Sigmans overtuigend van natte motocross Voor u tot 6°/o rente en voor u keuze uit 5 spaarvormen en voor u Nederlandse hockeyploeg slaagde voor laatste tentamen Nederlandse damesteam sterk in eerste toernooi Nederlandse ploeg voor Tour compleet Invallers toegestaan bij Europa-Cup-duels Promotie naar de Bundesliga Petterson won tijdrit Corrie Vreeken doet het qoed in Tiflis Dopingcontrole in Olympia's Tour ijl van het Zuiden Nereus oppermachtig FC Niirnberg gaf grote aanhang nog een geschenk Antoon Ebben in Ludwigsburg tweede AGOVY had tegen ZFC tegenslag1-1 Carl Zeiss Jena - Oostduits kampioen Johann Scherz won pentathlontoernooi de bank waar ook u zich thuis voelt RENNER UIT BAKEL WON BEIDE MANCHES IN 500cc-KLASSE ENGELAND MET 0-1 VERSLAGEN Westeuropese volleybaltitel Niet vloeiend Geen geluk Hoofdrollen Sparen is aantrekkelijk, vooral als u de aantrekkelijke mogelijkheden bij onze bank, de NMB, ziet. En in elke spaar- vorm die wij u voor kunnen leggen zit altijd een heel sterk punt. Meer van weten? Dat is verstandig! Vraag het gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is nog juist klein genoeg om de service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende. BAANDAG 27 MEI 1968 Jan Keizer: nog eerste in klassement. AMSTERDAM In overleg met de ploegleider Ab Geldermans heeft de sportcommissie van de KNWU de drie renners aangewezen, die de Nederland se ploeg voor de Ronde van Frankrijk zullen completeren. Het drietal bestaat uit Huub Zilverberg (Willem 2Gazel le), Jos van der Vleuten (Peugeot) en Leo Duyndam (Smith's Chips). De ze ven renners, die al eerder waren ge selecteerd, zijn: Jan Janssen, Rini Wagtmans, Harrie Steevens, Eddy Beu gels, Wim Schepers, Gerard Vianen en Arie den Hartog. Ten aanzien van de selectie van Leo Duyndam is een restrictie gemaakt. De Westlander, die hinder heeft van een achillespeesblessure en die nu nog met zijn hiel in het gips loopt, zal worden vervangen door Harm Ottenbros van Willem 2Gazelle, wanneer zijn blessu re niet snel genoeg hersteld. Na Otten bros zijn ook Henk Nijdam (Peugeot) en Jan van der Horst (Cabellero) aan gewezen als reserve. De sportcommissie besloot Cees Haast niet te selecteren omdat de kleine Bra bander zowel in de Ronde van Spanje als in de Ronde van Italië is gestart. Drie van dergelijke grote wedstijden leek te veel van het goede. Arie den Hertog, die aanvankelijk ook in de Vuelta en de Giro zou rijden is door zijn ploegleider vrijgemaakt van de Italiaanse ronde om hem een start kans te geven in de Tour de France. Cees Zoontjes, die ook een van de „mogelijken" was, heeft zelf bedankt voor de ronde. Hij wil liever eerst nog een jaar in de profwereld meedraaien voor hij zich in het echt grote werk stort. BERN Het secretariaat van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft in Bern de reglementen bekend gemaakt voor de toernooien om de Europese beker voor landskampioenen en beker houders voor het volgende seizoen. De belangrijkste wijziging is, dat in de toe komst twee spelers gedurende de ge hele wedstrijd geblesseerd of niet mogen worden vervangen. Volgens de tot nu toe geldende bepalingen mocht alleen de doelman zijn plaats aan een reserve afstaan. Voor elke wedstrijd moeten de clubs een lijst met namen van zestien spelers opgeven. Spelers, wier namen op het officiële formulier niet voorkomen mogen niet worden op