Praag: het is niet waar Bonn: militairen van Warschau-Pact naar T s jecho-Slowaki ie STIILGROEP GRONINGEN sympathie voor cognac Pompidou bleef in het zadel OP HET NIPPER TJE GEHAALD VREDESGESPREK ZIT HOPELOOS VAST ALS U NU VACUUM VERPAKTE KOFFIE KOOPT, HEEFT U EEN VOORDEEL VAN 15 ct een „eerlijk kostuum van zuiver scheerwol Econ. Zaken wil meer buitenlandse industrieën aantrekken Gedenkteken Innovation ©LLEJP&raTr NIGERIË EN BIAFRA IN KAMPALA BIJEEN Mihajlof in eenzame cel Moskou: Pelting rekt oorlog Postvlucht Teriet- Den Haag per zweefvliegtuig Geen partijen Praag Noodpostdienst in Frankrijk in Arrestaties bi] mars der armen Min. De Block pessimistisch ten aanzien van werkloosheid Hunsche en Krumev weer voor gerecht BALENCIAGA SLUIT SALON KG Koffie-gemalen KG Koffie - Melitta gemalen KG Koffie-bonen STIJLGROEP SPECULATIES OEF EIS IJS GEN NEE Schuld Zieltogend Biafra: parachutisten vermomd als voetballers Rillerig? Pas dan op voor Neem direct Snel, doeltreffend, betrouwbaar! ONBEVREDIGEND Tijdelijk koopt u de fijnste koffie löcL Voordeliger. U kunt kiezen uit: (alle drie vacuum verpakt) KG NEDERLANDS GROOTSTE SPECIALIST IN KOFFIE EN THEE VRIJDAG 24 MEI 1968 ADVERTENTIE BONN West-Duitsland heelt woensdag onthuld dat het Pact van War schau een strijdmacht van tien- tot twaalfduizend militairen permanent in Tsjecho-Slowakije wil legeren. Dc Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, maakte het verrassende nieuws bekend tijdens een kabinetszitting. Hij wist ervan, zei hij op grond van ontvangen berichten. ADVERTENTIE 11 zuivtr 'uhrtruvl GRONINGEN DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) zal een tweede man aanstellen voor het aantrekken van industrieën uit de Verenigde Staten. Bovendien houdt hij het oog gericht op het bedrijfsleven in landen als Zweden, Engeland, Zwitserland en Japan. Het kan belangrijk zijn uit deze lan den een p'roduktie-apparaat binnen <ie gemeenschappelijke markt te hebben, zo zei de minister woensdag in de Eer ste Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Nederland is als vestigingsland voor vele ondernemers zeer interessant, zei minister De Block. Dat blijkt uit het aantal al aanwezige buitenlandse be drijven: ruim vijfhonderd dochterbe drijven en ruim vierhonderd, onderne mingen die met buitenlandse bedrijven samenwerken. „Men staat echter niet voor onze deur te dringen", waarschuwde de mi nister. Over de Amerikanen zei hij: „Zij staan niet meer zo te trappelen als en aantal jaren terug. Dat komt ook door het beperken van de dollaruitvoer en doordat wij vijf jaar lang niets aan de werving hebben gedaan. Bovendien is de rente hoog en ziet men minder wi nstmogeli j kheden". De regering wil proberen met België tot een akkoord te komen over het ge lijkmaken van de voorwaarden voor bui tenlandse vestiging. De Belgische kabi netscrisis heeft echter roet in het eten gegooid, zo zei de minister. TERLET Van het zweefvliegeen- trum Teriet af 'wil de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart dit jaar een postvlucht per zweefvlieg tuig naar Den Haag organiseren. Voor deze vlucht, de derde postvlucht in de lange geschiedenis van de KNVvL, zullen speciale enveloppen worden ge maakt met een herinneringsopschrift en het embleem van de vereniging. Er zul len ten hoogste 35Ö0 brieven worden vervoerd. De stukken worden gestempeld met het officiële stempel van het zweef- vliegcentrum, met een speciaal stempel dat aangeeft met welk zweef vliegtuig zij werden vervoerd en na landing met het normale dagstempel van de P.T.T. Als frankering worden Europazegels 1968 gebruikt, waarbij uit twee soorten kan worden gekozen. Of het hier ging om Russische of andere troepen wilde de Westduitse regeringswoordvoerder, Günther Diehl, die