Manchester United bracht voor landskampioenen eindelijk in Engeland Europa Cup Portugezen werden met drie goals in tien minuten geveld CLIMAX IN HALVE FINALE VAN BEKERCOMPETITIE V De Groot winnaar van Olympia's Toei Met debuterende linkervleugel vanavond tegen Schotland WF Mundi Victor FC Brugge won Belgische beker en na de slip... Ronde van Engeland Beslissing viel in sensationele verlenging Gekalmeerd Optimistisch Ongeslagen Weer open JANBROERS WON LAATSTE ETAPPE Griezelig Het zat erin Toch kans Wachten JONGE Stevig in de hand Probleem Ideaal radiaalbanden klare taal GENEVER WYNAND FOCKINK De sigaar die uw vader op zondag rookte. Nu voor u, elke dag. DONDERDAG 30 MEI 1*68 LONDEN In triomf voerden Bobby Charlton en zijn mannen de Europa Cup langs brullende, zingende en vooral feestende tribunes. Manchester had Engeland voor de eerste keer in de dertien jaar geschiedenis deze zo fel begeerde trofee geschonken. Het Wembley-stadion ju belde gelijk twee jaar tevoren, toen Engeland hier de we reldbeker veroverde. Manchester United had zijn mana ger, de vermaarde Matt Busby, die overal in de wereld grote sympathie geniet en van wie Benfica Otto Gloria voor de wedstrijd zei: „Als we verliezen, dan gun ik Bus by zo graag de cup", een gloriedag bezorgd. Engeland juichte, maar o, wat hebben de Mancunians ook een grote teleurstelling moeten verwerken. Na in de achtste minuut van de tweede helft door aanvoerder Bob by Charlton de leiding te hebben genomen en van dat moment af de strijd te hebben beheerst, moesten de Man cunians plotseling een stap terug doen toen Gra^a de voor sprong teniet deed: 1-1, acht minuten voor tijd. Het werd zelfs nog zeer dreigend voor de Engelsen, maar zij haal den de verlenging, waarin de 100.000 toeschouwers van de ene sensatie in de andere vielen. In een korte spanne tijds gaven George Best, Bobby Charlton en Brian Kidd Manchester United een voorsprong van 4-1. De strijd, grimmig van de eerste tot de honderdste minuut, was be slist. De sterkste had tenslotte gezegevierd. De meest com plete ploeg met de grote figuren Bobby Charlton, George Best, John Aston en doelverdediger Alec Stepney. Te veel moest het bij Benfica van één man komen: Eusebio da Silva Ferreira. Hij was echter de eenogige met doelman Jose Henrique in het land der blinden. Grimmig was de strijd vanaf de eer ste minuut. Manchester United onder nam dadelijk na de aftrap de eerste aanval die ook de eerste vrije trap bracht, waarmee een lange reeks werd geopend. Het schot van Charlton uit deze vrije schop stuitte af op een Por tugees hoofd. Bij de derde vrije schop, genomen door Crerand, belandde de bal in de handen van doelman Henrique. Het grootste gevaar school voor de Por tugezen op de vleugels, waar John As ton en George Best met razendsnelle rushes hun tegenstander te vlug af wa ren. Maar dat niet alleen. Met haar scherpe passes lanceerden zij ook hun medespelers. Benfica moest wel gere geld aan de noodrem trekken om het ge vaar te kunnen bezweren. Een gewel dig tumult barstte in de zevende minuut los, ton Best „plat" ging. Het zou nog maar het begin zijn. Want in de vol gende minuut ontaardde het eerste tref fen tussen Eusebio en Stiles ook al in een wanorde, maar de scheidsrechter kende geen pardon en gaf de Portuge zen een vrije schop. Eusebio zette zich zelf achter de bal, die echter in het niemandsland terecht kwam. Scherper richtte „de zwarte parel" in de elfde minuut. Torres legde de bal voor de voeten en met een magnifieke schijnbe weging haalde Eusebio Stiles uit balans. Hij slipte langs