„Lieve revolutie" onder Amsterdamse studenten uniek!! festival slechts 6?5 6 Oorzaak school in opslagtank E.E.G.-boeren demonstreren in Brussel MILITAIREN-INBURGER NAAR BIHAR GEREISD A.O.W., A.W.W. en kinderbijslag worden hoger ml VAN ONZE LEESTAFEL IF Twee Israëli door mijn gedood Stap uit de 8rii*e Pier wordt minder brandgevaarlijk Onvrede Sparen of besteden Dienst aan bejaarden Kolenhandelaren al minder in aantal KERK BEZET NA OPTREDEN VAN DRIE BUITENLANDSE STUDENTENLEIDERS SIMULTAAN KAAR ÜE STRAAT IN BEWEGING Kerkeraad acht gebouw ernstig misbruikt ILLEGAAL ARBEIDSINSPECTIE CONCLUDEERT NA RAMP BIJ SHELL: OLIERESTEN WEINIG ZEKER TëdenkdMÊS 17.90 19.90 Z2.90-Z4.90 üoktersvisite per helikopter UITGELEZEN GROEP GAAT PUTTEN SLAAN HOGERE PREMIE TAAL GELEERD ORIËNTEREN I erantwoordingsplicht binnenkort in Kamer fmwmm. m '•9-- 1 VRIJDAG 24 MEI 1968 AMSTERDAM Naar Frans voorbeeld hebben ongeveer zeshonderd stu denten gisternacht na een vreedzame mini-actie de aula van de Universiteit van Amsterdam (de Lutherse kerk op het Spui) bezet om er tot kwart voor drie te discussiëren over universitaire hervormingen en politieke kwesties. Dat gebeurde nadat drie buitenlandse studentenleiders in een afgeladen bioscoop Capitol hartstochtelijk hadden opgeroepen tot solidariteit met de studentenacties in Italië, Duitsland en Frankrijk. Het werd een lieve revolutie, want de studenten vroegen eerst telefonisch toestemming aan de rector- magnificus prof. mr. J. v. d. Hoeven, die daarop direct inging. Burgemeester Samkalden hield de po litie uit de buurt, zodat de bezetting zon der slag of stoot tot stand kwam. Al leen de koster van de kerk keek enigs zins verwonderd. Besloten is meer bijeenkomsten te gaan houden. De studentenvereniging Politeia en het maandblad de Rode Tribune hadden drie studentenleiders naar Nederland gehaald voor een informatieve avond in het Capitol. De Italiaan Luca Codiguola, de Duitser Karl Dietrich Wolff en de lei der van de Franse studenten, Daniël Cohn Bendit (23), die hier vernam dat hij (met zijn Duitse nationaliteit) niet terug zal mogen keren naar Frankrijk. De bioscoop Capitol is om acht uur stampvol. Het is er bloedheet. Een gro te groep studenten komt niet verder dan de stoep: er kan niemand meer bij. Rode Daniël wordt begroet met een ova tie, want men is voor hem gekomen. Cohn Bendit (rood haar, slordig ge kleed, hand in de zak) blijkt een gebo ren redenaar, genuanceerder dan men zou verwachten. Zijn recente „verban ning" doet hij af als een slechte grap van een verkalkt systeem. De schorre stem van Daniël Cohn Bendit boeit de zaal gemakkelijk. Ter wijl een deel van zijn toespraak uit het Frans wordt vertaald, geeft hij gehurkt snel wat radio-interviewtjes weg. Zon der een moment aarzeling hervat hij dan zijn toespraak om even later het „gehurkte" interview voort te zetten: hij is gewend aan simultane acties. De gemoederen raken verhit en voor ADVERTENTIE Een stereo langspeelplaat waar op 14 beroemde, Internationale amusementsorkesten 14 beroem de werken spelen. Verkrijgbaar bij elke erkende grammofoon- platenhandelaar. Haast ul Dit is een tijdelijke aanbieding. De oplage is beperkt. «co TEL AVIV Twee kibboetsarbeiders werden gedood en vijf gewond, toen hun jeep dinsdagavond op een mijn reed bij de strook van Gaza. Een en ander werd door een woordvoerder voor het Israë lische leger meegedeeld. Drie van de boeren uit de Kibboets Nachal OZ werden zeer ernstig gewond. Volgens onbevestigde berichten is een uitgaansverbod opgelegd in de nabij ge legen stad Gaza. Dit