Kamerleden namen het voor sociaal zwakkeren op PvdA noemt wetsontwerp .onverteerbaar" Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid PvdA protesteert tegen loonstop op termijn Fris het debat in Socialistische senator noemt loonnota een eenzijdige ingreep SER alleen voor zomertijd als EEG en Engeland ook meedoen Alshetuomde goede, pure tabak gaat Lagerhuis aanvaardt wet op lonen en prijzen w GRAPILLOM RilOVfSMNEES Adviesbureaus voor invaliden Turk stak zijn Nederlandse vrouw met een mes neer Nieuw recept! Eet eens voor de afwisseling 4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 BTW haalt het welondanks bezwaren op punten T>' Franse en Duitse studentenleiders in Amsterdam Tweeduizend vermisten na tyf oon Oostduitser gaf spionage toe (Hoe minder gesaust, hoe liever...) Rajakovic's eisen deels toegewezen Franse staking benadeelt Ned. scheepvaart EEN FEESTELIJKE TRAKTATIE VOOR U EN UW KINDEREN EMOTIONEEL SLAG ITS DE LUCHT 1SIETS ZEGGEN BELOFTE GEGIL Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. WOENSDAG 22 MEI ftM DEN HAAC De Tweede Kanier zal het wetsontwerp op de toegevoegde waarde (BTW) wel aanvaarden. Er bestaat echter een groot aantal bezwaren tegen onderdelen ervan. Dit blijkt wel uit de ongeveeT veertig amendementen die gisteravond al waren ingediend. Slechts tien van de zestien sprekers zijn aan bod gekomen. Zij vroegen allen de aandacht van de regering voor de sociaal zwakkeren die als gevolg van de prijsstijgingen na de invoering van de wet in de knel komen. Ook moet het kabinet bijzondere aandacht geven aan de zwakke bedrijfstakken, zoals de schoen- en textielindustrie. Van de oppositiepartijen spraken gis teren alleen de socialist drs E. L. Berg en zijn fractiegenoten Wieringa en me juffrouw N. Barendrecht. De heer Berg noemde het wetsontwerp „onverteer baar". Ook de communist M. Bakker had grote bezwaren. Hij vond de b.t.w. „een funeste belasting met rampzalige gevolgen". De op het laatste nippertje ingedien de motie van wijziging, waarin minis ter Witteveen en staatssecretaris Grap- perhaus (beiden Financiën) een belas tingverlaging met ingang van 1 januari aankondigden, viel ook niet overal in goede aarde. „Met die plannen kunnen we wel stoppen als we de belastingvrije voet optrekken en de sociaal zwakkeren dan op andere wijze tegemoet willen ko men", zei de A.R. drs. J. Boersma. Hij beloofde dat zijn fractiegenoot Gouds waard hierover vandaag „een boeiend verhaal" zou vertellen. In het begin van de middag had de fractieleider mr B. W. Biesheuvel al gezegd dat hij be zwaren had tegen de inhoud van deze nota.- De debatten over de b.t.w. begonnen gistermiddag nogal emotioneel. Mr W. Scholten (ch) verweet de socialist drs E. Berg dat hij de vorige week tijdens een tv-uitzending van zijn partij „on waardig" was opgetreden. Hij zou zich hebben schuldig ge maakt aan geschiedvervalsing, omdat hij had verzwegen dat oud-minister Vondeling indertijd de eerste stap ge daan heeft tot harmonisatie van de om zetbelasting in de EEG. Bovendien is het parlementair onjuist, zo zei mr Scholten, dat de f >cialist al op de tv liet doorschemeren dat zijn fractie zou tegenstemmen. Drs Berg sprong uit zijn bank. „Mijn eer is aangetast", riep hij. „Mr Schol ten suggereert dat ik voor de tv heb staan liegen. Daar kwam zijn aanval op neer." Hij toonde aan de hand van kranteknipsels uit vroegere jaren aan, dat dr Vondeling destijds niet meer heeft gedaan dan een principiële toe zegging om de omzetbelasting in een Europees kader te passen. De heer Berg had voordien in een wat zuur verhaal meegedeeld dat het wetsontwerp voor zijn fractie onver teerbaar was. Deze b.t.w. werkt alleen maar