Aristo 1 'n veilig idee Geheime campagne tegen Tsjechische leiders Vertrouwen bij Wegener in ontwikkeling voor '68 nu met waterverzachter nieuwe Luvil trektnuzogmd de vlekken et uit dat tegelijk ook alle vuil loslaat ALS U NU VACUUM VERPAKTE KG KOFFIE KOOPT, HEEFT U EEN VOORDEEL VAN 15 ct INTERTEST Nieuwe Duitse ambassadeur is voor Den Haag aanvaardbaar Bewaakte Bondsdag beslist over wetsontwerp noodtoestand is dat iets bijzonders? KG NEDERLANDS GROOTSTE SPECIALIST IN KOFFIE EN THEE Franse staking treft ook Ned. industrie Doelmatiger regeling voor ve. voer naar West-Duitsland Bij Palthe geen verlies meer Tegen redactie studentenblad boetes geëist STAKING AAN ACADEMIE TE EINDHOVEN Man die moeder in hoofd schoot naar inrichting 70 man werkloos door sluiting van bedrijven Ook in april weer minder huizen Streven naar basisverbreding Uitstel voor Delana Werkgelegenheid in metaal minder Brief van Oswald brengt op veiling f 3700,-op 1 om op wyers te bouwen KG Koffie-gemalen KG Koffie-Melitta gemalen KG Koffie-bonen DONDERDAG 30 MEI 1968 MAASTRICHT Tengevolge van de stakingen in de Parijse automobielin dustrie, ondervindt de Nederlandse Daf-fabriek in Born moeilijkheden bij de produktie van de DAF-55. Deze auto is namelijk uitgerust met een vier cy linder-Renault-motor 1100 cc. Ten ge volge van de staking worden deze mo toren niet meer afgeleverd. Door i de staking in Frankrijk is ook de export van papier van de Ko ninklijke Nederlandse Papierfabriek naar Frankrijk lamgelegd. In verband met de stakingen leveren de Franse pa pierfabrieken geen papier meer naar het buitenland. De consequentie hier van is, dat Duitse, Belgische en Neder landse papierverwerkende industrieën, drukkerijen en uitgeverijen thans een beroep doen op de Koninklijke Neder landse Papierfabriek om hun papier te leveren, teneinde de uitgevallen leve ringen van Frankrijk te compenseren. Van de zijde van de DAF vernemen wij nog nader, dat de werkgelegenheid bij het bedrijf in Born door de stagna tie van de levering van motoren uit Frankrijk niet in gevaar komt. Men zal de produktie Var) de DAF 55 geleide lijk moeten verminderen er is nog een buffervoorraad motoren, maar het ef fect van de staking zal nog wel even doorwerken maar men schakelt dan over op de DAF-44, waarin een motor van DAF zelf is gebouwd. De dealers in Nederland zijn op het ogenblik goed voorzien. Bovendien zal het oorspronkelijk voor Frankrijk be stemde deel van de produktie in Neder land blijven. ADVERTENTIE GORDIJNSTOFFEN g TAPIJT DUN HAAG De Nederlandse re gering is akkoord gegaan met de be noeming van Hans Arnold tot ambas sadeur van de Duitse Bondsrepubliek in Den Haag. Hij volgt ambassadeur Karl Hermann Knoke op die een ande re diplomatieke functie krijgt. PRAAG Een conservatieve groep in de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft in het geheim een campag ne gevoerd tegen de huidige progressie ve leiders onder aanvoering van Alexander Dubcek. Tot deze groep be hoort Antonin Novotny, oud-partijleider en voormalig Tsjechoslowaaks presi dent, die ip februari van dit jaar uit deze functies werd ontheven. Beide groeperingen ontmoetten el kaar gisteren in een voltallige vergade ring van het Centrale Comité van de Tsjechoslowaakse communistische par tij die in Praag begon. Novotny werd begeleid door twee van zijn medestan ders, de vroegere minister van Defensie, Bohoemir Lomski en Jiri Hendrych, 'n partijfunctionaris. Het Centrale Comité zal zich naar men aanneemt, de komende dagen uit spreken over een voorstel van de nieu we leiders om een buitengewoon con gres van de communistische partij bij een te roepen. VERKIEZINGEN Dit congres zou nieuwe verkiezingen moeten voorbereiden terwijl het tevens definitief zou kunnen afrekenen met de vertegenwoordigers van het stalinisti sche bewind die thans nog in funct zijn. Drahomir Kolder, een lid van het DEN HAAG Het Nederlandse weg vervoer is