Hoop voor Softenon-ouders CONTERGAN-PROCES BEGINT MAANDAG Duitse studenten in beweging ook Radio-studio's zwaar bewaakt Tw66 kleine kereltjes roeien samen de wereld rond evoluon Nederlands ver voer wacht nog af BOMAANVAL OP PRESIDENTIËLE PALEIS OP HAÏTI Ojoekwoe roept op tot guerrilla-activiteit Ned. fabrieken bezet Italiaanse touwslagers geven het op Zagreb Vonnissen in SCHIP VOOR SEISMISCH ONDERZOEK BIJNA KLAAR 15 doden door religieuze opwinding Regeringscrisis in Luxemburg dreigt Eilandbevolking geëvacueerd „Magnusbok" voor rederij Goedkoop Oudste man ter wereld verjaarde DENTOFIX WAARSCHUWING VERGOEDING LUIK eindhoven VERBOUWING SCHOL, SCHAR OF TONG a LA MEUNIÈRE DINSDAG 21 MEI 1968 AKEN Was het Duitse wonderslaapmiddel „Contergan" (Softenon) een farmaceutische misser van de eerste orde, die onherstelbaar leed in duizenden gezinnen heeft gebracht? Hebben de makers van dit „Contergan" van te voren kunnen weten dat hun produkt misvormingen bij baby's en zenuwstoringen bij volwassenen zou kunnen veroorzaken en als zij dat geweten hebben, waarom hebben zij het produkt dan op de markt gebracht? Maandag a.s. begint in het 32.000 inwoners tellende Westduitse mijnstadje Alsdorf het proces, waaruit drie beroepsrechters en twee lekenrechters een antwoord moeten destilleren op deze vragen. In het mijnwerkerskasino van Alsdorf, een plaatsje vlak bij Aken, staan negen mannen van het Duitse bedrijf „Chemie Grünenthal" terecht, het bedrijf dat destijds de Contergantabletten bij tientallen miljoenen produceerde en ze in Nederland onder de naam „Softenon" op de markt bracht. ficler van justitie, dr. Josef Havertz en als een Duitse krant het uitdrukte, be looft tragisch en lang te worden. Tra gisch omdat de zaak, hoe het vonnis uiteindelijk ook zal luiden, onlosmake lijk verbonden is aan de gedachte dat over de hele wereld duizenden kinderen leven met ernstig lichamelijke afwij kingen, die mogelijk door „Contergan" veroorzaakt zijn. Lang zal het proces zeker duren. Des kundigen achten het niet uitgesloten dat de rechters zeker twee tot drie jaar nodig zullen hebben voor zij in staat kunnen zijn een oordeel te formuleren over de Contergan-affaire. Bijna zes jaar hebben de Akense of ficier van justitie, dr. Josef Havert en zijn staf van achttien administratieve en juridische medewerkers nodig ge had om het proces voor te bereiden. Het resultaat was uiteindelijk een mon ster-dossier van meer dan 50.000 blad zijden. De openbare aanklagers denken uit deze hoeveelheid feiten en verkla ringen het bewijs te componeren, dat er inderdaad verband heeft bestaan tussen het destijdes zo populaire slaap middel „Contergan" en de tragische ge boortegolf van misvormde baby's. Het dossier bevat kille cijferreeksen van deskundigen, waaruit zou moeten blijken dat tussen 1957 en 1961 zeker 10.000 baby's en volwassenen door „Contergan" lichamelijk letsel hebben gekregen. In Duitsland alleen al zouden door dit destijds zo geroemde middel 5000 kindertjes mismaakt ter wereld zijn gekomen. Japan: 1000 slachtoffer tjes, Engeland 300, Zweden en Neder land ongeveer 25. Het dossier meldt ook, dat Amerika gespaard is gebleven voor een Conter- gan-ramp. De medische controlecom missie daar had van het begin af het slaapmiddel gewantrouwd. Terwijl „Chemie Grünenthal" haar produkt met gemiddeld 20 miljoen tabletten per maand verkocht, bleven de grenzen van de Verenigde Staten voor Contergan ge sloten. Het onderzoek naar de mogelijk fata le werking van Contergan bij baby's en volwassenen begon in 1961, nadat „Che mie Grünenthal" het produkt uit de han del had