de onthulling van Brandt bekendmaakte, niet zeggen. Over het tijdstip van de legering liet hij zich evenmin uit. Twee weken geleden werd nog druk gespeculeerd over Russische troepen bewegingen aan de Pools-Tsjechoslo- waakse grens die tot doel zouden heb ben druk te oefenen op de progressieve leiders te Praag. Zowel de Tsjechoslo- waken als de Polen en Russen spraken dit later tegen. De troepenbewegingen waren een onderdeel, zeiden ze, van gewone oefeningen van het Pact van Warschau. De onthulling van Willy Brandt scheen te worden bevestigd door een bekendmaking te Moskou over grotere samenwerking tussen het Russische en het Tsjechoslowaakse leger. Na afloop van besprekingen te Praag tussen de ministers van Defensie van de twee landen maakte men bekend, dat men „concrete stappen had gezet ter versterking van dc samenwerking tussen de twee legers binnen het Pact van Warschau". De Russische minister van Defensie, maarschalk Andrei Gretsjko, die had deelgenomen aan het overleg te Praag keerde woensdag terug naar Moskou. Zijn Tsjechoslowaakse ambtgenoot, ge neraal Martin Dzur, deelde mee dat er deze zomer in zijn land verscheidene militaire oefeningen zullen worden ge houden. Er zouden, naar hij beweerde, niet veel troepen aan deelnemen. De Britse autoriteiten zijn vandaag begonnen de officiële Westduitse ver klaring te controleren dat de commu nistische buurlanden van Tsjecho-Slo wakije plannen klaar hebben om 12.000 man troepen naar Tsjecho-Slowakije te brengen. De Westduitse verklaringen, die gis teren officieel bekend gemaakt werden, kwamen als een verrassing voor de Britse regering. In Londen hebben zegslieden ver klaard, dat de Brittfen geen kennis droegen van de beweerde plannen. Een woordvoerder zei, dat als de Westduitsers duidelijke bewijzen heb ben van de ontworpen troepenbewe ging. zij dit niet meegedeeld hebben aan Engeland. Gewoonlijk wisselden de lid-staten van de NAVO gegevens van dergelijke aard uit omdat een dergelijke zaak van invloed kan zijn op de veiligheid van West-Europa. De Tsjechoslowaaksecommunistische partijleider Alexander Dubcek en pre mier Oldrich Cernik zijn gisteravond naar Karlovy Vary (Karlsbad) gevlo gen, voor overleg met de Russiche pre mier Alexei Kosygin, die daar een kuur volgt, zo meldt het persbureau CTK. Premier Kosygin verscheen voor de Tsjechoslowaakse televisie. In het vraaggesprek werd niet over politieke zaken gerept. Kosygin ver klaarde zich zeer op zijn gemak te voe len „onder mensen met dezelfde in stelling". De Tsjechische minister Dzur sprak met klem berichten in de westelijke pers tegen, als zouden 11.000 Russische en Poolse militairen aan de grenzen met Tsjecho-Slowakije worden gelegerd. Hij zei dat bij het bezoek van de Rus sische minister van Defensie niet is ge sproken over de stationering van bui tenlandse troepen. Het gesprek met maarschalk Gretsjko noemde minister Dzur zeer nuttig. „Wij spraken als ge lijke partners in een werkelijk vriend schappelijke en kameraadschappelijke sfeer. De Russen vermeden elk pro bleem dat de schijn zou kunnen wek ken dat zij zich in onze zaken willen mengen of ons raad geven", aldus de Tsjechoslowaakse minister. PRAAG Het presidium van het centrale comité van de Tsjechoslo waakse communistische partij heeft zich woensdag na een tweedaagse bij eenkomst uitgesproken tegen de vor ming van nieuwe partijen. Volgens het door het persbureau Ceteka verspreide communiqué werden vooral de pogin gen van een „kleine groep" veroor deeld om de sociaal-democratische par tij te hervormen. Deze groep zou er op uit zijn „de eenheid van de arbeiders klasse te verstoren en terug te keren naar de toestand van voor februari 1948". PARIJS De Franse regering heeft een noodpostdienst georganiseerd om