Hele Kamer bracht tegen loonnota bezwaren in ODupli-kaaTt ,Nier-Stich ting9 presen teerde zich met dringend appèl Rennies KRASSE UITSPRAKEN VAN DEN UYL WEERSTAND TEGEN MEER VERANTWOORDELIJKHEID Senaat stemt in met prijzen tot half miljoen gulden f VERDRIJF VERKOUD- HED Advocate zegt dat mensen in inrichting worden gemarteld SOMS FELMAAR MEESTAL VRIJ GEMATIGD Eind dit jaar is vroeg genoeg..." In veel bedrijven onder leiding en personeel: NEGENJARIGE LEERPLICHT KRIJGT FIAT VAN EERSTE KAMER HET WEER IN EUROPA Gebrek aan kunstnieren in Nederland Autobedrijven hadden goed jaar WITTE KRUIS Verstandige reserves „Stunt" van KNVB BUITEN SPEL" EENZIJDIG99 ONDERZOEK CONCURRENTEN „MAGER" OVERLEG WANTROUWEN Die slag is aan u. Mijnh. J. Leeners LEVENS REDDEN Brandend maagzuur, met INSPUITINGEN WOENSDAG 29 MEI 19*8 DEN HAAG De hele Tweede Ka mer bracht gistermiddag bezwaren naar voren tegen het besluit van de regering om de c.a.o.'s volgend jaar met zes maanden te verlengen. Deze bezwaren werden soms fel, maar meestal toch vrij gematigd naar vo ren gebracht. Uiteraard kantte zich de oppositie het zwaarst tegen de ioon- oota van het kabinet. Er kwam een motie van de Partij van de Arbeid, D'66, de PSP en de groep Aarden, waarin werd gevraagd het besluit om de cao's met een half jaar te verlengen, in te trekken. De socialistische fractieleider drs. J. M. den Uyl deed krasse uitspraken: „Dit kabinet haspelt. Het heeft het ge presteerd dwars tegen de mening van het bedrijfsleven in een maatregel te nemen, die nota bene pas over zeven maanden zal ingaan. Dit gebeurt dan op het moment, dat het leven toch al duurder wordt". De vakbeweging wordt en daar mee doelde de socialist op premier De Jong, die met de ministers Roolvink (Sociale Zaken), De Block (Economi sche Zaken) en Witteveen (Financiën) achter de regeringstafel zat „militai- rement" buiten spel gezet. „Dit is een spelen met vuur", zei drs. Den Uyl, „te meer omdat er, vooral in het bui tenland ,een steeds grotere drang ont staat om meer inspraak bij besluiten van de overheid". De a.r. drs. J. Boersma, die zich met zijn fractie vorige week tijdens de be handeling van de belasting op de toe gevoegde waarde (B.T.W.) kritisch te genover het kabinet had opgesteld, zong gisteren een heel ander liedje. Hij vond dat drs. Den Uyl „pure oppositie" had gepleegd. „Voor hem is de vraag: Hoe kom ik erin (in het kabinet); voor mij is de vraag: hoe kom ik er uit? (uit de be handeling van de loonnota)". De heer Boersma had overigens ook overwegende bezwaren tegen een in greep nu in het loonbeleid voor 1969. Met de KVP-er Nelissen vroeg hij om een gerichte adviesaanvraag aan de Sociaal Economische Raad (SER). Waarom heeft de regering daar zelf niet aan gedacht, vroeg de heer H. Kik kert (CH). DEN HAAG Grotere verantwoordelijkheid dragen bij het werk is niet iets, dat door de leiding en het personeel van alle bedrijven wordt gewenst. Er be staat nogal wat weerstand tegen meer verantwoordelijkheid. Maar waar die wordt doorgevoerd ontstaat een gunstig effect op de arbeidsproduktiviteit en op de verhoudingen in het bedrijf. Drs. Boersma vond de voorgestelde maatregel niet alleen te vroeg, maar ook eenzijdig. Met drs. Den Uyl en de heer Kikkert was hij het er over eens, dat als er in de loonvorming moet wor den ingegrepen, andere inkomens niet ongemoeid kunnen worden gelaten. Bo vendien moet er dan ook paal en perk worden gesteld aan de stijging van de prijzen. Mr. Nelissen wilde, evenmin als an dere sprekers een ingreep in de loon vorming aan het einde van dit jaar uit