Veenendaals dagblad Stakingsdreiging nog afgewend Landelijke chaos in Enschede Rede De Gaulle vanavond kan oplossing brengen Buiten NIEUWE BETOGINGEN Verkeersdrukte goed verwerkt op stralende Hemelvaartsdag Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kloos: „Lange hete zomer..." Weekeinde warmer STEWART NIET TEVREDEN Vissers hadden onder partij vis miljoen sigaretten verstopt STUDENTEN WEER NAAR BARRICADEN DAG VAN TEVREDEN GEZICHTEN Cohn-Bend.it mag niet terug Waterskiër overvaren Duvalier: invasie afgeslagen HOLLANDS MOOISTE TWEE CONFESSIONELE VAKCENTRALES WILDEN NIET MET N.V.V. MEEGAAN STICHTING 15 miljoen sigaretten onder vuurtoren Kalf I BARRICADEN GEEN SALARIS ONDER TRACTOR ONGELUKKEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden f1,50, Ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 24 MEI I968 - 42e JAARGANG no. I2I UTRECHT Nederland is een grootscheepse staking bespaard gebleven. Het NW heeft als antwoord op de loonnota van de regering, waarin de c.a.o.'s met een half jaar worden verlengd, een proteststaking willen uitroepen. De confessionele vakcentrales, het CNV en het NKV, waren hier ^chter tegen. Om de gezamenlijke demonstratie morgen in de Utrechtse Jaarbeurs niet on mogelijk te maken, heeft het NVV van die staking afgezien. Voorzitter Kloos zei woensdag: „Het zal een lange hete zomer worden. Zeker als de Tweede Kamer de noodwet aan neemt, waarbij de regering de bevoegd heid krijgt om in de arbeidscontracten in te grijpen". De drie centrale landbouworganisa ties delen de zorg van de regering over onze economie. Zij hebben begrip voor de door haar voorgestelde maatregelen, al valt over het tijdstip van aankondi ging van mening verschillen. De Federatie van (categorale) werk nemersorganisaties (Fewo) heeft in een brief aan minister Roolvink (Sociale Za ken en Volksgezondheid) fel geprotes teerd tegen de loonpolitieke ingreep. Zij voorspelt het ontstaan van zwarte lonen in de Randstad Holland, als gevolg van de loonpauze. De commissies voor sociale en voor economische zaken uit de Tweede Ka mer zullen maandagmorgen de vakbe weging horen over hun loonpolitieke op- Vattingen. De nota over het loon- en werkgelegenheidsbeleid komt dinsdag in de Tweede Kamer aan de orde. De vak centrales hadden om een „openbaar" gehoor gevraagd, maar de commissies hebben dit met zestien tegen zes stem men afgewezen. Maandagmiddag komt de Stichting van de Arbeid bijeen, op verzoek van de werknemers. De werkgevers hebben hiermee ingestemd, hoewel zij zelf geen directe behoefte aan een gesprek heb ben. De protestvergadering van de drie MOSKOU De Britse minister van Buitenlandse Zaken Michael Stewart is uit Moskou naar Bonn vertrokken. Hij was ontevreden over zijn Viëtnamese besprekingen met zijn Russische ambtgenoot Andrei A Gromyko. Maar hij zei, dat de officiële besprekingen van een en drie kwart uur over Viët- nam in de toekomst positieve invloed kunnen hebben op de Parijse vredes besprekingen. Toen hij de Britse ambassade verliet zei hij tot de pers: „men kan op' dit punt geen onmiddellijke of duidelijke resultaten verwachten". Op de vraag of hij tevreden was met hetgeen hij bereikt had inzake de Viëtnamese kwestie, antwoordde Stewart: „Ik denk niet dat tevreden het juiste woord is". Stewart werd uitgeleide gedaan door Gromyko en andere Russische autori teiten. Als co-voorzitters van de Geneefse conferentie van 1954, hebben Stewart en Gromyko naar verluidt geen beslis sing bereikt over de vraag of en wan neer de Geneefse conferentie opnieuw dienst kan doen. Zij waren het er over eens, dat een politieke regeling voor het Midden'Oosten gewenst is en dat het ontwerp-verdag, waarbij de verspreiding van kernwapens ver boden wordt algemene steun verdient vakcentrales, morgen ln Utrecht, zal worden voorafgegaan door een demon stratieve optocht van personeel van Werkspoor