„Verwerp voorstel regering tot verlenging van cao's" Blaiberg voor medische proeven naar ziekenhuis Drie Vakcentrales in adres aan Kamer: ••••V GRAPÊLLOH winnaressen Sur Prins Bernhard bij herdenking slag Heiligerlee Percentage gereformeerden in Nederland wordt hoger 10 JAAR GARANTIE Franse crisis wellicht gunstig voor Engeland Alarmsysteem van „Blenheim" werkte niet Bom ontploft in ambassade Gemeentehuis verkoopt kaartjes voor theaters Integratie op scholen beneden verwachting Oplichting van Sociaal Fonds nog niet bewezen Goed jaar voor Techn. Unie Zeker 13 doden bij scheepsramp bij Zuid-Korea •J EEN GOED GASTHEER SCHENKT OOK Gevangenisstraf voor veertien Spanjaarden G.S. ontzeggen aannemer lidmaatschap gemeenteraad Premier De Jong en minister Veringa gaan praten met Studentenraad Werkspoor kreeg grote order van de N.S. ECONOMIE ONBEGRIJPELIJK WERKLOOSHEID Chalfont over E.E.G.: Stuurman verklaart: In zuiden van de V,S. R.Kkerk: betere etische waarborgen Vaticaan van de week ZATERDAG 25 MEI 1968 HEILIGERLEE. Gistermiddag heeft in Heiligerlee de officiële her- denkings plaats gevonden van de „Slag by Heiligerlee" in 1568. Prins Bernhard, tal van legerautoriteiten, vele verte genwoordigers van de provincie Gro ningen en Groningse gemeenten en ve len uit de bevolking namen hieraan deel. In de tent bij het standbeeld in Heiligerlee, waarin de plechtigheid plaats had, hadden zich ongeveer 1200 mensen verzameld. Dr. P. J. van Herwerven, historicus uit Zuidlaren, herdacht mensen, wier namen onuitwisbaar staan geschreven bij de oorsprong van onze onafhanke lijkheid. Prins Willem en zijn broers kwamen in verzet tegen onderdrukking van vrijheden. In de loop der jaren werd dit een strijd voor de onafhanke lijkheid van ons land. Na deze herdenkingstoespraak musi ceerde het strijkersensemble Fidium Cantus. Vervolgens declameerde Jaap Maarleveld, acteur en leider van het Noordelijk Toneelgezelschap, een aan tal strofen van het Wilhelmus, dat in 1568 door Marnix van Sint Aldegonde is gecomponeerd. Hierna werd een oor konde uitgereikt aan prins Bernhard door de de heer Kloosterboer. Om kwart voor vier begon een défi lé van historische troepen, die vanuit Wedde de opmars van 1568 imiteerden. Om half vijf begon het défilé van het pantserinfanteriebataljon Johan Willem Friso uit Zuidlaren dat werd afgeno men door prins Bernhard, die ook de historische troepen inspecteerde. Luitenant-generaal L. A. Savalle, commandant van het Eerste Leger korps te Apeldoorn opende gistermor gen in de achttiende-eeuwse Ennema- borgh te Midwolda de historische ten toonstelling over de Slag bij Heiliger lee. UTRECHT Terwijl de Nederlandse bevolking vorig jaar met 1,05 procent toenam groeiden de gereformeerde kerken met 1,22 procent. Over de laat ste tien jaar gerekend, breidde de be volking zich uit met 14.1 procent, ter wijl de Gereformeerde Kerken groei den met 15,6 procent. Dit heeft tot ge volg dat het percentage gereformeer den in de Nederlandse samenleving langzaam toeneemt. Het steeg van 6,58 procent in 1958 tot 6,67 procent in 1968. Deze groei wordt vooral veroorzaakt door het feit dat de Gereformeerden een hoger geboorte-overschot hebben, dan de bevolking in het algemeen. Het verschil wordt de laatste jaren zelfs groter. Gebleken is namelijk, dat het geboortecijfer ook bij de gereformeer den wel daalt, maar minder snel dan bij de bevolking als geheel. Tot deze conclusies komt een rapport over de groei van de Gereformeerde Kerken, samengesteld door het bureau „Kerk-Opbouw" in Utrecht. Hierin ver werkte men ook reeds de statische cij fers uit het kortgeleden verschenen