„Protest tegen gebrek aan directe democratie Wees wijs! Ned. studenten voorzichtig in progressiviteit Baksteen industrie wil zich richten op buitenland centrale verwarm Het kleurrijke leven van Kees van Dongen „Bouwprijzen gaan 10 pet. omhoog" GESPREK MET PETER COHEN Koop een groot pak nasi of bami tijdelijk voor 2,49! Angst zonder reden Niet explosief Zutphen: ontslag voor directeur Openb. Werken Knietje geschaafd. Mama kom gauw. Jij hebt jodium. Zonder au. Russen beëindigen raketproeven KOOP^S) Incident aan grens Israël-Jordanië Schadevergoeding van Israël voor V.S. voor beschieting „Liberty" Eerder nieuwe haring KOOPJE) VERVOERBARE OPERATIEZAAL VOOR VIETNAM A. MERKX KOOP Minimumprijs aardbeien Senator Gulden Eeuw in een rijke tafeldoos voor 8.50 Een assortiment van 25 sigaren STUDENTEN BEZETTENOUDEMANHUISPOORT 11 GEE1S TOEVAL ONDERSCHAT betadine jodium KOOP VERTROUWD CHOCOLADEHAGELREPEN Oosterse mensen zijn wijs. Eten daarom alleen maar échte nasi en bami. Iglo ook wijs. Móakt alleen maar echte! Met veel vlees. Zonder bijsmaak. Morgen eten! NASI GROOT PAK NU 2,49 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK NU 2,49 KLEIN PAK 1,55 RAPPORT-MARIS BEVRIJDEND GEWELD Bank, Bouwnijverheid IMPULS NODIG KOOP VERTROUWD CHOCOLADEHAGELREPEN Aardgas Oliestookinstallaties Bedrijfsinstallaties Luchtverwarming Sprinklerinstallaties TEGENWICHT GELUWD KOOP VERTROUWD CHOCOLADEHAGELREPEN WOENSDAG 29 MEI 1968 AMSTERDAM. De stu dentenprotesten krijgen meer sterkte. Zeer tijdelijk hoogte punt is vandaag de bezetting van de Oudemanhuis poort in Amsterdam, waar honderden studenten, maar ook arbeiders, discussiëren over de democrati sering van maatschappij en uni versiteit. In het hoofdkwartier van de organi serende Asva (Algemene Studenten Vereniging Amsterdam) aan de Wees- perstraat bruist het van activiteiten. De voorzitter van de Asva, Peter Co- hen (26), blijkt de man te zijn die pro beert de acties richting te geven,de man van de grote lijnen. „De essentie van de studentenacties in heel Europa is een protest tegen het gebrek aan directe democratie wat zowel voor de arbeiders als voor de studenten geldt. Ze worden ge bruikt in instellingen waarover ze zelfs niets te zeggen hebben. Een stu dent heeft niets te zeggen over het studiepragramma, stof, research enz. Een arbeider staat volkomen buiten de belangrijke beslissingen over pro- duktie, methode en investeringen." „Studenten en arbeiders zijn alleen maar instrumenten. De werkelijke macht ligt uiteindelijk altijd weer bij de ondernemer. Al jaren zijn wij, voor al de Studentenvakbeweging, bezig in spraak en medezeggenschap te krijgen. Dat is op geen enkele wijze gelukt". „Het is niet toevallig dat in verschil lende landen nu actie ontstaat want de basis-industrie is eender. Wel hebben de gebeurtenissen in het buitenland de acties en de belangstelling hier gesti muleerd". Peter Cohen heeft veel en regelma tig contact gehad met militante colle ga's uit Duitsland, Frankrijk, België en Italië. Hun visie stemt in grote lijnen overeen, waarbij de werken van de Amerikaans-Duitse filosoof prof. Her- bert Marcuse een belangrijke rol spe len. Marcuse gaat van het marxisme uit om de maatschappij te hervormen, desnoods met geweld. De studenten zullen de hoofdrol spelen en niet de arbeiders, die verdoofd zijn door de welvaart. Peter Cohen: „Marcuse heeft voor de theoretische ondergrond gezorgd. Hij heeft helder op papier gezet wat