gesteld of als reserve worden aange wezen. In geval een van beide teams minder dan zeven spelers telt zal de ontmoe ting worden gestaakt. Er zijn voorts strengere maatregelen genomen tegen spelers, die een waarschuwing krijgen. Zij mogen niet alleen in de volgende wedstrijd voor het toernooi niet worden opgesteld, doch zijn in de toekomst ook geschorst voor andere wedstrijden, die de UEFA organiseert. BONN Voor de promotie naar de Westduitse Bundesliga zijn zondag de volgende wedstrijden gespeeld: Groep A: Kickers OffenbachAr- minia Hannover 10; Tennis Borussia— TUS Neuendorf 21. Groep B: Göttingen 05Bayern Hof 31; SV Alsenborn—Hertha BSC 21. De standen luiden: Groep A: 1. Tennis Borussia 4 pnt. uit 3 wedstr.; 2. Kickers Offenbach 3 uit 2; 3. Bayer Leverkusen 3 uit 2; 4. TUS Neuendorf 2 uit 2; 5. Arminia Hannover 0 uit 3. Groep B: 1. Göttingen 05 4 uit 3; 2. Rot-Weiss Essen 3 uit 2; 3. Hertha BSC 3 uit 3; 4. SV Alsenborn 2 uit 2; 5. Bayern Hof 0 uit 2. BRIGHTON De Zweed Gosto Pet terson heeft zaterdag de eerste etappe van de Ronde van Groot Brittannië, een tijdrit over 3,5 kilometer, gewonnen. De gouden medaillewinnaar bij de laatste wereldkampioenschappen (in de ploegen tijdrit) had voor de afstand 4 minuten en 44,2 seconden nodig. Tweede werd de Nederlander Jan Hordijk, die 2,7 sec. achterstand had. De overige Nederlan ders raakten verder achter. Uitslag eerste etappe 1. G. Petterson (Zweden) de 3,5 km in 4.44,2; 2. Hordijk (Ned.) 4.46,9; 3. Po- loepanov (Rusl.) 4.47,3; 4. Sokolov (Rusl.) 4.49,3; 5. S. Pettersson (Zwe) 4.49,5; 22. Buis (Ned.) 4.58,5; 24. Alders- hof (Ned.) 4.58,6; 26. Naaktgeboren (Ned.) 4.59,00; 39. Van Venrooy (Ned.) 5.02.00; 58. Van Schalen (Ned.) 5.10,01; 63. Dekker (Ned.) 5.13,01. TIFLIS Na elf van de vijftien ron den van een internationaal dames schaaktoernooi in de Russische stad Tiflis heeft de Nederlandse deelneem ster, mevrouw Corrie Vreeken twee punten achterstand op de lijstaanvoer- sters. De ranglijst wordt aangevoerd door Elizabeta Polihroniade (Roem.), Klara Schkegina (Rusl.) en Alla Tsjai- kovskaja (Rusl.), die zeven punten heb ben. Corrie Vreeken heeft vijf punten nnrtii APELDOORN Daar stond hij weer, Kranske Sigmans uit Bakel, op de hoogste trede van het ereschavotje. Opnieuw had hij de motocross van de VVR beheerst. Beide manches van de 500 cc senioren, die meetelden voor het kampioenschap van Nederland, had hij op overtuigende wijze gewonnen, op een manier, die alleen hem eigen is. Z'n gezicht was zwart van de modder. De bloemen staken er fel tegen af. De bescheiden renner lachte maar een beetje voor zich uit. Hij was kennelijk niet zo onder de indruk van zijn formi dabel rijden op het, door de langduri ge regen, bijzonder zwaar geworden parcours. Dat waren wel de duizenden toeschou wers, die ondanks het bijzonder slechte weer huis en haard in de steek hadden gelaten om de nationale motocross-elite in het Apeldoomse „Orderbos" van dichtbij te kunnen bewonderen. En ze zijn aan hun trekken gekomen. Vooral bij de hoofdschotel, de 500 cc senioren en internationalen, die bestond uit twee manches van 30 minuten en twee ron den. Ondanks het moeilijk te berijden par cours, dat van de renner en zijn ma chientje alles vergde, liepen de „gro te jongens" al meteen hard van stapel. Na de eerste ronde was het tot ieders verbazing niet Sigmans, die als eerste doorkwam, maar Jan