Onderminister Grapperhaus de man achter de b.t.w. s Marathon van het jaar Aristo 'n veilig idee 20senoritas |ll« 1.G0 TARVO Min. Kool vink denkt aan verhoging AOW, AWW en Benzine heel moeilijl krijgen in Frankrijl Girodienst kan in '69 veel vlotter werken sturf Hoofdpunten Potje INTERTEST I Oud-verzetsstrijders voelen zieh ten achter gesteld DEBAT OVER NIEUWE VORM VAN OMZETBELASTING liuüaa&G sOasfei Sociaal element is geringer dan men denkt om op wyers te bouwen fruoriteFs l morgen nemen» zelf proeven! Arrestaties brengen licht in inbraken Stap uit de Sr>l*e ^ddeliua<ï. draag r*" 17.90 -19.90 22.90-24.90 Opmerkingen in raad over actie in Noord wijk Senator Boetes: vier weken voorwaardelijk KOELKASTEN AANKLEDEN ONBILLIJK TELEGRAM ACHTERSPATBORDEN VAN FIETSEN NIET WITMAAR ORANJE VIJF DAGEN SPORTWEDSTRIJD ascSsffiaaan 8 ALS TEGEMOETKOMING VOOR HOGERE PRIJZEN DOOR B.T.W. ANWB WAARSCHUWT: a te P.T.T. BESTELT ADMINISTRATIEVE COMPUTER BIJ PHILIPS - APELDOORN WenktCmm EENVOUDIGER PRIJSBELEID GROVE INGREEP" VERGELIJK VOOR U EEN KOELKAST KOOPT DINSDAG 21 MEI 1968 ADVERTENTIE ooooWSQ itv>*\w\v\\w\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\xxxx\\\»x\\\* yanmiddag begon in de Tweede Kamer de marathon van het jaar: De behandeling van de belas ting op de toegevoegde waarde (BTW). Vyf middagen en avonden zijn ervoor uitgetrokken. Moeten Ka mer en regering er inderdaad zolang over praten? De schriftelijke voor bereiding is zeer uitvoerig geweest: vrijdag nog verscheen een eindver slag van 43 bladzijden! Het ziet er naar uit. dat er inder daad heel wat uurtjes zullen worden volgepraat over dit technisch zeer ingewikkelde wetsontwerp, dat bo vendien ook belangrijke politieke aspecten heeft. Gistermiddag waren er al 21 amendementen ingediend. Opvallend hierbij is. dat bijna al die amendamenten gezamenlijk door de regeringspartijen op tafel zijn ge legd. Ze vragen om wijzigingen op onderdelen; principieel zijn ze niet van belang. Als minister Witteveen en staats secretaris Grapperhaus (beiden fi nanciën) wat „wisselgeld" in hun broekzak stoppen en ze hebben nog wel dubbeltjes en kwartjes in kas; ongeveer dertig miljoen gulden kunnen een stuk of wat van die amendementen zolder veel moeilijk heden worden aangenomen. De Partij van de Arbeid heeft nog niet van zich laten horen. Dat wil zeggen: niet officieel. Drs. E. B§rg sprak echter de vorige week in een politieke uitzending van zijn partij voor de televisie over „een hard ge vecht". Het werd toen wel duidelijk dat de socialisten tegen zullen stem men. De bewindslieden behoeven echter niet bang te zijn voor een nederlaag, hetgeen overigens nie,t wegneemt, dat ze ook van de regeringspartijen heus wel kritiek krijgen. De belangrijkste punten uit het de bat zullen de navolgende zijn: 1. De tarieven. In het wetsontwerp wordt voorgesteld om een tarief van vier procent en een van twaalf pro cent in te voeren. Nu is er al voor gepleit om het aantal tarieven uit te breiden. Er zou b.v. ook nog acht procent aan nieuwe omzetbelasting kunnen worden geheven. Zo'n uit breiding waar de heer De Goe de (D'66) in drie amendementen voor pleit heeft echter admini stratieve bezwaren. Moeten dan bepaalde goederen, b.v. textiel en schoenen niet met twaalf, maar met vier procent wor den belast? Dat gaat volgens de re gering te veel kosten. Zo'n verlaging van de omzetbelasting op textiel b.v. zou een verlies van 480 miljoen gul den betekenen. De nieuwe vorm van omzetbelas ting moet echter „budgettair neu traal" zijn, d.w.z. dat de schatkist er niet beter of slechter van mag worden. In feite zal de BTW jaar lijks toch dertig miljoen gulden meer opbrengen. Dat is dan het wis selgeld, dat Kan worden gebruikt om b.v. gehoorapparaten, het binnen lands luchtvervoer, tropisch fruit, taxiritten, het kamperen en/of an dere zaken waarom in de meeste van de amendementen wordt ge vraagd van het twaalf- naar het vier-procentstarief over te brengen. 