en Demka in de Domstad. De bijeenkomst van de centrales wordt gehouden in de bovenzaal van de Juli- anahal, waar 20.000 staanplaatsen be schikbaar zijn. De Nederlandse Spoor wegen hebben acht extra treinen inge zet. DEN HELDER Vlak b(j Den Oever heeft de patrouilleboot Zeemeeuw van de douanerecherche gisternacht de visersboot Sara Maatje uit Harlingen aangehouden, die een miljoen gesmok kelde sigaretten aan boord had. Het smokkelschip de Harlingen 8 werd op sleeptouw genomen en naar Den Helder opgebracht. De vijf opva renden zijn gearresteerd. Vermoed wordt, dat de Sara Maatje even buiten de Nederlandse territoriale wateren de partij sigaretten heeft over genomen van een smokkelschip ook uit Harlingen dat waarschijnlijk al vaker smokkelwaar in een van de vele insteekhaventjes langs de Waddenzee aan land heeft gebracht. De laatste dagen had de douane de bewaking langs de Waddenkust en de kop van Noord-Holland al verscherpt omdat bekend was dat een vissersboot uit Harlingen in de Deense vrijhaven Föhr een grote partij sigaretten aan boord had genomen. Dit schip was niet de Sara Maatje. Voor de douane was het dan ook een verrassing dat in het ruim onder een partij vis de gesmokkelde sigaretten werden gevonden. (Van onze weerkundige medewerker) IJemelvaartsdag heeft overal in het land droog weer met zonneschijn gebracht. Dat het niet warmer werd dan 14 tot 18 graden C. kwam doordat de met oostelijke winden aangevoerde lucht vorige week als een koude noor denwind het continent was binnenge vallen. In de loop van het weekeind is er echter een geleidelijke verhoging van het temperatuurniveau te ver wachten, waarbij gedacht wordt aan middagwaarden tussen 20 en 24 gra den C. - Dit houdt verband met de opmars van een warmere luchtstroom uit het zuidoosten tot zuiden, opgewekt door een depressie ten zuidwesten van Ier land, bij de Golf van Biscaje. De bestendigheid van het weer kan door deze actie een deukje krijgen, maar een hogedrukgebied boven Scan dinavië en de Oostzee wekt toch wel vertrouwen voor een goede afloop. PARIJS President De Gaulle wil in het midden van de volgende niaand op 16 juni in een referendum het oordeel van de Franse kiezers vragen over sociale en universitaire hervormingen, waarvan hij de hoofdzaken vanavond in zijn rede voor radio en televisie zal uiteenzetten. Dit is uit goede bron ver nomen. nadat het staatshoofd bijna vier uur van gedachten had gewisseld met zijn ministers in een van de langste kabinetsvergaderingen van de vijfde repu bliek. Zijn rede kan vanavond in vele netelige situaties uitkomst brengen. De Parijse studenten zijn vannacht weer de straat opgegaan, nadat bekend was geworden dat hun leider, Daniël Cohn-Bendit, Frankrijk niet meer in mag. Cohn- Bendit is in West-Duitsland en Nederland geweest. De Nationale Studenten Unie heeft voor heden 18.30 uur aangekondigd, dat massale demonstraties zullen worden gehouden. Nu echter niet in het „eigen" Quartier Latin, maar op vier verschillende punten van de stad, Place Clichy, Stalingrad, Lilas en Montreuil. Om 2 uur wordt onder auspiciën van het UNEF een mars gehouden door de zuidelijke helft van Parijs. De eerste mars voert van de Place Balard naar het Gare d'Austerlitz. Gisteravond en vannacht zijn de Parijse studenten weer naar de barricaden ge gaan. Zij deden dit op het bericht dat de studentenleider Daniël Cohn-Bendit uit Frankrijk geweerd wordt. GENUA Onder de vuurtoren van de Italiaanse havenstad Genua heeft de douane een opslagplaats van smokke laars ontdekt, waar zich 750.000 pakjes sigaretten bevonden. Het „maga zijn" was ingericht in grote caissons die de basis van de dam daar vormen, en oorspronkelijk met zand waren gevuld, maar door de smokkelaars waren ge leegd. Een waterdichte deur vormt de toegang tot de ruimte, die betimmerd was om de sigaretten tegen de vochtig heid te