Veenendaals dagblad Garuda-vliegtuig op weg naar ons land verongelukt Onderhandelingen in Frankrijk lopen vast Buiten Minder spanning om loonbeleid Speurtocht op Atlantische Oceaan naar verdwenen Amerikaanse kern -onderzeeboot Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Schip met 99 opvarenden had maandag al in V.S. moeten zijn Harde woorden in „Stichting" union matrassen Viëtcong-granaten op centrum Saigon RENDIEREN KOMEN OM VAN HONGER Zuidelijk Flevoland vrijwel droog Felle brand in pakhuizen GROEIZAAM WEER Na gesprek tussen kabinet en regeringsfracties Forse uitbreiding van Groningen GESPREKSPARTNERS TEGENOVER ELKAAR ZEKER ÉÉN NEDERLANDER ONDER 29 SLACHTOFFERS BIJ BOMBAY Publikatie Tresher EllSDE STAKINGEN NOG NIET IN ZICHT Ei in mei ZES DAGEN GELEDEN VOOR HET LAATST RADIO- CONTACT GEHAD Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telet 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer DE VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 28 MEI I968 - 42e JAARGANG no. I24 BOMBAY Een Convair Coronado- straalpassagiersvliegtuig van de Indo nesische luchtvaartmaatschappij Ga- ruda is vandaag op een vlucht van Djakarta naar Nederland bij Bombay verongelukt. Alle 29 inzittenden 15 passagiers en 14 bemanningsleden zijn om het lever, gekomen. Onder hen was zeker één Nederlander, de Amster dammer J. de Boer, die juist by een tussenlanding te Bombay was ingestapt Het verongelukte toestel was maan dagavond om 6 uur pl. tijd uit Djakar ta vertrokken en had vanmiddag om kwart voor één op Schiphol moeten aankomen. Het toestel stortte kort na het opstij gen van het vliegveld Santa Cruz bij Bombay neer in een tamelijk schaars bewoond gebied bij Nalla Sopara, 45 kilometer ten noorden van Bombay. Het boorde zich in een veestal, waar door enige koeien werden gedood. Het is de eerste ramp met een passa giersvliegtuig in India sinds februari 1966, toen 36 mensen verongelukten bij het neerstorten van een Indiaas passa giersvliegtuig in Kasjmier. In februari van dit jaar stortte een toestel van de Indiase luchtmacht neer in het Hima- SAIGON De Viëtcong heeft van daag weer het centrum van de Zuid- viëtnamese hoofdstad Saigon onder vuur genomen met 122 mm raketten. Vijf hui zen werden vernield en drie mensen kwamen om. In een noordelijke buitenwijk van Saigon, vier kilometer van het presi dentiële paleis, wordt nog steeds ge vochten tussen de opstandelingen en Zuidviëtnamese eenheden en bij de Chinese wijk Cholon voeren Amerikaan se troepen zuiveringsoperaties uit. Zware B-52 bommenwerpers hebben maandag en vanochtend weer aanval len uitgevoerd op Noordviëtnamese troe penconcentraties in het centrale berg land ten zuidwesten van Dak To en ten noordwesten van Con Thien bij de ge demilitariseerde zone. De Amerikaanse jachtbommen werpers bestookten in Noord-Viëtnam batterijen luchtdoelgeschut en lanceer- inrichtingen voor luchtdoelraketten. layagebergte, waarbij alle 98 inzitten den om het leven kwamen. De Indoneschische luchtvaartmaat schappij heeft nu nog twee van dezelf de toestellen, die 99 passagiers kunnen vervoeren. Zij zouden worden verkocht om te worden vervangen door de DC-8, waarvan de Garuda er al een heeft. OSLO Ongeveer 30.000 rendieren die over het Finnmarksviddaplateau in het Noorden van Noorwegen trekken zullen de komende dagen van honger omkomen, heeft de politiechef van de Laplanders maandag meegedeeld. Er zijn al duizenden dieren, waaron der veel pasgeboren kalfjes, van hon ger gestorven. Veel hulp kan de dieren niet geboden worden omdat het rendier mos door een dikke laag hard bevroren sneeuw bedekt is. De voedselsituatie is daardoor zo slecht als sinds 1914 niet meer is voorgekomen. ADVERTENTIE DEN HAAG Zuidelijk Flevoland, Ne derlands jongste polder met een opper vlakte van 43.000 ha, komt in een nieu we fase van ontwikkeling. Naar ver wacht mag worden, zal binnen enkele dagen een waterstand worden bereikt, waarbij de polder als drooggevallen kan worden beschouwd. De bemaling zal dan niet worden gestopt, maar met min der pompen geschieden en dan alleen bij verdunde