wij voelen: Wij leven in een schijn- democratie, omdat de beslissingen waar het om gaat altijd genomen wor den door de economisch sterkere. Ik geloof overigens dat Marcuse het revo lutionair potentieel van de arbeiders onderschat". „Bij de demonstratie tegen Roolvink bleken de arbeiders heel goed in te zien wat hun positie is. Door hun af hankelijkheid blijven ze altijd in prin cipe revolutionair gezind omdat ieder ADVERTENTIE MOSKOU De Sovjet-Uniet heeft dinsdag meegedeeld, dat haar raket proeven in de Grote Oceaan ten oosten van Christmas Island, die op 20 mei waren begonnen, met succes zijn vol tooid en dat de betrokken gebieden weer veilig zijn voor de scheepvaart. Tass zei dat er een landingssysteem voor ruimtevaartuigen is beproefd. Tot dusver zijn alle Sovjetrussische ruim tevaarders op de begane grond geland maar na het ongeluk met de Soyoez-1, 13 maanden geleden heeft de Sovjet- Unie geen bemande ruimtevlucht meer ondernomen. - - mens zelf wil bepalen waarvan hij af hankelijk is." „De studenten bevinden zich in een vergelijkbare situatie. Ze worden zo opgeleid dat ze precies passen in be paalde fabrieksfuncties. Een sterk voorbeeld is altijd de chemicus die onder meer wordt opgeleid om napalm en gassen te gaan maken, terwijl hij dat zelf helemaal niet wil". „De studenten zijn het vaak niet eens met de richting van de maat schappij. Daardoor ontstaat spanning tussen studenten en maatschappij, wat in Frankrijk nu tot een uitbarsting is gekomen. Het bestaande eigendoms recht houdt de democratisering die wij willen, tegen", aldus de studentenlei der. Hij maakt er geen geheim van dat hij graag de basis van deze maat schappij zou aantasten, ter bevorde ring van een directere democratie. „Men zal dat wel cummunisme noe men. Ik ben geen lid van een politieke partij, ik voel me een radicaal-demo craat". „Als de arbeiders niet voldoende zijn opgeleid om mee te beslissen, moet ADVERTENTIE AMMAN Jordaanse en Israëli sche strijdkrachten hebben dinsdag avond gedurende 80 minuten een artil lerie-duel gevoerd over de Jordaan. Naar een Jordaanse woordvoerder zei werden bij het duel bij Tallat Moussa twee Israëlische geschutsstellingen en een aantal voertuigen vernietigd. Aan Jordaanse zijde werden geen verliezen gemeld. Het was het derde incident dat dins dag tussen Israël en Jordanië plaats had. WASHINGTON Israël heeft Ame rika 3.323.500 dollar betaald als schadevergoeding voor de gezinnen van de 34 Amerikanen, die het leven lieten toen Israëlische strijdkrachten in juni vorig jaar het verbindingsvaartuig Li berty aanvielen, zo heeft het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. De Liberty patrouilleerde in de Is- raëlisch-Arabische oorlog in de Mid dellandse Zee en werd door de Is raëliërs ernstig beschadigd. Amerika zal van Israël ook nog ver goeding eisen van de schade aan het schip en voor de 160 matrozen die ge wond raakten. ADVERTENTIE hun dat worden geleerd. Vaak wordt gesteld dat dit ten koste van de effi ciency zal gaan, maar dat vind ik geen bezwaar. Als het de menselijke waardigheid ten goede komt, mag het zeker ten koste van 'de efficiency gaan". Hiermee komen we op het inmiddels beruchte rapport-Maris, inzet van vele discussies over de hervorming van de universiteiten. „Het rapport-Maris stelt eveneens de efficiency boven de demo cratie. Het komt erop neer dat de uni versiteit bestuurd moet worden door managers, zodat studenten en docenten niets