Veenendaals dagblad McCarthy brengt Kennedy gevoelige nederlaag toe Delana blijft doorwerken EEG-landbouwmarathon in Brussel geslaagd Buiten KABINET KOMT VAN LOONBELEID TERUG Toestand wordt eind dit jaar nader bezien Franse crisis steeds meer in politieke vlak □Dupli-kaact WEINIG HOOP MEER VOOR BEMANNING „SCORPION" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Voorverkiezingen in staat Oregon BIJ REPUBLIKEINEN ROYALE OVERWINNING VOOR NIXON Kees van Dongen overleden Cohn-Bendit met geverfd haar terug in Parijs Voorlopig geen verlenging van C.A.O.'s Veertien blinden BRANDALARM KWAM UIT DE LUCHT VALLEN Vuldispert® Vrouw Indonesische minister omgekomen bij vliegramp VRIJ WARM BOTER WORDT 5 CENT PER PAKJE DUURDER Zwart lot KOSTEN STAND Die slag is aan u, Mej. A. J. Th. van Deursen uit Amsterdam TEGEMOET GASTARBEIDERS Examenvrees? Kalmeert! Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaat, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dï., do. en za. 1-10 woorden '1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 29 MEI I968 - 42e JAARGANG no. I25 PORTLAND (Oregon) Senator Robert Kennedy heelt vannacht formeel zijn nederlaag in de democratische voorverkiezingen in Oregon tegen senator Eugene McCarthy toegegeven. Hij gaf te kennen dat hij de strijd 0111 de demo cratische nominatie zal voortzetten. De nederlaag is de eerste die een Kennedy in meer dan 20 jaar in een verkiezing heeft geleden. Kennedy gaf zijn nederlaag kort voor middernacht (plaatselijke tijd) toe en feliciteerde McCarthy met diens overwinning. Volgens hem konden beiden vol doening putten uit „het overweldigende verlangen naar verandering dat de kiezers opnieuw hebben geuit", waarmee hij aanduidde dat zowel McCarthy als hijzelf gekant is tegen het beleid van president Johnson inzake Vietnam en vele andere zaken. MCCARTHY zege MONTE CARLO De kunstschilder Kees van Dongen is gisteren op 92-ja- rigo leeftijd in Monte Carlo overleden. Op 3 mei werd hij met een longontste king naar een ziekenhuis in Monte Carlo gebracht. Hoewel zijn toestand eerst ernstig was, knapte Van Dongen weer zover op dat hij naar huis mocht. Tijdens zijn ziekte is Kees van Dongen behandeld door de Rotterdamse arts dr. F. L. M. Merckelbach. SEOEL Een Noordkoreaanse pa trouilleboot heeft dinsdag ter hoogte van de 38-ste breedtegraad een Zuidko- reaanse vissersboot overmeesterd, zo is door de politie in Seoel meegedeeld. Drie andere Zuidkoreaanse vissers boten konden ontkomen. DEN HAAG/DEDEMSVAART Minister De Block heeft een verzoek van de N.V. Delana, fabrikante van ge breide bovenkleding, om financiële hulp afgewezen, maar het bedrijf gaat niet sluiten. Het heeft nog behoorlijk veel orders in portefeuille en de lonen van de ongeveer 280 werknemers ztfn gega randeerd. Dit is moor mr. De Bekker, commercieel directeur van Delana N.V., meegedeeld. Het bedrijf heeft surséance van beta ling aangevraagd, omdat, dit gaf de di rectie toe, men financieel moeilijk zit. Uitstel van betaling is nog niet ver leend, doch men neemt aan, dat dit nog deze week zal worden geregeld. Een bewindvoerder is nog niet aangesteld. Ook de sluiting van het nevenbedrijf in Genemuiden tracht men niet eerder te doen geschieden dan nadat de werk gelegenheid voor het 30 man tellende personeel is geregeld. Het nevenbedrijf in Roosendaal, waar pirn. 3 100 employés bij Delana in dienst zijn, blijft doordraaien. BRUSSEL De ministers van landbouw van de EEG zijn er vannacht in Brussel in