watertoevoer. De admiraal zei dat er wel meer schepen of vliegtuigen over tijd zijn geweest zonder dat het Pentagon daar van melding had gemaakt. Ditmaal was echter tot publikatie besloten om dat in Norfolk enkele familieleden op de aankomst van hun verwanten ston den te wachten. Kernonderzeeboten van de „skip- jack"-klasse waartoe de „Scorpion" behoort, hebben een actieradius van 110.000 mijl en kunnen door hun kern- aandrijving voor onbepaalde Vjd on der water blijven. Het ministerie van defensie verklaar de dat het normaal is dat een onder zeeboot radiostilte in acht neemt bij operatie^. De „Scorpion' 'was 15 februari uit Norfolk vertrokken. Bij een volledige bezetting zouden zich 14 officieren en 156 manschappen aan boord hebben bevonden. Totnogtoie is één kernonderzeeboot, vergaan. Het was de „Tresher" die in 1963 ter hoogte van Cape Cod niet bo ven water kwam. Hierbij kwamen de 112 marinemannen en 17 burgers om het leven. Begin van dit jaar vergingen in de Middellandse Zee twee onderzeeboten. Op 26 januari verging bij Cyprus de Israëlische onderzeeboot „Dakar" met 69 opvarenden en twee dagen la ter werd bij Toulon de Franse onder zeeboot „Minerve" vermist met 52 be manningsleden. GRONINGEN De Groningse brandweer heeft vanmorgen vroeg tus sen vier en vijf uur een felle uitslaan de brand bestreden in de Sledemener- straat, een oude brandgevaarlijke buurt, waar een pakhuis van J. Tuit- man in twee naast elkaar gelegen per celen door onbekende oorzaak in brand was geraakt. De beide percelen brandden geheel uit en de daarin opgeslagen papier- en lompenvoorraad ging verloren. De be lendende, vele verdiepingen hoge, pak huizen bleven gespaard. Naar de oor zaak wordt een onderzoek ingesteld. De koopman was niet tegen brand verze kerd. Omstreeks middernacht heeft een fel le brand gewoed in de zaak voor wo ninginrichting van de firma Vermeulen in Valkenswaard. De brand was zo he vig, dat een begin van brand ontstond in het naastgelegen pand, de Willem Il-sigarenfabrieken. Deze brand kon echter tijdig door de bedrijfsbrandweer geblust worden. De zaak van de firma Vermeulen is tot de grond toe afgebrand. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden vastgesteld. PARIJS De onderhandelingen tussen de arbeiders en de regering schynen op een door spoor geraakt te zyn op de twaalfde dag van de grote golf van stakingen en ongeregeldheden die Frankryk heeft overspoeld. Het enige lichtpunt is het „beginselakkoord" dat de regering en de niynwerkers- bond hebben bereikt. De arbeiders in de gas- en elektriciteitsbedrijven zullen dinsdag de onderhandelingen met de regering voortzetten, de spoorwegbonden hebben het overleg afgebroken. In de particuliere sector zyn grote groepen arbeiders het niet eens met het „ak koord" dat de vakbonden na 28 uur onderhandelen met regering en werkgevers hebben bereikt. Er is dan ook niet veel kans dat de acht tot tien miljoen stakende arbei ders eind van de week het werk weer zullen hebben hervat, zoals aanvanke lijk werd verwacht. Gisteren werd op 'n grote studenten en arbeidersbetoging (40.000 deelne mers) vele malen de leus „Seguy af treden" gehoord. Georges Seguy is de secretaris-generaal van het machtige communistische vakverbond CGT, dat het akkoord met de regering over loons verhoging en andere verlangens van de arbeiders heeft helpen bewerkstelligen. Vakbondsleiders werden ook uitge jouwd toen zijn in de bezette fabrieken de onderdelen van het akkoord aan de arbeiders wilden uitleggen. De tekst van de door president De Gaulle voorgestelde hervormingen zal woensdag worden gepubliceerd. De Gaulle heeft het volk gevraagd heih volmacht te geven deze hervor mingen door te voeren; gebeurt dit niet dan treedt hij af. De Gaulle zal maandag met een rede over radio en tv de campagne voor het referendum over de hervormingen, dat op 16 juni gehouden wordt, openen. In het parlement begint dinsdagmid dag om 16.00 uur een debat over de sociale situatie. Ook de oppositie zit niet stil. De voor hedenavond aangekondigde ont moeting van Frangois Mitterand, de leider van de democratische linkse groeperingen, en Waldeck Rochet, de communistische partijleider, is ver vroegd tot 17.00 uur. De met de mijnwerkers bereikte over eenstemming blijkt voornamelijk een loonsverhoging van 7 procent per 1 ju ni en nog eens van 3 procent per 1 ok tober te betreffen. De kansen op ge welddadigheden lijken toe te nemen. De regering is er nog steeds niet in geslaagd een einde te maken aan de straatgevechten. Integendeel; zij brei den zich over het gehele land uit. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de burgerij gewaarschuwd dat extremisten wapendepots hebben ge vormd. Worden die wapens (benzine bommen, bommen met fietskogeltjes, allerlei andere explosieven, dolken en slagwapens) werkelijk gebruikt, dan zal daartegen eveneens met wepenge- weld worden opgetreden. ln een geprikkelde stemming hebben werkgevers en werkne mers in de Stichting van de Arbeid gisteren de loonnota van de regering doorgelicht. Voor de aanvang van de vergade ring werd deze foto gemaakt van werkgeversvoorzitter ir. J. Bosma rechtsen werknemersvoorzitter A. H. Kloos. NIEUW DELHI De naar Nehroe genoemde Indische onderscheiding voor internationaal begrip is postuum toe gekend aan dr. Martin Luther King, de onlangs vermoorde voorvechter voor verbetering van de positie der Ameri kaanse negers. Van onze weerkundige medewerker TYoor luchtdrukstijgingen in het Noordzee-gebied en Engeland, worden de buien nu geleidelijk aan naar Midden-Europa verbannen. De komende twee tot drie dagen mogen wij daarom rekenen op droger weer met zonnige perioden, vooral in de na middag. Het weer is door de hogere nachtelijke temperatuur groeizaam De maximum-waarden zullen in Gel derland 2021 graden zijn. Het is nog te vroeg om vast te stellen, hoe het weer met Pinksteren precies zal zijn. Het enige, dat gezegd kan worden is, dat het belangrijke hogedrukgebied boven West-Rusland, Scandinavië en op de Noordzee vertrouwen inboe zemt. Morgen: Zon op: 04.28 onder: 20.46 Maan op: 05.12 onder: 23.36 De Amerikaanse kernonderzeeboot „Scorpion", welke op de Atlantische Oceaan wordt vermist. Het vaartuig heeft 99 mensen aan boord. ADVERTENTIE |j HOTEL-REST. „D E K L O M P" I y Thans zalen tot 200 personen. 1 W/e mogen gerust zeggen, dat de we- tenschappelijke eierkenner, de oöloog, de spreekwijs van het halve ei en de lege dop niet huldigt. Voor deze bijzondere studie zal hij voorts vaak om parallellen te kunnen trekken in letterlijke zin eieren voor zijn geld moeten kiezen en het ei van Columbus vindt hij zelden, want hij moet veel vergelijken, wikken en wegen om tot een juiste determinatie te komen. Honderden lege doppen rusten als legsels in zijn zorgvuldig gerang schikte, gewogen en gedateerde collec tie; de tijd van een snoer uitgeblazen schalen langs de schoorsteenmantel is reeds lang voorbij en ik geloof niet, dat de plattelands jeugd zich in het al gemeen nog bezig houdt met het nestjes-uithalen zoals vroeger. Toen zou een werkje als „Vogelnesten en eieren" door M. de Jong (uitg. v. Dishoeck, f 7,90) onder jongeren en ouderen onheil hebben kunnen stich ten thans gaat het om het behoud van onze vogelstand en behalve die van de kievit worden er weinig eitjes verzameld. Slechts een paar oölogen van naam en goede reputatie krijgen in Den Haag een officiële vergunning Zij doen geen afbreuk aan onze avi fauna. Een boekje als dat van De Jong, met betrouwbare omschrijving van broedgewoonten, nesten enz., 183 eieren in natuurlijke kleuren, zal dienstig zijn aan controleurs-vogel- wet, natuurhistorici, politie-opleiding, jachtopzichters, jeugdbonders v. na tuurstudie en opmerkzame wande laars. Er bestaat slechts heel weinig literatuur over het interessante onder werp buiten het tweedelige standaard werk van A. A. v. Pelt Lechner: „Oölogia Neerlandica", dat overigens reeds lang antiquarisch is. Aan de eier-afbeeldingen van de nieuwe uit gave lagen voorwerpen uit de collec tie-Hellebrekers ten grondslag; hij gaf de schr. voorts menige hint en las het manuscript met kennis van zaken door. 28-5-1968 A. B. WIGMAN DEN HAAG De voorhoedegevechten voor