Protestanten Bond Eigen kerk voor Ned. Vakbeweging steunde het culturele leven WÊML Zweefvlieger landde tussen de koeien Na veel omzwervingen: Gouden A.B.C. in Rhenen feestte met oude getrouwen Bijna twee ton reserve bij Coöp. Raiffeisenbank Dame zwaar gewond na botsing met vrachtauto Capitulatierit trok 150 coureurs Rijdend Bijbelhuis naar Ederveen Milde straf voor Veenendaler die nicht sloeg Chocolade werd duur betaald Eind mei start grote collecte van Rode Kruis Bromfietser in frontale botsing met auto Automobiliste brak beide benen Meisje gewond bij aanrijding Per fiets naar de aapjes Excursie naar plassengebied Jeugd vliegt uit (MIST U UW dagblad DE VALLEI 7 Bel: 10550 11079 vr 1 ygif Begin Geschenken Gelouterd Tegenspoed Zanghulde MAANDAG 20 fviui I9ó3 ADVERTENTIE 17JO uur van 17 JO 19.30 uur 7a e <>bJ n zaterdags 16.30—17.30 uur. De jubilarissen van de ABC v.l.n.r. de heren H. Klok, D. Hovestad, P. J. van Dijk en W. van Appeldoorn. ting, die dank bracht aan de jubileren de organisatie voor de jaarlijkse subsi die. Als tegenprestatie mocht het koor uit handen van voorzitter Van Ewijk een Enveloppe met inhoud in ontvangst nemen. Er waren tijdens deze receptie in de met vanen en vlaggen versierde foyer van het „Eigen Gebouw" nog verschil lende andere sprekers, waaronder afge vaardigden van de Partij van de Ar- bied, afdeling Rhenen, de Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond, afdeling Rhenense Bestuurders Bond, en pio nier E. P. van Dijk. sen aanbieden namens de Nederlands Hervormde gemeente van Rhenen en de heer Van Drunen namens de bewoners van de Beukenlaan. De laatste spreker merkte op, dat h|j bl|j was dat de toren van de kerk niet groot genoeg was om een tweede klok in op te hangen. Het geluid van deze klok was juist voldoen de. Namens de bewoners van de Beuken laan bood hij een lamp voor de op kansel en een voor de organiste aan. Een vertegenwoordiger van de afde ling Amerongen-Leersum van de NPB werd in het aanbieden van de geluk wensen gevolgd door heer Bergsma uit Rhenen. Hij gaf de afdeling een Statenbijbel uit 1645 in bruikleen. Voorts schonk hij de NPB-afdeling Drie dames van de dameskring ontste ken de kaarsen op de kandelaars, die de NPB afdeling Rhenen bij de ope ning van de nieuwe kerk cadeau kreeg. Rhenen obligatie nummer 1, waarmee de eerste schuldaflossing door hem be taald werd. De voorzitter dankte tenslotte de aanwezigen hartelijk voor de goede wensen en de prachtige geschenken. Het kerkje aan de Beukenlaan is een verrassend voorbeeld van de schoonheid die eenvoud kan scheppen. De sfeer in het gebouw wordt bepaald door een streng doorgevoerde sober heid in de architectuur. Er gaat rust vanuit, de kenmerkende rust van een kerkinterieur. RHENEN/WAGENINGEN. Voor de zeventiende maal organiseerde de W.A.C., aangesloten bij de RAC-Oost haar capitulatierit, waaraan door niet minder dan 150 equipes werd deelgeno men te weten 60 in de A en B klassen, die een pittige kaartleesopdracht kre gen en 80 in de C klasse voor een nor male oriëntatierit. De toeristisch aantrekkelijke route leidde over de zuid-oost Veluwe en door de Betuwe. Na intens'ef werk in de rekenkamer kon voorzitter Ir. G. J. Poesse over gaan tot het verdelen van het grote aantal prijzen onder de gelukkige win naars. Men toonde zich zeer tevreden over de kwaliteit van dit inmiddels klassieke evenement op de nationale betrouwbaarheidsrittenkalender. In zijn slotwoord dankte de voorzit ter de controleurs, uitzetters en verde re medewerkers en niet het minst de gemeentelijke en provinciale autori teiten, die allen hadden bijgedragen tot het welslagen van deze rit. RENSWOUDE Na toevoeging van de winst over het boekjaar 1967 bedraagt de reserve van de Coöp.