V-directeur Ben de Vries meent: We moeten oppassen dat Betuwe geen tweede Scheveningen wordt want dan is het gebied verloren Recreatie is geen luxe meer, maar een noodzaak Lienden en Echteld werken samen aan project van een miljoen Veiling Septer Tiel BERT JANSEN WORDT GROTE SENSATIE VAN „STICK TO STICKS" Rhevo-teams daalden in 2e competitiehelft Elster jeugd gaat op reis Afrikaans olifantje hij Ouwehand Veel pech voor Jan Sandbrink Weer collecte Rode Kruis AGENDA MARKTEN Morgen geen spreekuur DSA'ers gaan naar Duitsland Behoefte Ergerlijk Situatie Wielrennen DINSDAG 21 MEI 1968 GROOT RECREATIEPARK IN DE MIDDEN-BETU WE KESTERESi De Betuwse gemeenten Lienden en Echteld hebben gezamenlijk pionnen voor de aanleg van een groot re creatieparkwaarvan de totale kosten ruim één miljoen gulden zullen bedragen. Als de gemeenteraden van beide dorpen ak koord gaan met het huidige schets planzal het landschapsarchitectenbureau van ir. Jl allen in Roermond opdracht worden gegeven voor het definitieve ontwerp van het park. De onlangs geopende camping Lien- deboszal in de nabije toekomst een be langrijk onderdeel vormen van het recrea tiepark en is bedoeld als springplank voor het uiteindelijke project. De gezamenlijke plannen van Lienden en Echteld werden onthuld tijdens een voorlichtingsdag, die was georganiseerd door de stichting J I f Gelders Rivierengebied. Tijdens een excursie naar récreatiebedrij- ven in KesterenEchteldLienden en Zoe- len, werd een bezoek gebracht aan de nieu we camping Liendebos"De gemeente secretaris van Lienden de heer J. Baars was hier aanwezig voor een nadere uit eenzetting van de plannen. Het Liendebos, waarin de camping met de gelijkluidende naam wordt aan gelegd, behoort tot het grondgebied van de gemeente Echteld. De grond is ech ter eigendom van de Stichting Fonds Hulpbetoon aan de Arbeidende Klasse in de buurtschap Meerten. Burgemees ter, wethouders en gemeente-secretaris van Lienden vormen de commissie van toezicht, van het Fonds vandaar de sa menwerking Echteld-Lienden. Het Liendebos is vijftien hectare groot en grenst aan een grote plas. De huidige plannen omvatten een pavil joen, dat boven de plas zal worden ge bouwd, een restaurant, een kanovijver, een camping (reeds uitgevoerd), een speeltuin en een zwembad. De uitvoe ring van het project komt in handen van een particulier, die hiertoe reeds heeft besloten. De gemeenten Echteld en Lienden zullen gezamenlijk ongeveer vijfduizend hulden beschikbaar moeten stellen voor het definitieve ontwerp van ir. J. Vallen, die in de Betuwe geen on bekende is. Onlangs stelde' ir. Vallen een recreatieschets samen over het Gelders Rivierengebied. Hierin kwam het project in Lienden reeds voor. „Recreatie is geen luxe meer, maar het is in de loop der jaren een behoefte geworden. De huidige manier van wo nen en werken heeft de noodzaak van recreatie met -zich meegebracht". Dit waren de woorden van de directeur van de VVV Gelders Rivierengebied, de heer Ben de Vries, tijdens een interes sante inleiding. „Ongeveer vijf jaar ge leden zijn we in het Gelders Rivieren gebied gestart met een intensieve pro paganda. Er waren toen slechts drie campings in het hele gebied. Nu, vijf jaar later, zijh er dertig campings en vijf jachthavens. Ieder initiatief, dat van buiten kwam hebben we met bei de handen aangepakt en ondersteund met hulp van het bedrijfsleven". De heer De Vries vertelde, dat