te vertellen hebben." „De universiteit komt dan nog meer in dienst van het bedrijfsleven. Door discussie-bijeenkomsten proberen we de studenten hiertegen te mobiliseren". „Uit de discussies moet een alterna tief plan te voorschijn komen. Als dat niet wordt geaccepteerd, zal verdere actie nodig zijn, maar dat hangt van de studenten zelf af. Het kan nog wel een paar jaar duren voordat men tot actie overgaat". Welke acties? En hoever zal men daarbij gaan? Peter Cohen: „Dat is moeilijk te voorspellen. Misschien zal men hier een ministerie moeten bezetten of de totgang tot de haven. De actie moet in ieder geval verbonden zijn met het doel." „In het algemeen is het best: de actie die het snelst haar doel bereikt, met zo weinig mogelijk menselijk leed. Men moet echter geen actie voeren zonder plan en reden. Daarom was ik tegen het ongeorganiseerd optrekken naar de aula, vorige week." Zullen dergelijke acties met ge weld gepaard gaan? „Hoe onstaat geweld? Zowel in Duitsland als Frankrijk ontstond er ge weld toen de autoriteiten gingen ingrij pen, omdat het gezag werd bedreigd. Maar afgezien daarvan ben ik niet te gen geweld als dit noodzakelijk is. Ge weld heeft een bepaalde fuinctie. De rhaatschappij gebruikt oneindig veel meer geweid om bepaalde groepen mensen te onderdrukken, wat veel in grijpender is." „Geweld mag alleen gebruikt worden om te bevrijden, niet om onderdruk king op te leggen. In communistische landen is men bijvoorbeeld economisch veel vrijer, maar staat men politiek weer onder druk. Dat wil- natuurlijk niet zeggen dat ik niet voor socialise ring zou zijn." „Er komt een tijd dat de studenten werkelijk gaan beseffen hoe er met hen wordt gemanipuleerd. Dan zal „de autoriteit" zich bedreigd gaan voe len." „Ik zie geen oplossing zolang het eigendomsrecht niet wordt veranderd. De studentendiscussies vandaag moe ten er aan meehelpen de tegenstellin gen bloot te leggen." AMSTERDAM De belasting op de toegevoegde waarde zal samen met 'n bescheiden loonkostenstijging en werk tijdverkorting de bouwprijzen volgend jaar met naar schatting tien procent doen stijgen. Dit schrijft de directie van de Bank voor Bouwnijverheid in haar jaarver slag over 1967. Vorig jaar stegen de bouwprijzen met zes procent. De directie van de bank zegt, dat de invoering van de b.t.w. in het bijzonder op de hoogte van de huurprijzen haar nadelige uitwerking niet zal missen. Zij vraagt zich af of het tarief van twaalf procent wel verantwoord is. [Vfiet alleen in Amsterdam is de dis- cussie tussen studenten onderling, tussen studenten en hoogleraren en tus sen studenten en arbeiders op gang ge komen. In vrijwel alle Nederlandse uni versiteitssteden worden informatiecam pagnes opgezet en uitgevoerd. In Groningen wordt vanavond door de Studentenvakbeweging (SVB) een dis cussieavond gehouden, waar de Duitse studentenleider Wolf en Ton Regtien de belangrijkste sprekers zijn. Henk Vos in Groningen bestuurslid van de SVB: „Er heerst hier wel een stemming van beslissingen. De discus sies waren al een tijd aan de gang. sinds eind april hebben we die elke donderdag. We verwachten weinig van veranderingen in de Academische raad. Maar wat we daar tegen moeten doen, is nog niet helemaal duidelijk. De straat op is een mogelijkheid, daar zullen we over praten." „Voorlopig is onze belangrijkste taak informatie; informatie krijgen en ge ven daar wordt hard aan gewerkt Voor de discussie met Wolf en Regtien