„Bombardementsstop afdwingen met felle V iëtcong-acties" OMYL EXTRA Verdediging traineerde Softenon-proces LINKS" PLAN VOOR OPVANGEN LEEGTE NA VERTREK DE GAULLE □Dupli-kaat f' Benauwd Johnson onthult Hanoi's streven: in Franse franc kreeg steun buitenland Pennsylvania achter Humphrey Over de grenzen Synagoge in V.S. bij aanslag verwoest JONGEN MET RUILLONG OVERLEDEN Duitse protesten tegen wetsontwerp noodtoestand duren voort Oudste dochter van Soekarno getrouwd PAKKET MET BOM BEREIKTE ZWEEDSE PREMIER NIET motten, muggen, vliegen? één spuitbus voor alle kamers grote bus: f3.95 hele grote bus: f5.30 FEL KERN VERWACHT Voor jou, m'n zoon.. omdat je met glans door die lastige studie bent gekomen. Omdat ik weet dat je heel wat pleziertjes hebt moeten missen. En omdat moeder en ik gewoon een beetje trots op je zijn... voor jou een Certina Opdat jij je dit succes nog vaak zult herinneren. En weet dat we altijd aan je denken... CERTINA0 Die slag is aan u, Mijnh. J. Lagendijk uit Rotterdam f f WOENSDAG 29 MEI 1968 ADVERTENTIE MERIDIAN Een dynamiet-ontplof- fing in Meridian in de Amerikaanse staat Mississippi heeft gisterochtend zware schade aangericht aan de Beth IsraëlSynagoge. Niemand werd gewond. De explosie blies de muren van het gebouw tegen de grond en verbrijzelde de ruiten van de omliggende huizen. Rond Meridian zijn sinds -september al vijf kerken voor negers afgebrand. SAIGON Door op grote schaal manschappen en voorraden in Zuid-Viët- nam te inffiltreren probeert Hanoi de Verenigde Staten ertoe te brengen hun bombardementen op Noord-Vietnam volledig stop te zetten. Dat heeft president Johnson gisteren bekendgemaakt na een onderhoud met Cyrus Vance, een van de Amerikaanse onderhandelaars bij de besprekingen met Noord-Vietnam te Parijs. De bekendmaking van Johnson viel samen met berichten uit Vietnam over toe nemende activiteiten van de Viëtcong, de militaire afdeling van het Zuidviët- namese Nationale bevrijdingsfront. Noord-Vietnam, zo zei president Johnson, gebruikt de besprekingen in Parijs voor een tweeledig doel. Aller eerst probeert het ons te dwingen tot stopzetting van de bombardementen, in de tweede plaats gebruikt Hanoi het overleg voor „kennelijk vergaande propaganda". De Noordvietnamese bevoorrading zou rechtstreeks naar het slagveld in Zuid-Vietnam gaan. Een deel ervan, naar schatting twintig procent, wordt EDINBURGH De 15-jarige Alex Smith, in wiens lichaam eerder deze maand een andere long was ingeplant, is gisteren overleden. Alex Smith on derging de ingreep, de eerste long transplantatie in Europa, twee weken geleden in Edinburgh. In de loop van de dag maakten de behandelende ge neesheren al bekend dat hij ademha lingsmoeilijkheden had. De nog in leven zijnde mannen met een ingeplant hart maken het naar om standigheden goed, evenals de man die zaterdag in Rio de Janeiro een andere alvleesklier kreeg. Bij laatstgenoemde werd na de inplanting van een andere alvleesklier zijn eigen zieke alvlees klier niet verwijderd. ALSDORF De verdedigers van de staf van Chemie Grünenthal. de fabriek van het noodlottige splaapmiddel Contergan (Softenon), hebben gisteren met succes een vertragingsactie uitgevoerd. Zij slaagden erin met hun ploeg van twintig man onder wie twee hoogleraren in het strafrecht,, de tweede dag van het mam moetproces in Alsdorf by Aken geheel te laten opgaan aan de behandeling van hun bezwaren tegen de aanklachten. De officier van justitie, mr. Josef Havertz. verzette zich daar fel tegen. De presi dent. mr. Peter Weber, verhief vele malen zyn stem met het verzoek aan alle partyen er toch aan mee te werken dat het proces zo snel mogeiyk wordt toege spitst op de hoofdvragen. Het was allemaal tevergeefs. Allen die het woord voerden begonnen met te verklaren dat het ook hen om een snelle behandeling van de hoofdzaken was begonnen, maar vervolgens wan delden zij vrolijk allerlei juridische en andere zijwegen op. Het vuur was na het voorlezen van de dagvaarding gisterochtend geopend met een verklaring van de ver dediging. namens alle advocaten voor gelezen door mr. Schmidt Leuchner. Onder de strakke blikken van de tientallen ouders van zogenaamde Sof- tenönkinderen, die als belanghebben den het proces op gereserveerde plaat sen