-Raiffeisenbank te Renswoude nu byna f 200.000. Dat was een van de cijfers die de voorzitter van het Algemeen Bestuur van de Bank in het afgelopen weekeinde meedeelde aan de leden die de jaarlijkse algemene ver gadering bijwoonden. De heer A. P. Wolleswinkel gaf daarbij tevens een over zicht omtrent het wel en wee in de agrarische sector in 1967. Over de akkerbouw liet de voorzit ter een onverdeeld gunstig geluid ho ren. „De groeiomstandigheden waren bijzonder gunstig. Mede hierdoor wer den met name van de granen zeer gro te oogsten binnengehaald. Dit leidde tot overvoerde markten en lagere prijzen. De weidebedrijven hebben van het gunstige weer geprofiteerd waar door de hooioogst over het algemeen goed kon worden genoemd", aldus de voorzitter. Verder bracht hij in herin nering dat de mond- en klauwzeerepi- demie de export van levend vee en vers vlees vrijwel verlamde. Over het geheel genomen vielen de eierprijzen niet mee, met uitzondering voor hen, die op hun bedrijven een productietop na augustus hadden. Sprekend over het werk van de bank zei de heer Wolleswinkel onder meer. De groei van de organisatie vond ook in 1967 in velerlei opzicht voortgang. Gemeten naar de omvang van de toe vertrouwde middelen kan het groeicij fer worden gesteld op 13,7 pet. tegen 12,0 pet. als gemiddelde van drie voor afgaande jaren. Door de totale aanwas van 825 miljoen gulden kwam het to taal van de toevertrouwde middelen op 6,8 miljard gulden. De aanwas van 825 miljoen betrof onder meer: inlegover- scot spaargelden f 125 miljoen; bijge schreven rente f 205 miljoen; toeneming girale gelden f 115 miljoen. De toename van de spaargelden bij de plaatselijke bank lag iets beneden het landelijke gemiddelde. Toch steeg het spaartegoed met f 338.465,54, zodat het totale spaartegoed per 31 december 1967 een hoogte bereikte van f3.602.185, 73. De vraag naar hypotheken en kre dieten beweegt zich nog steeds in stij gende lijn, aldus de voorzitter in zijn jaaroverzicht. Tijdens de bestuursverkiezing werd de heer E. J. Schimmel in het alge meen bestuur herkozen en de heer E. de Greef in de Raad van Toezicht. In een bestuursvacature werd voorzien door de benoeming van de heer G. J. van de Vendel. RHENEN Met het luiden van de klok werd zaterdagmiddag aan de Beukenlaan te Rhenen het kerk gebouw geopend van de Nederlandse Protestanten Bond, afdeling Rhenen Voorzitter J. Meijer sprak voor een groot aantal genodigden het openings woord. Aanwezig waren onder meer Rhenen's Burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, vergezeld var wethouder J. van Lienden. Verder ver tegenwoordigers van de Nederland* Hervormde kerk en de Gereformeerdi kerk te Rhenen, alsmede enkele ver tegenwoordigers van omringende afde lingen van de Nederlandse Protestanter Bond. Gistermiddag klonk het bescheiden geluid van het kerkklokje opnieuw. Ditmaal om de mensen voor de eerste dienst in de kerk uit te nodigen. „Wij meenden, dat de kerk niet af zou zijn als er geen torentje op het ge bouw stond met een klok erin", aldus zaterdagmiddag de voorzitter van de Nederlandse Protestanten Bond afde ling Rhenen. Na deze woorden was in het intieme kerkzaaltje het geluid te horen van de kerkklok. De heer Meijer had tevoren een overzicht gegeven, van de geschiedenis van de afdeling Rhenen van de NPB. Hieruit bleek, dat de afdeling in feite al meer dan 50 jaar oud is. Voorheen was het ech ter een vrijzinnig godsdienstige kring