bijvoorbeeld hebben we een brochure samengesteld, waarin ook stukken van de filosoof Marcuse zijn opgenomen. Op 7 juni hebben we nog een debat avond over het rapport-Maris, georga niseerd door de Groningse Studenten Raad." De studenten in de Randstad Am sterdam niet meegerekend zijn dui delijk voorzichtiger in hun progressivi teit. G. Willems, tweedejaars rechten in Leiden en lid van de studentenraad daar: „De senaat heeft ons gevraagd te onderzoeken of Parijse toestanden ook in Leiden mogelijk zijn. De senaat heeft duidelijk angst, maar daar is hier bepaald geen reden voor." „In het rapport-Maris wordt de stu denteninspraak duidelijk verwaarloosd; daarover wordt hier wel veel gediscus sieerd. Daarbij zitten we in Leiden ook nog met het rapport „Ontwikkelings plan 1969", waarin de vraag waar moe ten we naar toe? levensgroot is." Gisteravond is over dit rapport en over dat van Maris in Leiden een open baar debat geweest, waarbij ook de cu ratoren en de senaat waren uitgenodigd DEN HAAG Eerder dan verwacht zal de groene haring in Nederland te koop zijn. De SCH 33 zal donderdag avond al in Scheveningen binnenlopen met honderd kantjes. Vrijdag zal de Hollandse nieuwe op de markt komen. Henk Veerkamp van de SVB in Utrecht: „We moeten zo analystisch en objectief mogelijk te werk gaan. We moeten oppassen voor Parijse toestan den. De situatie in Nederland is nog nieuw. Vergeet niet dat ze in Parijs al anderhalf jaar bezig waren --met het plan-Fouchet; zoiets als Maris hier. Het kan hier nog wel een half jaar duren voordat de situatie explosief wordt." De kans dat er voor dat kritieke punt via de dialoog al wat kan worden be reikt, wordt door veel studenten zeer reëel geacht. De discussie met de over heid en met de hoogleraren is hier dank zij het slechte Franse voorbeeld nog vrij snel op gang gekomen. De rest hangt van eventuele resultaten af. BONN West-Dui'tsland heeft giste ren zijn 82ste Starfighter verloren. De beide inzittenden konden zich met hun valscherm redden. ARNHEM De diplomaten kijken vaak niet verder dan hun politieke neus lang is. In de jacht op diplomatieke successen worden bij politieke beslis singen de economische gevolgen over het hoofd gezien. Het is broodnodig dat het bedrijfsleven ook achter de politie ke en diplomatieke roulettetafels gaat zitten, waar economische fiches wor den ingezet. Dat zei gisteren in zijn jaarrede de voorzitter van de Nederlandse bakste nenindustrie de heer L. E. Ariëns. Vooral in de Europese Gemeenschap zag hij „het vermeende landsbelang overheersen, waarbij gemaakte afspra ken over vrije handel en verkeer ge weld worden aangedaan". Daarbij doel de de heer Arins op de belemmerende Duitse maatregelen voor het vrachtver voer. De baksteenindusttrie moet zich steeds meer gaan richten op het buiten land. Al een tijd kampt men ook met grote overschotten. Ook het afgelopen jaar werden er nog altijd 70 miljoen stenen meer gemaakt dan verkocht. Tien procent gaat al naar het buiten land. Nu wordt gedacht aan een export centrale. Na de introductie van een groot scheeps saneringsplan, waarbij zo'n dertig van de in totaal 120 baksteenbe drijven worden stopgezet, moet de bak steenindustrie zich gaan toeleggen op een betere afzet, aldus de heer Ariëns. Samenwerking met andere bedrijven die aan de bouw leveren, ligt daarbij in het verschiet. Het wordt echter wel hoog tijd dat de regering de hele bouwnijverheid een forse impuls geeft door