is gebruikelijk na aanslagen. De boeren keerden terug van een brand die zij hadden helpen blussen. Er zijn in de afgelopen maanden verschil lende mijnen ontploft in het gebied rond om Gaza. De Franse studentenleider Cohn- Bendit kreeg gemakkelijk vat op de Amsterdamse studenten, die woens dagavond in de bioscoop Capitol wa ren verzameld. het eerst komt er een revolutionaire kreet uit het publiek: „op naar de aula". De vriend van Rudi Dutschke, Karl Dietrich Wolff, krijgt nog het woord om op te roepen tot solidariteit in de strijd tegen het opkomend fascis me. Volgens plan zal er nu gediscussieerd worden over de toestand aan de Neder landse universiteiten. Enkele leden van de communistische Rode Jeugd heb ben echter al lang genoeg gewacht op een kans de actie naar de straat te ver plaatsen. Zij bemachtigen de micro foon en moedigen de studenten aan naar de aula te trekken. Hun wilde kreten houden echter geen stand tegen het cynisme van voorzitter Han Meier. Slechts een zeer kleine groep verlaat de zaal en trekt naar de aula. Terwijl in Capitol een begin wordt gemaakt met een verwarde discussie over de universiteit, bereikt het groep je de aula aan het Spui, waar zionis tische studenten protesteren tegen de behandeling van Joden in Rusland. De groep gaat naar binnen en wacht rus tig tot de zionisten naar huis 'gaan. Dan weigeren ze echter het oude kerkge bouw te verlaten. De voorzitter van de Asva, Peter Cohen, belt prof. v.d. Hoe ven om toestemming te vragen. „Goed, maar u zult uw revolutie morgenochtend (Hemelvaartsdag) moe ten onderbreken voor de kerkdienst van de Lutherse gemeente", zegt prof. v.d. Hoeven. Pedel Kegel heeft inmiddels burge meester Samkalden gevraagd of hij de politie moet bellen, maar dr. Samkal den grijpt snel in en er zal de hele avond geen enkele politieman in uni form te zien zijn. Op dat moment blijkt dat Daniël Cohn Bendit weet waar hij zich op het juis- ADVERTENT1E Vrijdag 24 mei 1968 585ste STAATSLOTERIJ Derde klasse Prijzen van 15 zijn gevallen op nummers eindigende op 2 f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 254 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 083 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 396 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 589 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 9080 een prijs een prijs een prijs een prijs een prijs een prijs van 2000, van 2000: van f 2000, f 2000, 2000. 5000, van van is gevallen op is gevallen op is gevallen op is gevallen op is gevallen op is gevallen op het nummer het nummer het nummer het nummer het nummer het nummer 036120 026092 059540 004858 056249 002751 de prijs van 30.000 is gevallen op het nummer 000192 Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. AMSTERDAM De Centrale ker keraad van Amsterdam is woedend over wat men noemt „het misbruik van de Lutherse kerk door de stu denten". Men zal een protestbrief naar de universiteit sturen en een eis tot schadevergoeding indienen. De voorzitter van de kerkeraad. ds. S. G. van der Haagen zei: ,,Wy hebben de kerk verhuurd als aula, en niet als discussiezaal. Het gebouw is schandelijk misbruikt. Het orgel dat pas voor zeventigduizend gulden werd gerestaureerd, is opengebro ken. Men heeft op de banken gestaan en er liggen overal peukjes. Wy zul len een eis tot schadevergoeding in dienen en een regeling eisen zodat dit niet meer kan gebeuren. te moment moet bevinden. Hij duikt plotseling in de aula op en opent de dis cussie. Een koerier meldt weldra de vreedzame bezetting in Capitol