Een zestienjarige Russische won Koningin Elisabeth-concours Dertig jaar Hersengymnastiek Overdadige rijkdom aan piano-talent Jeugdkoor Etten-Leur won wisselbeker Weer aardbeving FINANCIËLE NOTITIES Onbekende Foutloos VANAVOND MORGEN Beter resultaat bij de Y.N.S. Unilever over bod op Smith en Nephew: van kracht tot 30 mei Fors herstel bij Sphi mx Bij Grofsmederij best resultaat UIT DE KERKEN PILOOT STORM RECHTER TIE I TEKKO TAKS TELEVISIE =1 T.V. LANGENBERG MAANDAG 27 MËI 1968 Hij kwam bij de drenkeling juist toen deze begon te zinken; slap voel de Freek het tengere lichaam in zijn armen. Dankbaarheid ging als een vlam uit naar zijn vader, die hem zo goed had leren zwemmen; al zijn aandacht, al zijn in dit jaar van bui tenzijn herwonnen levenskracht ge bruikte hij om in het trekkende wa ter aan de strand te komen. Juist toen hij angst door zich heen voelde trekken, was er weer grond onder zijn voeten. Freek Arlsover stond aan het stille avondstrand. Hij had een mens gered. Het zeilscheepje was al een eind verder, het had blijkbaar riet te hulp kunnen schieten. Die daar aan boord moest denken dat zijn metgezel verdronken was, want hij zou wel zo zijn aandacht nodig hebben gehad, dat hij de redding niet had gezien in het schemerduister. Nu pas vroeg Freek zich af, waarom de ander niet ook in het water was gesprongen. Hij knielde bij de kleine stille fi guur aan zijn voeten. Een jongen, dacht hij, van ongeveer twaalf jaar, het donker haar zwart en geplakt om zijn voorhoofd, de ogen dicht. Hij was gekleed in een lange donkere zeilbroek en een korte loden jas met een gevlochten lederen riem om zijn middel. Freek richtte zich op. Wat te doen? Even moest hij zich bezinnen. Hij stond overeind en trok zijn jas weer aan. Het beste was de jon gen mee naar huis te nemen en hem daar in de warmte trachten bij te brengen, dan kon hij ook in het-dorp een dokter halen als dat nodig was. Freek tilde hem op, het hoofd gleed opzij tegen zijn schouder. Hij klauter de terug over het mulle duin en ver gat dat hijzelf ook nat en koud was. Toen hij de deur van het huis, die hij had laten aanstaan verder open duwde, sloeg de gangklok elf uur. In de keuken brandde het fornuis. Freek duwde met zijn voet de deur achter zich dicht, legde de drenkeling op de grond en knipte het licht aan. Zou hij Mol wekken en dan meteen naar de dokter lopen? Of zou hij eerst proberen of hij hem zelf kon bijbrengen? Hij dacht niet lang na, gooide al onderwijl zijn jas uit. Zijn kleren plakten aan zijn lijf, maar door de warmte die in de gesloten keuken ruimte begon te heersen, was het niet zeer hinderlijk, hij lette trouwens niet op zichzelf. Weer knielde hij, maakte de hoog dichtgeknoopte jas los... Zijn handen vielen stil. Maar... Ja, die lange broek en die trui stonden jongensachtig genoeg al waren het meisjeskleren, het was een meisje, dat hij had gered. Freek staarde verschrikt naar het bleke gezicht, waaromheen het don kere haar tegen voorhoofd en slapen plakte, korte donkere krullen, maar geen jongenskop. Even moest hij het van zich af schudden, het wonderlijke, hij hier met dit meisje, dat hij niet kende, waarvan waarschijnlijk gedacht werd dat zij was verdronken... Haastig bijna nam hij haar armen. Hoe had hij ook weer geleerd dat je kunstmatige ademhaling moest toe passen? Hij kon het nu toch bezwaar lijk ergens in een boekje gaan nakij ken. Op goed geluk probeerde hij het, eigenlijk alsof het hem werd voorge schreven. Juist wilde hij kussens ha len en haar voorover leggen toen haar oogleden trilden en zij hem on verwacht aankeek, wazig eerst, dan