2. De gevolgen voor de prijzen. Vol gens schattingen van de bewindslie den zuilen de kosten van levenson derhoud door de invoering van de BTW een procent stijgen. Er wordt echter gevreesd, dat de heren re geerders hierover wel eens te opti mistisch zouden kunnen zijn. De so cialisten hebben al gezegd dat een j! tegemoetkoming moet worden ge- vonden. 3. Het „potje" van 700 miljoen gul den, dat de regering heeft, omdat de reeds betaalde omzetbelasting op investeringen niet in haar geheel wordt teruggegeven. De verdeling van dit potje Ts natuurlijk een dank baar onderwerp in de Kamer. Staatssecretaris Grapperhaus heeft destijds gezegd, dat het voor een deel zou kunndh worden ge bruikt om de inkomstenbelasting op 1 januari 1969 al iets te verlichten. Hij dacht speciaal aan het optrek ken van de belastingvrije voet. De socialisten willen hieruit echter de tegemoetkoming betalen voor de te verwachten prijsverhoging, en de voorzitter van de CHU, drs. Tilanus, zei dezer dagen tijdens de vergade ring van zijn partij, dat een flink deel ervan moet worden bestemd om de werkloosheid in het noorden te bestrijden. Het is inmiddels wel zeker dat de bewindslieden zowel aan belastingverlaging als aan die werkloosheid denken. DEN HAAG Toen dr. Grapperhaus op 10 mei van het vorige jaar voor het eerst zijn benen onder zijn nieuwe bureau op het ministerie van Financiën schoof, vond hij daar een „geraamte" voor de nieuwe wet inzake de belasting op de toegevoegde waarde. Die nieuwe vorm van omzetbelasting is immers geen vondst van hem. Oud minister Vondeling had in juni 1966 in Brussel tijdens een nachtelijke vergade ring al toegezegd dat ons land zou meedoen aan een nieuw stelsel van omzet belasting. Dit zou ertoe moeten bijdragen om de belastingsystemen in de landen van de Europese Gemeenschap meer op elkaar af te stemmen. Er was echter nog meer gebeurd, voordat dr. Grapperhaus een groot deel van zijn aandacht aan dit wetsontwerp ging geven. Tijdens het tussenkabinet- Zijlstra is er de Tweede Kamer nog zwaar over deze nieuwe belasting ge praat. De minister van Financiën, die nu president van de Nederlandse Bank is, kreeg van de Tweede Kamer toe stemming om de Europese richtlijnen inzake de belastine op de toegevoegde waarde te ondertekenen. Nederland moest echter wel een voorbehoud ma ken over de tarieven en over de goe deren, die onder de verscheidene tarie ven zouden vallen. De omzetbelasting had volgens de Ka mer ook een sociaal element, omdat ar tikelen, die tot het eerste levensonder houd behoren, nu niet of nauwelijks zijn belast. „Het gekke is", zegt dr. Grapperhaus, dat dit sociale element in de omzetbe lasting veel kleiner is dan werd ge dacht". Hij graait in een enorme stapel papier, de „witte stukken" over het nieuwe wetsontwerp. Daarin staat dat mensen die minder dan 7.500 gulden per jaar verdienen, on der de nieuw b.t.w. 8,27 procent van hun inkomen aan omzetbelasting zullen betalen. Wie tussen 10.500 en twaalfdui zend gulden