INSPIRATOR EN LEIDER Zijn volk noemt hij zijn „nichten en neven", voor zijn landgenoten is hij „oom Ho" HOTSJIMINH In het eerste paleis slechts drie kamers VREEDZAME COËXISTENTIE GOUDEN KAMERPOTTEN IN ENGELAND VERBODEN Een dagje met Liz fil men De Avonturiers" Belg verbeterde zangrecord van landgenoot HET WEER ZAT NIET MEE UIT DE KERKEN „Oom Ho" Kruisvaarder Viët Minh Non-orthodox Bouwer Nieuwe boehen Huis van Livia Baronestevens Palatium keukenprinses Geen marmer WOENSDAG 29 MEI 1968 (door William Ryan, Associated Press) raken over de vraag wat er gebeurd zou zijn als de Ame rikanen, Fransen, Russen, Chinezen en de rest hem anders hadden beoordeeld. De twist zal er over gaan, of Ho meer nationalist dan communist was, of hij de Tito van Azië had kunnen worden en de grote communistische mogend heden op afstand had kunnen houden en of de Verenigde Staten met een enclave van dit soort communisme op het vasteland van Zuidoost-Azië genoegen hadden genomen. zy die menen, dat eerst de Fransen en toen de Amerikanen in hun optreden tegen Ho blunder op blunder hebben begaan, wijzen erop, dat hy handelt noch praat als de stereotype communist van de Sovjet-Unie in Europa en dat hij weinig gemeen ïykt te hebben met de fanatici die communistisch China regeren. ROME Het eerste „paleis" ter wereld, waar de stichter van het Romeinse keizerryk 40 jaar van zjjn leven heeft doorgebracht, zou volgens oudheidkundigen voor een nederige werkman maar een bescheiden woning zyn geweest. Volgens de oudheidkundigen bestond het kleine „paleis" van de eerste keizer van Rome, Augustus, uit slechts drie kamers. Het stond op de helling van de Palatynse heuvel. Het gebouw bracht de benaming „paleis" in zwang, maar de opvolgers van Augustus hadden er geen enkele achting voor en bedolven het onder tonnen aarde en puin om plaats te verkregen voor weelderige herenhuizen. Welke andere communistische leider noemt zijn volk zijn „nichten en ne ven" of soms zelfs „mijn kinderen". Welke andere communist vermijdt de cliché's van het Marxisme en Leninis me en praat in de huiselijke, simpele zinnen van de boeren? „Nu vraag ik u", zei Ho een jaar ge leden bij een bezoek aan een dorp, „of gij mannen nog steeds uw vrouwen slaat. Het is heel slecht om zijn vrouw te slaan. Ik heb vernomen, dat de man nen die hun vrouwen slaan eikaars par tij kiezen om hun daden te verbergen. U moet tegen die slechte gewoonte strijden. Gij vrouwen, mijn nichten, hebt de wet aan uw zijde". Zij die Ho in de loop der jaren goed hebben gekend schilderen hem af als een uiterlijk eenvoudig maar tegelijk zeer ingewikkeld mens, die zo nodig spijkerhard kan zijn. „Oom Ho" heeft een hypnotische macht over hen die rechtstreeks met hem in contact zijn geweest. Hij is in gezelschap van bezoekers, vooral bui tenlanders, schuw en van een char mante onhandigheid. Hij heeft de lach van een „heilige" en een zachte stem. Zijn kleren zijn al lereenvoudigst en hij loopt bij voorkeur op van oude rubberbanden gemaakte sandalen in zijn bescheiden huis in Ha noi. Zijn legende overspant meer dan een halve eeuw van samenzweringen, revo lutie en oorlog. Zijn persoonlijkheid is onuitwisbaar gestempeld niet alleen op Noord-Viëtnam, maar op het commu nisme van heel Z.O.-Azië. Zou ,oom Ho' er niet zijn geweest, dan zou de oorlog in Viëtnam wellicht een ander verhaal zijn geworden. Vele vrienden en vijanden beweren, dat de vaderfiguur van Ho het cement is gebleken dat de guerrillabeweging in Zuid-Viëtnam bijeen houdt. Geen andere figuur in het Zuidoost- Aziatische communisme is hoog genoeg om naast de machtigste leiders van Rusland en China te zitten en tegelijk de druk te weerstaan in het ene of het andere kamp te worden opgenomen. Geen enkele figuur heeft zo op de ver beeldingskracht van de hedendaagse re volutionairen gewerkt als deze man, die de Franse koloniale macht overwon en nu weerstand biedt aan de ver schrikkelijke macht van de sterkste militaire mogendheid op aarde. Met de intensiteit van een kruisvaar der heeft Ho zich een plaats veroverd in de geschiedenis van Z.O.