jaarboek-1968 van de Gereformeerde Kerken. Het algemene geboortecijfer in Ne derland liep terug van 20,9 per duizend inwoners in 1962 tot 19,2 in 1966. Bij de Gereformeerde Kerken daalde het in dezelfde periode van 22,6 tot 21,3. Ten opzichte van de bevolking was er in 1962 dus een overschot van 1,7. Dit liep in de volgende jaren geleidelijk op en in 1966 was het 2,1. Ook blijkt dat de huwelijksvrucht baarheid bij de Gereformeerden thans groter is dan bij de rooms-katholieken. Tot 1962 was het rooms-katholieke cij fer het hoogste. Daarna is dit veran derd. Tot de Gereformeerden in dit ver band alle Gereformeerde groeperingen van ons land gerekend, omdat geen af zonderlijke cijfers van de Gerefor meerde Kerken beschikbaar zijn. AMSTERDAM Werkspoor Utrecht N.V., deel uitmakend van VMF Stork Werkspoor, heeft van de N.V. Neder landse Spoorwegen na langdurige on derhandelingen opdracht gekregen tot de bouw van 21 2-wagentreinstellen voor het binnenlands verkeer. De opdracht dient gedeeltelijk ter ver vanging van afgevoerd materieel, en past tevens in het plan van de N.S. tot meer service aan het publiek door mid del van een hogere frequentie, die de behoefte aan meer en kortere treinen impliceert. De levertijd bedraagt 24 maanden. Met de opdracht is voor Werkspoor Utrecht N.V. een bedrag van ruim 12 miljoen gemoeid. Tijdelijk is thans een einde gekomen aan de onzekerheid bij Werkspoor-Utrecht over de continuïteit van de werkgelegenheid. UTRECHT Het overlegorgaan van N.V.V., N.K.V. en C.N.V. heeft de Tweede Kamer een adres gestuurd waarin het zijn onverwegende bezwaren kenbaar maakt tegen de in de regeringsnota inzake het te voeren loon- en werk gelegenheidsbeleid voorgestelde maatregelen. In zijn adres verzoekt het overlegorgaan de Kamer, de voorgestelde loonmaat regel (verlenging van de contracten met zes maanden) te verwerpen. Tevens vragen de vakcentrales de Kamerleden, de regering uit te nodigen, op korte termijn een aannemelijk hoger bedrag dan de voorgestelde 150 miljoen gulden voor de werkgelegenheid ter beschikking te stellen. De dekking voor deze uit gaven zou moeten worden gezocht in de begroting 1969. Blijkens de ervaring aldus het overlegorgaan zal, ook indien nu.tot deze uitgaven wordt beslo ten, de werkelijke besteding pas in 1969 plaats vinden. Voorts vragen NVV, NKV en CNV de kamer de discussie over het in 1969 te voeren sociaal-economisch beleid, waar onder de dekking van de uitgaven voor de werkgelegenheid en de loonpolitiek, te voeren in het komende najaar aan de hand van de dan beschikbare stuk ken: de overheidsbegroting, de macro- economische verkenning 1969 en het haljaarlijkse rapport van de sociaal- economische raad. Het overlegorgaan vraagt zich af, waarom de regering beleidsmaatrege len terzake van de lonen, die pas in 1969 effect zullen sorteren, al op dit mo ment heeft afgekondigd en niet op het daarvoor meer aangewezen moment in september 1968 als de overheidsbegro ting voor 1969 wordt gepresenteerd. Het voordeel daarvan zou zijn, dat het loonbeleid dan kon worden beoor deeld binnen het kader van de totale sociaal-economische politiek, zoals de in de miljoenennota en de troonrede zal worden uiteengezet. Met name zou daar door afweging mogelijk zijn met het voorgenomen belastingbeleid. In het najaar beschikt men volgens het overlegorgaan ongetwijfeld over meer en meer betrouwbare gegevens die voor het beleid een beter uitgangs punt bieden dan de thans beschikbare indicaties die nog overwegend een spe culatief karakter dragen. Bovendien, aldus het adres, kan men in het najaar rekening houden met de visie van de