Oude panden gesloopt voor Brouwerstraat Blauwe zone nog dit jaar realiteit? Nieuw bankgebouw bijna klaar Veenendaal doet mee aan actie voor Israël Actie zal wel kort maar krachtig zijn Parkeerplaats achter raadhuis Twee zusters vijfenvijftig jaar getrouwd Bouw nieuw wijkgebouw in augustus van start Ds. A. Westra nam beroep aan naar Sassenheim Twee kinderen gewond in Franse Gat" MARKTEN AGENDA Geref. predikant doet intrede in Cunerakerk COMITé VAN AANBEVELING OPGERICHT Rente Schokbrekers in woord en beeld Ouwehand heeft plannen voor nieuwe entree r> Renswoude bezocht Madurodam Beiaardconcerten op Cuneratoren Christelijke school Vrachtauto met 7 ton grind onbestuurbaar Pensionering M. Snijder Drie Edenaren stalen bromfiets in Veenendaal BURGERLIJKE STAND Rutschbaan In studie Verwacht U ook een babytje Hoofdstraat 81-89 Veenendaal RESTEREN M 11 HA* WOENSDAG 29 MEI 1968 VEENENDAAL De vroegere garage J. W. van Eist is met nog en kele oude panden aan de Tuinstraat te Veenendaal door de slopershamer tot puin geslagen. Ook het pand van Van Eist aan het Zwaaiplein zal met de grond gelijk worden gemaakt en dit alles om een doorbraak te maken voor de Brouwerstraat. Aan het andere uiteinde van de Brouwerstraat, achter het nieuwe raad huis, is men begonnen met de aanleg van een parkeerplaats! De firma C. J. van Schoonhoven N.V. is met het werk belast. De Brouwerstraat moet nog dit jaar gerealiseerd worden. Hiermee zal, zo verwacht men, spoe dig een niet onbelangrijk deel van het doorgaande verkeer uit de Hoofdstraat worden gehouden. In verband hiermee vertelde wethouder R. Koppenberg gisteren, dat de mogelijkheid aanwezig is. dat dit jaar nog een zogenaamde „blauwe zone" in het centrum van Veenendaal ingevoerd wordt. Met het verdwijnen van het vroegere benzinestation van Van Eist en de an dere bij de doorbraak betrokken pan den verdwijnt een oud stukje Veenen daal. Wethouder Koppenberg treurt hier overigens niet zo erg om: ..Die pan den waren echt niet zo geweldig mooi". Of er nog meer saneringsplannen be staan betreffende de toekomstige ver keerssituatie op het Zwaaiplein? „De eerste jaren in ieder geval niet", ver zekert de wethouder. „Ten eerste is 't een hele toer om al die panden in ei gendom van de gemeente te krijgen. In de loop der tijden zijn er wel enkele ge kocht, maar nog lang niet genoeg". Zo ontbreken voor een verdere sanering ter plaatse bijvoorbeeld panden aan 't Gelderland, zoals de oude „Bierschuur" van de heer J. Hey. Als tweede argument om nog even te wachten met stappen ondernemen voor nog meer sanering noemt de heer Koppenberg: „Het is de vraag of het wel zo verstandig is. Het is niet de bedoeling om van het Zwaai plein een „rutschbaan" te maken". Voorlopig zijn de panden aan de Tuinstraat en het vroegere benzine station van Van Eist dus de enige panden die bij de verwezenlijking van de Brouwerstraat zijn betrokken. Dit wordt de tweede verbinding van het centrum met de Prins Bernhard- laan. De wethouder hoopt, dat hiermee weer meer verkeer uit de Hoofdstraat zal worden gehouden. Al het verkeer voor het raadhuis de Engelenburg. Boompjesgoed, Palmengrift en de ande re aangrenzende wijken hoeft nu. ko mende van de Prins Bernhardlaan, niet meer door de Hoofdstraat maar kan rechtstreeks van het Zwaaiplein via de Brouwerstraat op de bestemde plaats komen. In verband met de vermindering van de verkeersdrukte in de Hoofdstraat komt ook de blauwe zone ter sprake. Destijds klaagden enkele winkeliers in de Hoofdstraat erover, dat het centrum te druk zou zijn voor het winkelend pu bliek. Ook zouden er parkeerproblemen in de Hoofdstraat zijn. Deze klachten groeiden uit tot wezenlijke plannen voor een regeling van het parkeren in de Hoofdstraat en een deel van de Zand straat. Men mag dan in de toekomst Aan het uiteinde van Brouwerstraat achter het nieuwe raadhuis in men reeds begonen met het aanleggen van een parkeerplaats. slechts een half uur achtereen z'n au to in het centrum