Veenendaals dagblad Massaal verzet van drie vakcentrales Buiten LOONNOTA DINSDAG IN TWEEDE KAMER Eerste gezinsfoto op Het Loo Harriman en Xuan Tluiy bij De Gaulle De Gaulle voor een referendum Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Tijdens voetbalwedstrijd regels niet veranderen9 KOUDE DOUCHE VOOR LÜBKE LOONNOTA VAN REGERING ROEPT STERKE WEERSTANDEN OP Man vermoord uit minnenijd Hartoverplanting in Houston Militaire onrust in Argentinië Pompidou vrij zeker van vertrouwen Hemelvaarts dag: droog en iets warmer „HEARING" Vogelbes VERBOLGEN 25.000 MAN BEZWAAR COHN-BENDIT: VIJF TOT ELF DODEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.J, 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert: losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 22 MEI I968 - 42e JAARGANG no. I20 UTRECHT In de Margriethal in Utrecht wordt zaterdag door de drie vakcentrales een grote protestdemonstratie gehouden tegen de loonnota van de regering. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis, d^t de drie vakcentrales (het NW, NKV en CNV) gezamenlijk een dergelijke bijeenkomst organiseren. De centrales hebben tevens gevraagd om een bijeenkomst van de Stichting van de Arbeid op vrijdag. In een spoedbijeenkomst, gisteravond in Utrecht door het overlegorgaan van de vakcentrales gehouden, werd beslo ten een tegennota op te stellen waarin de centrales hun visie op de nationale economie en de daarbij passende loon politiek zullen geven. De regering krijgt deze nota nog deze week. De vakbeweging heeft om een bijeen komst van de Stichting van de Arbeid gevraagd, om van de werkgevers een uitspraak te krijgen over de regerings nota. De voorzitter van het NW, de heer A. Kloos, zei gisteravond, dat de Sociaal Economische Raad bij de rege ring zal protesteren, dat zij de SER niet heeft geraadpleegd voor de nota uitkwam. y De drie vakcentrales hebben de voor zitters van de Tweede Kamer gevraagd, de specialisten van de vakbeweging toe te staan hun standpunt over de loonno ta van de regering uiteen te zetten in een openbare bijeenkomst van de vaste- Kamercommissies voor, Sociale Zaken en Economische Zaken. Daarbjj zullen ook de fractievoorzitters worden uitge nodigd. Het is nog niet eerder gebeurd, dat de vakcentrales met een dergelijk ver zoek bij de voorzitter van de Tweede Kamer kwamen. Als de voorzitter gun stig beslist, zal de hearing maandag moeten plaatshebben, dus voor het Ka merdebat over de loonnota begint. De vakcentrales willen in de bijeen komst van de Stichting van de Arbeid waarom zij verzocht hebben, duidelijke taal horen van de werkgevers. De cen trales vinden dat het regeringsbeleid EIJSDEN De 43rjarige Pools-Ne- derlandse fabrieksarbeider W. L. heeft kort na middernacht in het Limburgse E(jsden met een geweer een landgenoot de 45-jarige chauffeur Stefan Kaziel, om het leven gebracht. Volgens de po litie, was het motief van de moord een verhouding, die het slachtoffer zou heb ben gehad met de echtgenote van L. De schietpartij, waarbij ook een 17- jarige zoon van de dader werd gewond, gebeurde in de tuin van Kaziel, nadat eerst een hevige woordenwisseling was ontstaan. L, die zes kinderen heeft en gescheiden leefde van zijn vrouw, zou reeds eerder gedreigd hebben de hele familie te zullen uitroeien, wanneer Ka ziel de verhouding met zijn vrouw niet zou verbreken. De 38-jarige vrouw van de dader, die getuige was van een schietpartij, is van nacht naar familie in Schaesberg ge vlucht. Tn deze tijd van het jaar zou niemand op de gedachte komen om de lij sterbes te betitelen met boven staande naam, noch met die van spreeuwbes, want hij hangt nu vol witte trossen en daar vinden lijsters noch spreeuwen wat aan. Ook interes seren de vogels zich niet voor de groene, en de er later uit kleurende gele bessen, maar zodra deze in de loop van augustus aanrijpen tot rood en oranje, zijn ze er verzot op, ook al smaken ze wrang. Vogelvangers plachten er 's najaars de strikken mee te spijzigen. In weinige uren kan een boom volledig geplunderd wezen en wat er aan de miniatuur appeltjes (want strikt genomen zijn het geen beziën) op de grond valt, blijft liggen, vandaar de rijke opslag, onder en in de omgeving van zo'n lijsterbes, maar evengoed verderop in 't bos en cp de vreemdste plaatsen, want de vogels zaaien overal, ook van de prunus, krent en vlier. De schermen van de pluimen witte bloemen gluren door de lange geveerde bladeren groen de boven-, grijs de onderkant en val len op door een eigenaardig luchtje, dat de meeste mensen onaangenaam vinden en moeilijk als welriekend of aromatisch kunnen ervaren. Ik heb weieens gehoord, dat de vcgelbes- bloemen naar wantsen zouden ruiken, waartoe ook de wandluis behoort; men spreekt blijkbaar terecht van „stank", doch ik kan er niet over mee praten. Wie wel?! Van een gewas, dat tot de edele rozen behoort, kunt ge zo iets moeilijk verwachten en toch zit ten er in die familie wel meer, die in een kwade reuk staan, doch niettemin oog en hart verkwikken. 