Sociaal-economische Raad op de economische vooruitzichten. „Nu is dit toporgaan van het bedrijfsleven op minder hoffelijke wijze gepasseerd". Het overlegorgaan gaat In zijn adres uitvoerig in op de economische situatie en op de zorgen die de regering heeft kenbaar gemaakt met betrekking tot de toestand van de betalingsbalans. Het overlegorgaan wijst er nogmaals op, dat de lopende rekening in het eerste kwartaal een verbetering met rond 200 miljoen gulden te zien geeft vergeleken met de uitkomst van het eerste kwar taal van 1967 en dat het dekkingsper centage in april 1968 is gestegen tot 94 tengevolge van de zeer beperkte in- voerstijging van 2 procent en een uit- voerstijging van niet minder dan 14 procent. Deze cijfers, aldus de vakcentrales wijzen op 'n onjuist kostenpeil van Ne derland ten opzichte van het buiten land. Deze opvatting wordt volgens het overlegorgaan bevestigd door het feit, dat het aandeel van Nederland op de wereldmarkt de laatste jaren is ver groot. Ten aanzien van de invoerstijging merkt het overlegorgaan nog op, dat deze waarschijnlijk moet worden ver klaard uit aanvulling van tijdens de recessie geslonken voorraden. In dat geval mag men verwachten dat de be weging die de invoer te zien geeft, ge leidelijk een rustiger tempo zal aanne men. De cijfers over april zouden daar op al kunnen duiden. De regering maakt zich er bezorgd over, dat de beperkende maatregelen in de Verenigde Staten en Engeland 't stijgingstempo van onze export zouden kunnen afremmen. Het overlegorgaan stelt hier tegenover, dat de uitvoer naar deze twee landen maar resp. vijf en acht procent van onze totale export waarde uitmaakt en dat de Nederland se uitvoer naar West-Duitsland (rond 26 procent) veel belangrijker is. Maar, aldus de vakcentrales, daarover wordt in de nota niet gesproken, terwijl juist mag worden verwacht dat de opleving in Duitsland onze export verder gun stig zal blijven beïnvloeden. De vakcentrales vinden het overigens onbegrijpelijk, dat de regering in haar analyse van de betalingsbalans geheel voorbij gaat aan de externe effecten (de Amerikaanse en Engelse restrictie- politiek en de sluiting van het Suez-ka- naal) ten belope van in totaal 600 mil joen gulden en de verslechtering alleen toeschrijft aan in het binnenland optre dende factoren. „Als ieder land in reac tie op de saneringsmaatregelen van En geland en de Verenigde Staten dezelfde gedragslijn als Nederland volgde", al dus het overlegorgaan, „dan zou een neerwaartse mondiale spiraalbeweging kunnen inzetten, die het herstel van de Amerikaanse en Engelse betalingsba lans ten zeerste zou bemoeilijken". In het adres wordt verder gesteld, dat het in ons land geen algemeen aan vaarde opvatting is, dat de loonontwik keling trendmatig moet aansluiten bij de produktiviteitsontwikkeling. De So ciaal-Economische Raad heeft in 1962 en in 1966 in zijn adviezen over de in- flatiebestrijding de produktiviteitsnorm als exclusief criterium voor de loonbe- weging juist uitdrukkelijk verworpen. Overigens is de afstand tussen loon- en produktiviteitslijn in 1967 duidelijk kleiner geworden. In 1966 steeg de loon som per werknemer met 10,5 procent ADVERTENTIE en de arbeidsproduktiviteit in de be drijven met 2,3 procent, in 1967 waren deze percentages resp. 8 en 6,5 pro cent, zodat het verschil is teruggelopen van 8,2 tot 1,5 procent. De timing van de loonsverhogingen is in het verleden niet altijd gelukkig ge weest er bestond vaak een te groot tijdsverschil tussen de oplopende con junctuur en de loonsontwikkeling. Deze fout is nu vermeden, aldus de vakcen trales: door de vrijere loonvorming is