Veenendaals dagblad Aftreden van Franse president verwacht Massale betogingen tegen president Buiten Levensteken van „Scorpion" wekt nieuwe hoop Al zwaar gewonde toerist uit leeuweklaiiwen gered Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Echter ook kans op uitschrijving van nieuwe verkiezingen REFERENDUM HOUDEN ZOU Garuda houdt Convairs aan de grond Universiteit in Wenen bezet TSJECHISCHE EX-PRESIDENT NOVOTNY ALS PARTIJLID GESCHORST ONGRONDWETTIG ZIJN i Groep Indianen l bestormde gerechtshof Gasontploffing in kleuterschool: 7 kinderen dood Raadselachtige verdwijning van 4-jarige jongen Schildpad zwemt in kleutermaag Aanhoudend droog weer j Niet verschenen Raaf? (1) MENDES-FRANCE LECANUET ROEKELOOSHEID KW AM AUTOMOBILIST BIJ BURGERSDUUR TE STAAN FOTO's IK LEEF NOG....99 ZES STATIONS Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 30 MEI I968 - 42e JAARGANG no. I26 DE GAULLE BESLUIT VANDAAG PARIJS Terwijl het mysterie rond De Gaulie steeds groter werd. verhe vigden de rond acht miljoen stakers en het linkse vakverbond CGT hun cam pagne om aan de macht van De Gaul ie. die op 1 juni tien jaar het roer van het schip van staat in handen heeft, 'n eind te maken. In Parijs en verscheidene andere ste_ den vonden woensdag door het CGT georganiseerde betogingen plaats, waarvan de andere vakverbonden zich afzijdig hadden gehouden uit vrees voor incidenten. Niettemin bewoog zich een onafzienbare mensenmenigte door Pa rijs. Op meegevoerde borden werden niet al leen sociale maar ook politieke eisen zoals het aftreden van De Gaulle en zijn regering en de vorming van een volksfrontregering gesteld. In Marseil le demonstreerden ongeveer dertigdui zend mensen. Ook in Lyon verzamel den zich duizenden betogers. Overal verliepen de demonstraties opvallend vreedzaam. Een rechtbank in Parijs heeft de eis van de directie van de Citroën-autofa- briek om de stakers te gelasten de be zetting van het bedrijf op te heffen, af gewezen. De rechtbank bepaalde dat de arbeidscontracten niet als geschonden konden worden beschouwd omdat de arbeiders in staking waren en dat in de klacht van Citroen werd gesproken van slechts zes arbeiders die voor de fabriekspoorten postten. Volgens de rechtbank is het posten van stakers geen overtreding van de wet. Het Gaullistische dagblad „La Na tion" is vanochtend niet verschenen. Het technisch personeel weigerde de editie van de persen te halen waarin voor vanavond een betoging op de Pla ce de la Concorde werd aangekondigd van de gaullistische partij. De directie gaf een communiqué uit waarin zij „deze nieuwe aanslag op de persvrijheid scherp veroordeelt, die *t enige dagblad treft dat de meerderheid van de openbare mening vertegenwoor digt". Na 14 dagen „consignatie" in de fa briek in Nantes zijn woensdagmiddag de directeur, de personeelschef en de bedrijfsleider van Sud-Aviation door 't personeel vrijgelaten. Een vakbonds comité heeft zich in de directiekamer genstalleerd om, zolang de staking duurt, de orde in de fabriek te verze keren. Bij Sud-Aviation begon op 14 mei de arbeidersbeweging die zich daarna over het gehele land heeft uitgebreid. Tn de laatste weken lazen we in de krant nu en dan over vermeende of echte aanvallen van grote roofvo gels op argeloze wandelaars, o.m. in Twente en omgeving. Daarbij liet men zijn fantasie de vrije loop gaande een wist te vertellen dat het een zee arend of zelfs gier moest wezen, de ander dacht aan de oehoe, moeders hielden kinderen thuis en veel dwang voorstellingen overheersten de ge ringe kennis. Wie zou hebben aange klopt bij een deskundige ornitholoog, had stellig te horen gekregen, dat het nooit een zeearend kon zijn geweest, want het enkele exemplaar, dat zich te-hooi en te-gras in Nederland in de kustgebieden vertoont, houdt zich daar van okt.