Stadsdienst in Veenendaal, kortere rijtijden en betere verbindingen met de Betuwe Personeelstekort bij de gezinsverzorging KLANK EN KLEUR OP ELFDE NATO-TAPTOE Vietnam N.B.M. schakelt over op hoger toerental 's Avonds sneller reizen Voort wat hoort wat Vergadering Groene Kruis Musketiers-junioren naar Duitsland Joy-riding met traetor VEILING KESTEREN Penningmeester vertrok om gezondheidsredenen Achterland De Luchtreiziger De Instuif Behoefte MIST Biljarten Alderlieste leidt bij driebanden Te weinig Batouwe-rit van Vespa-club Eind juni in Arnhem Oudpapieractie van de muziek Collecte van Rode Kruis Luxor Theater u uw Bel: 10550 11079 KESTEREN BURGERLIJKE STAND WOENSDAG 22 VEENENDAAL De NBM schakelt over op een hogere versnelling. Dat betekent per 26 mei bij de invoering van de zomerdienstregeling een uitbreiding van het aantal lijnen, meer sneldiensten, de invoering of uitbreiding van het aantal stadsdiensten en betere verbindingen. Dat alles om de steeds verdere achteruitgang van het reizigersvervoer (sinds 1963 een daling met 25 procent) door de toeneming van het aantal personenauto's een halt toe te roepen. De grotere dienstverlening aan het publiek gaat nog verder. Successievelijk zal het huidige wagenpark geheel worden vernieuwd. Daarvoor in de plaats komen nieuwe en grotere bussen, waarin bijvoorbeeld de lucht 20 maal per uur geheel wordt ververst en die 's winters de buspassagiers voor koude behoeden door een vernuftig verwarmingssysteem. Voor Veenendaal betekent de start van de zomerdienstregeling, de invoering van een stadsdienst, die de passagiers tevens in goed vijftig minuten in Arnhem brengt en een betere verbinding niet het achterland de Betuwe. Tegenover het opheffen van de zoge naamde pendeldienst Veenendaal Arnhem, die tevens sneldienst gaat rij den. Deze lijn maakt een lusbeweging door Veenendaal met de volgende rou te: vanaf Rhenen bestaande route tot Stationssingel, daarna via de Industrie laan, Boompjesgoed, Brouwersstraat, Schrijverspark, G. van Schoonbeek straat, Valleistraat, Verlaat, Hoogstraat Zandstraat, Julianastraat, Vendelse- weg, Munnikenweg, Gortstraat, Zand straat, Julianastraat, Vendelseweg, Munnikenweg, Gortstraat, Zandstraat en verder terug in omgekeerde rich ting. De frequentie van deze lijn is een uurdienst die de buspassagier in 53 mi nuten van het Julianaziekenhuis te Veenendaal naar het N.S.-station te Arnhem brengt. Behalve in Veenendaal wordt op de route naar Arnhem alleen gestopt aan de volgende halten: Rhenen (Valleiweg), Rhenen (Herenstr.), Greb- beberg (Ouwehands Dierenpark), Wage- ningen (busstation), Renkum (postkan toor), Heelsum (Bergzicht) en Ooster beek (politiebureau). De invoering van deze nieuwe lijn be tekent tevens dat Veenendaal en Rhenen een betere verbinding krijgen met het achterland, de Betuwe, aangezien vijf minuten na aankomst van de bussen te Rhenen de met bestemming Betuwe rei zende passagiers kunnen overstappen op B.S.M.-diensten naar Kesteren, Opheus- den, Dodewaard en Kesteren, Lienden, Geldermalsen. Naast de nieuwe lijn 64 (stadsdienst Veenendaal sneldienst Arnhem) blijft lijn 60 Arnhem - Veenendaal - Amers foort) normaal met een frequentie van een uurdienst rijden. In de praktijk houdt dit in, dat men vanuit Veenen daal twintig maal per dag naar Amers foort kan reizen 32 maal naar Arnhem en 38 maal naar Rhenen. Op werkdagen vertrekt de eerste bus VEENENDAAL De EVPV „De Luchtreiziger" nam afgelopen week deel aan de wedvlucht vanaf St. Denis, afstand 412 km. De duiven werden om 7.05 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif werd gemeld door de heer C. Gaasbeek om 13.15 uur en behaalde een snelheid van 11.12,00 meter per min. De verdere uitslagen: C. Gaasbeek 1, 9. 