genomen. In datzelfde jaar was Contergan op een artsencongres in YVest-Duitsland al verantwoordelijk ge steld voor misvormingen van de vrucht tijdens de zwangerschap en beschadi gingen van het zenuwstelsel bij volwas senen. Het congres achtte de trieste ge boortegolf van misvormde baby's rond de jaren '60 oo kde schuld van Grünen- thal's populaire slaapmiddel. Daarvoor al had de Australische arts Mc Bride een triest verband vermoed tussen mismaakt geboren en vaak na enige weken ten dode opgeschreven kin deren en de Duitse Contergan-tablet. De verklaringen van Mc Bride zijn in het dossier opgenomen en ze schijnen vol gens ingewijden veel gewicht in de ju ridische schaal te leggen. De waarschu wingen van Mc Bride werden in Duits land wel gehoord, maar de mensen die het aanging trokken er niet dadelijk consequenties uit. Onmiddellijk na het stilleggen van de Contergan-verkoop is het vooronder zoek van dr. Havertz en zijn achttien medewerkers begonnen. Zij hoorden in de afgelopen jaren meer dan duizend personen en zij tekenden uit de mond van 150 medische deskundigen verkla ringen op. De commissie deed tijdens dit voor onderzoek ook een opzienbarende ont dekking. Bij het doorzoeken van de fa- briekskantoren vond men documen ten, waaruit bleek dat al tijdens de kli nische proefnemingen met de Conter gan-tablet dus ruim voor het middel op de wereldmarkt kwam een geval van fatale werking bij zwangere vrou wen was geconstateerd. Ook de Grünenthal-advocaten ont- plooiden grote juridische activiteiten tijdens het vooronderzoek. Eén van Westduitslands meest vooraanstaande juristen, professor Dahs, trachtte als raadsman van Grünenthal het open baar ministerie in Aken te bewegen, de Contergan-zaak te seponeren. Dr. Dahs zei te beschikken over wetenschappelij ke rapporten waaruit zou kunnen blij ken dat er geen verband bestond tus sen het slaapmiddel van Grünenthal en de in de jaren 1957 - 1961 opgetreden lichamelijke en geestelijke afwijkingen bij baby's en volwassenen. Kort daarop echter liet professor Dahs weten zich niet meer met de Contergan-affaire te bemoeien. Het monsterproces in het Duitse mijnstadje is niet alleen een langduri ge confrontatie met de gevolgen van een mogelijk onvoldoende veilig farma ceutisch produkt. Het vonnis van de Akense rechtbank kan namelijk van het grootste belang zijn voor de ouders van „Co-^tergan-kinderen", van wie er velen al jaren georganiseerd bezig zijn van „Chemie Grünenthal" een financiële te gemoetkoming te krijgen in de zware kosten die zij voor hun hulpbehoevende kinderen hebben moeten maken. Indien de rechtbank tot de conclusie komt dat Contergan de veroorzaker is geweest van misvormingen bij ongebo ren kinderen, dan kunnen de negen ver dachten veroordeeld worden wegens het toebrengen van lichamelijk letsel. *Met een dergelijk vonnis in de hand kunnen ouders van Contergani-kinde- ren via civiele procedures schadevergoe dingen van „Chemie Grünenthal" eisen. Bij de rechtbank in Aken zijn overi gens al bijna 100 civiele zaken tegen de fabriek aanhangig gemaakt. Deze zijn echter opgeschort totdat vermoede lijk pas over vele jaren het Bundes- gerichtshof in Karlsruhe het allerlaat ste en beslissende woord over de even tuele schuld van Chemie Grünenthal zal hebben uitgesproken. Het proces in Alsdorf is om deze re den ook voor de ouders van Nederland se Softenon-kinderen belangrijk. De Contergan-ramp heeft ook in Neder land slachtoffertjes geëist, hoewel het aantal met thalidomide-afwijkingen ge boren baby's hier ook in verhouding niet zo groot was al in West-Duitsland. Het thalidomide-houdende