De enige moeilijkheid is nog een pand in de Hoofdstraat vinden Dit jaar cultureel centrum n HORLOGERIE ^mlT7 ALARMNUMMER BRANDWEER NOG 12222 Plan Dragonder door Kroon niet goedgekeurd Ruimte voor cabaret toneelfilm en dansen C H E V R 0 L E T VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. O p E L VAN MANEN Onderdak Visclub vergadert Huisvrouwen kregen les van E.H.B.O. Als n Santega niet past wat dan Bekendmaking Beroepsinsluiper aangehouden De Eikelkamp ,in' bij Veenendalers STICK Beroep en Ds. Kok Ijeroepen naar Nijkerk STICK TO STICKS Jongen gewond bij oversteken V.V.V. op zoek naar informatrice Bijbelaulo Trip Bijschaven Helpers Verkiezing ambtsdragers Ledenvergadering Jaarrekening Consulent af Beroepbaar Predikantemverk V.A.B. KIRPESTEIN VAN WOUT BLAUWKOUS VEENENDAAL EDE: RHENEN AMERONGEN Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 24 MEI 1968 ADVERTENTIE VEENENDAAL CITY-MOTORS - El)E Als ik het allemaal wel begrepen heb dan is het op het ogenblik voor de veehouder voordeliger om een koe door de consument te laten opeten dan om haar te laten leegdrinken. Dat is een beetje het agrarische we reldje op z'n kop. Je zou zo denken, dateer meer uit een koebeest te ha len is als je haar regelmatig laat be vallen van een kalf, dat meer of min der geld oplevert en dan de daarop volgende melkproduktie te gelde maakt. Het is een proces dat zich meermalen herhaalt, terwijl de sla ger er slechts één keer het mes in kan zetten. Ik heb in de afgelopen tijd verschillen de presentatoren op mijn toestellen gezien en gehoord die mij trachtten duidelijk te maken waarom voor een liter zogenaamde rauwe melk maar één hard kwartje uit de staatsauto maat kan komen. Want daar komt 't uiteindelijk op neer. Dat komt door de hele santekraam die tussen de uier van de koe en de melkkoker van moeder-de-vrouw zit. Het vervoer van het méér-mans-pro- dukt is één van de belangrijke fac toren. Van één van onze volksverte genwoordigers, die diep in het agrari sche terrein heeft gegraven, vernam ik dat onze koeien zeer verspreid over vele Nederlandse weitjes melk staan te maken. Dat was mij overi gens reeds bekend, maar ik heb hem toch met belangstelling uitgeluisterd. Ik zag toch ook wel een gedeeltelijke oplossing in grote concentraties van koebeesten. Zo nodig met de melkfa briek samen op één gigantisch ter rein. Het leek me zelfs mogelijk om het machinaal melken zo in te pik ken dat het vocht met uitschakeling van de melkbus direct uit het beest in de ketels van de fabriek vloeide. „Waarom", bepeinsde ik, „nog lan ger dat geëmmer op de boerderij in dit tijdperk van mechanisatie en au tomatisering? Laat de veehouders de biefstukken en de baklappen leveren". Ik krijg wel meer van die flinke ge dachten maar ze worden al gauw achterhaald door m'n romantische in stelling. M'n overpeinzingen gingen direct terug naar de tijd van de melkboer in de ware zin van het woord. De man die in de vroege ochtenduren z'n levende have leegtrok en de melk door een met ongekende vooroorlogse was kracht behandelde theedoek in de bus plonsde. Hij slingerde vervolgens de bussen op de paardenwagen of op de lastdrager van de fiets en voor het middagmaal had ie z'n ongesaneerde klanten al bediend. En nog voor de tweede trek van die dag zaten de kindertjes al aan de morgenproduk- tie te lurken. Toen kon je nog spreken van melk als natuurprodukt. Vandaag staat de slij ter er niet meer bij stil dat hij met zoiets op pad is. De melk is verwor den tot een fabrieksartikel. De koe, die