Okker in eigen home weer machteloos Nederlandse meisjes pas in de finale verslagen Leen de Groot heeft goede kans om Olympia's Tour te winnen Wonderbaarlijke zege van zaterdagteam op Saarland Mieke ten Broek en v. d. Helm op eerste plaatsen in Zutphen Eervolle uitnodiging voor Van Ravens Nobby Stiles speelt woensdag wel Oud-internationals speelden gelijk tegen Engeland: 3-3 Adrie Duyker juichte te vroeg Mazzinghi onttroonde Kim Soo Ki Competitie-uitslagen in volleybaltop Nederland won drielandentoernooi West-Duitsland won drielandenwedstrijd Strijd om Nederlands damkampioenschap PROFS IN PARIJS HOOG GEPLAATST RIESSEN WON VIERKAMP Federation Cup Slachting Beslissende betekenis Larsen won tweekamp tegen Portisch MAANDAG 27 MEI 1968 DEN HAAG De Europese Voetbal Unie heeft Lau van Ravens uitgenodigd voor de „eindronde" van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap voor landenteams. Zoals bekend worden op 5 juni in Italië de halve finales (EngelandZuid-Slavië en Rusland Italië) gespeeld, waarna op 8 juni de wedstrijd om de derde plaats en de fi nale volgen. De Europese Voetbal Unie heeft zes scheidsrechters uitgenodigd voor het fluiten van en het grensrechteren bij deze wedstrijden, maar nog niet beslist, welke aanstellingen deze scheidsrechters krijgen. Bij dit zestal is Lau van Ravens, die op 1 juni in Hannover West-Duits- land—Engeland fluit, de enige Neder lander. MANCHESTER Nobby Stiles zal woensdag in het Londense Wembley- stadion in de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen van de partij zijn. De 26-jarige Stiles is momenteel weer in volle training, ondanks het feit, dat het er vorige week naar uitzag, dat Manches ter United het tegen Benfica zonder hem zou moeten stellen. De blessure aan zijn knie, die hem ook woensdag van een plaats in het Engelse elftal tegen Zweden afhield, is geheel genezen. Het is waarschijnlijk, dat manager Matt Busby Manchester United in dezelfde opstelling zal laten spelen als in Madrid, toen in de halve finales werd gelijk ge speeld (33) tegen Real. De 36-jarige Bill Foulkes heeft zijn contract met de „Mancunians" voor twee jaar verlengd. Foulkes staat reeds achttien seizoenen onder contract bij Manchester. ALKMAAR Het elftal van Neder landse oud-internationals heeft zater dag in Alkmaar voor 9.000 toeschouwers gelijk gespeeld, 3—3, tegen de Britse oud-internationals. In de laatste fase van de strijd moest oranje de winst uit handen geven. Elf minuten voor het einde leidde Nederland nog met 31, maar door doelpunten van Blunstone en Byrne kwam Engeland nog juist op ge lijke hoogte. Tonny van der Linden bracht alle Nederlandse treffers op zijn naam. Abe Lenstra toonde zich weer meester in „uitgekiende" passes, waar uit zeker twee doelpunten voortkwamen. In het laatste kwartier van de tweede helft bleek Engeland over een betere conditie te beschikken en vooral Jim my Hill en de 41-jarige Schot Andrew droegen er veel toe bij, dat de winst ge deeld werd. De opstellingen waren: Nederland: De Munck (Fortuna '54); Kuys (NAQ, Molenaar (KFC), Schaap ('t Gooi) en Wiersma (PSV); Bosse- laar (Sparta) en Kreyermaat (Feyen- oord); Tol (Volendam), Van der Lin den (DOS), Lenstra (Heerenveen) en Schouten (Feyenoord). Na de rust viel Bennaars (Feyen oord) voor Kreyermaat in en verving W. van der Gijp (Emma) Schouten (Feyenoord). Groot-Brittannië: Kersey (Arsenal); Saward (Aston Villa), Chung (Ipswich Town), Brown (Blackpool) en Hill (Ful- ham); Andrews (West Ham United), Byrne (Fulham) en Blunstone (Chel sea); Finney (Preston North End), Loft- house (Bolton Wanderers) en Jezzard (Fulham). Na de rust moest doelman Kersey plaats maken voor Underwood van Li verpool. AMSTERDAM Tom Okker, triom fator in Johannesburg en Rome, be wonderd door de Spanjaarden In Va lencia, is In de Amsterdamse vierkamp slechts op de derde plaats geëindigd: na Marty Riessen en Thomas Koch. Zijn resultaten van drie dagen tennis, één overwinning op Mandarino, die trouwens alles verloor, waren sterk af