sluiten: het was voor hem echter wel de vraag, of zoiets moet gebeuren door een algemene verlenging van de con tracten. Evenals drs. Boersma stond deKVP niet te springen om een notaatje tot verandering van het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen (BBA) dat een algemene verlenging mogelijk moet DEN HAAG De meerderheid van de Eerste Kamer is voor het verhogen van de hoofdprijzen in toto en staats loterij tot een half miljoen gulden. De Senaat zou overigens pas vandaag over de wijziging van de Wet op de kansspelen stemmen. Prof. mr. P. J. Verdam (a.r.) deelde gisteren mee dat de meeste leden van zijn fractie om principiële redenen zullen tegenstem men. Het voorstel krijgt evenmin de steun van twee socialisten. De woordvoerder van de Partij van de Arbeid in de Senaat, mr. G. J. P. Cammelbeeck, trok nogal van leer te gen de op 9 april in de Tweede Kamer aangenomen motie van de liberale me vrouw Van Someren-Downer. In die DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stem ming het ontwerp Leerplichtwet aan vaard. De meeste fracties spraken hun waardering uit voor het ontwerp, dat vooral beoogt: het verlengen van de leerplicht tot negen jaar op een nader te bepalen datum, een betere aanpak van onwettig schoolverzuim door toe zicht van gemeentebesturen en het ge lijk beoordelen van schipperskinderen en kinderen op de wal. Staatssecretaris Grosheide (Onder wijs en Wetenschappen) wees een sug gestie van de Anti-Revolutionaire sena tor H. A. Algra om de schoolvakanties in de zomer meer te spreiden van de hand. Hij noemde de zes weken een ruime periode. Bovendien heeft dertig procent van de ouders bij het bepalen van de vakantie niet meer met schoolgaande kinderen rekening te houden, zei de staatssecretaris. Hij vond enige discipline op dit punt trou wens niet misplaatst Prof. dr. J. W. van Hulst (CH) vroeg de aandacht van de staatssecretaris voor de veertien- en vijftienjarigen, die geen voortgezet onderwijs genieten. Kan de staatssecretaris een onderzoek instellen naar de vraag waarom die jeugd niet doorleert? Prof. Van Hulst pleitte voor onder wijsmogelijkheden waarin de jeugd, waar het hier om gaat. zichzelf weer zou gaan herkennen. De staatssecretaris vond het een moeilijke zaak. Hij wilde liever nog even wachten op wat cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het invoeren van de negenjarige leer plicht is geen zaak van weken of maan den. De staatssecretaris heeft beloofd, dat hij de beide Kamers twee jaar van tevoren zal inlichten. motie werd de regering gevraagd te voorkomen dat de verhouding tussen de Staatsloterij en de grote charitatie ve loterijen wordt scheef getrokken. Als de andere loterijen ook een hoofdprijs van bijvoorbeeld vijf ton zouden uitloven, zouden zij geduchte concurrenten voor de toto worden, meende mr. Cammelbeeck. Zowel hij als jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen (KVP) betwijfelt of de toto in de eerste jaren wel aan een reële hoofd prijs van vijf ton zou reiken. Om tot een half miljoen te komen zal de inleg per week 3,7 miljoen gulden moeten zijn, rekende mr. Cammelbeeck voor en hij trok daarbij een bedenkelijk gezicht. Minister Polak (justitie) die sa men met minister Klompé en staatsse cretaris Grapperhaus (Financiën) ach ter de regeringstafel zat liet weten dat hij niet wist of hij de motie-Van Some ren zou uitvoeren of naast zich neer zou leggen. „We moeten proberen om geen con currentiestrijd te ontketenen op onze loterij- en kansspeelmarkt. We moeten nagaan of de maximumprijzen van de charitatieve instellingen inderdaad moeten worden verhoogd". Minister Polak waarschuwde dat bij hogere maximumprijzen voor de an dere loterijen de kanalisatiegedachten verloren zou gaan. Hij herhaalde in de Senaat dat „van deze regering geen roulette is te ver wachten". a c 91 *-» co CO v. 41 4) •o c U 2-2 !0 cn neersl afgel. E eb Den Helder mist n 13 0 Ypenburg mist n 15 0 Vlissingen mist n 14 0 Eelde geh.bew. no 22 0 De Bilt mist nnw 20 0 Twente mist n9 23 0 Eindhoven m.regen n 21 0,1 Z.