gunstig voor het bedrijfsleven, dat er vijf tot acht miljoen gulden be ter van wordt, zei hij. Zijn fractie is tegen een verschuiving in de inkom stenverdeling waarbij speciaal de mid denstand, de bouw, de horeca en de textiel in de knoei komen. Drs Berg wilde het potje van zeven honderd miljoen gulden gebruiken voor tegemoetkomingen aan sociaal zwak ken. Als dit niet gebeurt, zal hij een amendement indienen om textiel en schoenen niet met twaalf maar met 4 procent te belasten. Mr Scholten had ook wel moeite met het hoge tarief voor textiel èn schoei sel. Hij begreep echter dat deze arti kelen moeilijk lager kunnen worden be last maar hij deed wel een beroep op de regering om die bedrijfstakken te steunen. Hoewel deze afgevaardigde geen be zwaar had tegen een verdere verschui ving van de directe naar de indirecte belastingen, moest die toch wel binnen zekere grenzen worden gehouden. Des noods zouden er tegemoetkomingen uit de bus moeten komen voor de sociaal zwakken. Hij was wel bang dat de stijging van de prijzen hoger zal worden dan de door minister Witteveen geschatte één tot anderhalf procent. Die angst deel de mr Portheine later op de middag niet. Hij wees op Duitsland, waar de prijzen na de invoering van de b.t.w. niet meer dan met 1,3 procent zijn ge stegen. De liberaal deed niet bijzonder en thousiast maar toch krijgt het wetsont werp wel de steun van zijn fractie, als er tenminste geen „frustrerende" ver anderingen in worden aangebracht. Het neemt niet weg dat mr Porthei ne, evenals mr Scholten, amendemen ten heeft ingediend om bepaalde ar- kelen niet met twaalf, maar met vier procent te belasten. De KVP'er drs H. Noteboom wilde de toezegging van de regering dat via subsidies, prijsverhogingen in de wo- ningwetbouw zullen worden voorkomen. Anders moet het tarief van twaalf pfo- AMSTERDAM Op Schiphol arri veerden vandaag om twaalf uur uit Frankfurt de Franse studentenleider Daniel Cohn-Bendit en zijn Duitse collega Karl Dietrich Wolff. Zij spre ken vanavond met de Italiaanse studen tenleider Inca Codiguola en de voorman van Nieuw Links Han Lammers op een debatavond in het Amsterdamse Capi tol-theater over de universitaire hervor mingen. De bijeenkomst is georganiseerd door de studentenvereniging Politeia en het maandblad de Rode Tribune (mar- xistisch-lemstisch). Er wordt een film over de studentenrevolte in Rome ver toond. De student Cohn-Bendit was een in vloedrijke leider tijdens de recente en nog voortdurende studentenacties in Parijs. ADVERTENTIE Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere kruiden. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 UTRECHT Als de regering besluit tot een loonstop op termijn, terwijl een fors program voor de werkgelegenheid ontbreekt, is dit voor het bestuur van de Partij van de Arbeid onverdraaglijk. Dit staat in een verklaring die het be stuur van die party in Utrecht heeft uit gegeven. Het partijbestuur meent, dat het hui dige kabinet faalt in de aanpak van fundamentele vraagstukken en zich daardoor verantwoordelijk maakt voor het voortbestaan van veel tekorten in onze democratie. Tot die tekorten rekent het bestuur v^n de PvdA in het bijzonder het ont breken van medezeggenschap, de zich steeds uitbreidende concentratie van niet-democratisch gecontroleerde macht in veel sectoren, „zoals in de pers", het voortduren van de werkloosheid, de on rechtvaardige verdeling van de inko mens en de nog steeds bestaande onge lijkheid van kansen. De PvdA, aldus het bestuur blijft zich keren tegen het gebruik van geweld in de politieke strijd om de democratise ring van onze samenleving. Het in twij fel trekken van die gesteldheid van de PvdA, zoals pas