-Azië en een grote rol gespeeld in zijn ontwikkeling. Hij keerde zich tegen zijn vijanden: eerst de Japanse bezettingstroepen in de tweede wereldoorlog, daarna de Chinese bezettingstroepen, toen de Fransen en vervolgens de Amerikanen. Terwijl hij zich in 1945 op oorlog met Frankrijk voorbereidde, sprak hij over vrede. Hij beweerde bereid te zijn ge weest om Viëtnam opgenomen te zien in een Franse unie, als dat binnen dit kader onafhankelijkheid had betekend en hij riskeerde in dit opzicht zelfs ver oordeling door zijn eigen partij. Misschien was het alleen maar een tactiek. Maar het vereist al zijn buitengewo ne overredingskracht om zijn gedach ten ingang te doen vinden bij zijn eigen Viëtnam Doc Lap Dong Minh Hoi „de liga voor de onafhankelijkheid voor Viëtnam", kort gezegd: de Viët Minh. Misschien zou Ho's Viët Minh tenslot te heel Viëtnam hebben geregeerd als de Fransen zijn voorstel hadden aan vaard. Maar hoe dan ook, het was de harde houding van de Fransen die een overeenkomst belette en die aan het einde van 1945 Hai-Fong bombardeer den, waarmee de oorlog begon. Ho Tsji Minh is al 50 jaar commu nist. In zijn jeugd bereisde hij de we reld en hij leerde de grote mannen uit de begintijd van de communistische beweging kennen. Hij behoorde tot een school van non-orthodoxe communisten mannen die het dogma aanh maar niet gebonden wilden zijn aan doctrinaire sjablones. Tegelijk was hij de zoon van zijn va der, een dorpsaristocraat die een hef tige nationalist was; een man die het kolonialisme en de Franse kolonisten uit de grond van zijn hart haatte. Misschien hing Ho hel communisme vooral aan als werktuig om zijn eigen nationale, nationalistische, ambities te bevorderen. Misschien zou hij als een nationalistische communist geëindigd zijn en Moskou en Peking op afstand gehouden hebben als zijn revolutie er in was geslaagd heel Viëtnam te be vrijden. Nu Ho 78 is schrijven de Amerikanen en anderen misschien meer macht aan hem toe dan hij werkelijk heeft. Het is echter zeer waarschijnlijk dat hij nog een enorme invloed heeft in Noord- Viëtnam, dat hij daar nog de grote in spirator en geestelijke leider is. Zou Noord-Viëtnam nu kiezen voor een of andere vorm van vrede met de Amerikanen en het zuiden, dan zullen zijn raadgevingen veel invloed hebben op de beslissing, afgezien van de vraag of zijn leeftijd hem al dan niet toestaat een actieve leider te zijn van zijn thans 14 jaar oude staat. Zou Noord-Viëtnam de vredesweg kiezen, dan zal Ho-Tsji Minh die beslissing beïnvloeden ten koste van zijn levensdroom een Viët nam dat in een enkele staat is verenigd met hemzelf als de bouwer. Misschien zullen op zekere dag noord en zuid verenigd worden, maar een vrede in het huidige stadium van de ontwikkeling maakt 't onwaarschyniyk dat Ho-Tsji Minh het nog zal beleven Viëtnam als één staat te zien. J^en van de vele hoofdpersonen in het bijna 700 pagina's tellende boek „De Avonturiers" van Harold Robbins, is Diogenes Alejandro Xenos, kortweg Dax genaamd, die zich na een wrede jeugd onder de rebellen in de heuvels van de denkbeeldige straat Cortequay aandient als een succesvol diplomaat, die tevens als internationaal playboy en als een berucht sexmaniak en succes vol polospeler toegang verkrijgt in de grote wereld van bankiers, financiers en politieke leiders. Zijn leven is afwisselend en spannend genoeg voor een hoofdpersoon uit een Amerikaanse bestseller, waarvan alleen in dat land reeds zes miljoen exempla ren zijn verkocht, terwijl inclusief de vertalingen dit boek over de gehele we reld reeds meer dan tien miljoen ver kochte exemplaren heeeft gehaald. In een van zijn vele rollen brengt hij bezoeken aan Zuid-Amerika, Parijs, de Riviera, Londen, New York, Holly wood en Texas waar hij overal avontu ren beleeft. De wijze waarop deze avon turen worden beschreven, doet ons den ken aan de stijl van de na-oorlogse Bel gische pin-up-bladen: barstend vol ero