Contergan van de Chemie Grünenthal kwam in de jaren 1957 - 1960 in Nederland op de markt onder de namen Softenon, Noc- todesidiv en Enterdosediv. Via een en quête van het Nederlandse tijdschrift voor Geneeskunde werden in totaal 25 gevallen van aangeboren afwijkingen bekend. Het betrof hier kinderen van wie de moeder tijdens de zwangerschap een thalidomidepreparaat had gebruikt. De uitkomsten van het onderzoek stemden overeen met overeenkomstige onderzoekingen in het buitenland. Zij duiden volgens het tijdschrift op een samenhang tussen thalidomide-gebruik in de tweede zwangerschapsmaand en het voorkomen van afwijkingen. Van de tot 1 december 1962 in Ne derland bekend geworden 25 gevallen van thalidomide-baby's waren er 14 jongetjes en 11 meisjes. Toen de en quête plaatshad, waren van deze ba by's nog 16 in leven. De enquête gaf als uitkomst dat in 9 gevallen proef monsters van een thalidomide-prepa- raat was gebruikt. In 14 gevallen was Softenon. Noctodesediv of Enterdose div op recept verkregen. Tweemaal was een (Contergan)preparaat verkre gen in Duitsland. Op grond van het onderzoek kwam de redactie van het tijdschrift destijds onder meer tot de volgende conclusies: Er zijn aanwijzingen voor het ver band tussen thalidomie-gebruik in de tweede zwangerschapsmaand en het voorkomen van bepaalde afwijkingen. Deze afwijkingen kunnen door een ge ringe hoeveelheid thalidomide worden teweeggebracht. Het zal maandagmorgen 27 mei niet voor de eerste keer zijn dat in een rechtzaal het met wanhoop en tragiek geladen woord Contergan valt. De slaaptablet van Grünenthal heeft voor gaande jaren ook al tot sensationele processen geleid. Iedereen zal zich de tragiek herinneren die vele tientallen journalisten in een rechtzaal te Luik (België) optekenden, toen daar de jonge moeder Suzanne van der Put en haar huisarts Casters terecht moesten staan. In 1962 doodde een radeloze Suzanne van der Put haar vier dagen oude ba by. Het kindje was ernstig misvormd. In de Luikse rechtzaal verklaarden deskundigen openlijk dat Softenon de misvormingen had veroorzaakt. Suzan ne van der Put werd evenals dokter Casters door het Luikse assisenhof vrij gesproken. Een jaar later speelde zich in de woning van een vrouwelijk arts in Frankfort een nieuw drama af, dat weer op rekening van het thalidomide bevattende slaapmiddel Contergan van Grünenthal werd geschreven. De 33-ja- rige moeder Helga Siderow had de 44- jarige arts Mechthild Petersen weten te overtuigen, dat het voor haar ern stig misvormde kindje het beste zou zijn niet langer te lijden. Op verzoek van de moeder diende de arts het kind drie injecties toe met een slaapmiddel, waaraan het korte tijd later overleed. Het proces tegen de moeder en de arts werd na een dag geschorst en is tot op heden nog niet heropend. HAMBURG De ontevredenheid van de studenten in West-Duitsland en West-Berlijn heeft geleid tot een nieu we reeks protestacties. In München, Bochum en Frankfort riepen studentenleiders op tot stakin gen, als middel tot verzet tegen de wetsvoorstellen inzake de noodtoe stand. In München verklaarde het hoofd van de Beierse bond van metaal arbeiders, Erwin Essel, dat de studen ten niet moeten rekenen op concrete toezeggingen betreffende een algeme ne staking. Wel stelde hij de vorming van een gemeenschappelijke commissie van arbeiders en studenten voor, die zich met maatschappijvraagstukken zou moeten bezig houden. In Bochum werd een oproep tot een algemene staking op 27 mei gedaan. De studenten pleitten daar voor een reeks waarschuwingsstakingen die in een algemene staking zou moeten