Trainer Rocco van AC Milan: ,Wij zijn gekomen om te winnen' Nederlandse amateurs na rust te sterk voor Saarland Fritz Schnellinger acht HSV kansloos feestelijke opening ZANUSSI WASSALON „Schrijverspark" gratis mangelen VAN ENGELENBURG Olympia's Toer morgen van start met rit tegen horloge Zwolse Boys blijft bij betaald voetbal Merckx won eerste etappe van Giro Koersen in Hilversum vrijdag 24 mei 1968 Complete service WASSEN DROGEN MANGELEN Juni is de pakjes maand Tweemaal remise voor Donner Militair elftal door Telstar geklopt Toon Hermans toch naar Amerika Glunderend Conditie Vermoedelijke opstellingen Bordeaux-Parijs uitgesteld Discussie over betaald voetbal voor radio Rusland versloeg Tsjecho-Slowakije van f49.90 tot f 134.50 Slechts drie buitenlandse ploegen Concurrentie in buitenland groot Geen rol Optimistisch i: Minder opgewekt Kon. Molijn 15% OOK VOOR CHEMISCH REINIGEN ZANUSSI WASSALON „SCHRIJVERSPARK" PAKJES VOOR BINNENS- EN BUITENSHUIS Een prachtige serie hangt er voor U klaar. Leuke dessins in de nieuwste kleuren, in Trevira 2000, Diolen en geweven in Tricel, Trevira, Schapira, Prins Bernhardlaan 103, Veenendaal - Telef. 12004 BETER TE LAAT THUIS DAN TE VROEG IN 'T ZIEKENHUIS ragina 13 WOENSDAG 22 MEI 1968 ROTTERDAM Nor onwetend van het feit, dat zo weinig landgenoten voor de toch zo noodzakelijke morele steun zullen zorgen, vertoeft het elftal van AC Milan in de verre van rustige sfeer van het Skyway Hotel aan de rand van het vliegveld Zestienhoven. Nonchalant, ongeïnteresseerd lopen de Italianen maar wat rond te doelen. Bij het gadeslaan van de kleine troep donkere Italianen krijgt men de in druk, dat het hun allemaal niet zoveel kan schelen. Een beetje hoogmoedig halen zij de schouders op als er wordt gesproken over de Hamburger SV. Trainer Nereo Rocco doet niet voor zijn spelers onder. Hij is zeker van een overwinning van zijn discipelen. „Wat kan ons eigenlijk gebeuren? Wij zijn naar Rotterdam ge komen om te winnen". De leider van het Italiaanse kam pioenselftal is verre van onder de in druk van hetgeen hij van de Ham burger SV in enkele wedstrijden heeft waargenomen. .„Als men denkt, dat wij onze tegenstander onderschatten, is dat een grote fout. Wij hebben wel dege lijk enige wedstrijden van de Westduit- se voetbalploeg gezien, maar voor mij is Hamburg een minder sterke tegen stander dan Bayem München. dat wij todh royaal hebben verslagen". Een glunderende Rocco vertelt met genoegen, dat na één jaar intensieve arbeid zijn elftal toch maar de nationa le Italiaanse kampioen is geworden. „Hamburger SV mist een speler als Ri vera. Hij maakt het spel voor Milan. De wedstrijdtactiek? Kan ik niet zeg gen. Wij spelen vanuit de defensie, zon der de aanval te verwaarlozen. Maar het is toch niet het speltype van Inter, hetgeen nogal veel wordt gezegd. Mijn elftal is beter, er is meer gevarieerd aanvalsspel en mijn spelers zijn tech nisch uitstekend geschoold". ROTTERDAM De beide finalis ten, die elkaar morgenavond in het Stadion Feyenoord zullen ontmoe ten met als inzet de Europese voet balbeker voor bekerwinnaars, zullen waarschijnlijk met de volgende op stelling op het veld verschijnen. Hamburger SV: doel: özcan; ach ter: Sandmann, Horst, Schulz en Kurbjuhn; midden: Dieckmann en Kramer; voor: B. Dörfel, Hörnig, Seeler en G. Dörfel. AC Milan: doel: Cudicini; achter: Anquiletti, Schnellinger, Rosato en Trappatoni; midden: Scala en Lodet- ti; voor Hamrin, Sormani, Rivera en PratL Scheidsrechter is de Spanjaard Jo sé