en de massa zet zich prompt in beweging naar de aula. Een „revolutionaire" beweging in een kerk levert fraaie beelden op. De jongens van de Rode Jeugd houden de preekstoel bezet, waar ze rustig shagjes zitten te draaien. Rode vlaggen worden door de statige ramen naar buiten ge stoken en ontplooien zich boven het hoofd van het liberale Kamerlid Von- hoff, die op de stoep in een hopeloze discussie gewikkeld is met felle studen ten. Steeds weer dreigt het studentenge- sprek een algemene politieke beschou wing te worden. Cohn Bendit gaat ver moeid een toeristische wandeling langs grachten maken. Hij broedt op een plan Frankrijk via Duitsland Illegaal binnen te komen. Om kwart voor drie verlaat iedereen moe en voldaan de aula. De revolutie zit er voor vandaag op, want de kerk moet worden schoon gemaakt. Aan de werktijden van de koster heeft niemand gedacht. DEN HAAG Door een niet met ze kerheid vast te stellen bron is een ex plosieve wolk van koolwaterstoffen ont stoken en met grote hevigheid ontploft. De aanwezigheid van een zeer zwakke en veranderlijke wind heeft ertoe ge leid dat de koolwaterstoffen, door een hevig kookverschijnsel in een tank in de lucht gebracht, zich tot een grote wolk vormden. Er is sprake geweest van een onvoorziene samenloop van omstandigheden. Dat zijn de conclusies van de ar beidsinspectie die in opdracht van mi nister Roolvink (Sociale Zaken en Volks gezondheid) een onderzoek heeft inge steld naar de oorzaak van de explosie op 20 januari op het terrein van Shell in Pernis. Zoals bekend werd de explosie om ongeveer half vijf in de morgen ge volgd door een grote brand in ver scheidene installaties en gebouwen van de raffinaderij. Twee mannen kwamen om het leven; negen mensen kwamen in ziekenhuizen en bijna tachtig mensen kregen lichte verwondingen. De mate riële schade, zowel aan de raffinaderij als aan huizen in de omtrek, liep in de tientallen miljoenen. Het onderzoek van de commissie, be staande uit ambtenaren van de ar beidsinspectie en Rotterdamse politie mannen, heeft uitgewezen dat de oor zaak van de explosie moet worden ge zocht in een opslagtank met een grote hoeveelheid olieresten, die bij de bo dem van een stoomverwarming was voorzien. Zeer waarschijnlijk heeft de aanwezigheid van een emulsielaag van speciale samenstelling ertoe geleid dat de afvalolie is gaan koken. Over de wijze waarop de explosieve wolk is onstoken, kan volgens het rap port weinig met zekerheid worden ge zegd. De aanwezigheid van een ver warmingsinstallatie gestookt met open vuur, voldoende hete oppervlakken, uit laten en verbrandingsmotoren en de vorming van elektrostatische ladingen van voldoende energie kunnen ieder als ontstekingsoorzaak worden beschouwd. Het rapport besluit met: „In de olie industrie heeft men zich nooit gereali seerd dat de aanwezigheid van een emulsielaag van bijzondere samenstel ling in een verwarmde tank een plotse linge uitstoting van koolwaterstoffen zou kunnen veroorzaken". DEN HAAG De boeren uit de Europese Gemeenschap gaan maan dagmiddag in Brussel demonstreren. In een gemeenschappelijke vergadering zullen hun voormannen duidelijk laten horen wat zij verwachten van het toe komstige melk- en zuivelbeleid. De de monstratie zal zich beperken tot de vergaderzaal. Na afloop zullen de verlangens bij de ministers van landbouw van de Zes op tafel worden gebracht. De ministers be ginnen maandag een marathonzitting waarin zij de laatste hand willen leg gen aan het definitieve Europese zui velbeleid. De boeren vrezen dat de raad de richtprijs voor melk