lopend. Tegen Mandarino een redelijk goede partij, tegen Koch middelmatig met uitschieters naar beide kanten, te gen Riessen op zaterdag nog slechts de uitschieters naar de verkeerde kant. Die strijd was in drieënvijftig minuten afgelopen: 06, 16, 3—6. Tom Okker, die door een nu al bijna zeven maanden durende tournee zo ge hard leek te zijn, mentaal zo'n kei leek te zijn geworden, is nog altijs kwets baar. Okker meent niet voor eigen pu bliek te kunnen spelen. En hij „koes tert" die gedachte als een kostbaar be zit. Op het moment dat de eerste bal len mis gaan dat kan toch iedereen Matje Gerrits uit Oploo ging na de etappe in Geleen als eerste over de finish. GELEEN Adrie Duyker heeft zich een ogenblik winnaar gewaand van de vierde etappe van Olympia's Tour door Nederland. De 21-jarige Beverwijker stak zondag in Geleen tenminste triomfantelijk zijn arm omhoog, toen de grote groep de fi nishlijn voor de eerste keer passeer de. Duyker wist blijkbaar niet, dat er nog een ronde op het parcours moest worden gereden. Het publiek en een gewoon doorgaand peloton maakten hem dat echter snel duide lijk. De Beverwijker reageerde prompt en bleef in de voorste linies om bij de echte eindsprint nog eens te pro beren een eervolle plaats te berei ken. Het einde van zijn illusies kwam echter 200 meter voor de eind streep. In een poging een aantal vallende renners te ontwijken, stuur de Duyker zijn fiets de stoep op. Zijn achterband teas daartegen niet be stand en liep sissend leeg. Ont goocheld kwam de man, die zich nog geen drie minuten daarvoor winnaar had gewaand, als een van de laat- sten van de groep over de eind streep. MILAAN De Italiaanse bokser Sandro Mazzinghi is zondag wereld kampioen in het zwaarweltergewicht geworden door in het San Siro-stadion te Milaan de titelhouder, De Zuid-Ko- reaan Kim Soo Ki, op punten te ver slaan. De 29-jarige Italiaan had de wereld titel reeds eerder. Hij verloor hem echter in 1965 aan zijn landgenoot Nino Ben- venutti, die hem op zijn beurt in 1966 aan Kim Soo Ki moest afstaan. PARIJS Een verrassend goed Ne derlands damesteam heeft het in het toernooi om de Federation Cup tot de finale weten te brengen. Zaterdag ver sloegen onze Nederlandse meisjes in de halve finale, volkomen tegen de verwachtingen, het team van de Ver enigde Staten. Het was de eerste keer in de zes jaar, dat het toernooi wordt gehouden, dat de Amerikaanse dames zich niet voor de finale plaatsen. Vorig jaar eindigden zij zelfs als eersten. Marijke Jansen versloeg Mary Ann Eisel met 7-5 en 6-0, waarna de stand gelijk werd door een nederlaag met 2-6 van Astrid Suurbeek tegen Nancy Richey. De overwinning ging naar Ne derland toen Astrid Suurbeek en Lidy Jansen Venneboer met 2-6, 8-6, 6-0 de baas bleven over Nancy Richey en Mary Ann Eisel. In de eindstrijd tegen Australië heb ben de Nederlandse meisjes het échter niet kunnen redden. Marijke Jansen, de blonde, dubbel- voorhandige Haagse maakte het Ker ry Melville bijzonder moeilijk. Na een gewonnen eerste set verloor Marijke Jansen de tweede reeks met 5-7, maar bleef tot 3-3 in de beslissende set kan sen op winst houden. Kerry Melville nam zoals voortdurend in deze set, op eigen service een voorsprong. Na ver lies in deze belangrijke zevende fame leek Marijke Jansen als verlamd op de baan te staan. Haar concentratie was verdwenen, zij verloor haar eigen ser vice, mede doordat zij de juiste lengte in haar drives was kwijtgeraakt en kwam met 3-5 achter. Na een boeiend gevecht van negentig minuten had Ma rijke Jansen en in feite Nederland ver loren. Het werd 6-3 voor Kerry Melvil le. Heren. Promotie eredivisie D.P.C.S.F.C. 2—3 ValbovolA.M.V.J./R.L.V.C. 2—3 Dames. Promotie eredivisie. OctopusBekkerveld 23 Dynamo—S.F.C. 03 Hoe verrassend goed de Nederlandse meisjes ook mochten spelen, niemand hield serieus rekening met de moge lijkheid, dat de kleine Astrid Suurbeek ook maar een minimaal kansje zou hebben tegen Margaret Court- Smith. Het was ook niet zo. De rijzige Austra lische stak letterlijk