Keizer uit 's Hee- renberg, die zijn CZ bijzonder vakkun dig door de modder stuurde. Sigmans volgde hem echter van nabij, met daar achter Jo Lammers, Wiebe Plötz en Gerrit Wolsink. Jan Keizer heeft het renners veld tot en met de negende ron de kunnen aanvoeren, maar moest toen de eer aan Sigmans laten. Na zes ronden had deze kopgroep al twaalf ren ners gelapt en zij kende met de overigen ook geen medelijden. Gerrit Wolsink, die bij de eerste en tweede cross, re spectievelijk in Hengelo en Emmen; in drukwekkende prestaties had gelegerd en voor deze cross van de VVR, de na tionale ranglijst in de 500 cc-klasse aan voerde, kwam in het begin aardig mee, maar moest na zes ronden zo'n 300 meter prijsgeven. Frans Sigmans had inmiddels ook de teleurstellend rijden de Stef van der Sluis op een ronde gere den en liep na de 12e ronde verder van Keizer weg. Jo Lammers, die bijzon der goed in de kop had meegereden, was kort daarvoor stukgedraaid. Zoals gezegd werd Frans Sigmans op over tuigende wijze winnaar en slaagden er slechts zes renners in met Gerrit Wolsink als laatste om in dezelfde ronde als de winnaar te finishen. In de tweede manche was Wolsink als eerste weg maar werd, voordat de eerste ronde verreden was, gepasseerd door onder anderen Sigmans, Ton van Heugten en Harry Driessen. De Henge- loër moest kort daarna wegens machi- ne-pech opgeven. Frans Sigmans had intussen een aardige voorsprong opge bouwd, die hij niet meer zou afstaan. Alleen Ton van Heugten kon de renner uit Bakel aardig bijhouden. In de boch ten kwamen beide renners dichtbij el kaar, maar op het lange eind „spoot" Sigmans telkens weer naar een grote voorsprong. Jan Keizer, Harry Dries sen en Jo Lammers vochten op het tweede plan een verbeten strijd uit. Jan Keizer werd zelfs, met nog twee ronden voor de boeg, een gevaar voor Ton van Heugten, die op zijn beurt Frans Sigmans uit het oog had verlo ren en dus alleen nog maar knokte voor een tweede plaats. Jan Keizer slaagde echter niet in zijn opzet en moest zich tevreden stellen met de derde plaats. Jo Lammers werd vierde en Harry Driessen bezette de vijfde plaats. Frans Sigmans bezet door dit succes nu de vierde plaats op de nationale ranglijst. Eén cross heeft hij niet mee gereden. In Hengelo zegevierde hij ook. Jan Keizer heeft de meeste punten voor de titel vergaard. Er volgen nog twee races. Als bijgerecht had de VVR een groot aantal (71) renners gearrangeerd voor de 50 cc en voor de 250 cc-klasse juni oren (72). Jan Hol uit Harskamp, lid van de VVR, won de finale van de 50 cc. In de tweede serie was hij op de vijfde plaats geëindigd. Deze werd gewonnen door Albert Graafstra uit Appescha, die praktisch de gehele race de leiding heeft gehad, De eerste serie leverde een overwinning op voor Cor rie Veldkamp uit Hellendoom, met op de tweede plaats het WR-lid Bram Evers uit Hoenderloo. Laatstgenoemde renner maakte in de vierde ronde van de finale een duike- GELEEN Voor de eerste keer werd zondag in Olympia's Tour door Nederland van dit jaar een dopingcon trole gehouden. Matje Gerrits, Bennie Groen, Harrie Jansen, Cees Rentmeester en de Pool Gazda, die in de bergetappe van Heerlen naar Geleen op de eerste vijf plaatsen beslag legden, moesten zich na afloop onmiddellijk bij dokter Brun- ner melden. De arts nam, onder toezicht van de door de internationale wielerfederatie (UCI) tot