Veenendaals dagblad Overeenstemming bereikt na 28 uur onderhandelen Zware strijd aan Bulten het loonfront Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Rovers kwamen Friesland niet uit officieren wil rampenbrioade Tien pet. in twee termijnen, en minimumloon 36 pet. omhoog gin Kosy Tsjechoslow akije 4 dagen te vroeg Gaullist winnaar raadsverkiezing Viëtcongaanval op Saigon afgeslagen Roemeense leider naar Belgrado Sleep raakte los: botsing eist 2 levens Jongen (13) doodde kinderen „precies als op de t.v." Transplantaties in Zuid- en Noord-Amerika Kabinet sprak over compromis met de regeringspartijen OP Kleurige pluimage ZES EISEN SPOEDIG EENS OVERVAL JUWELIER Lang weekeinde Vereniging van eindigde met ONTKENNEN PROP filevorming Zoon voor Deense kroonprinses Veranderlijk Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 27 MEI 1968 - 42e JAARGANG no. I23 Onder de studenten begint zich een beweging af te tekenen die niet meer van geweld wil weten. Zaterdagochtend in Parijs, te midden van een ongelooflijke chaos vormden studenten een cordon om nieuwe demonstraties te voorkomen ter wijl soldaten en politie druk bezig wa ren de straten weer toonbaar en berijd baar te maken. FRANSE LONEN FORS OMHOOG PARIJS l)e Franse regering en de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers hebben overeenstemming bereikt over nieuwe arbeidsvoorwaarden, y waardoor een eind van de massale staking in zicht is. Premier Georges Pom pidou maakte het akkoord bekend na 28 uur onderhandelen op het ministerie van Sociale Zaken. De overeenkomst voorziet in een loonsverhoging van 10 procent, die dit jaar in twee gedeelten zal worden ingevoerd en een jaarlijkse herziening van de lonen. Voorts wordt het minimumloon van 13. op 3 frank per utrr gebracht (stijging 36 procent) en zal de werktijd verkort worden. Vakbondsleider Roger Louet verklaarde reeds vanmorgen om 5 uur namens alle vakbonden die aan het overleg deelnamen dal overeenstemming was be reikt over een reeks voorstellen waarover men het eens moest zijn alvorens de huidige staking zou kunnen worden opgeheven. „Het vertegenwoordigt een arbeid die in de zeer nabije toekomst grote vruchten zal afwerpen", zo zei hij. PRAAG De Russische premier Alexei Kosygin is zaterdag onverwacht uit Tsjechoslowaki.je naar de Sow,jet- Unie teruggekeerd. Hij zou aanvanke lijk pas woensdag naar Moskou terug vliegen. Een reden voor het onverwach te vertrek is niet opgegeven. Kosygin heeft vijf dagen in het Tsje chische rustoord Karlovy Vary doorge bracht. Hij heeft daar besprekingen ge voerd met president Svoboda, Alexan der Dubcek, de voorzitter van de Tsje- cho-Slowaakse communistische partij en premier Cernik. De Russische premier kwam op 17 mei in Praag aan. Zijn komst was niet te voren aangekondigd en viel samen met een hoogtepunt van kritiek in de Russische pers over „anti-socialistische tendensen" in Tsjecho-Slowakije. Partijvorming Het Tsjecho-Slowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gewaar schuwd, dat nieuwe politieke partijen als onwettig zouden worden beschouwd. Aanvragen tot vorming van nieuwe partijen zullen geen succes hebben. De bestaande wetten dekken niet de oprich ting van nieuwe partijen noch de be voegdheden van het ministerie op dit gebied, zo is in een officiële verklaring meegedeeld. --v angs de oude zandweg strekt zich het bouwland der boeren van de buurschap uit en dit is aan drie zij den door hoog en laag hcut, hei en struikgewas omgeven. Geen wonder, dat op zo'n omsloten open veld met rogge, aardappels en gerst tegen de avond heel wat wild verschijnt. Ha zen wisselen graag naar de rijke la- vei, het ree komt uit de dekking en wanneer we over weg of fietspad pas seren, kunnen we altoos op fazan ten rekenen. Ze lopen met laag-ge- bcgen staart door de scheivoor, pik ken tussen het jade-groen van da gerstplantjes en wanneer een zonne straal hun schone dos treft, glanst die in vele kleuren van de regenboog indien het althans een haan is, die daar deftig en beheerst rondstapt. Zo'n kleurige oosterling past eigenlijk niet bij het nuchtere Hollandse Jand- schap, maar eerder in de directe jungle, de