en figuurlijk bo ven de kleine Egmondse uit. De eerste set was na veertien minuten afgelo pen 6-1. In de tweede set ging Marga- oret Court ongehinderd verder tot 4-1. Toen verslapte zij even, maar meer dan twee games stond zij de Neder landse speelster toch niet toe: 6-3. De wedstrijd had precies 33 minuten ge duurd. Het dubbelspel, dat niet belang rijk meer was, eindigde in een over winning van drie sets voor de' Austra lische speelsters: 6-3, 6-8. HEERENVEEN Nederland heeft zondag te Heerenveen het drielanden toernooi korfbal gewonnen. De Neder landers versloegen zowel België (10-2) als Engeland (7-1). De 300 toeschouwers hebben in alle wedstrijden korfbal van hoog gehalte gezien. Zelfs Engeland, deze keer met een gelegenheidsteam naar Nederland gekomen, viel niet uit de toon. Tegen België was Wil Reuter de gro te man. Goed gesteund door zijn vak genoten wist hij steeds de weg naar de korf te vinden. Hij scoorde drie keer. Bij rust stond oranje reeds met 5-1 voor. Ook in de tweede helft kwam België, dat enkele weken geleden verrassend van Nederland won, er niet aan te pas. De eindstand werd 10-2. Tom van Rhee (2x), Theo van Zee (2x), Hans Pauw, Jans Bals en de uitstekend debuteren de Ineke van Harlingen maakten naast Reuter de Nederlandse doelpunten. De zege van Nederland op Engeland kwam in de eerste helft tot stand: 6-1. Na de hervatting vocht Engeland om de nederlaag redelijke grenzen te hou den. Dat lukte uitstekend en alleen Wil Reuter kon scoren. Ook de eerste twee doelpunten kwamen op naam van Reu ter, die hiermee met zes doelpunten on betwist topscorer werd. België - Engeland eindigde in een overwinning met 5-2 voor de Belgen. De eindstand: 1. Nederland 4 pnt.; 2. België 2; 3. Engeland 0. GELEEN De kaarten in Olympia's Tour zijn geschud. Tegen de verwachting in echter kwam de afscheiding niet tot stand in de als „bergrit" aangekondigde etappe door de Zuidlimburgse heuvels, maar in de 190 kilometer tussen Waalwijk en Heerlen, die voor een groot aantal renners een te zware opgave bleek te zijn. De grote winnaar van toen was de 22-jarige Utrechter Leen de Groot, die daar na zondag weinig moeite had om het op het Groene Boord in Heerlen veroverde leiderstricot in zijn bezit te houden. Nog is De Groot echter lang niet zeker van dit felbegeerde kledingstuk, want zijn voorsprong blijft een kwestie van setconden: twaalf op de als de revelatie van deze tour in aanmerking komende Peter Legierse, drieëntwintig op de spurtwinnaar van de „bergrit", Matje Gerrits, 38 op Jan van Katwijk, 39 op Nanne Bakker en Cees Rentmees ter en 41 op Frits Hogerheide. Zij zijn de voornaamste belagers van De Groot, die overigens een goed tourwin naar zou zijn. Belangrijke concurrenten echter kon de Utrechter al afschudden. In de etappe naar Heerlen namelijk waarin het veld tenslotte totaal uit elkaar werd gerukt, moesten Harry Jansen, Leen Poortvliet, en Jan Krekels een k o van bijna drie minuten incasseren, raakte Ger Harings, die voor eigen volk wel beter had willen laten zien, door een lekke band nog een halve minuut meer achter en verloor Fedor den Hertog de tour definitief door zes minuten na De Groot totaal uitgeput over de eindstreep te gaan. Het had er overigens in deze rit aanvankelijk niet naar uit gezien dat zulk een slachting teweeg zou worden gebracht. Er waren wel van begin af schermutselingen, die na 50 kilometer resulteerden in de basis voor de defini tieve kopgroep, maar in de hoofdmacht kon vrijwel een ieder nog blijven aan haken. De aanstichter van de grote ont snapping was Frits Hoogerheide, die op de smalle wegen tegen de Belgische grens aan keer op keer aan de bel trok en in de buurt van Oostelbeers het gat sloeg. Samen met Henk van Vught, Cees Rentmeester, Theo van der Leeuw Pier Hoekstra, Leen de Groot en Kees Koeken, die later door een lekke band moest lossen, ging hij op pad. Hun winst groeide tot dertig seconden waarna zij gezelschap kregen van Mathijs Koning, Piet van der Kruys en Daan Holst, terwijl nog weer