verdient, betaalt straks 8,58 procent en wie per jakr meer dan 25.000 gulden in zijn zak mag steken, zal aan de fiscus voor zijn aankopen 9.38 procent moeten offeren. Toen de nieuwe staatssecretaris het „geraamte" van het nieuwe wetsont werp had bekeken, moest hij het gaan aankleden. „Ik heb toen beslissingen moeten nemen, onder meer over het aantal tarieven, over de hoogte ervan, over de goederen die onder bepaalde tarieven zullen vallen er zijn er twee uit de bus gekomen: vier en twaalf pro cent over de overgangsregeling en meer van zulke zaken. DR. GRAPPERHAUS ik wil winnen Het was echt niet zo, dat dr. Grapper haus dit in een vloek en een zucht heeft gedaan. „Ik wist eigenlijk niets van omzetbelasting. Het is een heel gespe cialiseerd terrein en ik heb me dan ook helemaal moeten inwerken". Beschouwt de staatssecretaris de behandeling in de komende weken als een hoogtepunt in zijn politieke carriè re? „Och, je kunt zo moeilijk over een carrière praten, als je net een jaar en elf dagen in functie bent. Dit neemt niet weg, dat de parlementaire debatten voor mij zeker een hoogtepunt zullen zijn. Ik heb drie zaken, die ik graag in deze ambtsperiode zou willen afronden: allereerst die b.t.w., vervolgens de her ziening van de vennootschapsbelasting het opruimen van het laatste restje bezettingsrecht op belastinggebied en een verschuiving van de directe naar de indirecte belastingen. „Het lijkt heel wat. Begrijp me goed", voegt hij er dan ook haastig aan toe", ik wil geen revolutionair zijn: ik wil heus niet te veel hooi op mijn vork ne men. Je kunt echter wel een ontwikke ling op gang brengen, met nieuwe ideëen komen die een bestaand stelsel fundamenteel kunnen wijzigen. Zulke omwentelingen vragen echter tijd. Toch dacht ik dat ik, voorziene omstandighe- ADVERTENT1E '*'vw GORDIJNSTOFFEN j TAPIJT UTRECHT De gepensioneerde oud- verzetsstrijders en de nabestaanden van overleden oud-verzetsstrijders voelen zich tekortgedaan. De buitengewone pensioenen van ruim een derde van de ze groep worden berekend volgens de voor een ongeschoolde geldende (laagr- ste) normen. De Landelijke Contactgroep van ver- zetsgepensioneerden en nagelaten be trekkingen 1940-1945 vindt dat één der belabberdste beslissingen in de „Wet buitengewoon pensioen". De voorzitter van de Contactgroep, de heer W. Meylink uit Apeldoorn sprak gisteren tijdens de jaarvergadering van de groep in Utrecht bittere woor den over de behoeftige omstandigheden waarin velen van de verzetsgepensio- neerden en de weduwen van oud-ver zetsstrijders leven. Hij noemde het onbillijk dat de fiscus de in de wet geregelde smartegeldver- meerdering bij tachtig procent invali diteit tot het inkomen rekent. „Wanneer daarbij straks de huurbelasting komt, kunnen we dit smartegeld inderdaad ADVERTENTIE smartegeld in de dubbele zin van het woord noemen, want het zijn juist deze extra inkomsten waarover de meeste be lasting moet worden betaald", klaagde de heer Meylink. De heer Meylink berekende dat er nu in ons land nog ongeveer achthonderd verzetsgepensioneerden en verzetswedu- wen zijn met een minimum-pensioen van 2450 gulden. Optrekking van deze bedragen met vijf- tot zeshonderd gul den zou neerkomen op een paar miljoen gulden meer. „Maar dat zou voor ve len een uitkomst betekenen", aldus de heer Meylink. „Wy zouden niet graag zien dat het Nederlandse volk de schande moet on dervinden dat de edelen van het volk, zoals koningin YVilhelmina de verzets mensen