enkel niet begrijpend, daarna slechts met verwondering en iets van schrik. Haar ogen warei wijd en licht, wonderlijke peinzende ogen. Freek rees overeind, staarde haar aan of hij een spook zag. Die ogen kende hij immers, hij herkende nu ook de mond de kleine besliste mond en het donkere haar... Zij keek om zich heen. O, zei ze, o... Alsof zij zich plotseling iets herinnerde. Freek schoot haastig toe toen hij zag dat zij overeind wilde komen. Zij hing tegen hem aan, spuwde water boven de gootsteen. Hij liet haar zitten gaan op een stoel bij het fornuis. Met iets van verlegenheid en een klein lachje keek zij naar hem. Hoe voel je je nu? Zij knikte, bijna onverschillig, haar wangen begonnen weer zacht te kleu ren. Heb jij me opgevist? Haar stem was ongewoon donker, een beetje hees. Ja, zei Frank, wie ben je en waar woon je? Ik heet Nolda Vrede, mijn tante woont in net zo'n huis als dit, ten minste, monsterend keek zij rond, het ziet er hetzelfde uit, hè. 'k Zit hier zeker ook vlak achter de duinen? De naam gaf hem een schok, maar hij bedwong zich. Ja, zei 'hij zo gewoon mogelijk. nou, ik zal droge kleren voor Je halen misschien pasts je wel iets van mijn tante, die is ook 3 zo klein. Je treft het niet, dat ze uit 3 zijn. Och, zei ze en tuitte1 de lippen, 3 haar ogen stonden groot en licht. Hij liet haar alleen en zocht boven s in Queeny's kast op goed geluk wat s kleren. Wist hij veel wat dat kind 3 precies nodig had! Wonderlijk, zij had geen blijk gegeven hem te kennen. - Onzinnige gedachte! Dat kon ook niet. 3 zij zag hem voor het eerst en hij s haar ook natuurlijk. Die gelijkenis en 3 die naam... Och kom, zoiets moest 3 hij eens en voorgoed schuiven op re- kening van zijn „afwijking" en het 3 toeval. Hij ging terug naar de keuken 3 en legde de kleren op de tafel voor 3 haar neer. 'k Ga ook even ander goed aan- jj trekken. Doe dat, zei ze, zeg, wat is er 5 geworden van Dik en van de boot? Hij is me niet achterna gesprongen. Ik snap zelf nog niet hoe ik gevallen ben. 't Was een stomme streek van jul lie op zee te gaan zeilen en nog wel in het donker, wie verzint nu zoiets, zei Freek een beetje geprikkeld. Hij vond haar zo koel, zo wonderlijk. Een ander meisje zou gehuild hebben, dacht hij.of... nou ja, eigenlijk wist hij ook niets van meisjes af. De boot is verder gegaan, deelde hij haar mee, meer weet ik ook niet. Tante zal ongerust zijn en schrikken, zei het meisje, haar kleine mond verzachtte zich. Dik is zo'n snertknul, hij had ook niet moeten zeggen dat ik niet durfde. Freek trok op zijn kamer andere kleren aan, wreef zich eerst goed af met een ruwe handdoek, beneden bij de kleren had hij voor hr er ook één neergelegd. Hij vond het meisje in de huiska- 3 mer. Zij had Queeny's kleren aan, haar eigen pak had zij samengerold en met de riem bijeengesnoerd. Heb je iets sterks voor me te drinken, dat is goed, dan kan ik er dadelijk buiten ook weer beter tegen. Hij aarzelde. Mag dat wel? Hoe oud ben je? Zij haalde haar smalle schouders op, haar tengere bruine vingers stren gelden zich samen om haar opgetrok ken knie. 