twintig kilometer verder de groepssterkte op vijftien man kwam door de intocht van Peter Legierse, Nanne Bakker, Jan van Katwijk, Matje Gerrits, Cor Baars en Henk Verbeek. De nieuw ontstane strijdmacht vorm de een factor van beslissende betekenis in het koersverloop. Er was genoeg klas se in de voorhoede om geen nieuwe vluchters meer hoop op succes te ge ven. Zij dienden zich nog wel aan. On der meer ging Harry Jansen in. het ge zelschap van Peter van der Voort, de Deen Hansen en de militair Vermeulen nog een tijdje op jacht, maar verder dan tot op 1 minuut 20 seconden het peloton lag inmiddels bijna twee minu ten achter konden zij niet komen. Zelfs niet toen groten als Krekels, Zoetemelk, Poortvliet, Harings en Prin sen zich bij hen voegden. De winst van de koplopers, bij wie Frits Hoogerheide en Leen de Groot in de slotfase voortdurend probeerden al leen weg te komen, groeide tot bijna drie minuten op de Groene Boord in Heerlen, waar Leen de Groot voluit spurtend met bijna een halve lengte Matje Gerrits, Jan van Katwijk, Cees Rentmeester en Frits Hoogerheide van het erepodium hield. Dezelfde Leen de Groot, die door Joop Middelink al in het begin van de winter werd geselec teerd voor de Ronde van de Toekomst en de Spelen van Mexico en die tot nog toe alleen in de ronde van de Haarlem mermeer had kunnen bewijzen, dat hij die eer waardig is. Was er echter in de Haarlemmermeer nog twijfel en meende velen dat Rink Cornelisse had gezegevierd, op de brede Heerlense boulevard nam de blonde Utrechter geen enkel ricico. Bescheiden als altijd onder ging hij de huldiging en kreeg een gloednieuwe oranjetrui om zijn schou ders. Toen was de brandende vraag of hij dit opzichtige kledingstuk op de heuvels van Z.-Limburg zou kunnen behouden. De Groot staat bekend als een weinig imposant klimmer en gezien de verha len over de te verwachten moeilijkhe den heerste er twijfel rond zijn leider schap. Ploegleider Ge Peeters gaf voor die „Bergrit" Cor Baars en Jan Bols de opdracht tot elke prijs Leen de Groot tot steun te zijn. Welnu, De Groot heeft de hulp van zijn ploegmakkers .nauwelijks nodig gehad. De etappe door Zuid Limburg bleek namalijk on danks de traag neervallende regen, waardoor op sommige plaatsen de smalle weggetjes spiegelglad werden, niet erg moeilijk te zijn. Evenals een tiental jaren geleden, toen baansprinter Joop Captein een derge lijke rit in Olympia's tour won uit een veld van zeventig man, stormde ook nu weer een groot peloton op de eind streep in Geleen af. Eindelijk had Matje Gerrits, die al enkele dagen voorin reed. maar niet tot de cérémo nie protocolaire kon doordringen, geluk. Nadat Wim Prinsen, die tijdens de rit zeer actief was geweest en daarvoor de prijs voor de strijdlustigste kreeg op nog geen tweehonderd meter voor de streep door 'n val was uitgeschakeld kon Gerrits, wiens plaatsgenoten in Op loo vanavond de Tour binnen hun ge meente gaan ontvangen, zijn spurtkwa liteiten in een zege omzetten. De uitslag van de derde etappe luid de: 1. De Groot (Utrecht) 184 km in 4.20.15 (met bon 4.20.00); 2. Gerrits (Oploo) T.X. (met bon 4.20.05); 3. Van Katwijk (Oploo) z.t. (met bon 4.20.10); 4. Rentmeester (Ovezande) z.t.; 5. Hoo gerheide (Ossendrecht) z.t.; 6. Bakker (Wieringerwerf) z.t.; 7. Legierse (Den Bommel) z.t.; 8. Holst (A'dam) 4.20.46; 9. Hoekstra (Dokkum) z.t.; 10. De Ko ning (Scherpenzeel) z.t. 11. Verbeek (Poeldijk) z.t.; 12. Baars (Haarlem) z.t.; 13. Van Vught (Boxtel) z.t.; 14. v. d. Leeuw (Echt) z.t.; 15. v. d. Kruys (Helmond) z.t.; 16. Pennings (Nieuw- Vennep) 4.22.59; 17. Nieuwkamp (Bor ne) z.t.; 18. Serpenti (Wijk aan Zee) z.t.; 19. Snijder (Haarlem) z.t.; 20. Le- ferink (Haaksbergen) 4.23.12. Pastucha (Polen), Van Zandvoort (Weert), Buckx BEEK West-Duitsland heeft zon dag in het Limburgse Beek de jaarlijkse drielandenwedstrijd dertig km hardlopen gewonnen. Nederland werd tweede en Zwitserland eindigde op de derde plaats. De individuele overwinning ging naar de Westduitser Hubert Riesner, die voor