noemde, persoonlijk 'n smeek schrift zouden moeten aanbieden aan de volksvertegenwoordiging." De contactgroep van verzetsgepen sioneerden heeft inmiddels een tele gram naar de regering gestuurd de ver meerdering van het smartegeld buiten beschouwing te laten voor de inkom stenbelasting. Bovendien is een gesprek aangevraagd met minister Klompé (C. R. en M). UTRECHT De achterspatborden van fietsen moeten voortaan lichtge vend oranje worden geschilderd in plaats van wit, vindt het Verbond voor Veilig Verkeer. De fietsen vallen dan veel meer op. Het verbond heeft minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) schriftelijk gevraagd hiertoe maatregelen te ne men. i\\utu\nu\uw\ \\\\\\w\\\v\\\\\\\\v\>' «mw g ln de komende twee veken zijn op f de agenda van de Tweede Kamer vijl dagen uitgetrokken voor het debat g over de belasting op de toegevoegde f waarde (b.t.w.), de nieuwe vorm van omzetbelasting. De besprekingen hier- f over zullen, zo wordt verwacht, voor een zeer groot deel technisch zijn, maar dit neemt niet weg dat er ook f belangrijke politieke aspecten aan het wetsontwerp zitten. Een van onze redacteuren had een f gesprek met staatssecretaris dr. F. H. J. M. Grapperhaus (40), (Financiën), die het grootste deel van de verdedi- f ging van het wetsontwerp voor zijn-% rekening moet nemen. Voordat dr. Grapperhaus staatssecretaris werd f was hij deelnemer in een consultatie- bureau voor belastingzaken. vwvwvvvwww den voorbehouden, voor deze drie pun ten in mijn ambtsperiode een correct beleid kan uitstippelen". Er zijn vijf dagen en avonden voor de behandeling van dit wetsontwerp uit getrokken. Moet er werkelijk nog zo uit voerig worden gepraat? „Ik weet het niet", reageert dr. Grap perhaus. Er is in ieder geval uitvoerig overleg geweest met de vaste commis sie voor financiën na de uitvoerige me morie van antwoord 71 pagina's lang en vijftien dagen na het voorlopig verslag verschenen". Daar hebben mijn ambtenaren heel wat zweetdruppeltjes voor gelaten". Is er op 10 en 11 april en op 7 en 8 mei nog eens heel zwaar met die com missie gepraat? „Ze wil veel weten, maar dat vind ik alleen maar plezierig", zegt de staats secretaris. „Ze kunnen me alles vra gen: Ik heb geen geheimen. Het parle ment moet 06 grond van feiten kunnen oordelen, kunnen meedenken". „Dat vraagt de democratie. Ik ant woord dan ook, voor zover ik het kan, op alles wat me wordt voorgelegd. En nogmaals: dat is heel wat". Ziet u erg op tegen de ongetwijfeld vermoeiende en langdurige behandeling in de Kamer? Dr. Grapperhaus lacht al bij voorbaat. „Integendeel. Ik verheug me erop. Je krijgt voor zo'n debat hetzelfde ge voel als voor een sportwedstrijd. Ik heb vroeger gevoetbald en aan hardlopen gedaan. Dat gevoel van en hij balt zijn vuisten ik ga mijn uiterste best doen. ik wil winnen". En onder dat winnen verstaat de staatssecretaris d5n: bereiken dat er straks door het parlement een wet wordt aangenomen al dan niet met enkele amendementen die niet ram melt, die niet „lekt" en <lie de ambte naren kunnen uitvoeren". „Als me dit lukt zal de nieuwe b.t.w. de periode van overgang beslist een belangrijk element zijn voor de groei van onze nationale economie. Daarvan ben ik overtuigd". ROTTERDAM De Rotterdamse recherche heeft door de aanhouding van de 21-jarige Italiaanse elektromon- teur M. N. en de 28-jarige plaatwer ker P. P., beiden uit Rotterdam, 23 in braken opgehelderd. Acht inbraken wa ren in Rotterdam gepleegd, twee