Veenendaals dagblad De Gaulle tot volksstemming Loonnota stuit op veel verzet bij Kamerleden Buiten Viët-Cong-regimenten in Saigon doorgedrongen Warmer Nieuwe onlusten na oproep van COHN-BENDIT AAN GRENS UITGEWEZEN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei MI A EN LIZ FILMEN IN NOORD WIJK Employé koelde wraak op ruiten Mogelijk 20 Ned. „Starfighters" tweedehands naar Duitsland T reinontsporing blokkeert druk baanvak FISCVS INDE 14% MEER Leider Noors verzet overleden Canadees attaché Rusland uitgewezen STOK ACHTER DE DEUR: GEEN GOEDKEURING, AFTREDEN IN FRACT1EBERAAD BLEEK AL DAT REGERING HET ZWAAR KRIJGT Kalf II ,9Kom over de brug'9: HEENGAAN VIER ONLUSTEN BOEREN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 25 MEI I968 - 42e JAARGANG no. I22 A Ook vannacht hadden hevige botsingen plaats in Parijs. Hier zien we enkele agenten achter een van straatstenen opgeworpen barricade. DEN HAAG De nota van het kabinet-De Jong over het loonbeleid en de werkgelegenheid is een onhaalbare zaak, als er geen veranderingen in wor den aangebracht. Dit werd gisteravond van a.r.-zijde gezegd, nadat de Tweede Kamerfractie van deze partij 's middags hierover uitvoerig had vergaderd. fharmanter dan de jeugd der herten is die van de reeën en ook bestaat er meer kans op een ontmoeting, want het reewild fepmt veel verspreider in ons land voor dan de grote edelherten, die tot de Veluwe beperkt blijven. Menige boer heeft het gewoon op zijn land lopen. Is het kalf dezer laatste in mijn oog wat grof en weinig kin derlijk in vorm en manieren, dat van de reegeit of rifefee, gemeenlijk „kits" geheten door het groene gilde, is broos als porselein. Tot de kalveren worden de jonge dieren gerekend, die in de loop van het kalenderjaar zijn geboren; daarna tot de e.v. bronst) heten ze respectievelijk smalbok en smalgeit, doch ik vrees, dat dit ger manismen zijn, zoals vele jachtuit- drukkingen. Maar dit deert ons niet, wanneer we het geluk hebben te worden geconfronteerd met zulk een beeldige baby in het idyllische gezel schap van de mceder. Zulk een fami lietafereeltje in het meibos vergeet ge niet gauw en het zou wel zeer wreed zijn, dit natuurtoneel te ver storen. De trouwe rifefee verdedigt haar kind moedig tegen alle gevaren; het gebeurt nochtans soms, dat zij het loodje moet leggen tegen grote heer- loze honden, die thans in het veld ex tra gevaarlijk zijn. Wandelaars, doch ook boeren, die reeën op de akkers hebben, dienen dit wèl te bedenken. Dit wild, hoewel snelvoetig, kan niet temin het slachtoffer van jagende honden worden, om van de nog stun telige kalfjes niet eens te spreken. Brengen ze het leven eraf, dan zien we het infantiele van week tot week teruglopen en bekoren ze ons minder dan als prille jong-geboornen. „De Schoolmeester" schreef langer dan 'n eeuw geleden reeds: Een kalf Kent de natuurkundige maar half, Zóó snel is het uit zijn lange kleeren.. 25-5-1968, A. B. WIGMAN. Ook de fracties van de V.V.D. en de C.H.U. hebben gisteren over de nota gepraat. Hoewel er slechts voorlopige standpunten zyn ingenomen, staat het wel vast, dat de ministers Roolvink (So ciale Zaken en Volksgezondheid), De Block (Economische Zaken) en Witte- veen (Financiën) het de volgende week in de Tweede Kamer zeer moeilijk zul len krijgen. Dat drie van de vier regeringsfracties gistermiddag vergaderden tekent de ernst van de situatie. De K.V.P. is niet bijeengekomen. Haar sociale en econo mische commissies hebben woensdag de hoofden reeds bij elkaar gestoken. Deze commissies praten maandag middag na het gehoor door de Ka mercommissies voor economische en sociale zaken van de vakbeweging verder. De regeringspartijen zullen pas dins dagochtend dus vlak voor het debat definitief besluiten hoe zij zich tegenover de nota opstellen. Het is zeer waarschijnlijk dat er dit weekeinde ook nog overleg met het bedrijfsleven zal worden gevoerd. ROTTERDAM De in maart door de Nederlandse kerken gevoerde actie Kom over de brug heeft 28,1 miljoen gulden opgeleverd. Dat is ruim acht miljoen boven het Areefbedrag van de organi satoren van de actie. Eind maart rekende men op een be