precies gebeurd wat in een periode van opgaande conjunctuur mag worden ver wacht. Over de relatie met de werkloosheid merken de vakcentrales op, dat de door de loonmaatregelen beoogde tegemoet koming aan structureel zwakke bedrijfs takken hoogstens een zekere vertraging in de aanpassing aan gewijzigde ver houdingen kan bewerkstelligen. Het aan de gang zijnde herstructureringsproces gaat onvermijdelijk door en zal daar waar noodzakelijk met passende maat regelen en vervangende werkgelegen heid moeten worden begeleid. Met betrekking tot de lonen wordt in het adres gezegd, dat de vakbeweging in het verleden steeds getoond heeft verantwoordelijkheidsgevoel te bezit ten en dat zij, als de economische ont wikkeling dit jaar tegen de verwach ting in ongunstig mocht zijn, daarmee bij de voor 1969 te voeren loonpolitiek, ernstig rekening zou houden. De vakcentrales vrezen, dat effectue ring van de door de regering voorgestel de loonmaatregel de vertrouwensbasis zal ontnemen aan het overleg op so ciaal-economische gebied, dat zo be langrijk heeft bijgedragen tot een gun stig sociaal klimaat in Nederland. Het overlegorgaan vreest ook, dat de belangstelling voor het afsluiten van meerjarige collectieve arbeidsovereen komsten, waarmee de rechtszekerheid en de rust in de desbetreffende bdrijfs- takken en ondernemingen zozeer zijn gediend, ernstig zal worden geschaad door de voorgestelde verlenging van de contracten met een half jaar. ADVERTENTIE op pro-rato basis tegen afblad deren, afbrokkelen, afschilfe ren kortom op de hechting van Surfakote op de onder grond. Daardoor wordt op on derhoudskosten van uw pand bespaard, omdat de muren niet elke 2-4 jaar opnieuw be hoeven te worden geverfd. Uw gebouw stijgt met Surfakote in waarde. SURFAKOTE wordt opgespoten in één laag, die 20-35 maal dikker is dan een gewone verflaag. Het beschermt tegen re gendoorslag, isoleert en is gemakkelijk te rei nigen. Kleuren-sta- len van onze 18 standaardkleuren worden op aanvraag gaarne verstrekt. Geef uw huis met SURFAKOTE een „tv ide huid DOORN TEL. 03430-2698 HAARLEM In de algemene leden vergadering van de Algemene Werkge versvereniging is in de plaats van de heer M. C. van der Hoop, directeur van de NV Koninklijke Delftse Aarde werkfabriek „De porcelijne fles" te Delft, die periodiek aftrad, tot voorzit ter gekozen dr. T. Potjewijd, directeur van de NV Chemische fabriek „Gem- bo" te Winschoten. LONDEN Lord Chalfont, minister van Staat aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft gisteren gesug gereerd dat de Franse crisis de Britse kansen voor aansluiting bjj de Euro- markt zou vergroten. Hij zei op een Europese socialistische conferentie in Londen dat de voornaam ste rechtvaardiging voor de weigering Engeland toe te laten tot de E.E.G. de onstabiliteit van de Engelse economie was. „Ik behoor niet tot degenen, die van mening zijn dat de Franse houding niet zal veranderen", zo zei Chalfont, „de recente gebeurtenissen in Frankrijk la ten zien dat veranderingen mogelijk zijn, als zij 't minst verwacht worden". Volgens hem toonden deze gebeurtenis sen aan dat geen enkel land zeker kan zijn van politieke of economische stabiliteit. „Op al onze universiteiten zijn de jon gelui rusteloos en teleurgesteld. Wij moeten ze een duidelijk ideaal geven om voor te vechten. Een verenigd Euro pa is zo'n ideaal". KRISTIANSAND Het alarmsysteem om de passagiers te waarschuwen aan boord van het Noorse passa giersschip „Blenheim" heeft niet ge werkt toen er maandag midden op de noordzee op het schip brand uitbrak. De eerste stuurman, Thor Nilsen, heeft dit verklaard tijdens het