in Breda en Driebergen en de rest in Lek- kerkerk, Apeldoorn, Vlaardingen. Zeist Terheyden, De Lier, Loosdrecht, Rhoon en Schiedam. De buit was gering geweest. Zo had den de jongelui uit een brandkast in Terheyden één gulden geroofd. DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) heeft 150 miljoen gulden voor de bestrijding van de werkloosheid uitgetrokken. Hij haalt die uit het „potje" van 700 miljoen gulden, gevormd uit de al betaalde omzetbelasting op investeringen, die niet geheel wordt teruggegeven. Concrete plannen zullen op Prinsjesdag bekend worden gemaakt. Zijn collega Roolvink zei gisteren, dat de regering denkt aan enkele te gemoetkomingen voor prysstijgingen, die het gevolg kunnen zijn van de in voering van belasting over de toege voegde waarde. Hij overweegt een op trekking van de kinderbijslagen, en van de uitkeringen AOW en AWW. De regering wil, zo staat in de nota over het loonbeleid en de werkgelegen heid, de regionale industrialisatie ver der uitbouwen. De particuliere bouw zal worden aangemoedigd. Gemeenten met veel werklozen zullen uit het gemeen tefonds aanvullende bijdragen krijgen De regering wil de regeling voor am bacht en detailhandel uitbreiden: De „beweeglijkheid" van de werk nemer zal worden bevorderd door tij delijke tegemoetkomingen in de kos ten van het op en neer reizen. Hier naast zullen de mogelijkheden voor de vakopleidingen van volwassenen wor den uitgebreid. De bestaande maatre gelen voor de bestrijding van de jeugd werkloosheid worden gehandhaafd. Om de plaatsing van jongeren op leerlingbouwplaatsen te bevorderen heeft minister Schut (volkhuisvesting DEN HAAG De A.N.W.B. geeft reizigers naar Frankrijk als advies: „Als u naar Frankrijk gaat bedenk dan wel dat benzine heel moeilijk te krijgen is. Wie toch wil gaan wordt aangraden zijn route langs kleine plaatsen te kiezen, waar de kans op benzine te krijgen groter is dan in de steden". Maar de toeristenbond voegt er aan toe: „De toestand kan over vijf minu ten weer heel anders zijn". De Nederlandse Reisvereniging in Den Haag heeft gisteren de hele dag annuleringen moeten boeken voor de treinreis van de Franse toeristen ser vice naar Parijs, die gisteren toch ver trok. De trein reed tot Bergen in Bel gië. Vandaar ging het met bussen naar Parijs. Een enorm aantal telefoontjes kwam binnen van mensen, die zich afvroegen of zij er verstandig aan deden volgen de week op reis te gaan. De N.R.V, kon slechts antwoorden: „Wij weten het niet. De toestand verandert van uur tot uur". De directeur van het centraal bureau DEN HAAG Minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) heeft gisteren officieel de opdracht voor de eerste computer van de n.v. Philips-electrolo- ADVERTENTIE Wie niet in z'n hemd en ach teraan wil staan, koopt nü Terlenka Young shirts. Dan treedt hij duidelijk en prominent op de voorgrond. Prijzen: gica voor de PTT ondertekend. De nieuwe computer zal drie nu in bedryf zijnde computers bij de Postcheque- en Girodienst in Arnhem vervangen. Het apparaat, dat ongeveer vijf mil joen gulden zal kosten, wordt in fe bruari 1969 geleverd. Als de ervarin gen gunstig zijn, zullen er volgend jaar nog vijf worden besteld. Het 'is de eerste computer voor alge mene doeleinden, die Philips Compu ter Industrie in Apeldoorn heeft ver vaardigd. Philips heeft wei veel tech nische en militaire computers ge maakt, maar dit is de eerste voor ad ministratief gebruik. De Girodienst zal de nieuwe