-Limburg mist nnw 12 0 Helsinki onbew. n 17 0 Stockholm onbew. winst. 18 0 Kopenhagen h.bew. nno 17 0 Aberdeen mïst windst. 15 0 Londen onbew. n 21 0 Amsterdam mist n 17 0,2 Brussel mist n 22 0 Luxemburg onbew. zzw 22 0 Berlijn geh.bew. nno 21 0 Frankfort geh.bew. nno 25 0 München mist wnw 27 0 Zürich zw.bew windst. 25 0,5 Genève zw.bew. n 23 2 Locarno h.bew. no 21 3 Wenen onbew. zo 26 0 Innsbruck onbew. w 28 0 Belgrado zw.bew. ozo 24 0 Athene h.bew. nnw 25 0 Rome zw.bew. no 23 7 maken. Geen van beiden voelde er iets voor om in het wetje de regering blan co volmacht te geven. De liberaal mr. J. G. Rietkerk zag, evenmin als later de heer P. J. Jans sen (groep-Aarden), drs. E. Nypels (D'66) en de heer Kikkert, iets in het plan van het kabinet om nu al in te grijpen in de loonvorming voor 1969. Hij was het echter op één punt niet eens met de andere sprekers: de kri tiek op een onrechtvaardige verdeling van de inkomens als gevolg van zo'n ingreep is volgens hem niet juist. Met drs. Den Uyl, drs. Boersma en mr. Nelissen vroeg de heer Rietkerk de aandacht voor de mogelijkheid van winstdelings- en spaarregelingen. De liberaal vond verder dat de vrije loon politiek tot nu toe niet aan de verwach tingen heeft beantwoord. Ook de werk gevers hadden het been wel wat meer stijf mogen houden. In tegenstelling tot de meeste spre kers wilde mr. Rietkerk voorlopig niet meer geld vragen voor de bestrijding van structurele werkloosheid. Drs. Boersma noemde de voor dit doel uit getrokken 150 miljoen gulden „aan de magere kant". Uit het potje van 700 miljoen gulden dat de BTW het rijk in de komende drie jaar oplevert, zou meer geld voor dit doel kunnen worden geput. Ook mr. Nelissen en de heer Kikkert hoopten dat de bestrijding van de werkloosheid niet met 150 miljoen gulden zal worden af gedaan. Er werd ook nog even gepraat over een plan van minister Witteveen in gediend bij de behandeling van de BTW om op 1 januari de loon- en inkomstenbelasting te verlagen. Drs. ADVERTENTIE Tijdens het kamerdebat over de loonnota deed de socialistische fractieleider drs. J. M. den Uyl gis teren enkele krasse uitspraken. We zien hem hier aardig op dreef tijdens een interruptie. Den Uyl en drs. Janssen hadden geen bezwaar tegen een optrekking van de belastingvrije voet. Verder mag het kabinet van hen echter niet gaan. De Kamer deelde over het algemeen wel de zorg van de regering over de economie. Dit is te voorschijn gekomen uit een onderzoek dat het Verbond van pro testants-christelijke werkgevers liet in stellen. Over het onderzoek, geleid door prof. dr. H. J. van Zuthem, is een boek verschenen onder de titel „Ver antwoordelijkheid in het werk". Gedurende 2V« jaar werd geëxperi menteerd in zes bedrijven: twee tex tiel-, twee metaal- en twee chemische industrieën. Daarbij waren bedrijven van verschillende grootte, variërend van honderd tot meer dan duizend werk nemers. Slechts in twee bedrijven wil de men de gevolgen van grote verant woordelijkheid bij de ongeschoolde, ge oefende werknemers nagaan. De mensen die in deze ondernemin gen een zwaardere last op hun