Dooreengespeeld Beurs van Amsterdam Toneelprijzen worden in Nijmegen uitgereikt Beiaardconcours in Eindhoven Stille markt r i RECHTER TIE VANAVOND MORGEN Gerzon: grotere omzet, zelfde dividend Van Melle's dochters liepen terug Texoprint: goede tendens zet door Dividendvoorstellen PILOOT STORM TELEVISIE =EI T.V. LANGENBERG 1 TEKKO TAKS Pagina 2' 67 Freek zag Noldie als een groot kind tenminste zo dacht hij Het diepe oneindigheidsgevoel in hem ten opzich te van haar schreef hij toe aan de eenheid van hun beider karakters, aan haar juist begrip van hem. De band was er steeds weer; hoewel hij hem zag noch voelde, wist hij feilloos dat hij er was. Hij hield van haar op een wonderlijke manier. Soms kon zij zich met haar brutale antwoorden, haar donkere stern, zijn wrevel opwek ken. Dan kibbrlfrn zij, maar ver zoenden zich ook weer snel. Hij kon haar dingen vertellen, die hij nog nooit over zijn lippen had gekregen. Zij leerde zijn vader kennen, zijn kinder jaren, zijn kleurloze jongenstijd, zijn dromen en zijn tobben. Zij vertelde hem van haar geboorte land, van haar blond jong moedrtje, dat er niet had kunnen aarden en van haar vader, die daar nu alleen was altijd alleen. Zij hield zoveel van hem en van tante Lida. En van jou houd ik ook, zei Noldie. Freek werd daar altijd warm bij. En Noldie schilderde. Toen Freek dat pas hoorde, was hij jaloers en zijn jaloezie had zich ver diept toen hij zag hoeveel verder het kleine meisje was dan hij. hoewel zij nooit enige les had gehad. Maar daar hij eerlijk tegenover zichzelf stond en tgenover haar, had hij derge lijke gevoelens krachtdadig uitge bannen. Wat kwam het er ook op aan? Hij te- kerde immers toch niet meer, hij had er geen lust meer in, het was niet meer tot hem teruggekomen na de zenuw crisis van het vorig jaar. Het leek wel of die tak van zijn wezen afgeknapt was, hij zou er ook niet meer voor willen vechten, vooral niet nu hij bij Noldie vergeleken de kleinheid van zijn eigen kunnen zag. Niemand merkte het en Freek zelf was er zich in het geheel niet van be wust, hoe van Noldies kant de vriend schap groeide. Haar kinderlijkheid en haar air van brutale kwajongen be schermden veilig haar innerlijk leven. Noldie hield van Freek met diepe, da gelijks groeiende hartewarmte, zij hield niet van hem alleen als een vreind, maar als van de enige van wie zij waarlijk geheel hou den kon. Bewust trachtte zij hem te helpen en hartelijk en goed voor hem te zijn; wat haar daarbij aan jaren en kennis ontbrak werd aangevuld door haar verwonderlijk juist aanvoelen van zijn wezen en gedachten. En Noldie was kinderlijk gelovig, aanvaardde zonder enig voorbehoud. Misschien juist daardoor ook dat zij de zoeker in Freek kon helpen, omdat haar geloof juist door zijn grote kin derlijkheid en eenvoud voor twijfel werd behoed. Op een mooie zomermiddag lagen zij naast elkaar in een warme duinkom. Zij hadden gezwommen, warm stond de zon op hun natte bruine ruggen. Zij steunden hun ellebogen in het hete zand en voelden de wind hun haren drogen; de zomer ging als een zegenen de koestering om. Noldie liet het zand door haar vin gers glijden; haar ogen waren bijna wit. en klein geknepen voor het felle licht op de blonde zandgrond. Freek haalde diep adem, rekte zich, trok de witte riem van zijn zwart zwembroekje vaster om zijn middel. Zeg Nol... Wel? Er is iets dat ik je eigenlijk nooit verteld heb, maar dat ik je toch eens vertellen wou... Jij zei eens, dat je het idee had dat je mij al langer kende, weet je nog wel? Nou...ik heb er nooit over gepraat in verband met de af