OM U TERWILLE TE ZIJN Meubel Keur Franse vakantie viel voor zeer velen in het water Broers Van Gils nu alle drie burgemeester Filmfestival legde door stakingen het loodje GRAPILLON Jong paar doodgereden door autodieven PRISMA Meeste CHU-leden willen clat gesprek doorgaat in „Groep van Achttien" GRATIS RIJDT NUCHTER,DRINK.. tajrac de individuele haarlotion V nieuw van Nuts bij 4 repen sleutelhanger Trein en vliegtuig staakten vervoer Reorganisatie bij „Het Vrije Volk" kost journalisten hun betrekking Hutjes van twee kunstenaars in elkaar getrapt Incidenten in Maryland Grote coalitie in Baden voorbij Radicaal houdt K.V.P.-zetel in Baarn bezet Overijsselse boeren protesteerden Landing op Haiti? knisper-knasper-lekkernij metroomkaramel en melkchocolade £jc elke avond geopend tot 21.00 uur zaterdags tot 18.00 uur ogen open bij meubels kopen AUTO TERUG VERHINDERD KOOKPUNT LAATSTE S. BOS - Hoofdstraat 91 VEENENDAAL Tel. 10034 TONGEN LOS Vertegenwoordiger wordt te veel opgejaagd" MAANDAG 20 MEI 1968 ADVERTENTIE Nu kunt U makkelijker eens samen langs komen. EUROPA WEG 170 Brouwersmolenweg) - APELDOORN - TEL. 33666 ROTTERDAM Honderden Fransen en Nederlanders, per vliegtuig of per trein op weg naar Frankrijk, zijn gisteren in ons land gestrand ten gevolge van de chaos die het openbare vervoer in Frankrijk heeft verlamd. Op Schiphol stonden gistermiddag tientallen mensen tevergeefs te wachten op vliegtuigen die hen naar de Franse hoofdstad moesten brengen. Zowel de K.L.M., Air France als Finnair hadden hun vluchten op en over Frank rijk gestaakt. Ook op de stations van de Nederland se spoorwegen stonden groepjes men sen die hun reis naar Frankrijk in rook zagen opgaan door de stakingen van spoor- en luchtvaartpersoneel. De Nederlandse Reisvereniging heeft haar busreizen naar Frankrijk voorlopig ge staakt. Het autoverkeer was normaal. De ANWB in Den Haag die heel wat tele foontjes van aspirant-toeristen te ver werken kreeg, adviseerde nog wel per auto naar Frankrijk te gaan. „Benzine is nog volop te krijgen", aldus een woordvoerder van de toeristische or ganisatie, „en er wordt vrijwel geen melding gemaakt van vechtpartijen." Gevreesd werd gisteravond echter dat ook de Franse douane vandaag zal gaan staken. „In Zuid-Frankrijk", al dus de ANWB, „staken hier en daar al AMSTERDAM Het aantal ontsla gen bij de redactie van Het Vrije Volk zal waarschijnlijk oplopen tot 32. Offi ciële mededelingen hierover zijn bij de directie van de Arbeiderspers (die de krant uitgeeft) en de hoofdredactie niet te verkrijgen. De helft van dit aantal is reeds ont slag aangezegd of met vervroegd pen sioen gestuurd. Hoewel er een financiële regeling is die ruimer is dan waartoe de cao ver plicht, heerst er ongerustheid en onge noegen bij de redactieleden. Behalve journalisten zijn er ook tekenaars, fo tografen en stenografen bij de ontsla gen betrokkenen. Een klein aantal blijft als medewerker aan de krant verbon den. De ontslagen houden verband met de reorganisatie van Het Vrije Volk waar onder de opheffing van een groot aan tal van de 40 edities van de krant valt. Het dagblad is sinds kort losgekoppeld van de PvdA. De reorganisatie wordt uitgevoerd door de nieuwe hoofdredac teur, de heer E. Messer. Het bestuur van het gewest Gelder land van de PvdA heeft vorige week per telegram aan het partijbestuur in Amsterdam zijn ernstige verontrusting over de gang van zaken bij Het Vrije Volk uitgesproken. Het gewestelijk be stuur vindt dat de Arbeiderspers ern stig tekort is geschoten in openheid en overleg. Het Vrije Volk heeft intussen het gewestelijk bestuur verweten dat geen nadere inlichtingen heeft ingewon nen alvorens zijn