Lonend' avondje Jan Blok naar Saoedi-Arabië Textiel-Taal" in Zwolle Beurs van Amsterdam Nederlandse dameskousen gaan beter VANAVOND MORGEN Gedrukte markt Omzetstijging bij Elsevier Daalderop wil buitenlanders Winst Beers hoger Aandelenkapitaal V.R.G.-papier groter PILOOT STORM RECHTER TIE I TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG Die slag is aan u. Mijnh. J. 6. J. van Schie uit De Cocksdorp Pagina 2' WOENSDAG 29 MEI 1968 66 Mag ik met je meerijden? Ik rijd heel goed hoor. Doe maar, zei hij. Vind je het prettig? Hij schoot in een lach. Ja, ik vind het prettig. Nou goed? Een ogenblik aarzelde zij, haar ogen drongen in de zijne alsof zij hem peil de of hij wel de waarheid zei. Dan lachte ze mee, drukte nog even haar hand vaster op zijn arm Fijn j! Even later reden zij naast elkaar het strand op, zetten op het harde zand de dieren aan in galop. Freek moest telkens naar haar kij ken. Hij voelde zich wonderlijk licht, het ging door zijn hoofd, dat zij daar nu zo reed, zo lachte, zo keek door hèm, omdat hij haar gered had. Het was een diepe voldoening, die hem overmoedig deed lachen. Toen hun paarden weer draafden, vroeg zij hij gend: En gaat het wel, rijd ik niet... goed? 't Gaat best voor zo'n klein meis je, plaagde hij vrolijk. Flauwerd! Haar ogen verdon kerden zich even, werden dan weer licht in een lach: 8 Zeg Freek, ik heb die avond niets aadig gedaan, dat wou ik je nog zeggen, maar je was ook zo'n baas, en... ik... je denkt toch niets raars van me? En zijn ver bazing ziende verduidelijkte zij haas tig: 8 Nou, omdat ik zo laat en zo alleen mijn gang ga en... met die jon gen zeilen en zo... Dat kwam eigen lijk vanzelf, zie je, maar echt goed ben ik nooit met iemand geweest. Ik heb nooit vriendinnetjes gehad en ook geen echte vrienden net zo min als jij, is het zo niet? Freek, die al geruststellend wenkte, hield eensklaps zijn paard in, zo plot seling, dat het steigerde. Toen hij het weer in de hand had, vroeg hij: Hoe kom je daarbij? Haar grote ogen werden stil en dro merig, dezelfde blik van toen zij pas bij kennis kwam in de keuken Och, dat voel ik... als ik je aankijk en als je lacht. Weet je, Freek, het is eigen lijk alsof ik je al lang ken, al héél lang, misschien al wel van vóór ik leef, zo lang... Daarom kan ik tegen jou ook anders zijn dan tegen ande re mensen. Zij reden stapvoets naast elkaar. Het was Freek plotseling of er tussen hem en het kind een band was, die trok, ongeveer ter hoogte van zijn borst. Het was ook of hij die zien kon als een lichte adem... Een ogenblik. Zij ging even verzitten in het zadel. De kleine onderbreking in de eendere beweging verbrak de band. Hoe bedoel je, dat je tegen mij an ders zijn kunt, kleine Noldie? Er legde zich een rimpel van moei zaam nadenken tussen haar fijne ho ge wenkbrauwen. Zo moeilijk is het Freek, om dat precies te zeggen. Ik kan eigenlijk nooit zeggen hoe en waarom ik iets zeg of doe. Tante schudt haar hoofd dan en vindt mij een lastig en onberekenbaar kind, dat weet ik wel, en vader zegt altijd: Wat heeft' toch die kleine, waarom lacht ze? OF: waarom heeft ze verdriet? Kun jij altijd zeggen waarom je iets doet of waarom je bent zoals je bent tegen bepaalde mensen. Hij schudde het hoofd. Nee, zei hij nadenkend en getroffen dat zij iets juist zo zei als hij het ook aanvoelde, ik geloof, dat ik je begrijp. Ja, en daarom kan ik tegen jou ook anders zijn, ik geloof tenminste daarom, omdat jij... ook zo bent... Half verlegen, half vragend keek zij hem aan. Haar gezicht was nu lief, de ogen zacht van uitdrukking, het was een ander dan dat van de brutale kwajongen van zo even. Hij voelde zich warm worden en dat niet alleen van de snelle beweging in de wind.. Hoe ben ik dan? Hij keek haar niet aan. Als je mij niet wilt aankijken, kan ik het