze praktijk wordt echter dooi de Italiaanse autoriteiten op grote schaal genegeerd. Er zijn 35,5 miljoen kiesgerechtigden, vandaag kan worden gestemd tussen half acht en half drie. Resultaten wor den niet voor woensdagmorgen ver wacht. LONDEN 98 van elke 100 Britten zullen tegen de tijd dat zij 70 oud zijn, een vorm van reumatiek of artritis heb ben, zo wordt vandaag in een medische rapport gesteld. De ziekten, waaraan anderhalf miljoen mensen lijden, kosten Groot Brittannië per jaar 30 miljoen werkdagen, meer dan enige andere kwaal, aldus het rapport. Het is geba seerd op acht jaar onderzoekingswerk in de Britse industrie en bij gezinnen. BRUSSEL In de Belgische Arden nen, met name in het gebied van de hoge venen ten oosten van Verviers, is zaterdagochtend sneeuw gevallen. Het vroor er twee graden. t)i; IJsland bevindt zich een hoge- drukgebied, dat nog steeds in be tekenis afneemt, terwijl boven de Oostzee een opvullend lagedrukgebied ligt. De aanvoer van koude en onsta biele lucht uit het noorden veroor zaakte het afgelopen weekeinde boven het grootste deel van West-Europa buiig weer, hier en daar met hagel, waarbij de middagtemperaturen va rieerden van 10 tot 12 graden boven de Britse eilanden en de Benelux tot 15 a 19 graden in Zuid-Frankrijk. In verband met de kleiner worden de luchtdrukverschillen in onze om geving neemt de wind in het algemeen in kracht af, maar de aanvoer van koude en onstabiele lucht blijft voort duren. Het ziet er niet naar uit, dat in het huidige weerbeeld verandering komt. Op de oceaan is de depressie activiteit groter geworden, maar op het weer bij ons is dit niet van in vloed.

De Vallei | 1968 | | pagina 1