er planpen bestaan voor de oprichting van recrea tieschappen, die moeten leiden tot con servering van het landschap. „Het is belangrijk, dat bestaande be drijven uitbreiding gaan overwegen. De vestiging van nieuwe bedrijven moet enigszins worden afgeremd, omdat de spontane ontwikkeling anders de aan trekkelijkheid van het gebied zal aan tasten. Niet alle initiatieven worden door ons meer gestimuleerd", aldus de VW-directeur, die in vijf jaar het ren dement van zijn werkzaamheden met grote snelheid heeft zien toenemen. „Als we niet voorzichtig zijn wordt de Betuwe binnen enkele jaren een stadspark voor de Randstad Holland. We moeten ons er voor hoeden om een tweede Scheveningen te worden, want dan zijn we verloren", aldus de heer Ben de Vries. Waarom die stormachtige ontwikke ling van de recreatie in het Rivieren gebied? Directeur De Vries merkt op: „Het verblijfstoerisme in de open lucht en aan het water neemt de laatste ja ren sterk toe. Veel campings in bos rijke gebieden, zoals de Veluwe zitten tjokvol. In sommige gevallen zijn er meer toeristen dan bomen. De Neder lander krijgt hier een afkeer van en gaat de rust prefereren boven het op el kaar gepakt zitten in een dennnenbosje. Het typische Hollandse parklandschap, dat het Rivierengebied kenmerkt, heeft indruk gemaakt op de toerist, die zijn vakantie in rust wil doorbrengen met mogelijkheden voor vissen, waterski en, paardrijden en zwemmen". KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt: AARDBEIEN: EI 7080 per doosje a 200 gram II 6070 per doosje a 200 gram Aanvoer 16.000 doosjes. GOUDREINETTE EI 65—70: 26—30 EII 65—70: 23—26 EI 70—75: 34—38 EII 70—75: 32—33 EI 75—85: 46—53 EII 75—85: 39—42 EI 85—95: 44—50 EII 85—95: 39—42 Aanvoer 110. torn GOLDEN DELICIOUS: De heer De Vries noemde het erger lijk, dat in de tweede nota op de ruim telijke ordening zo weinig aandacht is besteed aan de recreatie in het Rivie rengebied. ,,Van het Rievierengebied hebben ze in Den Haag kennelijk nog nooit gehoord", merkte hij schertsend op. De VW ondervindt niet op alle .ter rein de gewenste medewerking, zo viel uit de toespraak van de VVV-directeur op te maken. Rijkswaterstaat vormt in sommige gevallen een ernstig struikel blok. „Het is een staat in een staat", volgens directeur Ben de Vries. Ook bestaan er nog steeds gemeen ten, die niets voor recreatie voelen. Be paalde gemeentebesturen vinden dit maar een zondige bezigheid. Deze op vattingen betekenen soms een ernstige hinderpaal bij het streven naar sprei ding van de recreatie. De VVV hoopt, dat deze problemen in de nabije toe komst kunnen worden overwonnen. Wat de toekomst betreft, heeft het Rivierengebied nog veel aantrekkelijks voor de toerist in petto. „Er bestaan plannen voor nieuwe campings met op pervlakten van vijftien hectare en gro ter. Steeds meer gemeenten willen in recreatieobjecten gaan samenwerken. Dit wordt door ons als een bijzonder gunstige ontwikkeling beschouwd", ver telt de heer De Vries, die nog genoeg plaatsen op kan noemen, waar recrea- tiebedrijven levensvatbaarheid zullen hebben, mits groots opgezet en niet versnipperd. De camping „Lede en Oudewaard", die door de ANWB is uitverkoren tot één van de vier best geoutilleerde campings van Nederland. EII 60—65: 32—33 EII 65—70: 3812 EII 70—75: 43^47 EII 75—80: 42—47 EII 80—85: 44—48 EI 60—65: 32—37 EI 65—70: 42—46 EI 70—75: 47—56 EI 75—80: 48—60 EI 80—85: 48—53 