't Is medicijn, moet je denken. Ik ben bijna vijftien jaar, en jij? Ik achttien, antwoordde hij en moest nu toch zijns ondanks om haar lachen, ik heet Freek Arlsover en dit is het huis van mijn oom, die van avond met mijn tante naar de stad is. En terwijl jij nu je wijn opdrinkt, ga ik aan jouw tante zeggen, dat je hier bent en dat je vanavond niet meer de deur uitkomt. Dadelijk als Queeny thuiskomt zal zij wel verder voor je zorgen. (Wordt vervolgd) 3821. Radioman Simpson nam zijn taak altijd zeer ernstig op en dat was begrijpelijk, want op ditzelfde moment kon het leven van tien kameraden afhangen van zijn plichtsbesef. Verdeeld over vijf speciale maan- carriers trokken namelijk tien „bodemtesters'' in ver schillende richtingen door het kraterlandschap, dat de basis omringde. Dit maakte slechts deel uit van de nor male routine, want vanaf de eerste dag dat de kolonie op de satelliet gevestigd was, werd iedere vierkante kilometer systematisch onderzocht. Om het uur meld den de vijf carriers zich voor controle aan Simpson. Dit geschiedde altijd heel snel en laconiek, op voor- schrift van de Commandant. Tien minuten vóór de vol gende controle flikkerde opeens even een rood lampje aan op Simpsons paneel, die meteen begon de carriers op te roepen. LE-12 meldde zich het eerst, daarna volgden 11,14 en 13, maar van LE-15 kwam geen teken. Simpson herhaalde zijn oproep tot het officiële meldings uur en gaf toen een assistent de opdracht comman dant Grishow waarschuwen. „Maar de „ouwe" staat nu op planken, midden in zijn toneelstuk!" merkte de ander aarzelend op. Simpson keek hem echter zó ver nietigend aan, dat hij 't meteen op een lopen zette. 6. Rechter Tie en Tsjiao Tai stijgen af en lopen naar de hut van ruwe planken. Voor de hut staan een primitief hakblok, gemaakt van een oude boomstronk, en daarnaast ligt een hoop stro. Rechter Tie herinnert zich weer dat hij een paar strohalmen zag in de vacht van de gibbon. Dat maakt het des te waarschijnlijker dat de ring hier door het diertje gevonden is. Rechter Tie trekt de deur open en schrikt. Op de vloer voor de bamboe slaapbank ligt de roerloze gestalte van een man, gekleed in een versleten jak en opgelapte broek. Een blik is genoeg om te zien dat hij dood is. Dus die bloedsporen op de ring waren inderdaad niet zo on schuldig! De Rechter beveelt de voorman om het raam te openen en buigt zich dan met Tsjiao Tai over het lijk. Kennelijk is zijn schedel ingeslagen; zijn grijze hoofdhaar zit vol met aangekoekt bloed. De man moet een jaar of vijftig oud zijn, schat de Rechter. Hij heeft een rond, regelmatig gezicht met een dunne grijze snor en kinbaard. Zijn gezicht heeft iets waardigs, dat, geheel in strijd is met zijn armoedige kleren. Rechter Tie probeert zijn arm op te lichten, maar die blijkt al geheel verstijfd. „De dood moet gisteravond laat zijn ingetreden", mompelt hij. „Het lijk moet maar naar buiten worden gebracht, dan kunnen we meer zien". 30. Kletsend en spetterend viel de zwarte drager weer terug in het water. Maar voor de krokodillen, die pijl snel op hem toeschoten, hem bereikt hadden, stormde de doodsbange neger de oever weer op. Gillend van schrik en heel erg ontdaan wilden de twee dragers, die bijna een prooi der vraatzuchtige monsters geworden waren, 't oerwoud invluchten maar de krachtige stem van de zwarte Bombasso riep hen weer gauw tot de orde. Tekko, die met ontzetting 't hele schouwspel ge volgd had, wendde zich nu met een vragende blik tot de zwarte leider van de expeditie. „Wij onmogelijk kunnen steken over met al deze krokodillen, massa Tekko!" was alles wat Bombasso wist op te merken. „Toch moeten we naar de overkant!" besliste Tekko die de omvang van de gevaren en moeilijkheden, die zich daar ongetwijfeld bij zouden voordoen, niet scheen te kunnen overzien. „Dan maar schotsje springen! Stap, stap van de ene krokodil op de andere!" Maar van dergelijke grapjes scheen Bombasso niet gediend. Hij zou er zich wel voor wachten om daar zijn mannen en zichzelf aan te wagen en hij gaf dan ook geen antwoord op wat Tekko hem voorstelde. In