meemaken, begon mr. Schmidt Leichner met op te merken: „Het nood lot dat de betrokkenen vooral de kinderen heeft getroffen, wordt door de verdachten en ons verdedigers even smartelijk gevoeld als door iedereen." Hij permitteerde zich daarbij de kri tiek op de Duitse overheid dat er niet voldoende financiële steun was gegeven aan de slachtoffers. In Engeland, waar nooit een strafproces tegen de vervaar digers van Contergan is gevoerd, zo ging de advocaat verder, is er met de betrokkenen een vergelijk over de scha devergoeding getroffen. In Duitsland zou dat niet mogelijk zijn geweest om dat dat als een bekennen van schuld zou worden uitgelegd, meende de ver dediging. Wel had de fabriek hier „voor een aanzienlijk bedag" deelgenomen in hulpacties voor gehandicapte kinderen. Een van de mede-aanklagers, advo caten die als vertegenwoordigers van benadeelden de officier in het proces mogen steunen, ging daar later fel te genin. „Als de fabriek zich erop had beraden was haar vast wel een moge lijkheid ingevallen om de Contergan- kinderen beter te helpen." De verdedigers stoven daarover ver ontwaardigd op. De president gooide olie op de golven met de opmerking dat de vragen van het gevoel moesten wor den teruggedrongen. „Het gaat hier al leen om de vraag of er oorzakelijk ver band bestaat tussen de verlammingen en het leven van volwassenen en de dood en misvormingen van baby's ener zijds en het gebruik van contergan an derzijds. En zo ja, in hoeverre de ver dachten daarvoo:r verantwoordelijk zijn". Volgens de verklaring van de verde diging was dat verband niet bewijs baar. Mr. Schmidt Leuchner kondigde aan te zullen bewijzen dat het ook door andere medicijnen kon zijn geko men. En zelfs al zou het verband er zijn, dan nog hadden de verdachten dat niet kunnen voorzien. Daarna kwam pas de zorgvuldig in geleide kern van het betoog van de ver dediging. Zij maakte er bezwaar tegen dat van de driehonderd gevallen waar het voor onderzoek zich op had gericht, er maar honderd in de dagvaarding waren te recht gekomen, maar dat de andere tweehonderd toch wel in het proces zou den meespelen. Bovendien had de ver dediging er bezwaren tegen dat er tot op de laatste ogenblik mede-aanklagers waren toegelaten. Deze mede-aankla gers hadden weer nieuwe gevallen van slachtoffers in het proces gebracht, waar de verdediging zich nog niet op had kunnen voorbereiden. Hij vroeg de niet in de dagvaarding van de officier genoemde gevallen bui ten het proces te houden, zodat daar een nieuw onderzoek naar kon worden ingesteld. Als dat niet kon, dan speet het hem, zei hij, maar dan zou het he le proces moeten worden uitgesteld. De officier zei dat hij deze aanval had verwacht, maar dat de rechter hierover reeds had beslist, toen hij de mede-aanklagers toeliet. „De verdedi ging kan toch niet verlangen dat er be slissingen worden genomen tegen het rechtsgevoel in, alleen maar omdat de verdediging het zo moeilijk heeft. Ieder een heeft het moeilijk in een zaak van deze omvang en als de verdedigers de zaak te zwaar vinden hadden zij er niet vernietigd door Amerikaanse bombar dementen, aldus Johnson. Uit documenten die op de Vietcong werden buitgemaakt bleek inmiddels dat de guerrilastrijders de opdracht hebben gekregen hun terreuraanvallen op te voeren om zodoende de bespre kingen in Parijs te beïnvloeden. Gezien hun activiteit voeren de guer rillastrijders deze opdracht nauwgezet uit. In de afgelopen drie dagen kwa men in Saigon, de Zuidvietnamese hoofdstad, en drie andere steden ten minste zestig burgers om het leven bij aanvallen van de Vietcong. ADVERTENTIE voor al die momenten dat je het beste wilt geven. PARIJS Mitterrand, de president van de „linkse federatie", is voor de dag gekomen met zijn langverwachte plan „tot overbrugging van een leegte na het heengaan van De Gaulle". Hij meent dat dit machtsvacuüm zal ont staan zodra de president zijn (voor Mitterand al vaststaande) nederlaag zal hebben geleden bij het referendum van 16 juni. Dat plan behelst vier pun ten: 1 Een overgangsregering van tien man met Mitterrand of Mendès-France als leider. Politici van alle richtin gen moeten er deel van uitmaken. 2 Deze regering schrijft presidentsver kiezingen uit voor juli. Mitterrand zelf is kandidaat voor het president schap. 