ook niet zeggen. Zie je, het is net of bij jou alles heel diep in je ogen te lezen staat. Alleen bij mij? Dat weet ik niet, van andere men sen weet ik soms wel wat ze denken, maar van jou kan ik zien hoe je bént. Je vindt het toch écht niet gek? Hij schudde stil het hoofd. Hoe zou ik? vroeg hij zacht, ikweetook dikwijls wat er gedacht wordt en dat kan soms wat vervelend zijn. Nolde lachte zachtjes in herinnering. Nou, beaamde zij, tante is een schat, maar als ik zoiets zeg, kijkt zij toch of ik iets erg... nou, iets erg mals zeg. En ik heb dikwijls zo'n moeite het voor mij te houden. Je zou mij zeggen hoe ik ben, her innerde hij haar geboeid en geamu seerd. Zij keek hem aan. haar ogen peilden weer, dan zaf zij voor zich tussen de oren van haar paard door. Je denkt onzettend veel, zei ze, en je wilt niet denken. Je weet van mij niet wat je aan mij hebt. maar je vindt mij wel aardig als ik niet brutaal ben en mijn naam zeg je aldoor zachtjes in je- i zelf, maar dat weet je niet. Freek voelde zijn hart bonzen, maar hij wilde niet laten merken h óe zij hem in die paar woorden precies had getekend. Is dat alles, Noldie? En je weet je wel zo zeker dat ik je aardig vind? Een ogenblik gleed er iets van te leurstelling over haar gezicht, maar dan beet zij haar kleine witte tanden op haar lip. O, absoluut zeker, maar je mag mij niet voor de gek hou den, Freek! Schalks keek zij opzij, zij had hem betrapt en zij wist het. Hij voelde zich blozen, zette zijn paard weer aan. Haal me maar in, riep hij haar overmoedig toe. Toen zij na de paarden te hebben weggebracht nog even samen opliepen, zei Noldie, dat zii hem nog niet bedankt had. voor toen. Had hij dat niet ge merkt? Jawel, zei hij ik was eerst nijdig op je. maar later dacht ik, dat het toch eigenlijk vanzelf sprak. Dat dacht ik ook, gaf Noldie be daard ten antwoord, je was er trouwens toch voor gekomen ook. Zij gaf hem een tikje op zijn arm met haar rijzweep, zei tot ziens en liet hem achter, te verbluft om haar te groeten. De wrevel was er weer, maar ook 'n diepe tevredenheid een verwonderde tevredenheid over zichzelf en over haar. Voor het eerst in zijn leven had Freek een werkelijke vriend. Die vriend had zich aan hem opgedrongen, wat deed het ertoe, dat het een meisje was? Nog nooit had, na zijn vaders dood, iemand hem zo volkomen begrepen, raadselachtig juist begrepen, hij had daar geen woorden voor, onderging het alleen als een ongekend geluk, Hij begon een persóón te worden zijn ik uit zijn kinderjaren te hervinden en verder op te bouwen; hij besefte niet, dat het Noldie was die hem zichzelf hergaf. Zij zagen elkaar nu dagelijks. Zij stond met haar fiets na schooltijd hem op te wachten of trapte hem, toen het weer mooier werd, nog verder tege moet. Dikwijls reden zij samen paard of gingen zwemmen, Noldie kwam thuis bij hem, was dol op Queeny en op de kinderen, en dweepte met oom John Freek kwam ook bij haar, gewoon, zij waren immers vrienden. Het was pret tig met haar tante te zitten praten, die vond dat hij zo'n goede invloed op haar nichtje had. Zij werden niet ge- plaagdl waarom ook? Beider omgeving was daarvoor te verstandig en vertroe- blde de zuivere verhouding niet met insinuaties. Queenu vond Noldie een vrolijke, hartelijke meid en misschien was zij de enige, die enigszins besefte hóo groot wel deze invloed op Freeks leven was. (Wordt vervolgd) 3823. Commandant Grishow, op dat moment de grote acteur Boris, verstond niet goed wat de jongeman hem van tussen de coulissen toesiste, maar iets in diens stem of gebaar deed hem beseffen, dat er inderdaad iets ernstigs aan de hand was. In Lunapolis, waar het ge ringste technische foutje of vergissingkje vele mensenle vens kon kosten, diende men met iedere kleinigheid re kening te houden. Grishow, als 'n