schou ders kregen, werkten in de hand dat de produktiviteit opliep. Ook kwam er een goed overleg tot stand tussen lei ding en personeel. Toch ging er van het experiment, dat plaats had in produk- tie-afdelingen, geen grotere invloed uit op de voldoening, die het werk geeft. Over het algemeen bleek echter grote re verantwoordelijkheid belangrijk voor bedrijf en mensen. Dat er vier bedrijven waren waar men de gevolgen van grotere verant woordelijkheid niet na wilde gaan, was voor de onderzoekers een onverwacht punt van studie. De weerstanden zaten zowel bij de leiding als bij het perso neel. De leidende figuren hadden angst dat er een slechte invloed van zou uit gaan op de produktiviteit en vreesden tevens, dat er van die grotere verant woordelijkheid weinig terecht zou ko men. De werknemers begrepen niet goed. waar men met dit experiment naar toe wilde. Zij zagen er een verkapte poging in tot opvoering van de produktiviteit. Er was duideiyk sprake van wantrou wen. Volgens prof. Van Zuthem, is het van belang, dat de proeven die werden ge nomen doorgaan. De twee bedrijven, die aan het onderzoek meededen, zijn ook van plan verder te gaan. Als be langrijkste punt om tot het slagen van uit Best Prijswinnaar van 1500.- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. Koningin Juliana heeft gisteren een toer gemaakt door het tuinbouwgebied van Berkel en Rodenrijs, Bergschenhoek en Bleiswijk en over de plassen van Zevenhuizen en Reeuwijh. De bevolking van vijf plaatsjes liep zich het vuur uit de sloffen om de vorstin een indruk te geven van het reilen en zeilen van het gebied. Op de foto zien we enkele kleuters van een school te Bergschenhoek tijdens een spel een diepe buiging maken voor de Koningin. Hare Majesteit had voor alle kinderen een zakje lekkers meegebracht. AMSTERDAM Het aantal nierlyders in ons land, wier leven afhangt van de mogelijkheid tot behandeling met een kunstnier, groeit sneller dan het aantal beschikbare kunstnieren. Ook de aantallen artsen en verpleegsters, die voor deze behandeling nodig zyn, groeien niet snel genoeg. Om aan dat schrijnende tekort het hoofd te bieden op zo kort mogelijke termijn is de Nier-Stichting Nederland opgericht. Prof. dr. J. J. de Graeff, lid van de wetenschappelijke raad van deze nieu we stichting, zei gisteren in een uiteen zetting over dit initiatief, dat men mag verwachten „dat ook de overheid maatregelen zal treffen om deze nood te lenigen". De nood was echter zo hoog gestegen dat de oprichters van de stichting daarop niet hadden willen wachten. Het bestuur hoopt op zo groot mogelijke financiële steun van het pu bliek en heeft met het oog daarop de Vereniging tot steun aan de Nier- Stichting Nederland (Postgiro 388.000) opgericht die de vele miljoenen bijeen moet brengen welke de stichting be hoeft. De Nier-Stichting Nederland wil: de oprichting bevorderen van nieu we centra voor dialyse (behandeling met een kunstnier), in aanvulling op de twaalf bestaande centra die samen 120 patiënten behandelen, wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de bloedzuivering en niertransplantaties bevorderen, ken. methoden ter voorkoming van nierziekten in de hand helpen wer- „Het gaat hier", zei prof. De Graeff gisteren in het St. Lucasziekenhuis in Amsterdam-West, „regelrecht om de redding van mensenlevens. Willen wij die levens over een jaar kunnen red den, dan moeten de eerste stappen daartoe vandaag worden gezet". Hij sprak de hoop uit dat zeer vele Neder landers zullen beseffen hoe dringend de gevraagd hulp is en zich zullen aan melden als