Aanvoer 20 ton. JONATHAN: EI 60—65: .27—31 EI 65—70: 34^10 EI 70—75: 40-^17 EI 75—80: 42-43 Aanvoer 25 ton. CONFERENCE: EII 55—65: 99 EII 65—75: 110 Aanvoer 1 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is aangegeven. ATTENTIE: M.i.v. maandag 20 mei 1968 is het telefoonnummer van Veiling Kesteren gewijzigd in 08886—555 (6 lij nen).. „Op Zeeland na is het Rivierenge bied het waterrijkste gebied van "Ne derland. Maas, Linge en Rijn bieden voor recreatie veel -mogelijkheden. De Waal is hiervoor minder geschikt in verband met de drukke en steeds toe nemende scheepvaart". De heer De Vries vertelt, dat op het ogenblik dode Maasarmen, die door de werkverschaf fing tijdens de oorlogsjaren zijn dicht gegooid, nu weer worden opengegraven voor de recreatie. „De dode armen van de rivieren in ons gebied gaan weer le ven door de. recreatie", merkt hij op. „In verband met de kanalisatie van de Rijn ontstaan ook langs deze rivier on gekende mogelijkheden. Een dode Rijnarm bij Maurik van maar liefst negen kilometer lang is een van de belangrijkste projecten, waarop wij onze hoop hebben gevestigd. Het wachten is echter op particulier initia tief. De plannen bestaan reeds, maar zonder financiën zijn ze moeilijk van de grond te krijgen", besluit de VVV-di recteur. Tijdens de excursie langs vier nieuwe campings bleek een grote variatie in opzet van de bedrijven. Camping ,,'t Zand" in Echteld betekent een dorado voor sportvissers. Ruim .twaalf hectare visrijk water biedt hiervoor alle mogelijkheden. Het eigenlijke kampeerterrein is zeven hectare groot en is bebouwd met mo derne toiletgelegenheden en een ge zellig Oudhollands ingerichte kantine met biljart, televisie etc. De cam ping is gelegen temidden van boom gaarden aan de Waal. De eigenaars zijn een voormalig bloemengrossier en een accountant uit Rotterdam. „Lede en Oudewaard", een camping in Kesteren, heeft totaal andere aantrek kelijkheden dan de vorige. Vooral de perfecte aanleg met keurige vakken voor tent en caravan vallen direct op. Gezinnen zullen hier prettig kunnen vertoeven. De kraakheldere zwem plas met het strandje zullen vooral de zwem- en waterliefhebbers aanspre ken. De ANWB koos „Lede en Oude waard" tot een van de vier best ge outilleerde kampeerbed rijven van Ne derland. Eigenaar is de directeur van een steenfabriek uit Rhenen... Caravan- en tentenpark ,,'t Liendebos" op de grens van Lienden en Echteld ligt dichtbij he romantische rivier tje de Linge in een van de weinige Betuwse bossen. Toeristen, die zich tijdens hun vakantie of vrije weekend volledig willen ontspannen, kunnen zich geen mooier gebied voorstellen. De landelijke rust is kenmerkend voor 't Liedebos". Eigenaars zijn een caravanimporteur en een textiel fabrikant uit Rotterdam... Camping „De Grote Brug" in Zoelem, onder de rook van Tiel, heeft twee aantrekkelijkheden; vissen en paard rijden. Een grote overdekte manege en een buitenmanege maken het mo gelijk, dat liefhebbers van de ruiter sport onafhankelijk van de weersge steldheid kunnen genieten. Ook voor sportvissers betekent „De grote brug" een paradijs. De camping ligt aan de Linge, die bijzonder visrijk is. Ruim één kilometer oever staat de kampe rende hengelaars tot de beschikking. Eigenaar van de camping is een paardenfokker uit Tiel... Dit is maar een greep uit de vele re- creatiebedrijven die het Rivierenge bied rijk is. De VVV Gelders Rivie rengebied