beschuldigingen te uiten- TERNEUZEN Het werk van de twee Zeeuwse kunstenaars Gerrit Dek ker (25) en Ben d'Armagnac (28), dat momenteel in Terneuzen wordt geëx poseerd, heeft agressieve reacties on der een aantal inwoners van dit Zeeuwsvlaamse stadje uitgelokt. De in de open lucht geëxposeerde houten, zwart geteerde „hutjes" die de twee kunstenaars uit Lewedorp hebben ge timmerd van sloophout, zijn in de nacht van zaterdag op zondag door on bekenden omvergegooid. Twee bezoekers van Galerie J 34, waar etsen, prenten en „houttoestan den" van Dekker en d'Armagnac han gen, maakten zich kwaad en schop ten tegen de werken. Galeriehouder J. Juffermans: „Ze noemden het rot zooi en zeiden van „dat noemen ze nou kunst en daar vragen ze driehon- der gulden voor". De ambtenaar voor culturele zaken, de heer R. van Hulst, had steeds voor de plaatsing van het werk van Dekker en d'Armagnac gepleit. Hij zegt nu: „De mensen voelen zich bedonderd, men aanvaardt het contrast niet dat die dingen vormen met de flats en de nieuwe woningen. Zij voelen dat in de hutjes, die toch ook een protest inhou den, de veiligheid van hun eigen wo ning aanvalt". Galeriehouder Juffer mans en de beide kunstenaars laten de moed niet zakken. „Wij zullen die huisjes iedere keer weer overeind zet ten zolang de expositie duurt. Dat is tot 6 juni", zegt Juffermans. de bezettingen van de douanekantoren. Als deze tendens zich naar het noor den uitbreidt zullen we ook automobi listen moeten afraden nog naar Frank rijk te gaan." De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren de handen vol gehad met het treffen van regelingen voor de vijf daagse reizen naar Parijs en voor de Zon-expres. De treinen van de NS die naar het zuiden vertrokken, keerden in Brussel en een enkele in de Belgisch- Franse grensplaats Bergen terug. Honderdvijftig Nederlandse toeristen zijn gisteravond, ondanks de stakingen, uit Parijs in Nederland teruggekeerd. Een trein van de Nederlandse Spoor wegen had hen in Bergen opgehaald, nadat bussen van de Franse Toeristen service hen daar vanuit Parijs hadden afgezet. Onder hen bevond zich een groep studenten. Zij hadden Parijs bezocht om er de geschiedenis van de revolu tie te bestuderen. „Die hebben we dan nu wel zelf kunnen zien", was het eensluidende commentaar. De stakers hadden de vier Franse bussen met Nederlanders ongemoeid gelaten. Algemene klacht van de toe risten: „We hebben de opera niet kun nen zien want daar werd ook ge staakt." Ongeveer 450 toeristen hopen van daag op dezelfde wijze de reis naar Pa rijs te maken. Zij vertrokken per trein naar Bergen en werden verder per tou ringcar naar de Franse hoofdstad ver voerd. Inmiddels werkten de Nederlandse Spoorwegen gisteravond koortsachtig aan een plan om vandaag de Zonex- pres naar Ventimiglia aan de Italiaan se Rivièra te laten rijden. De trein rijdt in normale gevallen door Frank rijk, maar nu is een route via Maas tricht Duitsland, Zwitserland en Noord- Italië uitgezet. rijk. Enkele vliegtuigen die uit Spanje kwamen moesten via Duitsland vliegen omdat in geheel Frankrijk het perso neel van de verkeerstorens staakte. Op Schiphol verwachtte men gister avond niet dat het luchtverkeer van daag zal worden hervat. Alle vliegtui gen die eventueel vandaag zouden ver trekken, waren gisteravond overigens al volgeboekt. Martin's Air Charter heeft Vandaag drie vluchten waarvan een voor Cen- touri naar Frankrijk. Gisteravond kon nog niet worden gezegd of de vluchten zullen doorgaan. Gisteren vloog deze maatschappij niet op Frank- MILLINGEN AAN DEN RIJN Het ruim 4000 inwoners tellende Millingen aan de Rijn had zaterdagmorgen kor te tijd vijf burgemeesters