geslaagd overeenstemming te bereiken over de gemeenschappelijke zuivelpolitiek. De beslissingen inzake de Europese melk- en boterprijzen, die omstreeks 1 juli zullen ingaan, zullen voor Nederland een verhoging van de boterprijs met 5 cent per pakje tot gevolg hebben. De Franse minister van landbouw, Faure, heeft aan het slot van de geslaagde marathonvergadering verklaard, dat de ingangsdatum van 1 juli voor de gemeen schappelijke markt voor industrie- en landbouwprodukten, en voor toepassing van de Kennedy-ronde nu aangehouden zal kunnen worden, ook al zou bjj de uit werking van de definitieve zuivelverordeningen in de komende weken nog enige vertraging ontstaan als gevolg van technische moeilijkheden. \Toor zoveel ik kan zien, heeft de late vorst aan de hoge bomen, zoals eik en beuk, weinig schd toege bracht, doch aan het lage eikehok- hout kon ik hier en daar merken, dat zijn koude hand over het prille lover had gestreken. Het jonge lot was zwart en bruin verschrompeld. Wan neer de natuur pas is ontwaakt en de vorst valt onverhoeds en streng in de beruchte ijsheiligen Ma- mertus, Pancratius en Servatius be hoeven er op 11-13 mei in 't ge heel geen hand in te hebben, want het kan ons evengoed op een andere datum gebeuren dan vriest het jonge sappige groen dood en vooral pas-ontloken bladeren en twijgen heb ben te lijden. Gevoelig zijn onze eiken (3 soorten), beuk en sommige spar ren, schade ondervindt voorts weieens de lork en de esdoorn, maar gewassen als berk, els en iep kunnen goed tegen de kou. In het laantje door het eiken akkermaalshout was er voor het ber- kestek in letterlijke zin geen kou aan de lucht geweest, pulverig stoven de grove dennen, maar de heldergroene pluimpjes van de jonge douglas ston den lelijk chamois. Het vele onkruid werkte in het dichte hakhout de be vriezing in de hand en een rationeel bosbeheer streeft er bij de aanleg van een kwekerij naar om maatregelen te treffen dekkensingels en hagen), waarbij de periode der gevaarlijke nachtvorsten voorbij is, wanneer het jonge lot ontbot. Ook zal men de jon ge planten niet te spoedig en evenmin plotseling van de beschutting der oude moederbomen beroven. Deze worden geleidelijk verwijderd, zodat het jeugdige houtgewas zich tegen de kou kan harden. Geheel machteloos staat de mens niet. 29-V-'68 A. B. Wigman Minister Lardinois verklaarde woensdagochtend om half zes, toen de vergadering afliep, dat hij het resul taat niet op alle punten bevredigend vond. Doch het uiteindelijke compro mis was het beste dat onder de gege ven omstandigheden haalbaar was. Het feit dat een akkoord is bereikt, was volgens hem van het grootste be lang voor de Nederlandse zuivel- en rundvleessector, die met een jaarlijkse produktiewaarde van vijf miljard gul den het belangrijkste onderdeel van de landbouw is. Dat de Nederlandse boterprijs als gevolg van de EEG-regelingen omhoog zal gaan, terwijl er reeds enorme bo- teroverschotten zijn, was een prijs die men hiervoor moest betalen. De minis ter verklaarde overigens ook, dat hij overweegt de overgang op de nieuwe boterprijs wat te verzachten door in de komende herfst koelhuisboter op de markt te brengen. Minister Lardinois verwachtte voorts dat met het nieuwe EEG-regime de richtprijs voor melk (35,3 cent) meer dan met het huidige Nederlandse stel sel door de boeren in Nederland ge realiseerd zou kunnen worden. Tenslotte meende hij, dat de on langs ingezakte kaasprijzen zich weer zouden herstellen op het niveau