Sovjet-bommenwerper in zee gestort 11a reeks duik vlucht en op vliegkampschip van V.S. Rennies JONGEJENEVER R 75 middelzware shag R75 de shag voor fijnproevers Ongeregeldheden eisten in weekeind twee doden Kleine burgeroorlog raasde door Frankrijk W.-Duitsland heeft weer Reichsbanner „Prachtige overwinning, maar nog niet genoeg" zegt ds. Abernathy Kopen - proberenU zult enthousiast zijn l Na „zweefvlucht" over oceaan neergestort „Keer terug naar grondwet" vraagt Nasution Boerenbetoging in België Esjkol: „Israël houdt heel Jeruzalem" DE GRAAUWE HENGST KLAUS SCHÜTZ VOORZITTER WESTDUITSE SOCIALISTEN Zweedse studenten demonstreerden Oproep van paus tot eenheid r.-k. kerk Zes Amerikaanse deserteurs via Rusland naar Zweden de gulden middenweg tussen halfzwaar en zwaar DUIKVLUCHT ZEVEN MAN Brandend maagzuur, ,de jonge van de Graauwe Hengst getipt als winner....*1 zei eens F 10.50 op de tien tegén een voortaan uw favoriet Hoogtepunt Verzachting Geweldig Bulldozers Amerika gaat toeristen trekken Gezien in 't Vondelpark MARS DER ARM EIS" DEMONSTRATIES Rechts houden in IJsland Volkomen nieuwe melange - geurige Kentucky, gedoseerd met volrijpe, zachte Virginia-tabakken. Volkomen nieuwe smaak - pittig, maar vooral zacht Bijzonder lekker. f. 1,25 MAANDAG 27 MEI 1968 GEWELDIGE SCHADE IN PARIJS ADVERTENTIE WASHINGTON Een Russische bommenwerper is zaterdag ongeveer drie honderd kilometer uit de kust van Noorwegen in zee gestort. Het ongeluk ge beurde kort nadat het toestel laag over het Amerikaanse vliegkampschip Essex was gevlogen. Drie verminkte lijken zijn in zee gevonden. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington meegedeeld. Het Amerikaanse ministerie gaf zich veel moeite om te laten uitkomen dat het Amerikaanse vliegkampsehip of Amerikaanse vliegtuigen op geen en kele wijze het Russische vliegtuig heb ben gehinderd of bedreigd voordat het in zee stortte. In de verklaring van het Pentagon werd gezegd dat de Russi sche bommenwerper tijdens zijn ma noeuvres niet zo dichtbij was gekomen dat er gevaar voor een botsing bestond. Volgens de bekendmaking was er nog een andere Russische bommenwerper in de buurt, maar die had de plaats van het ongeluk verlaten. Het verongelukte vliegtuig had tot vier keer toe een lage duikvlucht over het vliegkampschip gemaakt. Bij zijn laatste duikvlucht kwam het toestel op ongeveer twintig meter van de Essex op een hoogte van ongeveer dertig me ter. Op ongeveer acht kilometer van de Essex was het vliegtuig plotseling bran dend in zee gestort. Toen het ongeluk gebeurde was de zee kalm en stond er bijna geen wind, zo staat in de verkla ring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Essex nam met een aantal ande re Amerikaanse oorlogsschepen deel aan oefeningen ter bestrijding van on derzeeboten. De Amerikaanse torpedo boot jager Warrington bevond zich in de buurt van een Russisch oorlogsschip op ongeveer 160 kilometer van de plaats van het ongeluk. Het Amerikaanse schip lichtte het Russische schip over het incident in. De Russische oorlogs bodem is daarop naar de plaats van het ongeluk opgestoomd en heeft de stoffelijke resten van drie bemannings leden aan boord genomen. Het neergestorte Russische vliegtuig was van het type TU-16. Dit type heeft normaal zeven man aan boord. De Verenigde Staten hebben de afge lopen vijf jaar herhaaldelijk geklaagd over een aantal incidenten in interna tionale wateren waarbij Russische vliegtuigen laag over Amerikaanse oor logsschepen hebben gevlogen. Het is vaak gebeurd dat Amerikaanse jagers zijn opgestegen om de Russische vlieg tuigen in de gaten te houden en te be geleiden. Er is echter nooit op de Rus sen geschoten. De Essex vervoert geen straaljagers. SANTA PAULA —Het zweefvlieg tuig met hulpmotor waarmee de 38- jarige Amerikaanse vlieger Mira Slo vak de 9600 kilometer lange vlucht van Schotland naar Californië waagde, is zondag vlak voor de landing op het vliegveld van Santa Paula verongelukt. Slpvak is ernstig gewond. De motor wei gerde toen de vlieger, begeleid door een klein sportvliegtuig, boven de landings baan vloog. Het