binnen zijn grenzen, van wie er drie boers van el kaar waren. Burgemeester A. E. A. van Gils uit Ossendrecht en burgemeester J. J. A. van Gils uit Maasdriel, waren naar het Schutterscafé in Millingen gekomen om te zien hoe hun broer E. E. A. van Gils zijn ambtsketen kreeg omgehan gen. Drs J. A. F. Roeien, de burgemees ter van Zwolle, waar de heer Van Gils ambtenaar was toen hij tot burgemees ter werd benoemd, zei zaterdag: „Uw vader had op zijn deur kunnen zetten: Firma Van Gils, burgemeester". Want ook de „oude" Van Gils is burgemees ter geweest in Made. De heeft E. E. A. van Gils kreeg za terdagmorgen de ambtsketen omgehan gen van de student in de sociologie Franz Grienberger (26), die acht maan den het burgemeesterschap van Millin gen heeft waargenomen. Als jongste burgemeester van Nederland heeft hij zich in die tijd enige faam verworven. Zo zorgde hij er onder meer voor dat de Millingse schooljeugd in Emmerik kon gaan zwemmen toen dat in Neder land niet mogelijk bleek. Breed waren de stromen vol lovende woorden die zaterdagmorgen over de student heenspoelden, maar hij ant woordde erg gelukkig te zijn dat Mil lingen weer een echte burgemeester had. SALISBURY (Maryland) De gou verneur van de Amerikaanse staat Ma ryland heeft voor de stad Salisbury de noodtoestand afgekondigd, de nationa le garde in staat van paraatheid ge bracht en een avondklok ingesteld, we gens ongeregeldheden als gevolg van het doodschieten van een doofstomme neger van 21 jaar door een blanke poli tieman. De neger was ter ondervraging naar een politiebureau gebracht, waaruit hij vluchtte. Een agent, die inmiddels ge schorst is, schoot op hem en raakte hem dodelijk. CANNES Het 21ste internationale filmfestival van Cannes is gistermor gen na een aantal heftige stuktrekkin gen vroegtijdig aan zijn einde geko men. De macht van directeur Favre le Bret is niet groot genoeg gebleken om het festival door de staking heen te slepen. De negentien vlaggen van de deelnemende landen zjjn gestreken, de lenzen zijn uit de projectoren geschroefd de filmzalen gesloten. Cannes ligt er met één klap dood, kil en verlaten bij. Veel rumoer is er uiteraard aan voor afgegaan. Het begon zaterdagochtend in de Cocteau-zaal waar de films van de speciale week voor de kritiek werden gedraaid. Omstreeks negen uur bezette GEBR. STEUR SCHIEDAM ADVERTENTIE ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP UITGEEST De 20-jarige instru mentmaker J. K. Dorjee uit Zaandam ende eveneens 20-jarige typiste L. J. Huisman uit Koog aan de Zaan zijn zondagochtend om half vijf om het le ven gekomen toen de auto, waarin zij reden, op de rijksweg bij Uitgeest fron taal werd aangereden door een andere wagen, die na het verlaten van een parkeerplaats op de linker weghelft was gekomen. Deze auto werd be stuurd door een negentienjarige inwo ner van Leeuwarden, die geen rijbe wijs bezat. Samen met een 18-jarige stadgenoot had hij deze wagen in Hee renveen gestolen na een bezoek aan een dancing. Hij en zijn vriend bleven nagenoeg ongedeerd. Uit Adelaide (Australië) wordt ge meld dat aldaar de uit Nederland af komstige Hans Pape met een aantal gezinsleden is verongelukt. Na een be zoek aan zijn vrouw en pasgeboren ba by in het ziekenhuis van de voorstad Bumbracha, is de heer Papë met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Behalve hijzelf, kwamen hierdoor om het leven zijn 4-jarig zoon tje Alan, zijn 3-jarig dochtertje Wendy, zijn schoonzuster en nog twee bij het gezin logerende kinderen. Vlak bij zijn huis in Andijk is zater dagmiddag de 9-jarige jongen H. Sijm, die achter een grasmaaimachine liep, door een vrachtauto gegrepen en ge dood. In