met een plan gekomen de 1950 beschikbare vergunningen voor het vervoer op Duitsland zo doelmatig mogelijk te gebruiken. Dit plan is in middels aan staatssecretaris Keyzer (Verkeer en Waterstaat) voorgelegd. Op 18 juni gaan vertegenwoordigers van Nederland en West-Duitsland weer aan de tafel zitten om het systeem nog meer te verbeteren. Op een vergade ring van 21 en 22 mei is al besloten dat voor vrachtauto's zonder lading geen vergunning meer nodig is. Op de wa gen moet wel een Duitse vergunning beschikbaar zijn voor de lading, die men gaat ophalen. ALMELO Palthe is er in geslaagd de verliezen van het veredelingsbedrijf te stoppen, hoewel de nieuwe fabriek, die ongeveer 20 pet. -economischer zal draaien dan de thans bestaande, nog niet is geopend. Het bestuur van Pal- the's Textielveredelingsbedrijven deel de dit mee in de jaarvergadering. De bouw van de nieuwe fabriek was een voorwaarde van de gemeente Almelo, die bereid was het oude bedrijf in de binnenstad te kopen, mits dit ge paard zou gaan met nieuwbouw aan de haven. In de zeven magere jaren, waarin Palthe nu het dividend heeft gepas seerd, is er voor f 18 miljoen geïn vesteerd, voor f 14 miljoen afgeschre ven en voor f 4 miljoen verlies gele den, terwijl de koers van het aandeel is gezakt van 226 tot 66 pet. De heer D. de Jong, waarnemend voorzitter van de raad van commissarissen, zei het vertrouwen te hebben in de directie, die al haa. best doet deze moeilijke wagen weer op de rails te krijgen. De financiering van de nieuwbouw is ver zekerd. Centrale Comité, waarschuwde gisteren in een artikel in het partijorgaan Rude Pravo tegen anti-communistische krachten. Wanneer deze, zo schreef hij, de gelegenheid krijgen hun ondermij nende werkzaamheden voort te zetten zullen ze zich tegen de partij keren zo dra ze de tijd rijp achten. BONN Vandaag moet de Bondsdag beslissen over de heftig omstreden wetsontwerpen voor de noodtoestand. Terwijl gistermiddag laat het parle ment begon met de debatten werden overal in de Bondsrepubliek de pro testacties, vooral van studenten, voort gezet. In München en Frankfort staakten de studenten en stond het universitaire onderwijs stil. In Hamburg, Keulen, Neurenberg en aan de/Westberlijnse Vrije Universiteit daarentegen vonden de stakingsoproepen weinig weerklank en volgden vele studenten weer gewoon de colleges. In Bonn riepen drie stu dentenorganisaties op om geen verdere belemmering van het onderwijs meer te dulden. Tot korte stakingen kwam het in ve le bedrijven. Hier en daar bleven ook de middelbare scholen gesloten. In Darmstadt demonstreerden drieduizend scholieren. In Münster blokkeerden de studenten de garages van het gemeen telijk autobusbedrijf. Vele chauffeurs staakten uit solidariteit, anderen leg den zich niet ongaarne neer bij de blok kade. Vijf uur lang reden er geen stadsbussen. Nadat het in Heidelberg was gekomen tot vechtpartijen tussen linkse en recht se studenten, heeft de rector van de universiteit, mevrouw prof. Becke, de a 1 gemene studentenvertegenwoordiging afgezet. Een zegsman van de regering consta teerde gisteren dat, afgezien van de universiteiten, er vrijwel rust heerste in het land. De regering, zo zei hij, is verheugd over de politieke belangstel ling bij de jongere generatie, maar duldt geen geweldpleging door een klei ne meerderheid. In Bonn was een sterke politiemacht samengetrokken ter beveiliging van de zone rondom het parlementsgebouw, waarbinnen demonstraties zijn verbo den. Het bleef evenwel rustig. De Bondsdag keurde nog gisteren met ruime meerderheid enkele kleinere wetsontwerpen voor de noodtoestand goed. Deze regelen voor tijden van cri sis o.m. de Voedselvoorziening, het ver keer, de hulpverlening bij rampen en het openen van brieven en afluisteren van telefoongesprekken om redenen van staatsveiligheid. De felst omstreden wetsontwerpen echter zijn die, waarin o.m. wordt be handeld, welke