19, 20; W. J. van Dam 2, 3, 5, 7, 21, 25, 27; Schuurman 4, 8, 16, 28, 32; H. Beijk 6, 26; Barneveld-Tanis 10; C. van Ginkel 11, 14; G. Fasse 12, 15; G. Mul ler 13; H. Zwijnen 17; O. Nekeman 18, 22; A. v. d. Bovenkamp 23, 31; C. Met horst 24; W. Schakel 29; R. J. van Koo- ten 30. Zaterdag is er gelegenheid in te kor ven voor Tergnier van half zeven tot half acht. ELST De D.V. de Instuif te Eist gaf 194 duiven mee naar St. Denis, die om 7.05 werden gelost. Afstand 406 km. De eerste duif arriveerde om 13.17.29 uur. Uitslagen: C. Veenhof 1, 2, 3, 6, 11, 17, 24, 26; P. J. A. van Geel 4. 9, 18, 28; G. van de Berg 5, 8, 21, 37, 38; W. E. van Laar 7, 36; J. van Swetselaar 10, 25; G. Brienesse 12, 13, 19, 31, 33, 34; M. Brouwer 14; B. Vervat 15, 16, 39; A. C. van Zetten 20; H. van Doorn speek 22; M. Riemsdijk 23, 29; J. van Aalten 27; C. van Viegen 30, 35; Gebr Veenhof 32. op lijn 64 om een minuut over zeven vanaf de Julianastraat naar Arnhem. De laatste bus met bestemming Arn hem op deze lijn gaat om 19.01 u. Daar na blijft het uiteraard mogelijk om met de thans bestaande lijn 60 tot na 't mid dernachtelijk uur in de richting Arnhem te reizen. Aankomst- en vertrektijden op deze lijn zijn sterk gewijzigd per 26 mei. Naast het invoeren van de snel dienst VeenendaalArnhem wordt ook Veenendaal - Arnhem wordt ook het het aantal sneldiensten op de lijn Rhe nen - Utrecht aanzienlijk uitgebreid. Hiermee wordt een rijtijdenwinst be reikt van een kwartier (enkele reis), zodat de forens die tweemaal daags van de NBM-bus Rhenen - Utrecht gebruik maakt in totaal een half uur minder lang onderweg is. Tot het invoeren van een stadsdienst in Veenendaal is de N.B.M. vooral ge komen door de groeiende behoefte bij de uitbreiding van het aantal woonker nen. Bovendien heeft hierbij de overwe ging gegolden dat Veenendaal nu een maal verstoken is van een directe ver binding per trein. Vooral de bewoners van de wijken „de Engelenburg" en VEENENDAAL Ook de Vee- nendaalse wethouder de heer Ant. de Ruiter was naar Amersfoort geko men om de persconferentie bij te wonen, die de N.B.M. daar gaf ter gelegenheid van de start van de zo merdienstregeling op zondag 26 mei. Hij maakte de N.B.M.-directie na mens het Veenendaalse gemeentebe stuur zijn compliment voor de voort varendheid waarmee de realisering van de stadsdienst in Veenendaal was aangepakt. Hoewel de wethouder sinds kort zijn functie als voorzitter van de winkeliersvereniging Handel en Nij verheid" heeft neergelegd, bleek uit zijn woorden dat zijn liefde voor al les wat met de Veenendaalse win kelstand te maken heeft nog lang niet verroest is. Hij toonde zich dan ook bijzonder verheugd over de toe komstige betere verbindingen van Veenendaal met het Betuwse achter land. Voort wat hoort wat, zo dacht men van N. B. M.-zijde. Een functio naris van deze vervoermaatschappij drong er tenminste bij de wethouder op aan zo mogelijk verbetering aan te brengen in de verkeerssituatie op het punt waar Valleistraat overgaat in Verlaat. De buschauffeurs krijgen daar te maken met een flessehals die heel wat verruimd zou kunnen worden als de met struiken en bo men beplante middenberm die de twee weghelften van het Verlaat van elkaar scheidt ook als wegdek gepla veid wordt. Wethouder De Ruiter maakte hier van een aantekening en zegde toe de ze zaak aan zijn mede-bestuurders te zullen voorleggen. De flessehals in het Verlaat die voor de nieuwe, grotere NBM-bussen aan de krappe kant is wanneer er ook nog auto's geparkeerd staan. De nieuwe NBM-bus die spoedig ook op de lijn Arnhem-Veenendaal-Amers foort zal worden ingezet. „Schrijverswijk" kunnen in de toekomst