3 De nieuwe president ontbindt het parlement en laat een nieuwe rege ring samenstellen. 4 Tenslotte worden er in oktober alge mene verkiezingen gehouden. Bezwaren Dit plan is echter in tegenspraak met de grondwet die o.a. zegt dat bij het heengaan van de president de re gering blijft, terwijl de voorzitter van de Senaat tijdelijk het presidentschap waarneemt. Ook regelt de grondwet in zo'n geval de kamerontbinding en het houden van nieuwe verkiezingen. Voorts laat hij duidelijk een plaats in de nieuwe regering voor het Cen trum. indien dat zulks wenst. Hij wil zich dus wel laten helpen door de com munisten, maar hij wil hen liever niet in de regering zien. Omgekeerd voelt het Centrum weinig voor Mitterrand zolang hij zich door de communisten laat steunen. De communisten hebben dit alles bijzonder goed begrepen. Nog voordat Mitterrand en de communistische lei der Waldeck-Rochet bijeen kwamen ga- BONN In West-Duitsland en West- Berlijn zijn ook gisteren de protestac ties voortgezet tegen de wetsontwerpen voor de noodtoestand, waarover het parlement vandaag en morgen zal moe ten beslissen. Aan de meeste universi teiten lag het onderwijs stil omdat de studenten de colleges boycotten en de dag besteedden aan demonstraties. De rector magnificus van de Techni sche Universiteit in West-Berlijn, prof. Weichselberger, is afgetreden omdat het optreden van de radicale studenten hem te erg werd. Ook de plaatsvervan gend rector trad af. Prof. Wiechselber- ger zei: „Zo kan ik mijn bevoegdheden niet meer uitoefenen. Ik zie geen mo gelijkheid nog verder samen te werken met studentengroeperingen wier enige opzet het verkrijgen van macht is". In het Westberlijnse Instituut voor Germaanse Taalwetenschap. dat maandag door studenten bezet was, kwam het gisteren tot vechtpartijen tussen linkse studenten en meer gema tigden, die hun studie wilden voortzet ten. De linkse bezetters verdedigden het gebouw door te spuiten met tuinslangen. Velen van de combattanten waren uit gerust met stokken en veiligheidshel men. ven zij over dit gesprek heen een ver klaring uit, waarin zij zeiden dat het niet mogelijk zou zijn een overgangs regering in te stellen waarin de com- ADVERTENTIE Prijswinnaar van 1500,- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. AMSTERDAM De Nederlandsche Bank is gisteren de handel in Franse francs, die in ons land al dagenlang door de toestand in Frankrijk stag neerde, tegemoet gekomen. De centrale bank kocht voor onge veer 2,5 miljoen dollar Franse francs tegen de koers van 4,9740 Franse francs per dollar, waardoor het bezit van De Nederlandsche Bank aan Franse francs met ruim twaalf miljoen francs toenam. De overmaking van dat bedrag zal eerst kunnen geschieden als het norma le contact met Frankrijk zal zijn her steld. De koers, waartegen De Neder landsche Bank francs opnam, is de nor male interventiekoers van de nationale bank van Frankrijk. Deze bank heeft gisteren de Bank voor Internationale Betalingen in Bazel opdracht gegeven op de wisselmarkt in Frankfurt op te treden ten behoeve van de Franse franc. De internationale bank kooht franken tegen Amerikaanse dollars tegen dezelfde koers als waar tegen De Nederlandse Bank francs op nam. Gisteren was de koers van de franc in Frankfurt vergeleken met de Duitse mark zwak. namelijk 79,990 mark per 100 francs tegen een voorgaande koers van 80,250 ark per 100 francs. DJAKARTA De oudste dochter van ex-president Soekarno van Indone sië, de 22-jarige Megawati, is gisteren getrouwd met Soerindro Soepiarso, een tweede luitenant van de Indonesische luchtmacht. De bruidegom is in de Sovjet-Unie opgeleid. Megawati is geboren uit het huwelijk van ir. Soekarno met mevr. Fatmawati. Het huwelijk werd gisteren bij haar thuis in Kebajoran vol trokken. Soekarno woonde de plechtig heid bij. munisten geen zitting zouden hebben. Ze hebben daarmee volkomen gelijk, want de communisten vormen de grootste politieke partij in Frankrijk. Pom pidou Premier Pompidou doet inmiddels zijn best om te redden wat er nog te redden valt: 1 Hij deed een beroep op de studenten om te komen praten over universi taire hervormingen. 2 Hij riep de arbeiders op om het werk te hervatten zodra regering en werk gevers hun „uiterste prijs' 'hebben genoemd. 