tiek. In de beschrijvingen van de kuiperij en tussen de bankiers en de politieke leiders is de schrijver niet altijd even kieskeurig, zoals trouwens het gehele boek een tikkeltje wreed aandoet. „De Avonturiers", door Harold Rob bins, in het Nederlands vertaald door M. Gerritsen, uitgegeven door de uit geverij A. J. Luitingh uit Laren. De kansen op vrede in Viëtnam en Zuidoost-Azië kun nen rusten op de broze schouders van een tengere 78-jari- ge revolutionair. Wat voor soort man is hij, wat voor soort communist? In de historie zou kunnen blijken, dat president Ho Tsji Minh van Noord-Viëtnam een van de meest verkeerd be grepen en geïnterpreteerde leiders in zijn tijd is geweest. De geschiedschrijvers zullen waarschijnlijk nooit uitgetwist Thans zijn de drie kamers na meer dan tien jaar wetenschappelijk onder zoek en opgravingen, volgens de oud heidkundigen boven alle twijfel, her kend als het paleis van Augustus. De juiste plaats van het huis van Augustus is de deskundigen de laatste paar eeuwen een raadsel geweest. Ve len waren geneigd het te identificeren met het zogenaamde „huis van Livia", de best bewaard gebleven antiquiteit op de Palatijnse heuvel. van vijf kamers, dat hij, naar het schijnt, deelde met tempelpriesters. Ter ondersteuning van zijn bewerin gen haalt Caretoni de oud-Romeinse historicus Suetonius aan, die heeft ge schreven dat het huis van Augustus „nauwelijks goed genoeg was voor een gewoon burger" en dat hij (Augustus) „meer dan 40 jaar, zomer en winter in dezelfde kamer gewoond heeft". Professor Gianfilippo Caretoni, hoofd inspecteur van de staat voor de Fala- tijn en de forums, zei dat de opgravin gen, die hij en zijn medewerkers sinds 1956 hebben gedaan, afdoende bewijzen hebben opgeleverd, dat Augustus heeft gewoond in een gebouw dat in verste verte niet te vergelijken was met het weelderige, met muurschilderingen ver sierde huis van Livia. Caretoni verklaarde dat het nauwe lijks een paleis kan worden genoemd, ondanks het feit dat alle Daleben tpr wereld ernaar zijn genoemd. De Romeinen noemden het huis van Augustus „palatium" het latijinse woord voor paleis —omdat het op de Palatijnse heuvel stond. De naam ging vervolgens over op de weelderiger re sidenties van de opvolgers van Augus tus en werd later algemeen gebruikt voor weelderige en grote herenhuizen. Augustus, die met trots kon verkla ren dat hij een „Rome van baksteen" had gevonden en een „Rome van mar mer" had neergelaten, was tevreden met een huis van tufsteen, de donker grijze steensoort, waaruit de Romeinse heuvelen bestaan, die de goedkoopste bouwstenen van hun tijd leverden. De oudheidkundigen hebben grote gedeelten van de muren van het huis nog overeind gevonden onder het rui me terras, dat de tweede keizer van Rome, "Tiberius, liet bouwen voor zijn enorme residentie. LONDEN De Marlborough Tavern in de arbeiderswijk Camden Town in Londen heeft de meest aristocratische keukenprinses van alle soortgelijke in richtingen te Londen, een echte ba rones en lid van het Hogerhuis. „Ik moest dit baantje aannemen om wat bij de huur te kunnen leggen, ver telde barones Audley, die in lunchtijd het keukenpersoneel presideert en 's middags in het parlement zit. De 57-jarige barones, die zich zelf in de keuken mevr. Rosina MacNamee noemt, is de tweede vrouw, die in 1963 lid van het Hogerhuis is geworden. Zij heeft haar titel geërfdvan wijlen haar broer. Zij woont met haar man, John, een gewezen journalist, in een appartement dat zes pond vier shilling (f 58,-) per week kost en vertelde in een persge- sprek: „Wat ik voor een vergade ring van het Hogerhuis krijg is minder" Peers (leden Hogerhuis) krijgen voor elke zitting van het parlement, die zij bijwonen, vier en een halve guinea (f 35,-). Een vredig tafereeltje op een Amsterdams platje: poes schenkt geen culinaire aandacht aan de duiven. Het paleis van Augustus bestond uit een nauwe gang en drie kamers op een rij aan een kant daarvan. De goed be waard gebleven vloer is overdekt met