internationaal inspecteur voor de dopingcontrole benoemde heer G. H. van Baarlen, de urinemonsters af. Het was voor de heer Van Baarlen, die werk zaam is op het bureau van de Konink lijke Nederlandse Wielren Unie, de eer ste keer dat hij in zijn nieuwe UCI- functie optrad. LUXEMBURG De Belg Jean Rons- man heeft zaterdag de vjjfde en laatste etappe van de wedstrijd de „Pijl van het Zuiden" op zijn naam gebracht. Hij reed de 151 km van Rumelingen naar Esch sur Alzette in 3 uur 41 min. 39 sec. De Duitsers Sütterlin en Gombert en de Nederlander Fred Sluper eindigden respectievelijk tweede, derde en vierde in dezelfde tijd als de winnaar. Peter van Katwijk bezette de zevende plaats in 3.43.44. Het eindklassement luidt: 1. Guy BoitereU (Fr.) 17.47.37; 2. Gombert (Did.) 17.48.10; 3. Gilson (Lux.) 17.49.30; 16. Van Katwtfk (Ned.) 17.55.46; 17. v. Hasselt (Ned.) 17.55.52; 18. Schrauwen (Ned.) 17.56.53; 19. Slu- ner (Ncd.) 17 56 58. Frans Sigmans: weer heel sterk. ling, waardoor een goede klassering voor hem letterlijk en figuurlijk in het water viel. De eindstrijd van de 50 cc bracht trouwens nog volop spanning. Om de eerste en tweede plaats werd het een gevecht tussen Jan Hol en Cor rie Veldkamp, die elkaar geen duim breed toegaven. Veldkamp lag voortdu rend op kop behalve in de vijfde ronde en zou ongetwijfeld als win naar uit de bus zijn gekomen als hij in de laatste ronde niet gesneuveld was. Bertus van de Brink uit Harskamp, verleden jaar kampioen in de 50 cc, debuteerde in de 250 cc junioren. En hij deed dat niet onverdienstelijk. In de eerste serie, die gewonnen werd door Adrie van de Berg uit Rhenen, bezet te hij de vierde plaats. In de eerste ronden van de finale kon hij goed met de koplopers meekomen maar moest in de zevende en achtste ronde toch dui delijk terrein prijsgeven. Het beslissen de duel speelde zich af tussen Huis mans, Hendriks en Lantink uit Eefde. Deze kopgroep kreeg op het allerlaat ste ogenblik nog gezelschap van H. van Hoegee uit Tienhoven, die als eer ste finishte. De 2de serie kwam op naam van H. van Leuveren (Scherpen- zeel). De vootzitter van de VVR, de heer A. van Houtum, reikte na iedere race de prijzen uit. De uitslagen waren: Einduitslag 50 cc junioren: 1. 112 Jan Hol, Harskamp (VVR-lid); 2. 75 W. Marsman, Lochem; 3. 127 J. Thijssen, Eibergen; 4. 78 A. Graafstra, Appel scha; 5. 66 N. Fostel, Lochem; 6. 125 Henk Poorte, Nijverdal; 7. 137 W. Roo- zendaal, Ommen; 8. 153 Gerrit Nij- kamp, Varsseveld; 9. 91 Rob Koning, De Meern; 10. 134 W. van Zanten, Kes- teren. 250 CC junioren: 1. 29. Ries Huisman, Gouda; 2. 1 H. Hendriks, Helmond; 3. 96 H. van Hoegee, Tienhoven; 4. 57 J. Lanting, Klazienaveen; 5. 28 Bart Pot hoven, Eefde (VVR-lid); 6. 196 A. Steen bergen, Ruinen; 7. 17 B. v. d. Brink, Harskamp (VVR-lid); 8. 69 H. Heystek, Klundert; 9. 34 A. v. d. Berg, Rhenen; 10. 40 B. Starreveld, Amstelveen. 500 cc senioren: Eerste manche: 1. Frans Sigmans, Bakel; 2. Jan Keizer, 's-Heerenberg; 3. W. Plötz, Nw.