is gebeurd, ziet zij als een aantasting van de vertrouwensba sis waarop onze democratie rust. RANGOON Naar schatting twee duizend mensen worden nog vermist na de wervelstorm die elf dagen geleden de westkust van Birma teisterde. Bij de storm die gepaard ging met een vloedgolf kwamen twaalfhonderd mensen om het leven, terwijl grote ma teriële schade werd aangericht. De Birmaanse regering heeft een gro te reddingsactie ontketend om de ver misten te kunnen opsporen. Speciale reddingstroepen trokken daartoe door de getroffen streek, het laag gelegen kustgebied Arakan, in het zuidoosten van Birma. Men verwachtte dat herstel van de schade die werd toegebracht aan huizen en aan de landbouw tenminste zes maan den zal vergen. Over grote afstand staan de rijstvelden in het getroffen ge bied nog onder water. cent voor de bouwnijverheid maar ver vallen. De KVP'er zag in de verlaging van de tarieven voor bier, chocolade, fris drank, grammofoonplaten en bandrecor ders een bevoordeling van de verdie nende jeugd, die nog niet is getrouwd. Een optrekking van de belastingvrije voet kan soelaas geven voor grote ge zinnen en socipal zwakkeren. Drs Boersma wilde bovendien dat de ze mensen tegemoet worden gekomen door een verhoging van de sociale uit keringen. De kosten daarvan moeten uit de schatkist worden betaald. Minister Witteveen nam gistermid dag in het restaurant van de Tweede Kamer nog een glaasje melk en een schoteltje aardbeien om fris het debat over de B.T.W. in te gaan. Onderwijl wierp hij nog een snelle blik in de paperassen, waarin het wetsontwerp is vastgelegd, en pleegde nog enig overleg met staatssecretaris Grapperhaus. DEN HAAG De socialistische se nator drs. A. R. Vermeer heeft giste ren in de Eerste Kamer kritiek ge spuid op de zojuist verschenen loonno ta van de regering. „Men kan de Ionen natuurlijk niet straffeloos verhogen, maar het beperken van de lonen is niet andere dan een eenzijdige ingreep om de werkgelegenheid te verbeteren", zei de heer Vermeer. Hij liet weten dat fijn fractie na het vrijlaten van de grondspeculatie en het liberaliseren van de huren voor de loonmaatregel weinig waardering kon opbrengen. Volgens de Arnhemse so cialist, heeft de regering het morele recht verspeeld om de vakcentrales als inflatiemakers te brandmerken. „We moeten onze consumptie beper ken, maar via de omroepreclame wordt ons de weelde van de welvaart opgedrongen". Drs. Vermeer deelde bij de behande ling van de begroting van Economi sche Zaken mee, de voorzitter van de CHU drs. A. D. W. Tilanus een straatgenoot van de socialist aan zijn zijde te kunnen vinden. Deze had zaterdag op de algemene vergadering van de CHU in Groningen gepleit voor een inkomenspolitiek. „Ik hoop dat hij dat staande houdt als de loonnota in de Tweede Kamer ter sprake zal komen", aldus de heer Vermeer. Zijns inziens had de regering te weinig gedaan om de werkloosheid te bestrijden. Kennelijk heeft zij gedacht dat de bui wel weer zou overdrijven. Die houding heeft de regering te veel parten gespeeld bij het programma van de zesmaal honderd miljoen gul den. „Het is wonderbaarlijk", zei de heer Vermeer, „hoe men nu 150 miljoen gulden op tafel kan leggen terwijl men niet weet hoe de werkloosheid zich in 1969 zal gaan ontwikkelen. Dat bedrag is een slag in de lucht". Het had de heer Vermeer ook verbaasd waarom de Sociaal-economische raad niet was geraadpleegd. De KVP-er F. H. Terwindt vond het met het oog op het onderling vertrou wen tussen de beide Kamers niet juist nu op de loonnota in te gaan. Ook mr. J. C. Buhrmann (c.h.) wilde niets over de nota zeggen. Hij vond wel dat de honderdvijftig miljoen extra die de regering aan de bestrijding