24-5-1968 4 A. B. WIGMAN neerkomt om contractbreuk. „We wil len weten wie verantwoordelijk is voor het uitgestippelde beleid want dit is noodzakelijk voor het volgende week door ons uit te stippelen beleid", zei de heer Kloos. Over dat beleid wenste hij zich niet uit te laten. Wel werd duidelijk dat de vakbeweging zich houdt aan de afge sloten contracten, die ook door de werk gevers zijn ondertekend. De vakbeweging is bijzonder verbol gen over het feit dat de regering de SER niet heeft geraadpleegd. Toen het SER-bestuur vorige week vrijdag ver gaderde, was al min of meer bekend, wat de regering van plan was. Het be stuur gaf de voorzitter toen opdracht onmiddellijk na het verschijnen van de loonnota bij de regering te protesteren. De heer Kloos noemde het „de rein ste waanzin" dat minister Roolvink (So ciale Zaken) geen behoefte had aan het twaalfde ljalfjaarlijkse rapport, waar de SER zich juist mee bezighield. De voorzittér van het CNV, de heer Van Eibergen, zei, dat de regering ook in dit opzicht wel eenzijdig is. Zij heeft volgens hem namelijk al beslissingen genomen over een reeks prijsverhogin gen. Op de protestbijeenkomst in Utrecht worden zaterdag 25.000 mensen ver wacht. Vandaag beginnen de bonden al met de voorbereidingen voor de bijeen komst. Het wordt een hele organisatie, vooral nu Hemelvaartsdag als dag van voorbereiding uitvalt. Zes sprekers zullen op de protestde monstratie die 's middags om 1 uur be gint, het woord voeren. Onder hen zijn drie voorzitters van de drie vakcentra les. Volgens de heer Kloos is op grond van de nu bekende spelregels geen loon- beleid te voeren. „Het is hetzelfde als het veranderen van de spelregels tij dens een voetbalwedstrijd", zei hij. DEN HAAG De Tweede Kamer zal dinsdag de nota over het loon- en werkgelegenheidsbeleid behandelen, die de ministers Roolvink (Sociale Zaken), Witteveen (Financiën) en De Block (Economische Zaken) maandagavond heb ben ingediend. Het voorstel van Kamervoorzitter mr F. J. F. M. van Thiel daartoe werd aangenomen na een uitvoerig ordede bat. De socialistische fractievoorzitter drs. Den Uyl, had namelijk gevraagd om met de behandeling van het wets ontwerp over de b.t.w. te wachten tot deze nota is besproken. Drs Den Uyl was bovendien erg boos over de nota van wijzigingen van de b.t.w die minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus (beiden Financiën) op het laatste moment had den ingediend. „Vijf minuten voor de Kamer over dit wetsontwerp moet gaan praten, vindt zij deze nota op haar tafel. Er staan interessante maatregelen in over belastingverlaging. Dat is groot nieuws. Wij kunnen niet over het wetsontwerp gaan praten omdat deze nota zo laat is gekomen." De socialistische fractielei der sprak over een „bijzonder onrede lijke bejegening van de Kamer". Zijn collega van de KVP, drs W. K. N. Schmelzer^ zag geen reden om de behandeling van de b.t.w. uit te stel len. „Waarom vraagt de Partij van de Arbeid hierom? De socialist drs E. L. Berg heeft immers de vorige week al voor de televisie laten doorschemeren dat zijn fractie zou tegenstemmen." De regeringspartijen waren voor een onmiddellijke behandeling van 't wets ontwerp. De beslissing over de b.t.w. zal toch pas vallen nadat de loonnota is behandeld. De AR-fractievoorzitter mr B. W. Biesheuvel voegde er echter wel drei gend aan toe: „Onze instemming met het voorstel van de Kamervoorzitter wil nog niet zeggen dat wij het eens zijn met de in de nota van wijziging aangekondigde maatregelen." Minister Witteveen zei desgevraagd, dat hij bezwaar had tegen een uitstel van behandeling. Hij wilde bovendien geen antwoord geven op de vraag van een verlaging van de loon- en inkom stenbelasting. De radicaal drs J. M. Aarden deed tenslotte het voorstel om ook de minis ters Roolvink en De Block uit te nodi gen om het debat over de b.t.w. bij te wonen, omdat de besprekingen hier over nauw samenhangen met de debat ten over de loonnota in de komende week. De AR-fractie was weer verdeeld. 