eenvoudig mozaïekwerk. Ter plaatse zijn ook goed bewaard gebleven vazen van aardewerk gevonden. Er is geen marmer gebruikt voor het huis van de keizer, die tientallert tem pels en een nieuwe, grote markthal voor de Romeienen heeft gebouwd. Het kleine huis bood Augustus geen ruimte voor het uitoefenen van zijn keizerlijke functies. Daarvoor gebruikte hij volgens Caretoni een naburig huis LONDEN In naam van Koningin Elizabeth II heeft de Bank of England een fabrikant verboden nog langer ka merpotten van zuiver goud te fabrice ren. De bank bepaalde, dat de „golden potties", zoals David Godley zijn pro- dukt noemt, in strijd zijn met de wet, die het hamsteren van goud door par ticulieren verbiedt. Godley is niet onmiddelijk bij de pak ken neer gaan zitten. Hij heeft de Bank van Engeland verzocht om een schrif telijke verklaring, dat zijn „golden pot ties" in strijd met de wet worden ge maakt. Godley, een 49-jarige handelaar in edele metalen, heeft in zijn zaak te Leicester reeds 50 van de prachtig glimmende 22 karaats kamerpotten voor de verkoop gereed staan. De prijs: 550 pond sterling per stuk (plm. f 5000,-). De miniatuur potjes hebben een door snee van 22,5 cm en wegen 560 gram. Volgens Godley zijn de potjes een ideaal kerstgeschenk voor het kind dat alles al heeft". Bovendien wordt zo'n gouden potje op den duur vermoedelijk steeds meer waard. De bank hoorde van de pottenproduk- tie en schreef Godley een brief waarin o.m. stond: „Wij oefenen uit naam van Hare Majesteits schatkist het toezicht uit op „exchange cotrolact" en wij ach ten het vervaardigen van de potties niet een gevestigd gebruik van goud". De bank schreef Godley verder, dat alle goud, dat hij reeds in zijn bezit had voor de pottiesproduktie, onver wijld aan een erkende handelaar in goud diende te worden terugverkocht. Godley heeft de aflevering van zijn kamerpotten gestaakt in afwachting van nader bericht van de bank. Op het ogenblik heeft hij al 100 bestellingen op zijn kamerpotten ontvangen. HEKELGEM (België) Een Belgi sche postbeambte, Michel Sablon, uit Asse, heeft zondag het wereldrecord zingen, dat op naam stond van zijn landgenoot Remy Rau, gebroken. Sa blon zong ononderbroken gedurende 6 uur en veertig minuten. Zijn repertoire bestond uit 150 liedjes. Het record van Rau was zes uur en vijf minuten. NOORDWIJ K „Mooi weer" staat er op het bord in de ruime lounge van Huis ter Duin. de grauwe hotelburcht in Noordwijk. Een opwek kend weerbericht, maar één blik naar buiten leert je, dat het op niets slaat. Vanaf het terras is de zee, vijftig meter verder, nauwelijks te zien. Flarden mist en heiige lucht versperren het uitzicht. Van de vele strandstoelen is er één bezet door een in fleurige dekens gewikkelde dame. Zij tuurt vorstelijk in de grijze ruimte, ver weg van wat er op dat moment alle maal binnen de muren van Huis ter Duin gebeurt. Daar zijn namelijk zeventig bij het filmbedrijf betrokken men sen in staat van paniek. Maar omdat het voor het grootste deel Engelsen zijn, hoor je tussen de beleefd-ge spannen opmerkingen door al leen het knarsen van de tan den. U weet het: op deze plek en in een nabije omgeving is die filmploeg bezig de laatste me ters te schieten van de film „Secret ceremony'', met Liz Taylor, Robert Mitchum en Mia Farrow in de hoofdrol len. Joseph Losey, regisseur van het hoogste niveau, maakt hem. Dat dit karwei hem niet in de koude kleren zit, is hem aan te zien. Hij liep gisteren tenminste als een gekwelde tijger rond. Want het ging echt niet goed. Het was, om daar maar iets te noemen, geen mooi weer voor de camera. Maar goed, je gaat een dagje kijken naar het maken van een heel klein brokje ci nema. Je weet, dat het film- personeel om zeven uur 's ochtends tot een ontbijt wordt gedwongen en dus ben je vroeg genoeg aanwezig om de publiciteitschef van de film maatschappij Universel, de nauwelijks op een leeftijd te schatten Brit Jack Piler, te ho ren verkondigen dat hij Huis ter Duin vindt lijken op een hoofdkwartier van