hem heen en richtte... juist iets te hoog. De bal stuitte uit het diagonale schot af op de lat, ver buiten bereik van doelman Stepney. De En gelsen bleven gevaarlijker door hun be ter georganiseerde en met meer man kracht uitgevoerde aanvallen. Brian Kidd gaf David Sadler een mooie schietkans, maar deze faalde. Toen Best na een kwartier wederom, nu ge- sandwiched door twee Portugezen, met de neus op het gras werd geduwd, kwam Crerand naar voren om de vrije schop te nemen. Eusebio kopte de bal weg. Steeds duidelijker werd het, dat de Italiaanse scheidsrechter Carlo lo Bello voor een moeilijke taak zou komen te staan. Mede door zijn niet steeds ge heel duidelijke beslissingen, waarmee hij de spelers prikkelde, werd steeds meer gespot met de wetten der spor tiviteit. In de negentiende minuut maak te Benfica's achterspeler Humberto het in Lo Bello's ogen te bar toen hij het wederom op Best had gemunt. Lo Bel lo greep het strafboekje uit de achter zak en ruimde een bladzij in voor Hum berto. De Engelsen bleven voorlopig aandringen, doch het beslissende schot ontbrak. Zelfs toen Sadler in de 28e mi nuut alleen voor Enrique verscheen. Zijn schot miste het doel op meters. Twee overtredingen tegen Torres, die beide keren in de rug werd geduwd, gaven Benfica twee kansen. Eusebio richtte de tweede keer het best. Via het muurtje caramboleerde de bal evenwel fortuinlijk in de handen van doelman Stepney. Deze, door de Mancunians SOFIA Het Nederlandse basketball team (heren) heeft in het voor Olym pische kwalificatietoernooi in Sofia de eerste overwinning behaald. De Neder landse formatie versloeg Engeland met 6052. Bij de rust was de stand 2220. VEENENDAAL Zoals gewoonlijk wordt er in de afd. Gelderland van de N.T.T.B. na het competitieseizoen gestreden om de zg. VViltschutbeker. Het boeiende van deze bekerduels is wel, dat er met puntenvoorgift gespeeld wordt. Zo moet b|jv. een eersteklasser iedere game 9 punten voorgeven aan een 4e klas- ser. Zodoende is er altijd sprake van een open strijd. Tevens kan men ook teams samenstellen met spelers uit de diverse klassen. Benfica-doelman Henrique redt tij dens een aanval van Manchester Uni ted. Liggend David Sadler en rechts Bill Foulkes. Op de achtergrond George Best aangevochten beslissingen deden het vuur hoog oplaaien. Eusebio velde in de 36e minuut zelfs Crerand, die k.o. ging Scheidsrechter Lo Bello, die er met de rug naar toe stond, gaf een vrije schop aan Benfica. Stiles trachte Eusebio nog als een stoomwals van de aarde te ve gen, maar was zich van geen schuld be wust... Lo Bello dacht er echter anders over. Het rustsignaal bracht even op luchting, zowel binnen de lijnen als op de roerige tribunes, vanwaar de Engel sen de Portugese spelers, toen zij zich naar de kleedkamers begaven, uitflo ten. Dit jaar heeft STV-Climax voor het eerst ingeschreven voor de beker, en wel met 3 teams. Het 2e team werd in ide poule uitgeschakeld, terwijl het 3e team in de 2e ronde door RTT V2 te ruggewezen werd. Alleen 't le team, bestaande uit Van Wly (nog overgangsklasser), v. Dam (eersteklasser) en Van Beek (derde klasser), wist succesvol te blijven. Dank zij diverse monsterzeges beland de dit team in de kwartfinales, waar in het deze week het sterke DTS I uit Mook ontmoette. Deze vereniging wist 2 jaar geleden de Wiltschutbeker te veroveren en ver scheen maandagavond j.l met veel luidruchtige en optimistische suppor ters in de Scheepjeswolkantine. Daar al hun spelers zeer sterke 4e klassers waren, moesten deze trachten te pro fiteren van de puntenvoorgift. Van