van de nieuwe lijn 64 profiteren. Tijdens de persconferentie die giste ren door de directie van de N.B.M. werd gehouden werd meegedeeld, dat de rentabiliteit door het steeds toe nemend eigen autobezit in ernstige ma te wordt bedreigd en dat, vooral op lan- ADVERTENTIE dagblad DE VALLEI? tot 17.30 uur van 17.30— 19.30 uur Zaterdags 16.30—17.30 uur. gere termijn gezien, ingrijpende maat regelen niet kunnen uitblijven. Deze maatregelen zullen enerzijds bestaan in het zoeken naar mogelijkheden voor een verdere mechanisering, terwijl an derzijds modernisering van het eigen wagenpark en samenwerking met an dere vervoerbedrijven soelaas moeten bieden. ELST Zaterdag a.s. gaan de junio ren van VV. Musketiers een dagtrip naar Duitsland maken. Reisdoel is Rem- scheid, dat in de omgeving van Keulen ligt. In deze plaats treden beide junio ren-teams van Musketiers aan tegen de Ballspiel-Verein 1910 e.V. Het is de eer ste maal dat deze voetbalvereniging een reisje naar het buitenland maakt. On der leiding van jeugdleider Hovestad hebben de teams op enthousiaste wijze voor dit uitstapje gespaard. Geboren: Hermina. d.v. M. Vink en H. G. van Galen; Aart R., z. v. G. Bar- ten en H. M. v. d. Berg; Gradus, z.v. T. Cornelissen en E. van de Wardt Getrouwd: H. C. J. van Eldik (Och- ten) en G. P. Verwoerd; D. J. de Kruiff en H. G. C. Eickhcff; H. v. d. Berg (Hilversum) en E. M. Kramer (Duits land). ELST Twee Elsterse knapen van 16 jaar, D. en v. d. S. hebben dinsdag avond jl. een duur ritje gemaakt met een tractor, eigendom van de vader van een der jongens. Op een gegeven moment verloren zij de macht over 't stuur en vlogen in vol le vaart tegen een afrastering aan de Franseweg. De afrastering, stevig ge maakt van metselwerk en buizen werd voor een belangrijk deel grondig ver nield. Ook de voortuin kwam er niet zonder schade af. De jongens liepen geen letsel op. De politie heeft proces- baal opgemaakt. ELST Maandagavond zijn de vol gende partijen gespeeld voor het kam pioenschap driebanden 3e klasse, dat wordt georganiseerd door de b.v. „Mor genster" in Eist. De uitslagen zijn: AlderliesteHeikamp 20; Vermeu lenv. Baaren 20; Van HalAlder lieste 2—0; Slok—De Kruyf 0—2; Hei kampVerwoert 02. De stand na de vierde ronde gesp., pnt., moy.): 1. Alderlieste 2. Van Baaren 3. Vermeulen 4. Slok 5. Heikamp 6. Kruyf 7. Van Hal 8. Verwoert Het programma (resp. 4 5 0.346 4 5 0.378 4 4 0.392 4 4 0.352 4. 4 0.340 4 4 0.333 4 4 0.257 4 2 0.246 voor woensdag 22 mei en maandag 27 mei luidt als volgt: VerwoertVermeulen; Alderlieste Kruyf; SlokVan Hal; v. BaarenHei kamp. KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt: AARDBEIEN: EI 5970 per doosje a 200 gram II 4659 per doosje a 200 gram Aanvoer 15.500 doosjes. GOUDREINETTE: EI 65—70: 27—31 EII 65—70: 23—25 EI 70—75: 33—37 EII 70—75: 31—34 EI 75—85: 42—48 EII 75—85: 36—39 EI 85—95: 42—47 EII 85—95: 35—37 Aanvoer 70 ton. GOLDEN DELICIOUS: EI 60—65: 32—35 EII 60—65: EI 65—70: EI 70—75: EI 75—80: EI 80—85: 40—42 43—49 44—48 4547 EII 65—70: EII 70—75: EII 75—80: EII 80—85: 31—33 38—39 41—43 42—45 44—45 Aanvoer 25 ton. JONATHAN: EI 60—65: 26—30 EI 65—70: 32—39 EI 70—75: 38—49 Aanvoer 20 ton. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders is vermeld. RENSWOUDE Geboren: Adelina Marie, d. v. H. van Veldhuisen en H. van de Vliert, Barneveldsestraat 35; Josephine, d.v. J. Ditewig en J. Wur- ster, Dorpsstraat 54. VEENENDAAL Het aantal wijkverpleegsters mag met één vermeerderd worden, maar het personeelsbestand van de gezinsverzorging is nog steeds niet op peil. Dat bleek gisteravond tijdens de jaarvergadering van „Het Groene Kruis", die in het eigen gebouw van de vereniging gehouden werd. Hoewel het aantal gezinsverzorgsters en -helpsters met 1 tot 18 is uitgebreid, is dit nog steeds onvoldoende. Vorig jaar moest om deze reden in 40 gevallen hulp wor den geweigerd. Tijdens de vergadering werd meegedeeld, dat men een depen dance in „De Dragonder" wil bouwen. Hiervoor is in de loop der jaren reeds een bedrag van f 30.000,gereserveerd. De moeilijkheden bij de gezinsver zorging worden vobrnamelijk veroor zaakt door het personeelsverloop. Vo rig jaar wist men 9 helpsters in los dienstverband aan te stellen, maar evenzoveel andere verdwenen weer. De stappen die ondernomen zijn tot 'n samenwerking met het Christelijk So ciaal Centrum werden, in dit verband „belangrijk" genoemd. Met ingang van 1 april 1968 houdt men een gezamen lijk spreekuur met deze stichting. De vijf wijkverpleegsters legden in 1967 samen 10.632 bezoeken af. Per werkdag betekent dit een gemiddelde per zuster van bijna 7 bezoeken. Het grootste aantal bezoeken, namelijk 7108 kwam voor rekening van werkelijke verpleegvisites. Het aantal bezoeken voor de kinderhygiëne kwam op de 2e plaats met 3186. Als derde op de rang lijst kwam het aantal bezoeken in ver band met de tbc-bestrijding. De 135 be zoeken die hiervoor afgelegd werden, maken hetgeen de secretaris vertelde over de Emmabloemcollecte, bijna ab surd: „De traditionele Emmabloemcol lecte werd in 1967 niet gehouden. Het is een collecte, die nu de tbc zover is te ruggedrongen, het publiek nauwelijks meer aanspreekt. Dat maakt het ook zo moeilijk hiervoor collectanten te vin den." Toch gaf de tbc meer werk dan eeen andere volksvijand: reuma. Hier voor werden 118 bezoeken afgelegd. De contributie werd door de verga dering zonder veel tegenstand van f 12 op f 15 gebracht. De enige opmerking die in de zaal gemaakt werd. behelsde een voorstel de contributie drastischer te verhogen. Het bestuur wilde uit angst voor ledenverlies hiervan niet weten. Het aantal leden is in 1967 met 209 gestegen tot 5710. Samen zorgden die leden voor een contributie-opbrengst van f 64.000. De rijks- en gemeentelijke subsidies bedragen samen f 236.000. Aan salarissen moet men echter waar schijnlijk in 1968 f 221.250 betalen, waarbij nog f 55.050 aan sociale lasten komt. Tezamen met andere posten be groot men de uitgaven voor 1968 op f 345.000 waardoor men 'n nadelig saldo van bijna f 9.000 verwacht. Vorig jaar had men een nadelig saldo van f 2877,91 bij een begroot voordelig saldo van f 325. In de plaats van de om gezondheids redenen na tien jaar aftredende pen ningmeester, de heer S. Kroesbergen, werd drs J. de Ruiter gekozen. Aan het eind van de vergadering werd even aandacht geschonken aan zuster J. C. Gerrits, die reeds geruime tijd ziek is. Zij kan op bloemen of fruit van het be stuur rekenen. Als u een mooie ligusterhaag wenst te behouden, moet er nu niet te lang met het knippen gewacht worden. Voor een goede vorm moet de haag van onderen breder zijn dan van bo ven. Let1 daarop bij het knippen. Is een haag van boven breder,- waaraan vele hagen mank gaan, dan zakt zo'n haag bij regenweer helemaal uit en dan is het wel zeer moeilijk haar weer in fatsoen te krijgen. Er zijn er die maar één of twee keer in de zomer knippen, doch wil men een mooie haag behouden dan moet men om de zes weken even knippen. De lijn is dan beter te overzien en er is dan ook niet zoveel werW aan, Heeft men een coniferenhaag dan wordt de ze in de tweede helft van juni ge snoeid. De maartse viooltjes zijn nu geheel uit gebloeid en kunnen, indien U deze nog niet in de tuin heeft, nu heel goed worden aangeplant. Ze zijn heel ge makkelijk en groeien bijna overal. Het is echter wel aan te bevelen de planten niet in de volle-zon te