onderzoek van de Raad van de Scheepvaart, dat gisteren in Kristiansand plaats vond. Nilsen zei dat het alarmsysteem waar schijnlijk beschadigd was door het vuur, dat volgens de bemanning was begonnen bij de eetzaal eerste klas, de bar en de pantry. Om ongeveer 5 uur 's ochtens had een van de matrozen, die wacht liep, ge rapporteerd dat hij een brandlucht had geroken. Tussen 5.15 en 5.30 uur werden alle pas sagiers door de bemanning gewaar schuwd. Allen gingen in de reddings boten en werden gered. De radiokamer was door het vuur niet meer te bereiken. Daarom was het niet mogelijk geweest over de scheepsradio S.O.S.-seinen uit te zen den. De marconisten, Sigurd Robberstad en T. Almehagen hebben beiden tever geefs getracht de radiokamer te be reiken. Later probeerde Robberstad uit een van de reddingsboten te seinen, maar ook dat werd niet gehoord omdat er geen wind stond om de antenne per vlieger in de lucht te krijgen. Het onderzoek is begonnen zonder de aanwezigheid van de kapitein He rald Mueller, en de plaatsvervangend gezagvoerder, Oivind Angel. Zijn zijn opgenomen in een ziekenhuis in Kris tiansand en in Kopenhagen. BRUSSEL. Tegen de gevel van een gebouw van de Amerikaanse ambassade in Brussel, waar culturele diensten zijn gevestigd, is vrijdagochtend vroeg een klein tijdbommetjes ontploft dat aan een der kelderramen moet zijn vastge maakt,. De ontploffing veroorzaakte lichte schade aan het appartement van de huisbewaarder op de benedenverdie ping. WASHINGTON Van welingelichte zyde wordt vernomen, dat de nieuwe cjjfers over de schoolintegratie in het zuidelijk deel van de Verenigde Staten op een veel langzamer tempo wijzen dan de federale autoriteiten het publiek hebben verteld. Nog geen 14 procent van de neger- jeugd in het zuiden bezoeken voor in tegratie aangewezen scholen. Dat zijn scholen met 50 procent of meer blanke leerlingen. Officieel is meegedeeld, dat dit percentage 18 was. De nieuwe cij fers zijn nog niet officieel gepubliceerd, hoewel het departement van onderwijs ze al twee weken in bezit heeft. Zelfs de schatting van 18 procent, welke ge baseerd zou zijn op een klein en niet representatief aantal schooldistricten, wijst op een scherpe daling in de aan vankelijke verwachting. BRUSSEL De Europese commissie heeft in antwoord op een parlementai re vraag van de Nederlandse afgevaar digde ir. Oele verklaard, dat een on derzoek van de Italiaanse autoreiteiten tot nog toe geen bevestiging heeft opge leverd van persberichten, volgens wel ke het Europese Sociale Fonds voor circa 6 miljoen gulden zou zijn opge licht door een Italiaanse geestelijke, die de stichter is van een groot aantal vor- mings- en herscholingscentra voor jon ge arbeiders. Het is dus vooralsnog voorbarig, al dus de commissie, om te spreken van „gelden die wederrechtelijk aan het fonds zijn onttrokken". AMSTERDAM De veelbesproken „witkar" van Luud Schimmelpenninck heeft gisteren zijn intrede gedaan in het Amsterdamse verkeer. Met het rijdende hokje, dat ongeveer 10.000 gulden heeft gekost, denkt het provo-raadslid een bij drage te leveren tot de oplossing van het vervoers- en parkeerprobleem. Op de fo to Luud Schimmelpenninck met een pas- sagiere tijdens de eerste rit van de wit kar. AMSTERDAM De gang van zaken bij de Technische Unie NV in de eer ste vier maanden van dit jaar is goed geweest. De omzet vertoonde geen grote, maar toch duidelijke stijging ten opzichte van 1967. Dit deelde he den de directeur, de heer R. F. van Heusden, mee op de alhier gehouden jaarvergadering. In april werden de oude panden aan de Prinsengracht verkocht voor een bedrag van f 1,8 