van de afgelopen winter. De kosten van de Europese zuivel politiek in het jaar 1968-69 zijn in eer ste aanleg beperkt tot 630 miljoen dol lar. Als meer geld nodig blfjkt te zyn, moet de ministerraad zich nader bera den over het beleid of bijpassen. In het bedrag van 630 miljoen dollar zijn niet de kosten berekend voor het oprui men van de huidige boteroverschotten. De Europese ministers besloten voorts hun resolutie van 1964 inzake invoering van een heffing op margari ne (die in Nederland de margarine 3 a 4 cent per pakje duurder zal maken) uit te voeren, gekoppeld met Europees parlementair toezicht op de opbrengst van deze belasting (van maximaal 87,5 miljoen dollar per jaar). De ministers hebben tevens de laat ste beslissingen genomen inzake de ge meenschappelijke markt voor rund vlees. Die zullen voor het prijspeil in Nederland geen consequenties hebben, zo verklaarde minister Lardinois. Er is bij de besluiten van deze nacht zeer sterk rekening gehouden met de onrust onder de boeren, zo zei hij nog. De overwinning van McCarthy komt onverwacht en betekent een zware te genslag voor senator Kennedy in diens streven naar de democratische presi dentskandidatuur. Kennedy had eerder in de voorverkiezingen duideljjk gewon nen van McCarthy in Indiana en Ne braska. De Amerikaanse omroepmaatschap- pij „NBC" voorspelde dinsdagavond dat senator McCarthy met 44 procent van de uitgebrachte stemmen als win naar tevoorschijn zal komen uit deze voorverkiezingen en dat senator Robert Kennedy 38 procent van de stemmen krijgt. De prognose was gebaseerd op de eerste uitslagen van 100 stembureaus over de gehele staat. Volgens de prognose zou Richard Nixon op 66 procent van de republi keinse stemmen in Oregon kunnen re kenen. Nixon mag zich na zijn overwinning in Oregon vrijwel zeker voelen van de republikeinse nominatie. „Ik denk dat deze grote overwinning in Oregon er veel toe zal bijdragen hen die nu nog weifelen in ons kamp te brengen", ver klaarde Nixon. „De kans dat ik nu nog uit de rails wordt gedrukt is vrijwel verdwenen als gevolg van de overwin ning in Oregon". Toen de uitslag van twintig procent van het aantal uitgebrachte stemmen bekend was, leidde McCarthy met 46 procent tegen Kennedy 36 procent. Daarna zakte McCarthy echter iets af. De laatste tussenstand luidt: DEMOCRATEN: 61 procent: Johnson Kennedy McCarthy Humphrey REPUBLIKEINEN: Nixon Reagan Rockefeller 19.181 - 13 procent 56.178 - 38 procent 64.109 - 43 procent 9.722 - 6 procent 61 procent. 88.786 - 71 procent 27.317 - 22 procent 8.069 - 6 procent Ongeveer 80 procent van de kiezers heeft aan de voorverkiezingen in Ore gon deelgenomen. Studentenleider Daniel Cohn-Bendit gaf in de Sorbonne een persconfe rentie. PARIJS De studentenleider Cohn- Bendit is dinsdagavond met zwart ge verfd haar in Parijs teruggekeerd, waar hij in de Sorbonne de pers te woord stond. Cohn-Bendit, die na een reis naar Duitsland Frankrijk niet meer binnen mocht, zei in een auto over de grens te zjjn gekomen. „Het is een lange reis ik stopte bij veel kleine cafés maar niemand herkende me". Volgens de leider van de „beweging van de 22e maart" moeten de studen ten de demonstraties op straat niet op geven omdat de politie hen weert, maar moeten middelen worden gevonden om een confrontatie met de politie te voor komen. Hij ontkende tijdens zijn bezoek aan Nederland te hebben aangedrongen op bezetting van de Nederlandse universi teiten. Ook zei hij niet te hebben ge zegd dat de Franse