Veenendaals dagblad Alle c.a.o. s - ook meerjarige - een half jaar langer van kracht FRANSEN HAMSTEREN IN PANIEK Christen-democraten en communisten winnen bij verkiezingen in Italië Buiten J Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Minder belasting voor de laagstbetaalden Nou, een litertje dan Droger weertype union matrassen DR SPOCK VOOR GERECHT Voor Nederland evenwichtige loonontwikkeling bepleit NOTA OM LOONGOLFTE BETEUGELEN EN WERKLOOSHEID (MET 150 MILJOEN GULDEN EXTRA) TE BESTRIJDEN DE GAVLLE BLIJFT ZWIJGEN Regering houdt meerderheid Bakkersvrouw neergeschoten door Turk Parlement lachte Bondsrepubliek mag noodwet spoedij ken NOORS SCHIP IN BRAND Door Europese Commissie Kleuter onder vaders auto Samenzwering in Djakarta ontdekt DEN HAAG - Hei kabinet De Jong wil met drie maat regelen de „loongolf" bedwingen en de werkloosheid bestrijden. Veronica Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385—10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei' opge richt in 1926. Uitg.: Wegener s Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di.p do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 21 MEI I968 - 42e JAARGANG no. II9 MINISTER ROOLVINK tegemoetkomingen Alle c.a.o.'s, die dit jaar zijn afgesloten of nog rond komenworden met een half jaar verlengd. Dit geldt ook voor de meerjarige contracten. Met deze beslissing grijpt de regering nu niet in in de vrijere loonpolitiekmaar deze adempauze99 heeft wel tot gevolg dat er minder beslag wordt gelegd op de in 1969 beschikbare ruimte voor loonsverhogingen. Er komt 150 miljoen gulden extra beschikbaar voor de bestrijding van de werkloosheid. Hoewel dit bedrag pas op de begroting voor 1969 zal staan kan toch wel met aanvullende werken worden begonnen as de werkloosheid tegen de komende wintermaanden weer oploopt. PARIJS Paniek greep gisteren het Franse volk aan. De banken werden bestormd. Zij moesten in de loop van de middag sluiten bij gebrek aan contant geld en door staking. De Fransen, geconfronteerd met een totale staking die gisteravond reeds zes miljoen man omvatte, proberen in te slaan wat rij kunnen krijgen; benzine, levensmiddelen, lucifers In het algemeen bleef het gisteren rustig in Parijs. Laat in de middag pro beerden enkele extreem-rechtse elementen het gebouw van de Opéra te bezetten hetgeen hun inderdaad ook gelukte, maar een uur daarna werden zij vrij snel door een detachement van de territoriale veligheidstroepen eruit geranseld. C_7 ROME De communisten en de christen-democraten de grote vijan den in Italië's politieke leven hebben beiden stemmenwinsten behaald, in de verkiezingen voor een nieuw Italiaans parlement. De coalitiepartners van premier Aldo Moro, de verenigde socialisten, leden een stembusnederlaag. De „links-van- het-midden" coalitie heeft niettemin haar parlementaire meerderheid behou den. Uit de verkiezingsuitslagen blijkt een wijdverspreid herstel van vertrouwen in de christen-democraten van premier Aldo Moro. In 1963 leed de partij een aanzienlijk verlies. Hetzelfde kan gezegd worden van de communistische partij, de grootste van de westerse wereld. Bij de verkiezingen van zondag en maandag zijn stemmen van de kleinere partijen toegestroomd naar de twee ADVERTENTIE /Aver de ereprijsjes van gisteren wil ik nog enige regels schrijven. Niet om u te herinneren aan ettelijke soor ten, die in ons land voorkomen, want aan de gewone ereprijs of veronica valt reeds genoeg plezierigs te bele ven, zoals blijkt uit het m.i. te weinig bekende boek van wijlen dr. Jac. P. Thijsse „Omgang met Planten" waar in er vele bladzijden aan gewijd zijn. Onder de naam Damandré komt zij 'als lentebloem in vele minnegedichten voor. Overigens 'jestaan er op aarde wel 'n 150 soorten van en ge moet wel een hele piet in de botanische weten schappen zijn, om die, of zelfs maar de helft, te kennen. Sommige bezit ten polsdikke stammenVervolgend de „Buiten"-afl. van gisteren wil ik er aan de hand van prof. De Wit „De wereld der planten" nog aan toevoe gen, dat men de