ein digen. In Frankfort waren studenten en ar beiders het er over eens, dat de om streden wetsvoorstellen over de nood- SYRACUSE (Sicilië) De laatste touwslagers van Syracuse, die door Winston Churchill zijn geschilderd ter wijl zi j aan het werk waren, hebben hun schilderachtige werkplaats in een grot voor goed verlaten. De 80-jarige Vicenzo Ambrogio zei bij het verlaten van de Grotta dei Cordari, (de grot van de touwslagers), waar hij van kindsbeen af heeft gewerkt: „Ma chinaal vervaardigd touw van hennep en synthetische weefsels zijn geen eer lijke concurrentie". Zijn 48-jarige kleinzoon is met hem heengegaan. Ambrogio vertelde, dat de fooien van toeristen, die hun grot bezochten om hen aan het werk te zien, het verlies van klanten niet konden goed maken. Koningen en koninginnen, staatshoof- de en filmsterrren hebben hen bezocht; Churchill stelde zijn ezel in de grot op en schilderde grot en de touwslagers. Ambrogio placht toeristen foto's van het schilderij van Churchill aan te bie den. maar hij herinnert zich niet meer precies, in welk jaar de Britse sfraats- mr het heeft gemaakt. jt was vele, vele jaren geleden", zegt hij. Siciliaanse touwslagers hebben meer dan acht eeuwen lang in de Grotta dei Cordari touw gemaakt. De grotta, die wordt geschoord door enorme zuilen, is een deel van een reus achtige oude steengroeve, „Latomia del Paradiso" (kloof van het Paradijs) ge naamd. DEN HAAG Ook vestigingen in Frankrijk van Nederlandse onderne mingen worden getroffen door de sta kingen, die zich op het ogenblik over geheel Frankrijk voordoen. Zo heeft Unilever bericht ontvangen, dat haar margarinefabriek in Asnière, nabij Parijs, door de stakende arbei ders is bezet. Op deze fab werken omstreeks 1.000 man. Hof met de andere vestigingen van /er in Frankrijk staat, is niet bekend. Van de zijde van de Koninklijke/Shell vernamen wij, dat de Shell in alle fasen van de bedrijfsvoering grote hinder van de huidige situatie ondervindt. Dit geldt voor zowel de aan- en afvoer als de „operations". Op een aantal fabrieken wordt nauwelijks of in het geheel niet meer gewerkt, terwijl de servicesta tions door hun voorraden beginnen heen te raken. Bij de Koninklijke/Shell zijn tot nu toe geen berichten binnengekomen over het bezetten van installaties. Op dit punt bestaat op het ogenblik geen enke le zekerheid. Aangenomen mag worden, dat de an dere oliemaatschappijen in Frankrijk in eenzelfde situatie verkeren. Philips heeft nog geen enkel bericht over staking in en/of bezetting van haar Franse bedrijven ontvangen. Door het wegvallen van de communicatiemoge lijkheden, verkeert men dienaangaande in het onzekere. toestand vele gevaren in zich bergen, maar men kon over te volgen cam pagne niet tot overeenstemming ko men. De 2.800 studenten van de pedagogi sche hogeschool in Bonn begonnen maandag een waarschuwingsstaking van drie dagen, om te protesteren te gen de „rampzalige toestand op onder wijsgebied" Op de vrije universiteit van West- Berlijn bezetten verscheidene honder den studenten het Oostaziatische in stituut. Hun actie richtte zich tegen de directeur, prof. Hans Eckardt, op wie reeds lang niet alleen door de studen ten, maar ook door hoogleraren felle kritiek wordt geoefend. Zo vindt men hem in wetenschappelijk opzicht onbe kwaam, terwijl hij ook beticht wordt van onachtzaamheid, dronkenschap in de collegezaal, anti-semitische uitlatin gen en een beledigend optreden tegen studenten en collega's. De studenten in de psychologie aan de Vrije Universiteit hebben besloten tot volgende week woensdag geen col leges te volgen en zich in