toonde de bovenstaande be drijven om de variatie in opzet te la ten blijken, die andere toeristencentra in ons land nagenoeg niet kennen. De prachtig gelegen waterplas, die over enige tyd het centrum zal gaan betekenen van een groot recreatiepark in het Liendebos. ELST Op 24 mei zullen de leerlin gen van de 4e, 5e en 6e klas van de School met de Bijbel een uitstapje naar Zuid-Limburg maken, waarbij o. a. een bezoek zal worden gebracht aan de 'Gemeentegrot in Valkenburg, Mar graten, de Forellenkwekerij, Klein Zwitserland en Drielandenpunt. De leerlingen van de le, 2e en 3e klas maken op 28 mei een reisje naar Har derwijk, waar zij een rondvaart zullen maken en het Dolfinarium gaan be zichtigen. Daarna gaan ze naar Amersfoort, waar ze een bezoek aan de dierentuin zullen brengen. Bij mooi weer zullen zij zich ook in de dieren tuin kunnen vermaken. VEENENDAAL De nationale inza melingscampagne van het Rode Kruis is van 27 mei t/m 8 juni a.s. De laatste dag wordt tevens een straatcollecte ge houden met bussen. Overigens betreft het een huis-aan-huis bezoek met lijs ten. ,De campagne bracht vorig jaar in Veenendaal f 10.769.95 op, waarbij voor het eerst de tienduizend werd gepas seerd. Op verschillende punten in Vee nendaal worden als gebruikelijk de thermometers geplaatst waarop de stand voor het publiek wordt bijgehou den. Veilbericht van de Tielse veiling Septer van maandag 20 mei 1968. Appelen 75/opvv 70/75 65/70 60/65 x Golden Delicious k.l 52—58 45—52 4345 x Golden Delicious k.2 43—53 4348 35—42 x Jonathan k.l 46-48 44—46 41—43 28—35 x Jonathan k.2 42—44 39—42 34—39 27—34 Winston k.l 81—85 78—80 65—68 42—44 x Goudreinette k.l 75—85 44—53 65—75 39—42 x Goudreinette k.2 75—85 32—44 65—75 27—41 Lombartscalville k.2 70—80 32—50 60—70 25—45 Kasaardbeien per doosje van 2 ons 7192, 5174 Groenten: Asperges 3,70—3,90, 1,20—1,30. Rabarber 1115; spinazie 5259; sla per 100 krop 15,0017,00; Savooiekool 3639; spitskool 6266. Bloemen: Afrikanen per stuk 416; anjers per stuk 810; Duizendschonen per stuk 47; violen per stuk 28. x is hoofdaanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. VEENENDAAL Groene-Kruisgebouw, 20.00 uur: Jaar vergadering „Het Groene Kruis". Bioscoop Luxor Theater Veenendaal, geen voor stelling. Morgen, woensdag AMERONGEN Wijkgebouw Groene Kruis, 20.00 uur: Afscheed mevr: J. H. D. Rolandus Ha- gendoom-Meeter. RIIENEN Vandaag heeft Ouwe- hands Dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen voor de eerste maal in het be staan van deze dierentuin een Afrikaan se olifant aan de levende have mogen toevoegen. Daarmee is het dikhuidenbe- zit uitgebreid tot een drietal zeer jeug dige exemplaren^ waaronder twee oli fantjes afkomstig'uit India. De nieuwste aanwinst is gisteren met het Engelse m.s. „Tablebay" recht streeks uit Walvisbay (West-Afrika) in de Rotterdamse „Schiehaven" ont scheept. Het Afrikaantje. ongeveer drie jaar oud, heet „Tasja". De naam is be dacht door de achtjarige Janneke van Staalduinen, Noordlandseweg 82 in 's- Gravezande. Toen daar de uitgever van het plaatselijk weekblad „De 's-Grave- I zander"' zijn verbouwde en gemodemi- I seerde drukkerij heropende, verbond hij daaraan in overleg met Ouwehands Dierenpark een prijsvraag voor de jeugd van het stadje wie de mooiste naam kon bedenken voor het inmiddels gearriveerde olifantje. Janneke kwam als de gelukkige winnares uit de lawine van inzendingen