-febr. op, dus gedu rende de wintermaanden. Er zijn over een eeuw slechts drie zomerwaarne- mingen bekend. De vroegste datum van mijzelf is die van 28 aug. 1952 op de Hoge Veluwe, waar de grote vogel indertijd als vaste wintergast jaar-op- jaar vertoefde; soms zagen we er 3 tegelijk op aas (clcod hert in de hei). Bekendheid genoot de vogel, die begin maart 1940 door het Ned. Valkeniers verbond op ons Nationale Park, als „tamme" en sterk verwaarloosde show-adelaar op kermissen, in vrijheid werd gesteld. Deze vogel, hoewel groot en indrukwekkend door de wiekslag van plm. 2.50 m, valt nim mer mensen aan, zelfs niet in schijn beweging. Op midden-Nederland be staat het voedsel uit kenijnen, ratten, aas, uitworpen van geschoten grof wild, reptielen enz. Naar het woord der ouden vangt hij geen vliegen: „Aquila non capit muscas!" Morgen heb ik over deze en een andere vorste lijke jager nog het een en ander te zeggen. 30-5-1968 A. B. WIGMAN De president van de Franse senaat, Gaston Monnervile, zou Europa's eerste staatshoofd kunnen worden, dat 'n neger is, als president De Gaulle mocht aftreden. Vogens de constitutie van de Vijfde Republiek wordt de president van de senaat automatisch tijdelijk staats hoofd voor maximaal 35 dagen tot een nieuwe president is benoemd. Monner- ville is in Frans Guyana geboren. DJAKARTA - De Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda heeft beslo ten haar twee resterende straalpassa- giersvliegtuigen van het type Convair 900 A voorlopig niet te gebruiken, in verband met het verongelukken op dins dag van een Indonesische Convair 900 A bij Bombay. De Garuda zegt nog geen rapport ontvangen te hebben van de Indonesi sche deskundigen, die een onderzoek in stellen naar de toedracht van het on geluk, dat 29 mensen het leven kostte. Een nadere beslissing omtrent de Convairs-900 A zal genomen worden na ontvangst van een uitvoerig rapport over het ongeluk. De Garuda beschikt nu nog slechts over één groot passagiersvliegtuig met straalaandrijving, een Douglas DC 8 voor vluchten op Amsterdam en Tokio. WENEN Links-radicale Oosten rijkse studenten hebben vannacht het gebouw van het nieuwe universiteitsin stituut in Wenen bezet. De studenten eisen medezeggenschap in de universi teitsleiding en een nieuwe universitaire structuur. Faculteit Madrid De rector van de universiteit van Madrid heeft de sluiting gelast van de filosofische faculteit, waaruit de politie woensdag een duizendtal studenten, die daar een vergadering hielden, had ver dreven. De rector verklaarde, dat hij bij alle toekomstige onlusten de politie te hulp zal roepen om de universiteits gebouwen te ontruimen. WENEN De voormalige Tsjecho- slowaakse president en Partijleider Antonin Novotny is vannacht door het centraal comité van de communistische partij als lid van de partij en van het centraal comité geschorst, zo heeft Ra dio-Praag vanmorgen gemeld. Het centraal comité is woensdag bij eengekomen onder leiding van de nieu we partijleider, Alexander Dubcek. Naar mededeling van de communis tische partij zijn ook zes andere voor aanstaande partijfunctionarissen ge schorst tot hun rol in de politieke pro cessen van de jaren 50 opgehelderd is. Waarnemers menen dat de nieuwe partijleiding besloten heeft