drag van f 27 miljoen. Het kostenper- centage van de actie zal beneden de vijf procent blijven. Dat betekent dat ten minste 95 cent van elke gegeven gulden rechtstreeks gebruikt zal kunnen wor den voor ontwikkelingshulp van de Stichting actie zending en werelddiaco- naat. AMSTERDAM De 41-jarige Am sterdamse bankemployé H. M. V. is het niet eens met het promotiebeleid van de bank waar hij werkt. Om dit duidelijk te maken, gooide hij gisternacht vijf grote en drie kleine spiegelruiten in van het gebouw van „zijn" bank aan de Vijzelgracht. Tevo ren had hij zich wat moed ingedronken. PARIJS President De Gaulle zal aftreden wanneer het Franse volk zijn programma van vernieuwing, zowel op onderwijsgebied als op sociaal-econo misch gebied, niet zal goedkeuren. In een radiorede van zeven minuten heeft de 77-jarige Franse President de Fransen machtiging gevraagd om het land en zijn instellingen te moderniseren en aan te passen aan de eisen van de tijd. Hij en zijn regering zullen rekening houden met de verlangens van studenten en arbeiders. De Fransen zullen zich over dit ver nieuwingsprogramma moeten uitspreken in een referendum. Dat zal in juni, vermoedelijk op zondag 16 juni, wor den gehouden. De stok achter de deur naar deze vernieuwing, waarvan de president en de regering plotseling de noodzaak in zien, is de Gaulle's heengaan wanneer het volk een negatief antwoord geeft. Reageert het Franse volk echter posi tief, dan belooft de Gaulle het Franse volk „de dialoog", het herstel van de normale betrekkingen tussen volk en regering, waarnaar het al zolang heeft gesnakt. Of deze dialoog betrekking zal hebben op meer dan modernisering van het onderwijs, de werkgelegenheid, de open bare diensten en de verandering van de economie voor enkelen in een economie voor allen, werd niet duidelijk. Misschien komt dat vandaag aan het licht wanneer premier Pompidou onder handelingen begint met de vakbonden, die hij daartoe heeft uitgenodigd. De Gaulle onthulde niets concreets over het „vernieuwingsprogram". Even eens was het opvallend, dat hij geen analyse van de huidige toestand gaf en en naliet de studenten, de arbeiders en de politieke partijen specifiek als schul digen aan te wijzen. Nog voor hij gesproken had, had Franqois Mitterand, de leider van de iinkse federatie, De Gaulle's redevoe ring als een „laatste politieke ma noeuvre" bestempeld en laten door schemeren, dat zijn aanhang in juni tegen zal stemmen. Ook eiste hij het aftreden van de regering en het ver trek van de generaal. Waldeck Rochet, secretaris-generaal van de communistische partij, herhaalde wat hij tijdens het vertrouwensdebat van deze week in de nationale vergadering had gezegd: „het gaulistische bewind heeft zijn tijd uitgediend en moet heen gaan." De democratische centrumpartij vta Jean Lecanuet, die bij de presidents verkiezingen in 1965 De Gaulle dwong tot een tweede stemronde liet weten: „een referendum zou juist de dialoog opzyschuiven. Het onderstreept de auto cratische tendens van het regime. Het is zeker dat de grote meerderheid van de Fransen stabiliteit waardeert, maar zij neemt minder en minder genoegen met het paternalisme van hen die ons regerenDe rede van de president van de republiek is niet in overeen stemming met de geest van onze t(jd." Onder het bewind van generaal De Gaulle zijn reeds vier referendums ge houden. Op 28 september 1958 werd gestemd over de grondwet voor de vijfde repu bliek. Voor stemden 17.668.790, tegen 4.624.511. Op 8 januari 1961 over de verlening van het zelfbeschikkingsrecht aan Al gerije: voor 17.477.669, tegen 5.817.775. Op 8 april 1962 over de ratificatie van het akkoord van Evian, ter beëin diging van de Algerijnse oorlog: voor 17.866.423, tegen 1.809.074. Op 28 september 1962 over verande ring van de grondwet, om de president rechtstreeks te kunnen kiezen: voor 13.150.516, tegen 7.974.538. Kort nadat president De Gaulle voor radio en televisie had gesproken, bra ken in Parijs en andere Franse steden zware onlusten uit. In Lyon viel de eer ste dode in de huidige crisis. Daar kwam een commissaris van politie René La- croix om net leven, toen