We- ly moest elke speler 10 punten voorge ven. Van Dam 9 en G. van Beek 5. Tot grote vreugde van de Mookse supporters startte Van Beek met een nederlaag tegen Aernsbergen. Daarna bracht Van Wely dank zij effectvol le services de stand op gelijke voet door Geurts te verslaan. Daardat Van Dan te laat vat kreeg op het spel van Postulart, verloor hij beide games op het nippertje (2119, 2119), Stand: 1—2. Daarna brak de spannendste partij aan: Van Wely tegen Van Aernsbergn. Ondanks de 010 achterstand won Van Wely de le game met 2117. Zijn opponent kreeg in de tweede game meer vat op diens spel en won deze met 2119. In de derde game wist Van Wely de 010 achterstand na een zenuwslopend duel op het nippertje om te buigen in een 2321 voorsprong. Stand: 2—2. Van Beek won vervolgens door tac tisch spel van Postulart (2114, 2114) en een prima teruggekomen Van Dam klopte Geurts door fraai aanvalsspel in 3 games. Doordat Van Wely ook in zijn derde partij tegen Postulart onge slagen bleef, was de strijd beslist. De stand was daardoor n.l. op 52 geko men en daardoor er wordt n.l. geen dubbelspel gespeeld was STV-Cli max onbereikbaar voor DTS geworden. Van Dam en Van Beek wonnen daar na nog de beide resterende partijen van de duidelijk teleurstellende tegen standers, zodat de eindstand op 72 kwam. Door deze zege na een spannende en aantrekkelijke strijd hebben de STV-Climax spelers zich verdiend we ten te plaatsen voor de halve finales. BRUSSEL FC Brugge heeft woens dagavond na een dramatische strijd be slag gelegd op de Belgische voetbalbe ker. In het Brusselse Heysel-stadion za gen 40.000 toeschouwers FC Brugge te gen AC Beerschot in de finale een voor sprong van 10 nemen, maar in de tweede helft werd de stand gelijk. In de verlenging werd niet meer gescoord, zo dat na twee uur voetbal strafschoppen de beslissing moesten brengen. Zowel Brugge als Beerschot schoot vier keer raak, maar in de tweede serie schoot FC Brugge met meer beheersing: 32. De thee bleek een kalmerende werking op beide ploegen te hebben gehad, waarbij dan weliswaar geen hartig hap je, maar ongetwijfeld wel een hartig woordje het zijne zal hebben bijgedra gen. Met andere strijdmiddelen zou het duel beslist moeten worden en daarvoor had Manchester United naar het beste wapen gegrepen. In een hoog tempo on dernam het een offensief. Tot tweemaal toe vuurde John Aston uit de linker flank. Jose Henrique was op zijn post. In de achtst eminuut echter had hij geen verweer tegen de kopbal, waarmee aanvoerder Bobby Charlton een hoge voorzet van Sadler afrondde. Hoog in de hoek draaide de bal in het Portuge se doel: 1-0. Het stadion stond op zijn kop. Het rood-wit in allerlei variëteiten door de duizenden Manchester suppor ters meegedragen slingerde als kleuri ge serpentines door de tribunes. Maar Manchester United ging door. Het doel punt, dat in de volgende minuut door gebroken George Best scoorde, was echter een luchtbel. Best stond buiten spel. Een tweede poging waagde Best in de vijftiende minuut. Hij ontnam de bal aan Humberto en ging alleen op doel af. De uitgelopen Henrique greep echter tijdig in. De Portugezen konden het hoge tempo niet volgen en moesten Manchester United het initiatief laten. Het was de 25-jarige doelman Jose Henrique, die Benfica weer vertrouwen gaf en de hoop. dat nog niet alles was verloren. Met fabuleuze reddingen hield hij in de achtentwintigste minuut Best en Sadler van doelpunten af. De Portu gezen putten hieruit moed, zetten een aantal tegenacties op en hadden onver wacht in de vierendertigste minuut suc