uiteindelijk het initiatief tot alles neemt, raakt meer en meer op de achtergrond. Tenzij het een beest is, dat bij het pro test is betrokken. Er zijn koeien die protestmelk met zich meedragen. Ze staan op enkele plekken aan het Be nedeneind, ter hoogte van het van ouds bekende „ijzeren bruggie". Enkele boeren hebben daar een goed moedige rebellie tegen het gezag ont ketend door volle melk rechtstreeks van de koe aan de man te brengen. Ze hebben er schoon genoeg van om een kwartje te beuren voor een liter die na afgeroomd te zijn voor meer dan het dubbele aan de huisdeur ver kocht wordt. Verkocht door een slij ter die op zijn beurt daar gaat 't tenminste aardig op lijken de melk beschouwt als een artikel dat ie nou eenmaal moet voeren omdat de consument niet uitsluitend pils en cola drinkt Ik zei het al: een wereldje dat op z'n kop staat. Toch geloof ik, dat dit ook wel weer op z'n pootjes terecht komt. Misschien duurt het nog even. Totdat de melk een laboratoriumpro- dukt geworden is WOUT BLAUWKOUS. ADVERTENTIE WMF r\ SOLA elite pleet- KELTUM pleH AJ HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL VEENENDAAL De actieve jeugdraad in oprichting gaat in Veenendaal nog dit jaar een cultureel centrum stichten. Het centrum zal waarschijnlijk in een van de oudeTe panden aan de Hoofdstraat worden ondergebracht. Aan vankelijk wilde de jeugdraad hiervoor „Het Suikervat" bestemmen. Dit pand gaat echter verdwijnen in verband met het nieuwe winkelcentrum. Welk ge bouw nu in aanmerking komt is niet bekend. Wel wil de jeugdraad beslist in het centrum van Veenendaal onderdak hebben. Het cultureel centrum zal ruimte bieden aan ongeveer 250 personen. Er zul len de meest uiteenlopende vormen van kunst beoefend worden. Bovendien zal het centrum de gehele dag geopend zijn als bar. In deze functie dient het voor ontmoetingscentrum, in hoofdzaak voor de jeugd. Het cultureel centrum zal in zoverre een commerciële aangelegenheid zijn, dat het voor een zekere vorm van inkomen voor de jeugdraad zal moeten zorgen. Gisteravond vertelde Hedda Buys, lid en spreekbuis van de jeugdraad in oprichting, een en ander van de groot se plannen. „Het hoofddoel van dit centrum is de leefbaarheid in Veenen daal te verbeteren, maar dat is zo langzamerhand wel bekend", zei hij. Om die leefbaarheid in Veenendaal te verbeteren is er volgens de jeugdraad een sterke behoefte aan het toekomsti ge centrum. „De mensen zullen er kun nen discussiëren en het moet een ont moetingscentrum zijn", meent Hedda. De jeugdraad denkt bij de discussies helemaal in de eigen functie. Zo geeft Hedda een voorbeeld van een eventu eel onderwerp: „Hoe zou jij Veenen daal eruit laten zien". In het toekomstige cultureel cen trum zal echter niet alleen gesproken worden. Het moet ruimte bieden aan toneel, cabaret en andere vormen van kleinkunst, film, een discotheek en dansen. „Het wordt toch heel anders dan de meeste mensen denken. Het pand hoeft er niet zo keurig netjes uit te zien. We willen er zelf wel wat aan vertimmeren", aldus Hedda Buys. In het cultureel centrum, dat de he le week geopend zal zijn, worden ook exposities gehouden. Volgens de jeugd raad zullen dat „echt goede" exposi ties worden, met bekende nationale en eventueel internationale kunstenaars. De jeugdraad stelt duidelijk geen in stantie te willen zijn die andere men sen het brood uit de mond neemt. Het wordt een adviserende, stimulerende en coördinernde aangelegenheid. „We moeten een gebouw hebben, waar we een aantal kleine zaaltjes in