te voorschijn met de naam „Tasja". De drie dikhuiden hebben een gemid delde leeftijd van drie jaar. Er is een zichtbaar verschil tussen „Tasja" en haar „zusjes" uit India. „Tasja" heeft nu al veel grotere flaporen en als ze vol wassen is zal ze enorme slagtanden heb ben. De directie van Ouwehands Dieren park hoopt, dat de samenleving in een later stadium geen moeilijkheden al op leveren, vooral niet nu de dieren uit ge heel verschillende werelddelen op zo'n jonge leeftijd bij elkaar zijn gebracht. Het is een bijzonder leuk gezicht deze babyolifanten te zien spelen en rond scharrelen daar in de prachtige natuur lijke omgeving op de Grebbeberg. VEENENDAAL De twintigjari ge Bert Jansen wordt een van de trek pleisters van „Stick to sticks", het beatfestijn van 31 mei aanstaande, dat de financiële basis voor de Jeugdraad Veenendaal moet vormen. Bert Jansen is de nieuwste „sensatie" op het gebied van de blues. Zijn muziek is afgeleid van de klassieke blues, maar draagt een volkomen nieuw en eigen karakter. Bert Jansen zingt en begeleidt zichzelf op de mondharmonica, een instrument dat hij volkomen beheerst en waarmee hij ongelooflijke prestaties levert. Ver der speelt hij nog enkele andere vreem de blaasinstrumenten. Een arvdere trekpleister van „Stick to sticks" zal waarschijnlijk niet aanwe zig kunnen zijn. Het is. Peter Bennink, de saxofonist van „The New Acoustic Swing Duo". Zijn broer Han Bennink, de drummer, zal nu waarschijnlijk sa menspelen met Willem Breuker. Onlangs maakte hij nog een grammofoonplaat met hem. Han Bennink zelf maakte al vele grammofoonplaten. Binnenkort zal een nieuwe langspeelplaat van hem ver schijnen. De verdere organisatie van „Stick to sticks", wat naar Veenenda^lse begrip pen aardig begint te lijken op zoiets als het „Grand Gala du Disque". verloopt prima. De jeugdraad in oprichting heeft veel medewerking van de Veenendaal- se middenstand. Zo zal bijvoorbeeld bouwbedrijf Van Eist helpen het podium in de Eierhal op te bouwen en de firma Van Doom zal de lichttoren helpen op bouwen. Cor Lagerweij van de Larco uit Ederveen zorgt voor de geluidsin stallaties. Hij verzorgde dit jaar ook de geluidsinstallatie voor de kinderzang op het Raadhuisplein op Koninginne dag. De Eierhal zal een complete meta morfose ondergaan; althans wat het in terieur betreft. Op de wanden komt on geveer 200 m2 wit kalken, bestemd voor de projectie van de lichttoren. Twee da gen voor de avond van „Stick to sticqs" beginnen ongeveer twintig jongeren al met het schoonmaken en in gereedheid brengen van de eierhal. De heer J.. van de Scheur, die op het terrein van de Eierhal woont, zal hierbij behulpzaam zijn. RHENEN Voor de Rhenense vol leybaldames en -heren is het seizoen ten einde. De dames traden aan in de 2e klas en de heren in de 3e klas van de bond. De dames startten wat moei lijk, maar op de helft van de competi tie stond het er goed voor. De heren namen op de helft een koppositie in, maar zakten daarna evenals de dames ver weg. Hier eiste vooral een manco aan door zettingsvermogen en ervaring zijn tol. Daarnaast werd de belangstelling aan het einde van het seizoen beduidend minder, waardoor onnodig enkele pun ten verloren gingen. Dit bleek ook uit het feit, dat de heren van Rheyo 2 uit de competitie moesten worden terugge trokken. Zowel de dames als de heren zorgden voor enkele opmerkelijke pres taties door van hooggenoteerde ploegen te winnen, doch verloren van degrada tiekandidaten. Het Bilthovense CGSI kon zich zelfs via een overwinning op de Rhevo-dames in veilige haven spe len. Al met al heeft deze competitie de Rhevo-formaties geleerd, dat de strijd pas is gestreden na het laatste fluitsig* naai. De eindstand bij de dames luidt: 1. Shot 2 20-39; 2. Athlon 2 20-31, 3. Pan ters 2 20-27; 4. SW 2 20-24; 5. SSVU1 20-22; 6. Dalto'l 20-21; 7. Rhevo 1 20- 19. 