ces. Uit een voorzet van Augusto kopte Torres de bal voor doel, waar Eusebio hem liet lopen voor Jaime Graca, die feilloos inschoot: 1-1. De strijd was weer open. De diep te leurgestelde Mancunians konden het niet geloven. De zege, die zo nabij was, was hun ontglipt. Benfica, nu profite rend van de inzinking in de gelederen van de Mancunians, die bovendien de tol moesten betalen voor hun hoge inzet in 't eerste half uur van de 2e helft, kwam geweldig opzetten. Uit een voor zet van Coluna kopte Torres rakelings over. En toen kwam de one-man-show van Eusebio. Uit 'n moeilijke hoek schoot hij eerst na een prachtige solo de bal in handen van Stepney, die dade lijk weer zijn handen moest warmen aan een kogel. Eusebio besloot zijn show met een kopbal vlak langs de paal. Nog onverwacht kreeg Best bij een verkeerde uitgooi van doelman Hen rique een kans maar het schot van de Engelsman belandde in het zijnet. In tweemaal drie kwartier was geen beslissing verkregen. Een verlenging was het gevolg en hierin zou Manches ter United voetbal-geschiedenis schrij ven. Benfica werd in een tijdsbestek van tien minuten weggespeeld en 't pu bliek. dat met handgeklap en liederen zijn favorieten alle eer bracht, die zij verdienden en zijn grote vreugde uitte over de naderende zegepraal van Man chester United, viel van de ene sensatie in de andere. In de tweede minuut van de extra speeltijd diende George Best met solo, waarin hij ook doelman Henrique omspeelde, na te hebben geprofiteerd van een mistrap van Huberto, Benfica een kaakslag toe, waarvan het niet meer zou herstellen. Met een nieuwe voorsprong als grote steun in de rug trok Manchester United dadelijk weer ten aanval en het doel punt van Brian Kidd, die tweemaal in kopte, waarvan de tweede keer met succes de eerste keer sloeg Henri que de bal terug betekende voor de Portugezen de knock out: 3-1. Nog was echter Manchester's scoringsdrift niet bevredigd. Nadat uit een voorzet van Best de bal via een tegenstander te gen de lat was gekomen, sloeg Bobby Charlton munt uit een combinatie met Brian Kidd. De ontredderde Portugese defensie had er geen verweer tegen. Charlton verhoogde de voorsprong tot 4-1. De champagneflessen konden worden ontkurkt. Slechts een wonder zou Ben fica nog kunnen redden. Maar niemand die daarin geloofde. Ofschoon de Portu gezen ook zelf dat besef moeten hebben gehad, bleven zij tot het uiterste toe strijden om de smaad, die zij in het eerste kwartier van de verlenging op zich hadden geladen, uit te wissen. Het gelukte hun niet. Tot enkele keren toe, vooral bij acties van Eusebio, kreeg doelman Alex Stepney nog gelegenheid zich te onderscheiden. De „zwarte pa rel" schitterde wel, maar hij kon de Engelse verdedigers niet verblinden. Het stadion vierde eerste Engelse over winning in het Europese bekertoernooi van de landskampioenen met een uit bundig feest. De Europa Cup staat nu te pronk in Manchester. ADVERTENTIE U kent ze wel, die automobilisten. Rijden rustig met gladde banden (nou ja... rustig!). Doen alsof er geen natte wegen en plotseling overstekende voetgangers bestaan. Tot... En als ze dan toch nog goed uit de slip zijn gekomen, kopen ze einde lijk nieuwe banden. Maar liefst de goedkoopste. Alsof alle banden eender zijn Zouden ze nooit ge hoord hebben van de voordelen van Cinturato radiaalbanden van Pirelli? CINTURATO (voor de man die van BANDEN weet) De Italiaan Leandro Faggin en de Westduitser Horst Oldenburg hebben de zesdaagse van Montreal gewonnen. Het Belgische koppel Severeyns-Sercu ein digde met een ronde achterstand