zweefvliegtuig boorde zich in een aarden wal. DJAKARTA De voorzitter van het Indonesische Volkscongres, generaal Nasution. heeft de economische politiek van de regering in Djakarta scherp veroordeeld. Hij vond dat die politiek tot nu toe niet wordt bepaald door rationele denk beelden en principes. Nasution zei op een conferentie van islamieten in Djokjakarta dat een terugkeer naar de 'grondwet de enige weg is om tot een verbetering van de levensomstandighe den te komen. BRUSSEL Ruim 15.000 Vlaamse boeren hebben zaterdag te Deinze bij Gent betoogd tegen een eventuele ver laging van de Europese melkprijs door de ministers van landbouw van de EEG die vanmiddag in Brussel een mara thonconferentie over de Europese zui- velpolitiek beginnen. Woordvoerders van de Belgische boe renbond, die de betoging organiseerde, verklaarden met nadruk, dat de Belgi sche minister Heger in geen geval zal mogen wijken voor druk van zijn colle ga's en toegeven aan compromissen, die zouden neerkomen op vermindering van het boereninkomen. Zij wegen elke ge dachte van een verlaging van de Europe se richtprijs voor melk of van de in terventieprijzen voor boter en melkpoe der als middel om de enorme over- produktie van melk en boter te rem men van de hand. Na de hevige onlusten was het zater dagavond even rustig in het Parijse Quartier Latin en kon men er de schade opnemen. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? JERUZALEM Premier Levi Esj kol heeft zondag in Jeruzalem ver klaard. dat Israël vastbesloten is deze stad als een geheel te houden. Hij her innerde eraan dat Jordanië voor de zesdaagse oorlog van vorig jaar de Jo den geen toegang gaf tot de Klaag muur in zijn deel van de stad. Hij be loofde geljjke rechten voor de Arabi sche bewoners van de verenigde stad. In Jeruzalem werden zondag talrij ke dankdiensten gehouden ter viering van het feit dat Israël een jaar gele den het Jordaanse deel van de stad be zette. Intussen onderzoeken de Israëlische autoriteiten of de berichten waar zijn, dat twee Westduitse staalfabrieken Thyssen en Mannesmann onder druk van de Arabieren zouden hebben besloten af te zien van de levering van 90.000 ton staalplaat voor de Israëli sche oliepijpleiding van Eilath naar Asjkelon aan de Middellandse Zee. De overeenkomst voor deze order ter waarde van circa 48 miljoen mark was in november van het vorige jaar ge sloten. ADVERTENTIE PARIJS Alle samenscholingen van meer dan vijf mensen zijn sinds zaterdag in Frankrijk verboden. Zij zullen energiek uit elkaar worden gejaagd. Degenen die daarmee zijn belast hebben opdracht op te treden „onverwijld en zonder pardon". Dit is een eerste maatregel van de Franse regering om een einde te maken aan de nog steeds groeiende studentenonlusten. Die hebben in het afgelopen week einde voor de eerste maal het leven gekost van twee mensen. In Parijs werd een 26-jarige jongen door betogers doodgestoken; te Lyon werd de commissa ris van pohtie opzettelijk met een vrachtwagen doodgereden. Mochten de maatregelen van de re gering niet voldoende blijken dan zul len zij door andere, strengere worden gevolgd. De onlusten bereikten in het afgelo pen weekeinde een hoogtepunt, niet al leen in bloedigheid maar ook in om vang. Voor de eerste maal deden zij zich voor buiten de Parijse studenten wijk, het Quartier Latin, namelijk te Lyon, Bordeaux en Nantes. Het ging er harder aan toe dan ooit te voren. Pre mier Pompidou sprak zelfs van het be gin van een burgeroorlog. Het aantal slachtoffers was hoger dan men tot nu toe had gekend: Parijs één dode en bijna zeshonderd gewon den; Lyon één dode en 237 gewonden, van wie er twee, een officier van de politie en een brandweerman, in levens gevaar verkeren; Nantes: zestig gewon den; Bordeaux: 110 gewonden. Later werd bekendgemaakt dat het samenscholingsverbod niet geldt voor toegestane betogingen, en voor samen komsten op straat, waarvan het vreed zame karakter duidelijk blijkt. Deze verzachting kan misschien voor komen dat de betogingen, die de com munistische studentenorganisatie UNEF voor vanmiddag vijf uur voor het gehele land heeft afgekondigd, op nieuw in bloedige straatgevechten ein digen. Met deze betogingen willen de studenten hun afkeer kenbaar maken ..tegen de huidige samenleving". Al leen al daarom zullen de arbeiders er niet aan meedoen. Er is echter ook in de studentenwe reld een duidelijke stroming tégen ac ties die tot bloedvergieten kunnen lei den. Daarop wijzen drie dingen: 1. De ordedienst van de UNEF heeft ervoor gezorgd dat de volksmenners en provocateurs niet in contact konden ko men met de politie, die in het Quartier Latin controleerde of met de soldaten die er de barricaden met de grond ge lijk maakten. 