plaats daar van te beraden over de kwestie van de wetgeving inzake de noodtoestand. Belgrado Zes jonge Zuidslaviërs, in de leeftijd van 19 tot 24 jaar, zijn maandag in Zagreb (Kroatië) tot ge vangenisstraffen variërend van drieën eenhalf jaar onvoorwaardelijk tot een jaar voorwaardelijk veroordeeld we gens „activiteiten tegen het volk en de staat en verspreiding van vijandige propaganda". Zij hebben volgens het officiële Zuidslavische persbureau Tan- joeg, vorig jaar anti-regeringspamflet ten verspreid. Tanjoeg zegt dat „het proces ondubbelzinnig aantoonde, dat buitenlandse geheime diensten en diver se emigrantengroepen de laatste tijd actiever en agressiever zijn geworden en hun activiteit ook tot ons land wil den gaan uitbreiden." ADVERTENTIE In een vijvertje in het Evoluon vindt u twee kleine, mechanische mannetjes in een roeibootje. Elk trekt aan één riem en zo varen ze hun ronde, nu al een heel jaar lang, op draadloos overgebrachte energie, waardoor zij ook de juiste koers houden. Veel van zulke interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen! Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur le Pinksterdag gesloten 2e Pinksterdag 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant. In 1966 gesticht door Philips. ROTTERDAM Begin volgende maand wordt op de scheepswerf van Vuyk in Capelle aan den IJssel het eerste seismische onderzoekingsschip overgedragen dat in Europa is ge bouwd. Het schip de Lady Glorita is in aanbouw voor de International Offshore Service in Rotterdam. Na de overdracht zal het naar de Verenigde Staten varen om te worden uitgerust met speciale apparatuur. De rederij heeft al een contract voor de Lady Glorita afgeslo ten met een grote oliemaatschappij. Gespecialiseerde schepen als deze worden in Amerika al langer gebruikt. In Europa werden tot nu toe voor het seismisch onderzoek op zee verbouwde kustvaarders of trawlers ingeschakeld. Dc International Offshore Service heeft aan een scheepswerf in Marseille opdracht gegeven het bevoorradings schip Lady Diana te verbouwen tot on derzoekingsschip. Een Franse maat schappij wil er in Midden-Amerika mee aan het werk. De Fransen hebben dit schip gehuurd in de plaats van de Lady Nathalia, die eind maart op enkele honderden kilo meters voor de noordoostkust van Australië bij zwaar weer op een rif was gestrand. Gisteren is beslist dat dit drie jaar oude schip niet geborgen zal worden. Door het slechte weer en de moeilijke positie van het wrak kon het onderzoek naar de bergingskansen pas na bijna anderhalve maand worden afgesloten. De Lady Nathalia omgeven door on diepten en riffen was per schip niet te bereiken. De experts voeren met een rubberboot tot in de omgeving van het wrak. Het laatste stuk moest zwem mend worden afgelegd. CAIRO Twaalf mensen zijn dood getrapt, elf kinderen en een man wer den ernstig gewond en nog drie men sen kwamen om het leven in de ver keersopstopping toen duizenden men sen zich verdrongen om zondagavond de verschijning van de Heilige Maagd te zien. Zij zou verschenen zjjn voor een van de ramen van de Koptische kerk van de H. Michael. In minder dan een kwartier ver spreidde het nieuws over de verschij ning zich in Shoubra, de dichtst be volkte buitenwijk van Cairo en man nen, vrouwen en kinderen holden gil lend en schreeuwen ddoor de straten. Een toeschouwer zei: „Het leek op de dag des oordeels zoals die in de Bijbel staat" en een ander: „Vrouwen op blote voeten, sommigen met hun baby's op de arm, renden door de stra ten, velen struikelden en kropen en werden door anderen vertrapt. Later werd