met ongeveer dertig leden. Deze zelf standige kring sloot zich later aan bij de landelijke NPB. Zo lang de afdeling Rhenen heeft be staan, heeft men van het ene naar het andere gebouw gezworven. Men hield de diensten in diverse fabriekskantines en tot voor kort kwamende leden van de afdeling samen in de vroegere bur gemeesterswoning „Bella Vista" aan de Herenstraat. „We hadden er inder daad een prachtig uitzicht", aldus de heer Meijer maar men ruilde het uit zicht toch graag voor een eigen ge bouw Hij bracht tenslotte hartelijke dank aan het gemeentebestuur en de raad van Rhenen, aan de dameskring van de afdeling, aan de rijksoverheid en het provinciale bestuur en aan de bouwcommissie die alle hadden mee gewerkt om het gebouw te verwezen lijken. De burgemeester bracht vervolgens zijn persoonlijke gelukwensen over aan de afdeling. „Ik weet hoe u hebt rondgetrokken door de woestijn", zei hij. „Nu hebt u het beloofde land ge kregen. Laat dat een plaats zijn waar •en nieuw begin kan worden gemaakt". Mevrouw Meijer, voorzitster van de dameskring bracht ook haar geluk wensen over en liet die vergezeld gaan van drie geschenken: een kande laar als het symbool van het licht, de eerste schaal voor de avondmaalset als symbool van de offervaardigheid en een vaas met bloemen als symbool van de bloei der afdeling. Namens de Stichting Neder Veluwe van de Protestaten Bond bood de heer Sevenstern een adventskandelaar aan. De heer Wouda kreeg vervolgens het woord. „Ik spreek namens de heren van de dames", begon hij. Later werd het duidelijk dat zijn geestige speech voor een groot deel ter ere van de da meskring werd gehouden voor het ve le werk dat zij voor de kerk gedaan had. Hij schonk een tinnen kan met bloemen. „En laat het ook een stille hulde zijn aan onze dames", besloot hij. Ds. A. Westra kwam zijn gelukwen- EDERVEEN Reeds vele jaren maakt het Nederl. Bijbelgenootschap regelmatig tournees door ons land met „Rijdende Bijbelhuizen". Er zijn thans twee van deze tot „Bijbelwinkels" inge richte auto's, die streeksgewijze steden en dorpen bezoeken. Deze bijbelwinkels beschikken over een grote verscheiden heid van bijbeluitgaven, die alle te be zichtigen zijn. Ook komen plaatselijke medewerkers uit de verschillende ker ken huis-aan-huis om de belangstellen- lenden van advies te dienen bij het keus maken uit deze collectie. Door de interkerkelijke opzet van deze actie, die van maandag 20 tot woensdag 22 mei in Ederveen zal duren, is men verzekerd van een brede interesse. Men vraagt voor deze dagen nog enige plaatselijke medewerkers. Zij kunnen zich melden bij mevr. Koudijs, Meikade, tel. 770, dhr. Bergwerff, Hoofdweg, tel. 283 en aan de Herv. pastorie, tel. 323. SCIIERPENZEEL Vrijdagavond te gen 23.30 uur had er ter hoogte van de firma Mandersloot even buiten Scher- penzeel een vrij ernstige botsing plaats. Mevrouw Van de B„ woonachtig op de Groeperweg te Renswoude, kwam met haar luxe wagen uit Renswoude rich ting Scherpenzeel, toen op hetzelfde moment een grote vrachtwagen het ter rein van de firma Mandersloot af kwam rijden. Mevr. Van de B. kon niet meer uitwijken en reed tegen deze wagen op, met het gevolg, dat ze het stuur van haar wagen in haar buik kreeg en met inwendig letsel naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De doktoren achtten direct opereren noodzakelijk. Mevr. v.d. B. is niet zonder levensge vaar. RHENEN Voordat zaterdagmiddag in de foyer van het „Eigen Gebouw" de receptie aanving ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de afdeling Rhenen van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de