hy aangereden werd door een wagen met stenen die be togers op de politie hadden laten in- rijden. By hevige gevechten in het cen trum van deze oostelijke industriestad zyn meer dan honderd politiemannen en betogers gewond geraakt. Circa dertig auto's werden in brand gestoken. De eerste onlusten in Parijs braken na afloop van De Gaulle's rede uit in het oostelijk stadsdeel, op de Place de la Bastille. De politie joeg daar met traan gas een aantal betogers uiteen die een 30 meter hoge boom omver trokken om de weg te versperren, en qver een af stand van honderd meter de straat open braken. Politiemannen gewapend met knuppels, geweren en traangasgranaten zaten op de boulevards by de Place de la Bastille betogers na, die er, na vuilnis hopen in brand te hebben gestoken, van door gingen. Van de Bastille trokken de demon stranten naar de beurs, waar een andere groep die vanuit het Quartier Latin de Seine was overgestoken, zich bij hen aansloot. Ze gooiden en sloegen onder kreten als „smijt de hele boel kapot, dit is de tempel van het kapitalisme". Een brandje werd tien minuten later door de brandweer bedwongen. Kort na een uur vannacht reed een grote bulldozer, geflankeerd door ge helmde politiemannen met de traangas granaatwerpers gereed, langzaam op de barricaden af die betogers op de Boule vard St. Michel, de hoofdweg van het Quartier Latin, hadden opgericht. Van uit ramen daalde 'n regen van stenen op de ordetroepen neer, die zich bescherm den met schilden. Op de Place du Pan théon bekogelde een menigte het politie bureau met stenen. De politiemannen» probeerden de oproerlingen met traan gas terug te drijven. Onlnsten deden zich ook voor in Nan tes, Bordeaux, Clermont Ferrand en Straatsburg. In Nantes staken betogers na een urenlange belegering de kelder van de prefectuur in brand. De brand weer kan de brand snel blussen, terwyl de politie de menigte met traangas uit- eenjoeg. In Bordeaux bekogelden hon deren jongelui voor het Grand Théfttre de politie met stenen. Ook hier reageer den de orde troepen met traangasgrana ten. Tegen een uur vannacht sloeg de politie met gummiknuppels demonstran ten uiteen die zich probeerden te her groeperen. zjjn onder de politie drie gewonden g\yallen. Hoeveel betogers DEN HAAG De kans is niet uit gesloten dat Nederland aan West-Duits- land twintig Starfighters zal verkopen. De piloten van de Luchtmacht hebben zo veilig gevlogen dat het ministerie van Defensie ging „inverdienen", dat wil zeggen: het behoefde de reserves minder aan te spreken dan aanvankelijk was voorzien. Over vijf jaar betekent dat inverdie nen dertien Starfighters. Om een squa dron te kunnen vormen zijn twintig ja gers van dit type nodig. Zo'n nieuw squadron het zou het zesde worden van de Luchtmacht past echter niet in het bezuinigings patroon van het kabiii -De Jong. Daarom denkt Defensie niet in de laatste plaats aan West-Duitsland, dat tot nu toe zijn 81ste Starfighter verloor en aanvulling van zijn operationele luchtvloot goed kan gebruiken. Overigens is het overleg tussen Bonn en Den Haag over de eventuele aankoop van Nederlandse Starfighters nog niet begonnen. De jagers hebben ons land 6,2 miljoen gulden per stuk gekost. DE GAULLE anders aftreden letsel hebben opgelopen Is niet bekend. In Clermont Ferrand verspreidde de politie met de gummiknuppel groepen betogers voor het gebouw van de pre fectuur. Te Straatsburg ten slotte pro beerden circa duizend studenten barri caden op te richten, waarna gevechten met de politie uitbraken waarbij ver scheidene gewonden vielen. Er werden ook brandjes gesticht. Vooral in Bretagne en Centraal-Frank- rijk werd op grote schaal gedemon streerd door boeren. In Rennes waren 3.000 betogers op de been, in Nantes zeker 4.000. Anders dan bij voorgaande boerenbetogingen waren wegens benzineschaarste geen tractoren meegenomen. Kort nadat te rond drie uur de rust in het Quartier Latin was teruggekeerd, hebben een aantal demonstranten in de Rue Gay Lussac molotofcocktails ge worpen naar een van de bulldozers die de resten van de barricaden uit de weg moest ruimen. De bulldozer vloog in brand, maar de brandweer