meegedeeld, dat paus Kyrollos VI, hoofd van de Koptische kerk, een beroep heeft gedaan op het Egyptische volk geen geloof te schen ken aan geruchten over verschijningen van de Heilige Maagd in kerken in Cairo. ADVERTENTIE (m) (4 personen) 1 kg vis, zout, 1 ei, 1 lepel melk, bloem, boter of marga rine, 2 citroenen, peterselie. De vis met wat zout inwrijven en 20 minuten laten in trekken. Door losgeklopt ei met melk en vervolgens door bloem wentelen. Bakken in veel gebruinde boter of mar garine op niet te fel vuur. Wat citroensap, fijn gehakte peterselie, en de overge bleven boter over de vis doen. Vraag recepten bij uw vishandelaar of b|J het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaar8eweg 20, Den Haag. WASHINGTON Een nie geïdenti ficeerd vliegtuig heeft maandag twee bommen geworpen op Port-Au-Prince. Een van de bommen viel vlak bij het presidentiële paleis. Een en ander werd meegedeeld door de Haïtiaanse ambas sade in Washington. Later heeft de ambassadeur van Ha iti, Arthur Bonhomme, meegedeeld dat 'n onbekend vliegtuig kleine oefen- bommen liet vallen in Port Au Prince, terwijl twee andere toestellen bommer lieten vallen op Cap Hatiën en daar een kleine groep gewapende manner aan land zetten. Een van de bommen viel zonder vee schade aan te richten bij het paleis var, president Duvalier en een andere bom met Amerikaanse kentekens op het mi litaire vliegveld van Port Au Prince. De mannen die aan land gezet wer den, holden naar een nabijgelegen bos en verdwenen, aldus berichten van Ha iti. De Amerikaanse ambassadeur Frits Moise in Haïti verklaarde, dat er eni ge doden en gewonden waren. Onder de gewonden bevonden zich twee adjudan ten van Duvalier. De president was echter de politieke en militaire toe stand nog volkomen meester. De ambassadeur deelde mee, dat het vliegtuig vier bommen had laten vaiien, waarvan één op het presidentiële pa- DUVALLIER leis, een op het oude vliegveld, dat nu alleen door de Hatiaanse luchtmacht wordt gebruikt, een derde bij stalletjes in het Park Campo de Mayor en de laatste op een niet nader aangegeven plaats Volgens hem kon uit opschriften op de bommen worden afgeleid dat zij van Amerikaanse herkomst waren. President Duvalier, „papa doc" is 'n voormalige plattelandsarts die sinds 1957 aan de macht is. Sinds zijn verkiezing voert hij een ab soluut en bijna feodaal bewind, ge- teund door de zeer gevreesde geheime oolitie. (Ton Ton Macoutes). Hij heeft de grondwet zodanig gewij zigd dat hij voor het leven tot staats hoofd is aangewezen in plaats van voor Ie aanvankelijke ambtstermijn van zes jaar. Volgens de Haïtiaanse ambassadeur bij de Dominicaanse Republiek, zijn bij de luchtaanval de privé-vertrekken van Duvalier in het paleis verwoest. In kringen van Haitiaanse ballingen te San Domingo wordt gezegd dat zwaargewapende guerrillastrijders bin nen enkele uren na hun lading in Haiti als voorhoede van een grote invasie strijdmacht een militaire post hebben veroverd en een radiozender geïnstal leerd, en nu proberen een algemene op stand te ontketenen. Volgens deze krin gen staan de invasieleiders in nauw contact met Duvaliers verbannen schoonzoon, kolonel Max Dominique, die vorig jaar juli door de president uit het leger werd ontslagen toen hij zich in Genève bevond. Duvalier beschul digd hem van desertie, muiterij en ver raad. De guerrillagroepen zouden be staan uit Europese huurlingen en Haiti aanse ballingen, en afkomstig zijn v? Cuba. DEN HAAG De stakingen in Frank rijk veroorzaken moeilijkheden voor het Nederlandse vervoer. De Nederland se Spoorwegen hebben de verladers la ten