3 Hij probeerde de geruchten weg te vagen van een op handen zijnde eco nomische ramp. Frans opgekocht Pompidou zei dat Frankrijk vol doende reserves had om aan elke si tuatie het hoofd te bieden. Niettemin vroeg de Franse emissiebank gisteren de tussenkomst van de Bank voor in ternationale betalingen in Bazel om francs op te kopen tegen de minimum- koers. Tevens bestudeert de regering, om dat de banken gesloten zijn en het geld schaars wordt, de mogelijkheid van 'n moratorium. Dat betekent dat geduren de enige tijd bepaalde financiële ver plichtingen niet behoeven te worden nagekomen. WASHINGTON De delegatie van de Amerikaanse staat Pennsylvania naar het democratische partijcongres, dat op 26 augustus in Chicago wordt ge houden, heeft besloten de 130 stemmen van de delegatie uit te brengen op vi ce-president Hubert Humphrey. Het nieuws werd bekend op 't ogen blik dat de kiezers van de staat Ore gon naar de stembus trokken om hun voorkeur uit te spreken voor een pre sidentskandidaat. Bij de stemming onder de leden van de delegatie van Pennsylvania kreeg Humphrey 83 stemmen en senator Mc Carthy 21. Twintig leden spraken geen voorkeur uit. Vijf stemmen, waaronder één voor oud-president Harry Truman, waren ongeldig. Er werd geen enkele stem uitgebracht op senator Robert Kennedy. Op grond van deze uitslag zullen alle delegatieleden uit Pennsyl vania op het democratische partijcon gres hun stem uitbrengen op Hubert Humphrey. WASHINGTON President Johnson heeft bekend gemaakt, dat hij een con ferentie gaat houden op zijn boerderij in Texas met generaal William C. West- moreland en de Australische premier, John Gorton. Verwacht wordt, dat deze donderdag of vrijdag zal plaats vinden. ADVERTENTIE WOENSDAG 29 MEI 1968 585ste STAATSLOTERIJ Vierde klasse Prijzen van 20 zijn gevallen op nummers eindigende op 5 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 70 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 55* f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 41 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 066 f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 476 f 2000 zijn gevallen op nummers eindigende op 4885* een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 031885*1 een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 001937 een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 068872 een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 079961 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 076387 de prijs van 10.000 is gevallen op het nummer 009944 de prijs van 20.000 is gevallen op het nummer 028649 de prijs van 25.000 is gevallen op het nummer 050634 de prijs van 50.000 is gevallen op het nummer 034076 de prijs van 100.000 is gevallen op het nummer 092955*1 *1 Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. STOCKHOLM Een postpakket met een zelfgemaakte bom, die was bestemd voor de Zweedse premier Tage Erlander, is gisteren in Stockholm tijdig achter haald. Het pakket was bij een typebureau afgegeven door een man van middelbare leef tijd. Hij verzocht het pakket naar de premier te sturen en liet wat kleingeld ach ter. Een argwanend personeelslid maakte het postpakket open. De bom kwam niet tot ontploffing. ADVERTENTIE *7/ 'i - - <E Maak nu een Ruil-ln-Winst van f7.50, f 10 -, f 15.- of f20.- op uw 'voorhistorische' foto-apparaat bij aankoop van 't nieuwe toestel dat u al zo lang wilt kopen. Profiteer: de Grote-Ruil-ln-Winst wordt u nu geboden door alle foto zaken in Nederland. Herhaling.f 7.50, f 10.-, f 15.- of f20.- schoon terug tegen inlevering van dat oude of kapotte ding bij aankoop van een nieuwe. De Grote Ruil-ln-Winst DE GAULLE .op hete kolen "president De Gaulle is zo langzamer hand in de huidige crisis in Frank rijk van kwaad tot erger vervallen. Weliswaar kon zijn satelliet Pompidou die in de hele. Franse crisis steeds meer als een figuur zonder veel rug- gegraat te voorschijn komt nog een meerderheid van elf stemmen in de Kamer halen. Maar zijn wijze waarop hij de crisis tegemoet is ge treden, getuigt maar van weinig be grip. Normaal is het toch wel zo. dat een staatshoofd met een dergelijk gebeu ren geconfronteerd, in een televisie