plaats daarvan stond de aanvoerder van de lastdragers een ogenblik in diep gepeins om dan plotseling uit een van de pakken een lang stevig touw te voorschijn te halen. En aangegaapt door Tekko begon Bombasso, gewapend met het touw, handig als een boskat, in een hoge boom te klimmen. BRUSSEL Voor de eerste maal in de geschiedenis van België's van 1951 daterende Koningin Elizabeth Concours, afwisselend voor pianisten, violisten en componisten, is de eerste prijs toegekend aan een vrouw. Beter gezegd aan een meisje, naar uiterlijke verschijning nog een kind: de zestienjarige Russische pianiste Ekaterina Novitskaja. Ze zou. ook al had de internationale jurv zondagochtend om half twee aan haar landgenoot Valeri Kamytsjof de eerste en niet de tweede prijs toegekend hebben toch de openbaring van het concours zijn geweest. Want dit met vol maakt natuurlijke onbevangenheid musicerende meisje heeft nu al een overda dige rijkdom aan alle eigenschappen die een groot pianist kenmerken. WELLINGTON Een krachtige aardbeving heeft zondag het gebied van Hawkes Bay op het noordereiland van Nieuw-Zeeland getroffen. Op sommige plaatsen is de energievoorziening ver broken. Het zuidereiland werd vrijdag en zaterdag door hevige aardbevingen getroffen, die grote schade hebben ver oorzaakt. Wat ze oolfc §peelt, Bach of Chopin, Prokofjef of Scèrlatti, al van de eerste maten af is er diepe communicatie met haar publiek. Ze speelt alles met een opmerkelijk zuiver stijlgevoel en gerijpt interpretatief vermogen. Haar techniek is al vrijwel volmaakt en wordt gehanteerd zonder effectbejag. Haar aanslag veroorlooft haar de meest uiteenlopende klankschakeringen en ze getuigt daarbij van een autoriteit, die het gebruik van de kwalificatie wonderkind, mocht zoiets bestaan, elke zin ontneemt. Haar leeftijd is van geen tel; ze behoort tot de grootsten. Het minst van alle twaalf prijswin naars van wie de rangorde in de finale bepaald werd toonde Ekaterina No vitskaja sporen van vermoeidheid, die het instuderen van het hun zeven dagen voor hun optreden in de finale nog on bekende concert van Brenta, toch wel moest veroorzaken. Kamytsjow, vol maakt voorbeeld van de grote Moskou- se pianoschool, had er ook geen last van en evenmin de zelfverzekerde Amerikaan Siegel, die derde werd en vooral met Beethovens Vijfde piano concert een sterke indruk maakte. Doch bij de Rus Krutsjin (vierde) was de vermoeidheid al te merken en voor wie na hem geklasseerd werden heeft het .zeven dagen geïsoleerd zwoegen Brenta en dan maar één repetitie ïnet orkest! de op grond van de twee voojron^n vastge stelde rangorde tocfi wèf aangetast. Vijfde werd de Belg De Groote een zeer correct musicus zoals de Brussel se pedagogen te steeds in de finale we ten te krijgen. Zijn plaats dankt hij vooral aan foutloos spel. Een groot deel van het publiek, dat de uinemende Mo- zartvertolkér Thiollard, zesde, prefe reerde protesteerde echter niet ten on rechte. De andere prijswinnaars zijn in volg orde van hun plaatsing: Auer (Verenig de Staten), Eva Maria Zuc (Venezue la), de Russin Leonskaya, Mitsuko Us- hida (Japan), Duchable, de benjamin yan de finale, nauwelijks zestien jaar (Frankrijk) én de Libanees Howrani, ook een leerling van Russische pedago gen van wie Brenta fysiek en psy chisch niet veel had overgelaten. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojourn. 18.25 Ik verbind u door.., praatje. 18.30 A la carte: tafelmuz. (19.00 Gesproken brief uit Parijs en Olvmpia's Tour door Ne derland). 