parkeren. Deze plannen voor een blauwe zone liggen mortienteel bij openbare werken ter studie. Ook de hoofd-inspecteur van politie zullen ze ter bestudering worden voorgelegd. ..De mogelijkheid zit erin dat de blauwe zone dit jaar nog wordt ingevoerd", aldus de wethouder. Overi gens ziet de heer Koppenberg niet al leen maar voordelen van deze regeling. „Er zitten zeker ook nadelen in. Ik ,kan me bijvoorbeeld voorstellen, dat het publiek op zijn gemak wil winkelen, zonder zich zorgen te maken over het aflopen van de parkeertijd. Maar als de winkeliers het per se willen, is er bjj B. en W. geen bezwaar". VEENENDAAL Eiermarkt: Aan voer ca. 55.000 stuks. Prijzen voor gro te f 13 tot f 13.50 en kleine f 9 tot f 12. Handel traag. VEENENDAAL Dat twee zusters op dezelfde dag in het huwelijk treden komt niet dagelijks voor. Nog minder gewoon is het dat ze beiden vijfen vijftig jaar getrouwd zijn. Op vrijdag 31 mei zal dat echter het geval zijn met de twee „mejuffrouws" Van Zanten zoals ze tot 1913 heetten De huidige mevr. W. Bouman-van Zanten en haar zuster, mevr. H. Die- peveen-van Zanten traden namelijk 55 jaar geleden in het huwelijk met resp. de heer A. Bouman en H. B. Diepeveen. Het echtpaar Diepeveen, Rembrandt- park 721 en het echtpaar Bouman, Pa rallelweg 52 hebben behalve de naam van de vrouwen ook gemeen dat ze de feestdag in zo groot mogelijke stilte voorbij willen laten gaan. Slechts de kinderen zullen er iets van merken. De vroegere garage J. Wvan Eist is verdwenen. Over enkele dagen zal men vanaf de plaats waar de foto werd genomen het Zwaaiplein kunnen zien, want ook de andere panden aan de Tuinstraat met het vroegere benzine station Van Eist gaan verdwijnen. Heden, woensdag BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: „Eiland der verschrikking". Morgen, donderdag SCHERPENZEEL Gemeentehuis, 19.30 uur: Raadsverga dering. AMERONGEN Het Rode Hert, 19.00 uur: Start avond wandeling V.V.V. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 19.30 uur: Voorstelling. SCHERPENZEEL Als de laatste hindernissen op het financiële vlak op korte termijn kunnen worden overwon nen gaat de Vereniging „Wilhelmina Ziekenverpleging" in augustus de eer ste spade in de grond steken voor de bouw van een nieuw wijkgebouw in de Dorpsweide. Een van de laatste ob stakels is het garanderen van rente en aflossing door de gemeente van een le ning groot f 160.000 dat donderdag avond door de gemeenteraad zal wor den behandeld. Het nieuwe wijkgebouw met een wo ning voor de wijkverpleegster gaat f210.000 kosten. Bij dit bedrag zijn in begrepen de grond- en bouwkosten en de eerste inrichtingskosten. Het bestuur van de Wilhelmina Ziekenverpleging heeft de beschikking over de volgende financieringsmiddelen, te weten een rijkssubsidie van f7.500. een subsidie uit het kinderpostzegelfonds van f 5000, een renteloze geldlening van de provin cie Gelderland groot f 10.000 en uit eigen financieringsmiddelen kan men beschikken over f27.500; totaal f50.000. Het resterende bedrag van f 160.000 kan worden geleend van de coöperatie ve Raiffeisenbank en Handelsvereni ging „Woudenberg en Omstreken" mits de gemeente garant staat voor rente en aflossing van deze lening. RHENEN In verband met de te verwachten grote belangstelling zal de door de gereformeerde kerk van Rhenen beroepen predikant Ds. Goldsmeding op 4 augustus zijn intrede doen in de Cunerakerk, die voor dat doel aan de gereformeerde kerk zal worden afge staan. VEENENDAAL Het nieu we gebouw van de Algemene Bank Nederland aan de Markt is bijna klaar. De schuttingen die het bank gebouw gedurende de werkzaamhe den aan het oog onttrokken zijn gesloopt en wat daarachter tevoor schijn kwam is bepaald een aan winst voor dit gedeelte van het dorpscentrum. Bouwvakkers, schil ders en woninginrichters hebben nog een kleine week de tijd de laat ste hand aan het gebouw te leg gen want het wordt volgende week woensdagmiddag om vier uur ge opend door burgetfieester