soort gouverneur van de kolonie, permitteerde zichzelf, noch iemand anders poolshoogte nemen, dat was duidelijk. De manier waar- enige nonchalance op dit punt. Hij moest persoonlijk op hij snel, doch niettemin onopvallend een einde aan de akte maakte, had geen beroepsacteur hem verbeterd. Behalve zijn tegenspelers bemerkte niemand iets van zijn improvisatie. Na met grote stappen het toneel verlaten te hebben, greep hij de boodschapper bijna woest beet en snauwde: „Wat is er aan de hand man?" Enkele benauwde woorden van de jongeling waren voldoende om hem met nog grotere stappen naar de Centraalpost te doen snellen, waarbij de toga van Ko ning Priamus hem om de benen fladderde. In de zaal viel het doek voor de pauze en piloot Storm, die blijk baar onraad rook, verontschuldigde zich even, om Gris how achterna te gaan. 8. „Ik heb zijn kleren doorzocht, Edelachtbare, maar hij droeg niets bij zich", zegt Tsjiao Tai. „Ja, de moordenaars hebben natuurlijk alles meegenomen wat hem zou kunnen identificeren", peinst Rechter Tie. „Waarschijnlijk is hij ergens anders vermoord en toen hier naar toe gezeuld. De boeven hoopten dat het lijk in deze verlaten hut niet zo gauw gevonden zou wor den. Maar ze rekenden buiten de gibbon. We kunnen aannemen, dat het lijk pas hier werd gefouilleerd, de ring was toen al van zijn vinger gegleden en tussen het stro gevallen. De gibbon had wat stro in zijn vacht. We moeten de identiteit van het slachtoffer zo snel mo gelijk zien vast te stellen". De Rechter richt zich tot de hoofdman en de gerechtsdienaars, wier functie het is de vagebonden en bedelaars in de gaten te houden. „Hebben jullie die man ooit gezien?" vraagt hij. De een na de ander schudt het hoofd. „Maak dan een draagbaar van takken", zegt de Rechter, „en breng het lijk naar het gerechtsgebouw. Laat al je mannen langs het lijk defileren, voorman, en vraag of iemand het slachtoffer kan thuisbrengen. Laat daarna de lijk schouwer zijn onderzoek verrichten. Intussen stuur je iemand naar de drogist Wang op de markt, met het verzoek of hij even langs wil komen. Ik heb hem een paar vragen te stellen". 32. Onder luid hoera-geroep van Tekko en de dragers begon Bombasso het kabeltouw strak te trekken. De verbinding tussen de beide oevers was tot stand geko men. Maar al was de kabel nu gespannen, dat wilde nog niet zeggen, dat zij nu allemaal maar zonder meer naar de overkant konden. Oh nee, lang niet iedereen is immers een volleerd koorddanser en Tekko zeker niet. Bombasso begreep dat ook wel, maar deze pien tere kerel had meer pijlen op zijn boog. Hij dook vlug uit de bagage een dun maar nog veel langer touw op en klauterde behendig de boom weer in. De grote rol touw hing hij om een klein takje tegen de zijkant van de stam en de lus die hij aan een van de uiteinden ge maakt had, hing hij zich om de hals. Hij schreeuwde in het Congolees een paar bevelen naar beneden en greep vervolgens met handen en voeten de kabel die hij zelf zo juist over de rivier gespannen had. En daar ging de zwarte aanvoerder handig als een aap, langs het ge spannen touw dwars over de rivier naar de overkant. Het dunnere touw dat vanzelf vierde trok hij zonder moeite met zich mee. De krokodillen die tot nu toe stil hadden toegekeken, begonnen zich weer te roeren en belust op een lekker hapje deden zij verscheiden, doch vergeefse, pogingen om Bombasso te pakken te krij gen. Onze zwarte vriend bereikte echter ongedeerd de overkant en begon, met behulp van het dunnere touw, onmiddellijk de bagage over te halen. „We zijn hartstikke rijk, mak ik wel haast zeggen. We hebben veelsteveel televisietoestellen, bromfietsen en room- kloppers"!, riep een wat provo-achtige jongeman meermalen uit in de gister avond door KRO-tv uitgezonden docu mentaire film ..Het andere