wouden, bamboebossen, laag- en bergland van het verre Azië waar behalve onze jachtfazant tal van soorten, de een met nog mooier plui mage dan de ander, voorkomen. Reeds ten tijde van Pericles kwam de fazant uit z.w. Kaukasië naar Griekenland en vervolgens naar Rome, Midden- Europa en Engeland. Tal van kruisin gen en nieuwe invoer uit China en omliggende landen brachten fraaie vogels naar diergaarden en aviariums Geen wonder, dat zij veel aandacht trokken en gaarne door kunstenaars werden geconterfeit, zoals in John Gould's „Birds of Asia" (I), ook ver taald in 't Nederlands. Op deze wijze werden namen als Colchicus, terqua- tus, tenebrosus, lady Amherst, versi color en mongolicus voor menigeen gesneden koek, maar als ik langs de akkers kom, kan ik best volstaan met no. 1, want dit is onze „gewone" fa zant en die is mij mooi genoeg. -5-1968. A. B. WIGMAN Tot de belangrijkste voorstellen be hoort ook de opheffing van de discri minatie in leeftijd en sekse bij het vast stellen van salarissen. Vakbondsleider Louet zei dat de werkgevers zal worden gevraagd in al le bij de staking betrokken industrieën commissies te vormen om voor de af zonderlijke bedrijfstakken overeenkom sten op te stellen. De regering zal worden verzocht 'n commissie in het leven te roepen die de verordening betreffende collectieve onderhandelingen moet herzien, daar er bedrijfstakken en gebieden zijn die niet onder deze bepalingen vallen. Terwijl op het ministerie van sociale zaken premier Pompidou het grote over leg leidde, hadden op andere ministe ries besprekingen plaats met kleinere bonden. Het overleg op het ministerie van transport werd door de bond van werknemers bij het Parijse gemeente- vervoer afgebroken. „De tijd van nut teloos onderhandelen is voorbij", aldus een vakbondsleider die zei dat de sta king bij het Parijse vervoerspersoneel wordt voortgezet. Het overleg met de bonden van gas- en elektriciteitsarbeiders en de spoor wegen wordt vandaag voortgezet. Hoewel premier Pompidou zich be reid had verklaard over alle onderwer pen te praten en daarom geen agenda had opgesteld, bleek al spoedig dat de ze besprekingen beperkt zouden blijven tot de zes eisen, waarover de vakbon den het onderling eens waren: 1) verhoging van het basisloon van 400 tot 600 francs 2) een algehele loonsverhoging van 12 procent 3) verkorting van de werkweek van 48 tot 40 uur, met behoud van loon 4) afschaffing van het decreet over de sociale regelingen, dat het vorig jaar werd uitgevaardigd 5) grotere vakbondsrechten in de onder nemingen 6) het terugbrengen van de pensioen gerechtigde leeftijd van 65 tot 60 jaar. Over de materiele punten kon men het vrij spoedig eens worden. Over het terugbrengen van de duur van de werk week en van de pensioengerechtigde leeftijd bestond er slechts een verschil van inzicht over de termijn waarbinnen dit moest geschieden. De vakbonden wilden het zo spoedig mogelijk (over drie jaar) en de werkgevers vroegen iets meer tijd (vijf jaar). Daarom waren veruit de moeilijkste punten de rechten van de vakbonden in de bedrijven en de sociale verordenin gen. Op het eerste punt meenden de werkgevers niet al te ver te kunnen gaan, wilden zij nog een stevige vinger in hun eigen pap houden. Het tweede punt was een zeer delicate politieke kwestie. DIJON Bij verkiezingen voor een zetel in de gemeenteraad van Dijon heeft de secretaris-generaal van de gaullistische partij, Robert Poujade, gewonnen van de kandidaat van de linkse federatie. Poujade kreeg 24.504 stemmen en zijn tegenstander 20.471. De uitslag wordt door waarnemers bemoedigend voor de gaullisten ge noemd met het oog op het komend re ferendum. PARIJS De Franse communisti sche partij heeft de Fransen zaterdag officieel opgeroepen bij het komende referendum over de hervormingen op universitair, sociaal en economisch ge bied „neen" te stemmen. Op deze wijze moet de gaullistische macht, die al veel te lang in het land heerst worden veroordeeld, aldus de oproep. Aan het komende referendum over sociaal-economische en universitaire hervormingen mogen 28.5 miljoen Fransen meedoen. Het kiezerskorps telt ongeveer 15 miljoen vrouwen. LEEUWARDEN Twee