mr. dr. J. Hazenberg. RHENEN Nadat van talrijke kan ten beroepen waren uitgebracht op de Ned. Herv. predikant ds. A. Westra heeft deze bijzonder populaire persoon lijkheid in Rhenense kringen eindelijk de knoop doorgehakt en het op hem uitgebrachte beroep door de Her vormde gemeente van Sassenheim aan genomen. Ds. Westra zal 25 augustus in genoemde gemeente zijn intrede doen. Ook jeugdleider Vos gaat Rhenen ver laten. Hij treedt in dient van de Mavo- school van de Broedergemeente te Zeist en wel 1 augustus a.s. om daar de functie van godsdienstleraar te gaan vervullen. VEENENDAAL Vanaf gistermiddag is Veenendaal betrokken bij de actie „State of Israël Bonds" (Obligaties van Israël), die wordt gehouden ter ge legenheid van het twintigjarig bestaan van de staat Israël. Door in te schrijven op de nieuwe ontwikkelingslening, die het geld moet fourneren om vele enorme projecten te financieren, leent men geld aan Israël. Iedereen wordt op deze manier in de gelegenheid gesteld Israël bij de opbouw te helpen. Voor deze Ontwikkelingslening wordt thans de Nationale Actie „Help Israël verder bou wen" gevoerd. Voor deze actie is een plaatselijk comité van aanbeveling in het leven geroepen, waarin 21 Veenendalers zitting hebben, waaronder; burge meesters mr. dr. J. Hazenberg, wethouder R. Koppenberg, ds. J. Overduin, chirurg en geneesheer-directeur van het Julianaziekenhuis N. Rodenburg, wet houder Ant. de Ruiter, ds. A. Terlouw, drs. S. Tigchelaar en ds. A. Vroegin- deweij. Gistermiddag gaf dit comité een pers conferentie, waar de directeur van „Sta te of Israel Bonds", de heer Joel Ph. Sijes een nadere toelichting gaf op de vaardigde van „State of Israël Bonds", vaardigde van „State of Isreal Bonds", de heer A. van IJssel, Burgemeester Hazenberg opende de bijeenkomst. „De mensen die berooid en beroofd naar Israel zijn gekomen staan voor onge looflijke problemen", zei hij en hij spoorde het comité aan met elkaar men sen te vinden die „met een geldbeleg ging zitten en goed willen doen. Men sen die moeilijkheden hebben om hun geld te beleggen moeten we voor de ac tie zien te winnen", zei hij. Daarna was het woord aan de heer Sijes, die een uitgebreide toelichting gaf op de actie. Hij sprak van de experi menten waarmee men in Israel op het ogenblik bezig is op het gebied van de koffie- en ananasaanplant. Hij zag in verband hiermee de toekomst rooskleu rig in, omdat het ook met de katoenaan- plant enige jaren geleden goed gegaan is. „In een gebied dat een paar duizend jaar verwaarloosd is, begon men met de katoen", vertelde hij, „en nu komt dit tot volle bloei". Er zijn nu zelfs verwer kende industrieën. Verder sprak de heer Sijes over het waterprobleem van Israel, met name in de Negev-woestijn. Om dit probleem af doende op te lossen moeten in Israël twee gigantische installaties worden ge bouwd, die met behulp van atoomener gie zeewater zullen ontzouten. Hij sprak over de industrialisatie, de woestijnge bieden, die in cultuur gebracht moeten worden. „De economische ontwikkeling moet voortgezet worden", aldus de heer Sijes. Meer dan de helft van geldmiddelen, die Israel in 1968 voor het geheel van zijn economische ontwikkeling nodig heeft, zal het door de plaatsing van zijn ontwikkelingslening moeten verkrijgen. Voor de economische ontwikkeling heeft Israel dit jaar maar liefst vijf miljoen dollar nodig. Men kan Israel nu geld lenen door in te schrijven op de nieuwe ontwikke lingslening. Natuurlijk kan men geen normaal rentepercentage uitkeren. Israël keert vier procent uit. „Daar om moet hier en elders ruchtbaarheid aan de zaak gegeven worden", aldus heer Sijes, „als men Israel geld leent, wordt men een partner van deze staat". Een geldschenking, hoe mooi en wel kom ook helpt volgens hem alleen de immigratie-problemen op te lossen. „Hiermee zijn niet de plannen gebaat. En die zijn juist zo noodzakelijk". De uitgifte omvat twee obligaties. Ten eerste de 4 pet couponobligatie met een looptijd van twaalf