wijking, je weet wel. maar...jij zou dan diezelfde afwijking moeten heb ben, is het niet? Noldie blies in het zand. Zo is het, maar je hoeft er niet om heen te praten, ik weet, dat je mij nu zal be ginnen te vertellen, dat je mijn al lan ger kende. Het gaat over dromen, te kenen of muziek, of over alle drie. Freek was er al aan gewend, dat zij vooruit ongeveer wist wat hij haar ging zeggen. Over alle drie. Ik heb van je gedroomd, ik heb je getekend en ik heb je eens met je tante in het concertgebouw in Amsterdam gezien. Of...ja eigenlijk is het natuurlijk iets toevalligs, want hoe kan ik nu van je dromen als ik je niet ken en je teke nen als ik je niet ken terwijl ik eigenlijk zonder nadenken maar wat krabbelde. Noldie glimlachte, wiegde haar hoofd heen en weer. Je hebt me in het concertgebouw dan toch maar goed herkend, Freek, want daar ben ik eens geweest met tante Lida, wij hadden plaatsen op de hoek van het balkon. Maar in de pauze zijn wij naar huis gegaan. We zullen het maar op het lijstje van de onbegrijpelijkheden schuiven, zei Freek verwonderd en geërgerd ook. Hij vond het toch onplezierig, dat het waèr bleek te zijn. H dacht aan de dromer, dat hij zijn vader had ge roepen en dat zijn was gekomen. Ar nold, Amolda...Kon hij maar dromen uitleggen net als de oude profeten! jj Alsof zij zijn denken had waarge- s nomen, keek Noldie naar hem op. s Zeg vind je het eigenlijk niet grappig, dat je vader Arnold heet en ik Arnolda Grappig? Waarom grappig? Zijn toon was onwillekeurig kribbig, het moest nu ook niet al te erg wor den tussen haar en hem. Zij sloeg de ogen neer en hij meen de dat zij bloosde. Och zomaar, Freekie... Nee, je bedoelde er wat mee, hield hij aan. Zij lachte zacht, een beetje plagerig en een beetje verdrietig. O, later vertel ik het je wel eens... tenminste...Zij schudde het korte haar en zuchtte. Nou ik ga mijn neus zonnen. Hij keek naar haar hoewel hij eigen lijk niet wilde kijken omdat hij boos was. Zij ging op haar rug liggen, vouwde de smalle handjes onder haar hoofd en deed de lichte ogen toe. Hij had het gévoel of zij als een veel oude re achter haar oogleden over hem lachte. Voorover liet hij zich zakken, zijn gezicht in zijn armen. Een kleine hand kwam op zijn blote rug. Boos Freek? Hm...Hij bromde. Ik kan er toch ook niets aan doen, jong, ik dacht dat ik alles tegen je mocht zeggen... Haar stem was kleintjes en ver drietig. Hij kon daar niet tegen, richt te zich snel op. Haar hand kroop in de zijne, sterk klein bruin handje. Natuurlijk mag je alles zeggen, al licht, maar... Hij brak af, lachte, Spook, zei hij, je lacht me ook uit. Dat is niet waar. ik lachte alleen stilletjes om je, omdat...je zo'n grote domme jongen bent. Zij hield haar ogen dicht, de zon glansde over haar gezichtje. Om hen heen was de geur van duinroos en zomer. Een kind, hield Freek zich voor en tuurde naar een grassprietje, je wordt toch niet verliefd op een kind! zij is niet veel ouder dan Mol. Freek was gelukkig, maar diep in hem wilde hij toch nog iets anders, zijn verstand wilde iets anders, om dat geluk zo simpel en eenvoudig niet kan zijn en zo snel, zo van zelfsprekend. 