gewapende gemaskerde mannen hebben zaterdag morgen om kwart voor acht een roof overval gepleegd op de 71-jarige juwe lier J. Holwerda aan de Nieuwestad in Leeuwarden, op een steenworp afstand van het politiebureau. Anderhalf uur na de overval waren de rovers gegre pen. nadat in het Friese dorpje De De bejaarde Leeuwarder juwelier J. Holwerda toont wat mistroos tig de laden, waaruit twee overvallers voor ongeveer vijftienduizenr gulden aan sieraden en horloges gristen. Blesse de auto was gevonden, die voor de overval was gebruikt. Even verderop bij een brug over het riviertje De Linde, vond een speurhond verborgen achter het riet een kof fer met de buit: 114 polshorloges en 14 gouden armbanden met een waarde van f 15.000. De overvallers, de 56-jarige fabrieks arbeider A. v. d. S. uit Amsterdam en de 22-jarige Duitse etaleur H. R. wer den gegrepen door de politie van Wol- vega. Zij werden opgepakt toen zij van de spoorbaan naar Meppel de autoweg op probeerden te komen. Het tweetal blijft hardnekkig ontken nen de overval te hebben gepleegd. De juwelier heeft de Duitser echter als een van de rovers aangewezen. De Leeu warden hoofdcommissaris A. Houwing, zei desgevraagd dat de politie nog zoekt naar een derde man die waar schijnlijk de tipgever van de overval lers is geweest. De overval werd gepleegd op het mo ment dat de heer Holwerda zijn win kel opende door de rolluiken op te ha len. Toen hij weer naar binnen ging, werd hij gevolgd door het gemaskerde, met gaspistolen gewapende tweetal. De mannen duwden de bejaarde ju welier achter de toonbank en stopten hem een prop in de mond. Daarna lie pen zij rechtstreeks naar enkele laden achter do toonbank, haalden die leeg en verdwenen in hun rode Opel. De heer Holwerda was zo geschrok ken dat hij de straat niet meer opdurf- de. Via het dak ging hij het huis van zijn buren binnen die de politie waar schuwden. Een patrouillewagen van de politie van Wolvega signaleerde korte tijd daarna bij een rotonde bij Heerenveen de rode Opel. De overvallers moesten daar langzaam rijden achter twee per sonenwagens met caravans. Zij wisten echter de politie toch nog te ontontglip- pen. De angst dat zij zouden worden aangehouden was echter zo groot ge worden dat zij kort daarna hun auto neerzetten en hun buit verborgen. Dat bleek echter nutteloos. DRIEBERGEN' De Nederlandse wegen waren gisteravond overvol met automobilisten, die na vier vrije dagen naar huis terugkeerden. Zeer velen ble ken na Hemelvaartsdag een vrije dag te hebben genomen om van een extra lang weekeinde te kunnen genieten. De vele duizenden auto's reden door het minder goede weer langzaam, wat filevorming in de hand werkte. De ver- keerscentrale van de rijkspolitie in Drie bergen meldde dat de auto's bij het verkeersplein Oudenrijn van gistermid dag tot gisteravond laat voor een file van bijna zeven kilometer lengte heb ben gezorgd. Ook bij Zaltbommel en Dordrecht stonden vele auto's opeenge hoopt. Op de rijksweg bij Jutphaas werden vier mensen gewond bij een botsing. Bij een kettingbotsing van zes auto's bij Driebergen rawkten twee mensen ge wond. t I SAIGON' Naar schatting twee ba taljons van de Viët-Cong hebben de af- eelopen nacht opnieuw getracht door te dringen tot het centrum van de Zuid- viëtnamese hoofdstad Saigon. Zij slaag den erin op te rukken tot een verdedi gingsgordel van Amerikaanse pantser eenheden. Na vijf uur trok de aanval ler zich terug. De gehele nacht waren de explosies van de artilleriegranaten te horen. Naar de „Chicago Daily News" uit Saigon weet te melden zouden alle Amerikaanse commandanten in Zuid- Viëtnam op zes mei geheime instruc ties hebben gekregen om in drie maan den de oorlog te winnen, opdat de mi litaire impasse wordt doorbroken en de V.S. alle belangrijke troeven in handen krijgen voor hun vredesoverleg met Noord-Viëtnam in Parijs. Een spoedige Amerikaanse zege zou des te noodzake lijker zijn omdat de tegenstanders ook alles op alles zouden zetten om de over winning te behalen. Volgens het blad waren de bewuste instructies ondertekend door generaal Westmoreland, maar in feite afkomstig van generaal Creighton Abrams, die op 2 juli het