Nederland" van Hans Koekoek, waarin enkele van de meer dan 600.000 Nederlanders aan het woord kwamen, die in onze wel vaartsstaat de eindjes maar moeilijk aan elkaar kunnen knopen. De eerste keer dat die jongen dat zei. leek het een beetje brutaal en overbodig, maar hoe vaker zijn opmerking tussen de op namen van winkels vol lekkers en moois en de ontboezemingen van gedupeerden werd ingelast, hoe meer zijn constate ring het karakter kreeg van een bijzon der treffend commentaar op de in ons land nog steeds bestaande schrijnende tegenstellingen tussen het inkomen van de een en dat van de ander. Meermalen werd ook verteld, dat kin deren hun ouders financieel moeten bij springen, wanner zij ook eens met va kantie willen gaan. schoenen willen ko pen of een nieuwe pyjama willen aan schaffen met het oog op eventuele op name in een ziekenhuis. Allemaal prachtig van die kinderen vooral als te genprestatie voor de kosten die hun ouders vroeger voor hen hebben ge maakt, maar in veel gevallen zijn die kinderen op hun beurt vandaag de dag ook weer ouders die voor hun eigen kinderen kosten moeten maken en be horen zij misschien zelfs ook nog tot die ruim 600.000.... Daarom was het jammer, dat in de ze indrukwekkende en knap vervaar digde film niet gerept werd over de mogelijkheden, die de Algemene Bij standswet schept tot leniging van veel financiële nood. De KRO maakte er gisteren finan cieel bezien trouwens toch een potje van, want er werden ook nog twee „Nieuwspoort"-afleveringen gewijd aan de behandeling van de loonnota in de Tweede Kamer. Eerst liet men de he ren Den Uyl en Van Mierlo een kenne lijk onverwacht pauzekwartiertje vol- praten over schijn- of niet-schijndebat- ten en in de „officiële" aflevering was de NTS vóór met het uitzenden van mi nister-president De Jongs verklaring, waarna bovendien nog commentaar volgde van onder andere (u raadt het al:) de heer Kloos. Ter gelegenheid van de laatste afle vering van „De 21ste eeuw" (ditmaal over filmtechniek, waarbij we via her inneringen aan het werk van tv-regis- seur Bob Rooyens toch ook even aan de 20ste eeuw moesten denken) werd op de andere zender in de altijd weer boeiende rubriek „Denk-beeld" een aan tal deskundige speculaties over de 21ste eeuw in Nederland te berde gebracht. Voor wie dit meer dan „alweer een praatprogramma" vond, was het een zeer interessante uitzending, waarin vooral professor Kistemaker met een aantal houtsnijdende opmerkingen voor de dag kwam, met name inzake de taak van de politici met het oog op de toekomstige samenleving. Overigens meende hij, dat men thans nog niet verder dan tien jaar vooruit kan den ken. Wat natuurlijk weer een aanslui ting bij de huidige situatie veronder stelt. En hier begint deze recensie weer van voren af aan.... J. v.d. K. Gitarist Jan Blok vertrekt dinsdag a.s. met een eigen combo naar Saoe- die-Arabië, om daar in opdracht van een grote oliemaatschappij op te tre den. Behalve uit de leider bestaat het ensemble uit Henk Eikerbout (piano), Rudi Brink (klarinet, saxofoon en zang), Chris Dekker (slagwerk) en Koos Serierse (bas en elektrische bas gitaar). Zangeres Conny van Bergen levert ook een aantal vocale bijdragen. De tournee van „Jan Blok, gitaar" en de zijnen is een kwestie van drie dagen spelen en twee dagen vliegen. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Act. 18.20 Uitz. v.d. VVD. 18.55 Stereo: Li. voc. en instr. en semble en zangsol. 18.55 Stereo: VA- RA's Popshow. 19.30 Nws. 19.35 Buiten lands weekoverzicht .19.45 Promenade- ork.: am.muz. 20.15 Spreekt u maar..: wedstr.-pr. 20.45 Country and Western muz. 21.05 Je moet er zelf geweest zijn, zeggen ze: rep. over Zuid-Afrika. 21.35 Jelle mag 't zeggen, interv. 22.15 Fran se chansons. 22.30 Nws. 22.40 SOS-ber. 22.45 Act. 22.55 Stereo: Serenade: klass. kamermuz. (opn.