om Novotny en andere vooraanstaande conservatie ven door schorsing buitenspel te zetten, tot hun rol in de politieke processen uit het verleden duidelijker geworden is. Novotny werd in december vorig jaar als partijleider vervangen door Dubcek en in maart van dit jaar diende hij zijn ontslag als president in. CANBERRA Een Australische senaatscommissie voor metrieke ma ten en gewichten heeft eenstemmig een spoedige invoering van het metrie ke stelsel aanbevolen. PARIJS President De Gaulle beraadt zich in zijn landhuis in Colombey- les-deux-Eglises in het oosten van Frankrijk (waarheen hij gisteren volko men onverwacht is gereisd) of hij zal aftreden. Vandaag nog zal hij in het Elysee terukeren om een vergadering van de ministerraad te leiden. Premier Pompidou zal vanavond een verklaring in de nationale vergadering afleggen. De kabinetsvergadering van woensdag werd op het laatste ogenblik uitgesteld. Deze gebeurtenissen veroorzaakten een lawine van speculaties, waarin de mo gelijkheid van aftreden van het staatshoofd het veelvuldigst werd gehoord. Voedsel hieraan gaf o.m. het bericht dat de constitutionele raad zich gereed moet houden voor een mogelijke spoedbijeenkomst. Een aftredend staatshoofd moet zijn ontslag bij deze raad indienen. Men achtte het ook mogelijk dat premier Pompidou het parlement om een vertrouwensvotum zal vragen, er van uitgaande dat de gaullisten wor den verslagen, waarna algemene ver kiezingen zullen volgen. Deze zouden dan in de plaats komen van het aange kondigde referendum op 16 juni. Na de verklaring, die premier Pompidoe don derdagavond in de nationale vergade ring zal afleggen, zal er een debat wor den gehouden over de nationale crisis. Het is nog niet bekend of er na het de- bat een stemming zal worden gehou- den. In enkele avondbladen verscheen woensdag een bericht, dat ook door de Franse radio werd omgeroepen, waar in werd gezegd dat de raad van state, het hoogste raadgevende orgaan voor wettelijke kwesties, het door de Gaulle voorgestelde referendum in strijd met de grondwet acht. Leden van de raad wilden het bericht bevestigen noch ont kennen. De raad wordt door de rege ring gewoonlijk om advies gevraagd over wettelijke aangelegenheden, met inbegrip van zaken als een referendum. De regering is niet verplicht zich aan zijn uitspraken te houden. Volgens goedingelichte kringen zou de raad van oordeel zijn dat het referendum, waar in de bevolking 'n uitspraak wordt ge vraagd over de voorgestelde hervor mingen op onderwijs; en sociaal terrein, een schending betrft nA van artikel. 11- van de door de Gaulle zelf tien jaar geleden ingevoerde grondwet. Een re ferendum zou volgens dit artikel slechts mogen plaats vinden over eervormin gen in de organisatie van de regering en niet over openbare diensten. Oud-premier Mendes-France ver klaarde woensdagavond, dat hij de verantwoordelijkheden die „verenigd links" hem zou willen toevertrouwen" niet zou weigeren. De socialistische leider confereerde in de loop van de dag met de voor naamste leiders van de linkse federa tie, Mitterrand, Mollet en Deferre. Mit- terand zei gisteren dat een door hem of door Mendes France geleide regering in de plaats van het gaullistische bewind dient tekomen. Waarnemers zagen in de woorden van Mendes France een be reidheid zich als premier van een der gelijke regering beschikbaar te stellen. Mendes France zei voorts dat hij met de linkse leiders diverse mogelijkheden had besproken en dat naar zijn mening een overgangsregering zich dient te richten op