zal verlagen. In ons land heeft de lagere (nationa le) melkprijs voor de boeren al voor menige demonstratie gezorgd. In En schede en omgeving hebben honderden boeren woensdagmiddag met hun trek kers het verkeer vrijwel lam gelegd. De organisaties van de boeren hielden zich afzijdig van de actie. Boeren uit de Betuwe hebben beslo ten tot een protestmars naar Den Haag. Geprobeerd wordt deze actie tot een landelijke manifestatie te maken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE shirt Wie niet in z'n hemd en ach teraan wil staan, koopt nü Terlenka Young shirts. Dan treedt hij duidelijk en prominent op de voorgrond. Prijzen: DEN HAAG B. en W. van Den Haag overwegen de eigenaar van de Scheveningse pier op te dragen gas flessen van het vermaakcentrum te verwijderen en elektriciteits- en tele foonleidingen in brandwerende kokers op te bergen. Zij antwoorden dat op vragen van raadsleden die vrezen dat de veiligheid van personeel en publiek in. gevaar komt bij brand op de pier. Hun vragen kwamen naar aanleiding van de brand op de pier, ongeveer een maand gele den. Daarbij werd de uitgang naar de boulevard afgesloten door een fel bran dende patates-fritesgelegenheid op het wandelgedeelte. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! DEN HAAG Zeventien artsen uit de Nederlandse kuststreek hebben zich bereid verklaard in voorkomende ge vallen per helikopter of reddingboot hulp te bieden aan zieke opvarenden van passerende schepen of aan beman ningsleden van booreilanden. Deze artsen maken deel uit van de radio-medische dienst van het Neder- landsche Roode Kruis. Zij zijn dag en nacht via de semafoon en Schevenin- gen Radio bereikbaar. De artsen zullen via de radio ook adviezen geven voor de behandeling van patiënten op sche pen in volle zee. NEERIJNEN Een uitgelezen detachement Nederlandse militairen is be gonnen aan de eerste vreedzame veldtocht van ons leger. Tien hooggeschoolde krijgers landden vanochtend in de Indische deelstaat Bihar. Zij moeten er waterputten slaan. Die putten zijn de regering van India een jaar geleden aangeboden door minister Udink (ontwikkelingshulp). Sindsdien is koortsachtig overleg gepleegd, terrein verkend, geselecteerd en opgeleid. Pas half september echter kan de eerste boor de Indische grond in. „Toch is", zei zelfverzekerd majoor G. W. Metz (36), commandant van het kloeke groepje, „dit stuk ontwikkelings werk bijzonder vlot van de grond geko men. Wij zijn al met selectie en oplei ding begonnen toen het nog een gok was of het overleg op tijd rond zou ko men". De Directie yoor internationale tech nische hulp in Den Haag, onder auspici ën waarvan de militairen het karwei uitvoeren, heeft het project zowel met de grootste voortvarendheid als met de grootste omzichtigheid aangepakt. Hulp verlening is een tere zaak. Zeker als er militairen bij betrokken zijn. Van Nederlandse kant zijn al bij voor baat alle details opgespoord die het ef fect van de actie zouden kunnen scha den. Het ploegje van tien dat gistermid dag van Schiphol vertrok, reisde in bur ger: blauwe blazer en lichtgrijze broek. In hetzelfde civiele uniform was enkele uren eerder de rest van het detache ment elf man sterk naar de Ver enigde Staten afgereisd. Het laatste groepje vormt de eigen lijke waterbrengers voor India. De elf worden de komende drie maanden bij de fabrikant van het boormaterieel in Oklahoma tot hechte boorploegen ge smeed. Beide groepen is sinds het be gin van de opleiding, ih februari, inge prent wat zij in India doen en laten moeten. Veel geld uitgeven