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Veel gevraagde gew. muz. (gr.). 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.46 Act. NRU: 19.00 Openbaar Kunstbezit. 19.10 Weg wezen....: vakantie-magazine. 20.00 Musiceren met gehandicapten. 20.25 Stereo: Li. gr.muz. 22.05 Spiegel van België: 'n pr. in samenwerking met BRT. NVSH: 22.20 Sextant: radioweek blad van de NVSH. 22.30 Nws. 22.40 Stereo: X, 'n sprong in 't duister. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I AVRO: 17.00-17.40 Voor de jeugd. NTS: 18.50 Pipo de Clown. 19.00 Journ. 19.06 Nieuwe avonturen v.d. Drie Mus ketiers, tv-feuill. 19.33 Uitz. Stichting Socutera. 19.40 Eurovisie: Londen: fin. Europa Cup I. (20.30-20.40 Uitz. v.d. CHU). 21.30 Inburgeren: Stakingsrecht. 21.55 Big Chance (de kans van z'n le ven), speelfilm. 23.00 Journ. 23.05 Olym piad Tour. 23.10-23.25 Openbaar Kunst bezit. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de Clown. 19.00 Jour naal. AVRO: 19.03 Hier Parijs - Hier Jan Brusse. 19.35 In kleur: Vaders te gen wil en dank, tv-feuill. NTS: 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Peyton Place, tv- feuill. 21.05 Lit. ontmoetingen. 21.50 De Sterkste, schets v. Strindberg. NTS: 22.15-22.20 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte gr.mu- ziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Ste reo: Li. gr.muz. (8.30-8.33 De groente man). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klas siek strijkkwartet (gr.). 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit. (gr.). (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursberich ten 12.00 Stereo: Pianorecital: semi- klassieke muz. 12.26 Med. voor land en tuinbouw. 12.29 Landbouwrubriek. 12.34 Li. gr.muz. voor oduere luiste raars. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Stereo: Muzikantenuur: 1. Viool en piano: moderne muz.; 2. Omroep Dubbelkwartet: oude liederen; 3. Altvi ool en piano: moderne muz. 14.30 Ge sprek met cabaretiers. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Solistenpor tret: progr. rond de violist Yehudi Me- nuhin (gr.). 17.30 Stereo: Licht instru mentaal ensemble. 17.45 Stereo: Li. gr.muz. 17.55 SOS-berichten. HILVERSUM KRO: 7.00 Nws. 7.10 woord. 7.15 Badinerie: II Het levende klassieke gr. ZWOLLE Dertig moderne wand kleden van zeventien Nederlandse ont werpers worden onder de titel „Tex tiel-Taal" van 1 tot en met 16 juni a.s. tentoongesteld in het Hopmanshuis aan het Rodetorenplein te Zwolle. Mejuf frouw mr. E. C. Maschewski, directrice van de Culturele Raad voor Overijssel, zal de expositie vrijdagavond om half negen in het Hopmanshuis inleiden. muz. (7.30 Nws; 7.32 Act.; 7.50 Over weging; 8.00 Nws). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind, pedagogische lezing. 10.20 Muz. uit de Barok (gr.) Stereo: KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 SOS-berichten. NCRV: 12.00 Stereo: Li. gr.muz. 12.26 Med. tbv. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.47 Radiorijtest 1968 12r.50 Hervormde kerkdienst 13.10 Variant radio-snel- buffet NRU. 13.45 Stereo Fragmen ten ui.t de musical The Sound of Mu sic (gr.) .NCRV 14.30 Radiorijtest 1968. 14.35 Stereo Moderne kamermuz. 15.00 Studiodienst 15.30 Radiorijtest 1968 RNU 1535 Een mens z'n lust is z'n leven een programma over hob by's en liefhebberijen. 15.50 Helpende stemmen progr over telefonische hulpdiensten. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Kamermuz. NCRV: 16.30 Radiorijtest 1968. NRU: 16.35 volg). 16.50 Spelen Jazz. NCRV: 17.45 17.50 Sportact. Kamermuz. (ver met taal. 17.00 Radiorijtest 1968. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Radiorijtest 1968. 9.35 Lichte instrumentale muz. 9.55 Radiorijtest 1968. 