Maria Ortiz de Mendibil. Misschien is het uiterlijk vertoon van een opvallend gebrek aan interesse een dekmantel om het ware gezicht van de Italianen te verbergen. Misschien ook zijn zij er wel van overtuigd voor de eerste maal de fel begeerde beker te veroveren. Hoogmoed komt echter voor de val. De ruim twintigduizend suppor ters uit Hamburg hebben de eerste winst al binnen. Zij zullen de kreten van het kleine legioen Italianen op luid ruchtige wijze overstemmen. De spelers van AC Milan hangen als klitten aan hun trainer. Geen woord van hetgeen hij zegt ontsnapt aan hun aandacht. Andersom is het al evenzo, Er ontgaat trainer Rocco niets van het geen zijn spelers in hun vrije tijd uit voeren. „Ze zijn nogal speels en dat moet je een beetje tegengaan. Maar ontspanning moeten ze wel hebben". Ontspanning wordt de spelers wel ge gund. Gistermiddag trok het Italiaanse gezelschap Rotterdam in. Beladen met souvenirs, waaronder vele radio's, keer de het terug. Aan trainen werd nog niet gedacht. Aan ontspannen wandelen wél. „Pat doen we maar éénmaal per dag aldus Rocco. „Een elftal, dat een be paalde vorm heeft, is meer gebaat met een bepaalde periode van rust. dan een intensieve training. Maar als er ge traind wordt dan gebeurt dat ook met volle overgave. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat mijn ploeg in een optima le conditie en in volle concentratie in het stadion zal verschijnen. Het vader land verwacht niet anders". ZWOLLE Overijssels hoofdstad heeft ook in het seizoen 1968/'69 weer twee betaalde clubs want dinsdagavond stemden de leden van Zwolse Boys evenals die van PEC de avond daar voor met grote meerderheid van stemmen voor behoud van betaald voetbal. Tevoren verklaarde het bestuur waarvan intussen de heer A. J. Waay- er zijn functie als secretaris beschik baar had gesteld dat men bij terug keer naar de amateursector ook met schulden blijft zitten. Wanneer Zwolse Boys zich handhaven in het betaald voetbal ziet men nog wel een kans ge leidelijk aan schuldenvrij te komen. Vrijdagmiddag gaat men praten met de Zwolse wethouder van sportzaken, de heer J. Hubbers, over het gemeen telijk sportpark. Wanneer Zwolse Boys namelijk vóór 1 juli de huurschuld niet heeft betaald zal de toegang tot het gemeentelijk sportpark ontzegd wor den. Het Boys-bestuur wil een regeling treffen om tot een afbetaling te komen. Men heeft, zo redeneerde men, nog ruim f 12.000 te goed uit de toto-pot. PARIJS De traditionele wegwed strijd Bordeaux - Parijs, die voor zon dag op het programma stond, is voor lopig uitgesteld tot 8 september. De or ganisatoren, de dagbladen l'Equipe en de Parisien Libéré, die ook de Ronde van de Toekomst en de Ronde van Frankrijk organiseren, hebben dinsdag middag het volgende communiqué ver strekt: „In verband met de omstandigheden hebben de organisatoren van Bordeaux - Parijs besloten de wedstrijd van 26 mei naar 8 september te verschuiven, mits uiteraard de Franse en de inter nationale wielerbond met deze laatste datum akkoord gaan". NOVARA De Belgische wereld kampioen Eddy Merckx heeft dinsdag de eerste etappe van de Ronde van Ita lië gewonnen. Hij reed de 128 km van Campione d'Italie (een Italiaanse encla ve aan het Meer van Lugano in Zwit serland) naar Novara in 2 uur 58 min. 56 sec. De winnaar had een voorsprong van zes seconden op de als tweede ein digende Italiaan Mino Basso en de als derde geklasseerde Guido Reybrouck uit België. De uitslag luidt: 1. Eddy Merckx (Belg.) 2.58.56; 2. Mino Basso (It.) op 6 sec.; 3. Guido Reybrouck (Belg.) z.t.; 4. Aldo Pifferi (It.) z. t.; 5. Georges van den Berghe (Belg.) z.t.; 6. Ward Seis (Belg.) z.t.; 7. Giorgio Destro (It.) z.t.; 8. Mario Zanin (It.) z.t.; 9. Gianni Mot- ta (It.) z.t. HILVERSUM AVRO's sportpano- rama zal op maandag 27 mei gewijd zijn aan het betaald voetbal in Neder land. De economische medewerker van Het Parool en de AVRO, de heer E. Peereboom, zal in deze uitzending dis cussiëren met de heren H. A. Burgwal (secr.