zeer spoedig met een plan voor krotopruiming en sanering van oude binnensteden te ko men, zo vond de heer Ariëns. Zelf gaat de baksteenindustrie nog meer doen om de slechte bedrijfsre sultaten op te vijzelen. Er zal een struc tuuronderzoek worden ingesteld dat als basis voor een vijfjarenplan kan die nen. Een groot probleem in de bak steenindustrie is de vergrijzing van de werknemers: de gemiddelde leeftijd ligt op 40 jaar. Onder de jongeren komt veel kort zieteverzuim voor. De indus trie wil hierover met de vakbonden gaan praten, omdat dit korte ziekte verzuim vaak funeste gevolgen voor het produktieproces heeft. In sommige ge vallen is 20 pet. van het personeel ziek (landelijk 6 pet.). Vreemd genoeg kan de baksteenin dustrie niet voldoende werknemers vin den in deze tijd van werkloosheid. Daar om moeten buitenlanders in dienst wor den genomen. Gelukkig is er veel be langstelling voor een vorig jaar inge stelde cursus: 500 man doen er aan mee. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BONN Het Internationale Comité van het Rode Kruis in Genève heeft een vervoerbare operatiezaal voor de burgerbevolking van Noord- en Zuid- Viëtnam laten maken. Het geld was door Westduitsers bijeengebracht. De „zaal", die wanden van -kunst stof heeft en dinsdag door het Duitse Rode Kruis in Bonn werd getoond, kan door hefschroefvliegtuigen worden vervoerd of door een speciaal heftoe- stel op een vrachtwagen worden gezet. In de operatieruimte zal een interna tionaal artsenteam werken. VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRIJF N.V. APELDOORN Kanaalpad 1, Tel. (05760) 13879 Vestigingen te Beverwijk en Bussum Met de dood van Kees van Dongen verliest ons land een van zijn be roemdste kuntenaars en Rotterdam een van zijn grootste zonen, al is Van Dongen niet langer dan ruim twintig jaar Rotterdammer geweest. In 1897, zeven jaar na de dood van Vincent van Gogh, ging hij voor het eerst naar Parijs. Enkele jaren later, omstreeks de eeuwwisseling, vestigde hij er zich voorgoed. Kees van Dongen werd 26 januari 1877 in Delfshaven-geboren. Zijn vader had een mouterij. Kees groeide op in een katholiek, streng burgerlijk milieu, maar toch niet zo streng en burgerlijk dat zijn vader hem tegenhield in zijn artistieke ontwikkeling. Integendeel, de jongen mocht naar de academie gaan en hij kreeg zelfs geld mee toen hij zijn geluk in het verre Parijs ging be proeven. In Parijs ondergaat Van Dongen de daar heersende invloeden van de kunst: heilzaam tegenwicht tegen de rechtzin nige sfeer thuis en het wereldje van de Rotterdamse academie. Eerst moet hij zich nog tevreden stellen met uiteenlo pende klusjes, totdat enkele van zijn tekeningen en karikaturen hem aan biedingen opbrengen mee te werken aan bladen als „l'Assiette au beurre" en „La revue blanche". Als schilder sluit Van Dongen zich aan bij de Fauves: Matisse, Vlaminck en Dufy hoorden daartoe. Met hem ex poseert hij voor de eerste keer, in de Salon des indépendants. Naar zijn aard en elan is het fauvisme met zijn felle kleuren het „natuurlijke" terrein voor Van Dongen: grote vloeiende trekken, dun en aandachtig, maar met enorme durf en vaart geschilderd. Na die eerste tentoonstelling volgen er spoedig meer; Van Dongen raakt thuis in het Parys uit de eerste jaren van de twintigste eeuw. Hij woont in een oud huis in Montmartre, waar alle bekende kunstenaars uit die tijd regel matige bezoekers zijn: Picasso (die zijn atelier