vlag moet worden verscheurd. „In verband met mijn twijfelachtige nationaliteit (Cohn-Bendit werd in Frankrijk geboren uit Westduitse ou ders) erken ik geen nationale vlag, of het nu een. Franse of een Duitse is". KENNEDY nederlaag DEN HAAG Het kabinet wil nu nog geen beslissing nemen om de c.a.o.'s in 1969 met een half jaar te verlengen. Dit deelde premier De Jong gisteravond in de Tweede Kamer mee. De minister-president gaf eerder toe, dat de in de loonnota opgenomen mededeling: „De regering heeft besloten om de contrac ten te verlengen" onjuist is. Het kabinet wil aan het einde van dit jaar bekijken of zijn opvattingen over onze onevenwichtige economie nog kloppen met de werkelijkheid mede gezien de ontwikkelingen in het buiten land en of het dan nog nodig zal zijn om de cao's met een half jaar te verlengen. Tegen die tijd hebben wij, zo zei de minister-president, de voorlopige cijfers van het Centraal Planbureau en het tweede halfjaarlijks rapport van de Sociaal-Economische Raad. De regering waardeert het, aldus premier De Jong in zijn nog geen vijf minuten durende mededeling, dat de Tweede Kamer haar zorg deelt over de PARIJS De Franse minister van voorlichting, Gorse, heeft gisteravond in de Nationale Vergadering de tekst van het wetsontwerp inzake de universitaire en sociale hervormingen bekendgemaakt. Deze voorstellen zullen het onderwerp zjjn van de volksraadpleging op 16 juni, waarvan president De Gaulle zyn aan blijven als staatshoofd afhankelijk heeft gesteld. Doel van het ontwerp is „uitbreiding van het aandeel van de burgers in de beslissingen die hun aangaan". Als het wordt goedgekeurd zal de regering op 1 januari 1969 met hervormingen bij het onderwijs, de industrie, de land bouw en de openbar.- die-sten begin nen. Minister Gorse zei'-uit er op het ogenblik kon worden gesproken van een „beschavingscrisis en geen crisis van een bewind". Het personeel van het Franse pers bureau Agence France Presse heeft zich gisteravond uitgesproken voor een staking met onmiddellijke ingang. Ook het personeel van het atoombe- drijf Pierrelatte bij de stad Valance, waar verrijkt uranium voor thermonu- cleaire bommen wordt gemaakt, met ingang van vandaag in staking te gaan. Alle nucleaire inrichtingen in Frank rijk zijn nu bij de staking betrokken. De crisis in Frankrijk is ondertussen steeds meer op het politieke vlak geko men. Zoals we gisteren reeds in een deel van onze edities konden melden is de Franse minister van Onderwijs, Alain Peyrefitte, afgetreden. Regeringsleider George Pompidou zal de onderwijspost voorlopig zelf be zetten. PARIJS Oogartsen die gewonden van de recente Parijse straatgevechten behandelen hebben gisteren bekendge maakt dat veertien slachtoffers blind zullen blijven. De specialisten schrijven dit toe aan het feit dat de gewonden vloeistof in de ogen hebben gekregen van een traan- gasbom die te dicht bij hen in de buurt of zelfs in hun gezicht ontplofte. BENNEKOM „Achter uw huis is een beginnende bosbrand - Politie en brandweer s.v.p. waarschuwen". Een briefje met deze tekst, compleet met plattegrond, dwarrelde gisterochtend om half twaalf neer op het grasveld voor de bungalow van de heer W. Kui per aan de Dikkenbergerweg in Benne- kom. Het was een boodschap van de ser geant-vlieger K. A. van Lohuizen die met een Piper Super Cub van de vlieg basis Deelen was opgestegen. De heer Kuiper vertelde: „Ik was jarig en zat met'familie en kennissen op het terras. De vlieger heeft wel precies