kunnen maken. Als er dan iemand om ruimte verlegen zit kan hij een zaal van ons krijgen of huren. Dat laatste hangt natuurlijk helemaal van de fi nanciële toestand af". Het moet wel een gebouw zijn, met een aantal klei nere lokaliteiten rond een centrale zaal. Voor het gebruik van de kleinere zalen zijn al contacten gelegd met en kele clubs. Zo heeft de film- en de fo toclub al toegezegd, graag van de ruimte gebruik te willen maken. Ook zullen in de zaaltjes verschillende cur sussen gegeven kunnen worden, zoals een schildercursus en andere kunst uitingen. Als iemand op een flatje woont en graag een groot object wil maken, maar er geen ruimte voor heeft, kan hij ook bij het cultureel centrum aan kloppen. Als hij zelf zijn materialen maar meeneemt, mag hij in het cen trum werken. „Het cultureel centrum zal iets weghebben van „Sigma" in Amsterdam. Het heeft ook iets weg van een soort populaire volksuniversi teit'"', aldus Hedda. Het cultureel centrum zal in geen ge val een tweede „Instuif" worden. Het centrum zal bijvoorbeeld een commercieel karakter dragen, zal voor een kapitaaltje moeten zor gen, dat in de jeugdraad wordt ge- VEENENDAAL Het alarmnum mer van de Veenendaalse brandweer blijft tot nader aankondiging 12222. Over de juistheid van dit nummer bljjkt by vele telefoonabonnees misver stand te zyn ontstaan na het verschynen van de nieuwe telefoongids waarin als nummer van de brandweer al staat af gedrukt 12345. Dit wordt het nieuwe nummer, dat echter waarschijnlijk pas over veertien dagen van kracht zal worden. De leiding van het brandweer korps heeft by de PTT stappen onder nomen om door middel van een auto matisch antwoordbandje de abonnees, die het nieuwe nummer draaien, te mel den dat nummer 12222 nog van kracht is. VEENENDAAL Beschikkende op een beroep van C. v. d. Berg en J. C. Erdbrink te Veenendaal tegen het be sluit van gedeputeerde staten van Utrecht waarbij gedeeltelijk goedkeu ring is verleend aan het uitbreidings plan in onderdelen „de Dragonder" heeft de Kroon het besluit van gede puteerde staten vernietigd. De Kroon deed dit op grond van het feit, dat niet alle leden van gedeputeer de staten van Utrecht, die over deze zaak hadden te beslissen, bij de be handeling daarvan aanwezig waren, waardoor de provinciewet niet is na geleefd. houden. Zo zullen de kleine zaaltjes waarschijnlijk verhuurd worden en de cursussen zullen ook wat geld gaan kosten. Het grootste probleem waar de jeugdraad-in-oprichting mee te kam pen heeft is een onderdak voor het centrum. „Aanvankelijk hadden we „Het Suikervat" op het oog. Maar dat heeft een andere bestemming", vertelt Hedda. Daarna vond men een ander gebouw in de Hoofdstraat, dat bijzon der geschikt was. Dat' was de voorma lige gemeente-secretarie. Dit bleek echter privé-bezit te zijn en is inmid dels aan iemand anders toegezegd. „Het ligt natuurlijk vrij moeilijk met dat cultureel centrum", legt Hed da uit, „We kunnen geen hoge huur gaan betalen. „Dit is echter van later zorg. Het gaat nu om de ruimte. „Wc zouden eventueel ook in een van de kelders van het toekomstige winkelcen trum kunnen. Dat zou erg mooi zijn, maar dan moeten we nu nog een nood oplossing zien te vinden". Het liefst had de jeugdraad een eigen, nieuw ge bouw. „In Ede hebben ze dat ook. We zouden aan hetzelfde gebouw ook hier genoeg hebben. Dat gebouw heeft f 40.000.gekost". In Ede gaat de jeugdraad echter helemaal van de ge meente uit. Dat willen de Veenendaal se jongeren in geen geval. Om toch die f 40.000,bij elkaar te