de 30 km 1 uur 36 min. 50,2 seconden nodig had. Manfred Steffny werd twee de, Aad Steylen derde. Tot ongeveer een km voor de eindstreep liepen de West duitsers en Aad Steylen, die de West- duitse top drie weken terug op de mara thon versloeg, dicht bijeen. Hubert Ries ner en Manfred Steffny zetten toen een aanval in. Alleen Aad Steylen en Karl- Heinz Sievers konden meekomen, maar de Duitser moest snel lossen. Ongeveer 500 meter voor de finish raakte ook Steylen achter. (Borne), Peetoom (Vijfhuizen) en De Smet (Hoofdplaat) vielen uit. Uitslag 4e etappe: 1. Garrits (Oploo) de 131 km in 2.45.49 (met tijdsvergoe- ding 2.45.34); 2. Groen (Steenwijk) z.t. (met tijdsvergoeding 2.45.39); 3. Jan sen (Westzaan) z.t. (met tijdsvergoe ding 2.45.44); 4. Rentmeester (Ovezan- den) z.t.; 5. Gazda (Polen) z.t.; 6. Aadal (Denemarken) z.t.; 7. Krekels (Bom) z.t.; 8. Koeken (Achtmaal) z.t.; 9. J. v. Katwijk (Oploo) z.t.; 10. Jan Broers (A'dam) z.t.; 11. Comelissen (A'dam) z.t.; 12. Hansen (Denemar ken) z.t.; 13. Bakker (Wieringerwerf) z.t.; 14. Ovesen (Denemarken) z.t.; 15. Zantingh (Aalsmeer) z.t.; 16. De Groot (Utrecht) z.t.; 17. v. d. Kruys (Hel mond) z.t. 18. Van de Voort (A'dam) z.t.; 19. Schoofs (Bladel) z.t. 20. Holst (A'dam) z.t. Uitvallers in de 4e etappe waren: Van Leeuwen (Haarlem), For- nalczyk (Polen), Rasek (Polen) en Bab- ka (Ts-Sl). Het algemeen klassement: 1. De Groot (Caballero) 10.29.08; 2. Legierse (Batavus) 10.29.20; 3. Gerrits (Smiths- Acifit) 10.20.31; 4. Van Katwijk (Am- stel Bier) 10.29.46; 5. Bakker (Kroon) 10.29.47; 6. Rentmeester (Smiths-Acifit) 10.29.47; 7. Hoogerheide (Sport '68) 10.29.51; 8. Holst (Peugeot-Michelin) 10.30.13; 9. v. d. Leeuw (Ovis) 10.30.17; 10. Van Vught (Caballero) 10.30.18; 11. v. d. Kruys (Kroon) 10.30.25; 12. De Koning (Amstel Bier) 10.30.27; 13. Jan sen (Vredestein) 10.32.02; 14. Poort vliet (Smiths-Acifit) 10.32.04; 15. Zoe temelk (Amstel Bier) 10.32.12; 16. Kre kels (Ovis) 10.32.22; 17. Snijder (Cabal lero) 10.32.24; 18. Leferink (militair) 10.32.31; 19. Deelen (Batavus) 10.32.36; 20. Harings (Caballero) 10.32.39. Het puntenklassement luidt: 1. Gerrits (Smiths-Acifit) 48 pnt; 2. Rentmeester (Smiths-Acifit) 44; 3. Krekels (Ovis) 43; 4. De Groot (Caballero) 43; 5. Van Kat wijk (Amstel Bier) 41. Het dagploegenklassement: 1. Vrede stein 8.17.27; 2. Smiths-Acifit z.t.; 3. Olympia z.t.; 4. Caballero z.t.; 5. E O Kroon z.t.; 7. Denemarken z.t.; 12. Po len 8.28.39; 16. Tsjecho-Slowakije 8.55.35. Het algemeen ploegenklassement: 1. Batavus 31.22.02; 2. Cabellero 31.22.12; 3. Smiths-Acifit 31.23.21; 4. Amstel Bier 31.24.34; 5. E O Kroon 31.25.47; 11. De nemarken 31.36.07; 15. Polen 32.18.03; 16. Tsjecho-Slowakije 33.26.32. overkomen verkrampt hij. Het lijkt of hij met graagte wacht op het mo ment dat het misgaat, vervolgens zich zelf overtuigt dèt het mis is om tenslot te met een lange reeks missers volle dig de mist in te gaan. Tegen Marty Riessen heeft Okker niet lang behoeven te wachten om zich zelf ervan te overtuigen dat hij niet in Nederland kan spelen. Ongeveer 1500 toeschouwers zagen Riessen de eerste game op eigen opslag rustig incasseren en vervolgens ook de tweede grijpen na 40 gelijk zonder een moment briljant te zijn. Vijf bijna kinderlijke fouten van Okker hielpen hem aan de punten. Het publiek dacht aan een vergissing en wachtte op beter. Okker speelde als een verdoemde en wachtte alleen nog maar op slechter. Dat kwam. Zijn eer ste service zocht herhaaldelijk het net, de volleys ook of vlogen uit, zijn back hand miste scherpte, zijn plaatsen werd onnauwkeuriger. Zijn voeten leken geen steun op het gravel te vinden. Vrijdag had Koch onder deze omstandigheden even compassie gehad. Vriend en dub- belpartner Marty Riessen niet. Bikkel hard, als een genadeloze beul, dreunde de Amerikaan door. Zes-nul in krap 16 minuten. Het werden 11 games achter elkaar, want pas na 50 in de tweede set haalde Okker zijn eerste spel. Ries sen corrigeerde onmiddellijk zichzelf. Van 51 werd het 61. De