6 Ook Eleonoor, toen zij die zomer weer overkwam, beschouwde Noldie niet anders dan Mol of Polly. Zij vond haar bovendien een ongemanierde, brutale meid, die de raarste dingen zei en antwoord gaf, vóór je iets ge zegd had. Een griezelig kind. zei ze tegen haar schoonzuster. Maar Quee- ny sneed heel bedaard verder de bo terhammen I don't think so, zei ze laconiek. (Wordt vervolgd) 3824. Piloot Storm die altijd een fijne neus had voor „onraad", bleek zich ook nu weer niet vergist te heb ben, want toen hij achter het toneel naar de briljante hoofdrolspeler zocht, vertelde men hem, dat de comman dant kennelijk voor iets belangrijks naar de Centraal- post was geroepen. Daarmee wist Arend voldoende en ook hij haastte zich met rasse schreden door de lange connectie-gang. In de Centraalpost trof hij Girshow al in volle actie aan, die op zijn beurt trachtte contact te krijgen met de vermiste LE-15. Eigenlijk was het een gek gezicht om die dynamische kerel zo in een Oud griekse toga te zien zitten temidden van allerlei mo derne apparaten. Maar Grishow dacht op dat moment helemaal niet meer aan koning Priamus. Hij greep bij na woest naar 'n paar maankaarten, die nog erg onvol ledig waren. Aan de hand van de laatste positie-rappor- ten trachtte hij ongeveer te bepalen, waar de LE-15 zich kon bevinden. Toen liep hij in de richting van het magazijn om een ruimtekostuum aan te trekken. Arend volgde hem als vanzelfsprekend en even later stapten zijn naar de hangar waar al een push-glider gereed stond. Omdat de AVRO veel brieven en te lefoontjes had gekregen van „Peyton Place"-fans, die tot half tien naar de voetbalwedstrijd Manchester United - Benfica wilden kijken, verzette zij de oorspronkelijk op 21.05 uur geplande aflevering van „Literaire Ontmoetin gen^ maar naar 20.20 uur. Zodat de voetbal-lievende fans van de belang rijke hedendaagse Vlaamse schrijver Hugo Raes óf dertig minuten voetbal- artisticiteit (waaronder de eerste goal van Bobby Charlton) óf dertig minuten schrijversartisticiteit moesten missen. Maar zij hadden kennelijk niet voor brieven en telefoontjes gezorgd. Wij kozen toch maar voor de hele Raes. Dat kostte wel enige moeite. Niet zozeer vanwege de voetbalwedstrijd (de eerste 35 minuten van „Eusebio- Stiles" waren vrij nerveus) als wel vanwege de literaire kwaliteiten van sportcommentator Koen Verhoeff, die ook ditmaal zo lekker met woorden goochelde (de stijlloze Stiles en het kleine Siciliaanse opschrijfboekje, en later in de wedstrijd bij een camera- blik op de grensrechter: „Dit was de man en dat was z'n vlag"). Ook een voetbalartiest had kunnen zeggen: „Ik zie in alle dingen die ik maak een spel, het uitwerken van bui tengewone dingen". Hugo Raes zei het in zijn gesprek met Adriaan van der Veen, dat overigens nogal stroef ver liep, omdat Van der Veen, wellicht dank zij zijn deskundigheid, dikwijls zelf de vragen beantwoordde die hij Raes stelde, zodat deze alleen maar de conclusies van zijn ondervrager behoef de te beamen. Daar stond weer tegen over, dat Van der Veen vrijwel geen facet van het werk van deze schrijver oversloeg. Zo zaten er in deze aflevering nog meer ups en downs. Een onmiskenba re „up" vond ik het camerawerk: de opnamen van de haven van Antwerpen en niet te vergeten de van weinig vlei ende blikken van een aantal burger lijke Antwerpse burgers (waaronder ook die van de Bourgois-maskers van James Ensor!) naar een verrukkelijk minnemeisje. Een onmiskenbare „down" vond ik de veel te langdurige aandacht, gewijd aan de meningen van Boon en Ruyslinck over de Vlaamse literatuur, waardoor men haast vergat, dat het over Raes ging (of wordt deze aflevering ook door de BRT uitgezon den?). Gelukkig kwam Raes sterk te rug met onder meer zijn visie op het leven (een soort blok: ontkieming en aftakeling in gecomprimeerd bestek), op de dood („Angst voor de dood heb ik niet. Wel voor het voortijdig afbre ken van levenssituaties") en op lezen en schrijven („Schrijven is een avon tuur en dat zou het leven