jaar, die op met een looptijd van vijftien jaar en de tweede spaarobligaties met een loop tijd van twaalf jaar, die op de vervaldag met 160 pet. worden afgelost. De actie wordt onder degenen gehouden, die kun nen inschrijven en daarvoor symphatie hebben. Dc heer Sijes vertelde gisteren ver der dat de actie kort maar krachtig zal zijn. „Ik stel me voor een week of zelfs maar een dag. De actie zal in de nabije toekomst worden gehouden". In verband hiermee zou in Veenendaal een soort feestavond gehouden kunnen worden ter gelegenheid van het twin tigjarig estaan van de staat Israël. EENENDAAL Het elektrotech nisch bedrijf Veenendaal n.v. aan de Nijverheidslaan is sinds kort vertegen woordiger van de Monroe sehokbre- kers, een Amerikaans produkt dat sinds enige jaren ook in België in licentie wordt vervaardigd. In het kader van de ze nieuwe vertegenwoordiging werd maandagavond in hotel „de Koren beurs" een voorlichtingsavond belegd waar enige tientallen garagehouders en monteurs hun licht kwamen opsteken over de verschillende soorten schokbre kers die dit bedrijf produceert. De cau serie over schokbrekers en alles wat daarmee samenhangt werd namens de directie van het E.T.B. ingeleid door de heer K. van der Wulp. Uit de causerie werd duidelijk dat er nog wel wat schort aan de aandacht die de automobilist en garagehouder beste den aan dit toch onmisbare onderdeel. Het is niet alleen onmisbaar, het slecht functioneren van de schokbreker is bo vendien levensgevaarlijk voor de auto mobilist. De wagen is bij slechte schok brekers bijvoorbeeld bij het nemen van een bocht veel eerder geneigd uit te breken. Aan de hand v«an dia's en filmbeel den kregen de bezoekers niet alleen een goed beeld welke desastreuze gevolgen het ontbreken van goede schokbrekers tot gevolg kan hebben, maar boven dien werd van veel typen een dwars doorsnede van de constructie getoond. Garagehouders en monteurs werd op het hart gebonden meer dan voorheen veel aandacht te schenken aan vervan ging van dit auto-onderdeel. Tests heb ben aangetoond dat de gemiddelde schokbreker per gereden kilometer 500 keer in beweging komt en iedere 30.000 kilometer aan vernieuwing toe is. ADVERTENTIE Een heel gezellige col lectie jurkjes, speciaal voor U, hangt bij ons klaar. Komt U eens passen Er is er vast wel eentje bij, die U graag deze maanden draagt door de vrolijke dessins en de goede pasvorm. Hoewel het seizoen 1968 nog maar pas is begonnen en de eerste tiendui zenden bezoekers van dit jaar de poor ten van Ouwehands Dierenpark al weer binnen zijn gegaan, heeft de directie bereids plannen voor de komende win ter. Na de belangrijke investering die de bouw van het giraffenhuis met zich heeft meegebracht en de aanleg van de daarbij behorende steppe wordt er nu gewerkt aan een gedaanteverwisseling van de entree van het dierenpark. De reden tot de wijziging ligt in de veranderde omstandigheden in het ver keer. Gingen voorheen veel bezoekers per bus en trein naar de Grebbeberg, óók velen per fiets, thans zijn het de automobilisten die in steeds groter ge tale komen opdagen. Een voetganger is zelfs een zeldzaamheid geworden, even als een fietser. Het gevolg is. dat de oorspronkelijk (in de dertiger jaren) gebouwde ingang thans niet meer vol doet aan de eisen van het gemotori seerde verkeer. De grote poort is niet alleen te smal geworden, maar schiet zijn doel glans rijk voorbij. De bezoekers komen nu uit een geheel andere richting het die renpark binnen, namelijk vanaf het par keerterrein. dat oostelijk van de hoofd ingang is gelegen. Er wordt nu ge werkt aan een plan om de entree met de kassa's zodanig op te stellen, dat zij in het verlengde van het parkeerter rein komen te liggen. Onagers voor Ouwehand. Sinds er politieke veranderingen zijn opgetreden in Tsjechoslowakije zijn er ook mogelijkheden gekomen om in dit land dieren te kopen en er dieren mee te ruilen. Ouwehands Dierenpark heeft van de dierentuin in Praag twee onagers ge kocht. De