maatregelen mogen worden genomen tegen een binnenland se opstand, en wat de bevoegdheden zullen zijn van de regering en van het „noodparlement" dat in functie komt wanneer de Bondsdag niet meer bijeen zou kunnen komen. Deze wetsontwer pen, waarom het eigenlijk gaat, komen vandaag aan de orde. ADVERTENTIE Tijdelijk koopt u de fijnste koffie I5ct. voordeliger. U kunt kiezen uit (alle drie vacuum verpakt) om d*kunêUmiif De nieuwe Duitse ambassadeur in Den Haag werd in 1923 in München ge boren. In de laatste wereldoorlog zakte hij als enige van zestig kandidaten van een onderofficierscursus wegens karak terologische ongeschiktheid. Hij bleef korporaal. Toen hij zich op tienjarige leeftijd vrijwillig meldde bij een natio- naal-socialistische jeugdbeweging maakten zijn ouders dezelfde dag dit lidmaatschap ongedaan. Thans is de oud-journalist en zoon van de vroegere karikaturist van Sim- plicissimum, Karl Arnold, chef van het kabinet van de minister van buitenland se zaken Willy Brandt. In München studeerde Hans Arnold psychologie. In 1961 is hij lid geworden van de So ciaal-democratische partij. Tussen Brandt en Arnold bestaat sinds geruime tijd een duidelijke vriendschappelijke band. Deze dateert uit de periode toen Brandt als burge meester van West-Berlijn een bezoek aan Amerika bracht en hij door Arnold werd vergezeld. In Bonn wordt Hans Arnold een be gaafd beroepsdiplomaat genoemd, waar mee het prettig praten is. Hij is ge huwd en heeft drie kinderen. Direct na de Tweede Wereldoorlog werkte hij enige tijd bij de Münchener Illustrier- te om in 1950 in diplomatieke dienst te gaan. Tussen 1952 en 1955 verbleef hij in Parijs, tussen 1957 en 1961 in Was hington en tussen 1961 en 1966 in Ro me. In dat laatste jaar werd hij benoemd tot chef van het kabinet. Niet lang ge leden werd zijn naam genoemd voor de functie van ambassadeur in Belgrado. Dit ging niet door omdat bondskanse lier Kiesinger dit niet wilde. AMSTERDAM Drie redactieleden en een vaste medewerker van het stu dentenblad „Pharetra", dat verschijnt aan de Vrije Universiteit in Amster dam zullen als de officier van Jus titie zijn zin krijgt elk honderd gul den boete moeten betalen omdat zij een bevriend staatshoofd zouden heb ben beledigd er belediging van dat staatshoofd zouden hebben uitgelokt. Gisterochtend kwam de zaak van de studenten voor voor de Amsterdamse rechtbank. Het middenblad van Pharetra van 9 maart bevatte in grote zwarte letters de tekst „Johnson oorlogsmisdadiger", met onderaan dé bladzijde in kleine lettertjes „om op het raam te plak ken". Een steekproef van de PTT die 4600 exemplaren voor verzending kreeg aangeboden, bracht de beledigende tekst aan het licht. De justitie werd ge waarschuwd en de bladen in beslag ge nomen. Terecht stonden gisteren de twintigja rige Alfred E. P., de 21-jarige Geert L. en de 25-jarige Frederik H. K. De 21-jarige Rudolf C. B. is in het buiten land. Tegenover het uitvoerig requisitoir van de officier, die vooral ook de pro fessoren en predikanten achter de pro test aantekenende studenten aan de kaak stelde, meende de raadsman van de studenten, dat zijn cliënten niet an ders hebben gedaan dan hun mede mensen te wijzen op een buitengewoon ernstige toestand. Het voor de straf rechter brengen van de studenten noemde hij een beleidsfout en hij con cludeerde dat er geen veroordeling van de studenten kon volgen. EINDHOVEN De leerlingen van de Academie voor Industriële Vormge ving zijn in staking gegaan omdat zij niet worden gekend in de programme ring van de methodiek. Tijdens de stakingsperiode zullen de leerlingen proberen met een volledig plan ter tafel te komen waarin de pro blematiek van de academie uitvoerig wordt belicht. Dit plan zal aan de di rectie worden voorgelegd. De leerlingen willen inspraak in het beleid van de school. Zij zijn niet lan ger tevreden met de huidige acade mische raad, ofschoon zij in de meeste commissies