vroegere vakbond van fabrieksarbeiders, vond in intieme kring een huldiging plaats, waarbij vier leden en één bestuurslid betrokken waren. Zij werden toegesproken door de heer C. Mekking, lid van het hoofdbestuur, die de gelukwensen overbracht en de dank voor het jarenlange trouwe lidmaatschap. De heren W. van Appeldoorn en H. Klok mochten een enveloppe met inhoud in ontvangst nemen voor hun vijftigjarig lidmaatschap. De heren D. Hovestad en P. J. van Ew|jk kregen wegens veertig jaar de gouden NVV-speld en op kosten van de vakorganisatie een volle week betaalde vakantie. De heer C. van Baaren was twaalf en een half jaar bestuurslid. H|j kreeg een pen aangeboden. De voorzitter van de afdeling Rhenen, de heer M. van Ew|jk, had voor de dames een boeket bloemen en voor de jubilarissen een doos sigaren. Ter inleiding van de druk bezochte receptie sprak voorzitter Van Ewijk in het kort over de historie. Veel kon hij er niet van vertellen, doordat tengevo-1 ge van de meidagen in 1940 de archieven waren vernietigd. Belangrijk noemde hij de bundeling van organisaties, die destijds plaats vond en waaruit de Rhe nense Bestuurders Bond ontstond. „Rond 1918 kon er veel worden gereali seerd, omdat er nog maar heel weinig bestond aan sociale voorzieningen. Teruggrijpend op de dertiger jaren stelde heer Van Ewijk vast, dat naast talrijke andere wensen bij de ABC „voor allen werkgelegenheid" nog al tijd bovenaan staat. „De vakbewe ging is nog steeds noodzakelijk. Oude problemen zijn in een nieuw jasje ge stoken." Van de pioniers, die veel voor de af deling hebben betekend, noemde de voorzitter de heren E. P. van Dijk, Van Ham, Van Apeldoorn en Van Baaren. Voor de heer Van Apeldoorn, die vele jaren voorzitter was, had de nieuwe voorzitter een attentie. Wethouder mr. J. Deen, die de com plimenten overbracht van burgemeester mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, sprak zijn gelukwens uit namens het gemeentebestuur. „Alleen wanneer het van nut kan zijn voor de toekomst, mag men achterom zien. Bij een jubileum als van vandaag mag dat zeker. De tij den veranderen, wij veranderen met de tijden. Ik wil dit jubileum graag zien in het licht van de betekenis ervan voor de gemeente Rhenen. Vroeger werden uw leden beschouwd als een stelletje samenzweerders, die geducht waren, gevaarlijk en gevreesd. Nu bent u een respectabele groep in de gemeenschap met aanzien, macht en gezag .Strijd zal er steeds blijven. Er is vergeleken met vroeger echter een nuance verschil. Vroeger was die strijd vaak bitter, nu is het een kwestie geworden van touw trekken. Daarbij neemt u het algemeen belang in ogenschouw. Het is een kwes tie van geven en nemen. U kunt zich vandaag een glimlacht veroorloven, wanneer u iets niet is gelukt, omdat u weet, dat het er uiteindelijk tóch van zal komen. U bent door de jaren heen gevormd en gelouterd. U bent een vol wassen organisatie geworden die in alle opzichten gerespecteerd wordt. Het strekt u tot eer, dat u veel gedaan heeft j tot verheffing van het plaatselijk cultu- I rele leven. U hebt zich veel inspanning getroost om het welzijn van de inwoners omhoog te brengen. Uw culturele en maatschappelijke taak was belangrijk, maar wordt nog veel belangrijker. Rhenen is aangewezen tot woon- en recreatiegebied. Straks zult u nog veel meer buiten de gemeente werkzaam zijn. Dat zal dan inhouden, dat u uw activiteiten veel meer dan voorheen ten bate van uw gezinnen op de plaats van inwoning zult moeten gaan richten, al dus wethouder mr. Deen. Hoofdbestuurder C. Mekking