van de werkloosheid wil besteden weinig im ponerend en onvoldoende is. De liberaal mr. Delpreet meende dat financiële steun aan gebieden met gro te werkloosheid niet genoeg is. Het be drijfsleven zelf zal ook met initiatieven moeten komen. De senatoren Ter- windt en Buhrmann en ook prof. dr. W. Albeda (a.r.) vroegen minister De Block hoe hij dacht het aantal arbeids plaatsen uit te breiden. De heer Terwindt pleitte voor meer samenspraak met België bij het aan trekken van buitenlandse industrieën. Het liefst had hij dat de voorwaarden voor vestiging in beide landen gelijk worden getrokken. Een gunstiger kli maat voor buitenlandse investeerders was ook de wens van mr. Delprat. Hij zei erbij: „Met zo min mogelijk admi nistratieve rompslomp". KOPENHAGEN En 35 jaar oude Oostduitse ingenieur heeft voor de rechtbank toegegeven, dat hy op dracht had een spionagenetwerk in Denemarken en Zweden op te bou wen. Holm Gustav Haase, die eerder als ingenieur gewerkt had bij het gemeen tegasbedrijf in Leipzig, vertelde bij zijn verhoor, dat zijn loopbaan als spion was begonnen, toen het Oost duitse ministerie van Veiligheid zeke re „diensten" van hem eiste in ruil voor-visum voor Denemarken, waar hij een correspondentievriend wilde bezoeken. Door middel van zijn Deen se vriend en een Oostduitser Hans Heinz Runge genaamd die in Zweden woonde, probeerde hij een spionage netwerk in de twee landen op te bou wen. Hem werd opgedragen telegrafie- snelzenders te plaatsen om rapporten aan het hoofdkwartier van de Oost duitse inlichtingendienst in Oost-Ber- lijn over te seinen. Hij bouwde ook een systeem van koeriers op dat van Zwe den via Deenmarken inlichtingen naar Oost-Duitsland doorgaf. Haase, wie ook vervalsing van docu menten en paspoorten, ten laste wordt gelegd, werd 13 maart in Kopenhagen gearresteerd. Op dat tijdstip was hij op weg naar een geheime samenkomst. Hij verzweeg de naam van Runge tot dat deze kon verdwijnen. DEN HAAG De Sociaal Economi sche Raad meent dat Nederland alleen een zomertijd kan invoeren als alle landen van de Europese Gemeenschap en Engeland dit ook doen. Het tijdens de zomermaanden terugdraaien van de klok alleen in ons land, geeft moei lijkheden in het handels- en diensten verkeer met het buitenland. Deze moei lijkheden zijn voor Engeland argumen ten geweest om over te schakelen op de middeneuropese tyd. Een andere vraag is: Moet Neder land het initiatief nemen om de zo mertijd in te voeren? „Neen", zegt de Raad. Als een ander land een voorstel zou doen, zou Nederland zich echter wel bij de voorstanders hiervan kun nen voegen. Er zitten volgens de Raad sociale en economische voor- en nadelen aan het verlengen van de zomeravonden door de wijzers van de klok een uur terug te draaien. Zo iets is plezierig voor dp ho recabedrijven en voor het vervoer. De landbouw en de bouwnijverheid kunnen er echter nadelen van ver wachten. Economisch zijn de voorde len niet zo groot, maar sociaal des te meer. In dit verband noemt de SER de recreatie, de vakantiespreiding en de verkeersveiligheid. ADVERTENTIE LONDEN Het Lagerhuis heeft dinsdagavond de voorstellen van de La- bour-regering tot beperking van loon- en prijsstijgingen aanvaard met 290 te gen 255 stemmen. De regeringsmeer derheid bedroeg ditmaal ongeveer de helft van het normale verschil in stern- mental. Ondanks de sterk geslonken meerder heid verklaarden labourleiders zich te vreden over deze principiële uitspraak aan het einde van de behandeling in tweede lezing van het omstreden wets ontwerp. Aan labourzijde had men het niet onmogelijk geacht, dat de meer derheid niet meer dan 20 stemmen zou hebben bedragen, hetgeen na de grote verliezen