gemikt. Nadat ik aan het ver zoek had voldaan, ben ik er zelf heen gegaan om met een stalen hark te hel pen het vuur te doven. Dat was vrij gauw gebeurd, omdat het nog geen grote brand was". ADVERTENTIE ÉHr 'jliP Prijswinnaar van t 500,- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. ontwikkeling van onze economie, over de structurele werkloosheid en over de betalingsbalans. Zij begrijpt, dat de Kamer nog geen beslissing over de cao's voor het vol gend jaar wil nemen. Het kabinet is met deze mededeling voor een zeer groot deel tegemoet ge komen aan de bezwaren die de Tweede Kamer gistermiddag tegen een ingreep op dit moment in de loonvorming voor 1969 naar voren bracht. De premier zei echter niet, dat hij bereid was om de SER een gerichte adviesaanvrage over het loonbeleid toe te sturen. De socialistische fractievoorzitter drs. J. M. den Uyl vroeg sarcastisch of de uitdrukking in de nota „de regering heeft beSloten" een zetfout was. Pre mier De Jong zei eerlijk „neen". Het kabinet is op zijn besluit teruggeko men. Bovendien is gebleken, dat zijn beslissing wel eens juridisch onhoud baar zou kunnen zijn. Minister-president De Jong deelde de Kamer tenslotte nog mee, dat het kabinet oorspronkelijk heeft gedacht paal en perk te stellen aan de stijging van de lonen in nog af te sluiten con tracten. Toen de Stichting van de Ar beid dit afwees, heeft het zijn voorne men direct laten schieten. Dit alles neemt niet weg, dat minis ter Roolvink (Sociale Zaken en Volks gezondheid) bij de Tweede Kamer een wetsontwerp zal indienen om het Bui tengewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen (BBA) zo te wijzigen, dat de regering zo nodig aan het einde van dit jaar de lopende cao's kan ver lengen. Minister Roolvink deelde nog mee, dat uit het potje van 700 miljoen gulden, dat de belasting op de toegevoegde waarde (BTW) de schatkist gaat op leveren, ook voor 1970 en 1971 geld zal worden gehaald voor de bestrij ding van de structurele werkloosheid. Tot nu toe is hiervoor 150 miljoen gulden uit dit potje geschept. De helft van het bedrag wordt gebruikt voor het aantrekken en spreiden van in dustrieën. Dertig miljoen gulden is be stemd voor verbetering en splitsing van huizen en 45 miljoen gulden zal wor den gegeven voor de omscholing van werknemers en voor aanvullende wer ken. De minister krijgt met de dag meer bezwaren tegen het aantrekken van buitenlandse arbeiders. De heer Rool vink wil trachten te bereiken, dat zij in het vervolg alleen via de officiële weg ons land kunnen binnenkomen. Er zijn op dit moment, zo zei de mi nister, meer buitenlandse werkkrach ten in ons land, dan werkloze Neder landers. De voorzitter van het NVV de heer A. H. Kloos, zei gisteravond in de te levisie-uitzending „Vanavond in Nieuws poort", dat hij een klein beetje blij was met de uitlatingen van de rege ring: „Het zat er dik in. Het was alleen de vraag hoe de terugtocht zou wor den geregeld. Die terugtocht getuigt niet van een fijn strategisch vernuft. De regering heeft een slag verloren, maar nog niet de oorlog. Ik ben ech ter niet pessimistisch". Voor nieuws over het Kamerdebat zie men ook elders in dit nummer. WASHINGTON Met het uur wordt de hoop kleiner dat de Amerikaanse onderzeeër „Scorpion" en zijn beman ning van 99 koppen gered zullen kun nen worden. De Amerikaanse kernon- onderzeeboot „Simon Bolivar" en een ander marinevaartuig hebben geen spoor gevonden van een olievlek die zes dagen geleden op de route van