tweede set nam 17 minuten en 14 sec. Er moest van kant worden gewisseld. Even een pauze voor Okker. Het hielp. Hij kon het weer. Snelle winst op eigen servi ce, doorbraak op die van Riessen: 20 vóór met goed spel. Het publiek veer de op. Tom kon het nog. Okker voelde het, wist weer iets te moeten presteren en bleek op slag verlamd. Riessen kwam op 22. De Haarlemmer begon weer met zijn hoofd te schudden, vermande zich nog een keer op eigen service en kwam met 32 voor. Toen was het afgelopen. Riessen geschoold in een opleiding waar verslapping verlies betekent nam 4 games achter elkaar op „love". Okker kreeg geen slag meer: 63. Na 53 minuten had Okker de beker tot op de bodem geleegd. Na een rust van 25 minuten begon het tweetal weer. Nu samen tegen Koch en Mandarino, van wie de eerste het Braziliaanse prestige-duel in een uren lange, slome vijfsetter had gewonnen. Okker was als een ander mens terug gekomen. Hij behoefde niet te „leu nen" op de zelfverzekerdheid vane zijn Amerikaanse partner. Hij verzilverde de smashkansen, hij doorzag de listen van clown Mandarino, hij was de enige van het viertal die al zijn service games won. Riessen en Okker versloe gen in drie kwartier met 63 en 62 het Braziliaanse DavisCupdubbel. Merk waardige speler, die Okker. Merkwaar dig genoeg, dat niemand hem dat zetje lijkt te kunnen geven dat hem door die eigen-publiek-vrees heendrukt. Geen toeschouwers immers neemt 't de man die Johannesburg en Rome won kwa lijk dat hij in Nederland een foute bal slaat. UTRECHT Zaterdag is het toer nooi om het Nederlands damkampioen schap in Utrecht voortgezet met de par tijen voor de vierde ronde. De uitsla gen waren: Okrogelnik - Bom 20; Bergsma - Roozenburg 11; Schotanus - Blom 20; De Boer - Ivens 02; Bronstring - Van Dijk 11; Van der Sluis - Varke- visser 11. Zondag werden in Utrecht de partijen uit de vijfde ronde gespeeld. De resul taten waren: Blom - Okrogelnik 02; Roozenburg - Schotanus 11; Bom - Bergsma 02; Varkevisser - De Boer 11; Ivens - Bronstering 02; Van Dijk - v.d! Sluis 1—1. De stand na-vijf ronden: 1/2/3 Brontring, Van Dijk, Okrogelnik* elk 7 pnt.; 4/5 Bergsma, Roozenburg 6 pnt.; 6/7 Schotanus, Varkevisser 5 pnt.; 8/9 De Boer, Van de Sluis 4 pnt.; 10/11/12 Blom, Bom, Ivens 3 pnt. De zesde ronde wordt vandaag in Apeldoorn gespeeld. POREC De Deense grootmeester Bent Larssen heeft zich geplaatst voor de halve finales van het kandidatentoer nooi, waarvan de winnaar uitkomt tegen de Rus Tigran Petrosjan met de wereld schaaktitel als inzet. Larsen won da tweekamp tegen de Hongaar Lajos Por tisch met 5%4% door winst in de tien de en laatste partij, die in het Zuidslavi- sche Porec werd gespeeld. De Rus Boris Spassky is tegenstander van Larssen in de halve eindstrijden. PARIJS De plaatsingscommissi# van de internationale tenniskampioen schappen van Frankrijk op harde ba nen, die vandaag in Parijs beginnen, heeft de professionals op de ereplaat sen gezet. Bij de dames begint de plaatsings lijst met vier beroepsspeelsters voor Helga Schulze (W. Did) komt, die van de amateurspeelsters het hoogst wordt gewaardeerd. Bij de heren zijn de eer ste zeven plaatsen voor profs eer Bob Hewitt, die in Rome de eindstrijd van de niet in Parijs spelende Tom Okker verloor, als achtste komt. De lijst van de plaatsingen ziet er als volgt uit: Dames: 1. Billie Jean King Moffitt; 2. Ann Jones Haydon; 3. Fran^oise Durr; 4. Rose Mary Casals; 5. Helga Schulze (W. Did); 6. Nancy Richey (VS); 7. Kerry Melville (Austr); 8. Vlasta Vo- pickova (Tsj. SI.); 9. Maria Esther Bueno (Braz); 10. Pat Walkden (Zd. Afr.); 11. Lea Pericoli (It.); 12. Annette du Plooyvan Zijl (Zd. Afr.); 13. Galina Naksjeva (SU); 14. Elena Subirats (Mer.); 15. Gail Sherriff (Austr.); 16. Edda Bu- ding (W. Did.). Heren: 1. Rod Laver; 2. Ken Rosewall; 3. Andres Gimeno; 4. Roy Emerson; 5. Pancho Gonzaless; 6. Fred Stolle; 7. Lew Hoad; 8. Bob Hewitt (Zd. Afr); 9. Ion Tiriac (Roem); 10. Wilhelm Bungert (W. Did); 11. Niccla Pietran- geli (It); 12. Istvan Gulyas (lïong); 13. Cliff Richey (VS); 14. Ray Ruffels (Austr.); 15. Jan Kodes (Tsj. SI.) 16. Alexander Metreveli (Su). KATWIJK „Wonderbaarlijk". Zo mag de overwinning met 3-1, die het Nederlandse zaterdagvoetbalelftal za terdag te Katwijk op Saarland behaal de, genoemd worden. De Nederlanders, die bij de rust met 1-0 leidden, leken namelijk in de tweede helft regelrecht op een nederlaag af te gaan. Na de gelijkmaker stonden zij een tijd lang met de rug tegen de muur. Een plot selinge opleving, die het gehele laatste kwartier voortduurde, bracht oranje toch nog de winst. Nederland begon hoopvol. Jan den Rooyen en Henk Kiel maakten zich meester van het middenveld en bedien den de voorhoede met bruikbare bal len. Pluimgraaff, Slagboom en Diepe- veen draalden echter te lang om in kansrijpe positie te komen, terwijl Gritter na rust vervangen door Fa ro zich kennelijk niet goed thuisvoel- de op de rechtsbuitenplaats. Toen Den Rooyen in de tiende minuut op vijfen- ZUTPHEN Het ter gelegenheid van de opening van de Hanzehal gehouden internationale' tafeltennistoornooi is ondanks enkele tegenslagen die de or ganisatoren op het laatste moment in casseren moesten een groot succes geworden. Aan het eind van dit evene ment kon de burgemeester van Zutphen de heer J. J. Roeters van Lennep, de hoogste prijzen uitreiken aan Mieke ten Broek uit Hilversum en nationaal kampioen Bert van der Helm uit Lei den. De vereniging ZTTC heeft met de or ganisatie van dit toernooi bijzonddr veel eer ingelegd en 't mag als vrijwel vaststaand worden aangenomen dut dit tot een jaarlijks wederkerend evene ment op de nationale tafeltennisagenda zal gaan worden. De tegenslagen bestonden hieruit dat op het laatste moment een interland jeugdwedstrijd tegen West-Duitsland werd gepland, aardoor Mary van Rui ten en Veronique van der Laan het moesten laten afweten. Tot overmaat van ramp kregen de organisatoren zon dagmorgen een telegram van Norbert van der Walle, dat hij op doktersadvies wegens een spierontsteking niet mocht spelen. In het herenenkelspel legde nationaal kampioen Bert van der Helm beslag op de eerste prijs. Dit gebeurde na een zeer boeiende finale tegen Bert Schoofs. Dank zij minder aanvalsfouten won v. d. Helm met 9—21, 21—15, 21—13 en 21 —11. Het damesenkelspel heeft een vlotte zege opgeleverd voor de zeer fel spelen de Mieke ten Broek uit Hilversum. De ze speelster was erop gebrand te laten zien dat zij na een inzinking weer tot de nationale top gerekend kan worden en zij demonstreerde dit door in de fi nale met 21—14, 10—21, 21—17 en 21—17 van Ellen Kort uit Leiden te winnen. In het herendubbelspel ging de eerste prijs naar Bert van der Helm en de Hagenaar Peter Joëls, die in de eind strijd wonnen van de zeer goed spelen de Deventer combinatie Jaap van Hum- mel/Wim Overweg (2116, 2119). Het damesdubbelspel ging naar Ellen Kort en Mieke ten Broek, die in de eindstrijd met 2115 en 2118 zege vierden over Els Reinders uit Zutphen en Son ja Bloemheuvel uit Apeldoorn (21—15, 21—18). Het gemengd-dubbelspel was tenslotte voor de Deventenaar Jaap van Hummel en Mieke ten Broek, die in de eindstrijd met 218 en 2114 wonnen van Peter Joëls en Mary Cansey uit Den Haag. De volledige lijst van prijswinnaars- lessen) luidt: Heren-enkelspel: Ereklasse: 1. B. van d. Helm (Scylla); 2. B. Schoofs (Ned- lloyd). Hoofdklasse: 1. P. Joëls (Steeds Hooger/TSB)2. W. v. Dijk (Wobats). Overgangsklasse: 1. J. v. d. Brink (Kol- ping); 2. K. Rempe (Warendorf). Ie klasse: 1. B. Steenhuizen (Odion); 2. B. Brouse (REA). 2e klasse: 1. J. v. d. Brink (Kolping); 2. H. Hovens (Blue Star). 3e klasse: 1. T. Croes (Nedlloyd); 2. H. Schuiten (Nedlloyd). 4e klasse: 1. K. Poortenaar (HOC); 2. J. Brouwer (Smash). Dames-enkelspel: Hoofdklasse: 1. M. ten Broek (HOC); 2. E. Kort (Scylla) le klasse: 1. E. Kloek (De Brug); 2. S. Bloemheuvel (De Brug). 2e klasse: 1. A. Peper (REA); 2. G. Biemolt (De Brug). 3e klasse: 1. S. Felstein (USSA); 2. A. Peper (REA). 