krijgen zou eventueel een actie georganiseerd kunnen worden. „Voor het grote over dekte zwembad kwam het geld ook hij elkaar. Dan moet het voor de jeugd raad ook kunnen", meent Hedda. Een van de oude panden in de Hoofdstraat, die als onderkomen voor het cultureel centrum, in aanmerking kunnen komen. Het pand geheel rechts op de foto is „Het Suikervat", dat gaat verdwijnen. Heden, vrydag RHENEN Natuurbad Ouwehand 19 uur: Twee kamp zwemvereniging „Forellen" en z.c. „Tiel". BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: „Bertrand in on(t)roerend goed". Morgen, zaterdag ELST Hotel Stuijvenberg 14 uur: Feestmiddag DES-jeugd. LEERSUM Het Hof 19.30 uur: „De Weerwolf" met „Euson and Stax Soul" uit Amsterdam. BIOSCOPEN Luxor Theater Veenendaal 19.30 uur: „Bertrand in on(t)roerend goed." Bio Rhenen 20 uur: „De veertig ge stolen geweren". AMERONGEN De leden van de visciub „Het Snoekje" in Amerongen komen donderdag 30 mei voor een ver gadering bijeen in hotel „De Kroon". Lidmaatschapskaarten kunnen op deze vergadering tegelijk in ontvangst geno men worden. AMERONGEN Maandagavond vond de laatste lesavond plaats van een cursus, die was georganiseerd door de EHBO, afdeling Amerongen, voor de plaatselijke vrouwenvereni ging. De dames ontvingen in een zeven lessen durende cursus practische kennis I voor eerste hulp bij huisongevallen. Instructeurs waren de heren J. Boel houder en D. Veenendaal. Namens de huisvrouwen bedankte mevrouw Jan-1 sen, die als blijk van waardering een presentje aanbood. ADVERTENTIE Dan moet u gewoon een ander Santega- kostuum passen. Er zijn maten zèt Voor normale en lange slanke types. Voor korte en normale bezitters van een embonpoint En er zijn speciale maten, voor hen die **-- zich niet laten normaliseren. Meer is niet nodig dachten wij. HOOFDSTRAAT 90 VEENENDAAL TELEFOON 12163 VEENENDAAL De burgemeester der gemeente Veenendaal maakt be kend, dat- van dinsdag 28 mei 1968 af, elke werkdag gelegenheid bestaat tot het afhalen van de aangevraagde vis- akten en hengelbewijzen voor het sei zoen 1968-1969, aan het politiebureau, Hoofdstraat 34 te Veenendaal. De burgemeester voornoemd, J. Hazenberg. VEENENDAAL De 20-jarige reci divist v.d. M. uit Nijmegen, die vorige week in het Juliana-ziekenhuis geld ontvreemdde, is woensdag in Arnhem aangehouden en opgebracht. ELST Op Hemelvaartsdag heeft de afdeling CJV (Sola Fide) yit Vee nendaal voor circa 200 personen weer een jaarlijkse buitenmiddag georgani seerd in de jeugdherberg „De Eikel kamp". Op het programma stond o.a.: volksdansen, zang, speurtocht met ver rasingen en 'n gezellig samenzijn. Kort om, het was een ontspanningsmiddag, met prachtig weer, voor de leden van de Herv. gemeente Sola Fide. Vandaag waren 400 leerlingen van de christelijke huishoudschool uit Vee nendaal in „De Eikelkamp" voor een gezellige buitendag, waarbij eveneens volksdansen, zang, spelletjes enz. op het programma stonden. 99 VEENENDAAL De jeugdraad in- -oprichting is bijzonder actief. Behal ve het smeden van plannen zijn de leden ook druk met het uitvoeren hiervan. Men is hard bezig aan de laatste voorbereidingen van het beat- festijn „Stick to Sticks", dat vrijdag avond 81 mei in de eierhal om negen uur begint. Dit festijn, waaraan veel topartiesten deel zullen nemen geniet al de aandacht van de radio. Morgen middag om drie uur zal Michiél de Ruiter er aandacht aan besteden in zijn jazzprogramma („Radio Jazz Magazine"), dat om drie uur begint via Hilversum I. Ook het programma Tijd voor Teenagers" schijnt