is uit den boze, „want", zo zei de dokter van het detachement ,Paul Steegers (28) uit Voorburg „we zijn als de dood voor 'n koloniale status. We gaan niet de ugly American spelen". Om dezelfde reden wordt een be scheiden deel van soldij en wedde uit betaald in roepies, de munt van het land. Er reisde geen man zonder foto toestel of filmcamera, maar opzichtig DEN HAAG Minister Witte veen (fi nanciën) heeft tijdens de behandeling van de belasting op de toegevoegde waarde (B.T.W.) in de Tweede Kamer meegedeeld: De huren van woningwet- en premie huizen zullen als gevolg van deze nieu we belasting niet behoeven te worden verhoogd. De subsidies worden opge trokken, zodat de schatkist voorlopig de kosten voor haar rekening neemt. Via huurverhogingen zullen deze extra subsidies zoals ook met de bestaan de subsidies gebeurt in de loop van de jaren worden „afgebroken". Volgend jaar zal 150 miljoen gulden van het potje van zevenhonderd mil joen beschikbaar zijn om, als tegemoet koming in de stijging van de kosten van levensonderhoud, de loon- en inkomsten belasting te verlagen. Het gaat hier vooral om het optrekken van de belas tingvrije voet. Bij die 150 miljoen ko men nog de belastingopbrengsten die het gevolg zijn van de geldontwaarding. De uitkeringen krachtens de A.O.W., de A.W.W. en de kinderbijslagen zullen op 1 januari met één procent worden verhoogd. Deze optrekking staat los van een eventuele aanpassing aan loons verhogingen. 3 Minister Witteveen ziet geen kans om die verhoging voor nu en altijd voor re kening van de schatkist te laten. Er zal straks een premieverhoging van 0,1 pro cent vóór nodig zijn. Hij wil echter wel praten over de mogelijkheid het Rijk volgend jaar deze extra uitkeringen te laten betalen. Hiermee kwam de be windsman een eind tegemoet aan de bezwaren, die de anti-revolutionaire af- gevaradigde drs. B. Goudzwaard woensdagmiddag tegen de voorstellen van het kabinet had gemaakt. De minister had er oog voor, dat be paalde bedrijfstakken het na de invoe ring van de B.T.W. moeilijk kunnen krijgen. Hij noemde de textiel. Het aan tal werklozen zal wellicht met tweedui zend toenemen. „Hier staat echter te genover", aldus minister Witteveen, „dat de vraag groter wordt naarmate de inkomens stijgen. Dat betekent meer werkgelegenheid". De debatten gaan woensdag werder. manoeuvreren met de apparatuur zal er niet bij zijn. Twee maanden lang zijn de 21 man nen allen, zowel de beroeps als de dienstplichtigen, vrijwilliger iedere dag van het opleidingskamp in het Be- tuwse dorpje Neerijnen op en neer ge reisd naar de christelijke hbs in Gorin- chem. In een talenprakticum beproefden ze daar oren en tongen op het Hindi, een van de vele Indische talen. Het detachement is samengesteld uit monteurs, machinisten, landmeters bankwerkers, een landbouwer, chemici, een arts, een administrateur en een kok. Allen zijn geselecteerd uit het wa pen der Genie. Drie technisch hooggekwalificeerde Rijksambtenaren zullen de militairen ter zijde staan. Zelfs de plaats van de opleiding het on-Nederlands stille, afgelegen Neerij nen blijkt bewust te zijn gekozen. De dokter:'„Daar in India kan het een dooie, eenzame boel zijn. Ik voorzie nu al dat de mensen na drie maanden een inzinking krijgen. Zo van: alleen maar onder de klamboe willen liggen en hard om moeder roepen. Als ze daar over heen zijn, gaat het weer". „We weten nog niet hoe we zullen worden ondergebracht. Bedden moeten we ter plaatse gaan kopen. Jeeps ook. Het boormaterieel, dat we in septem ber verwachten, is mobiel. Alleen onze