min, ofwel een paar ton boven de taxatiewaarde. Hei vrijgekomen be drag kan men uitstekend gebruiken voor de investeringen van 1968, die op een paar miljoen gulden worden ge schat. Het betreft hier de vestiging van een tweede verkoopkantoor te Utrecht, waarvan de uitvoering nu, na de grote reorganisatie van de laatste twee jaar, aan de beurt is. Tevens zal de produktieafdeling in Haarlem worden uitgebreid. De ingebruikneming van het com plex centrale gebouwen aan de Hout mankade in Amsterdam bracht in 1967 extra kosten met zich mee, welke niet minder waren dan f 1 min. De verhui zing is nu bijna geheel voltooid. De extra kosten kwamen geheel ten laste van het exploitatieresultaat, hetgeen eveneens in 1966 geschiedde. Daaruit blijkt wel, aldus de heer Van Heusden, dat wij over een sterke ruggegraat beschikken. De reserve bouwfonds, die voor f 4,75 min. op de balans staat, is voor de gehele reorganisatie niet aangesproken, „omdat men meer dan speelt met de gedachte een nieuw hoofdkantoor te vestigen bij de centra le gebouwen". Op dit moment is het echter nog toekomstmuziek. SEOEL Dertien personen zijn ver dronken en 17 anderen worden vermist bij het vergaan van het passagiersschip Sojo-Ho aan de westkust van Zuid- Korea, op 175 km ten zuiden van Seoel. Op 10 km buiten de haven van Koensan was de boot op een zandbank gelopen. Er waren 36 opvarenden. Zes zijn gered. Gevreesd wordt, dat de vermisten ook verdronken zijn. MOSKOU. De Sovjet-Unie heeft gisteren in het kader van het kosmos- programma een onbemande ruimtesa telliet in een ellipsvormige baan om de aarde gebracht. Zoals gewoonlijk werd het doel van de lancering van de satelliet, de kosmos 221, geheim gehouden. GEBR. STEUR SCHIEDAM ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP KAAPSTAD De derde harttransplantatiepatiënt ter wereld, de Zuidafrikaan- se tandarts in ruste, dr. Philip Blaiberg, is vrijdag in het Groote Schuur-zieken- huis opgenomen voor een aantal medische proeven, die tenminste een week zul len duren. Blaiberg is vandaag 59 jaar geworden. Hij zal onderzocht worden door pro fessor Christiaan Barnard, die hem in januari van dit jaar een nieuw hart gaf. Blaiberg, die 16 maart uit het zieken huis ontslagen werd, werd verzocht naar het ziekenhuis terug te keren, na dat hij vrijdag onderzocht was door pro fessor Velva Schrire, hoofd van de hart- kliniek van het Groote Schuur-zieken- huis. Dit onderzoek vond plaats tijdens de controle, die tweemaal per week plaats vindt. Voordat hij naar het ziekenhuis ging zei Blaiberg dat hij zich uitstekend voelt en dat er geen reden voor be zorgdheid is. Een Vaticaans theoloog spoorde van daag aan tot de grootst mogelijke voor zichtigheid bij het constateren van de dood van de donor alvorens wordt over gegaan tot een harttransplantatie. Deze theoloog, de Hoogeerwaarde heer mgr. Ferdinande Lamburschini, zei op een persconferentie, dat de ka tholieke kerk niet tegen harttransplan taties als zodanig is. Hij zei niet, hoe de doktoren de dood moeten constate ren, maar dat zij zeker moeten zijn. Hij betoogde, dat het wegnemen van het hart van een donor, die nog in le ven is, gelijk zou staan met moord en dus niet kan worden toegestaan, zelfs ADVERTENTIE Mevr. H. de Jong, Berkelse- laan 18B, Rotterdam; Mevr. Wydeven, Kantonweg 1, Uden (N-B); Mevr. E. van Raven- zwaaij, Fluitenkruidweg 245, Zaandam Mevr. J. Vloedgra ven, Epe 30, Assen; Mevr. C. J. Huigen-Gijsbers, De Maten 11, Den Ham. Doe óók mee aan het 3 Ster- renspel.Win óók f 100.