de gevolgen'van de staking op commu nicatie-gebied zoveel mogelijk op te heffen. Deze dienst, die o.a. werkt met militaire vliegtuigen, begon maandag j.l. te Werken voor officiële poststukken maar hij verzorgt nu tevens de verzen ding van post van en voor de Rijkspost spaarbank en in het buitenland gele gerde militairen, terwijl ook expreszen dingen medicamenten worden behan deld. Zakelijke correspondentie wordt aangenomen, mits de plaatselijke ka mers van koophandel voor de distribu tie zorgen. Het stakend telegraafpersoneel in Pa rijs heeft laten weten, dat het zijn best zal doen boodschappen over sterfge vallen of ernstige ziekte door te geven. BRUSSEL Op het hoofdkerkhof in Brussel 'is woensdag een gedenkteken onthuld ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de grote brand in het warenhuis ITnnovation op 22 mei 1967. De brand eiste 253 levens; 62 mensen werden gewond, van wie er zes nog steeds onder doktersbehandeling zijn. In de Finestere-kerk vlak bij het ver woeste warenhuis werd een mis gelezen door priesters, die een jaar geleden ve lé slachtoffers de laatste sacramenten toedienden. Het officiële onderzoek naar de brand is nog niet afgesloten. Er is een bedrag van 18,8 miljoen frank (ruim 1.300.000 gulden) bijeengebracht in een fonds voor de nabestaanden van de slachtoffers. Omdat hij zo'n zacht en toch pittig karakter heeft. Het karakter, dat de sympathie heeft van alle kenners van een goede, geurige, hol- landse cognac p«um vui. kicicrs n - se*!** PARIJS De Franse regering is in het zadel gebleven maar z\j heeft haar paard verloren, Zij zal nu een ander moeten zoeken en daarmee een geheel andere weg opgaan. Dat is in het kort de inhoud van het debat over de motie van wantrouwen en de betekenis van de uitslag van de stemming: er waren elf stemmen te weinig, waaronder die van het centrum om dc regering omver te werpen. ADVERTENTIE Het was dus een magere overwin ning, waarin de Gaullisten niet alleen twee bijzonder knappe voorvechters, oud-minister Edgar Pisani en René Capitant, de voorzitter van de juridi sche Kamercommissie, verloren, maar waarin zij ook hun tot nu toe gevolgde politiek moesten laten vallen. „Het oude bouwsel", zo besloot pre mier Pompidou zijn schuldbelijdenis, „voldoet niet meer, omdat het is op getrokken in een tijd, die niet de onze is. Slechts door een gezamenlijke actie kunnen wij nieuwe wegen ontdekken en een uitgang uit dit moeras". Gezien vanuit het oogpunt van de regering is de toestand op het ogen blik zo: De regering heeft het vertrouwen gekregen van de Kamer Er kunnen dus nu besprekingen beginnen tussen de regering en de vakbonden over het beëindigen van een staking die haar adem begint kwijt te raken Alle banden zijn verbroken tussen het communistische vakverbond en de communistische studenten (Unef) Er beginnen scheuren te komen in het front van de vakbonden Het „gezamenlijk programma" van de communistische partij en de linkse federatie heeft het erg moei lijk. De oppositie en de vakbonden zien daarentegen de toestand aldus: Een zieltogende regering heeft nog maals uitstel van executie gekre gen van een Kamer, die in feite niet het land vertegenwoordigt (als gevolg van het vreemde kiesstelsel) De vastbeslotenheid van de negen miljoen stakers zal de regering tot onderhandelen dwingen De toestand in de Parijse studen tenwijk, het Quartier Latin, blijft explosief Nooit is het vakbondsfront hechte^ geweest dan nu De volgende week zal een geza menlijk sociaal-economisch en fi nancieel programma door de commu nisten en de linkse federatie worden uitgewerkt. Vanuit deze stellingen blijft men el kaar observeren en het wachten is nu op stappen van de ene of van de ande re kant, maar vooral op de verklaring van president