compu ter het werk aanzienlijk kunnen ver eenvoudigen. De aanschaf is de eerste stap naar een versnelde afwikkeling van het boekingsproces van giro-over schrijvingen. De bedoeling is te zijner tijd de op drachten tot overschrijving en storting op de dag van binnenkomst volledig af te werken tot en met de verzending van de afrekeningen. In de toekomst zullen gegevens van klanten via de telex rechtstreeks aan de computer kunnen worden doorgege ven. Deze mogelijkheid zal ontstaan als het grootste systeem van de P 1000-serie van Philips, waarvan het nu besteld apparaat de eersteling is, beschikbaar zal zijn. Minister Bakker zei is een korte toe spraak in de Trèveszaal aan het Bin nenhof, dat de PTT een „open deur politiek" voert bij' het inkoop- en in vesteringsbeleid. Vorig jaar werd 73 procent van de totale leveranties aan de PTT die 450 miljoen beliepen, gele verd door Nederlandse bedrijven en 27 procent door buitenlandse onderne mingen. De PTT heeft echter herhaaldelijk Nederlandse bedrijven gesteund bij de ontwikkeling van nieuwe produkten. De nieuwe computer van Philips is ontstaan in nauwe samenwerking tus sen deze industrie en het Dr. Neher- laboratorium van de PTT. Dr. ir. Th. P. Tromp van Philips 'zei dat de computerserie P 1000 op 12 juni ten doop zal worden gehouden bij de opening van het computerbedrijf in Apeldoorn, in aanwezigheid van prins Bernhard. O DEN HAAG Met Frankrijk is geen postverkeer mogelijk wegens het uitval len van het trein- en luchtverkeer. Het telefoonverkeer is alleen mogelijk als de Franse abonnees rechtstreeks uit Neder land kunnen worden opgebeld. De Fran se P.T.T. neemt verder alleen nog maar dringende familietelegrammen aan. van de N.R.V.de heer C. van Zwijn- dregt. heeft overigens wel de indruk dat de Nederlanders de laatste jaren broodnuchter reageren op berichten over onrustbarende toestanden in het buitenland. „Na de zesdaagse oorlog tussen Is raël en Egypte vorig jaar kwamen er zegge en schrijve acht annuleringen van Nederlandse toeristen .voor hun reis naar het Midden-Oosten. En dat op een aantal van twintigduizend- toe risten naar die gebieden". De grote vraag is hoe de situatie in Frankrijk is met Pinksteren. Dan wil een groot aantal Nederlanders naar Frankrijk met de N.R.V. LEIDEN Twee Noordwijkse raads leden hebben het college van burge meester en wethouders schriftelijke vragen gesteld over de actie Noord- wijk voor de Noorcfwijkers. Zij vinden het teleurstellend dat het gemeentebe stuur de aan de orde gestelde zaken duidelijk negatief heeft benaderd. Daarbij doelen zij op de uitlatingen van burgemeester Bonnike die vond dat het actiecomité praatte over dingen waarvan het geen verstand heeft en het woord Don Quichotterie gebruikte. Hoewel zij het niet helemaal met het actiecomité eens zijn, delen de raadsleden de mening van het comité dat het sterk toenemende verkeer in het toeristenseizoen de leefbaarheid van Noordwijk duidelijk aantast. AMSTERDAM Het Amsterdamse gerechtsof heeft maandag in hoger beroep het 44-jarige Eerste-Kamerlid voor de PSP. de heer Otto M. Boetes uit Heiloo, wegens bevordering van de sertie veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van vier weken. Nadat de Alkmaarse rechtbank de senator in eerste instantie tot een boe te van f 300 had veroordeeld had in hoger beroep de procureur-generaal twee weken voorwaardelijk en een boe te van f 500 tegen hem geëist. In april vorig jaar had de senator een toen al