het loondebat van vandaag en morgen in de Tweede Kamer hebben gisteren een fel verloop gehad. In de Stichting van de Arbeid stelde werknemersvoorzitter A. H. Kloos de werk gevers medeverantwoordelijk voor de gevolgen van een „ja" van het parlement tegen de loonnota van het kabinet. Beide partijen werden het niet eens over een gezamenlijke verklaring. Het gesprek tussen kabinet en rege ringsfracties liet een oplossing van de problemen van morgen doorscheme ren en spanningen over het loonbeleid verdwijnen. Het kabinet zou de moge lijkheid open laten om een verlenging van de cao's aan het eind van het jaar te bekijken aan de hand van de dan bestaande economische gegevens. Het huidige pian voorziet nu al in een ver lenging van de contracten met een half jaar in 1969. In een niet openbaar gehoor van de vakcentrales door de vaste commissies van economische en sociale zaken brachten de eersten hun niet geringe verlangens naar voren: afwijzing van de loonnota; een extra zgn. agglomeratie-belas ting voor het bedrijfsleven in het Westen om daarmee de industrie vestiging te temperen; een nieuw systeem van omscholing voor werklozen; beteugeling van de spontane bin nenkomst van buitenlandse arbei ders; speciale maatregelen om het „weg lopen" van de zesduizend werkloze bouwvakarbeiders uit de bedrijfs tak te voorkomen; invoering van het spaarloon in 1969. Voor meer nieuws over de vergade ring van de Stichting van de Arbeid zie men elders in dit nummer: „Werk gevers willen kabinet niet te zeer af vallen". GRONINGEN De stad Groningen zal in 1970 beginnen met de bouw van drie nieuwe stadswijken op het grond gebied, dat tot 1 januari 1969 gemeen te Noorddijk is. Er zijn 14.000 woningen gepland voor 45.000 mensen In de wijken zijn grote parkgebieden en groengordels opgenomen. Via het te dempen Oosterhdïnrikkanaal zullen be woners een snelle verbinding hebben met het hart van de oude stad. Hun zal een openbaar snelvervoer ten dienste staan dat eigen vrije rijbanen zal krij gen. Het gebied, waarvoor het plan is ge maakt, is 900 ha groot. De begrenzing van het nieuwe gebied wordt gevormd door het Eemskanaal, Van Starken- borgkanaal, Boterdiep en de Oostelijke grens van de huidige gemeente Noord- dijk. Over het Van Starkenborgkaneel zal een brug worden aangelegd met acht rijbanen. Ook vier onderzeebootopsporings- schepen zijn naar het gebied gediri geerd. Het gebied waar wordt gezocht bgslaat 2100 mijl. Admiraal Moore zei dat er misschien moeilijkheden met de radioverbindingen van de „Scorpion" zijn door de hoge golven (vier tot zes meter). Volgens admiraal Moore kan de ..Scorpion" vertraging hebben door het slechte weer. Hij achtte ook de mogelijkheid aanwezig dat een radio boodschap niet is ontvangen. Het schip had geen noodsein uitgezonden en ook niet gemeld dat er mechanische moei lijkheden waren. Hij achtte het moge lijk dat de commandant heeft besloten onder water op beter weer te wachten, hoewel het in dat geval normaal zou zijn geweest de thuisbasis te waarschu wen WASHINGTON Onderzeeboten, oppervlakteschepen en vliegtuigen zoeken de Atlantische Oceaan af naar de 3.075 ton nietende Amerikaanse kernonder zeeboot „Scorpion'*, die maandagavond om 18 uur Ned. tijd in zijn thuisha ven Norfolk (Virginia) had moeten aankomen. Aan boord bevinden zich 99 bemanningsleden. De „Scorpion" heeft zich het laatst zes dagen geleden via de radio gemeld toen hij op de terugtocht was van een reis naar de Middellandse Zee, waar de onderzeeboot had deelgenomen aan oefeningen met de Zesde Vloot. Toen de „Scorpion" zich 21 mei voor de laatste maal meldde, bevond hy zich en kele mylen ten zuiden van de Azoren, zo heeft admiraal Thomas Moorer, chef marine-operaties meegedeeld. Op het ogenblik wordt gezocht door twee onderzeeboten, zes torpedobootjagers en talloze vliegtuigen in het gebied tussen de Azoren en Norfolk. Het weer op de Atlantische Oceaan is zeer slecht. De „Scorpion" is 132 meter lang en werd 29 juli 1960 in dienst gesteld. De com mandant is kapitein-luitenant-ter-zee Francis A. Slattery.

De Vallei | 1968 | | pagina 1