lid van de Vereniging tot Steun aan de Nier-Stichting Nederland (adres: J. J. Viottastraat 48, Amster dam) of een bijdrage zullen storten op postgiro no. 388.000 van deze vereni ging. Hierbij komt nog dat nier transplan taties alleen mogelijk zijn nadat de pa tiënt een kunstnierbehandeling heeft ondergaan. Er zijn tot nu toe in ons land twintig niertransplantaties ver richt, waaronder tien binnen het afge lopen halfjaar, zei prof. De Graeff. Eén van de twintig mensen met een overgeplante nier stierf aan de gevol gen van een infectie. Bij een andere patiënt werd de overgeplante nier weer verwijderd omdat die niet was „aangeslagen". Die patiënt ondergaat nu weer een kunstnierbehandeling. De overige achttien maken het na de nier transplantatie goed. Onder hen zijn er vier, die al langer dan een jaar met een overgeplante nier leven. Deze mensen zullen de rest van hun leven medicijnen moeten innemen, die de afstoting van de ingeplante nier te gengaan. Alleen de eerste tijd na de transplantatie zijn zij door de neven werking van die medicijnen extra vat baar voor infecties. Daarna kan de do sis geleidelijk zo worden verminderd dat het infectierisico heel klein wordt. Om de 300 tot 400 nierlijders per jaar te kunnen helpen voor wie er nu nog geen hoop is heeft de Nier-Stich- zing Nederland zeer veel geld nodig. Hoeveel? Een precies bedrag kon nie mand van de stichting ons gisteren noemen. Maar dé kosten van een kunstnierbehandeling per patiënt per jaar zijn thans 35.000 gulden. Voor 300 tot 400 mensen wordt dat dus zeker 10,5 tot 14 miljoen gulden. ADVERTENTIE druk op de maag. opgeblazen gevoel? het experiment te komen zien zij de vorming, zowel van het hoger als het lager personeel. Daarvoor zal onder an dere het Universitair Instituut Vormings werk Bedrijfsleven worden ingescha keld. De voorzitter van het Verbond van protestants-christelijke werkgevers is van mening, dat de tijd van onderzoek eigenlijk te kort is geweest om tot con clusies te komen. Daarom moet het onderzoek worden voortgezet, waarbij men hoopt op een bijdrage van de Com missie Opvoering Produktiviteit. UTRECHT Zeventig procent van de Nederlandse autobedrijven heeft vorig jaar goede zaken gedaan. Zij verkochten meer nieuwe personen auto's dan het jaar daarvoor. In de handel voor gebruikte auto's kon 46 procent van de bedrijven meer wagens kwyt. Dat meldt de bond van garage houders (BOVAG). Totaal reden vorig jaar ruim 263.000 nieuwe auto's de showroom uit (in '66 nog ruim 213.000). Aan gebruikte auto's gingen er 644.000 van de hand, vijftig duizend meer dan in het jaar daarvoor. De verkoop van scooters nam met de helft af tot een magere 844. Motor fietsen bleven staan op een verkoopcij fer van omstreeks 3500. In Nederland rijden nog zo'n zestigduizend motorfiet sen en evenveel scooters rond. Ruim 64 procent van de garages had meer te doen aan reparaties en onder houd. Van alle garages verkocht 52 procent meer aan onderdelen en ac cessoires. Van de witte benzine heeft 31 pro cent der garagehouders op het ogenblik minder last. Achttien procent onder vindt er nog veel hinder van. ADVERTENTIE K k. k Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien de maag.) UTRECHT De Amsterdamse ad vocate mevr. J. L. Bakker- Weesing, stelt een onderzoek in naar de toestan den in de Mesdagstichting, de inrich ting voor terbeschikkinggestelden in Groningen. Tijdens de behandeling van een rechtszaak in Utrecht verklaarde zij gisteren als getuige dat sommige van de therapieën in de Mesdagstichting door de verpleegden duidelijk als niet humaan