persoonlijke bagage en de apparatuur voor het hydraulogisch onderzoek voor het boren wordt overgevlogen. De eer ste drie weken reken ik er echter niet op dat we iets kunnen doen. Die zijn nodig om ons te oriënteren", aldus de majoor. Daarna wordt het keihard wer ken in continudienst. Gaya heet het reisdoel, een stad van 150.000 inwoners in het vijf miljoen mensen tellende, vijf keer de oppervlak te van Nederland metende Bihar. In 1965 en 1966 heerste er hongersnood, veroorzaakt door gebrek aan water voor bevloeiing van de akkers. De Nederlanders gaan er overigens geen putten slaan en bevloeiingswerken aanleggen op eigen initiatief. Alles zal zijn gericht op samenwerking met de 45 Indiërs die door hun overheid zijn aangewezen. De Indiërs hebben zelf al tien putten geboord. ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) streeft ernaar nog voor de zomervakantie van de Tweede Kamer 'n wetsontwerp tot wij ziging van de gemeentewet in te die nen. In dit wetsontwerp zal dan de verantwoordingsplicht van de burge meester nader worden behandeld. De bewindsman antwoordt dit op vra gen van het Tweede-Kamerlid H. Wie gel (lib.). ADVERTENTIE Maak nu een Ruil-ln-Winst van f7.50, f 10.-. f 15.- of f20.- op uw 'voorhistorische' foto-apparaat bij aankoop van 't nieuwe toestel dat u al zo lang wilt kopen. Profiteer: de Grote-Ruil-ln-Winst wordt u nu geboden door alle foto zaken in Nederland. Herhaling.f 7.50, f 10.-, f 15.- of f 20.- schoon terug tegen inlevering van dat oude of kapotte ding bij aankoop van een nieuwe. De Grote Ruil-In-Wirvst onvrede, die reeds geruime tjjd in het bedrijfsleven heerst over het sociaal beleid van de regering, be gint zorgwekkend te worden. Dat de vakcentrales eenstemmig hebben be sloten tot een demonstratief congres, van verbittering begint aan te nemen. De oorzaak lijkt niet ver te zoeken, meent „De Volkskrant", (r.k.). "De werkernemers en hun verte genwoordigers hebben velerlei be zwaren tegen het beleid van deze re gering, doch die ballen alle samen op één punt: de overdreven zorg voor een economie, die nog lang niet in ge vaar is; èn een laconieke benadering van een grote werkloosheid ,die mo menteel rond zeventigduizend men sen treft. Voor de economie blijkt geen maatregel te zwaar, voor de be strijding van de werkloosheid is bij na alles te veel. Voor de vakbeweging is dit een moeilijk te slikken brok overheidsbe leid. Het is voor haar niet aan de man te brengen. Het offer dat de werknemers in een vertraagde loon ontwikkeling brengen, zal nauwelijks de werkloze collega's ten goede ko men. Nu zal nog moeten blijken, waar de werkgevers staan. Het vrije loonbe- leid, dat door de regering wordt aan getast, is tenslotte ook een vrucht van hun gedachten. Het commentaar dat ir. Bosma, hun voorman, op de aan gekondigde regeringsmaatregelen heeft gegeven, wekt niet direct de hoop dat zij met de werknemers één front zullen maken. Het is echter nog mogelijk, dat hun definitieve standpunt wat dich ter bij dat van de werknemers komt te staan. Zij moeten zich dan spoe dig officieel uitspreken. De vakbe weging wil weten waar zij aan toe is. Ook voor het parlement is dat belang rijk. Als het straks de regering om rekening en verantwoording vraagt, zal het op de hoogte willen zijn van de mate van eensgezindheid in het bedrijfsleven. Het politieke krachten veld moet nu maar eens in kaart worden gebracht, en dan maar met die kaart op tafel". r)e Bond van Adverteerders heeft er bij minister Klompé op aangedron gen, de reclamezendtijd op de televisie uit te breiden. In