-penningm. van de KNVB) en J. Coler (voorzitter van de sectie betaald voetbal) over enkele financieel-econo- mische aspecten van het betaalde voet bal, fusies en eventuele terugkeer van semi-profclubs naar het amateurvoet bal. De presentatie van het programma berust bij Koen Verhoef. GORKUM Teleurgesteld zochten de spelers van Saarland de kleedka mer op. Zij zagen een voorsprong, op gemakkelijke wijze verkregen tegen een mat Nederlands amateurelftal, na de rust even eenvoudig omgezet in een nederlaag (4-3) door een herbo ren tegenstander. De 2000 toeschou wers op het Unitas-terrein in Gorkum wisten de plotselinge ommekeer te waarderen en beloonden de oranje elf na afloop met een verdiend ap plaus. Opvallend was het Leidse aan deel in de score. Desar (2x), Leget en Holl, allen UVS-spelers, zorgden voor de doelpunten. De wedstrijd tegen de amateurs van Saarland, die zaterdag in Katwijk te gen het nationale zaterdagteam spe len. had in de eerste 45 minuten wei nig te betekenen. De Duitsers kregen al snel een steuntje in de rug toen aan voerder Hermann de bal uit een straf schop (Van der Weide haakte Gratz) onberispelijk achter Schutz schoot. Nederland was geïmponeerd, liet zich terugdringen op eigen helft en gaf de vleugelspelers Gratz en Günther Müller de ruimte. Vooral Gratz demonstreer de over een behoorlijke snelheid te be schikken, die de Nederlandse defensie nogal eens voor problemen stelde. De sterke Scheydt genoot een dubbele dekking van Mei en Deen. Van de Avoird, invaller voor de geblesseerde „amateurvoetballer van het jaar" Arie Delmotte. had moeite het tempo te volgen. Hoek en Leget begrepen elkaar slecht op het middenveld en zij konden niet voor de nodige voeding van de aanval zorgen. Bovendien was links buiten Van der Weide niet in vprm en hij kon maar weinig ballen goed ra ken. Saarland ging dan ook de rust in met een verdiende voorsprong (1-2). Het zwakke Nederlandse spel deed weinig mensen geloven in een overwin ning voor de pupillen van Siem Plooyer. Na de vijf minuten pauze (in verband met het ontbreken van kunst licht) kreeg de wedstrijd een totaal ander aanzien. Nederland ging direct energiek ten aanval en de Duitse doel man Eisenbart kwam handen te kort om de vele schoten en kopballen, die op hem afgevuurd, te stoppen. In de 52e minuut was hij te laat. Uit een ho ge, verre voorzet van Gert Jan Hoek daalde de bal bij uitblinker Desar. die geen moment aarzelde: 2-2. Hoek. Leget en Desat speelden ineens een klasse beter. De zwakke vleugel De Boon- Van der Weide werd weinig in het spel betrokken. Aanval op aanval golfde op het Saarlandse doel af, dat dreigde te bezwijken onder de zware druk. Even later kregen de Duitsers de genadestoot. Leget friemelde de bal na een hoekschop uitgekookt langs de paal 3-2 en Saarland wist zich ge slagen. Ook twee allerijl ingezette wis selspelers konden er niets meer aan veranderen. Holl en invaller Heinz Müller, die bij een uitval ongedekt was gelaten, bepaalden de eindstand op 4-3. Het elftal van Plooyer (nog