10.00 Nws. 10.03 Muz. bij de kof fie. 10.30 Radiorijtest 1968. 11.35 Mu z bij de koffie (vervolg). (11.00 Nws). 11.30 Radiorijtest 1968. 11.35 Muz. bij de koffie (vervolg). NRU: 12.00 Nws. 12.03 De inwoners van Kolderveen pra ten gewoon tussen de platen door. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Act. 13.08 TNT: knalmuz. 14.00 Nws. 14.02 Popmuz. 15.00 Nws. 1503 Where the action is 16.00 Nws. 16.03 lORRRrrrr...: platen- show 17.00 Nws. 17.02 Act. 1707-1800 Draaijijofdraaiik: verzoekplatenprogr. WOENSDAG 29 MEI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teravond.). 10.20 Vorschuss auf die Se- ligkeit: dorpskomedie. 11.50 Toerist in Parijs. 12.00-13.30 ActJcroniek. 16.40 Journ. 16.45 Jugend Forscht: int. wed strijd voor jonge mensen. 17.15 Eine Trompete für die Band: Can. korte speelfilm. 17.25 Hank, een studenten klucht uit de USA. 18.00-18.05 Journaal. (Reg. pr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Nord- schau. 18.53 Kleur: Klaas Vaak. 19.00 Act. 19.25 Kleur: De avonturen v.d. Se pray. 19.59 Pr.-overz. WDR: 18.05 Ue- berraschungen in der Vitrine: Mittelal- terliche Rechtsmittel (herh.). 18.10Dr. Kildare: tv-film. 18.25 Goedenavond. 18.30 Hier und Heute, journ. 19.10 Ge vaarlijke experimenten: autoraces. 19.40 Was bringt das Intermezzo im Monat Juni). 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.15 Bestandsaufnahme: Rebellie v.d. jeugd. 21.45 Kleur: Um das gelbe Tri- kot: impressies v.d. Tour de France. 22.15 Journ., commentaar en weerover zicht. 22.35 Voetbalrep. DUITSLAND II 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Act. en gev.muz. 18.15 Lassie: tv-film. 18.50 Dezernat M: tv-film. 19.27 Weerber. 19.30 Heute: Journ. en act. 20.00 Pre mieren von gestern: filmfragm. 20.45 Nachtcafé, tv-spel. 21.50 Eurovisie; Voetbalwedstr. 23.35 Nws. en weerber. ADVERTENTIE Prijswinnaar van f 500,- in het boeiende Shell Dupli-kaart spef. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. (Slotkoersen van gisteren) Fonds Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell. Nederland Nederland Nederland 1966-1 7 1968 6è 1966 64 1967 64 1967 6 1965-1 54 1964-1 54 1964 5 Vorige let» koer» not. 103 tl 103% 103 li 99U 98* 98 1958 1964 1959 44 44 44 1963-1 44 1961 4 1953 34 1947 34 1951 3i 1953 1-2 34 1950 1-2 34 Nederland 1954 1-2 34 Ned. grootb. obl 1946 3 Ned. dollarlng. 1947 3 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 id. 30-jar 1958/'59 44 H.V.A.-mijen ver a. A.K.U. a. Delimij. f. eert. Hoogovens n.r.c.v.a Philips gem bezit v. a. Unilever c.v.a. Kon Zout-Organon Dordtsche Petr. a. Kon. Pe-r f. a. H.A.L. a. 98* 94% 93* 90* 88* 88'/« 95 li 87* 82'/t 84% 80 71% 90 84% 72'/* 74% 83% 86 V» 96* 85% 120% 83.4 56 98 9418 93% 90* 88% 88% 96 87% 827a 84* 71% 90 84% 72% 74% 83% 86% 96% 857» 119% 82.4 55.9 117.9 117.3 139.5 139.4 134.6 132.5 171.7 171.5 8017» 800 167.1 165.4 77% 76 146 1457» 196.5 195 137 136* 118% 118% Java-China p n.r.c.v.a K.L.M. a. Rotterd Lloyd a. Scheepvaartunie a. Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 64 101* 101* Bk v. Ned Gem '67-1-2-3 64 99% 99% Bk v. Ned Gem 1965-1 6 94% 95% Bk v. Ned Gem '58-1-2-3 44 87 86% Nat bk v. mid kred. *66 7 102% 101% Nat Investeringsb. 1965 54 94* Fr.-Gron Hyp.b dw 6 91% 92 Alb. Heyn wdlobl '55 4 1377» British Petrol 1966 74 103% 103% Bijenkorf 6 987» 100 Co-op Ned. r^paarbr 527» Ned. Gasunie 1966 64 99% 99% Ned. Gasunie 54 94% 94* Philips dir. 250-100 '51 4 78 Pegerc 1-2 1957 6 96 96 Pgem 1957 6 967» 96 Rott Rijn Pijpljnij. 54 K.L.M. 15-jarig 5 Ned. Spoorw. 57 1-2 44 Berghuizer Paplabr. 44 Gelder Zonen v. 4i Grasso's Kon. MachJ. 51 Meteoor beton 54 Stokvis en Zonen 44 Thomassen/Dr.-Verbl. 44 Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,— a. Nationale Ned. cert. Ned. Credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br mr.c.v.a. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blijdenst-Will. f 1000 nreva Lucas Bols a. Bredero vast goed a. Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.-r. c.v.a. Calvé n.r. c.v.a. Calvé com.pref.wd.nr. eert. Drentsch-overijs. houth. a. D.RU. a. Edy emaille a. Elsevier uitgeversmij. a. Erdal mij. voor wasverw a. Excelsior metaalbuizen a. Fokker a. Gazelle rijwielfabriek a. Gelder (van) papier a. Gist-Brocades a. Grasso's kon. mach. fabr. a. Heineken's Bierbr. aand. Holec aand. tnterr-atio aand. Kon Ned Papierfabr. a. Kon Ned. Textielunie eert. Krasnapolsky La. K.VT (kon ver tap.) aand Leidsche Wolspinnerij a Lips en Gispen eert Meteoor Beton a. Misset, Uitgeversmij. a. Naarden Chem fabr a. Naeff gebr. a. Nedap ned. app.fabr aand Ned Kabelfabrieken aand Nelle, wed. J. van aand. Nyma nr.c.v.a. Nliverdal-ten Ca te a. Overz. Gas, nat bez. vjiX Pakhoed a. 947» 94% 94% 947» 90% 90% 94% 88 88 87 87% 100»% 227% 48.8 702% 162% 92.8 178 246.5 453 448% 201% 201 63% 62% 174 173.5 139% 140 395% 395% 504 505 94% 88 105 86% 87% 101 227% 48.8 688 162% 92.4 178% 246.6 605 942 159 119.8 400 75% 385 530 59% 421 160 111 717 143% 675 160 360 153 450 53.6 211 254 125 129 321 570 204% 143% 295 397 27% 79% 94.5 92 609 938 159% 128 396% 75% 390 59 415 161% 110 718 140 674 156 358 153% 449 53.8 207 258 129% 321 567 203% 142 294 401 27 78 93.2 90.2 Pal the a. Pont Houthanoel a. Rees ink en Co. a. Scheveningen ExpljnijJ. a. Schokbeton aand. b. Scholten Carton en Pap. a. Schuppen Sajetfabriek a. Simon de Wit aand. b. Technische Unie a. Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Ned. Uitg. bedr. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's kon. fabr. a. Wilton-Fyeno. Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. interbonds 1 pb f. Vastgoedbel.fonds part. f. In terunie f 50 a. Robeco f 50 a. Rolinco t Unitas f50 a. Ver Bezit v. 1894 f50 a. Canadian Pac. Railw eert. Int Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. l5-10a33-l/3d cert Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Qties Serv 10 a 10 dlr cert Douglas Aircraft cert. Dupont d.n 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert. RC-A cert Republic Steel cert Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert U.S Steel (10) cert Wool worth cert 66 181% 164 25 188 221 81 462 247 90.2 375 31% 110% 200 159% 157.5 130'/» 153 55% 92.6 142% 855 58 822 635 629 189.5 235.9 203.5 405 103.6 54% 117% 26% 50 H 49* 28% 62'/» 48% 66 174% 163 25 185 223 445 251 90 375 32 110% 200 157 157.5 130 150% 57 92 138'/» 58 823 635 189.5 236 203.5 405 102.8 54 V» 116% 27% 50'/» 48% 28% 64% 48% 92 159Vl 154% 89% 88% 81% 81 40 39% 55% - 51 49V* 41% 41% 66% 65% 431/» 43 39* 38% 25% 24% VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 165.30; Unilever 131.10 Philips 138.30; AKU 81.90; KLM 190.00. AMSTERDAM 28 mei Bij gebrek aan stimulerende factoren en wegens het aanhouden van de onzekere toe stand, had de effectenbeurs vandaag een gedrukt voorkomen. De koersen kwamen merendeels op lager niveau en de handel was niet van grote betekenis. Een belangrijke oorzaak lag in het feit dat Wall Street maandag een reac tie had laten zien, aangezien kopers ver stek lieten gaan. Onder de Nederlandse fondsen die in New York genoteerd zijn waren Unilever en Royal Dutch zwak gestemd. Dientengevolge waren het ook in Amsterdam deze belde fondsen die naar verhouding de zwaarste druk te verduren hadden. Unilever ging ca. f 2 achteruit tot 132.80 terwijl Kon. Olie na een opening op 165.60 terugging naar 165.20 waarmee ook dit fonds een ver lies van f2 moest incasseren. In beide fondsen was de handel slechts van ge ringe betekenis. Philips daarentegen bood wat meer weerstand en behoefde slechts 40 cent te verliezen. Overigens was