beschermen. De voorraad was afkomstig uit Lissabon en Noord-Afrika. TNians is weer de tijd gekomen, dat de grofwildjagers en hun opzich ters echt over koetjes en kalfjes kun nen praten, want de meeste baby's van hert en ree worden in mei gebo ren. Eertijds betitelde men een hinde wel met „hertekoe", doch gelukkig horen wij dit zelden meer, want het is kwalijk passend voor het elegante vrije- of rasterwild, al stond het jaar en dag geleden officieel in de „Jagt- wet". Maar goed. Misschien zal deze of gene het geluk beschoren wezen, met zo'n kalf een ontmoeting te heb ben. De -kans is evenwel klein, want in de meeste revieren bevinden zich z.g. rustgebieden (reservaatjes), die voor het publiek niet toegankelijk zijn en daarin trekt het drachtige vrouwe lijke wild zich gaarne terug. Het heeft geen pottekijkers bij de geboorte no dig; overigens trok de weinig scrupu leuze TV er zich dezer dagen weinig, van aan en konden wij op het scherm zo'n bevalling (in een hertenkamp) van a-z volgen. Met dit surrogaat moe ten we 't dan maar doen en dat kan best. Door de jagersweréld wordt een jong hert tot de op de geboorte vol gende le april kalf geheten en in de volgende fase smaldier, dat na 16'/2 maand in de bronst treedt en dan zelf in mei nakomelingschap kan hebben. De draagtijd beloopt 34 wekenvoelt de hinde haar uur gekomen, dan ver laat zij het roedel en trekt zich in een verscholen hoek terug. Zodra het kalf geboren is, wordt het door het moe- derdier uitvoerig belikt en gereinigd, terwijl de placenta verorberd wordt. Deze massage is onontbeerlijk. De witte droppelvlekken van de dos ver dwijnen reeds na enkele weken. Een „wüdkalf" heet een vrouwelijk stuk, een „hertekalf" een mannelijk dier van ons roodwild. 22 mei 1968 A. B. WIGMAN Toen de betogers in het Quartier La- tin zich in de loop van donderdag avond niet wilden verspreiden, rukte de oproerpolitie C.R.S. op na een sper vuur van traansgasgranaten. Een man van middelbare leeftijd, die een water kanon tot stilstand bracht, door er voor op de straat te gaan liggen, werd door een aantal politiemannen bewus teloos geslagen. Een rode-kruisploeg haalde de man weg uit een grote plas bloed. Twee leiders van de vakbond CGT zijn afgetreden uit protest tegen het besluit van het vakverbond, om zich niet solidair met de studenten te ver klaren, maar zich uitsluitend met ar beiderskwesties bezig te houden. Het zijn André Barjonet, secretaris van het Economisch en Sociaal studiecentrum van de CGT, en Arthur Haneusein de secretaris-generaal van de bond van musici. In de loop van de nacht verspreidden de betogers zich, nadat de politie met wapenstokken en geweerkolven op de menigte inslaand de uit ste nen en ontwortelde bomen opgetrok ken barricades op de boulevard Saint Michel stormenderhand had genomen. Er zijn circa zestig gewonden geval len, onder wie vijf journalisten. Drie vooraanstaande leden van de linkse federatie van Mitterrand Hernu, Fillioux en Mermaz waag den zich kort na middernacht in het niemandsland tussen betogers én poli tie om te trachten de gemoederen tot bedaren te brengen. Veel succes had den ze echter niet. Intussen raakt het openbare leven in Frankrijk in heel Frankrijk en niet langer hoofdzakelijk in Parijs volko men verlamd. Zelfs Moederdag, in Frankrijk de laatste zondag in mei, gaat niet door. De dag is verplaatst naar vaderdag, 16 juni. Erger is dat ondanks optimistische berichten van de regering de benzine begint op te ra ken. Ook het dagelijks brood komt in gevaar. De bakkers hebben geen brandstof meer om meel te halen bij de meelfa brieken. die trouwens weigeren af te leveren. In de levensmiddelensector is er verder een tekort aan vlees, aan aardappelen, aan suiker, aan rijst, aan olie en enkele andere, minder belang rijke artikelen. Groente en fruit wor den schreeuwend duur. De koffie be gint op te raken en de