gehandi capt door blessures) zal ook dit sei zoen wel uiteenvallen. Semi-profclubs benaderen al diverse spelers. Zo speel de Hans Deen al een testwedstrijd met Go Ahead en werd Cees de Vries bena derd door Ajax. De Boon, de plaatse lijke favoriet, kreeg aanbiedingen van DOS en Blauw Wit en Mei loopt met plannen rond om naar DWS over te stappen. Het verloop zal in het Neder landse amateurelftal altijd groot blij ven en bij goed spel, zoals in de twee de helft te Gorkum. Ontmoeting tussen Johan Cruyff en twee spelers van de Hamburger SV, Schultz (r.) en Dörfel, in het trai ningscentrum van de KNVB in Zeist. MOSKOU Rusland heeft dinsdag in Moskou voor 103 000 toeschouwers Tsjecho-Slowakije met 32 verslagen in de eerste kwalificatiewedstrijd tus sen beide landen voor het Olympisch voetbaltoernooi. Rusland, dat in dezelf de opstelling speelde als in de op 11 mei met 30 gewonnen wedstrijd te gen Hongarije voor het toernooi om het Europees kampioenschap voor landen ploegen, leidde bij de rust met 10. •V Fritz Schnellinger: „HSV is kans loos" HILVERSUM Er waren maar ze ven draverijen, verschillende ook nog slechts met zeven paarden bezet, maar het was toch een spannende avond in Hilversum, vooral omdat diverse favo riete dravers nogal eens faalden. In de internationale draverij onderscheid de zich vooral de nieuwkomer Quini, uitnemend gereden door leerlingpikeur W. Short. Hij zou zelfs profiterend van een paar mispassen op het laatste rechte eind van de geroutineerde com binatie Alchimist, onverwacht hebben gezegevierd, als Cherie Spencer met R. van der Lubbe op de sulky niet nog koelbloediger de lichte consterna tie had uitgebuit en eerste werd. Qui ni bleef wel uitstekend tweede. De uitslagen: Meikersprijs 1: Gezina (J. Wage naar jr.) 1.28-, 2. Go Away Gerda, 3. Enny Six. Winn. 1.60, pi. 1.50 2.30 2.20, koppel 4, cov. 4.60 trio 39.80. Meizoentjesprijs: 1. Ekster S (K. Woudstra) 1.26-, 2. De Prinses K, 3. Double's Zoon. Winn. 3.60, pl. 1.90, 3.10 6, koppel 12.50. cov. 9.80. Meistreekprijs: 1. Champion Harves ter (J. Hof) 1.23.6, 2. Charles H. 3. Beachcomber. Winn. 2.60. pl. 1.40 1.80, 2.10 koppel 5.20. cov. 6.20. Meiwijnprijs: 1. Dabiola Norton (W. de Lang) 1.25.6, 2. Donderdag 3. Cis- ca Scotch. Winn. 13.90, pl. 5 5 7.20, koppel 65.30, cov. 10, trio 1396.80. Grote Meiprijs: 1. Cherie Spencer (R. v.d. Lubbe) 1.22.2, 2. Quini, 3. Duchesse Mac. Winn. 2.20 pl. 2 6.60, koppel 33*40 cov. 11.70. ROTTERDAM Temidden van de donkerharige groep spelers van AC Milan is één speler een opvallende verdienen. Het is voor de Hamburger Westduitser Fritz Schnellinger, die sinds drie jaar een vaste plaats in de verdediging van het Italiaanse team inneemt. De 29-jarige Schnellinger zal in deze zijn eerste bekerfinale tegen zijn eigen landgenoten moeten vechten. „Een moeilijke opgave, maar ik zal me er weinig van aan kunnen trekken, want bij AC Milan moet ik mijn brood verdienen. Het is voor de Hamburgers SV wel niet prettig, maar als ik de gelegenheid krijg ik ga nogal graag mee in de aanval zal ik niet nala ten Hamburg naar een nederlaag te schieten". Zijn directe tegenstander zal ver moedelijk de „aanvalsspits" van de HSV, Uwe Seeler zijn. De mogelijk heid, dat Schnellinger hem ook maar enige vrijheid zal gunnen is vrij waar schijnlijk, hetgeen inhoudt, dat het Westduitse team van de aanvalslust van Schnellinger weinig te vrezen heeft. Glimlachend komt het antwoord van Schnellinger: „Uwe Seeler is voor mij nog altijd de besté middenvoor, die ik ken. Of