-Dor- drecht; 4. H. Driessen Stein; 5. T. van Heugten, A'foort (VVR-lid); 6. R. Boom, A'dam, allen in dezelfde ronde; 8. J. Roessink, Diepenheim; 9. O. Hiemstra, Marum; 10. P. Selling, Amsterdam. Tweede manche: 1. Frans Sigmans; 2. Ton van Heugten; 3. Jan Keizer; 4. ALPHEN A/D RIJN Nereus' War- tena-acht heeft zondag de toeschouwers langs de Oude Rijn tweemaal tot groot enthousiasme gebracht tijdens de Hol- landia-wedstrijden te Alphen. In het sprintnummer over 500 meter toonden de Amsterdamse studenten in de vroe ge middag hun kracht door in record tijd te zegevieren. Het tempo zakte niet beneden de 44 slagen, wa;»door de ploeg na 1 minuut 22,9 sec. door de fi nish ging. Het record, waarvoor de Ne- reiden een jaar eerder zorgden, werd met 0,8 sec. verbeterd. De recordinschrijving de 32 vereni gingen brachten 195 ploegen op het wa ter maakten dat de supporters tot in de avond moesten wachten om de snel le acht opnieuw in actie te zien. Ook in het hoofdnummer, waarmee de regatta werd besloten, toonde Nereus zich op permachtig. De start bracht al direct een kleine voorsprong op Laga, die na 500 meter tot een volle lengte was uit gegroeid. Ook daarna liepen de Amster dammers regelmatig weg van de tegen standers. Een sterke eindsprint maakte dat Nereus een tiental seconden voor de Delftenaren werd afgevlagd. Bij de dames was het hoofdnummer van de dubbel vieren voor Ric, dat eveneens van start tot finish leidde. De ploeg moest feil strijd leveren met de dubbel vier van Nautilus, die pas in 't zicht van Hp finish capituleerde. Jo Lammers; 5. Harry Driessen; 6. Joop Roesink; 7. Oby Hiemstra; 8. Frits Selling; 9. Henk Knuiman, Wy- chen; 10. Hans Polsvoort, Lochem. Stand kampioenschap van Nederland (na drie ritten): 1. Jan Keizer, 's-Hee renberg, 77 pnt; 2. Harry Driessen, Stein, 74; 3. Gerrit Wolsink, Hengelo, 64; 4. Frans Sigmans, Bakel, 60 en 5. Henk Knuiman, Wychen. 58. HAMBURG Meer dan 60.000 toe schouwers vierden zaterdag het kam pioenschap van FC Nürnberg met mas sale spreekkoren bij de laatste compe titiewedstrijd van het seizoen tegen Bo russia Dortmund. De spelers zorgden voor een passend geschenk aan de trou we aanhang door met 2-1 te zegevie ren. Werder Bremen verzekerde zich op de ranglijst van de tweede plaats, die de spelers ieder 2.000 mark extra pre mie opleverde. Voor de veertiende maal achtereen bleef Werder ongeslagen. De overwinning (2-1) op Borussia Neunkir- chen, dat al gedegradeerd is, was ver diend, maar kwam niet zonder moeite tot stand. Topscorer van het seizoen 1967/1968 was Hannes Löhr van FC Köln, die in de 34 wedstrijden 27 doelpunten scoor de. De eindstand in de Bundesliga is: (alle clubs hebben 34 wedstrijden ge speeld) 1. FC Nürnberg 47 pnt, 2. Werder Bre men 44 pnt, 3. Bor. Mönchen Gl. 42, 4. FC Köln 38, 5- Bayern München 38, 6. Eintr. Frankf. 38, 7. MSV Duisburg 36, 8. Eintr. Braunschw. 35, 9. Hannover '96 34, 10. Alemannia Aachen 34, 11. VFB Stuttgart 33, 12. Hamburger SV 33, 13. München 1860 33, 14. Borussia Dortmund 31, 15. Schalke '04 30, 16. FC Kaiserslautern 28, 17. Bor. Neunkirchen 19, 18. Karlsruher SC 17. LUDWIGSBURG Antoon Ebben is zaterdag tijdens een internationaal con cours hippique in Ludwigsburg achter de Duitser Alwin Schockemöhle op de tweede plaats geëindigd in een MA- springconcours. In de barrage moest de Nederlander in Schockemöhle, die het 340 m lange parcours met „wim pel" foutloos in 32,9 sec. aflegde, zijn meerdere erkennen. Antoon Ebben met „Kairouan" kwam eveneens fout loos rond, maar had 3,5 sec. meer no dig. In het Puissance toernooi deelden Tjeerd Velstra met „Espoir" en de Duitser Hugo Simon met „Tanzerin" na de 4e barrage de eerste plaats met elk 4 fouten. In de vierde barrage was de muur tot 2 m opgehoogd en de oxer tot 1.90 