een meer rechtvaardige en socialistische gemeenschap. UNION ADVERTENTIE President de Gaulie. WASHINGTON Drie- tot J vierhonderd woedende Indianen hebben gisteren het gebouw van het Amerikaanse Opperste Ge- j rechtshof in Washington be- j 5 stormd. Tal van ruiten begaven het onder een regen van limona- deflessen, die de betogers had- J den meegebracht. De Indianen, deelnemers aan de Mars op Washington, pro- testeerden tegen een regerings- J J besluit waarbij hun visrechten J werden aangetast. Een extra po- litiemacht was nodig om de In- dianen te verdrijven van het wit marmeren gebouw. j XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX* ATLANTA (Georgia) Twee vol wassenen en zeven kinderen zijn woensdag gedood door een ontploffing in een kinderbewaarplaats in Atlanta. Drie kinderen worden nog vermist. Alle slachtoffers zijn jonger dan zes jaar. Negen mensen werden gewond, van wie 4 naar ziekenhuizen moesten worden overgebracht. De ontploffing deed zich voor nadat een duwschuiver een gaspijp bij de bewaarplaats had stuk gedrukt. ADVERTENTIE UNION Senator Jean Lecanuet, leider van de democratische centrumpartij, heeft zijn steun toegezegd aan Mendes-Fran ce als premier van een regering van openbaar welzijn. Zulk een regering is naar zijn mening nodig om orde en recht te herstellen en algemene verkiezingen voor te be reiden. „Wij moeten geen linkse of rechtse regering hebben, maar alle pro gressieve mensen bijeenbrengen", zei hij. AMSTERDAM Een veertigtal po litiemannen heeft gisteravond en een groot deel van de nacht, samen met buurtbewoners en toevallige voorbijgan gers, de Amsterdamse Jordaan uitge kamd op zoek naar de vierjarige Hen drik Kersberger, die sinds woensdag middag vier uur wordt vermist. Het kind, dat op de Westerkade woont, werd voor het laatst hij de Egelantiers gracht gezien. Om drie uur vannacht was de jongen nog niet gevonden. De grootscheepse speurtocht was toen al gestaakt. Alleen zes rechercheurs van de kinderpolitie zetten het zoeken nog voort. In verband met de verdwijning, kre gen de surveillancewagens opdracht uit te kijken naar een grijze Renault Dauphine. De politie was getipt, dat gisteravond omstreeks half twaalf een jongetje, dat aan het signalement van Hendrik zou voldoen, op de Brouwers gracht in een dergelijke wagen zou zijn gestapt, samen met een ongeveer 12- jarig meisje. De auto, met een man aan het stuur, was daarna weggereden en later nogmaals gezien op de Linden- gracht. Het signalement van Hendrik Kers berger luidt: normaal postuur, blond haar, blauwe ogen, rondblozend gezicht. Hij is gekleed in een korte blauwe broek, blauw-wit gestreept bloesje en bruine sandalen. ARNHEM Slechts g ewapend met een schop, heeft gistermiddag omstreeks half drie de negentienjarige parkwachter Gerrit van der Kamp uit Arnhem ge probeerd een leeuwin en twee leeuwen te verdrijven, toen het drietal zich had meester gemaakt van een invalide Finse toerist. Commentaar van Gerrit van der Kamp na afloop: „Het had niets te betekenen." Het incident gebeurde in Burgers Leeuwernpark, waar sinds begin deze maand een dertigtal leeuwen en leeu winnen binnen een afrastering vrij rondloopt. Per auto kan men zich bin nen deze afrasterig begeven; een van de veiligheidsvoorschriften is, dat de bezoeker de raampjes van d*. auto ge sloten houdt. De 27-jarige Finse toerist W. Korho- nen, die samen met zijn 25-jarige vrouw in Doorn verbleef, heeft zich niet aan die voorschriften gehouden. Hoewel de man bij het betreden van het dieren park in