zetten. Heeft men Maartse Viooltjes reeds staan, dan kunnen deze nu opgeno- *men worden, terwijl do randen worden afgesneden, ze kunnen opnieuw op een bemest stukje worden geplant. De Lathyrusplanten moeten nu aange aard worden. Groeien de plantjes mis schien niet al te bestGeef ze dan een beetje vloeimest of Asefkorrels, stilstand in de groei moet voorkomen worden. Verschillende bloembollen en voorjaars bloemen zijn uitgebloeid. Zulke lege plaatsen kunnen nu met zomerbloe men beplant worden, Afrikaantjes zijn o.m. gemakkelijke planten, kunnen zelfs nog in volle bloei verplant wor den, indien maar gezorgd wordt voor een behoorlijke kluit. Het is geen won der dat Afrikaantjes in tuinen, en plantsoenen veel voor komen, ze bloeien de gehele zomer door, totdat de vorst er een eind aan maakt. Een buitengewoon mooie Afrikaan is de anjelierbloemige. Kwekers hebben er wel planten van te koop. Verschillende soorten kamerplanten kunnen nu bij gunstig weer naar bui ten, Tropische planten blijven zowel 's zomers als 's winters binnen; die kunnen er niet tegen, buiten gezet te worden. Aronskelken, Clivia's, Aspi distra, Oleander, Kamerlinde, etc. etc. kunnen nu naar buiten en wor den daar voorzien van geregelde be mesting en, indien nodig, begoten. Zoek voor hen een plaatsje waar ze niet in de volle zon staan. Beter is voor hen een licht schaduwplekje, waar ze toch een groot gedeelte van de dag in het volle licht staan. Op het heetst van de dag moeten ze tegen de félle zonnestralen beschermd zijn. De potten moeten worden inge graven, de bovenrand van de pot moet gelijk met de oppervlakte van de grond zijn. We zien de potten wel eens boven op de grond staan, ze waaien dan om en bovendien verdro gen ze. Dat is een grote fout.' Ook de meeste Cactussen en vetplanten kun nen 's zomers heel goed buiten inge graven worden, de fijnere soorten moet men binnen laten. Ik bedoel met de fijne soorten de witbehaarde Cactussen en die vetplanten die met ivit poeder overdekte bladeren heb ben, Zet men die soorten buiten, dan is de mooie klever door de regen spoe dig verdwenen, terwijl ook het kli maat voor hen te kil is. Mocht het weer nog ongunstig zijn, wacht dan nog met het naar buiten brengen der planten tot het zomerse weer. Wij gaan nu Tomatenplanten bij de kweker kopen. Vraag naar een volle grondsoort, want aan kastomaten heeft i men een plaatsje tegen een zuidmuur een zonnige, beschutte plaats. Heeft mwn een plaatsje tegen een zuidmuur ELDEN Voor de eerste keer gaat de Vespaclub Arnhem naast haar jaar lijks terugkerende „Batavieren-rit voor scooterrijders, een rit uitstippelen voor automobilisten. Aan 'deze oriënta- tierit op 26 mei kan door iedere auto mobilist worden deelgenomen. Zelfs ook niet geroutineerde deelnemers kun nen het parcours zonder veel moeite uitrijden. Aan deze rit zijn diverse mooie prijzen verbonden, o.a. 2 gouden armbanden en drie gouden broches. Deze rit wordt verreden volgens een uittreksel uit hqt KNM V-reglement 1965. Lengte van de rit 60 km. Gemiddelde snelheid 24 km per uur. Inschrijven 26 mei van 12 tot 13 uur, bij cafe.-rest. „Ons Huis" de Brink 9 Elden (Gem. Arnhem). ARNHEM Zes landen België, Engeland. Italië, Noorwegen, Amerika, en Nederland zullen de elfde NATO- taptoe Arnhem verzorgen. Deze wordt gehouden van 21 tot en met 29 juni op de Grote Markt te Arnhem. Hoewel het aantal deelnemende lan den wat kleiner is dan voorgaande ja ren wel eens het geval was, wacht de bezoekers weer een spectaculaire show van klank en kleur, gepresenteerd door stuk voor stuk militaire korpsen van de eerste orde. Amerika levert ditmaal een bijzonder aandeel aan de taptoe. Het uit 7 man bestaande parachutis tenteam