opperbevel over de Ameri kaanse strijdkrachten in Zuid-Viëtnam moet overnemen. Met name zou „de mentale instelling" van de militairen moeten veranderen. HILVERSUM. Officieren van Land en Luchtmacht pleiten voor een Neder landse rampenbrigade, te leveren door de parate strijdkrachten. Zo'n brigade zou moeten optreden bij grote branden, ontploffingen, bij een bedrijfscatastrofe bij rampen die plaatsen treffen waar dagelijks duizenden mensen verkeren, bij calamiteiten bij drinkwatervoorzie ning of gasdistributie, bij natuurram pen ete. Dit denkbeeld is vanochtend ter spra ke gebracht door kolonel J. Sjoerds, voorzitter van de Vereniging van Offi cieren van Land- en Luchtmacht. De kolonel, die sprak op de jaarver gadering van de vereniging, zei dat de opleiding voor de door hem gesugge reerde „vredesrampenbestrijding" bij het korps Mobiele Colonnes zou kunnen gebeuren. Hij vroeg de minister van Defensie de mogelijkheden om zo'n bri gade te vormen nader te onderzoeken. Kolonel Sjoerds sprak ook over het personeelsbeleid bij Defensie. Er lig gen moeilijke jaren voor ons met een teveel aan beroepspersoneel in bepaal de rangen of categorieën, zo zei hij. Hij veronderstelde, dat „een operatie-Rönt gen", d.w.z. een doorlichten van de or ganisatie op efficiency, gevolgd door „een operatie Schoon Schip", wellicht nodig zal zijn. BELGRADb De Roemeense staats- en partijleider Ceausescu wordt maandagmiddag in Belgrado verwacht voor een officieel bezoek van zes dagen aan Zuidslavië. Van de regerings- en partijdelegatie zal o.a. de minister van Buitenlandse Zaken Maurer deel uit maken. Volgens een officiële bekendmaking zal worden gesproken over internatio nale vraagstukken en over de samen werking tussen de twee landen. De twee staten volgen in het Europese commu nistische blok een onafhankelijke koers. O WELLS BEACH (Maine) Een klei ne vissersboot met negen mannen en jongens uit Massachusetts aan boord is zondag bij harde wind voor de kust van de badplaats Wells Beach omgeslagen. Er werd maar één opvarende gered. De kustwacht heeft zes lijken opge vist. De boot was 4,8 meter lang en bood slechts plaats aan vier man. DEN HAAG Vandaag worden ei zware gevechten geleverd aan het loon front. Nog vóór het parlement de vakbeweging in gehoor zou ontvangen, ging vanmorgen het kabinet praten met de regeringspartijen. Het wordt hoe langer hoe duidelijker dat de nota inzake lonen en werkgelegenheid van de regering niet zonder fikse wijzigingen zal worden goedgekeurd. Morgen komt zij bij de Tweede Kamer in openbare behandeling. Kernvraag van het overleg tussen kobinet en regeringspartyen was hoe ver de regering tegemoet wil komen aan de wens van de Kamer om nu nog geen beslissing te nemen over de ver lenging van de collectieve arbeidsover eenkomsten in 1969. Bovendien moet er meer geld op ta fel komen voor de bestrijding van de structurele werkloosheid. Dit is ook een punt dat vandaag zeker aan de orde zou komen tijdens de ontmoeting tus sen het overlegorgaan van de vakbewe ging en de vaste commissie uit de Tweede Kamer voor economische en sociale zaken. De regeringspartijen zijn bij dit al les bereid een redelijk compromis te aanvaarden. Men betreurt de onhan dige wijze waarop het kabinet met de loonpolitiek is omgesprongen. Maar hoewel de debatten deze week fel zul len zijn, ziet het er op dit moment niet naar een kabinetscrisis uit. ROOSENDAAL Bij een ongeluk op de grote verkeersweg om Roosendaal heen zijn vanmorgen twee mensen om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde doordat een bestelauto, die ge sleept werd, losraakte en op de linker weghelft terechtkwam. Er ontstond een botsing met een tegemoetkomende per sonenauto, waarvan de bestuurder om het leven kwam en een inzittende zwaar werd gewond. Ook een inzittende van de bestelauto werd dodelijk gewond. WENEN Door televisieuitzendin gen is de 13-jarige Oostenrijkse scholier Rudolf Fischer er naar zijn zeggen toe gekomen een misdrijf te begaan, dat als uniek in de Oostenrijkse criminele geschiedenis wordt beschouwd. Fischer heeft volgens de politie zaterdag be kend dat hij donderdag in de buurt van zijn woonplaats