Vlijmen reed zondagochtend de bromfietser De Gouw tegen een van rechts komende auto. Zijn 3-jarig doch tertje, dat voor op de tank had geze ten, kwam om het leven. De vader brak een been. De metselaar A. van Uytregt (38) en zijn twee jaar jongere vrouw uit Eer- sel zijn om het leven gekomen toen hun auto in hun woonplaats in botsing kwam met een Duitse personenauto. In Haaften is de 20-jarige fabrieksar beider M. van Velzen uit Herwijnen dood gevonden naast zijn auto, die door onbekende oorzaak in een sloot was gereden. In Bloemendaal is een auto tegen een boom gereden als ge volg waarvan de 22-jarige T. Winkel om het leven kwam. Op de weg van Chaam naar Baarle Nassau veronge lukte de 21-jarige F. van Dun door de zelfde oorzaak. In het Dijkzigtziekenhuis te Rotter dam is de 26-jarige Turk A. Ekincier overleden nadat hij zaterdagmiddag op het station Rotterdam C.S. tussen het perron en een al rijdende trein was gevallen. In het ziekenhuis van Venlo overleed de 19-jarige mej. G. Peeters uit Helden na een ongeluk met haar bromfiets te Blerick. STUTTGART De socialistische par tij in de Westduitse deelstaat Baden- Wiirtemberg zal de samenwerking met de christen-democraten de „grote coalitie" niet langer voortzetten. Een uur nadat dit besluit zaterdag in Kehl was genomen, traden de voorzitter, Walter Krause en twee andere bestuurs leden af. De socialistische partij heeft drie we- kan geleden bij de verkiezingen in de deelstaat zware verliezen geleden. Van daag zou met de CDU over de coalitie worden gesproken. een stakings-comité bestaande uit de regisseurs Jean Luv Godard, Francois Fruffaut, Claude Leloch en Roman Po- lanski het podium. In lange en heftige redevoeringen rie pen zij hun vak- en landgenoten op so lidair te zijn met de Parijse studenten en arbeiders. Ruim een uur later sloeg de rebellie over naar de grote zaal waar op dat moment de eerste competitie film van die dag zou worden vertoond. De projectie werd verhinderd. Er werden microfoons op het podium gezet en iedereen, die het maar wilde kreeg de gelegenheid zijn mening te verkondigen. In het festivalpaleis vergaderde in middels de jury. Ook dat gesprek sleep te zich uren voort, totdat om twee uur bekend werd gemaakt, dat de juryleden Monica Vitti, Louis Malle, Terence Young en Polanski zich officieel had den teruggetrokken. Toen was het de beurt aan Favre le Bret voor een eerste verklaring. Daarin stond dat de jury onder deze omstandig heden niet meer kon functioneren, maar dat men wel alles in het werk zou stel len de vertoning van de films te laten doorgaan. De reactie daarop was dat een aantal regisseurs en producenten ondermeer alle Fransen maar ook een paar Engelsen, de Spaanse Saura en de Duitser Straub hun films terugtrokken. Wat vrijwel iedereen in het heftige ge joel vergat was ook het feit dat de reg lementen voor de officiële inzendingen dit jaar waren veranderd. De organisa tie van het festival had nu de overeen komst gemaakt, dat de regisseurs na het aanvaarden van hun films, die niet meer konden intrekken. In de festivalzaal steeg de spanning inmiddels tot op het kookpunt, van een politiek hartstocht, die je in deze vorm alleen maar bij Fransen aantreft. In de zaal werd het geweld steeds dreigender. Farve le Bret dacht toen even slim te zijn: Hij beval een assis tent operateur de inmiddels terugge trokken Spaanse film „Peppermint" te projecteren. Onmiddellijk stormde een groep Franse journalisten het podium op om het doek dicht te houden. Dat lukte en de projectie werd na drie mi nuten gestaakt. Op dat moment legde de directeur van het festival het hoofd in de schoot. Wat ontgoocheld kwamen de Neder landse