uit Bad Kreuznach zal de show openen met een demonstratie parachu te springen. Zij zullen op de Grote Markt te Arnhem landen. Verder komt Amerika ook met een muzikale groep. Welke dat is, is nu nog niet bekend. België vaardigt het muziekkorps van het 1ste leger af, dat een bijzonder at tractief optreden voorbereid heeft. Engeland komt met de 2nd en 3rd Band „The Green Jackets" en „The King's Own Yorkshire Regimental Band. De totale sterkte van de drie korpsen, welke als een eenheid optre den, bedraagt 150 man, en is daar mee de grootste band die tot nu toe op de NATO-taptoe is opgetreden. Uit Ita lië komt de Banda deli Aeronautica, de Italiaanse Luchtmachtkapel. Noorwegen stuurt hetzelfde korps als in 1963, nl. de band van Zijne Majes teit de Koning, de H.M. Kongens Garde. Nederland tenslotte is, de traditie ge trouw, present met de kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht en de tamboer- korpsen der Garderegimenten. Ook zal het exercitiepeloton van de Konink lijke luchtmacht aanwezig zijn, dat een bijzondere show zal verzorgen, waar bij gebruik wordt gemaakt van bijzon dere lichtefecten. Er zal dit jaar ultra violet licht aan te pas komen, titie". De prijzen op deze avond zijn Op 20 juni is de z.g. „generale repe- bijzonder laag gehouden om gepensio neerden, bejaarden en minder draag- krachtigen ook gelegenheid tot een be zoek te bieden aan deze „Arnhemse avond". Op zondag 23 juni is er geen voor stelling, terwijl op maandag 24 juni een uitvoering evenals voorgaande jaren is het stadion van Heerlen wordt gegeven. Er vindt één middagvoorstelling plaats, het z.g. kindermatinee, dit in te genstelling met de traditie, thans op za terdagmiddag 22 juni te 15.00 uur om dat op die middag een kleurenfilm op genomen zal worden. Elk korps neemt in zijn programma een zeer attractieve en populaire melo die op, waardoor het programma aan de smaak van de kinderen wordt aan gepast. De opbrengst wordt wederom over charitatieve instellingen verdeeld. of een schutting op het zuiden dan is dit een zeer goede plaats. Ze vragen een rijk bemeste grond en moeten op een onderlinge afstand staan van een halve meter. Zet er dadelijk stokken bij, waaraan ze later gebonden kun nen worden. Ik kom er verder te zij ner tijd wel op terug. Vruchtbomen, die tegen een muur zijn aangeplant, krijgen nog wel eens last van droogte. Indien nu niet voor vol doende water gezorgd wordt, beloopt men heel grote kans, dat straks de vruchtjes voor een groot gedeelte af vallen. Vanzelfsprekend vallen er al tijd vruchtjes af, dat is maar goed ook, anders zou de boom veel te veel voor zijn rekening krijgen. Doch dat die afvallen komt doordat ze niet goed bevrucht zijn, dat is dus een vruchtendunning, die moeder natuur zelf toepast. Is er gebrek aan water geef dan zo'n boom een paar em mers water. Bij aanhoudendede droog te na een paar dagen weer herhalen. Men kan nu wel postelein zaaien in de volle grond. Het zaad is zeer fijn en mag niet met aarde bedekt worden. Na het zaaien de grond met een plank je aandrukken is voldoende. Hierna wordt het zaaibed begoten met een fij ne broesgieter. Doe dat zó, dat het fijne zaad niet wegspoelen kan. Om het uitdrogen van de grond te voor komen legt men zakken over het ge zaaide, die regelmatig vochtig worden gehouden. Is het warm weer, dan kan het zaad er al met enkele dagen op staan. De zakken dan onmiddellijk verwijderen. E. J. GRIJSEN-RHENEN. AMERONGEN De muziekvereni ging „Ons Genoegen" gaat op zaterdag 25 mei weer oud papier ophalen. Wanneer ieder zijn oud papier, indien mogelijk opgebonden, aan de straat wil zetten, is „Ons Genoegen" daarvoor zeer erkentelijk. RHENEN Vanaf 27 mei tot 8 juni zal