Judenau, bij Wenen, de zevenjarige Monika Brunner en haar vierjarige broertje Harald op brute wijze heeft neergeslagen. Hij had de kinderen, die hij goed kende op een bosweg opgewacht, neergeknuppeld en steken met zijn zakmes gegeven. Daar na verstopte hij de lijken onder struik gewas. Vervolgens ging Fischer naar huis, waste zich, las een boek en keek naar een televisiefilm. De volgende dag ging hij gewoon naar school. Onder de les werd hij door de politie, die inmiddels de lijken gevonden had. opgehaald. De 13-jarige stond bij zijn leraren te boek als een „zeer oppassende" leerling. Zijn moeder is onderwijzeres. MAINZ Op dringend medisch ad vies hebben zondag vier van de 20 stu denten in Mainz, die sinds woensdag jl. in hongerstaking zijn uit protest te£en het wetsontwerp inzake de noodtoe stand, hun actie moeten beëindigen. Zaterdag is in de Utrechtse Jaarbershallen de protest demonstratie van de drie gezamenlijke vakcentrales ge houden tegen de bij de Tweede Kamer ingediende loonnota. Ongeveer 15.000 werknemers hoorden in een volle en warme ruimte diverse sprekers aan. De manifestatie had een ordelijk verloop. Men zie ook elders in deze editie. KOPENHAGEN' Kroonprinses Mar- grethe van Denemarken heeft zondag avond in het ziekenhuis Rigshospitalet het leven geschonken aan een zoon. Moeder en kind (4 kilo) maken het goed. zo is officieel bekendgemaakt. De naam van de prins (prinses Margrethes eerste kind) zal pas bij de doop bekend worden. Prinses Margrethe was zondagavond laat in het ziekenhuis opgenomen. Haar zuster Anne Marie van Grieken land is in verband met de blijde ge beurtenis naar de Deense hoofdstad ge reisd. SAO PAULO/RICHMOND Zondag is in de Braxiliaanse stad Sao Paulo een hartoverplanting verricht. Het is de eerste transpantatie in Zuid-Amerika en de zeventiende in de wereld. Van de zijde van het ziekenhuis waar de over planting plaatsvond is meegedeeld dat de operatie, waarbij tegelijkertijd een nier Is overgeplant geslaagd is. Een dag eerder was op het medisch college van de Amerikaanse staat Virginia, de zestiende harttransplantatie verricht. Een groep chirurgen onder leiding van professor Euriclides Zerbini, plant te in Sao Paulo het hart van een ver keersslachtoffer in de borst van de 23- jarige Jao Pereira da Cunha. Het hart begon zonder hulp direct te kloppen. Intussen werd een nier van het ver keersslachtoffer door een andere groep artsen in het lichaam van een meisje geplaatst. De donor had geen identi teitspapieren bij zich zodat de familie geen toestemming voor de transplanta tie kon worden gevraagd. Bij de hartsoverbrenging in de Ame rikaanse stad Richmond (Virginia) wer den geen namen van donor of patiënt verstrekt. Volgens een televisiestation in Richmond is de patiënt een 38-jarige man uit Orange (Virginia), die al enige hartaanvallen heeft gehad. De toestand van de 15-jarige Alex Smith, die dertien dagen geleden als eerste in Europa de long van een an der kreeg, baart zorgen. Uit een ver klaring van het ziekenhuis te Edin burgh blijkt dat de ademhaling van de jongen minder goed is. (Van onze weerkundige medewerker) weer is zondag op ontstellende wijze tegengevallen. In plaats van zonnige warmte, viel er een aanhou dende regen in Gelderland veelal 15 20 mm over het etmaal, vanmorgen afgetapt. Het totaal van Apeldoorn was met de meting van zondagmor gen 23 mm, een station in z.w.-Fries- land kwam tot bijna 30 mm. Een front uit Frankrijk, dat slepend over ons land trok en ten noorden van de Waddeneilanden vrijwel tot stil stand kwam, heeft het slechte weer op zijn geweten gehad. Een dergelijke weersontwikkeling zullen de meteoro logen ook in de toekomst met hulp van satellieten en computers niet feil loos kunnen voorspelen. Het weer blijft de eerstkomende da gen door de aanwezigheid van een vochtige luchtsoort nogal veranderlijk met aan de ene kant kans op een re genbui, en anderzijds enkele opklarin gen. Maar in nacht en vroege ochtend plaatselijk ook mist. De maxima van de temperatuur in Gelderland zullen veelal tussen 14 en 16 graden liggen. Morgen: Zon op: 04.29 onder: 20.44 Maan op: 0.431 ender: 22.43

De Vallei | 1968 | | pagina 1