naam der Heilige Ve ronica ook wil construeren uit „vera una icon" d.w.z. de enig ware afb.; deze staat onuitwisbaar op de zweet doek van Christus aan het kruis en kreeg eeuwigheidswaarde door de lichtblauwe geaderde bloemen, die Zijn beeltenis volgens zeer oude voor stelling tonen. Behalve de 21 Ne derlandse soorten ereprijs, kan men vele bastaarden vinden, alsook z.g. vluchtelingen uit tuinen. Sommige hebben rose, lila of witte bloemen, andere donkerblauwe, de ene bloeit al in maart als een der vroegste lente- planten en wordt op de akker door 'n andere soort opgevolgd, maar alle ve ronica's zijn éénjarig en geven als on kruid zodanig wordt dit mooie ge was betiteld weinig hinder al kunnen ze zich door de kruipende wortelstok snel voortplanten. 21-5-1968 A. B. WIGMAN groten. Een uitzondering vormen de re publikeinen, de derde partner in Moro's vijf jaar oude coalitie. Deze kleine par tij behaalde verbazingwekkende stem menwinsten. Haar stemmenpercentage voor de Senaat verdubbelde in verge lijking met 1963. In tegenstelling tot de verwachtingen verloopt het tellen van de stemmen on danks het gebruik van elektronische ap paratuur traag. Volgens een volledige uitslag van de Senaatsverkiezingen, heeft Moro's coalitie daar drie zetels ge wonnen. De coalitie beschikt thans over 183 van de 315 senaatszetels. De einduitslag van de kamerverkie zingen is nog niet geheel bekend, maar wel staat vast, dat het verloop daar hetzelfde is. Alle rechtse partijen gingen achter uit. De liberalen, die voor de vrije on dernemingsvorm en minder staatstoe zicht zijn, zagen hun stemmenpercenta ge dalen van 7,5 tot 6,8. Vijf jaar gele den behaalden zij grote winsten. Uit de uitslag blijkt, dat op grote schaal proteststemmen zijn uitgebracht dat zijn stemmen voor uiterst links of stembiljetten, die blanco of ongeldig in de stembussen zijn gedaan. De verenigde socialisten schijnen in beide richtingen stemmen te hebben verloren ontevreden aanhangers van de linkervleugel zijn naar het kamp van communisten en PSIUP gegaan en even ontevreden aanhangers van de rechtervleugel verdwenen naar de chris ten-democraten. De fascisten en monarchisten, die hun partijen de rug toekeerden gingen even eens naar de christen-democraten over, die 'n uitgesproken conservatieve vleu gel bezit. ADVERTENTIE HOTEL-REST. Thans zalen „DE KLOM P" tot 200 personen. KAATSHEUVEL Op de binnen plaats naast haar bakkerswinkel in de Erasstraat in Kaatsheuvel is de 38-ja- rige mevrouw Tonny Koster- van Kuijk, moeder van een tienjarige meis jestweeling, gistermorgen door een Turk met een pistool neergeschoten. De vrouw, die juist uit haar auto wilde stappen, werd door drie van de zes afgevuurde kogels levensgevaarlijk gewond. De 34-jarige Turk M. C., die in de zelfde straat woont, vluchtte over de zandhopen in de opgebroken straat de velden in. Na een kwartier werd hij door rijkspolitiemannen in een rogge veld, een eind buiten het dorp, gear resteerd. Hoewel hij het geladen pis tool nog bij zich had, liet hij zich ge willig naar het bureau brengen. Bekend was dat de Turk en de vrouw al enige tijd op gespannen voet met elkaar stonden, omdat C. een re kening van 242 gulden niet wilde beta len. BOXTEL In het ziekenhuis in Box tel overleed de 17-jarige M. van Weert uit Boxtel, die zondagavond laat in Oir- schot met zijn bromfiets tegen een boom botste. Er komt een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari, die moet worden gezien als een voor schot op de verschuiving van de directe naar de indirecte belastingen. Deze laat ste zullen op 1 januari 1970 hoger wor den. Het is de bedoeling om speciaal de belastingvrije voet op te trekken, zodat de laagstbetaalden het meest profiteren van deze verandering. De eerste twee maatregelen zijn be kend gemaakt in een nota over het loon- en werkgelegenheidsbeleid, die de mi nisters Roolvink (sociale zaken), Witte- veen (financiën) en De Block (econo mische zaken) bij de Tweede Kamer hebben ingediend. De belastingverlaging werd door mi nister Witteveen in Den