van deze raad zitting heb ben. De academische raad was reeds eerder op initiatief van de directie op gericht om het gesprek tussen leerlin gen en bestuur op gang te brengen. LEEUWARDEN Ontslag van rechtsvervolging, een jaar psychiatri sche verpleging en terbeschikkingstel ling van de regering eiste de officier van justitie gisteren voor de Leeuwar der rechtbank tegen de 26-jarige fruit kweker D. de J. De fruitkweker had in zijn woon plaats St. Jacobieparochie zijn moeder op korte afstand met een vuurbuks in het hoofd geschoten. HENGELO De grootste kantklos- fabriek in ons land Narrow NV in Hen gelo, gaat dicht. Ook de elastiekfabriek Tefab-Narrow NV in Oosterhout wordt gesloten. Door beide bedrijfssluitingen komen zeventig mensen zonder werk. De oorzaak van de sluiting van de bedrijven is dat Wyomissing Corpora tion in Reading (Verenigde Staten), die belangen had in beide ondernemingen, deze heeft afgestoten. Narrow in Hen gelo kan nog enige tijd doordraaien. Het Amerikaanse concern bezat zes tig procent van de aandelen. De overi ge zijn in handen van De Jong en Van Dam NV in Hengelo en Jansen de Wit in SchijncTel. Deze ondernemingen heb ben nog geprobeerd een koper te vin den voor Narrow, wat niet lukte. Over de afvloeiing van personeel moet nog worden overlegd met de vak bonden. Bij Vrumona NV in Bunnik zijn 24 mensen ontslagen. De ontslagen zijn een gevolg van de veranderingen die de firma gaat brengen in de distributie van Seven-up. Voor de meeste mensen, die door deze wijziging worden getrof fen, is ander werk gevonden in het concern. De ontslagenen zijn voornamelijk jon ge personeelsleden, hoofdzakelijk chauf feurs-verkopers met een kort dienstver band bij Vrumona. In overleg met de vakbonden is voor hen een financiële regeling getroffen. DEN HAAG In april zijn 9.895 huizen gereedgekomen. In april 1967 waren het er 10.745. In de eerste vier maanden van dit jaar kwamen 35.102 woningen gereed, tegen 40.305 in de overeenkomstige maanden van 1967. Met de bouw van 11.075 woningen werd in april een begin gemaakt (10.296 in april 1967). Aan het eind van deze maand waren 149.466 huizen in aan bouw. Sedert juni 1945 zijn nu 1.593.866 woningen gebouwd. „De uitkomsten van het eerste kwartaal'van 1968 hebben het vertrouwen van commissarissen en directie in de ontwikkeling van de bedrijfsresultaten van We- geners Couranten Concern n.v. in het jaar 1968 versterkt", zo verklaarde de pre sident-commissaris, ir. A. J. van Brero gistermiddag tijdens de algemene verga dering van aandeelhouders. „De n.v. heeft in het vorige jaar tegenwind gehad door de achteruitgang in de conjunctuur en de invoering van de reclame in de televisie, doch het is desondanks gelukt een redelijk resultaat te bereiken, terwijl de vooruitzichten thans zijn verbeterd". Namens het bestuur van Apeldoorns Administratiekantoor NV ging de heer Th. M. Ram nader in op het directie- versjag en de beoordeling door de di rectie van de resultaten in 1968. Of schoon nog steeds voorzichtigheid is geboden bij de beoordeling van een verdere stijging van de advertentie omzetten, zolang niet de maximale zendtijd voor de reclame-televisie is toegewezen, mag.' volgens de heer G. Spanhaak, die. een aantal vragen namens de directie beantwoordde, ge rekend worden op een verdere gunsti ge verhoging van de totale bedrijfs- omzet enerzijds en op de invloed van een aantal besparingen anderzijds. Hij deelde mede dat de resultaten van 1967, behalve onder een teruggang in de opdrachten van nationale adver teerders, onder de druk hebben ge staan van aanloopkosten voor de uit breiding en verbetering van couran ten ten bedrage van plm. 3 ton. Deze aanloopkosten zullen in 1968 dalen. De afschrijvingen, die aanzienlijk hoger waren in 1967 als gevolg van het in ge bruik stellen van het tweede gedeelte van de nieuwe rotatiepers, zullen in 1968 nog, zij het in geringere mate, toenemen. De directie