enige maanden van zijn on derdeel in Den Bosch gedeserteerde landmachtmilitair, die ondervoed was en in de provokelder in Amsterdam verbleef, in zijn huis in Heiloo opgeno men. De gedeserteerde soldaat, die in middels voor de militaire dienst is af gekeurd, was vijf weken in Heiloo ge bleven. Tegen de afspraak met de heer Boe tes in was de soldaat op 22 mei vorig jaar niet naar zijn onderdeel terugge keerd maar met medeneming van een tentje en geld van de familie Boetes met een vriend naar Texel gegaan. De senator had toen aangifte van de diefstal bij de politie gedaan „omdat er een eind moest komen aan het zwer versbestaan van de jongeman", zo ver klaarde hij ter zitting van het hof. en ruimtelijke ordening) honderd wo ningwetwoningen ter beschikking ge steld. lift bestaande prysbeleid, zo wordt in de nota nog gezegd, zal onverkort van kracht blijven. Wanneer de prij zen ongemotiveerd zouden stijgen bijv. omdat de BTW in bepaalde ge vallen ten onrechte zou worden door berekend, komen er zeker maatrege len. De voorzitter van het verbond van Nederlandse ondernemers, ir. J. Bos nia, was blij dat het kabinet op dit moment niet heeft ingegrepen in de vrijere loonpolitiek. Hij kon echter niet beoordelen of het juist is om alle con tracten nu al met zes maanden te ver lengen. Het was volgens hem beter ge weest om zo'n maatregel, indien no dig, aan het einde van dit jaar te ne men. Het Nederlands Katholiek Vakver bond verwacht dat de stijging van de loonkosten volgend jaar een miljard gulden lager zal uitkomen. Het ver hond is niet te spreken over de nota en zegt, dat het woord beleidsnot a wel heel erg veel eer is voor dit krampach tige en onzekere regeringsstuk. Alles wijst er volgens het NKV op, dat de regering kost wat kost de loon ontwikkeling wil temperen om de be talingsbalans een fleuriger aanzien te even. Het verbondsbestuur van het NVV vinde de aangekondigde maatregelen de „grofste ingreep in de loonpolitiek van na de oorlog". Het zegt dat verlenging van de cao's met zes maanden neer komt op een loonkorting met drie pro cent. Deze komt in een tijd waarin de lasten met minstens vier procent zwaar der worden. De lange lijst van voornemens om de werkloosheid te bestrijden steekt, vindt het NW schril af bij het weinig indrukwekkende bedrag van 150 mil joen gulden. Er wordt aan herinnerd, dat de vakbeweging meermalen gesteld heeft dat een half miljard gulden voor de werkgelegenheid beschikbaar moet komen. Het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond vindt het onbegrijpe lijk, dat de regering heeft kunnen be sluiten tot een zo drastische ingreep in de vrije loonpolitiek. Verlenging van al le contracten et een half jaar komt neer op een L edingsbeperking, waar tegen het CNV met klem protesteert en die zij onaanvaardbaar noemt. ADVERTENTIE Alles wat een koelkast tot een koelkast maakt vindt u in de ERRES koelkasten. Daarom: meer hoeft een koelkast niet te kosten. Houd het op ERRES. Keuze uit 11, stuk-voor-stuk scherp geprijsde, modellen. Vanaf f 258,-— GRONINGEN Het Kartonverwer- kend bedrijf van Milton en Bradley uit Springfield gaat in Ter Apel een fabriek vestigen. Het wordt de eerste Europese vestiging van deze Ameri kaanse onderneming. Het bedrijf begint met dertig werk nemers. Er is een redelijke kans dat dit aantal snel uitgebreid zal kunnen worden. In de fabriek in Ter Apel wor den kartonnen gezelschapsspellen ge maakt. ADVERTENTIE n»jft t

De Vallei | 1968 | | pagina 9