Haag aange kondigd. Er komt een nota van wijzi ging op het wetsontwerp inzake de be lasting op de toegevoegde waarde (B.T.W.), waarin de regering haar voor nemen voor de vervroegde belasting verlaging officieel bekendmaakt. Men de verder elders in dit nummer „Minister Roolvink denkt aan verho ging AOW. AWW en kinderbijslag." nmWHranWanMnmMWWMMMmMmnm» LONDEN De moeilijkheden van president De Gaulle kunnen bij de Britse wetgevers maar weinig sympathie wekken daar hij (De Gaulle) de man is die Engeland uit de EEG houdt. In het Lagerhuis in Westminster kwam het tot een lachuitbarsting, toen de voormalige Labour- minister van Defensie, Emmanuel Shinwell ironisch de minister van Buitenlandse Zaken, Michael Ste wart vroeg: Zoudt u met het oog op de stand van zaken in Frankrijk op het ogen blik een boodschap aan de generaal willen sturen, en hem meedelen, dat wij niet bereid zijn toe te tre den tot de EEG, voordat Frank rijk orde op zaken heeft gesteld? Later heeft de conservatief, Nor man St. John-Stevas Stewart voor gesteld, de Amerikaanse- en Nrd- Viëtnamese afgevaardigden uit te nodigen, hun vredesbesprekingen „van de chaos van Parijs" over te brengen naar Londen, „waar dank zij het parlementaire sys teem" de orde verzekerd is. Voor de benzinepompen staan lange rijen auto's. In de winkels wordt ge vochten om de laatste blikken conser ven. Het verkeer op de weg is een vol slagen chaos. Al het openbaar vervoer ligt stil. De stakingen blijven zich uitbreiden. Behalve in Bordeaux wordt in alle Franse havens gestaakt. Vandaag zul len ook de taxichauffeurs staken. STIL Bij dat alles zwijgt president De Gaulle als een sfinx. Vóór vrijdag zal hij niet spreken. De regering doet even min iets. Het wachten is op drie din gen: Het debat dat heden begint in de Kamer, waar een motie van wantrouwen wordt behandeld tegen de sociaal-economische en de onderwijspo litiek van de regering De wending die de stakingsactie zal nemen en de houding van de vak bonden, die nog steeds geen algeme ne staking hebben geproclameerd De rede die De Gaulle vrijdag zal houden. Geallieerden zullen toestemming verlenen LONDEN Amerika, Engeland en Frankrijk zijn naar vernor-jcnj wordt, bereidt spoedig officieel de bevoegd heid over te dragen om in West-Duits- land burgeronlusten of revolutionair op roer te onderdrukken. Deze bevoegd heid hadden de drie geallieerden als bezetters na de tweede wereldoorlog. De overdracht zal in de komende week plaats hebben en zal samenvallen met de procedure in de Bondsdag, die de Bondsrepubliek de bevoegdheid geeft alle interne noodtoestanden zelf af te handelen. Franse automobilsten hamsteren ben zine nu het personeel van de raffina derijen zich bij de stakers heeft aange sloten. De auto raakt men ook niet meer kwijt. De garage is vol met langparkeer- ders. LONDEN Het 5000-ton metende Noorse passagiersschip Blenheim van Fred Olsen's lijn, dat de dienst onder houdt tussen Oslo en New Castle staat in brand, 170 mijl buiten de Deense westkust. Het schip heeft 167 passagiers aan boord. De Blenheim is voor rekening van Olsen in Engeland gebouwd en opgele verd in 1951. Het schip, dat voornamelijk als pas sagiersschip is ingericht, vervoert ook vracht tussen Noorwegen en Engeland. In de Amerikaanse stad Bolton is het proces begonnen tegen de kinderarts Ben jamin Spock en vier anderen, die ervan worden beschuldigd dienstplichtigen tot dienstweigering te hebben aangezet. De beklaagden kunnen maximaal tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar worden veroordeeld. Op de foto de aankomst van dr. Spock bij het gerechtsgebouw. Links naast hem zijn echtgenote. BRUSSEL De Europese commis sie meent, dat de Nederlandse rege ring er bovenal naar zal moeten stre ven, dat de loonontwikkeling binnen de grenzen blijft, die voor een evenwich tige groei van de volkshuishouding no dig zijn. In een conjunctuuroverzicht over het eerste kwartaal van dit jaar, dat vandaag in Brussel is gepubliceerd verklaart de commissie dat ook betere voorwaarden moeten worden