weten, dat er geen wagonladingen en stukgoederen naar Frankrijk worden aangenomen. Het NOB-wegtransport heeft de vervoerders de raad gegeven voorlopig maar af te wachten hoe de toestand zich ontwikkelt. Alle grensovergangen in Frankrijk zijn gestremd voor goederenvervoer per trein. Alleen gesloten treinen met brandstoffen worden nog toegelaten. In Le Bourget en Pantin in de buurt van Parijs, waar verschillende grote Nederlandse wegvervoerders loodsen hebben, is gistermiddag om een uur het douanepersoneel in staking gegaan. Of er op deze stations, waar de doua ne de Nederlandse goederen inspecteert, veel vrachtauto's zijn gestrand, was bij het NOB niet bekend. Wel was er bij de organisatie bericht binnen gekomen, dat juist voor het uitbreken van de sta king twee auto's geladen met chocola de, waren aangekomen. Na ontvangst van de reisdocumenten marcheerden de douanebeambten af. De tuinbouw beleefde gisteren een onverwacht voordeel aan de stakingen in Frankrijk. Door het wegvallen van de aanvoer van tomaten uit Marokko was er een grote vraag van Franse importeurs naar dit produkt. Ook uit Zwitserland, dat eveneens tomaten uit Marokko importeert, kwamen flinke be stellingen binnen. De dagelijkse waarde van onze export naar Frankrijk bedraagt 6,75 miljoen gulden. Uit Frankrijk wordt voor ruim 5,25 miljoen in ons land ingevoerd. A Gewapende gendarmes hebben de wacht betrokken voor het gebouw van de Radio, nadat zij de stakers hadden verdeven. LUXEMBURG Premier Pierre Werner van Luxemburg heeft maandag gedreigd het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven, als de socialisten met wie zijn christe- lijke-sociale partij de regering vormt, hem niet eenstemmig steunen. De eer ste minister liet dit dreigement horen, nadat de socialistische fractieleider Ro bert Krieps op een partijcongres vorige week had gezegd, dat Werner „niet uit het hout van werkelijke premiers is ge sneden". Hij verweet de regering, dat zij niet de nodige hervormingen op landbouw- en transportgebied tot stand had gebracht. De socialisten gaan morgen op een speciale bijeenkomst de nu ontstane si tuatie bespreken. Het parlement waar van de zittingsperiode van vijf jaar in juni 1969 afloopt, telt nu 22 leden van de sociaal-christelijke partij, 21 socia listen, zes (conservatieve) liberalen, vijf (pro-Russische) communisten en twee afgevaardigden van de „onafhan kelijke beweging", een anti-Duitse groe pering. DJAKARTA De bevolking van het Indonesische eiland Nila, enkele dui zenden zielen groot, is overgebracht naar Banda in verbapd met de uit barsting van de op Nila gelegen vul kaan Berapi op 7 mei. Bij de uitbar sting zijn geen slachtoffers gevallen. LAGOS (Nigeria) De troepen van de federale regering hebben maandag Port Harcourt bezet, Biafra's voor naamste verbinding met de buitenwe reld. De Biafranen zijn nu geheel om singeld. De leider van de Ibo's, It. kolonel C. Odoemegwoe Ojoekwoe (34), heeft ge zworen de strjjd liever op guerrilla-ma nier voort te zetten dan zich over te geven. De Nigerianen hebben een voorstel van Ojoekwoe in zijn rede van zondag, zonder meer verworpen. Enkele uren nadat de federale troepen Port Harcourt hadden bezet, stelde Ojoekwoe voor een volksstemming te houden onder de niet-Ibo's, die niet in Biafra willen wo nen. Dr. Okoi Arikpo, de gevolmachtigde voor Buitenlandse Zaken vond het voor stel belachelijk en vroeg: „op wiens ge zag regeert hij die gebieden". Door de inname van Port Harcourt is nu practisch alle gebied dat door niet-Ibo's wordt bewoond, door de re geringstroepen ingenomen. Van regeringszijde wordt