ook moeten zijn. Het is een op ontdekkingsreis zijn. Je kan alle belevenissen meemaken. Niets is uitgesloten".). Dit laatste gold eigenlijk ook weer voor de finale van de Europa Cup, want wie had nou verwacht, dat Man chester United in de verlenging enzo voort enzovoort? Nog veel sterker dan uw recensent ditmaal doet en de tv het gisteravond deed, houdt Raes ervan om diverse si tuaties door elkaar heen te laten spe len. Zijn voorbeeld volgend luisterde ik tijdens de tweede helft van de voetbal verlenging (Verhoeffstem en stadionla- waai weggedraaid) nog even naar de radio-monoloog van de grote Veluwse kleinkunstenaar Jelle de Vries over zijn eigen werk. Ook daar zat weer een vermeldenswaardig citaat in: „Als er geen taboes meer zijn, sterft de lach uit". Maar laten tóe nu niet opnieuw over Raes beginhen...! J v.d. K. NIJMEGEN De Nederlandse to neelprijzen die jaarlijks worden toege kend door de Vereniging van Schouw burg- en Concertgebouwdirecties, wor den dinsdag 11 juni in Nijmegen uitge reikt. Dit gebeurt tijdens een twee daags congres, dat de vereniging in Nij megen houdt. Aan wie de prijzen Louis d'Or, Theo d'Or, Arlecchino en Colom- bina ditmaal zijn toebedacht, is nog niet bekend gemaakt. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.16 Radiojournaal. 18.20 Uitz. van de PvdA. Socialistisch beke ken. 18.30 Amateurs musiceren. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Jazz Spectrum. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bijbel: radio catechese. NRU: 20.05 Rep. Interland voetbalwedstrijd Nederland - Schot land. AVRO: 22.05 Li. muz. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.55 De kleine zaal: I Luit-recital: oude muziek II Koorzang: oude en moderne liederen; III. Cello en harp: moderne muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND II 18.00 Tijd vrij voor muz. in vrije tijd: koorzang en harmonie-orkest. 18.30 Nws en weerpraatje. 18.46 Act. 18.57 Radiorijtest 1968. 19.00 Spek- trum: nws uit de protestants christe lijke organisaties. 19.15 Leger des Heilskwartier (gr.). 19.30 Radiorij test 1968. 19.35 Stereo: klassieke gr.- muz. 20.00 Wijd als de wereld: inter nationale oriëntatie op kerkelijk, oecu menisch en zendingsterrein. 20.10 Voor uit maar!!!!, klankbeeld. 21.55 Kerk orgelconcert (opn.): klassieke muz. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nwj. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Li- gr.muz. 23.00 Studio 23.00: licht mu- ziekprogr. 23.55-24.00 Nes. NEDERLAND I NTS: I8.50 Pipo de clown. 19.00 Journaal. VARA: 19.06 De Jonge On derzoekers. NTS: 20.00 Journaal. VA RA: 20.20 Fender komt zijn jas halen, TV-spel. 21.10 Economische macht eii economische machteloosheid, sp eciale aflevering van Achter het Nieuws. NTS: 22.25 Samenvatting voetbalwed strijd Nederland-Schotland te Amster dam. STER: 22.35 Reclame. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown. 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Mensen in de sport, documentair- informatief progr. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal. TROS: 20.20 Interview met Marie Cécile Moerdrijk. 20.50 In kleur: Tijl Uilenspie gels vrolijke streken, balletprogramma. 21.10 In kleur: Voyage tot the bottom of the sea: De levende bom, TV-film. CVK IKOR RKK: 22.00 Kenmerk- Laat: progr. over priesters en predi kanten in West-Friesland. NTS: 22.30- 22.35 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammo- f oonmuziek. VPRO: 7.54 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.308.33 De Groenteman). 