dieren zijn al per trein on derweg naar Nederland en kunnen elk ogenblik arriveren. Onagers zijn kleine witte ezels, die voornamelijk voorkomen in Azië. VEENENDAAL In het „Franse Gat' 'waren gisteren twee kinderen be trokken bij een aanrijding, namelijk het 9-jarig dochtertje van de familie H. en het 5-jarig zoontje van de familie Van R.. Alleen het jongetje werd zoda nig gewond dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was. Het meisje liep op de dokter Colijn- straat plotseling de weg op. Zij werd geschept door een auto, bestuurd door J. de M. uit Veenendaal. Het meisje liep wat schaafwonden op. Het jongetje reed met zijn step van uit de tuin het weggetje achter de Jan Steenstraat op. Hij werd geraakt door een bestelauto, bestuurd door de heer Van R. Zijn hoofdwond zag er zo lelijk uit, dat hij per ambulance naar het zie kenhuis vervoerd werd. RENSWOUDE Dinsdagmorgen om half 9 vertrokken twee bussen van de firma de Haas uit Veenendaal met de hoogste klassen van de christelijke lagere school uit Renswoude naar Den Haag. Het eerste bezoek werd gebracht aan Madurodam nadat eerst langs de Regeringsgebouwen was gereden. Ook in Madurodam kwamen de kinderen deze gebouwen weer tegen, zij het dan in het klein. Na dit evenement was de speeltuin de Bataaf aan de beurt, waar na een bezoek gebracht werd aan het visserij-museum, aan de ingang van oude Scheveningse tijd (1813). Ook deren diverse klederdrachten uit de oude Scheveningse tijd. (1813). Ook was er een kraamkamer ingericht uit de tijd van 1719. In die tijd was er een vijfling geboren waaraan nu nog deze herinnering. Ze zagen er ook een Sche veningse botter. Bij het vertrek werden aan alle kinderen schelpen aangeboden. Na dit interessante bekijks (het was pas de tweede school die een bezoek bracht aan dit museum) ging men een strand wandeling maken. Op de terugweg werd aangelegd bij de speeltuin „De Pyra- mide". RHENEN Stadsbeiaardier Gij* Brinks uit Baarn zal in de loop van de zomer weer verschillende zomeravond concert en geven op de beiaard van de Cuneratoren. Daarnaast treden tal rijke gastbeiaardiers op, waaronder me vrouw R. van Viegen-Pieffers uit Drie bergen. en de heren W. Franken, Amen foort, M. Bruynzeel, Delft en H. K. J. Jager uit Deventer. De gastconcerten vinden plaats op 25 juni. 9 juli, 23 juli en 2 augustus. RHENEN Gisterochtend werd de met 7 ton grind beladen vrachtwagen van de aannemersfirma H. uit Eist, bestuurd door de Elstenaar B. D. Z., op de steile helling van de Thymse Hught plotseling onbestuurbaar. De zware wagen zocht zijn eigen rijbaan, reed wonder boven wonder een tegen ligger, bestuurd door de Achterberger J. v. d. D. mis, schampte vervolgen» langs een boom en kwam even later tegen een andere boom met een enor me klap tot stilstand. De wagen raak te aan de rechtervoorkant totaal ont zet. De chauffeur kwam er wonder bo ven wonder zonder kleerscheuren af .De ravage was groot. Uit een achteraf ingesteld onderzoek is gebleken, dat in de stuurinrichting een defect is opgetreden. SCHERPENZEEL Daar de direc teur van de Vleeskeuringsdienst, de heer M. Snijder de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, stellen burge meester en wethouders van Scherpen- zeel de raad voor de heer M. Snijder eervol ontslag te verlenen. De nieuw benoemde directeur van de Vleaskeuringsdienst, de heer P. Hüchs- horn, is per 1 mei in dienst getreden. VEENENDAAL Drie jonge Edena ren. W. S., R. A. J. en A. J. H. werden in hun woonplaats gepakt voor diefstal van bromfietsen en joy-riding. Zij be kenden ook onlangs een brommer ont vreemd te hebben, die bij „De Ruif" in Veenendaal had gestaan. Geboren: Mario, z.v. G. v.d. Sluis en M. H. B. M. Burgers. Opheusden. Getrouwd: J. C. v. Zetten. Lienden, en R. Jansen, Kesteren; H. Smits, Op- hemert en J. W. Hendriksen, Opheus den. RENWOUDE Geboren: Cornelis Jacobus, z.v. A. v.d. Glind en R. Versteeg; Anja, d.v. J. v. d. Bunt en G. v. Doorn.

De Vallei | 1968 | | pagina 3