op de tweede plaats. Het Deense duo Lykke- Eugen werd met eveneens een ronde achterstand, maar met minder punten dan Sercu en Severeyns, derde. AMSTERDAM Alleen Frits Hoogerheide bleek niet veel te voelen voor ee.. wandeling naar Amsterdam. Staande op een enig uitzicht biedende derde plaats met een achterstand van 43 seconden, begeerde hij het duel met Leen de Groot, die zo stevig in het zadel zat. Met caballero's meesterknecht Snijder als bewaker Ovesen, de Deen, bereikte hij na zeventig kilometers de vluchters Van Vught en Poortvliet. Zeventig kilometers waren er toen gereden in de laatste etappe van Olympia's Tour. Triomfator Leen de Groot (22), die ten slotte de oranje trui naar Amster dam bracht, analyseerde later: „Al leen die aanval vond ik gevaarlijk. Ik voelde dat er op de laatste dag niets meer mis kon gaan, maar in zo'n ge val wordt je altijd wat paniekerig". Zijn vrees bleek ongegrond, achteraf. De Caballerorijders renden de activitei ten van alle rivalen en ook Hoogerhei de kreeg geen kans. Een kwartiertje slechts bleef diens illusie overeind, toen streek de meute neer op de vluch ters. Sindsdien was er geen ontsnapping van allure meer waarneembaar op de laatste dag van de zeventiende Toer van Olympia. Zeven man, die geen hoop meer mochten hebben op de eind zege, vonden elkaar weliswaar in een beslissende ontsnapping, maar achter ritwinnaar Bennie Janbroers eindigde Leen de Groot in het peloton met slechts een achterstand van 46 secon den. AMSTERDAM Men kan niet zeggen dat bondscoach Georg Kessler gedurende z(jn bewind overdreven veel geluk heeft gehad. Slechts zelden heeft hg In het verleden het sterkst mogelijke Nederlandse voetbalelftal in het veld kunnen brengen. Vanavond, in het Olympisch Stadion in Amsterdam tegen Schotland, zal men in de nationale ploeg opnieuw een aantal klinkende namen missen. Ook die van Johan Cruyff. Het aantal Ajacieden is daardoor terugg acht tot zegge en schrijve één: Henk Groot. Cruyff is vervangen door Willy van der Kuylen van PSV. Een andere mogelijk heid was Jan Klijnjan in de spits te zetten en Sjaak Swart toch op de rechts buitenplaats op te stellen. „Maar", aldus Kessler, „ik wilde toch eens een andere rechtsbuiten proberen. Misschien is dat voor onze vriend Swart ook een prikkel om terug te komen". Van der Kuylen zal vrijwel zeker opereren in de spits en Kessler is heel geluk kig met het feit, dat PSV's nieuwe trainer, Kurt Linder, de weerzin van de Eind- hovenaar tegen deze plaats heeft weten weg te praten. Kessler: „Linder heeft de spelers van PSV zeer positief beïnvloed. Hij is een zeer goed vakman. Van der Kuylen is agressiever geworden. Ook ik ben fel tegen hem tekeer gegaan. In de spits komt zijn schietkracht het beste tot uitdrukking". De tijd dat debutanten in het Neder lands elftal zich sidderend van nervosi teit in het oranjeshirt hesen, ligt ver achter ons. Wim Hanegem (24) en Rob Rensenbrink (20), die samen Neder lands gloednieuwe linkervleugel vor men, hebben weliswaar met gepaste vreugde kennis genomen van het heug lijke nieuws, maar het heeft geen noe menswaardige invloed gehad op hun nachtrust. Hanegem: „Gek eigenlijk, hè? Want over competitiewedstrijden loop ik vaak dagen van tevoren na te denken. Soms ga ik dan om een uur of elf naar bed en dan hoor ik de klok nog twee uur slaan. Dan lig ik allerlei plannen te maken. Zo van: En als hij dan zus doet, dan doe ik het zo. Maar bij die wedstrijd tegen Schotland heb ik geen moment stilgestaan. Misschien komt dat ook wel doordat je je tegenstander nu niet kent. En