-.Vraag uw leverancier! Hij weet er alles van! ROTTERDAM In de gemeentehui zen van enkele kleine gemeenten onder de rook van Rotterdam zullen in het ver volg kaartjes worden verkocht voor thea tervoorstellingen in de Maasstad zulks om het theaterbezoek te stimuleren. Op de foto zien we hoe de burgemeester van Poortugaal, de heer J. van Huis (r) als eerste een kaartje krijgt uit handen van Martine Crefcoeur (m) terwijl Robert de Vries, dir. Nieuw Rott, Toneel toeziet. MADRID Het Hof van Openbare Orde heeft 14 personen veroordeeld tot gevangenisstraffen en boeten voor deel name aan de illegale arbeiderscomités en aan demonstraties, waarvoor geen toestemming was verleend. Jose Hernando Sanchez, Ceferino Meastu Barrio en Victor Martinez kre gen gevangenisstraffen van 10 tot 12 maanden en geldboetes van 10.000 pe seta's. Elf anderen kregen gevangenis straffen van drie maanden voor deel name aan gewelddadige demonstraties. Het proces van Marcelino Camancho, een hoge leider van de arbeidersco mités werd uitgesteld. Hij zit op het ogenblik in de gevangenis in Cara- banchel. niet met toestemming van de betrok ken persoon. Een enkele uitzondering zou rampzalige gevolgen hebben voor de mensheid doordat men de deur opent voor talloze misbruiken, die niet allemaal zijn te voorzien. Hij gaf in overweging bij harttrans plantaties een groep onafhankelijke me dische specialisten te laten uitmaken of de donor werkelijk dood is. „Dat zou", zo zei hij, „betere ethi sche waarborgen scheppen, dat een hart niet wordt weggenomen bij iemand die nog enige kans van leven heeft." ZWOLLE Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben de heer G. J. Bouw huis ambtshalve vervallen verklaard van zijn lidmaatschap van de gemeen teraad van Den Ham. Gedeputeerde Staten hebben hun be sluit genomen op grond van de overwe ging dat „in gevolge artikel 26 der ge meentewet de leden van de raad noch middellijk, noch onmiddellijk, mogen deelnemen aan aannemingen ten behoe ve van de gemeente, dat op grond van de in het onderhavige geval bekend ge worden feiten vaststaat, dat het raads lid G. J. Bouwhuis, bekend met de in houd van artikel 26 van de gemeente wet, desondanks bewust middellijk heeft deelgenomen aan ten name van zijn zoon G. D. Bouwhuis gedane aan nemingen ten behoeve van de gemeen te Den Ham, dat hij bovendien daar. bij de indruk heeft willen wekken, dat althans een van hem afkomstige hand tekening door zijn zoon was geplaatst, dat het raadslid aldus handelende een ontoelaatbaar middel heeft aangewend om ter besluiering van zijn aandeel in de onderhavige aannemingen een van de werkelijkheid afwijkende voorstel ling van zaken te geven, dat naar het oordeel van het college op grond hier van termen aanwezig zijn om G. J. Bouwhuis van het lidmaatschap van de raad der gemeente Den Ham vervallen te verklaren." De heer Bouwhuis kan in beroep gaan bij de kroon. Gedeputeerde Staten besloten een aantal weken geleden een onderzoek naar de handelingen van de heer Bouw huis in te stellen, nadat een onderzoek door burgemeester en wethouders van Den Ham reeds had uitgewezen dat de heer Bouwhuis in strijd met de Gemeen tewet had gehandeld. De conclusie van B. en W. gaf de gemeenteraad van Den Ham echter geen aanleiding verdere maatregelen tegen de heer Bouwhuis te nemen. DEN HAAG Minister dr. G. H. Ve ringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft de Nederlandse Studenten Raad (N.S.R.) bericht samen met minister president P. J. S. de Jong met vertegen woordigers van verschillende instellin gen van wetenschappelijk onderwijs van gedachten te willen wisselen over de huidige situatie. De N.S.R. heeft deze uitnodiging gisteren in principe aan vaard.

De Vallei | 1968 | | pagina 5