het ook in de Philipshoek bijzonder rustig. AKU kon zich aan de zwakke tendens niet onttrekken en was bijna f 1 lager. In de overige afdelingen konden de koersen zich evenmin handhaven. Zo wel Amsterdam-Rubber als HVA waren aan de zwakke kant, terwijl ook de scheepvaartmarkt moeilijk kon meeko men. Nievelt-Goudriaan moest een deel van de in de laatste dagen behaalde winst weer prijsgeven. Nederlandse staatsfondsen hadden een lusteloos en ietwat gedrukt verloop. Vandaag begon de claimhandel van de VMF uit hoofde van de uitgifte van f 15 min, 6V» pet. converteerbare obligaties tegen 100 pet. De inschrijving is op donderdag 6 ju ni. UTRECHT Het is de Nederlandse tricot- en kousenindustrie vorig jaar niet zo slecht gegaan. De omzet (580 miljoen) liep weliswaar met 21/» pro cent terug, maar dat kwam mede door een aantal oorzaken die buiten de con junctuur vielen. Het ging vooral de industrie voor da meskousen vorig jaar veel beter. De ze sector zag kans om de produktie uit te breiden en de import zelfs ver der terug te dringen. Driekwart van de hele markt wordt nu door de eigen in dustrie voorzien. Ook de produktie van moderne stoel- bekleding ging goed vooruit. De mode veroorzaakte vooral vraag naar jersey en wevenit. De uitvoer van de kousen- en tricot- industrie bleef ongeveer gelijk op 189 miljoen gulden. De invoer daarentegen steeg van 492 miljoen in 1966 tot 516 miljoen vorig jaar. De vraag ging met acht miljoen gulden omhoog tot 907 mil joen. De tricot- en kousenindustrie is ver ontrust over het weglopen van vrouwe lijk personeel uit de textielindustrie. De Vereniging van tricot- en kousenfa brikanten schrijft dat toe aan het ern stig gedeukte gezicht van de bedrijfs tak. AMSTERDAM De omzet van de Uitgeversmaatschappij Elsevier blijft onverminderd groeien. In 1967 lag de omzet 22 procent boven die van 1966. Het groeipercentage in 1966 was 20.3 procent. Op grond van de gunstige resultaten wordt voorgesteld het dividend te ver hogen van f 3,80 tot f 4 per aandeel van f 20 nominaal. Daarnaast zal 6 procent in aandelen ten laste van de belasting vrije agioreserve worden uitgekeerd te gen vorig jaar 4 procent. De jaarver gadering is op 28 juni. TIEL Ondanks doeltreffende wer ving is de Kon. Metaalwarenfabriek v/h J. N. Daalderop Zonen er niet in geslaagd voldoende Nederlandse arbei ders aan te trekken. „Het zal er weer van moeten komen om gastarbeiders te plaatsen", zei de directie in de jaarver gadering. De orderportefeuille is goed gevuld en belangrijk beter dan een jaar geleden. De omzet in het eerste kwartaal 1968 lag 20 procent boven die van vorig jaar en de produktie 3 procent bij een te ruggang van het personeelsbestand met 3 procent. De winst in deze periode is met 13 procent toegenomen. Aangezien het tweede halfjaar voor het bedrijf, wat omzet betreft, bijzonder belangrijk is, ziet de directie de toekomst met vertrouwen tegemoet. DEN HAAG De geconsolideerde bruto-exploitatiewinst van Beers' Zo nen steeg vorig jaar van f 4,12 tot f 4,35 miljoen en de winst van f 1,18 tot f 1,20 miljoen. Voorgesteld wordt weer 20 pet. dividend. Over 1966 kon daarvan 5 pet. in aandelen worden ontvangen. Het aantal geplaatste orders in het eerste kwartaal toonde een stijging ten opzichte van dezelfde periode van vori ge jaren. In Gaanderen en Roosendaal werden in 1967 vestigingen in gebruik genomen. AMSTERDAM De algemene verga dering van aandeelhouders van VRG- Papier heeft de voorgestelde statuten wijziging goedgekeurd, waarbij o.m. het maatschappelijk kapitaal wordt ver hoogd van f 6 tot f 15 miljoen. Meege deeld werd dat het directe doel van de verhoging niet een ophanden zijnde emissie is. De cijfers over het eerste kwartaal zijn beter dan die over dezelfde periode van vorig jaar. r

De Vallei | 1968 | | pagina 2