8. UW SU 1 20-13; 9. SOS 4 20-10; 10. GGSI 2 20-5 en 11. VKS 1 20-3. De eindstand bij de heren is: 1. Valbovol 7 22-41; 2. Shot 3 22-34; 3. SOS 5 22-31; 4. Panters 4 22-28; 5. Pioniers 2 22-28; 6. Rhevo 1 22-26; 7. USS 6 22-24; 8. SCDE 1 22-19; 9. De Valk 1 22-12; 10. Unitas 3 22-10; 11. SSVU 2 20-3 en 12. SVE 3 22-0. UTRECHT, 20 mei Op de Utrechtse paardenmarkt zijn maandag 495 dieren aangevoerd. De prijzen waren: luxe paarden 12001625; werkpaarden 1200 1600; 3-jarige paarden 9001150; 2-jari- ge paarden 700950; veulens 300—625; hitten 700900; oude paarden 8501550; slachtpaarden 2,803,60 per kilogram geslacht gewicht; jonge slachtpaarden 3,604,05 per kilogram geslacht gewicht. De handel was traag. BERT JANSEN sensatie RENSWOUDE De burgemeester van Renswoude is verhinderd woensdag 22 mei zijn wekelijkse spreekuur te hou den. RENSWOUDE De prijswinnaars van de jongenschool DSA gaan in de komende weken genieten van hun in spanning in het afgelopen wintersei zoen. De vijf winnaars in de junioren groep te weten Evert Jan v. Ginkel, Rienier van Leeuwen, Wim v. Mourik Pim Wie- ringa en Henk v.d. Broek trekken He melvaartsdag met hun leider naar Rotterdam. Hans v.t. Foort, Sander Lagerwij Wim Wolfswinkel. Gerard Worst en Evert v. Ginkel gaan Tweede Pinksterdag naar Drente. Pim Wieringa en Henk v.d. Broek gaan de traditionele vliegtocht boven Amsterdam maken als hoofdprijswin naars van de DSA club. De junioren die op de eerste 4 plaatsen in de finale ein digen en de winnende jongens in de zaal handbalwedstrijden maken met hoofd leider Dirksen een dagtocht door Ne derland. pe senioren trekken 8 juni naar Duitsland en bezoeken Dusseldorp en omgeving. De gelukkigen zijn Wim Vink, Gerrit Veldhuizen, Jan Rijnders en Gert v.d. Broek. AMERSFOORT Aan de zaterdag middag-competitie van Ren- en Toer club „Amersfoort" namen door het herfstachtige weer slechts 17 renners deel. Jan Sandbrink, die zich in de kop groep had genesteld, kreeg een spijker in zijn band, waarna hij tot 3 keer toe van rijwiel verwisselde. Op die manier kon hij de overige amateurs Nol Wilde man en Dick Vervloet niet meer achter halen. Dick Vervloet won de rit. Bij de nieuwelingen vormden Aart- Jan öchurink, Jan Cozijnsen; Leo Sta pelbroek, Willem van Dompseler en Hennie Hendriksen een kopgroep, waar tegen de overigen geen verweer hadden. Hendriksen kon halverwege de rit het tempo niet meer volgen en hij verdween naar de 2e groep. Jan Cozijnsen won de spurt, met Schurink als 2e; Stapel broek als 3e en Dompseler als 4e. Hen driksen wist 5e te wohden door de spurt van de volgers te winnen, voor Wout v. Eede; Mees Wagensveld; Jaap Bud ding en Toine Dorrestein. Johan Ossendrijver won bij de A-ad- spiranten, met Dick van de Burgwal als tweede en Jetze Reijenga als 3e. Bert Wagensveld kreeg de gelegen heid om zich van de eyidere B-adspi- rant, Hans Badenbroek, te ontdoen, toen deze driemaal pech kreeg, zodat Wa gensveld won.

De Vallei | 1968 | | pagina 5