het Duits nog was gewaar schuwd de ramen dicht te houden, heeft hij het portierraam aan de linkerzijde van zijn auto geopend om foto's te ma ken. Druk bezig met het instellen van zijn klcinbeeldcamera, heeft hij een leeuwin die hem zijdelings naderde, niet opge merkt. Het dier heeft de heer Korho- nen bij het hoofd gepakt en hem uit de auto betrokken. Hoe de Fin precies uit zijn wagen is geraakt, was gisteravond nog niet be kend. Het kan, dat hij er door het por tierraampje is uitgesleurd, maar ook mogelijk is, dat de kleding van de inva lide man aan de portierkruk is blijven haken, waardoor de wagendeur werd ontsloten. De leeuwin heeft de heer Korhonen van de rijweg af meegesleept het bos in, waar zich nog twee leeuwen bevon den. De vrouw vap de Fin is van de aanblik zo overstuur geraakt, dat zij met een shock in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Een andere auto mobilist, die het incident zag gebeuren alarmeerde de parkwachters door on ophoudelijk te claxonneren. De eerste parkwachter, die arriveerde was Gerrit van der Kamp. Met groot ge vaar voor eigen leven verliet hij zijn Landrover om met een schop in de hand te trachten de leeuwen te ver drijven. Het drietal keerde zich daarop tegen de parkwachter, die noodgedwongen in zijn Landrover moest klimmen. Toen twee andere parkwachters arriveerden, werd gebruik gemaakt van koolzuur- blussers. Tenslotte werd met enkele geweren over de koppen van de leeuwen heenge- schoten. Toen het drietal vluchtte, werd de zwaar gewonde Finse zakenman uit Koulokatu in de Landrover getrokken. Zijn eerste woorden in het Duits waren: „Ik leef nog ik leef nog". Daarna gaf hij zijn bloedgroep op, vroeg voor zijn vrouw te zorgen en vertelde ver zekerd te zijn. In ijltempo brachten de parkwachters de levensgevaarlijk gewonde man naar het gemeentelijke ziekenhuis van Arn hem, waar hij onmiddellijk werd ge opereerd. Gisteravond was het levens gevaar nog niet geweken. De toestand van mevrouw Korhonen is redelijk. Het hele incident heeft zich in nauwe lijks vijf minuten voltrokken. In het safaripark in de Beekse Ber gen bij Tilburg zijn gisteren enkele tientallen leeuwen losgelaten, zij het dat hun vrijheid nog beperkt is. De be doeling is, dat vanaf 2 juni ongeveer vijftig leeuwen dit park zullen bevol ken. BONTIFUL (Utah) Een twee jaar oude kleuter in Bountiful, in de Ame rikaanse staat Utah, die zijn honger wilde stillen, heeft een schildpad inge slikt van 8 cm, die nu in zijn maag rondzwemt. Artsen proberen thans de schildpad te doden, door de kleuter hy- drochloorzuur toe te dienen. Als dit niet helpt zal men tot een operatie overgaan. UNION ADVERTENTIE WASHINGTON De met 99 opva renden vermiste Amerikaanse kernon derzeeboot „Scorpion" heeft een le vensteken gegeven! De Amerikaanse admiraliteit heeft woensdagavond mee gedeeld dat een patrouille-vliegtuig ten oosten van Norfolk in Virginia een ra dioboodschap heeft ontvangen waar van de code is geïdentificeerd als af komstig van de vermiste kernonder zeeër, die maandag niet volgens de op gegeven tijd in de thuishaven Norfolk binnenliep. De commandant van de vloot heeft alle opsporingsvaartuigen onmiddellijk naar het gebied gedirigeerd waar de boodschap werd opgevangen, dat is on geveer 110 mijn ten oosten van Nor folk. De boodschap was een algemene op roep aan de op de betrokken frequen tie luisterende stations: „Alle stations op dit net. Dit is de Scorpion (roeplet ters)". De rest van het bericht was verminkt. Dit onverwachte levensteken kwam enkele uren