ik hem inderdaad zal schaduwen is nog maar de vraag. Als het echter zo is, dan zal er inderdaad van mijn aanvallende speelwijze wei nig terecht komen. Seeler kan men geen meter vrijheid geven. Hij alleen kan in alle standen een doelpunt ma ken". Toch gelooft ook Schnellinger in een overwinning voor AC Milan. „Wij spelen dit seizoen opvallend goed en hoewel ik ervan overtuigd ben dat de Hamburgers SV zich tot het uiterste zal verdedigen is het tegen ons wel kansloos. Mijn voorspelling is gewoon gebaseerd op de technisch betere kwa liteiten van de Italiaanse spelers". Natuurlijk blijft het een bekerfinale en daarin is alles mogelijk. Voor mij kan Hamburg niet van AC Milan win nen omdat er bij ons een geest heerst van één voor alleen, alleen voor één. Dat is ook de basis geweest van het succes in de competitie". Onze zaak is uitgerust met de nieuwste 6 kg WASAUTOMATEN IN DE FEESTELIJKE OPENINGSWEEK t.e.m. 31 MEI EN FEESTELIJKE ATTRACTIES VOOR JONG EN OUD Dagelijks geopend van 8 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. Zaterdags tot 12.30 uur. Ook woensdagmiddags geopend. SCHRIJVERSPARK 71 - VEENENDAAL - TELEFOON 12054 AMSTERDAM Met een individuele tijdrit over vijf kilometer in de buurt van de Amsterdamse Bosbaan, gevolgd door een rit tegen het horloge voor ploegen, gaat morgen de zeventiende Olympia's Tour van start. Aan deze niet geringe zelftest voor eerzuchtige amateurs (zes etappes, elfhonderd kilometer) nemen 96 renners deel, numeriek eerlijk verdeeld over zestien ploegen. Onder hen slechts drie buitenlandse formaties, gekomen uit Denemarken, Polen en Tsjechoslowakije. Joop Middelink (46) acht jaar al coach van de nationale wegrenners en algemeen leider van deze enige etap pewedstrijd in wielerminnend Neder land: „Zelfs de Belgen hebben dit keer onze uitnodiging niet aanvaard. Ze vinden in het algemeen dat wij hier te hard rijden." Dat bleek echter in de negen maan den vergende voorbereiding niet de klacht van doorslaggevende betekenis. De Toer van Olympia heeft te kampen met ernstige buitenlandse concurrentie. Middelink somt op „Warschau - Ber lijn - Praag. Ronde van Engeland. Rou te de France, een etappewedstrijd in Berlijn, klassieker in België, interna tionale Ronden in Spanje en Zwitser land. Wij hebben geprotesteerd en de Koninklijke Ned. Wielren Unie ge vraagd aan te dringen meer aandacht te schenken aan de amateurs bij de sa menstelling van de internationale ka lender." Overigens devalueert het gebrek aan buitenlanders de Toer van Olympia niet. In de afgelopen jaren speelden zij vrijwel altijd een rol van weg te cijfe ren betekenis. Sinds 1963, toen de Belg Jos Dries triomfeerde, kwamen de win naars steeds uit eigen land: Cor Schuu ring. Harrie Steevens, Jan van der Horst en Cees Zoontjens. Voorts ver toont deze schepping van de Amster damse wielervereniging Olympia in de entourage een modern gezicht: foto- finishapparatuur. automatische chrono- metrage, pijlsnelle samenstelling van de uitslagenlijsten via IBM-apparaten, Toerradio, waarmee het contact tussen wedstrijdleiding, ploegleiders en ande re volgers tijdens de ritten onderhouden kan worden. De naar perfectie strevende, rijk er varen organisatoren kampen nog wel met problemen wanneer zij te maken krijgen met talloze autoriteiten, die niet snel geneigd zijn vitale verkeerswegen voor de coureurs vrij te maken. Midde link: „Wij weten er zo langzamerhand heus wel iets van. maar het lukt lang niet altijd de officiële instanties ervan te overtuigen