worden aangeduid. Zij sprak van „rücksichtslose martelingen". „Ik wil niet ter beschikking worden gesteld. Als dat gebeurt hang ik me op. Ik heb jaren in de bajes gezeten maar nu heb ik werkelijk beloofd ermee op te houden. Ik kan bij mijn broer ko men die slopier is. Ik kan inbreken en dus ook goed slopen. Maar als ik in een cel van drie bij vier meter kom, word ik een beest", aldus de beklaagde voor de rechtbank, de 36-jarige classificeer der H. P. uit Amsterdam, die wegens diefstal een jaar en zes maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschik kingstelling tegen zich hoorde eisen. „Al geef je me negen jaar, ik zal er niet over praten, maar ik wil niet naar de Mesdagstichting in Groningen, ik wil geen terbeschikkingstelling. Ik ben daar geweest. Elke dag kreeg ik drie inspuitingen om me alles te laten ver tellen: over het meisje met wie ik ver kering had, over mijn vader, mijn moe der en mijn zuster. Dat wilde ik niet, maar ik werd ertoe gedwongen. Ze heb ben me geslagen en geschopt. Ik ben getrapt waar je een mens niet mag trappen", aldus het emotionele relaas van H. P. De classificeerder had vorig jaar in de kerstnacht samen met drie an deren voor tienduizenden guldens aan bontjassen gestolen. Ook zou hij betrokken zijn geweest bij een inbraak in een Utrechtse juwelierszaak. P. ont kent zijn aandeel in de inbraak. Hij heeft al 26 vonnissen op zijn straf blad staan. Op Veenhuizen na heeft hij alle strafinrichtingen in Nederland be zocht. ^fowel de CHU als de ARP heeft zich nu over de partijverhoudin gen en hun positie daarin uitgelaten. schrUft „Trouw" (prot. chr.). De CHU heeft zich duidelijk uitgesproken voor een voortgaan van de besprekin gen der 18. Zij heeft er vertrouwen in, maar zij stelt zich gereserveerd op ten aanzien van de partijorganisa- toüische consequenties. De heer Tila- nus ziet in het naaste verschiet maxi maal dit, dat het overleg der 18 wordt geïnstitutionaliseerd tot een perma nent overlegorgaan tussen de drie par tijen. „Bij de ARP ligt het zo dat ook zij evenals de CHU (en de KVP mogen we wel zeggen) voortgaan wil met het overleg der 18. Maar zij stelt zich ten aanzien van het resultaat daarvan gereserveerder op. Dat betekent niet dat ook de ARP niet hoopt dat het zal slagen. Dat spreekt vanzelf, want zij heeft dat overleg juist voorgesteld. Maar in AR-kring is men iets terughou dender over de vraag of vertrou wen en hoop elkaar uiteindelijk zul len dekken. De partijpolitieke ontwikkelingen van het laatste jaar geven daar aanleiding toe. Het zich afscheiden van de groep-Bogaers-Aarden uit de KVP heeft het vertrouwen ver zwakt, al hebben de voorlopige re sultaten der 18 allerminst reden gegeven om de hoop teniet te doen. Dit was de situatie die zich op het AR-partijconvent zaterdag j.l. voor deed. De verschillende stromingen in de ARP hebben elkaar in deze situatie kunnen vinden. Men wil doorgaan met de 18. Men blijft open naar alle zijden. Men wil het contact met de partij-Radicalen niet verliezen. De politieke situatie in Nederland is onoverzichtelijk. Men heeft op het ogenblik geen idee wat de naaste toekomst in de binnenlandse politiek met betrek king tot het regeringsbeleid bren gen zal. Men weet ook niet hoe de partijpolitieke verhoudingen in Ne derland zich zullen gaan uitkristal liseren. Dat geldt met name van jonge partijen als de PPR en D'66. Dat geldt ook in zekere zin voor de PvdA. En misschien ook voor de WD. Onder die omstandigheden is het voor geen der christelijke partijen gewenst zich met andere partijen vast te leggen. Het is goed