gescha pen om loonstijgingen zoveel mogelijk ten goede te doen komen aan de vor ming van besparingen. De vrees, dat de loonstijging in Ne derland aanmerkelijk zou kunnen uit gaan boven de ramingen van de Ne derlandse autoriteiten is gerechtvaar digd gebleken, aldus het verslag. De ontwikkeling van het totale loonipko- men zal in 1968 vooropgezet dat geen fundamentele wijzigingen in het systeem van vrije loonvorming worden aangebracht niet de aanvankelijk verwachte vertraging ondergaan, maar sneller stijgen dan vorig jaar, evenals de prijzen. Over de ontwikkeling van de Europe se Gemeenschap als geheel stelt de commissie vast, dat tot eind van dit jaar een voortduren van de vrij snelle economische expansie verwacht wordt. Wel zou de stijging van de uitvoer naar landen buiten de EEG langzamer kunnen worden, zij het ook in een door onzekere factoren nog niet nauw keurig te bepalen omvang. Er kan echter gerekend worden op een snellere uitbreiding van de bin nenlandse bestedingen, die zelfs nog krachtiger zou kunnen uitvallen dan tot dusver kon worden verwacht. Dit steunt in de eerste plaats op een onver wacht snelle toeneming van de binnen landse bestedingen in Duitsland, met name voor investeringen, alsmede op de te verwachten effecten van de jong ste stimuleringsmaatregelen in Frank rijk en België. De hiermee verband houdende verlenging van arbeidsduur GARIJP De driejarige VVietske Kootstra uit het Friese Garijp is gister morgen onder de melkwagencombina tie van haar vader geraakt. Bij aan komst in het ziekenhuis bleek zij te zijn overleden. TILBURG Op de Ringbaan-Oost in Tilburg is maandagavond de 66-jarige P. Hornix, toen hij te voet de weg over stak, door een personenauto overreden. en toeneming van werkgelegenheid doen niet in de laatste plaats ook een duidelijk snellere expansie van het ge- zinsverbruik verwachten. Een en ander leidt tot de verwach ting, dat het brutoprodukt van de EEG (in constante prijzen gerekend) van 1967 op 1968 met circa 5 procent zou kunnen toenemen. Tegelijkertijd moet echter gerekend worden op een nog sterkere verslechtering van de han delsbalans dan oorspronkelijk werd aangenomen. De prijsontwikkeling zal rustig blijven, zo verwacht men. DJAKARTA Te Djakarta Is be kendgemaakt, dat een communistische samenzwering om president Suharto en 19 zijner meest vooraanstaande ge neraals en ministers op 9 maart te ver moorden, verijdeld is. De massala aanslag zou op die da tum zijn een mohammedaanse feest dag zijn gepleegd op het moment dat Suharto en zijn naaste medewer kers in de moskee op het terrein van het Merdekapaleis voor een gebed knielden, aldus verklaarden zegslieden in het paleis van Suharto. Dagen te voren ontdekten manschap pen van de veiligheidsdienst de sa menzwering. Een kapitein van het leger en een aantal soldaten werd gearres teerd, aldus de zegslieden. Tevens wer den enkele journalisten gearresteerd. Dit was de eerste poging tot moord aanslag op het leven van Suharto sinds hij president Soekarno anderhalf jaar geleden na een mislukte commu nistische staatsgreep op 30 september 1965 tot aftreden dwong. Soekarno heeft in Indonesië nog steeds veel volgelingen. De Indonesische communistische par tij werd verboden en gedecimeerd in een bloedbad na de mislukte staats greep, die zes generaals het leven kos te. Suharto kampt op het ogenblik met een golf van impopulariteit, als gevolg van de harde maatregelen, die moeten worden genomen om de economie van Indonesië weer in de juiste banen te brengen. Volgens militaire zegslieden waren de samenzweerders voornemens handgra naten in de kleine moskee te gooien, terwijl Suharto en zijn gevolg in gebed verzonken waren. Men rekent dat de staking op zijn minst een week zal duren en dat in de komende dagen de chaos nog verder zal toenemen, tot het hele land ver lamd ligt. Deze week is er niets te verwachten in de richting van een oplossing. Woensdag wordt er in de Kamer ge stemd over de motie van wantrouwen. Iedereen wacht dus af of de regering- Pompidou misschien ten val