en de aanwezige politie kon den het vuur na korte tijd blussen. De demonstranten werden verspreid. meer mag binnenkomen, heeft gisteren toch voet gezet op Franse bodem. Binnen het uur stond hij echter weer in Duitsland. De onderprefect van Forbach, Noord oost-Frankrijk, deelde hem officieel mee dat hij was uitgewezen. De Franse regering had dat besluit eerder deze week genomen toen Cohn-Bendit in Amsterdam verbleef. Het besluit was „Rode Danny", zoals Cohn Bendit wel wordt genoemd, nog niet officieel mee gedeeld. Naar schatting zeshonderd Duitse en Franse studenten trokken gistermiddag samen met Cohn-Bendit naar de Frans- Duitse grens bij Forbach. Na een half uur te hebben onderhandeld met West- duitse grenswachten kreeg de studen tenleider samen met drie medestanders toestemming de grens over te steken. Aan de Franse zijde van de grens was een legertje gehelmde oproerpolitie sa mengetrokken. De agenten behoefden echter niet in actie te komen. Eenmaal op Frans grondgebied werden Cohn- Bendit en zijn drie kameraden naar het douanekantoor gebracht waar de onder prefect van Forbach, René Höckenroth, hem officieel in kennis stelde van het besluit van de Franse regering. Voor de vier studenten werden weg geleid verzekerde Höckenroth de hon derden studenten die zich inmiddels hadden neergelaten in het niemandsland tussen de twee grenzen dat hun kame raden binnen een uur terug zouden zijn. De strook niemandsland was aan de Franse zijde met prikkeldraad ver sperd om te voorkomen dat de studen ten de grens massaal zouden overschrij den. Duitse, Franse, Belgische en Luxem burgse tv-cameramannen klommen op een brandweerauto om hun opnamen te maken. Naar schatting 500 tot 600 Franse en Duitse studenten marcheerden arm in arm onder een groot bord met „inter nationale solidariteit" naar de slagboom van de Duitse douane. Sommigen had den rode vlaggen bij zich en riepen „De Gaulle aftreden". UTRECHT Omstreeks half zeven vanochtend is by Oud-Zwjjndrecht een trein met stenen ontspoord, waardoor het druk bereden baanvak Rotterdam- Dordrecht (de ,oude lyn') in beide rich tingen is versperd. De passagiers wer den tussen Barendrecht en Dordrecht v.v. met bussen vervoerd. De treinen keerden in Barendrecht en Dordrecht. D-treinen moesten ryden via Den Bosch. De trein met stenen was onder weg van België naar Hoek van Holland. Gistermiddag zijn in de Noordwijk- se duinen de Nederlandse opna- men begonnen van de film Secret ceremony" met Mia Farrow, Robert Mitchum en Liz Taylor in de hoofd- rollen. De filmploeg die onder leiding staat van onze landgenoot Bert Linder (produktie) en de Britse regisseur Jo- seph Losey, had met ongeduld op Liz S Taylor zitten wachten. Eerst zou zij donderdag samen met haar echtgenoot Richard Burton arri- veren, toen hoopte men dat zij in de nacht van donderdag op vrijdag zou aankomen en tenslotte kwam het pri- i vévliegtuig van het filmend echtpaar j pas gistermiddag om één uur op Schiphol aan. Als voor een vorstin stonden voor Liz op het platform douane en mare- chaussee gereed om haar zo snel mo- S gelijk de weg naar de gereedstaande auto te effenen. In volle vaart ging het vervolgens naar Noordwijk aan Zee, waar direct met de opnamen is begonnen. We zien hier hoe Mia Farrow op j een paard komt aanrijden, terwijl Liz Taylor op de achtergrond in de duinen zit. I SAIGON Volgens politierapporten hebben elementen van twee Viët-Cong regimenten kans gezien in de noordelij ke voorsteden van Saigon te infiltre ren. De dreiging van een nieuwe aan val op de hoofdstad is hiermee weer toe genomen. Aan de noord- en zuidrand van de stad zyn vrydag voor zonsopgang de gevechten weer opgelaaid. De infiltranten zouden beschikken over mortieren, raketten en luchtaf weergeschut. De politie berichtte, dat eenheden van het Dong Nai-regiment doorgedrongen waren tot op 3,5 km van het centrum van de stad, bij de dierentuin en de ge bouwen van radio-Saigon. Uit de omgeving van de dierentuin werd de bevolking geëvacueerd. Zuid- viëtnamese eenheden zijn begonnen met de uitvoering van de wijk. Een uitgaansverbod voor Noord-Sai- gon is afgekondigd voor de