vernomen, dat het Nigeriaanse leger van plan is de omsingeling te handhaven en niet met Ibo-gebied binnen te trekken, om dat dat zou kunnen leiden tot een van de bloedigste momenten uit deze oorlog. Deze politiek van omsingeling zou er op gericht zijn de Biafranen de kans te geven af te zien van afscheiding op de vredesbesprekingen die donderdag in Kampala moeten beginnen. Maar Ojoekwoe liet in zijn rede voor radio-Biafra geen tekenen van bereid heid tot overgave merken. Integendeel, hij riep op tot hernieuwing van de strijd en kondigde zelfs guerrillamethodes aan. Nu Port Harcour4 in handen van de regering is, hebb' 'e Biafranen niet langer een landing in voor de Super- constellations die wapens vervoeren uit Lissabon. Naar men aanneemt hebben AMSTERDAM Tegen het eind van het jaar krijgt het Amsterdamse sleep boot- en transportbedrijf Reederij v.h. Gebr. Goedkoop de beschikking over een zogenaamde Magnusbok. Dit is een drijvende bok van het moderne type dat het Hamburgse bergingsbedrijf Ul- rich Harms gebruikt. Vijf van deze werktuigen werden on der meer ingezet bij de berging van het Westduitse vrachtschip Hornland uit de Nieuwe Waterweg. De Arnhemse Scheepsbouwmaat schappij in Arnhem zal deze bok bou wen. Hij werd ontworpen door het technisch bureau ir. W. den Bier in Dordrecht, dat ook betrokken is ge weest bij de constructie van de bokken voor Harns. Het zestig meter hoge werktuig kost ongeveer twee miljoen gulden. zij nog drie vliegvelden voor kleine toestellen. Vanuit Loesaka in Zambia wordt ver nomen dat Zambia maandag Biafra for meel heeft erkend. Zambia is het vier de Afrokaanse land dat de afgeschei den provincie erkent. De minister van Buitenlandse Zaken van Zambia, Reuben Kamanga, zei op een persconferentie: „wij zijn er van overtuigd, dat de erfenis van haat, die door deze verschrikkelijke oorlog wordt achtergelaten, het onmogelijk heeft ge maakt een basis te vinden voor de po litieke eenheid van Biafra en Nigeria". MOSKOU De oudste man ter we reld heeft gisteren zijn 163ste verjaar dag gevierd. Hij voelt zich nog uitste kend. Een en ander werd meegedeeld door het Russische persbureau Tass. Shirali Mislimov heeft deze heuglij ke dag doorgebracht in zijn geboorte dorp Or Barzavu in het Kaukasusge- bergte. Op zijn verjaardag is een ach ter-achter kleinzoon geboren, zijn 187e afstammeling. Mislimov is bijna nooit ziek, hoort en ziet nog steeds uitstekend en werkt nog in de openlucht. Mislimov ontving gelukstelegram men uit alle delen van de wereld, ook uit de Verenigde Staten. De oude man krijgt in zijn land veel publiciteit en men heeft zijn bewering dat hij in 1805 geboren is als waar aangenomen hoe wel er geen officiële bewijzen voor zijn. ADVERTENTIE Gevoelt U zich onzeker met Uw KUNSTGEBIT? Met behulp van Dentofix kunt U weer olies kauwen!. Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele dag door het 's morgens eerst even met het spe ciale Dentofix-poeder te bestrooien. Dit on schadelijke, smaakloze hechtmiddel ver leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag een stevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lachen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden te geraken. Als U iedere och tend waf Dentofix op de gebitsplaat strooit, kunt U verder vergeten, dat Ueen kunstgebit draagt. Probeert U het eens; U zultjiieteen het verschil constaterenl Meer dan 40.000 tandartsen in de gehele wereld raden hun patiënten aan Dentofix te gebruiken. Het is verkrijg baar in alle apotheken en drogisterijen a f. 2,35 per plastic strooiflacon.

De Vallei | 1968 | | pagina 13