felici- district, waarbij hij, evenals de vele an deren die hun gelukwensen kwamen aanbieden, een enveloppe met inhoud overhandigde. „Uw afdeling is opge richt in 1918 dank zij tegenspoed. In die tijd drukte de zwaarste last op de zwakste schouders. De enige sociale teerde namens de bond en namens het voorziening was het armbestuur. In eer ste instantie ging de strijd om een hal ve cent of om een cent loonsverhoging. Pas later hebt u zich ingezet voor soci ale voorzieningen, ook voor degenen, die buiten hun schuld niet meer konden deelnemen aan het arbeidsproces. Het duurde nog tot 1930 dat alle risico's voor de werknemer waren". De heer Mekking sneed een reeks van sociale verbeteringen en voorzieningen aan, die intussen tot stand zijn geko men. „Ook u hebt daar uw steentje aan mogen bijdragen. Wat er in vijftig ja ren nog niet is bereikt, is de recht vaardige verdeling van het nationale in komen. Daarom mag de strijd niet ver slappen. Op deze strijd moet het oog voor de toekomst gericht zijn", aldus spreker. Een groepje kleinere leden van het kinderkoo' „De Roodborstjes" bracht vervolgens een zanghulde, ingeleid door I de leidster van het koor, mevrouw Ot- VEENENDAAL De koeien in het weiland voor de SKF-fabrieken ke ken gistermiddag stomverbaasd op toen een fraai zweefvliegtuig een sierlijke (nood)landing maakte op hun grond gebied. De sportvlieger R. A. B. uit Ban- mei, die van Teriet was opgestegen voor een wedstrijdvlucht naar België, zag zich op zijn luchtreis genoodzaakt een ongeplande landing te maken in Veen endaal. De politie was spoedig ter plaatse. Later kwamen ook burge meester mr. dr. J. Hazenberg en hoofd inspecteur W. C. H. Dekker een kijkje nemen op de groene „landingsbanen". De heer B. liep geen verwondingen op. Ook zijn toestel werd niet beschadigd. De Algemene Inspectie van de Rijks luchtvaartdienst stelt in samenwerking met de plaatselijke politie een onder- zoek in. De Bemmelse vlieger beschik te over een geldig vliegbrevet. VEENENDAAL Keurig netjes met de pet voor de borst stond Otto, een 33-jarige Veenendaler, vrijdag voor de Arnhemse politierechter. „Jawel edelachtbarige, nee edelacht- barige", zei hij, want hij had te voren heel goed geïnformeerd hoe het hoor de. Otto had zijn nicht een hersenschud ding geslagen. Niet dat hij er geen spijt van had, welnee. „Ik heb bloe men gegeven en fruit gestuurd en ik lien op bezoek gegaan in het zieken huis". „Maar waarom sloeg u dan", vroeg de politierechter. „Ik heb me eigen zo toornig ge maakt", legde Otto wat klagerig uit. „Ik had een gespannen dag achter da rug en we hadden een pulletje bier ge haald op 't werk". Ze hadden ruzie gekregen over het kleine neefje van Otto, dat een tijdje ziek was geweest. 'Ziet u, hij ligt ma nogal na aan het hart, misschien wel omdat ie mijn naam heeft". „Toen schold ze me uit, daarom ben ik kwaad geworden". Maar Otto was niet kinderachtig ge weest. Toen zijn nicht na de klappen op de grond lag is hij gebleven, tot de politie kwam. Zowel de officier van justitie als de politierechter wilde wel letten op de bloemen die de Veenendaler naar het ziekenhuis had gestuurd. Zo werd het dan een week voorwaardelijk en zestig gulden boete. RHENEN J. S. (49) uit Rhenen ls helemaal niet gesteld op snoepgoed. Maar toch vergreep hij zich bij Simon de Wit in Wageningen aan negentien chocoladerepen. „Ik begrijp zelf niet waarom", zei hij vrijdag tegen de Arnhemse politie rechter. „Ik had ze niet eens nodig. Het was erg stom". S. had nog wel aangeboden de repen te betalen, vertelde hij er nog bij, maar tot zijn verbazing gingen ze daar