rede eerst op de oorzaken en vervol gens op de gevolgen zal ingaan. Niets daarvan bij De Gaulle. In een nogal tam toespraakje stelde hij alleen een volksstemming voor, over zich zelf en zijn positie. Verder hul de hij zich in een nogal sfinxachtig zwijgen. Men kan er over strijden, of de reden tot de onlusten in Frankrijk een com plex van juiste of onjuiste oorzaken is geweest. Het feit ligt er eenmaal en men kan daar niet aan voorbij gaan. Men dient de oorzaken te analyseren. Komt men tot de conclusie dat er grond was voor de uitbarstingen, dan kan men pogen de zaak te verbeteren. Is men evenwel van mening, dat er geen reden voor is, dan moet de staat de machtsmiddelen gebruiken die haar ten dienste staan. IViets van dat alles bij de Franse pre sident. Hij kwam noch tot een analyse van de oorzaken, iets wat voor hem wellicht hoogst pijnlijk zou zijn geworden, noch tot een omlijnd plan voor de toe komst. Hij stelde een volksstemming in het vooruitzicht en zei dat men wel daar na eens goed de toestand zou gaan bespreken. Maar de toestand dient nu besproken te worden. En zelfs de uitgebreide concessies die Pompidou de dag daarop aan het loonfront deed, konden de staking niet beëindigen. Het begint er meer en meer op te lij ken, dat de toestand De Gaulle uit de hand gaat lopen. De schade die Frankrijk door de sta kingen lijdt is enorm. Het zwaarst zal nog de vreemdelingenindustrie getroffen worden. Reeds nu zijn ve len in Frankrijk blijven steken of nog op het nippertje teruggekomen. Velen hebben hun reisplan voor de zomer veranderd en mijden Frankrijk. Maar ook de industrie begint de staking te voelen. En een economie zonder produktie kan niet zo lang draaien. Reeds begint ook in het kamp van De Gaulle de onenigheid te groeien. Ed gar Pisani, eens organisator van de opstand in de Parijse prefectuur van politie in 1944 tegen de Duitsers en voor De Gaulle, stemde tegen. Gisteren verliet de minister van Onder wijs en oude partijganger van de pre sident, Alain Peyerefitte, het kabinet. Meer ministers staan op het punt heen te gaan of om te worden gewipt. Bovendien maakt het langer voort- duren van de staking ook, dat de leiders steeds minder de zaak in de hand kunnen houden. Aanvankelijk hield de communistische vakbond C.G.T. zich angstvallig ver van een verbond met de rebellerende studenten. Waarschijnlijk kwam dat de tactiek van de pro-Russische par tij niet van pas. Maar de druk van onderen op, begint steeds sterker te worden tot een ver bond van de studenten en de vak bond. Maar daardoor worden ook de socialistische Force Ouvrière en de katholieke vakbond steeds meer in de richting van de staking geduwd. TAe vraag is nu, kan de politieke op- positie een alternatief voor De Gaulle bieden. De Fransen zijn over het algemeen niet zo erg op experimenten gesteld. Voor de oorlog was de meerderheid van de bevolking achter de radicale partij, die evenwel helemaal niet radicaal, maar een gematigd behoudende groep was. Ook nu zal de oppositie een deugdelijk plan klaar moeten maken, wil men met enig gezag een poging wagen om De Gaulle bij de komende volksstem ming, van zijn troon te stoten. De moeilijkheid is daarbij, dat men om De Gaulle te laten vallen, de hulp van de communisten nodig zal heb ben. En de rest van de oppositie, de christen-democraten van Lecanuet en de socialisten en linkse democraten onder Mitterand, zijn maar nauwe lijks met deze bondgenoot blij. Zij vrezen en niet ten onrechte dat de hecht georganiseerde communis ten hen in een dergelijk monsterver bond langzaam maar zeker de leiding zullen ontnemen. Dit oneens-zijn van de oppositie kan misschien De Gaulle redden, maar het is wel een zeer wankele basis, waarop de generaal dan regeert. Wijlen president Franklin Delano Roo sevelt heeft in de dagen van de con ferentie van Casablanca in 1943 eens gezegd, dat De Gaulle „een Jeanne d'Arc-complex" had. Hij meent, zei de president, dat Frankrijk zonder hem niet kan bestaan. Het zal misschien een vreselijke schok zijn als de president eens tot de con clusie ">cht komen, dat Frankrijk allee, maar kan bestaan, zonder hem. En daar gaat het naar toe, als hij zo besluiteloos of hooghartig zwijgend blijft als tot nu toe.

De Vallei | 1968 | | pagina 13