19.30 Nws. 19.35 RVU: De cul turele vorming v.d. jeugd, door de heer A. P. v.d. Mey, hoofd v.d. Hoofdafd. Jeugdzaken en Volksontw, min. v. Cul tuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk. NRU: 20.05 Uit welingelichte Bron...: pr. over Joodse godsdienst en over Israël. 20.30 Jazzmuz. 21.00 Muson- nette: li. muz.pr. 21.30 Kennis als ont dekking: klankbeeld over 50 jr. Bond van Nederlandsche Volksuniversiteiten. 22.00 Lichte orkestmuziek (gr.) Bond zonder naam: 22.20 Ontrouw is een kwalijke mode!, lezing. 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojourn. NRU: 22.55 Metro's Midnight Music: Metropole-or- kest; instrumentaal trio en solisten: amusementsmuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Koorzang: am.muz. 18.19 Uitz. v.d. PSP. 18.30 Nws. en weer- praatje. 18.46 Act. 19.00 Op de man af. praatje 19.05 Stereo: Li. gr.muz. 20.10 Op en onder plastic: doc. over de mo gelijkheden v. toepassing v. kunststof fen bij de woning- en wegenbouw. 20.30 Stereo: Symfonie-ork. v.d. Hessischer Rundfunk en sol.: kla§s. en mod. muz. 22.00 Stereo: Li. gr.muz. 22.15 Litera- ma: letterkundige kroniek. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Pianorec.: klass. muz. 23.35 Jazz. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.50 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. CVK'IKOR RKK19.06 Ken merk: de wek. act.rubr. over kerk en samenleving AVRO 1931 Sportpano- rama. NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 20.45 De Week-End show. 21.25 In kleur: Trots en glorie, doc. film. NTS: 22.15 Journ. 22.20-22.25 Olympia's Tour. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. NCRV: 19.03 Alarm in de bergen: Afdaling in de mist, tv-feuill. 19.28 Stu dio thuis, pr. voor, door en met smal- Jilmam NTS:MW)Jqurfl. ^NCRV: 70.20 Politiemuseum: De Camera, po- litie-tv-film. 21.35 Hier en nu: act.rubr. 22.05 Avondsluiting. NTS: 22.10-22.15 Journaal. HILVERSUM I. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon- muziek. (8.30 - 8.23 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Uitge breide reportage. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (gr.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beurs berichten. 12.00 Nederlands Koorfesti val 1968. 12.26 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.29 Overheidsvoorlich- HNN ting: Uitzending voor de landbouw. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Ra diojournaal. NRU: 13.30 De lichte Mu ze belicht: Muziek van Nederlandse componisten. 14.25 Prix Italia: moder ne gewijde muziek. AVRO: 15.00 Ste reo: Rosina, komische opera vap Wil liam Shield (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Kerkorgelconcert: klassieke en moder ne muziek. 16.28 Koorzang: klassieke en moderne liederen. 17.02 Zingende bougie: platenprogramma voor auto mobilisten. 17.55 SOS-berichten. HILVERSUM II. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het leven de woord. 7.15 Moderne kamermuziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: Amusementsmuziek (gr.). 8.00 Nws. 8.11 Grammofoonmuz. 8.14 Gewijde muziek (gr.) 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de vrouw. 9.15 Radiokoor: amu sementsmuziek. 9.35 Schoolradio. 10.00 Theologische etherleergang. 10.35 Ste reo: Alt en piano: klassieke muziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 S.O.S.-berichten. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd program ma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag-magazine. 17.00 Overheidsvoor- ichting: Nieuws uit de Nederlandse Antillen. Samenstelling: Evert Wou ters. 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM Hl. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws). 11.00 Nws. 11.03 Vrij pop-uur. 12.00 Nieuws. 12.03 Zorro: programma voor tieners. 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: gevar. platen- programma. (14.00 Nieuws). 15.00 Nws. 15.03 Er - Jee - Em - Drie. 16.00 Nws. 16.03 Mix: licht platenprogramma. (17.00 Nieuws). 18.00 Sluiting. MAANDAG 27 MEI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teravond). 10.20 Sportjourn. 10.50 Safa ri im Ballon: tv-film. 11.35 Variationen in Jazz: Bossa Nova. 12.00-13.30 Act.- kroniek. 16.40 Journ. 16.45 Kroniek voor de vrouw. 18.00-18.05 Journ. (Reg. pr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Sportjourn. 18.53 Klaas Vaak 19.98 Act. 19.26 Donau- g'schichten: WM. und die Wiener Luft 19.59 Pr.-overz. NDR: 18.05 Kleur: Lle- der der Völker: Baskische kinderlied, en -dansen. 18.10 Kleur: Theo Lingen presenteert. 18.25 Goedenavond 18.30 Hier und Heute: ;journ. 19.10 Kleur: Der dunkle Nachbar: tv-film. 19.40 Kleur: Ivan Desny presenteert: Franz Radziwill. 19.45 Kleur: Weekjoum). 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Per spectieven: Personen en problemen. 21.00 Chronik der Famile Nagele - An no 1923: tv-spel. 22.10 tv-discussie. 22.25 Journ., commentaar en weeroverzicht. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en gev. muz. 18.15 Das verlassene Dorf: tv-film. 18.50 Zirkus meines Lebens: tv- film. 19.27 Weerber. 19.30 Heute: journ. en act. 20.00 Dagboek uit de katholieke kerk. 20.15 Aus Forschung und Technik: rep. Aansl.: Nws. 21.00 Das Madchen Saphir: Eng. speelfilm. 22.30 eute: journ., weerber. en act. DEN HAAG Ondanks de nadelige invloed van de sluiting van het Suezka- naal in juni en de devaluatie van het Engelse pond in november, kon 1967 te slotte met een beter exploitatiere sultaat worden afgesloten dan 1966, zegt het jaarverslag van de NV Ver- eenigde Nederlandsche Scheepvaart maatschappij. Het bruto overschot bedroeg f37.7 min. (v.j. f34,9 min.). Na afschrijvin gen op basis van vervangingswaarde resteert een netto exploitatieoverschot van f 7,6 min. (v.j. f 5.1 min.). Van het totale afschrijvingsbedrag ad. f30.1 min. werd fll min. aan de reserve voor vlootvernieuwing toegevoegd (v.j. resp. f 29.8 min en f 12 min.). De rentebate beliep f 5,6 min. (v.j. f 5.7 min.). Het overschot op de assurantie eigen risico was f 1,2 min. (v.j. f 0,8 min.). De maatschappij verkocht vier sche pen, waaruit een verkoopwinst van f3,6 min. resulteerde (v.j. f3,2 min.). Nieuwbouwbestellingen werden nog niet geplaatst. Plannen voor verdere nieuw bouw zijn echter in een vergevorderd stadium. Uit de winst werden aan het personeel gratificaties toegekend ad f 3,5 min. (v.j. f 3.4 min.). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, tien pet. dividend (onv.). Het verslag merkt op. dat het aan brengen van dikwijls kostbare voorzie ningen op bestaande schepen een gun stige invloed heeft op de exploitatiekos ten. Het betere resultaat over 1967 is dan ook in het bijzonder te danken aan de rationalisatie van de lijndiensten en het opvoeren van de efficiency. De di rectie streeft er naar tot een rentabi liteit te komen, die in een redelijke verhouding staat tot het geïnvesteerde vermogen. Zich baserend op de reeds bekende resultaten over de eerste maan den van dit jaar, meent de directie over 1968 een resultaat te mogen ver wachten. dat niet veel zal afwijken van dat over 1967. In de Holland - Afrika Lijn werd de passagiersvaart op Z.