sigarettenzaken verkopen hun voorraden uit. De warenhuizen, die nog open zijn, worden bestormd door huisvrouwen, die de laatste blikken conserven ko men weghalen. Een aantal ziekenhui zen en apothekers is in grote nood ge komen. De salarisbetaling aan het einde van de maand dreigt vast te lopen. De ge nationaliseerde ondernemingen zullen nog ongeveer tachtig procent van de anders in chèques uitbetaalde salaris sen in contanten kunnen uitkeren. Par ticuliere bedrijven hebben vrijwel geen contant geld. In de Franse kranten beginnen thans halve pagina's te verschijnen met praktische aanwijzingen. Hierin staan de telefoonnumr.'rs vermeld voor inlichtingen betreffende reizen. Het minisjerie van vervoer heeft na melijk een groot aantal autobussen gevorderd voor binnenlandse en bui tenlandse verbindingen. Verder kan men daarin lezen waar, wanneer en hoe laat men kan laten be graven. De staking heeft zich verder uitge breid. Ongeveer zestig voetballers en oud-voetballers (onder meer Just Fon taine, de beroemdste international uit het na-oorlogse tijdperk) hebben het kantoor van de Franse voetbalbond overvallen en bezet. Vandaag sluiten de boeren zich bij de beweging aan. De' Franse minister van Binnenlandse Zaken, Christian Fouchet, heeft van ochtend na de hernieuwde botsingen tussen politie en betogers in Parijs een „dringend en plechtig beroep" ge daan op „de verantwoordelijke bur gers, de gezinshoofden, de docenten, de studenten en de scholieren, om zich te bezinnen en zich niet ondoordacht aan de zijde van provocateurs te scha ren". „Terwijl de regering zich voorbe reidt op het bevorderen van de univer sitaire hervorming in samenwerking met de docenten en studenten die haar eisen, hebben nieuwe betogingen plaatsgehad op de openbare weg. Een andere is voor vandaag aangekondigd. De ordetroepen zullen daar met zelf beheersing tegen op blijven treden. Maar steeds vaker mengen zich troe bele elementen, die geen studenten zijn. onder de betogers. ENSCHEDE Uit zeven verschil lende richtingen rukten woensdag middag enkele duizenden Twentse veehouders Enschede binnen, om daar hun ongenoegen kenbaar te maken over de nieuwe melkprijzen. Met ruim duizend tractoren en een groot aantal koeien blokkeerden ze de bin nenstad van Enschede. De in allerijl bijeengetrommelde politie, die er zelfs haar verloven voor introk, deed alle mogelijke moeite om althans de wegen naar de ziekenhuizen vrij te houden. De demonstratie verliep zonder incidenten. Slechts de trouwlustige paartjes ergerden zich aan de dem- strerenden; in het tot ver buiten de stad volkomen vastgelopen verkeer kwamen de trouwstoeten soms wel twee uur te laat bij het stadhuis. De Twentse veehouders zijn onte vreden over de houding van de Overijsselse Landbouw Maatschap pij, die onlangs in een vergadering te Zwolle een naar hun idee onvol doende scherp gestelde motie aan nam over het regeringsbeleid inza ke de melkprijzen. Hoewel de con sument twee cent meer betaalt, schieten de veehouders er geld bij in: soms wel zes cent per liter. „De meeste boeren hebben de laatste we- UITGEEST Gistermiddag is op het Alkmaardermeer de 27-jarige F. Zander uit Krefeld (Duitsland) tijdens het waterskiën verongelukt. Hij werd overvaren door de speedboot, die hem had getrokken, kwam met de schroef in aanraking en was op slag dood. Zijn zwager, die vermoedelijk onvoldoende geroutineerd was, bestuurde de boot. DEDEMSVAART In Dedemsvaart, in de kolk van sluis zeven, is woensdag de achtjarige J. Frans verdronken. Het kind was om kwart over twaalf van school naar huis vertrokken en toen het daar niet aankwam is men gaan zoeken. EMMELOORD De driejarige Rik- je Jenneke van der Linde uit Emmel- oord is woensdagmiddag in de Lem- stervaart aldaar verdronken. Het meis je speelde aan de kant van het water en viel er in. PORT AU PRINCE Haitiaanse troepen hebben 16 