bij de recente verkiezingen een nieuwe vernedering voor Wilson en de zijnen zou zijn geweest. Niettemin riepen de leden van conservatieve op positie na de stemming, dat het kabi net moest heengaan. Niet alleen van de conservatieven en de liberalen kreeg de regering veel kri tiek te horen, maar ook uit eigen par tijkringen. Van dit laatste verzet was oud-minister van Defensie en voorma lig partijvoorzitter Shinwell de woord voerder. Hij veroordeelde de druk die de partijleiding zou uitoefenen op La- bour-afgevaardigden die bedenkingen tegen het ontwerp hadden Eén lid van de labourfractie stemde tegen de rege ring, de 39-jarige lector Peter Jackson. De conservatieve partijvoorzitter An thony Barber, oogstte applaus van zijn fractie, toen hij de voor anderhalf jaar geldende beperkingen op loon- en prijs beleid „een aanval op de vrije maat schappij door een veracht, gewan trouwd ^n in diskrediet verkerend kabi net" noemde. Het wetsvoorstel moet nog in bijzon derheden worden behandeld. Barbara Castle, de minister voor Werkgelegenheid en produktiviteit, heeft in het parlement beloofd, dat La bour Groot-Brittannië zal terugbrengen naar „de economische onafhankelijk heid welke wij reeds een halve eeuw niet meer kennen." Bij de verdediging van het wetsont werp dat de regering bevoegdheid zal geven de prijzen, lonen, dividenden en huren in bedwang te houden zei ze: „De mensen van ons land hebben genoeg van de eindeloze schuld aan buitenland se crediteuren en willen hun economi sche onafhankelijkheid herwinnen en over hun 'eigen sociale beleid beslis sen." MüNCHEN Het Oberlandesgericht in München heeft vandaag uitspraak gedaan in het proces dat de voormali ge SS-officier en medewerker van Adolf Eichmann, dr. Erich Rajakovic, tegen ir. Simon Wiesenthal, directeur van het Joods documentatiecentrum in Wenen, had aangespannen wegens uitlatingen in diens boek „doch die Mörder leben". Het hof bevestigde de in oktober gedane uitspraak van het arrondisse mentsgerechtshof in München, dat Wie senthal niet meer mag beweren dat Rajakovic in Raja, op 'n in de oorlog In Sovjet-Unie" zou hebben gewerkt. Ook mag hij de verandering van de naam Rajakovic in Raja, op een de oorlog in Italië verstrekt paspoort, niet meer als „bedrog" aanmerken. Alle andere eisen van Rajakovic werden afgewe zen. De kosten van het proces moeten door beide partijen worden gedeeld. Zij betoogde dat het tweeledige doel van het wetsontwerp is de kans te grij pen welke de devaluatie van het Pond Sterling geboden heeft om de nationale economie een injectie te geven en de economische onafhankelijkheid van het land te herwinnen. UTRECHT De Algemene Neder landse invalidenbond gaat in het land een aantal adviesbureaus voor gehandi capten openen. In Haarlem komt in september het eerste. De bureaus zul len gehandicapten helpen by de uitvoe ring van de sociale wetten, vooral bij het procederen. Het zal dan niet meer hoeven voor te komen dat gehandicap ten niet zijn opgewassen tegen de amb telijke deskundigheid. De heer M. van Beem, de voorzitter van de invalidenbond, had de minister van C., R. en M. gevraagd, de belan genorganisaties financieel te helpen bij het uitvoeren van de planneh. Omdat de reactie van minister Klompé „weinig hoopvol" was, gaat de invalidenbond nu zelf beginnen, zonder subsidie. „Wij menen", aldus de heer Van Beem, „bij te kunnen dragen aan een juiste toepassing van de sociale wetten. Er is voor de betrokkenen vaak veel meer uit te halen, maar zij zijn niet deskundig of krijgen een drempelvrees door allerlei teleurstellingen en worden het vechten moe". Er zijn ongeveer driehonderdduizend gehandicapten in ons land. Slechts twaalf procent