nadat de marine de 3075 ton metende onderzeeboot met zijn op varenden als officieel vermist had ge meld teneinde de familieleden van de bemannen financieel te kunnen steu nen. Het laatste radiosein was 21 mei ont vangen toen de Scorpion ter hoogte van de Azoren voer en meldde zes dagen later om 18.00 uur (pl. tijd) in Nor folk te zullen aankomen. Toen het schip niet in de thuishaven arriveerde, werd na enkele uren het sein „onder zeeboot overt ij d" gegeven en kwam een uitgebreide speuractie op gang. Onderzeeboten, oppervlakteschepen en vliegtuigen van de Amerikaanse mari ne gingen de 2100 mijl lange route af zoeken waarlangs de „Scorpion" naar de thuishaven zou varen. Hoewel de hoop dat schip en beman ning nog te redden zouden zijn steeds kleiner werd, zei de Amerikaanse ma rine dat redding wellicht mogelijk was als de „Scorpion" in ondiep water niet te ver van de Amerikaanse oostkust in moeilijkheden was geraakt zonder dat daarbij de huid was beschadigd en als de lucht kon worden ververst. Het punt waar het sein vermoedelijk van afkomstig was, ligt echter buiten de ondiepe zone van 65 mijl, waar de diepte 215 meter is. In het midden van de Atlantische oceaan, waar de zee zeer diep is, zou redding onmogelijk zijn, zelfs als de „Scorpion" tijdig ge vonden zou worden. Zes andere stations hebben het ra diosein van de vermiste onderzeeboot ook gehoord, zeiden marine-autoriteiten. De boodschap is vannacht om 01.28 Ned. tijd opgevangen. Een woordvoerder van het Pentagon heeft gezegd dat vóór de radiobood schap werd ontvangen een patrouille vliegtuig van de marine wrakstukken in het water had opgemerkt en op die plaats een boei in het water had gela ten, waarmee geluiden onder het opper vlak kunnen worden geregistreerd. De Amerikaanse marine heeft woens dag meegedeeld dat op de Atlantische Oceaan een oranje voorwerp is waar genomen langs de route die de „Scor pion" moest volgen. Of dit voorwerp van de onderzeeër afkomstig is, is nog niet bekend. Vijfenvijftig schepen en ruim dertig vliegtuigen zoeken een 3400 km lange strook van de Atlanti sche Oceaan af. Het oranje object bevond zich 100 km ten noorden van een op 23 mei. twee dagen na de laatste boodschap van de Scorpion, waargenomen olie vlek waar overigens gaan spoor van is'teruggevonden. Het ongedentificeer- de voorwerp was dinsdagmorgen gezien door iemand aan boord van de „Hya- des", een koelschip van de marine. Men weet dat de „Scorpion" een oran jekleurige boei aan boord had, uitge rust met een noodzender. IXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX^ j (Van onze weerkundige medewerker) TAe aanwijzingen worden steeds ster- j j ker, dat wij met Pinksteren mooi weer zullen hebben. Een hogedrukge- bied op de Noordzee met uitlopers over Scandinavië en de Britse eilan- j den, wekt de indruk het nog ver- scheidene dagen te zullen uithouden, j Noordoostelijke winden voeren nu J J droge en betrekkelijk koele lucht aan j uit Scandinavië (miduagtemperaturen S in Gederland 18-21 graden) maar dat J is gunstig omdat het weer dati minder 5 gauw aan evenwichtsstoornissen gaat lijden. Bovendien zou het kwik dan i J tijdens het komende Pinksterweekein- de wel eens naar een zomers niveau J van 25 graden kunnen groeien. i Temperaturen van deze hoogte en beter geschikt voor hooiwerkzaamhe- J den. i J Morgenj Zon op 04.25 onder20.49 Maan op: 07.13 onder: 00.17 Vxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxvxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx'

De Vallei | 1968 | | pagina 1