9 van de 15 leden stemden met de socia listen, D'66, de Radicalen en de heer Kikkert (ch) voor dit voorstel. Het werd overigens met 70 tegen 53 stem men verworpen. Meer nieuws uit de Kamer vindt u elders in deze editie. PARIJS De Franse president De Gaulle heeft gistermorgen Averell Har riman ontvangen, de leider van de Amerikaanse delegatie bij het vredes overleg met Noord-Viëtnam in Parijs. In de namiddag bracht de Noordviët- namese delegatieleider, Xoean Thuy, de Gaulle een bezoek. In beide geval len betrof het „belefdheidsbezoeken". Na afloop va nhet beziek zei Harri man dat het niet de bedoeling is dat Frankrijk of enig ander land een be middelende rol zou moeten spelen tus sen de Verenigde Staten en Noord- Viëtnam. Hij had de Franse president laten weten dat de Verenigde Staten „de warme gastvrijheid" op prijs stel len, die de Franse autoriteiten tonen om de besprekingen mogelijk te ma ken, niettegenstaande de ernstige in dustriële en sociale onrust in Frank rijk. Vandaag komen de delegaties van de Verenigde Staten en Noord-Viëtnam weer bijeen voor hun vierde gesprek. HOUSTON (Texas) —De toestand van de 54 jaar oude automobielverko per John Fierro, die dinsdagavond een nieuw hart heeft gekregen, was van morgen vroeg buitengewoon bevredi gend. De operatie, de 15de van deze soort ter wereld, heeft twee uur ge duurd. Zij geschiedde in het St. Lucas ziekenhuis. De donor was de 17 jaar oude Hubert Brungardt uit Pasadena in Texas, die aan de gevolgen van een hersenbloe ding was overleden. Het hart werd in Fierro's lichaam met een enkele elek trische schok weer op gang gebracht. Fierro kampte met steeds minder goe de hartwerking en had al enkele hart aanvallen doorstaan. De operatie is de vierde van haar soort, die sinds 3 mei in het ziekenhuis is uitgevoerd. Twee van de drie pa tiënten die een nieuw hart hebben ge kregen zijn overleden, maar de derde maakt het goed. De ingreep bij Fierro wordt uitge voerd door een ploeg artsen onder lei ding van dr. Denton A. Colley. BUENOS AIRES —In Argentinië heerst onder de militairen onrust door de onzekerheid over de vraag of de om streden opperbevelhebber van het le ger, generaal Julio Alsogaray het veld zal ruimen. Volgens onbevestigde be richten zijn militaire leiders bijeengeko men in het hoofdkwartier van generaal Martinez Zuvira, de commandant van het eerste leger, die bereid zou zijn Alsogaray desnoods met geweld te steunen. Op paleis Het Loo poseerden prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven met hun ruim een maand oude zoon prins Maurits voor de fotograaf Max Koot, die .de eerste op name van het jonge gezin maakte. WIESBADEN Een oudere man heeft in het Kurhaus van Wiesbaden bondspresident Heinrich Lübke van W. Duitsland natgegooid. Lübke woonde de vergadering van de Duitse artsenbond bij. Toen hij een dankwoord wilde uitspreken voor een aan hem toegekende erepenning sprong een man op en goot onder de kreet „weg met de bondspresident" een met water gevulde plastic zak leeg over zijn hoofd. De 'dader" van de aanslag die door persfotografen en zaalwachters aan de politie werd overgeleverd, werd ge- identificeerd als Roderich Böttner, uit gever van het blad „Junges Deutsch- land", orgaan van de „Jungdeutsche Partei Deutschlands (JPD)". Böttner verklaarde met zijn daad de rol van Lübke in het derde rijk bela chelijk te hebben willen maken. Vol gens de autoriteiten in Wiesbaden is Böttner geestelijk gestoord. Prof. Ernst Fromm (midden), voorzit ter van de Duitse artsenbond, tijdens een worsteling met Roderich Böttner, die een met water gevulde plastic zak verborgen in een lederen tas over het hoofd van bondspresident Heinrich Lübke (rechts)'had uitgestort. PARIJS President De Gaulle wil weten waar hij aan toe is. Hij wil het Franse volk zijn mening vragen. Daar de wet niet voorziet in een volksstem ming, wil hij in juni een referendum over enkele groepen maatregelen. Dat zijn: Een serie maatregelen op korte termijn op sociaal en onderwijsgebied om een einde te maken aan de staking en het gesprek op gang te brengen met arbeiders en studenten. Een reeks hervormingen op lange termijn om tegemoet te komen aan de eisen van de vakbonden en de studenten. Een ingrijpende wijziging in het kabinet en