de Gaulle. ABA Het hoofd van de voorlich tingsdienst van Biafra heeft woensdag bekendgemaakt, dat 70 Britse parachu tisten, vermomd als voetbalspelers van de Schotse club Hibernians zondag in Lagos zijn aangekomen om Nigerië te steunen in zijn strijd tegen het afge scheiden Biafra. Voorts zou dinsdag 50 toh munitie uit Engeland naar Nigerië zijn verscheept. De Britse regering zou echter ook van plan zijn versterkingen naar Biafra te sturen ter bescherming van de Brit se installaties te Port Harcourt, aldus het hoofd van de Biafraanse voorlich tingsdienst. WASHINGTON Enkele honderden deelnemers aan de „mars der armen" naar Washington hebben gisteren ge demonstreerd op het terrein van het Kapitool, het Amerikaanse parlements gebouw. Verscheidenen van hen weiger den het bevel van de politie op te vol gen om het terrein te verlaten. Ze wer den daarop gearresteerd. Het was de eerste massale arrestatie in de nu twee weken durende campag ne, die erop is gericht betere levens voorwaarden te verkrijgen voor de ar men en misdeelden van de Verenigde Staten. De demonstratie op het terrein van het Kapitool was bedoeld als protest tegen een nieuwe sociale wet, krach tens welke het aantal kinderen dat voor kinderbijslag In aanmerking komt wordt beperkt. De meeste betogers, onder wie vel» moeders met kinderen, waren afkom stig uit de „herrijzenisstad", een com plex krotwoningen dat in de buurt van het Kapitool is opgetrokken als perma nent teken van de armoede onder di verse bevolkingsgroepen in de Verenig de Staten. De demonstranten eisten een onder houd met Wilbur Mills, de voorzitter van de commissie over sociale vraag stukken uit het Huis van Afgevaardig den. Mills weigerde dit onderhoud toe te staan. Hij zei dat ze een afspraak konden maken voor de volgende dag. Intussen had de politie de zingende en leuzen schreeuwende betogers drie minuten de tijd gegeven om het terrein van het Kapitool te verlaten. De mees te demonstranten gaven geen gevolg aan. de oproep. Velen van hen liepen zelf naar de rereedstaande politie auto's waarmee ze naar de politie bureaus werden gebracht. De leiders van de campagne zijn van plan de betogingen bij het Kapitool voort te zetten. De Franse premier Pompidou, die een motie van wantrouwen ternau wernood te boven kwam, bij een bezoek aan president De Gaulle op het Elysée. DEN HAAG Minister De Block (Economische Zaken) is er niet gerust op dat de werkloosheid snel zal ver dwijnen. De regering streeft voor de komende jaren naar een rustiger loon ontwikkeling die zo nauw mogelijk aan sluit bij de ontwikkeling van de arbeids- produktiviteit. De minister zei dat woensdag in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begroting. Hij verwachtte een ge ringere stijging van het arbeidsaanbod en was ook pessimistischer dan het Centraal Planbureau. Dat bureau had de aanwas van de beroepsbevolking tot 1971 geschat op zestigduizend personen. Minister De Block geloofde dat de groei niet meer dan veertigduizend personen zou zijn. Hij deelde de Eerste Kamer mee dat de lopende rekening van de betalings balans nog steeds geen bevredigend beeld geeft. Daarvoor zijn onder meer de binnenlandse bestedingen te groot. In de eerstvolgende jaren zal het toe nemen van de bestedingen daarom moeten achterblijven bij het toenemen van de produktie. Dat kan gebeuren door het opvoeren van de besparingen. Minister De Block zei dat de regering de grootste moeite heeft om 't hele pak ket van het meerjarenplan van de over heidsfinanciën in september klaar te krijgen. Het horen van de Sociaal-Eco nomische Raad voor allerlei zaken is praktisch onmogelijk. J FRANKFORT De 56-jarige voor malige SS-Hauptsturmfiihrer Otto Hun sche en de 63-jarige vroegere SS-Ober- sturmbahnführer Hermann