leden van een in vasiemacht gevangen genomen. Er zou den tien anderen gedood zijn. De ge vangenen werden woensdag naar Port au Prince gebracht. Onder de gevangenen zouden zich verschillende leiders van de invasie be vinden, onder andere Raymond Cassag- nol, vroeger piloot bij de luchtmacht, die eens tegen de regering gerichte pamfletten heeft uitgeworpen boven het presidentiële paleis. BORN De 47-jarige J. Lemmens uit Born is woensdagmiddag met zijn brom mer aangereden door een vrachtwagen, die in de verkeerde richting de auto baan wilde oprijden. De man is gister morgen in het ziekenhuis overleden. VRIEZENVEEN Gisternacht is op de Kanaal weg onder Vriezenveen de 24-jarige J. Jansen verongelukt. Hij is met zijn bromfiets door een kuil gere den, gevallen en daarbij met zijn hoofd op een rioolduiker gekomen. Bij aan komst in het ziekenhuis Almelo bleek hij te zijn overleden. ZWOLLE Het een haar oude meis je Albertha Dolstra uit Steenwijk is woensdagmorgen overreden door een tractor, die door haar vader werd be stuurd. Zij is enkele uren later in het ziekenhuis in Zwolle overleden. GRONINGEN Op Rijksweg 43 on der Marum is gisteravond de 41-jarige scooterrijder J. Hofman uit Groningen in aanrijding gekomen met 'n bromfiet ser. De scooterrijder was vrijwel op slag dood. ZAANDAM De 54-jarige mevrouw Brasser-Rem uit Wormerveer is woens dag op een zebrapad in Zaandam aan gereden door een wielrijdster. Ze is gistermorgen aan haar verwondingen bezweken. Marjolein Abbink, een achttienja rige Amstelveense mag zich één jaar koningin noemen. Zij werd woensdagavond tot Miss Holland 1968 gekozen in het Casino van Amsterdam. Een auto was haar deel. DEN HAAG A.N.V.V. en A.N.W.B. zijn tevreden over het verloop van Hemelvaartsdag. Hoewel het op verscheidene plaatsen in Nederland bijzonder druk was, raakten vrijwel nergens de grote wegen overvoerd. Filevorming, voornamelijk bij het verkeersplein Oudenrijn, was er gis termorgen kort na twee uur 's mid dags. Daarna groeide de verkeers stroom nauwelijks. Tussen zes en ze ven uur was het opnieuw bijzonder druk op de Nederlandse wegen. 1 De Wegeninformatiedienst van de ANWB vermoedt dat de voetbalwed strijd in Rotterdam er de oorzaak van was, dat het direct na zeven uur stil op de weg werd. Volgens de ANVV was deze Hemel vaartsdag nauwelijks drukker dan die van voorgaande jaren. Bij de verschil lende grensposten had de grote stroom Duitse auto's geen moeilijkheden op geleverd. Het mooie weer maakte dat zeer velen naar de kustplaatsen trokken. De Verkeerscentrale van de Rijks politie in Driebergen meldde dat er ook gistermorgen een tien kilometer lange file was bij het verkeersplein Oudenrijn. De verkeersstroom uit Am sterdam bij Hoevelaken gaf wat moei lijkheden. DELMENHORST In de Duitse plaats Delmenhorst zijn gisternacht bij een frontale botsing tussen twee auto's drie mensen, onder wie twee Neder landers, om het leven gekomen. De Nederlanders waren Adri Soltens (24) en Jan Jeurings (34), beiden uit Em- men. DEN BOSCH Bij een frontale bot sing tussen een personenwagen en een vrachtwagen op de provinciale weg Den Bosch-Vlijmen zijn woensdagmid dag twee mensen omgekomen: de 44- jarige wachtmeester van de Rijkspoli tie J. B. Abelen en de 39-jarige mevr. B rou werens -Meeu wis. BLADEL In het Noordbrabantse Bladel is woensdagmorgen de vierjari ge Monique van Lierop door een auto aangereden. Op weg naar het zieken huis is zij overleden. BERGEIJK Bij een autobotsing in Bergeijk werden donderdagmiddag drie personen gewond. Een van hen, de 44-jarige heer F. W. P. Smets uit Son, is enige tijd later in het St.-Jozef- ziekenhuis te Eindhoven overleden. DEN BOSCH In de Brabantse ge meente Den Dungen is donderdag avond de 18-jarige bromfietser W. van Gestel bij het oversteken van de Ka naaldijk overreden door twee personen auto's.

De Vallei | 1968 | | pagina 1