wordt ge bracht. Donderdag is Hemelvaartsdag, een vrije dag, en vrijdag spreekt De Gaulle pas. Zaterdag werkt niemand. Zo zal het dus begin volgende week worden eer er een eerste poging kan worden gedaan om terug te keren naar normale toestanden. MOTIE Het debat over de ingediende motie van wantrouwen in de Kamer begon vanmiddag te 16.00 uur. Het zal twee dagen duren. De regering komt twee stemmen te kort voor de volstrekte meerderheid en kan volgens Reuter niet langer met ze kerheid rekenen op de centrum-leden en onafhankelijken die de regering tot dusver steeds van een overwinning verzekerd hebben bij de stemming over moties van wantrouwen. Het centrum, met 42 stemmen, zou verdeeld zijn over het uitbrengen van zijn stem bij de aanstaande stemming. De rechtervleugel van het Gaullisti sche verbond, onder leiding van Giscard Valéry d'Estaing, schijnt evenmin nog een vast standpunt ingenomen te heb ben. Giscard 'dEstaing heeft gezegd, geen regeringscrisis te zullen uitlokken tenzij hij hiertoe genoopt zou worden door een ernstig nationaal vraagstuk. De enige afvallige Gaullist, het lid van de linkervleugel René Apitant, zal naar verwachting niet meer dan twee of drie anderen meekrijgen bij de stem ming tegen de regering. Maar zelfs dat zou doorslaggevend kunnen zijn, al dus Reuter. M1TTERAND De Franse niet-communistische linkse federatie (F.G.D.S.) van Francois Mit terrand heeft maandagavond laten we ten, dat zij ten volle bereid is rege ringsverantwoordelijkheid te aanvaar den. „Wij stellen ons volledig kandidaat voor de regeringsmacht. Wij zullen on ze verantwoordelijkheden niet ontwij ken", zei Claude Fuzier, lid van het po litieke bureau van de FGDS. „In ver volg op de besprekingen die wij maan dag reeds voerden met de vakbondsor ganisaties zullen wij de communisti sche partij een ontmoeting voorstellen, die misschien dinsdagavond kan plaats hebben", zei hij. Fuzier deelde mee dat zijn partij ook in contact wil treden me,t de nationale bond van onderwij zend personeel en de Franse Studen- tenbond UNEF. Kort na twee uur vannacht brak in de Sorbonne brand uit. De brandweer was het vuur snel meester, maar een opslagplaats werd verwoest. Men ver moed dat de brand is aangestoken. Met ingang van vandaag staakt het voltallig personeel van de Franse ra dio en televisie (O.R.T.F.), met uitzon dering van een aantal mensen die be last zijn met de verzorging van een on partijdige voorlichting, zo heeft het vak bondscomité van de ORTF in een com muniqué bekendgemaakt. Het eist een fundamentele wijziging in de structuur van de Franse radio en televisie, die en objectieve voorlichting moet garan deren. In de eerste plaats moesten de directie en de hoofden van de actuali teitsafdelingen worden ontslagen. Franse bankiers en wisselarbitrage- agenten hebben vanmorgen geen koers voor de Franse franc opgemaakt. De Franse Kanaalboten naar Groot- Brittannië zijn vandaag niet uitgeva ren. De centrale spaarbank, een rege ringsinstelling heeft laten weten, dat de kantoren gesloten zullen blijven en dat het personeel dan zal bijeenkomen om te beslissen over een staking. Zie ook elders in dit nummer. (Van onze weerkundige medewerker) Fr zijn aanwijzingen dat het al eer- der door de Engelse weerkundi gen en Nederlandse amateur prof eten aangekondigde drogere weertype nu is aangebroken. Zware regendepressies er bevindt zich zo'n systeem in het Alpenge bied zullen vermoedelijk op afstand blijven en wij verwachten in de ko mende dagen inclusief Hemelvaarts dag op de meeste plaatsen in Gelder land dan ook droog weer met toene- nemende kans op zonnige perioden. De temperatuur wordt nog wel niet direct zomers, maar de middagwaar den zullen wel enige vooruitgang te zien geven in de richting van 15 gra den C. De nachten blijven vooreerst koud, met plaatselijk vorstgevaar. Wanneer de Engelse prognose uitkomt zal het tot medio juni aanzienlijk droger zijn dan daarvoor, met ten hoogste enkele onbestendige inzinkingen, waarvan één omstreeks 1 juni.

De Vallei | 1968 | | pagina 1