-Afrika, na het terugtrekken van de MS Oranjefontein en Jagersfontein, met het MS Randfon- tein voortgezet. Dit betekende, dat in to taal minder passagiers werden ver voerd dat in 1966. De gemiddelde be zetting onderging echter een verbetering en de tarieven konden iets worden ver hoogd. ROTTERDAM Unilever NV deelt mee: Op 17 mei heeft Unilever Limited een gewijzigd aanbod gedaan tot over neming van alle geplaatste aandelen in Smith en Nephew. In een brief van 23 mei j.l. heeft Smith and Nephew haar aandeelhouders aangeraden dit gewij zigde aanbod niet te aanvaarden. Lazard Brothers and Co. Limited heeft heden namens Unilever Limited aan de aandeelhouders van Smith en Nephew een brief gezonden, waarin zij erop wijst dat het gewijzigde aanbod van kracht blijft tot 30 mei, maar dat het aanbod niet langer zal gelden in dien het niet voor een voldoende aan tal aandelen wordt aanvaard. In deze brief wordt ook vermeld dat Unilever in elk geval voornemens is zich uit te breiden op vele van de ge bieden waarop Smith en Nephew werk zaam is. „Samengesteld door en onder leiding van Jan Boots en Jan van Herpen" heeft zondag j.l. reeds 30 jaar door de ether geklonken. Het is het AVRO-radioprogramma hersengymnastiek. Zelden heeft een quiz-programma het zo lang uitgehou den. Het geniet nog altijd een grote popu lariteit en is uitgegroeid tot een gezel- schapspel voor feest, avondjes en huiselijke kring. Op 26 mei 1938 begonnen, werden de hersengymnastiekwedstrijden aanvan kelijk in de AVRO-studie gespeeld tus sen 2 teams uit verschillende steden, het bleek weldra, dat het vraag- en antwoordspel door de luisteraars goed werd gewaardeerd, waaruit resulteer de dat de „Hersengymnastiek" een blijvende plaats in de radioprogram ma's van de AVRO kreeg. Na de ver schillende steden werden de provincies vertegenwoordigd door hun hoofdstad, tegen elkaar in de strijd gebracht, waarbij de teams niet naar de studio behoefden te reizen, maar in hun woon plaats bleven. Zo ontstond een drietak- verbinding tussen de steden en de vra gensteller in de studio. En die vragensteller voor de oorlog was G. de Josselin de Jong. In 1939 JAN BOOTS kwamen de deelnemers weer naar de AVRO-studio. Het waren nu vertegen woordigers van bepaalde beroepen, die de degens kruisten. Zo traden ver pleegsters en tandartsen tegen apothe kers in het krijt, musici tegen accoun tants, pers tegen onderwijs en burgers tegen militairen. Van 26 mei 1938 tot 21 mei 1940 von- des zestien hersengymnastiekuitzen- dingen plaats. Toen kwam de oorlog en 't radiospelletje verdween uit de ether. Maar in 1946 kwam de „Hersengym nastiek" terug; op zondagavond om de veertien dagen. De vragenstellers wa ren Jan Boots en Bob Wallagh. Gerard van Krevelen stelde zittend aan de vleugel de muzikale vragen en Mie- ke Melcher, de toenmalige omroepster van de AVRO, hield de score bij. waar door de zin „Hoe is de stand, Mieke?" al spoedig en populaire kreet in Ne derland werd. Op 3 oktober 1948 nam Jan Herpen de plaats van Bob Wallagh in en toen Mieke Melcher huwde en naar het buitenland vertrok, werd zij vervangen door Siska van Nispen- Harms, oud-actrice en echtgenote van de technische studiochef van de AVRO Wim van Nispen. Met uitzondering van een paar win terseizoenen is het programma tot op de huidige dag uitgezonden. Op 1 april 1951 vond de honderdste „Hersengym- nastiek"-uitzending plaats; in 1953 werd het een onderdeel van AVRO's „Bonte Dinsdagavondtein"; in 1954 kreeg het programma weer een competi tiekarakter; in 1955 en 1957 vonden er 53 uitzendingen plaats voor de Wereldom roep; in 1958 werd het spel in dienst gesteld van de actie „Wie opent de kluis" en in 1959 van „Alles op éen kaart". Van 