die reclame schuilen voor adverteerders onovertroffen mo gelijkheden om hun afnemers te berei ken. De daaruit voortvloeiende intensi vering van het concurrentieproces kan een waardevolle stimulans blijken te zijn, die de nationale economie ten goe de kan komen, vooral in een tijd van integratie in een groter Europees be stel, aldus die bond. Dit releveert „Het Parool" (onafh. soc.). „Ook wanneer men tegen reclame in de televisie op zichzelf geen be zwaar heeft, rijst toch de vraag, of het thans het juiste ogenblik is om aan die wens gehoor te geven. De re gering is een en al zorg over onze be talingsbalans en houdt ons voortdu rend en in alle toonaarden voor, dat het met de bestedingen kalmer aan zal moeten. Dat betoog zou wel bij zonder schijnheilig zijn als zij er te zelfdertijd toe overging de kennelijk zo effectief gebleken prikkel tot op voering van de consumptieve beste dingen door uitbreiding van de re clamezendtijd nog te versterken. Als het waar is dat ons volk meer moet sparen om met zijn grote pro blemen investeringen ten behoeve van de werkgelegenheid, meer en be tere collectieve voorzieningen, ont wikkelingshulp in het reine te ko men, dan zou uitbreiding van de re clamezendtijd volstrekt inconsequent zijn, tenzij uitsluitend gebruikt voor het propageren van het sparen. En als de televisiereclame een zo werk zaam middel is tot beïnvloeding van het economisch handelen, dan is zij niet alleen een zaak van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, maar ook van financiën en economi sche zaken. Zij zou dan moeten wor den opgenomen in het instrumenta rium van de economische politiek". Vfinister Roolvink van Sociale Zaken zou in elke gemeente een vast adres en telefoonnummer geïntrodu ceerd willen zien, waar thuiswonende bejaarden, die hulp en voorlichting be hoeven, zich zouden kunnen melden op het tijdstip, waarop ze die nodig heb ben, schrijft „De Gelderlander" (r.k.). „Deze suggestie lijkt ons zeer zin vol en niet zo erg moeilijk te verwe zenlijken. De samenwerkende kruis verenigingen, caritasinstellingen, be jaardendienstencentra, diaconieën, zouden er één of meer van hun tele foonnummers en adressen beschik baar voor kunnen stellen. En dat is nodig ook want voorzover bejaarden nog zelfstandig kunnen wonen, komen ze niet zelden in verlegenheid bij ziekte, welke niet ernstig genoeg is om opneming in een ziekenhuis tot gevolg te hebben. En ook overigens is er veel voor alleenstaande bejaar den te doen aan hulpverlening en voorlichting. Daartoe zal het dan ech ter ook nodig zijn, dat er deskundigen bereid zijn om die voorlichting te ge ven en jongeren om die hulp, tijdelijk te bieden. Het gaat vaak om voor jonge en mobiele mensen, kleine dien sten, die niet veel inspanning vragen, maar waarmede bejaarden in acute nood geholpen kunnen worden. Het is derhalve zaak, dat het par ticulier initiatief en de gemeentelijke overheden deze ministeriële wenk ter harte zullen nemen. Ze doen er voor treffelijk werk mee en zouden er o.a. mee kunnen voorkomen dat bejaar den en anderen, midden onder ons in eenzaamheid sterven of verkomme ren." DEN HAAG Binnen vijf jaar zal het grootste deel van de bijna zesdui zend kolenhandelaren zijn verdwenen, zo verwacht staatssecretaris. Van Son (Economische zaken). Tot nu toe hebben 492 handelaren zich gemeld voor financiële steun bij sluiting van het bedrijf. Daarvan zijn al 149 verzoeken ingewilligd en 74 afgewezen, zo zegt de staatssecretaris in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer.

De Vallei | 1968 | | pagina 9