een verandering van de struc tuur van de regering. Over al die dingen zal het volk zich dan in juni kunnen uitspreken. Dit alles werd gisteren in het voor uitzicht gesteld onder voorbehoud dat de regering vandaag niet ten val wordt gebracht bij de behandeling van de mo tie van wantrouwen. Gebeurt dat wel, dan wordt de Kamer ontbonden en wor den er verkiezingen uitgeschreven. Tot genoegen van de regering heeft de staking zich gisteren o.a. uitgebreid tot de banken en tot de circulatiebank, de Banque de France. Daardoor zal het aan het einde van de week niet moge lijk zijn de. stakende arbeiders te beta len. In Parijs zijn talrijke middelbare scholen bezet door leerlingen en onder wijzend personeel. Artsen hebben het bureau van de medische raad van toe zicht bezet. Ook bij de „Folies Bergè res" wordt nu gestaakt. Voor een com munistisch partijbureau in Marseille is vannacht een kneedbom ontploft. De schade is gering? De radicale Franse studentenleider, Daniël Chn-Bendit, heeft verklaard, dat „vijf tot elf" mensen gedood werden in de recente gevechten tussen politie en studenten in Parijs. Hij zei, dit niet te kunnen bewijzen. „Wij hebben ook veel blinden, ver moedelijk als gevolg van de gasgrana- ten die door de politie gebruikt wer den", aldus Cohn-Bendit. Hij weidde verder niet uit. Cohn-Bendit bijgenaamd „Danny de rode", zei dat het moeilijk is de doden in de gevechten te bewijzen, omdat veel gewonden naar ziekenhuizen buiten Pa rijs gebracht werden en dat noch dok toren noch families er iets over bekend willen maken. De Franse nationale vergadering is gisteren voor een zeer belangrijke zit ting bijeengekomen. Er werd gesproken over een motie van afkeuring, die als zij wordt aangek- nomen, het ontslag zal betekenen van het kabinet-Pompidou. Er zal van avond of donderdag over gestemd wor den. De motie, die is ingediend door de communisten en de linkse federatie, veroordeelt de regering omdat zij ge weigerd heeft de eisen van studenten, onderwijzers, arbeiders en boeren in behandeling te nemen. Nu de vergadering bijeengekomen is, heeft de staking zich uitgebreid tot al le facetten van het Franse leven. De meeste industrieën en transportmidde len in het land liggen stil. Gelukkig is de voorziening van gas en elektriciteit nog normaal. Er heerst een koortsachtige stem ming in het Palais Bourbon, waar de assemblee bijeenkomt. De publieke en perstribunes zijn vol en buiten stonden 300 mensen in de rij in de hoop nog toegelaten te worden. Politiebussen stonden rond het gebouw en op de Con corde Brug. Het debat in de assemblée heeft iets onwerkelijks. Terwijl bijna acht mil-' joen mensen staken, geraakten de af gevaardigden verzand in een debat over details van de Franse opvoeding en over de vraag welke partij in het verleden het meest voor het onderwijs heeft gedaan. De Franse regering lijkt verzekerd van een meerderheid in de nationale vergadering tegen de door de commu nisten en de linkse federatie ingediende motie van wantrouwen. Politieke waar nemers houden echter rekening met de mogelijkheid dat de regering zelf gewij zigd zal worden. Vernomen wordt dat de enige Gaul list die gezegd had dat hij voor de mo tie van wantrouwen zou stemmen, ont slag genomen heeft als volksvertegen woordiger. Rochet en Pierre Mendès-France heb ben aan journalisten verteld, dat zij denken dat de motie niet voldoende stemmen zal krijgen. De staf van het Franse communisti sche partijorgaan „l'Humanité" heeft gisteravond stenen en flessen gegooid naar een groep rechtse studenten die een betoging voor het gebouw van de krant hielden. (Van onze weerkundige medewerker) lJoewel Frankrijk op dit ogenblik op de weerkaart een blinde vlek vormt en wij door de staking niet we ten wat daar meteorologisch wordt uitgebroed, durven we toch met goed vertrouwen voor morgen droog weer in 't vooruitzicht te stellen. Het weer- gebeuren wordt namelijk bepaald door een noordoostelijke tot oostelijke luchtstroming, opgewekt door een ho- gedrukgebied boven Scandinavië en de Oostzee. Het zwakke punt vormt een beetje de temperatuur, clie door een te ge ringe zonneschijn nog niet vlot wil stijgen. Toch verwachten wij de eerst komende dagen geleidelijk aan wat meer opklaringen en daarmee samen hangend wat hogere temperaturen, in Gelderland tot 14 d 16 graden C. Ook na Hemelvaartsdag zal het gunstige weer zich nog wel kunnen handhaven.

De Vallei | 1968 | | pagina 1