dan, ik heb nog nooit in het Nederlands elftal gespeeld." Rensenbrink: „Ik vind het wel een beetje griezelig natuurlijk, maar ze nuwachtig ben ik helemaal niet. Mis schien dat het nog komt. Ik had het alleen wel prettiger gevonden als ik mijn debuut in het buitenland had kunnen maken. Zo ineens voor eigen publiek is toch wel vervelend. Vooral omdat het in Amsterdam is. Amster dammers zijn nogal kritisch, weet je wel. Die willen je nogal eens graag afbreken. In Rotterdam is dat anders. Daar komen al tienduizend mensen kij ken als ze alleen maar de verlichting in het stadion aansteken." Een paar factoren hebben het de buut van Rensenbrink, die drie seizoe nen geleden voor drieduizend gulden overging van OSV naar DWS, bespoe digd. De begaafde Ajacied Keizer wen ste zich (voorlopig?) niet meer beschik baar te stellen, de rappe Moulijn was sterk in vorm achteruit gelopen. Toen bovendien de combinatie Van der Kuy- len-Klijnjan als linkervleugel in War schau tegen Polen geen doorslaand suc ces kon worden genoemd werd de ver kiezing van Rob Rensenbrink, sinds twee seizoenen een vaste keus voor Jong Oranje, steeds waarschijnlijker. Rensenbrink: „Het is natuurlijk wel allemaal vlug gegaan, maar ik kan niet zeggen dat het nou zo'n geweldige ver rassing voor me was. Het zat er wel een beetje in. Tenslotte heb je hier in Nederland niet zoveel goede buitenspe lers. Toen ik op de centrale training in die wedstrijd tegen HVC samen met Hanegem de linkervleugel moest vor men stond het voor mij al wel vast. In Zeist ging het wel lekker. Ik vind het wel fijn om in je eerste wedstrijd iemand naast je te hebben, die ook de buteert. Dan ben je tenminste met z'n tweeën." Bij Wim Hanegem wekte de uitnodi ging wèl enige verwondering. Bij zijn eerste optreden in het Nederlandse B- elftal, tegen België in Knokke, had de laconieke Utrechter geen onvergetelij ke indruk gemaakt en een internatio nale carrière had hij dan ook voorlopig uit zijn hoofd gezet. Hanegem: „Ik heb toch altijd al enorm opgekeken te gen voetballers, die in het Nederlandse elftal speelden en toen die wedstrijd in Knokke zo verschrikkelijk tegenviel dacht ik dat ik het helemaal wel kon vergeten." Bondscoach Kessler heeft de nuchte re Hanegem echter toch een kans gege- achter de uit drie man bestaande voor ste linie. Een plaats waar Hanegem zich uitstekend thuisvoelt. „Ik zou nooit aan de spits willen staan", zegt hij. „Dat is niks. Je staat daar van iedereen af gezonderd. Meestal tussen twee verde digers in die tweemaal drie kwartier tegen je staan aan te duwen. Nou ga ik wel niet zo gauw opzij, maar je wordt er toch doodziek van. Bovendien mis ik de startsnelheid van een spits- speler. Ik ben veel te traag. Wanneer ik eenmaal op gang kom gaat het wel. De mensen zeggen vaak, dat ik lui ben, maar Kessler vindt dat ik de bal heel snel speel". Men kan Wim Hanegem, die ondanks zijn voorkeur voor het spelen in terug getrokken positie dit seizoen toch 26 doelpunten maakte voor Xerxes/DHC, moeilijk een zwoeger noemen. Hane gem: „Ik werk wel de hele wedstrijd, maar ik voel er niets voor om als een gek van de ene lijn naar de andere te hollen. Volgens mij wordt er hier in het veld nog veel te weinig gedacht. Ik probeer altijd drie of vier zetten voor uit te kijken." „Wanneer het elftal oprukt blijf ik wachten. Dan kun je goed zien waar de gaten vallen. Wanneer ik dan een gat zie spring ik erin. Bij Xerxes gaat dat geweldig. Daar kunnen we elkaar blindelings vinden. In het Nederlandse elftal wordt dat natuurlijk allemaal veel moeilijker. Bovendien zal ik