Krumey, zullen op 11 juni in hoger beroep te recht staan op beschuldiging van mede plichtigheid aan de moord op honderd duizenden Hongaarse joden. Zij waren vooraanstaande medewerkers van de jodenvervolger Adolf Eichmann. In februari 1965 was Krumey in Frankfort tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de moord op tenminste driehon derdduizend joden. Hunsche werd toen wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. De openbare aanklager, die tegen bei den levenslange tuchthuisstraf had ge- eist, was tegen het vonnis" in beroep ge gaan. Men verwacht dat het nieuwe proces een half jaar zal duren. PARIJS De besprekingen tussen Amerika en Noord-Viëtnam te Parijs zitten ogenschijnlijk muurvast. Beide partijen houden zich hardnekkig vast aan hun standpunt, dat de ander de agressor is en daarom de eerste stap dient te doen. Daarom zijn zij beide bang, dat de geringste concessie door de ander zal worden uitgebuit als een schuldbeken tenis. Dit alles is vermoedelijk de reden dat, hoewel de tijdsduur van de ge sprekken ongeveer dezelfde blijft on geveer drie uur hun aantal afneemt. Het zijn de Noordviëtnamezen, die on geduldig worden door deze gang van zaken. „Als gevolg van de koppigheid en het gebrek aan ernst bij de Ameri kanen hébben de besprekingen nog geen vooruitgang gemaakt", zei Xuan Thuy woensdag na afloop. „Indien zij geen resultaat zullen opleveren, dragen de Amerikanen daarvoor alleen alle ver antwoordelijkheid." Hoewel beide partijen bleven door gaan langs elkaar heen te praten springen uit deze vierde bijeenkomst toch twee zaken duidelijk naar voren: Noord-Viëtnam weigert over te gaan tot de door de Amerikanen zozeer gewenste geheime besprekin gen. Voor de eerste maal hebben de Noordziëtnamezen openlijk een politieke regeling voor Zuid-Viëtnam aangesne den. Tot nu toe hadden zij deze regeling zeer vaag aangeduid met de term: „an dere vraagstukken die beide partijen PARIJS De bekende modeontwer per Cristobal Balenciaga heeft besloten nu hij 73 jaar is zijn zaak in Pa rijs te sluiten. Bijna dertig jaar is hij de belangrijkste inspirator van het haute vouture-centrum geweest. De laatste jaren verslapte zijn greep op het modebeeld. Zijn leerlingen Hu- bert de Givenchy en Courrèges zullen zijn werk ongetwijfeld voortzetten. De Franse modekoning en zoon van een Spaanse visser heeft bij zijn komst 31 jaar geleden in Parijs de strakke, rechtlijnige stijl, die door Courrèges tot mini werd verwerkt, geïntroduceerd. Balenciaga staat bekend als een per fectionist, die alleen de beste stoffen gebruikte. (Hij maakte ondermeer de bruidsjurk van Koningin Fabiola van België). Hij eiste van zijn hoogge schoold personeel het beste werk. Dit pehsoneel zal gemakkelijk een andere baan vinden, want andere couturiers hebben een groot tekort aan geschoolde mensen. Ook de Spanjaard Antonio del Castil lo sluit zijn haute couturesalon in Pa rijs. aangaan". Dinsdag zei de Noordviëtna- mese woordvoerder dat men daaronder diende te verstaan: „Een politieke re geling van het Viëtnamese probleem op basis van de overeenkomsten van Ge- nève." Woensdag voegde de dèlegatieleider Xuan Thuy daaraan toe: „Het Viëtna mese volk moet over zijn land kunnen beslissen zonder buitenlandse inmenging en in overeenstemming met het pro gramma van het nationale bevrijdings front (Viët-Cong)." De Noordviëtnamese delegatie naar het inleidend vredesoverleg met Ame rika in Parijs heeft voor vandaag (om streeks 15.00 uur) een speciale perscon ferentie belegd om kracht bij te zetten aan haar eis, dat Amerika de bombar dementen op het noorden onvoorwaar delijk staakt. Kringen die in nauw con tact staan met de delegatie zeggen dat de besprekingen, nu elf dagen oud, fei telijk in een impasse zijn geraakt