inte resse te hebben. Mik Thoomes zal „Stick to Sticks" volgende week vrijdagavond zelf aankondigen in het programma ,JIé" om zeven uur eveneens via Hilver sum I. Het punt waar het om gaat is vol gens jeugdraadlid Hedda Buys: ,JDe Veenendalers moeten nu zelf bewij zen dat ze in Veenendaal eens wat willen zien gebeuren. De jeugdraad organiseert dit gebeuren helemaal op eigen risico. Maar dat is niet het ergste als het mislukt. Het ergste is, dat er dan hélemaal niets meer ge beurt hier. Dan hoeft het schijnbaar niet". LIENDEN De kerkeraad der Her vormde gemeente Lienden heeft een toezegging van beroep uitgebracht op ds. J. Vroegindewey te Maarssen. In de avonddienst van eerste Pink sterdag hoopt de beroepen predikant in de hervormde kerk van Lienden te preken. VEENENDAAL Ds. R. Kok te Ameide heeft een beroep ontvangen van de christ. gereformeerde kerk te Nijmegen. De nu bijna 78-jarige predi kant diende gedurende 28 jaar de thans christ. geref. Pniëlgemeente in de Hoofdstraat te Veenendaal. ADVERTENTIE voorverkoopadressen kaarten vanaf heden verkrijgbaar a f 4, Muziekhandel Van Hees (Markt) Boekhandel Davelaar (Hoofdstraat) De Instuif (J. G. Sandbrinkstraat) Reisbureau „PRONTO", Grotestraat V.V.V-kantoor Muziekhandel Van Hees (Herenstr.) Sig.mag. Snijders, Veenendaalseweg het Dorpshuis '/////SS///SSS< VEENENDAAL Het zevenjarige zoontje van de familie G. brak gister avond op de Nieuweweg een dijbeen toen hij in botsing kwam met 'n tege moetkomende auto bestuurd door M. L. uit Veenendaal. De jongen stak zonder voldoende acht te slaan op het verkeer per fiets de weg over. Dokter Hey, die de eerste hulp verleende liet hem overbrengen naar het Julianazie- kenhuis. AMERONGEN De V.V.V. Ameron gen gaat in het komende zomerseizoen ook weer informaties verstrekken aan ingezetenen en toeristen vanuit het kantoortje naast het postkantoor mits men er in slaagt een informatrice te vinden. Ieder die zich tot deze functie voelt aangetrokken kan zich in ver binding stellen met de heer K. Rense, Burg. v.d. Boschstraat 78 te Amerongen. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)I2244 Van 4 tot 7 juni zal de bijbelauto van het Ned. Bijbelgenootschap een bezoek brengen aan Scherpenzeel. Voor de verkoop van bijbels en bij belse lectuur wordt door de afde ling Scherpenzeel van het Ned. Bij belgenootschap een twintigtal vrij willigsters gevraagd. De hervormde meisjes- en jonge lingsvereniging te Ederveen hopen op 11 juni gezamenlijk hun jaarlijkse uitstapje te maken. De reis gaat dit jaar naar de Gel derse Achterhoek en Twente. In Hengelo zal een boottocht worden gemaakt, in Delden het kasteel Twickel worden bezocht. In Apel doorn wordt gedineerd. De hervormde kerkeraad van Woudenberg is, zo meldt de kerk bode, niet erg te spreken over de kwaliteit van de zang van de ge meente tijdens de kerkdiensten. Men schijnt daar nogal eens af te wijken van het tempo, dat door de organist wordt aangegeven en dat deze in overleg met de kerkeraad bepaalt. Om er verandering in te brengen zullen één of enkele samenzang- avonden worden gehouden. De eerste op zaterdag 25 mei (morgenavond). De bijeenkomst zal een uur duren. Medewerking wordt verleend door de beide organisten en de zangkoren. De organisten zullen ter afwisseling enkele soli laten horen op het ge restaureerde Knipscheerorgel, terwijl de zangkoren ook afzonderlijk het vocale gedeelte zullen opvullen. Het comité „interkerkelijke re- creatiewerk" te Rhenen komt nog een negental jonge mensen tekort, die van 1 