daar ook wel veel minder ballen krijgen. En dat is jammer. Bij Xerxes krijg ik al tijd veel ballen. Hoe meer ik er krijg, hoe beter ik ga draalen." Het talent van Wim Hanegem, die zijn carrière bij de Utrechtse eerste- divisieclub Velox begon en die vier maal uitkwam in Jong Oranje is na twee seizoenen Xerxes duidelijk ge rijpt. „Ach, bij Velox ging alles een stuk rustiger," zegt hij. „Daar nam je het ook niet zo zwaar. Toen ik bij Xer xes kwam woog ik 94 kilo, maar ik was gauw een kilootje of vijftien kwijt. Ik heb veel te danken aan Kurt Linder. Die weet precies hoe hij je moet aan pakken. Aan schelden en schreeuwen heb ik trouwens maling hoor, maar het heeft toch geholpen." Bondscoach Kessler ziet grote moge lijkheden in Hanegem. „Hij zou de ar chitect van het elftal kunnen worden", oordeelt hij. „Na één of twee wedstrij den is dat nog niet te zeggen, maar Ha negem is wel het type speler dat ik zoek. Hij is in ieder geval een sterke persoonlijkheid. Bovendien liggen Ren senbrink en hij elkaar uitstekend. WESTON SUPER MARE De En gelsman Sid Barres heeft woensdag de vierde etappe van de Ronde van Groot- Brittannië gewonnen. Hij legde de 139 kilometer van Paignton naar Weston Super Mare af in 2 uur 26 minuten en 22 seconden. De Nederlander Van Venrooy eindig de in dezelfde tijd als de winnaar op de vierde plaats. De uitslag: 1. Barras (GB) 3.26,22; 2. Fadejev (Rusl) z.t.; 3. Thorslund (Den) z.t.; 4. Van Venrooy (Ned) z.t.; 5. Bilsland (GB) 3.26,23; 6. G. Pettersson (Zwe) z.t. ADVERTENTIE ■■i indehandge kneepfies f 10,50 per Ster NEDERLAND Van Beveren Romeyn Israël E(jkenbroek Warnas Groot Jansen Klgnjan Van der Kuylen Hanegem Rensenbrink Karl Riegg (Did.) Cooks Greigh McLean Hope Anderson Smith Mc Konnon Moncur Mc Creadie Fraser Clark SCHOTLAND ADVERTENTIE De Groot, die zaterdag zijn slag sloeg, en daarna met zijn ploegmakers onder de inspirerende leiding van Ge rard Peters de zaak stevig in de hand hieW, toonde in Amsterdam, achterom kijkend, toch enige verbazing: „Ik be gon aan deze Toer met het idee dat ik bij de eerste tien kon eindigen. Maar ik had echt niet gedacht dat ik kon winnen". I De kalme winnaar, huisschilder voor halve dagen en bezig aan zijn laatste seizoen als amateur, moet ook hebben gemerkt dat hij niet werd bedreigd door grote aantallen gevaarlijke te genstanders. De kwaliteit der ama teurs valt tegen in dit seizoen. De na tionale coach Joop Middelink wilde zelfs zover gaan te beweren dat ons land naast Den Hertog (uitgevallen) en Pijnen op de internationale markt weinig heeft te bieden. Verweer van De Groot: „Vergeet niet dat onze ploeg steeds bewust het tempo zo heeft opgevoerd dat het voor de anderen moeilijk was om weg te komen". Hoe dan ook: Leen de Groot toonde zich een verre van onverdienstelijke winnaar die niet ten onrechte werd be loond met de prestatieprijs, maar de concurrentie mocht matig worden ge noemd. Zo kon het ook gebeuren dat een vrijwel onbekende Nanno Bakker (24) uit Wieringerwerf, een niet-geselec- teerde Amstelrijder, die voor deze ge legenheid werd uitgeleend aan Kroon, zichzelf in het eindklassement terug vond op de tweede plaats. „Ik had me voorgesteld", zo gaf hij gisteravond moeiteloos toe. „niet erg hoog te ein digen en af en toe in kopgroepjes mee te gaan. Maar het is ook voor mij alle maal anders gelopen". „Tesfen ik sinds zaterdag op de twee de plaats stond ging het hele peloton mee als ik maar even op de pedalen ging staan". Ook hij was van mening dat de krachtsinspanningen niet vrese lijk groot waren geweest. „Dit seizoen zat