door dat de Amerikaanse delegatie nog steeds niet positief heeft gereageerd op Hanoi's dringende verzoek om aan de ze kwestie de hoogste voorrang te ge ven. De persconferentie van vandaag zal worden gegeven door de voornaamste woordvoerder van de Noordviëtnamese delegatie, Ngoejen Thanh Le. KAMPALA De vredesonderhande lingen tussen Nigerië en Biafra tot be ëindiging van de bijna een jaar «Juin de bloedige oorlog tussen beide lan den, zijn op Hemelvaartsdag in Kam pala de hoofdstad van Oeganda, be gonnen. Hoewel reeds bij het begin van de conferentie de sterke tegenstellin gen tussen beide landen duidelijk wa—j handel ren en taaie ondérhandelingen verwacht de van worden, houden waarnemers er reke ning mee, dat beide partijen water in WASHINGTON Mihajlo Mihajlof, een Joegoslavische schrijver die een straf uitzit van drie en een half jaar wegens zijn artikelen die kritiek be vatten op de Sovjet-Unie, bevindt zich thans in eenzame opsluiting in de Prozharevac-gevangenis wegens zijn „slechte invloed op andere gevange nen". De 33-jarige auteur, in april 1967 veroordeeld, heeft dit geschreven aan zijn moeder in een brief van 7 mei. De brief is woensdag openbaar gemaakt door Amnesty International, de Ame rikaanse afdeling van een in 1961 in Engeland opgerichte organisatie die zich ten doel stelt te ijveren voor de vrijlating van mensen die gevangen zit ten wegens hun opvattingen. Mihajlof werd op dezelfde dag dat hij zijn moeder schreef in een kleine cel eenzaam opgesloten. Hij zei niet te weten wat zijn „slechte invloed" op an dere gevangenen was. „Misschien is het wegens het collectieve verzoek dat ik heb geschreven om koffie. Ik heb geen gelegenheid me zelf te wassen en heb geen contact met andere gevangenen. Het is ook niet erg pret tig om een emmer in een kamer te hebben". Mihajlof bestreed Stalin's theorie van rehabilitatie door werken. „Zulk werk doodt de geest en daarom kon er nooit iets van waarde in Sovjet-gevan genissen worden geproduceerd. Is het niet genoeg als politieke gevangenen van maatschappij en leven zijn afge sneden?" hun wijn zullen willen doen. De rege ring in Lagos wordt door de kosten van de oorlog zwaar belast en Biafra moet bij voortgang van de strijd, een verdere inkrimping van zijn gebied vrezen. Biafra heeft in de openingsvergade ring de volgende eisen ingediend: on middellijke staking van alle oorlogs opheffing van de blokka- en terugtrekkingen van de Nigeriaanse troepen op stekingen voor het uitbreken van de strijd. De wapenstilstandsgrens zou door een internationale strijdmacht bewaakt moeten worden. Nigerië heeft geëist, dat Biafra, al vorens een wapenstilstand gesloten wordt, zich voor handhaving van de eenheid van Nigerië, dus met inbegrip van het afgescheiden Biafra, moet uit spreken. Bovendien zou Biafra moeten instem men met de verdeling van Nigerië in twaalf deelstaten. Wanneer de onderhandelingen wor den voortgezet, staat nog niet vast. MOSKOU China wil de oorlog In Viëtnam rekken om zodoende tijd te winnen voor de ontwikkeling van raket ten voor het vervoer van atoomwapens. Deze beschuldiging aan het adres van Peking werd gisteren geuit in het Rus sische regeringsblad Isveztia. China heeft totnogtoe alle voorstel len van de Sovjet-Unie en andere com munistische landen voor een gezamen lijke hulpactie aan Noord-Viëtnam van de hand gewezen, aldus de Isveztia. Bo vendien belemmert het de militaire en economische hulp aan Hanoi. Mao Tse-toeng en zijn aanhang doen alles, zo ging de kritiek verder, om het totstandkomen van een politieke op lossing in Viëtnam te verhinderen. Zij trachten het Viëtnamese volk daarente gen een uitgewerkt oorlogsplan in Chi nese stijl op te dringen. ADVERTENTIE cm i£ekwa&'feJff

De Vallei | 1968 | | pagina 7