dat wij beter een paar kilometer over een hoofdweg kunnen rijden dan die weg tweemaal over te steken. Zo'n hele karavaan is immers in tien minuten voorbij?" In een bedreigd bestaan van het in stituut Olympia's Toer, dat ondanks al le stormen in de wielerwereld onge schonden overeind bleef, gelooft hij evenwel niet. „Meer nog dan verleden jaar hebben wij bij de voorbereiding te kampen gehad met moeilijkheden maar de bereidheid van de officiële in stanties wordt eerlijk gezegd steeds iets groter. Bovendien geloof ik wat de toe komst betreft, dat er door de aanleg van autowegen steeds meer andere we gen vrijkomen voor de wielersport. Ik ben wat dat betreft erg optimistisch." Minder opgewekt oordeelt hij over de financiële medewerking. Kosten van deze Toer: omstreeks honderdduizend gulden. Slechts de KNWU doet vijfdui zend gulden in de pot, verder moet Olympia het maar uitzoeken. Niette min: gisteren bedroeg het tekort nog slechts 3350 gulden... Middelink: „Toch blijft het voor mij onbegrijpelijk dat de echte liefhebbers van de wielersport zo weinig spontaan zijn op dit punt. Het geld is ook deze keer weer zo moeizaam bijeengekomen dat ik er weer versteld van stond dat het uiteindelijk toch weer is gelukt." Overigens belooft het routeschema 'n aanmerkelijke boeiender strijd dan vo rig jaar, toen op de laatste dag nog 12 kanshebbers konden worden geteld. De tijdrit en vooral de vorig jaar niet in de ht parcours opgenomen Limburg se heuvels kunnen de sterken scheiden van de zwakken. Middelink: „En verder hopen wij op een ongunstige wind. flink stormachtig weer. Dat kan een rit net zo zwaar maken als een bergetappe in de Ron de van de Toekomst." ROTTERDAM De directie van de Koninklijke lak-, vernis- en verffabriek Molyn en Co nv zal aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor stellen over 1967 een dividend uit te keren van 15 procent, waarvan desge wenst 10 procent in stock en 5 procent in contanten (vorig jaar 12,5 procent, waarvan 7,5 procent in contanten en 5 procent in aandelen), zo deelt het be drijf mee. BÜSUM De Nederlandse groot meester Jan Hein Donner is in zijn partij uit de twaalfde ronde van het in ternationale schaaktoernooi te Büsum met de Belg O'Kelly remise overeenge komen. De hangpartij tussen Donner en de Deen Andersen eindigde eveneens in een puntenverdeling. De Westduitser Hübner behield door een gelijk spel tegen zijn landgenoot Besser de leiding. De Bulgaar Tringof, die de Zuidslaviër Damjanovic versloeg en zijn afgebro ken partij tegen de Westduitse Samisch ook won, is hem echter tot op een half punt genaderd. Donner deelt de zevende plaats met de Zuidslaviër Parma. VELZEN Telstar heeft dinsdag in Velzen voor 2.500 toeschouwers met 31 gewonnen van het Nederlandse mi litaire elftal. Bij de rust had Telstar een voorsprong van 10. Nadat Jon ker, Clement en Cleeren voor Telstar hadden gescoord redde Rijnders (NAC) de eer voor de militairen. ROTTERDAM Toon Hermans gaat in september naar Canada en Amerika om zijn Amerikaanse show uit te pro beren. Op 19 september is de première ln Toronto. Daarna volgen verschillende voorstellingen in Canada, waarna hij doorgaat naar Washington, Chicago. Boston en Detroit. Dan kohit hij terug naar Nederland en treedt vervolgens op in Londen. Pas dan zal worden beslist of hij contracten krijgt voor Broodway. De zoon van Tobi Rix, Jerry Rix gaat de liedjes die Toon Hermans ir de Amerikaanse show heeft, op ee> langspeelplaat uitbrengen.

De Vallei | 1968 | | pagina 13