bij de supermarkt niet op in. „Het is een mal geval", vond de of ficier van justitie. „Hij begint er niks mee en dan steekt ie 't toch in zijn jaszak". Overeenkomstig de eis kreeg da Rhenenaar vijftig gulden boete. RENSWOUDE De grote jaarlijkse collecte van het Ned. Roode Kruis zal dit jaar in Renswoude gehouden wor den van 27 mei tot en met 8 juni. Het bestuur van de afdeling Renswou de vertrouwt erop, dat ook dit jaar royaal gegeven zal worden voor dit goede doel. VEENENDAAL De bromfietser J. de K. kwam er zondagavond nog be trekkelijk goed af toen hij op de hoek Rembrandtlaan- Rembrandtpark in frontale botsing kwam met een auto bestuurd door zijn plaatsgenoot E. ter H.. De botsing ontstond omdat zowel de bromfietser als de automobilist on voldoende rechts hield. De brom fietser kreeg een pijnlijke knie. Beide voertuigen werden beschadigd. AMERONGEN Vrijdag j.I. vond op de Elsterstraatweg onder de ge meente Amerongen een auto-ongeluk plaats waarbij Mevr. van S. uit Eist werd gewond. Doordat mevrouw Van S. rijdende in de richting Eist, vermoedelijk on wel achter het stuur werd reed zij over de linkerkant van de weg, waar op dat moment gelukkig geen tege moet komend verkeer was, en vervol gens over een afstand van vijftig me ter door de berm. Zij kwam tenslotte tegen een boom tot stilstand. Mevrouw van S. werd met twee gebroken benen en enkele hoofdwonden naar het ziekenhuis vervoerd. AMERONGEN Doordat de zeven jarige M. P. uit Amerongen de Kon. Wilhelminaweg overstak zonder uit te kijken werd zij aangereden door een personenauto, bestuurd door de heer uit Renkum. De bestuurder trachtte nog door hevig te remmen het kind te ont wijken. Nadat een arts eerste hulp had ver leend kon het meisje naar huis wor den vervoerd. Haar verwondingen vie len nogal mee. RENSWOUDE De jongelui van de hoogste klas der lagere school te Rens woude, die gewend waren na het sla gen voor het verkeersexamen per fiets een uitstapje te maken naar Ouwehands Dierenpark (onder leiding van de bei de politiemensen met hun dames) zul len dit waarschijnlijk dit jaar ook weer beleven. Men heeft de nieuwe postcom- mandant der Rijkspolitie, de heer Hoorn, gevraagd en hij heeft gezegd niet met deze traditie te willen breken. LEERSUM Op dinsdag 28 mei or ganiseert het NUT afdeling Leersum, weer haar jaarlijkse excursie naar de Leersumse plassen. De heer T. de Man zal de belangstellenden rondlei den langs de bekende broedplaatsen van de meeuwenkolonies. Aanvang van de excursie 's avonds om 7 uur bij de loods aan de plassen, te berei ken over de zandweg te volgen in het verlengde van de M. C. Verloopweg. LEERSUM Vrijdag maakten de leerlingen van de eerste en tweede klas van de Julianaschool hun jaar lijkse schoolreisje. Ondanks het koude weer is het voor de kinderen een leuke dag geworden. Via de Westerbouwing bereikte men met de boot Arnhem. Hier werd een bezoek gebracht aan de dierentuin. Aan het programma werd op het laat ste moment een bezoek aan het leeu wenpark toegevoegd. Dit was voor de kinderen het hoogtepunt van de dag. Temidden van de leeuwen, werd in de veilige bus, genoten van dit stukje wil dernis waar de bus voorrang moest verlenen aan de overstekende leeuwen. Donderdag, vrijdag en zaterdag maakt de zesde klas een 'drie-daagse schoolreis naar Vucht. De derde, vier de en vijfde klas gaan vrijdag 31 mei op stap. Zij brengen een bezoek aan Amsterdam. Op het programma staan bezoeken aan Schiphol, het Rijksmu seum en een rondvaart door de Am sterdamse grachten. 6 De heer C. van Baaren12'/^ jaar lid. p|

De Vallei | 1968 | | pagina 3