4e klasse: 1. S. Fel stein (USSA); 2. R. Borkent (Terwol- de). Heren-dubbelspel: Ere/Hoofdklasse: 1. B. v. d. Helm - P. Joëls (Scylla/Steeds Hooger-TSB); 2. J. v. HummelP. Overweg (Swift). Overgangsklasse/Ie klasse: L. Prork - G. v. Dijk (UTTC); 2. B. Kroon - R. v. d. Steeg (Tios - Golto). 2e/3e klasse: 1. G. en M. Kroe- se (Coca Cola); 2. C. Vos - G. v. d. Beek (Ons Genoegen). 4e klasse: 1. L. Bruin - K. Poortenaar (Quic k'42-HOC); 2. 'F. J. Timmer - G. Koppel (Ons Ge noegen). Dames-dubbelspel: A-klasse: 1. Kort - M. ten Broek (Scylla-HOC); 2. E. Reinders - S. Bloemheuvel (ZTTC- De Brug). B-klasse: 1. A. Peper - L. v. Dijk (REA-HOC); 2. M. Kuiper - D. ter Heide (Nedlloyd). Gemengd-dubbelspel: Ere/Hoofdklas se: 1. J. v. Hummel - N. ten Broek (Swift-HOC); 2. P. Joëls - A. Gabsey (Steeds Hooger/TSB). le/2e klasse: 1. L. Crouse - A. Peper (Nedlloyd); 2. J. Lubberding-H. van Dijk (ATTC-HOC). 3e/4e klasse: 1. T. KroesM. Kuiper (Nedlloyd); 2. D. ter Heide - H. Schui ten (Nedlloyd). Junioren: le klasse: 1. G. Aalbers (Kolping); 2. W. Hertender (Kolping). 2e klasse: 1. G. Welling (Kolping); 2. G. v. Zoest (ZTTC). Aspiranten: 1. F. Klomp (Flits); 2. B. Domburg (Flits). Dubbelspel: 1. H. Visser- W. Herten der (Kolping); 2. J. PreuterB. Men- sink (Wijhe). twintig meter afstand van het doel de bal vrij voor de voeten had, besloot hij het zelf maar eens te proberen. Het harde en akelig zuivere schot dat volgde, bleek te machtig voor doel man Langhammen De bal, die enkele meters voor de doellijn op de grond kwam, sloeg onder hem door tegen het net. Enkele minuten later miste Kiel een unieke gelegenheid om de score te verhogen. Met alleen Lang- hammer voor zich schoot hij hoog over. Nadat het Nederlandse offensief ge luwd was werd Saarland, dat tot dan toe slechts met uitvallen had gepro beerd tot succes te komen, gevaarlij ker. Snel uitgevoerde combinaties tus sen Scheydt en Hans Günther Müller bezorgden de Nederlandse verdediging handen vol werk, maar vooralsnog kon den Kralt, Schinkel, De Lange, Kok, Gouman en in laatste instantie Vlaan deren een tegenpunt van de Duitsers verhinderen. Na de hervatting bleven de Duitsers komen. De kalende linkshalf Cullmann groeide naar grote hoogte. Ook al, om dat Kiel en Den Rooyen, beiden spelers met sterk offensieve aspiraties, vaak tegenlijk in de voorste linie van de oranjeformatie waren te vinden. Cull mann kon daardoor vaak ongehinderd oprukken tot ver op de Nederlandse helft. Dat de Duitsers niet spoedig de stand in evenwicht brachten lag aan de afwerking. Zo gunde Müller zich teveel tijd toen hij was doorgebroken. De at tente Vlaanderen wachtte niet op een schot en griste de bal van zijn schoen. In de 64e minuut was het dan toch raak. De voor de geblesseerde Imig inge vallen Finkler kreeg op de rand van het strafschopgebied de bal, die door de Nederlandse defensie niet voldoende was weggewerkt, in zijn bezit en schoof hem onder de tevergeefs duikende Vlaanderen door in het doel. De Duitsers wilden niet van ophou den weten. De 4.000 toeschouwers vrees den elk ogenblik een tweede treffer voor Saarland te zien. Die kwam ech ter niet. En ineens nadat trainer Sterk van de kant af Den Rooy opdracht had gegeven „Spielmacher" Cullmann uit te schakelen, veranderde het spel- beeld volkomen. De Nederlanders na men het initiatief volledig over en aan val op aanval rolde op het Duitse doel af. Leo Pluimgraaff, tevoren bepaald zwak spelend, kreeg de geest en in vier minuten tijd (79e en 83e minuut) bracht hij Nederland op 3-1. Gezien de krachtsverhouding geflatteerd. De opstellingen waren: Nederland: Vlaanderen (Zuidvo gels); Gouman (Heerjansdam), Kok (IJsselmeervogels), Schinkel (Go Ahead K.) en Kralt (Rijnsburgse Boys); Den Rooyen (SSC) en Kiel (Go Ahead K.) Gritter (ACV) (na rust Faro, SSC), Pluimgraaff (Quick Boys), Diepeveen (DOVO) en Slagboom (De Zwerver). Saarland: Langhammer; Knorst. Remark, Röhe en Hermann; Rüpp (na rust Schneider) en Cullman; Gratz, Scheydt, Imig (40 min. Finkler) en Hans Günther Müller.

De Vallei | 1968 | | pagina 11