aan de overkant had), Degas, Matisse, Braque en Cocteau. In die jaren beginnen de opdrachten uit het Parijse (internationale) society- leven bij Van Dongen binpen te komen. Dan gaat hij naast zijn heel- en half- naakten en paardenrennen ook echte en aan de achterbuurten ontstegen herto ginnen, politici en diplomaten schilde ren, en dikwijls de portretten van hun kinderen erbij. Beroemd zijn zijn por tretten van de Aga Khan, van gravin Anna de Noailles, Anatole France, Maurice Chevalier, Sacha Guitry, Pier re Lafitte, Mistinguette en vele ande ren. De laatste jaren van zijn leven werk te Van Dongen niet meer. Met zijn ver trek uit Parijs, omstreeks 1948, naar Monte Carlo, kort na zijn tweede hu welijk, leek zijn scheppingsdrift geluwd om geleidelijk tot stilstand te komen. „Mijn vader kwijnt weg in het zon nige Monte Carlo", vertelde Dolly van Dongen vorig najaar, bij gelegenheid van de grote overzichtstentoonstelling van diens werk in Parijs. „Het is zijn atmosfeer niet en hij mist het geroeze moes van Parijs. Meer dan ooit is het: Het kan me allemaal niet schelen, en hij interesseert zich nergens meer voor. Nee, vader maakt het niet zo goed". Daarom kon Rotterdam zijn beroem de zoon niet begroeten toen deze grote tentoonstelling in december naar het Museum Boymans- van Beuningen werd overgebracht. Men moest het met zijn werk doen, met de neerslag, in felle kleuren, van een lang en vruchtbaar kunstenaarsleven, dat nu, na 91 jaar, tot een einde is gekomen.. ADVERTENTIE ZUTPHEN De directeur van Open bare Werken van de gemeente Zutphen P. J. Jongens, is ongevraagd eervol ontslagen. Hij krijgt wachtgeld tot 1 september. De heer Jongens is vijftien jaar lang directeur van de dienst ge weest. De burgemeester van Zutphen, mr. J. J. Roeters van Lennep, zei dat er geen rechtstreeks aanwijsbare? oorzaak voor het ontslag was. „Het is", aldus de burgemeester, „een proces van ja ren, waarin de heer Jongens zich moei lijk heeft kunnen aanpassen aan het ambtelijke kader. Hij overschreed met de beste be doelingen voor het welzijn van de ge meente met persoonlijke initiatieven de ambtelijke grenzen". Zo kwamen de kosten van de bouw van een zwembad in Zutphen op vijftien procent meer uit dan was begroot. De sfeer binnen de dienst werd door de initiatieven zo danig beïnvloed, dat hij niet goed meer kon functioneren. Er is geen sprake van malversaties, aldus de burgemees- ter. DEN HAAG Aardbeien mogen dit seizoen niet onder de zeventig cent per kilo op de veilingen worden verkocht. Deze minimumprijs is vastgesteld door het Centraal Bureau van de tuinbouw veilingen. Voor de aardbeien die deze prijs niet halen, krijgen de telers een vergoeding tussen de vijftig «m. zeventig cent per kilo. Voor afwijkende kwaliteiten ligt de vergoeding op twintig cent tot een kwartje. ADVERTENTIE In één grote fijnproeversdoos wachten 5 verschillende melanges en modellen op uw deskundige opinie. Gun uzelf de vele uren proefgenot die het zorgvuldig samengestelde Senator Gulden Eeuw assortiment u biedt. De rijk opgemaakte doos die uw tafel nog jarenlang zal sieren is uw beloning. In de doos vindt u bovendien een drietal interessante vragen. Uw deskundige antwoorden maken u „Membre de la Société des Con- raisseurs du Tabac". Een begerenswaardige bronzen legpenning bevestigt uw lidmaatschapvanditexclusievegildevankeurmeesters. Uw sigarenhandelaar vertelt d er graagmeervan.

De Vallei | 1968 | | pagina 11