1964 tot 1966 speelde Jan van Herpen het spel alleen met leden van Mensa Nederland en vanaf 1966 is er weer een competitie tussen ploegen, die in gescheiden studio's zitten en de zelfde vragen krijgen. Nagenoeg 300 keer is dit radiospelle tje voor de AVRO-microfoon gespeeld. Er zijn ver over de tienduizend vragen gesteld en die vragen zijn in de loop der jaren wat minder simpel gewor den. De vragenstellers en Gerard van Krevelen alsmede Mieke met de zoe mer spelen het spel nog met evenveel brio als twintig jaar gelden. Luiste raars sturen per seizoen ook nu nog duidenden vragen in, maar al die vra gen en antwoorden worden zorgvuldig geverififieerd aan de handen van en cyclopedie, atlas en woordenboek. GERARD VAN KREVELEN HILVERSUM Vandaag is het zes de Nederlandse koorfestival, georgani seerd door de Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen in Ne derland en de AVRO besloten. Aan dit koorfestival hebben 102 koren deelge nomen. De programmaleider van AVRO's ra- diobedrijf de heer T. Nieuwenhuysen reikte de AVRO-wisselbeker uit aan het kinderkoor „De Merels" uit Etten- Leur dat onder leiding van zuster Lal- ta het hoogste aantal punten n.l. 109 behaalde. De tweede en derde prijs werden bezet door het Oosterhouts Ka merkoor en het St. Maartens Lyceum te Voorburg. 99 99 MAASTRICHT De Koninklijke Sphinx-Céramique heeft zich geheel hersteld van de scherpe inzinking van 1966. De winst over 1967 is toegenomen van f83.478 tot f2,45 miljoen. Dit is mede een gevolg van de toeneming van de binnenlandse bouwproduktie en de vergroting van de export. De uitvoer maakt ruim een derde deel van de to tale omzet uit. Het omzetbedrag blijft in het verborgene. Dit jaar spelen weer kostenstijgingen een belangrijke rol. Enkele uitbreidin gen worden in bedrijf gesteld. Hierdoor en door verdere mechanisatie verwacht de directie een stijging van de produk- tie en van de produktiviteit. De orderportefeuille is goed gevuld. Medio 1968 verschijnt het bedrijf met een nieuw produkt, een nieuwe vloer tegel. Het bedrijf is bezig met een alge meen uitbreidingsplan. De financiering kan grotendeels uit eigen middelen ge schieden. Daarnaast probeert de di rectie in aanmerking te korpen voor een investeringspremie. Het exploitatiesaldo steeg van f 5,25 tot f7.62 miljoen. Voorgesteld wordt 't dividend te verhogen van 5 tot 9 pro cent. LEIDEN De Koninklijke Neder landsche Grofsmederij heeft een uit stekend jaar achter de rug. De scher pe bewaking van de kosten, de gunsti ge uitkomst van enkele belangrijke op drachten en reorganisaties in het be drijf waren hier debet aan. Het saldo bedrijfsrekening steeg in 1967 van f 1.69 tot f 2.20 miljoen. De net towinst bedroeg f275.000 (v.j. f226.000) nadat f994.000 is afgeschreven, f305.000 opzij is gelegd voor belastingen en pen sioenverplichtingen, f 125.000 is overge boekt op de vernieuwingsreserve en f 223.900 is uitgekeerd aan het perso neel. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 6 tot 7 procent. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Zijpe-Zuid (N-H): S. de Blaauwen te Oostwolde; te Wezep: E. M. Bakker te Tholen; te Laren (N-H) (vac. J. D. de Stoppelaar) (toez.): Th. van Sprang te Beverwijk. Geref. Kerken: Beroepen: te Amsterdam-Slotermeer- Geuzenveld (vac. drs. F. Vroon): H. J. Bavinck te Heemstede; te Veenendaal (3de pred. pi.): J. C. Baumfalk te Gro- ningen-Noord. Aangenomen: naar Leeuwarden-Hui- zum: drs. R. Brands, laatstelijk pred. bij de Geref. Kerk Vrijgemaakt te Oegst- geest. Bedankt: voor Sittard: K. Bisschop t< Steenwijk.

De Vallei | 1968 | | pagina 2