komende 24 uur, en een grote stroom vluchtelingen begeeft zich uit de noordelijke wijken naar het centrum van de stad. In de voorsteden noordwestelijk van het centrum van Saigon, zouden Viët- Cong-eenheden van het 101ste regiment doorgedrongen zijn tot bij het vliegveld Tan Son Nhat, dat ongeveer 10 km van het centrum is gelegen. Volgens de po litie is het Dong Nai-regiment twee da gen geleden begonnen met de opmars naar Saigon. ADVERTENTIE HOTEL-REST. „DE KLOMP" Thans zalen tot 200 personen. JUDENAU (Oostenrijk) Een 13 jaar oude jongen heeft toegegeven de vier jaar oude Harald Brunner en zijn ze ven jaar oude zuster Monika met een knuppel en mes vermoord te hebben. De in Frankrijk uit Duitse ouders ge boren „rode Danny" verklaarde bij zijn terugkeer in Duitsland, dat men hem in Forbach een uitwijzingsbevel had gege ven, waarop als reden voor het besluit zijn politieke activiteit onder de studen ten werd gegeven. Hij had geweigerd het papier te ondertekenen. De studentenleider verzekerde dat hij naar Frankrijk za' terugkeren, maar wanneer wist hij nog niet. Volgens hem ontwikkelt de toestand in Frankrijk zich in zijn voordeel en strijden arbei ders en studenten thans samen tegen het bewind van De Gaulle. Na zijn verklaring begaf hij zich te voet terug naar Saarbrücken. DEN HAAG De belastingen heb ben in het eerste kwartaal van dit jaar b(jna 4,91 miljard gulden opgebracht. Dit betekent een styging van ongeveer veertien procent ten opzichte van de zelfde periode van vorig jaar, toen de fiscus 4.32 miljard binnen kreeg. In het eerste kwartaal van 1967 inde de fiscus eveneens veertien procent meer dan ln de eerste drie maanden van het jaar daarvoor. OSLO In de ouderdom van 95 jaar is vrijdag in Oslo overleden de voor malige leider van de Noorse verzets beweging tijdens de Duitse bezetting, Paal Berg. Hij was als lid van de liberale party in 1919 en 1920 minister van sociale zaken en van 1924 tot 1926 minister van justitie. ADVERTENTIE Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en diner» (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tel.08300-27141 OTTAWA De Sovjet-Unie heeft een Canadese militaire attaché uitge wezen zo heeft het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Ottawa bekend ge maakt. Volgens de Canadese lezing, was de attaché met zyn vrouw betrokken geweest b\j een incident in Oost-Sibe- rië. Sovjet-functionarissen drongen met geweld de spoorwegcoupé, waarin het echtpaar reisde, binnen en mishandel den het tweetal.. Als represaille heeft Canada een Russische diplomaat uitge wezen. De uitgewezen Canadese diplomaat is de assistent-luchtmacht-attaché luite nant-kolonel Watson. Het incident in Siberië deed zich voor toen het echtpaar met toestemming van de Russische autoriteiten op weg was van Moskou naar Tokio. Volgens de Russische lezing, had Watson foto's gemaakt van een militair vliegveld. Ook had hij zich niet willen legitimeren, terwijl uit aanteke ningen in zijn agenda zou zijn gebleken dat hij van plan was zich aan illegale activiteit schuldig te maken. De Russische ambassadeur in Ottawa, aan wie een krachtig protest tegen de ongerechtvaardigde schending van de status van Watson werd overhandigd, kreeg te horen dat een van zijn militai re medewerkers, luitenant-kolonel Di- denko, onverwijld Canada moet verla ten. Van onze weerkundige medewerker) Tussen een machtig hogedrukgebied boven Scandinavië en een langgerekte lagedrukzone van Groenland over Ierland tot West-Frankrijk wordt er dit weekeind warmere lucht uit het zuidoosten tot oosten aangevoerd. De thermometer kan hierin in Gelderland uitersten boven 20 graden C. behalen. Doordat het lagedrukfront lang- j zaam dichterbij komt, moet zondag wel rekening worden gehouden met wat meer bewolking en mogelijk een plaatselijke onweersbui. De situatie zag er gisteravond ech ter niet onrustbarend uit, zodat we aannemen dat het over het algemeen genomen een gunstig mei-weekeind wordt. Zondag: zon op 04.31, onder 20.41 u.; maan op 03.42, onder 20.26 uur. FORBACH Daniël Cohn-Bendit, de linkse studentenleider die Frankrijk niet

De Vallei | 1968 | | pagina 1