in Rhenen de jaarlijkse huis aan huis Rodekruiscollecte worden gehou den. Eveneens zal de plaatselijke' indus trie worden bezocht voor een bijdrage. Vorig jaar was de opbrengst f 3.600,-. De heer A. Wedzinga, penningmeester van de afdeling Rhenen. verwacht dit jaar een opbrengst van f 4.000, VEENENDAAL „Tranen over Viëtnam" is een schokkend filipdo.cu- ment, dat volkomen objectief de on menselijkheid van de oorlog in Viët nam laat zien. De film draait in het Luxor Theater te Veenendaal zaterdag avond aanstaande om half tien. De kans, om deze film te gaan zien zou eigenlijk niemand voorbij mogen laten gaan. Niet omdat de film gezellig amu sement te bieden heeft, maar om de mensen te laten zien, hoe in een niets ontziende strijd het levensgeluk van een vredelievend volk vernietigd wordt. De Mekong ontspringt in Tibet en stroomt dan zuidwaarts via Yunnan, Laos, Birma, Thailand en Cambodja naar Viëtnam. Hier vormt ze een uitge strekte en vruchtbare delta, voordat ze in de Zuidchinese Zee uitmondt. Via deze rivier verspreidde het oude China zijn cultuur naar het zuiden en de in vloed daarvan kan in Viëtnam nog steeds worden geconstateerd. De bevolking van Zuid-Viëtnam be staat voor 90 pet. uit boeren. Het totaal aantal inwoners bedraagt ongeveer 14.000.000. De boerenbevolking leefde eeuwenlang in vrede maar nu zijn alle jongemannen in dienst en alleen de ou dere mannen, vrouwen en kinderen werken nog op 't land. Zoals elke ramp eigenlijk onverwacht komt, zo kwam ook onverwacht een ramp over dit volk toen de strijd tussen de regeringstroe pen en de Viët-Cong ontbrandde. In de hoofdstad van Zuid-Viëtnam bleef het tot voor kort vrij rustig. In deze stad staan rijk en arm naast elkaar. Veel mensen maken toilet in het water van de rivier, de kinderen zwem men in de rivier en men doet er de was in. Geen wonder dat er licht een epide mie uitbreekt. Ook zijn er nog veel le pralijders. Hoe langer de strijd duurt hoe wre der de wederzijdse behandeling van krijgsgevangenen. Ook de terreur neemt hand over hand toe, bijvoorbeeld de aanslag op de Amerikaanse ambassa de in Saigon in 1965, in de film te zien. Diet alles geeft „Tranen over Viët nam" in een beklemmende realiteit weer. De makers van de film kozen geen partij. Juist omdat er zo weinig zuiver objectieve beelden van deze strijd worden gegeven, maakte de Ja panse regisseur Masaharu Akasa deze film. „Tranen over Viëtnam" is opge nomen in cinemascope en kleuren. Toe gang: 14 jaar en ouder. Een schrijnende nuance in het „gru- wel"-filmgenre vormt „Eiland van ver schrikking" met de eerder besproken rolprent. „Eiland van verschrikking" draait van zondag tot en met volgende week woensdag. Het is een griezelfilm van redelijke kwaliteit. Maar als men de ellende van de realiteit heeft gezien in „Tranen over Viëtnam" zal men weinig lust meer hebben om nog eens naar een griezelfilm te gaan kijken. In deze film van Terence Fisher worden de hoofdrollen vervuld door Peter Cus- hing, Edward Judd, Carole Gray en Ed die Byrne. Toegang 14 jaar. Vanaf morgen tot en met zaterdag avond draait in het Luxor Theater een film die wel gezellig amusement heeft te bieden. Amusement van de beste soort want de hoofdrol wordt vervuld door Louis de Funes. Deze Franse filmkomiek is te zien in „Bertrand in on(t)roerend goed", een film van Edouard Molinaro naar het gelijknami ge toneelstuk van Claude Magnier. Het is het kostelijke verhaal van een ma kelaarsgezin, bestaande uit een volko men getikte pa, een dom en zenuwach tig moedertje, en een verliefde dochter, respectievelijk gespeeld door Louis de Funes, Agathe Natanson en Claude Gen- sac. Toegang alle leeftijden.

De Vallei | 1968 | | pagina 3