journalisten vervolgens bijeen in de hotelkamer van Sadi de Gorter, Ne derlands cultureel attaché in Parijs. Sadi de Gorter: „Ik geloof, dat Can nes hiermee voorgoed zijn festivaldeu ren zal sluiten. Mer. maakt van deze ge legenheid gebruik het festival met de sterrenparades en de begeleidende fes tiviteiten ingrijpend te vervormen. Maar dan zal er waarschijnlijk volgend jaar geen basis meer zijn om een der gelijke internationale filmzaak op te bouwen. Ik denk dat ons eenentwintig ste festival van Cannes tevens het laat ste zal zijn". ADVERTENTIE Haartabac is een individuele haarlotion. Bestemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. Haartabac bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met Haartabac geeft u het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. Haartabac werkt verfris send en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. Haartabac in de doserende flacon vanaf f 3,95. MAURER+WIRTZ STOLBERG IM RHEINLANO BAARN De afdeling Baam van de KVP is boos op de heer W. K. Hak- voort, die twee maanden geleden tot lid van de Baarnse raad werd be noemd, maar nu zijn lidmaatschap van de KVP heeft opgezegd. Hij is lid geworden van de Radicalen en weigert zijn raadszetel op te geven. Daar is het afdelingsbestuur veront waardigd over. Het vermoedt dat de heer Hakvoort al van plan was voor de KVP te bedanken toen hij als raadslid voor die partij werd geïnstal leerd. ZWOLLE De veehouders in Over ijssel voelen zich gekwetst en te kort gedaan door de drastische verlaging van de voorschotprijs van de melk. Zij hebben van hun ontstemming blifk gegeven aan de regering en de volks vertegenwoordiging. Dat gebeurde zaterdag op een bij eenkomst in Zwolle waar 5000 boeren uit Overijssel protesteerden tegen het landbouwbeleid. De klap van de verla ging komt volgens de boeren hard aan, daar juist in deze tijd de ontvangsten gebruikt moeten worden om reserves aan te leggen voor de winter. In veel boerengezinnen bestaan grote zorgen. SAN DOMINGO Uit kringen van tegenstanders van president „Papa Doc" Duvalier is zondag vernomen, dat Haitiaanse ballingen en uit Cuba af komstige „huurlingen" een landing uit gevoerd hebben in Haiti. Ze zouden guerrillagroepen hebben gevormd en zich over diverse gebieden hebben ver spreid. Het Haitiaanse leger tracht hen vol gens deze berichten op te sporen. DEN HAAG Door een steekvlam ontstond zaterdagmiddag brand in een garage aan de Heemstraat in Den Haag. De vijfjarige Astrid Biben uit Leiden moest het brandwonden aan haar be nen naar het ziekenhuis worden ge bracht. Een auto brandde uit, drie an dere werden ernstig beschadigd. ADVERTENTIE PRISMA herenhorloge 1) klassiek model in moderne uitvoering - zeer exclusief edeldoublé 119.- V 2) gouden PRISMA herenhorloge 215.- in goud met stalen bodem 155.- GRONINGEN „Ik heb m(j vandaag in uw kring thuis gevoeld. Ik kan u be loven, dat de KVP de resoluties van de partijraad van Arinhem onverkort zal uit voeren". Een goedlachse voorzitter van de Katholieke Volksparty, mr. A. J. P. M. M. van der Stee, zei dat zaterdag op de algemene vergadering van de C.H.U. in Groningen. De Unievoorzitter, drs. A. D. W. Tilanus. had hem met een breed gebaar als „de nieuwe Aalberse" een gastrol toebedeeld. De heer Van der Stee zag zun korte toespraak met een luid applaus bekroond. Minister Beernink (Binnenlandse Za ken) kreeg niet minder bijval toen hij zei: „Wij doen er verstandig aan om de tekenen des tijds te verstaan. Wij moe ten nagaan wat voor goeds in de ver nieuwingsdrang zit". Hij was biy dat ook de CHU, in samenwerking met an dere partijen, de verniewing aangrijpt. Het tussentijds rapport van de Groep van