2. Alain Geismar, de leider van de communistische vakbond van professo ren, heeft tijdens een massabijeen komst verklaard dat de Fransen moes ten afzien van geweld en naar andere middelen moesten uitkijken om de ac tie voort te zetten. Een groot aantal studentenorganisaties heeft zich daar mee akkoord verklaard. 3. Doordat de vakbonden deze stu- dentenoproeren duidelijk hebben afge wezen voelden de studenten zich op nieuw geïsoleerd. Om te trachten een nieuwe start te vinden zullen zij over gaan tot zuiver propagandistische ac ties. De straatgevechten in Parijs in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben geweldige schade aangericht. Meer dan twintig bomen werden doorgezaagd op de Boulevard Saint Michel, urinoirs, krantenkiosken, autowrakken, ijzeren roosters, zonneschermen, alles werd uit- en afgerukt om barricades te kun nen bouwen, die later werden versterkt met straatkeien, stukken asfalt, café tafeltjes, stoeltjes, vuilnisbakken en al het huisvuil dat op de trottoirs stond. Aan de gevechten namen studenten deel en vooral ook nozems, die nu de gedroomde kans kregen om met de po litie af te rekenen. Zij hadden deelgeno men aan de grote betoging bij het Gare de Lyon die was uiteengeslagen en dwaalden vervolgens doelloos door Parijs, zonder instructies, zonder een bepaald parool. Zij vernielden alles wat zij op hun weg tegenkwamen, en trok ken zich tenslotte terug op de Boule vard Saint Michel, waar provocateurs inmiddels een veldslag tegen de politie waren begonnen. De gevechten duur den voort tot in de ochtendschemering. Slechts door gebruik te maken van bulldozers kon de politie de ene na de andere, vaak brandende, barricade ver overen. Met traangas- en andere bom men werden de betogers verjaagd. Het politiebureau vlak bij het Odéon-theater werd verwoest en alle politiewagens werden in brand gestoken. BERLIJN Klaus Schütz, de burge meester van West-Berlijn, is zaterdag op de eerste dag van een tweedaags congres tot voorzitter van de sociaal-de mocratische partij in West-Berlijn ge kozen. Hij was de enige kandidaat. De vorige voorzitter, Krut Mattick, had zich niet herkiesbaar gesteld. Schütz kreeg 148 van de 224 uitgebrach te stemmen. STOCKHOLM In het centrum van de Zweedse hoofdstad hebben zater dagavond honderden studenten gede monstreerd. Zij riepen leuzen als „Wij necen de macht over", „Het volk zal overwinnen" en „Wij hebben het recht in verzet te komen". WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft bekendge maakt, dat binnenkort een nationale ad vertentiecampagne zal worden geopend, waarin op de Amerikanen een beroep wordt gedaan buitenlandse vrienden en verwanten voor een bezoek aan de VS ui de nodigen, waarbij de bezoekers van allerlei kortingen zullen kunnen profite ren. De regering hoopt zo een compensatie te vinden voor het grote bedrag dat Amerikaanse toeristen in het buitenland besteden. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft zondag opgeroepen tot eenheid binnen de r.k. kerk. Hij zei dat deze eenheid wordt verstoord door hen die weigeren zich aan de leer van de kerk te houden. Tot de ongeveer 15.000 mensen die op het Sint-Pietersplein samen waren gestroomd voor de gebruikelijke ze gen verklaarde de paus dat er veel goeds was in de nieuwe energie die de kerk verjongt, maar dat er na het Va ticaans Concilie van 1962 tot 1965 „te veel rusteloosheid de kerk schokt en in verwarring brengt, waardoor ons hart soms zeer bedroefd is". „Geloof en gehoorzaamheid moet in vele zonen van de Heilige Kerk weer tot leven worden gebracht, die hun hei lige en essentiële plichten vergeten welke hen aan de kerk binden", aldus de paus. KOPENHAGEN De Noorse treiler Lamas heeft in de nacht van zaterdag op zondag 17 leden gered van de beman ning van het vrachtschip Albert uit de Far-Oer, dat 120 mijl ten Zuid-westen van Kaap Desolation op Groenland in nood verkeerde. De Albert had in een storm een schroef verloren en kreeg daarna een lek. Een hoogbejaarde bank, een zeer verliefde jongeman en een bemin nenswaardig meisje. Op haar schoot... een pak Friendchips! U weet wel: de verleidelijke lekkernij van snack-expert Smiths. Nieuw! Met véél kraak en smaak! BONN Als reactie op de relletjes in West-Duitsland is in Frankfort dit weekeinde de „Reichsbanner" (Rijks- banier) opgericht, een nieuwe versie van de gelijknamige sociaal-democra tische organisatie die tussen 1924 en 1932 heeft geprobeerd de Republiek van Weimar te verdedigen tegen extremis me van rechts en links. De vroegere Reichsbanner. opgericht in 1924, was een strak georganiseerde, op militaire leest geschoeide strijdor ganisatie die talloze vechtpartijen le verde tegen Hitlers S.A. en S.S. De bond had een tijdlang meer dan drie miljoen leden, merendeels sociaal-de mocraten, maar kon de nazi-terreur niet tegenhouden en werd in april 1932 verboden. De nieuw-opgerichte Reichsbanner, die zich tevens „Bond van actieve de mocraten" noemt, wil met vreedzame middelen de democratie beschermen. Aan de vorming van strijdafdelingen wordt niet gedacht. Toch voelt men bij de Westduitse sociaal-democratische partij (SPD) niet veel voor de nieuwe Reichsbanner. omdat zij de oprichting van ordediensten, ofwel knokploegen, van linkse of rechtse radicalen in de hand zou kunnen werken. De oude. oorspronkelijke Reichsban ner was nooit helemaal verloren ge gaan. In West-Duitsland bestaan al ja ren regionale verenigingen van vroege re Reichsbanner-leden, met tezamen ongeveer duizend, leden. Deze mensen hebben nu de Reichsbanner opnieuw opgericht als landelijke organisatie. Zij legden dit weekeinde bij de Pau- luskerk in Frankfort kransen bij het monument voor de slachtoffers van het nazi-regime. WASHINGTON Dominee Ralph Abernathy, de leider van de „mars der armen" naar Washington, zei za terdag dat in de campagne voor ver betering van de levensomstandigheden van de armen en behoeftigen in de Verenigde Staten een „prachtige over winning" was behaald. Hij doelde hier mee op de ongeveer 820 miljoen gul den, die Orville Freeman, de Ameri kaanse minister van Landbouw, ter beschikking heeft gesteld voor de voed selvoorziening in 266 van de armste streken van Amerika. Ds. Abernathy noemde niettemin het gebaar van minister Freeman „verre van bevredigend". „Wij zullen niet eer der tevreden zijn voor er voldoende eten is voor alle Amerikanen", zo be toogde hij. De dominee maakte zijn opmerkin gen in de krottenwijk die vlak bij het Kapitool in Washington is opgericht als een teken voor de afgevaardigden van het Congres, dat.de armoede in de Ver enigde Staten nog wijd verbreid is. Hij zei dat de komende week verscheidene „actieve geweldloze demonstraties" ge houden zouden worden om de regering en het Congres ervan te overtuigen dat zij tot daden moesten overgaan ter le niging van de nood onder de arme be volking van Amerika. STOCKHOLM Zes deserteurs van het Amerikaanse leger in Viëtnam zijn zaterdag uit de Sovjet-Unie in Zweden aangekomen. Ze willen daar politiek asiel vragen. Ook Zwitserland heeft een Ameri kaanse deserteur op zijn grondgebied. Hij was via Frankrijk met zijn Duitse vriendin en de mascotte van zijn ba taljon, een hondje, naar Basel geko men. Hij werk daar op het ogenblik als kelner in een hotel. Hij heeft een tijde lijke verblijfs- en werkvergunning ge kregen. REYKJAVIK In IJsland is zondag ochtend het verkeer van links up rechts overgegaan. In West-Europa zijn nu al leen nog Engeland en Ierland „links" en in heel de wereld nog ongeveer 70 landen, waaronder Japan en Indonesië. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 8