de Gesta- na en vindt dan in het illus- na en vindt dan in het inllu- tratieve vlak redenen genoeg hem gelijk te geven. Opmerking nummer twee: ik weet niet wat er vandaag gebeurt, het weer zit tegen, de planning is verstoord, re gisseur Losey weet zelf niet wat hij zal gaan doen. Spre ken met de sterren en daar hoort in dit geval de alleen maar toeziende Richard Bur ton ook bij is ten strengste verboden. Iedereen is tegen het einde van zo'n filmerij op van de zenuwen. Journalisten die zich te dicht in de buurt van de mensen met grote na men wagen, zullen onverbid delijk worden verwijderd al dus vernemen wij. Op dat ogenblik is het tien uur in de ochtend geworden en er is, behalve het zenuw achtige gedribbel van al die malle baasjes die hun func ties lopen waar te maken, nog niets gebeurd. Moet de hele ploeg de duinen van Noordwijk in wor den gesleept, of moet er bin nen worden gefilmd? Ieder een wacht op het verlossende antwoord. Het komt niet. Mia Farrow, ex-vrouw "van Frank Sina tra, met zwarte pruik en kcstschoolpak- je in gesprek met een van de leden van de filmploeg. Liz Taylor in een warm broekpak met zwierige wijde pijpen probeert haar kap sel in toom te houden in de zeewind. Ik had op dat moment wel even de behoefte weg te wan delen en liep dus het terras op. Een lege wereld, behou dens de alreeds vermelde ou de dame. En dan is er plotse ling aan die nuchtere kustlijn een gillende lach, die je her kent zonder direct te weten waar hij vandaan komt, die je herkent op de stem: het is de lach van Elisabeth Taylor, die kennelijk in dezelfde se conde in haar dubbele suite om een grapje van Richard Burton giechelt. Uren later is de zaak een beetje geregeld, er zal een eerste opname worden ge maakt. Een van de assisten ten van de regisseur doet een poging de fotograaf uit te leg gen, dat het verboden is een plaatje te maken. De vrijwel over zijn toeren draaiende jongeman misbruikt zelfs het woord „copyright". Ik doe mijn best hem uit te leggen dat dit onzin is en het lukt; hij verdwijnt. De opname, nummer 305, begint. Liz Tay lor stapt uit een Rolls Royce, met Mia Fa row de gewe zen mevrouw Sinatra aan de hand. Ze reiken hun pas poorten over en bestijgen de trappen. De opname wordt eindeloos over gedaan. Ri chard Burton komt even om de hoek kijken; verdwijnt dan weer snel naar zijn ka mer met de gekoelde whiskey. Liz is nog steeds mooi, in haar beige pak gestoken, maar sinds drie jaar toen ze hier was om het acteren van haar man in „Spion aan de muur" gade te slaan, nog minder slank geworden. In de stilte, die de filmerij nu en dan onderbreekt, komt er plotseling een braaf jonge tje van een jaar of tien als hotelgast de trap aflopen, aan de hand van een duidelijk zijn- oma zijnde mevrouw. Het jongetje zegt: „Wat doen die mensen hier eigenlijk?" Dat leek mij de meest vol wassen vraag van deze dag. Onderonsje von Liz Taylor en Mia Far row bij een blinkende Rolls Royce. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Genderen: E. M. Bakker te Tholen; te Krimpen aan de Lek (toez.): H. Binnekamp te Vriezenveen. Aangenomen: naar Nijeveen: H. J. Pol te Geldermalsen; naar Klazienaveen: (2e pred. pl.) (toez.): G. P. Post te Hall; naar Amsterdam als pred. voor b.w. (arbeid onder de middelbare scholieren): K. E. Eijkman, vicaris te Rotterdam. Geref. Gemeenten: Beroepen: te Nieuw-Beijerland: C. Wisse te Elspeet; te Rijssen: G. Schip- aanboord te Apeldoorn. Bedankt: voor Leiden: C. Harinck te Utrecht; voor Groningen: J. C. West- strate te Meliskerke. Vrye Evangelische Gemeenten: Aangenomen: naar Amsterdam-Z.: A. Vermaas kand. te Driebergen. Geref. Kerken: Beroepen: te Mildam-Knijpe: D. Braam, kand. te Leiderdorp. Beroepen: te Rotterdam-Pernis (vac. H. C. Voorneveld): J. Tevel te Zwijn- drecht-Groote Lindt. Bedankt: voor Uithuizermeeden: W. J. de Ruiter te Harkema-Opeinde. Geref. Kerken Vrygemaakt: Aangenomen: naar Assen (als tweede miss. pred. voor Brazilië): J. T. Olden- huis te Ommen.

De Vallei | 1968 | | pagina 9