van hen is georgani seerd in eeh belangenvereniging. ROTTERDAM De havenstakingen in Frankrijk beginnen de Nederlandse scheepvaart danig parten te spelen. Dit geldt vooral voor enkele passagiers schepen van de Holland-Amerika Lijn, vertrek van de Maasdam naar Mon treal. Zo werd gisteravond in Rotter dam het vertrek met 4 uur vertraagd. De maatschappy had een bus naar Pa-_ rijs gestuurd om ongeveer 50 van de 160 passagiers, die in Le Havre aan boord gekomen zouden zijn, op te ha len. Het passagiersschip Rotterdam ver trekt vandaag naar New York. De on geveer honderd Franse passagiers die daar voor deze afvaart hebben geboekt, zullen eveneens met bussen uit Parij» worden gehaald. De Statendam op een vakantie reis langs een aantal Europese havens heeft Brest aan de Franse westkust verwisseld voor de Spaanse haven San tander. Nederlandse vrachtschepen zullen hun lading voor de Franse havens nu lossen in Rotterdam of Antwerpen. Van extra drukte was tot gister avond in de haven van Rotterdam nau welijks sprake. Het luchtverkeer wijkt uit naar vlieg velden die dicht bij Frankrijk zijn ge legen: Brussel, Luxemburg, Genève en Barcelona. De internationale scheepvaart zoekt zijn toevlucht tot de havens van Ant werpen en Genua. De KLM onderhoudt met bussen een verbinding tussen Parijs en Schiphol. Er waren vanmorgen vijf bussen met passagiers in Amsterdam aangekomen. Vandaag zouden er weer drie uit Pa rijs naar Amsterdam vertrekken. Van de mogelijkheid om met de bussen mee naar Parijs te gaan, wordt vrij wel geen gebruik gemaakt. GEBR. STEUR SCHIEDAM ADVERTENTIE ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft gisterochtend de 32-jarige Turk R. I. gearresteerd, nadat hy in een woning aan de Bloemfonteinstraat zijn twintigjarige zwangere vrouw Jo hanna Groeneveld met een mes had neergestoken. De vrouw werd met steekwonden in armen en dijbenen en met kneuzingen aan het hoofd naar een ziekenhuis gebracht. Gistermiddag was haar toestand zover verbeterd, dat zij weer naar huis kon worden gebracht. Drie maanden geleden was de Turk met de vrouw getrouwd. Zij bewoon den een huisje aan de Oranjeboom straat. De Turk had voor het hu\yelijk al enige tijd bij zijn toekomstige vrouw gewoond in het huis van haar moeder in de Bloemfonteinstraat. Nadat er in het huwelijk moeilijkhe den waren gerezen, ging het echtpaar enkele weken geleden uit elkaar. De vrouw ging terug naar haar ouders. De Turk wiegde de huur van het huisje in de Oranjeboomstraat op en had sinds dien geen vast adres meer. Gisterochtend om ongeveer acht uur ging hij naar zijn vrouw in het hülsje in de Bloemfonteinstraat. Met een loper drong hij de woning van zijn schoon moeder binnen om de moeilijkheden met zijn vrouw uit te praten. Er ont stond een heftige ruzie, waarna de Turk in dolle drift in de keuken een broodmes greep en zijn vrouw te lijf ging. De 52-jarige moeder van de jonge vrouw werd gewaarschuwd door het ge gil van haar dochter. Zij probeerde tus senbeide te komen en de Turk tot rede te brengen. Toen dat niet lukte, waar schuwde zij de politie. Door het gegil van de vrouwen raak te de Turk in paniek. Hij vluchtte de straat, stond de Turk bekend als een Waalhaven, waar hij normaal aan het werk ging. Later op de ochtend ar resteerde de politie hem op het fa brieksterrein. Hij heeft inmiddels be kend. Volgens de buren in de Bloemfontein- straat, stond de Truk bekend als een agressieve man. Al verschillende keren was het tussen hem en zijn vrouw tot een uitbarsting gekomeri. Enige weken geleden ging hij haar ook al met een mes te lijf. De vrouw hield er toen een snee in haar hand aan over. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 9