de „Scorpion" was waargenomen. Ver moedelijk is de vlek in kleine delen uiteengevallen. In marinekringen hecht men overigens niet veel belang aan de olievlek. Er zouden in het ge heel geen wrakstukken of andere za ken zijn aangetroffen die er op wijzen dat op die plaats een onderzeeër zou zijn vergaan. Terwijl het weer op de Atlantische Oceaan nog slechter wordt zoeken 40 schepen van de Amerikaanse marine duizenden mijlen van het woeste water oppervlak af naar een spoor van de vermiste „Scorpion", maar de hoop wordt steeds kleiner. Onofficieel is men er in marinekringen van overtuigd dat er geen hoop meer is als de „Scorpion" in diep water is gezonken. Er is slechts een kleine kans op redding als de on derzeeboot in ondiep water tot 80 mijl uit de Amerikaanse oostkust in moei lijkheden is geraakt. Als in dat geval de huid niet beschadigd is en de lucht kan worden ververst, kunnen de opva renden het 70 dagen of langer uithou den. zo zei men. Kapitein-ter-zee Walter Dietzen, oud- commandant van de „Scamp", een zus terschip van de „Scorpion", zei dat de vermiste onderzeeboot niet over zelf standig werkende apparatuur beschikt waardoor men de positie automatisch zou kunnen vaststellen. Een in nood verkerende onderzeeër kan wel een boei uitzetten die, aan de oppervlakte gekomen, een automatisch noodsein uitzendt, maar de batterijen zijn na zes uur leeg en de zender heeft een be reik van slechts 25 mijl. De marine houdt ongeveer honderd speciaal ge trainde duikers in paraatheid in Wash ington en San Diego (Californië) die direct in actie kunnen komen als de „Scorpion" in niet al te diep water mocht worden gevonden. Kapitein-luitenant-ter-zee Francis A. Slattery, kapitein van de vermiste „Scorpion". ADVERTENTIE Maakt niet loom of slaperig! Verkrijgbaar bij H.H.Apothekers en Drogisten Tijdens de debatten over de loon nota zaten gisteren (v.l.n.r.) de ministers De Block,- Witteveen, De Jong en Roolvink achter de regerings tafel in de Tweede Kamer. SCHIPHOL De Indonesische minis ter van Volksgezondheid, dr. G. A. Si- wabessi, die tot 2 juni in Nederland zou blijven, heeft zijn bezoek plotseling af gebroken en is vanochtend naar India vertrokken: zijn echtgenote blijkt één van de passagiers te zijn geweest van het dinsdagochtend in India neergestor te lijnvliegtuig van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda. Bij de ze ramp kwamen alle 29 inzittenden van het toestel, inclusief 14 bemanningsle den, om het leven. Mevrouw Siwabessi was op weg naar Nederland om zich hier bij haar man te voegen. O GENèVE Het Rode Kruis heeft dinsdag in Genève bekend gemaakt dat de overstromingen van de rivier de Eufraat in Irak ongeveer 150.000 per sonen dakloos hebben gemaakt. Feu sterke gordel van hoge lucht druk strekt zich thans uit van het zeegebied ten westen van Spanje via Engeland en Scandinavië tot in Rus land. In dit gebied is het rustig weer met normale temperaturen. Boven Midden-Europa veroorzaakt dit hoge- drukgebied een zwakke oostelijke stroming van vrij warme lucht, waar in maximumtemperaturen van ruim 25 graden voorkomen. Langs de kus ten van West-Europa blijft de wind aanvankelijk echter nog noordelijk, met aanvoer van koelere zeelucht en bij ons ook binnendrijvende lage be wolking of mistbanken. In Zuid- Europa houdt het weer ook nog een zomers karakter, waarbij op slechts enkele plaatsen onweersgebieden voorkomen. Morgen: Zon op: 04.26 Maan op: 06.06 onder: 20.47 onder:

De Vallei | 1968 | | pagina 1