streeft een basisverbre ding voor het bedrijf na door uitbrei ding van het clichébedrijf en van de handelsdrukkerij, naast het bestaande courantenbedrijf. Het clichébedrijf, ge vestigd aan de Kanaalstraat, heeft zich in de laatste jaren gunstig ontwikkeld, doch het werd gekortwiekt door ruim-1 tegebrek. Industrieterrein Met het gemeentebestuur van Apel doorn is thans overeenstemming be reikt over de aankoop van een stuk in dustrieterrein aan de Stadhoudersmo lenweg. Daar zal in de loop van 1969 een nieuw clichébedrijf, worden ge bouwd. Dc omvangsvergroting van de han delsdrukkerij zal worden bereikt door een samenvoeging van enkele drukke rijen t.w. de eigen handelsdrukkerij, het door Wegener overgenomen bedrijf van drukkerij Van Asselt en de Ko ninklijke Drukkerij van de heren Toom, gevestigd in de Kapelstraat. Voor deze gecombineerde drukkerijen zal eveneens een nieuw gebouw gezet worden op het industrieterrein. Op een vraag of het bod van Else vier op de aandelen Misset invloed zal hebben op de bestaande technische en redactionele samenwerking tussen We gener en Misset, werd door de directie geantwoord dat men t.o.v. de bestaan de overeenkomst van samenwerking geen moeilijkheden ziet. Deze overeen komst. die betrekking heeft op de ver vaardiging van het dagblad De Graaf schapbode, is onder meer het gevolg van een specialisatie in druktechnie ken bij Misset en bij Wegener. De president-commisaris ir. A. J. van Brero, deelde tenslotte naar aanlei ding van een gestelde vraag mede dat het voorshands niet in de bedoeling ligt nieuwe middelen aan te trekken, omdat de afschrijvingen en de ingehouden winst voldoende ruimte bieden voor de financiering van de investeringen in 1968 en 1969, met inbegrip van de in 1969 te realiseren nieuwbouw. ZWOLLE De rechtbank te Zwolle heeft gistermiddag Delana N.V. in De- demsvaart voorlopig uitstel van beta ling verleend. De president van de rechtbank in Zwolle, mr. G. J. M. Knottnerus, heeft mr. J. in 't Veld te Zwolle benoemd tot bewindvoerder en mr. J. II. Jacobs tot deskundige. De bewindvoerder heeft als voor naamste taak na te gaan in hoeverre er kansen zijn om het bedrijf geheel of gedeeltelijk voort te zetten. De heer Jacobs is een van de bewindvoerders van Fraps Beeren N.V. te Weert, pro- ducente van stoffen, badpakken en nachtkleding, waar 287 mensen wer ken. Op tien september zullen de directeu ren van Delana worden opgeroepen om door stemming tot een definitief besluit te komen. f)EN HAAG De verwachting dat een groot deel van de groeiende be roepsbevolking in de komende jaren kan worden opgevangen door de me taalindustrie, is niet meer voor verwe zenlijking vatbaar. Door doelmatiger produktie en nieuwe ontwikkelingen, zal de werkgelegenheid in deze tak van bedrijf minder groeien. Dit wordt geconstateerd in het jaar verslag over 1967 van de Federatie metaal- en elektronische Industrie. Al leen door vestiging van nieuwe bedrij ven of uitbreiding, van bestaande onder nemingen met nieuwe activiteiten zal er meer werk kunnen komen. NEW YORK Een brief van Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moor denaar van president Kennedy, heeft op een veiling in New York 1050 dollar (ruim 3700 gulden) opgebracht. Oswald stuurde de brief naar zijn moeder tij dens zijn verblijf in de Sowjet-Unie. De koper wil onbekend blijven. de waterverzachter in nieuwe Luvil breekt het hardste water weg vlekken - weg vuil - nog voor u met de hoofdwas begint. Kijk naar uw was. Wat ziet u. Vlekken èn vuil. Dat moet er allemaal uit. Nieuwe Luvil met waterverzachter doet dat vo. nog voor u met de eigenlijke hoofdwas begint. Dat komt door de waterverzachter in nieuwe Luvil. In zacht water werken de enzymen beter. Kijk maar, de vlekken gaan er nu nóg beter uit. Kijk maar. ook het hardnekkigste vuil verdwijnt. Nieuwe Luvil met waterverzachter dat is inderdaad iets bijzonders

De Vallei | 1968 | | pagina 11