juli tot 11 augustus willen meewerken aan het recreatiewerk op de camping „De Thymse Berg". Van deze jongelui wordt verwacht, dat ze zich veertien dagen zullen in zetten voor de campinggasten met spel, muziek, knutselen, enz. Naast gratis logies en eten krijgen ze 20 gulden zakgeld per week. Tijdens de vergadering van de kerkeraad van de hervormde ge meente „Sola Fide" te Veenendaal is gesproken over de inspraak van de gemeenteleden bij de verkiezing van ambtsdragers. De kerkeraad heeft ter verzekering van een en ander een reglement opgesteld. Volgens dit reglement worden de lidmaten vier weken voor een ver kiezing schriftelijk en persoonlijk uitgenodigd om kandidaten in te dienen. Op de kandidatenlijst komen personen die door minstens tien lid maten zijn aanbevolen. Pas daarna kan de kerkeraad de kandidatenlijs ten aanvullen met personen. Hierbij zal ernaar worden gestreefd om ten minste tweemaal zoveel kandidaten te noemen als er vacatures zijn. De definitieve kandidatenlijsten zullen aan de lidmaten worden mee gedeeld, vergezeld van een weer persoonlijk uitnodiging voor de verkipzing. In de regel zal de kerkeraad geen voorkeur voor bepaalde kandidaten uitspreken. Ook kunnen kandidaten niet voor de verkiezing op eigen ver zoek van de lijst worden afgevoerd. Hierdoor zouden de lidmaten teveel in hun keus worden beperkt, terwijl het ook denkbaar is dat hun hele maal geen keus wordt overgelaten. De algemene ledenvergadering van de Ned. Herv. Evangelisatievereni ging „Sola Fide" te Veenendaal zal worden gehouden op 5 juni in het gebouw aan de Eikenlaan. De rekening van ontvangsten en uitgaven over 1967 van de hervorm de gemeente „Sola Fide" te Veenen daal vertoont een nadelig'saldo van 4800 gulden op een totaalbedrag aan uitgaven van 110.000 gulden. Hier tegenover stonden o.a. de bijdragen van de gemeenteleden die in 1967 een bedrag van rond 102.500 gulden beliepen. Ds. A. W. T. Nijenhuis heeft het consulentenschap van de Gerefor meerde Kerk te Rhenen neergelegd. Dit bedanken staat in verband met bezwaren tegen het beroepingswerk. Voor de gereformeerde gemeenten in Nederland is beroepbaar gesteld, kandidaat J. de Groot te Veenendaal. Over het moeilijke beroepingswerk wordt in verschillende kerkgenoot schappen gedacht en de laatste tijd ook veel geschreven. De gerefor meerde ds. J. Wilschut te Dordrecht, zei er dit over: „Ik zou me kunnen indenken, dat de beroepingscommis sie ontmoedigd raakt. Des te meer, omdat het „artikel" predikant erg schaars is; speciaal de predikant, die een beroep in over weging wil nemen. Dat ik zo oneer biedig over de predikant als „ar tikel" spreek, moet u niet al te zeer bevreemden. Als je een paar vergaderingen hebt meegemaakt, waarbij een of meer predikanten gekeurd moesten wor den voor een eventueel beroep, dan ben je geneigd jezelf te vergelijken met bij voorbeeld de nieuwe Enka- zeem, die naast alle voortreffelijke eigenschappen die hij al heeft ook nog dat geruststellende merk draagt van: goedgekeurd door de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Misschien zit er iets in de oprich ting van de Nederlandse vereniging van hoorcommissies. Deze vereniging zou dan na zorgvuldige keuring en „beproeving" van alle predikanten een bepaald merkteken kunnen uit delen aan allen, die het halen. Ik denk bij voorbeeld aan een drie hoekje met een groot oor erin. Je zou dan in het jaarboekje direct kunnen zien, wie je zo zonder meer beroepen kunt: één van de gemerkte predikanten. C. W.

De Vallei | 1968 | | pagina 3