m. Zondag is Ebben met „Kairoüan" in de Grote Prijs van de stad Ludwigs burg op de derde plaats geëindigd ach ter de Braziliaan Nelson Pessoa en de Westduitser Hartwig Steenken. Deze drie ruiters waren doorgedron gen tot de barrage van het springcon cours SA, waarvoor uim 13.000 gulden aan prijzen beschikbaar was. Pessoa reed het parcours op „Gran Geste" fout loos en bleef met 59,4 seconden ook binnen de tijdslimiet. Steenken liep met „Porta Westfalika" driekwart strafpunt op wegens tijdoverschrijding. Ebben deed het nog iets voorzichtiger en liep eeneneenkwart strafpunt op we gens overschrijding van de tijd. Een estafettespringconcours werd ge wonnen door de Duitse equipe, bestaan de uit Hauke Schmidt, Hartwig Steen ken en Alwin Schockemöhle. Neder land eindigde op de vierde plaats. De Nederlandse ploeg werd gevormd door Anton Ebben (met „Nabab"), Tjeerd Velstra (met „Lady be good") en Piet Bakker (met „Pasquino"). APELDOORN Linksback Nijdeken van AGOVV brak gisteren na een half uur spelen in de wedstrijd tegen ZFC op „Berg en Bos" zijn kuitbeen, toen hij op de spekgladde grasmat uitgleed en ongelukkig neerkwam. Dat was niet de enige tegenslag, die AGOVV kreeg te verwerken. Al in de eerste minuut schoot Evers de bal hard tegen de Zaanse paal en daarna onthield de zwak leidende arbiter Verbeek uit De venter de thuisclub driemaal een ge heide strafschop, tweemaal wegens hands en eenmaal toen Van de Kraats in kansrijke positie bij de benen werd vastgehouden. ZFC opende al na vier minuten de score toen Deen ongehinderd kon door lopen op een pass van G. Zwarthoed. Het voortdurende offensief van AGOVV werd eerst in de elfde minuut van de tweede helft beloond toen keeper Plekker bij een schot van Evers de bal liet vallen en Van de Kraats de daar door ontstane kans benutte. ADVERTENTIE de heer H. Ma es kassier kantoor Hoolddorpweg 2 A'dam NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 15. Ede: Breelaan 1. ILKLEY „De Britten hebben de beste kansen gehad, maar wtf speelden beter hockey". Coach Piet Bromberg gaf, stralend van geluk na de overwinning met 01 van de Nederlandse hockeyploeg op Groot-Brittannië in het, prachtig in het heuvelachtige Yorkshire gelegen, Ilkley, kernachtig weer het beeld van deze, met het oog op de Olympische Spelen te Mexico-City zo belangrijke, wedstrijd. De Nederlanders slaagden daarmee voor hun laatste tentamen, dat voor het Nederlands Olympisch Comité werd bijgewoond door de chef de mis sion, de heer A. J. H. Dokkum en de vice-voorzitter, de heer Kees Kerdel. Het examen zelf zal de hockeyers wor den afgenomen in Mexico City, maar zeker is wel, dat de opgaven daar aanzienlijk zwaarder zullen zijn. Want zonder afbreuk te doen aan de goede prestatie van onze landgenoten was toch wel de algemene indruk, dat het Britse elftal, vooral aanvallend en dan speciaal in de afwerking, bepaald niet groots speelde. In de eerste helft kregen de Britten, met name de volkomen falende, als in ternational debuterende, linksbinnen Pattison, enkele prachtige scoringskan sen. Geen daarvan wisten zij echter uit te buiten. De grote vraag is en blijft, hoe het onze nationale ploeg zou zijn vergaan, als hieruit wel doelpunten wa ren ontstaan. Met als sleutelfiguur aan- FLORENCE Het Nederlandse da mesteam heeft zondag in Florence het eerste toernooi om het Westeuropese Volleybalkampioenschap gewonnen. De