Achttien het overlegorgaan van KVP, ARP en CHU is door de alge mene vergadering gunstig ontvangen. De naar schatting zeshonderd afgevaar digden drongen aan op voortzetting van het gesprek tussen de drie confessionele partijen. Een door de radicalen in de CHU ge steunde motie van ir. A. K. Verweij uit Arnhem werd met overgrote meerder heid van stemmen verworpen. .In die motie werd geëist dat de CHU zo spoe dig mogelijk een eigen politiek pro gram zou opstellen en pas daarna met KVP en ARP verder zou gaan praten. „We weten op dit ogenblik niet welke koers de KVP en ARP zullen varen. Het kan best zijn dat de KVP behou dender uit de bus komt dan de CHU", zei de radicaal S. A. Mol. Hij had ove rigens veel waardering voor het rapport van de Achttien. Het antwoord van drs. Tilanus was kort, maar krachtig: „Wij moeten geen barrière leggen bij het zoeken naar sa menwerkingsvormen". De Amsterdamse hoogleraar in de theologie prof. dr. G. C. van Niftrik verdedigde de principiële uitgangspun ten in het rapport van de Achttien met verve. Hij zei dat het niet de bedoeling is om in Nederland maar zo snel moge lijk naar een christen-democratische unie (CDU) te streven. Laten we dat aan de toekomst overlaten, zei hij. De vredesparagraaf maakte tal van tongen los. „Wij willen niet zover gaan dat we met name in Zuid-Amerika de sociale revolutie willen prediken. Wij zien die revolutie nog altijd als een laatste redmiddel", aldus het Tweede- Kamerlid mr. C. A. Bos. Hij verwierp de apartsheidspolitiek als on-christelijk. ADVERTENTIE fadd Minister Udink (ontwikkelingshulp) zei: „Wij hebben op ons genomen om in 1971 één procent van ons nationaal inkomen aan ontwikkelingshulp uit te geven. In vier jaar tijds moeten wij 2.7 miljard gulden voor dat doel ofzonde- ren. Is dat bedrag te weinig? In het veld van spanningen ii het de maximale positie die wij kunnen in nemen", zei de minister. De algemene vergadering sprak zich uit voor het spoedig behandelen van en kele knellende vraagstukken in de Groep van Achttien. Die zijn: structuur van de samenleving, het functioneren van de democratisering, het welzijns- en cultuurbeleid, en de mogelijkheden van organisatorische samenwerking tussen KVP, ARP en CHU. Minister Beernink deelde nog mee dat de ministerraad zich vrijdag uitvoe rig met het toekomstige loonbeleid en de werkgelegenheidspolitiek had bezig gehouden. Het is de regering erom te doen dat de vloek van de werkloosheid niet verder over ons land komt en dat onze concurrentiepositie niet wordt ge schaad, zei de bewindsman. ROTTERDAM De vertegenwoor diger staat bij vele kantonrechters be kend als een man die te hard rijdt. Het is de vraag of de werkgevers ook geen schuld hebben aan die snelheids manie, want zij verwachten van hun vertegenwoordigers wekelijks een veel te groot aantal bezoeken aan afne mers. Dit zegt de secretaris van de Neder landse handelsreizigers- en handels agenten-vereniging, mr. C. G. L. Plomp, in het jaarverslag van de vereniging die zaterdag haar algeme ne vergadering hield in Rotterdam. Het komt volgens hem ook voor dat de fabrikanten van de vertegenwoordi gers een „orderjager" maken door zijn inkomen in hoofdzaak te laten be staan uit provisie over de behaalde omzet. SEOEL Een 21-jarige Zuidkoreaan- se militair heeft zaterdagavond twee handgranaten gegooid in een menigte die een bioscoop uitkwam. Het gebeur de in Andong op 200 km ten zuidoosten van Seoel. Zeven personen kwamen om het leven en minstens vijftig werden gewond. De dader vluchtte maar werd later in een hotel gearresteerd. Hij was in uni form. Over de aanleiding tot de aanslag is nog niets bekend

De Vallei | 1968 | | pagina 5