ik in de klassiekers wel regelmatig vooraan, maar normaal gesproken re ken je toch niet op een tweede plaats in deze Toer". Dat is intussen een probleem, dat ook door de organisatoren van het ze ventigjarige Olympia wordt onder kend. Algemeen leider Joop Middelink is bereid onmiddellijk toe te geven dat het parcours te licht is gebleken. Er wordt -loverieg gepleegd om gedeelten van de bestaande klassiekers in Olym pia's Toer op te nemen. Gedacht wordt daarbij aan de Omloop van de Baronie (veel weggetjes met keien), de Ronde van Gelderland en de zwaarste Lim burgse heuvels. Daarnaast wordt de mogelijkheid bekeken of er halverwege deze etappewedstrijd een tijdrit over zo'n dertig kilometer ingelast kan worden. Voorts ziet wedstrijdleider Bram Koopmans, die sinds mensenheugenis de route samenstelt en daartoe moet dueleren met soms onwillige autoritei ten, als ideaal een wedstrijd over ne gen etappes. Slechts een dergelijke ver zwaring van deze wedstrijd kan, dunkt ons, Olympia's Tour de aantrekkelijk heid van vroeger jaren teruggeven. Nu triomfeerde weliswaar de sterkste, maar Leen de Groot kreeg nauwelijks kans te bewijzen dat hij ook venijniger aan vallen kan doorstaan. Dat was ook het beeld van de laatste dag. De enige die bereid was tot specta culaire strijd, was de moedige Cees Koe ken, die eerst met Smulders en later eenzaam, de strijd aanbond met het hele peloton. Hij werd tenslotte achter haald en door een val naderhand afge scheept met een 67ste plaats. Maar overigens besefte iedereen dat op de overwegend uitstekend berijd bare wegen naar Amsterdam elk verzet nutteloos was. Uitslag laatste etappe: 1. Janbroers (Olympia) 4.14.19 (met bon. 4.14.04); 2. Zantingh (Vredestein) z.t. (met bon. 4.14.09); 3. Van Vught (Caballero) z.t. (met bon. 4.14.14); 4. Duyker (Peugeot); 5. Bogers (Sport'68); 6. Prinsen (Vredes tein); 7. Deelen (Batavus), in alle in de zelfde tijd als Janbroers; 8. Jansen (Vredestein); 9. Douma (Batavus); 10. Krekels (Ovis); 11. Bravenboer (Kroon); 12. Cornelisse (Olympia); 13. Wilczek (Pol); 14. Nieuwkamp (Amstel); 15. Leunis (Flandria); 16. Groen (Batavus); 17. Brouns (Flandria); 18. Hansen (Den); 19. Gazda (Pol); 20. Oversen (Den) al len in dezelfde tijd als Jansen. Eindklassement: 1. De Groot (Cabal lero) 22.29.32; 2. Bakker (Kroon) 22.30.11 3. Hoogerheide (Sport '68) 22.30,15; 4. Holst (Peugeot) 22.30.37; 5. Legierse (Batavus) 22.30,38; 6. Van Vught (Caballero) 8. Van Katwijk (Am- stel) 22.31.04 9. Rentmeester (Smiths) 22.31,05; 10. v. d. Leeuw (Ovis) 22.31; 35. 11 v. d. Kruys (Kroon) 22.31,43 12. De Koning (Amstel) 22.31.45; 13. Deelen (Batavus) 22.32.14; 14. Jansen (Vredestein) 22.32.26; 15. Krekels (Ovis) 22.32.40; 16. Serpenti(Peugeot)22.33.11 17. Riem (Olympia) 22.33.18; 18. Prin sen (Vredestein) 22.33,25; 19. Snijder (Caballero) 22.33.25; 20 Leferink (Mili tair team) 22.33.49; Fedor den Hertog startte niet wegens een schouderblessure. Mutyra (Tsje-sl.). Strecouski (Tsje-sl.) en Tabak (Olym pia) staakten de strijd. Puntenklassement: 1. Krekels (Ovis) 74 pnt; 2. Jansen (Vredestein) 72 pnt; 3. Gerits (Smith's Acifit) 60 pnt; 4. De Groot (Caballero) 58 pnt' 5 Nieuw kamp (Borne) 57 pnt. Dagploegenklassement: 1. Vredestein 12.43.43; 2. Batavus 12.44.29; 3. Olym pia z.t.; 4. Sport '68 z.t.; 5. Caballero z.t.; 8. Denemarken 12.45,15; 11. Polen z.t. Algemeen ploegenklassement: 1. Ca ballero 67.21.53; 2. Batavus 67.22.28; 3. Amstel 67.26,04; 4. Smith's Acifit 67.26.31; 5. Kroon 67.26.50;- 11. Dene marken 67.39.07; 15. Polen .68.21.59.

De Vallei | 1968 | | pagina 13