beslissing viel eigenlijk reeds zaterdag avond, toen de jonge formatie van Jo- han van der Haar (de gemiddelde leef tijd ligt onder de 21 jaar) de grootste concurrent, Italië, in vijf sets versloeg: 15-5, 7-15, 0-15, 15-12, 15-11. In de ontmoeting tegen Italië bewe zen de Nederlandse dames technisch zeer sterk maar internationaal nog on ervaren, dat zij ook onder hoge druk kunnen spelen. Tot grote schrik van de 3000 toeschouwers overspeelde Neder land weer met Hilda Blanken-van Gulik in de eerste set de Italiaanse dames volkomen (15-5), maar in de tweede set raakte de ploeg het even wicht kwijt. De Italianen maakten de stand gelijk (7-15) en in de derde set stortte de Nederlandse ploeg geheel in een. Trainer Johan van der Haar bracht toen de reserveploeg binnen de lijnen (0-15) en halverwege de vierde set bleek de basisploeg over het diepte punt heen te zijn. Via 2-7 werd toch met 5-12 gewonnen. In de vijfde set speelde Nederland zelfverzekerd naar de overwinning. In de laatste ontmoeting, tegen Zwit serland, hebben de 17-jari.qe Tpt Pran ger en de 18-jarige Herma Karsten ge toond dat zij een versterking voor de ploeg kunnen gaan betekenen. Met 15-8, 15-5 en 15-5 werden de zwakke Zwitser se dames verslagen. De eindstand luidt: 1. Nederland 10 pnt. 15-3; 2. Italië 8 x14-8; 3. Frankrijk 6 11-10; 4. West-Duitsland 4 10-9; 5. België 2 6-12; 6. Zwitserland 0 1-15. BERLIJN Carl Zeiss Jena heeft zaterdag beslag gelegd op de Oost- duitse voetbaltitel. Met nog één wed strijd te spelen heeft de club drie pun ten voorsprong op Hansa Rostock. In de voorlaatste competitiewedstrijd ver sloeg Carl Zeiss Jena titelverdediger FC Karl Marxstadt met 20. Het kam pioenschap van Carl Zeiss Jena werd ook in Oost-Berlijn met vreugde ont vangen. FC Union Berlijn, dat zich plaatste voor de eindstrijd van het toernooi om de Oost-Duitse beker (8 juni) verzekerde zich nu van een plaats in het toernooi voor Europese beker winnaars. voerder Neill, een brouwer in Warring- ton, die zijn 49ste interlandwedstrijd speelde en wiens beheerste optreden en positiekiezen een ieder gezag inboe zemde. Zelfs toen hij in de tweede helft, wegens een enkelblessure, zich met een van pijn vertrokken gezicht maar moeilijk ko verplaatsen, kon de Britse versterkte defensie dan wel eens een te hechte barricade zijn gebleken. Tegen de wankelende Neill, nauwelijks meer tot tegenstand in staat, slaagde tenslotte zeven minuten voor het einde rechtsbinnen Edo Buma erin het eni ge en beslissende doelpunt van de wed strijd te scoren. Het betere hockey had dan toch ge zegevierd, maar overtuigen dat zij in het Olympisch hockeytoernooi kans op een hoge klassering heeft, dat kon de ploeg van Jan Piet Fokker toch niet. Daarvoor liepen de acties niet vloei end genoeg, waren er teveel hiaten vooral linksbuiten Arie de Keyzer, de grote uitblinker tegen zowel de Fransen als de Polen, miste volkomen de greep op het spel en was dit keer voor het team van geen enkele waarde. Er man keerde ook nog wel iets aan de inzet van de ploeg in haar totaliteit. Welis waar werkte de tegenstander, noch de 2500 toeschouwers, die de Engelse zon- dagrust kennelijk niet wilden ontheili gen, inspirerend, doch als excuus kan dit moeilijk worden aangevoerd. Pas toen duidelijk was gebleken dat er van de Britse aanval weinig viel te duch ten, ontplooiden onze landgenoten meer initiatief, ging