voort te gaan met besprekingen en het leggen van contacten. Het is wijs zich daarbij niet op te sluiten in een bepaalde constellatie waarbij het gevaar niet denkbeeldig is dat het een centrumgeval zal worden. Onder deze omstandigheden is het verstandig als een partij die ziet dat alles nog in beweging is en die ontdekt dat men gelukkig in eigen kring elkaar principieel in zijn doeleinden vinden kan ook al heeft deze of gene zijn aarze lingen met betrekking tot de moge- lijking daarvan haar zelfstan digheid en openheid bewaart. I-Jet sectie bestuur betaald voetbal van de KNVB is het afgelopen weekeinde met een nieuwe bedenkelij ke stunt voor de dag gekomen, daar mee zijn reeds sterk gedaald prestige nog grotere schade berokkenend, con stateert „De Volkskrant" (r.k.). „De vreemde manipulaties rond het vaststellen van datums voor belangrijke wedstrijden hebben in deze competitie al eerder geschil punten opgeleverd tussen clublei ders en bondsofficials, hetgeen te vens de onderlinge verstandhou ding van de betrokken verenigin gen benadeelde. Het kortzichtige beleid, dat de laatste weken is ge voerd inzake het resterende pro gramma voor beker- en competitie voetbal, waarin de belangen van een aantal teams op verschillende niveaus lagen, mondde tenslotte uit in een fatale kortsluiting. Doordat het sectiebestuur hard nekkig weigerde akkoord te gaan met een door Ajax en FC Twente gezamenlijk overeengekomen da tum voor hun halve bekerfinale na de laatste speeldag in de eredivi sie ontstond de situatie dat zondag sommige beslissende wedstrijden onder een ongezond hoge druk moesten worden gespeeld, waarvan het sportieve verloop in één geval zelfs te voren moest worden afge schreven. Ajax-Ado werd in de tweede helft niet minder dan een farce. Het verwijt treft hier niet de beide teams, odat in het betaalde voet bal de eigen belangen nu eenmaal prevaleren. De KNVB was hier de schuldige, omdat de bond over het hoofd heeft gezien het is haast niet te geloven dat de eindbe slissingen in twee begeerde titel— competities nauw met elkaar ver weven waren. Het sectiebestuur, te laat wakker geworden door deze nare ontwikke ling, trachtte eind vorige week nog te redden wat te redden was. Het vaardigde een verbod uit op ver zoek van enkele betrokken clubs, aldus een officiële mededeling rechtstreeks radioreportages te wij den aan de wedstrijden waar gro te belangen op het spel stonden. Vele honderdduizenden voetballief hebbers die de voetbalbond anders zo dringend nodig heeft, moesten nu mede boeten voor een blunder die de „grote" leiders hadden be gaan. De gebrekkige vlieger ging evenwel niet helemaal op. Anno 1968 kan men de klok niet zomaar eeuwen terugdraaien. Dank zij het improvisatie-talent van de staf van de Nederlandse Radio Unie, die elke zondagmiddag het gewilde programma „Langs de Lijn" verzorgt, werden de talrijke geïnteresseerden in het land toch op de hoogte gehouden van de be langrijkste feiten. Radiowagens mochten niet binnen de muren van de stadions komen. Dat er nog andere mogelijkheden waren om het nieuws tijdens de wedstrijden toch door te geven, was de heren in Den Haag welis waar niet ontgaan, maar zij reken den op „loyale medewerking" van de radio, zo heette het. Dat er nog zo iets bestaat als het recht van de vrije nieuwsgaring, in ons land je gelukkig een kostbaar goed, dat was hun blijkbaar niet bekend. Het sectiebestuur van de KNVB heeft de plank weer eens radicaal mis geslagen. Het woord „amateuris tisch" is hier voor de zoveelste maal op zijn plaats".

De Vallei | 1968 | | pagina 7