Buma, die in de eerste helft meer als verdediger en schakel speler dan als aanvaller optrad, meer mee in de aanval en werd de Neder landse veld meerderheid groter. Naar dit veldoverwicht gemeten, konden de Nederlanders ook de meeste rechten op de overwinning doen gelden. Met dat ene doelpunt van Buma, die in een eenman actie zich prachtig een weg baande door de verdediging en met een schot via het been van doelman Cahill doel trof, was het krachtsverschil ech ter ook naar waarde uitgedrukt. bach, die zijn collega Droz ver over trof, had echter een overtreding gecon stateerd. Het spel golfde op en neer, goed hockey, maar weinig geïnspireerd en daardoor ook niet bijster boeiend. Na een kwartier probeerde Elffers met een push de Britse doelman te verrassen, maar deze was attent. Aanvoerder Fokker zag de uit een strafcorner ge slagen bal rakelings naast gaan en aan de andere kant moest middenvoor Whal- ley een zelfde teleurstelling verwerken toen Pattison hem een schietkans bood. Het krachtsverschil was niet groot. In de Britse verdediging speelde Neill een overheersende rol als een mag neet scheen hij de ballen tot zich te trekken en de Britse aanval miste de klasse om de Nederlandse verdedi ging te kunnen overrompelen. KansenPiet Bromberg: „Naar de kansen gemeten had Groot Brittan nië met 3-1 moeten winnen". De eer ste kans, die de Britten kregen, was in de zevende minuut, toen middenvoor Whalley de mee naar voren gekozen spil Trentham de bal op de stick leg de. De weg naar het doel lag open, maar Trentham miste en de Neder landers konden daardoor ingrijpen. On ze landgenoten antwoordden met een goed opgezette aanval, waar Thole en Van Vroonhoven de hoofdrollen in ver tolkten. De Duitse scheidsrechter Dötz- Het lukte zelfs niet in de 32e mi nuut toen Pattison alleen nog maar Boks tegenover zich had. Dicht bij een doelpunt kwam Thole vlak voor de rust. Met een solo-actie drong hij door tot diep in de cirkel. Met een sliding bracht de uitgelopen doelman Cahill echter redding. Waren de Nederlanders in de eerste helft al meer aan de bal, na de rust werd hun veldmeerderheid nog iets gro ter. Rechtsbuiten Frans Spits sloeg de bal voor doel langs en Cahill onder schepte kundig 'n voorzet van De Key zer. In de zeventiende minuut scheen Buma 't vonnis over de Britse ploeg te voltrekken, toen hij uit 'n door Elffers genomen strafcorner feilloos richtte. Op de doellijn staande ving linksachter Oli ver de bal echter met zijn stick op. De Britse aanvalsacties kregen steeds minder inhoud. In tegenstelling daarmee werd dee druk van onze landgenoten groter, vooral nu Neill zich minder kon doen gelden. Edo Buma vormde een voort durende dreiging voor de Britten en na enkele mislukte operaties was hij het tenslotte die Nederland de overwinning schonk. Het slotoffensief, dat de Britten na dit doelpunt nog ontketenden, werd bekwaam door de Nederlandse verdedi ging opgevangen. EINDHOVEN De Oostenrijker Jo hann Scherz heeft zaterdagavond het Pentathontoernooi in Eindhoven gewon nen. In de laatste partij versloeg hij de Belg Raymond Ceulemans. De uitslag- luidde Scherz 2010 35 57.42 Ceulemans 1939 35 55.40 Eindstand 1. Scherz (Oost.) 8 7582 158 47,98 2. Ceulemans (B.) 6 7706 117 65.86 3. Scholte (Ned.) 4 6185 140 44.17 4. De Kleine (Ned.) 2 7090 172 41.22 5. Wijnen (Ned.) O 6045 155 39.00

De Vallei | 1968 | | pagina 10