8.50 mor- EINDHOVEN Zes Nederlanders en twee Belgen nemen deel aan het Eerste Internationale Beiaardconcours, dat zaterdag 8 juni op de Philips' bei aard te Eindhoven wordt gehouden. Dat zijn: Mar Bruinzeel, Addie de Jong en Jan van der Zwart uit Delft, Joop de Lange uit Geldrop. J. J. Maassen uit Utrecht, Daan Vanhoecke uit Arnhem, Albert Boon uit Waver en Jo Hazen uit Antwerpen. De deelnemers komen uit in drie ca tegorieën, die qua moeilijkheidsgraad op de vaardigheid van de betrokken beiaardiers zijn afgestemd. Iedere deel nemer moet drie werken uitvoeren. De jury bestaat uit Kees van Baaren, di recteur van het Kon. Conservatorium te Den Haag, Chris Bos, beiaardier van de Utrechtse Dom en de Belgische Com ponist Marinus de Jong. gen wijding. NRU: 9.00 Operamuziek (gr): fragmenten uit Russische ope ra's. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00- 11.02 Nws.). 11.55 Beursberichten. NRU: 12.00 Blik op de wereld. Infor matief programma over ontwikkelings hulp. 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. Overheidsvoorlichting: 12.29 Uitzending voor de landbouw. NRU: 12.39 Stereo: Licht instrumentaal kwartet. 12.49 Recht en slecht, praatje 13.00 Nws. VARA: 13.11 Actualiteiten. 13.20 Stereo: Klassieke kamermuziek. 14.00 Wikken en wegen: consumenten rubriek. 14.10 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. NRU: 14.30 Levensbe schouwing: Welvaartsspreiding, le- muziekjrogramma. 15.20 Ongelukken in huis, lezing. 15.30 Let the peoples sing: internationale competitie van amateurkoren. VPRO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis: programma voor thuiszitten den. 16.45 Stereo: A. Radio Kameror kest en solist: moderne muziek; B. Klavecimbelrecital: klassieke muziek. 17.40 Informatie: achtergronden en commentaar. 17.56 SOS-berichten. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. Het levende woord. 7.15 Badinerie: klassieke grammo- foonmuziek. (7.30 Nws.; 7.32 Actualitei ten; 7.50 Overweging; 8.00 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: klassieke grammofoonmuziek. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 SOS- berichten. 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Actualiteiten). 14.05 Schoolradio. 14.30 Stereo: Musiesta: licht muziekpro gramma. TROS: 15.00 Moderne mu ziek (gr.). 15.30 Voor oudere luiste raars. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 16.07 Cabaretliedjes. (gr.). 16.30 Boem!: pop-show. 17.15 Stereo: Licht instrumentaal trio met zangsoliste: jazzmuziek. 17.30 Sportkompas. 17.50 Actualiteiten. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Klink-klaar, zonder nonsens. 10.00 Nws. 10.03 Klink klaar (vervolg). 11.00 Nws. VPRO: 12.00 Nws. 12.03 Agent 000. 13.00 Nws. 13.03 Hans Kemna. 13.30 Help!! geva rieerd platenprogramma. TROS: 14.00 Nws. 14.03 Actualiteiten. 14.08 Nieuwe grammofoonplaten. AVRO: 15.00 Nws. 15.03 Muziekkantjes: licht muziekpro gramma. 16.00 Nws. 16.03 Operette va ria. 17.00 Nws. 17.02 Nws. 17.02 Ac tualiteiten. 17.05-18.00 Tussen 20 plus en 20-: platenprogramma voor de tie ners. DONDERDAG 30 MEI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herhaling van gisteravond). 10.20 Sportspiegel. 10.50 Menschen und Machte: TV-film. 11.35 Act. en gevarieerde muziek. 12.00- 13.30 Actualiteitenkroniek. 16.40 Journaal. 16.45 Voor de kinderen: De kleine bedriegers: Russische speelfilm. 18.00-18.05 Journaal (Regio naal programma NDR: 18.05 Act. 18.19 Nordschau. 18-53 Klaas Vaak. 19.00 Act. 19.26 Studenten: Einer trage des ande ren last. 19.59 Programma-overzicht. WDR: 18.05 Kleur: Voor de kinderen: 18.10 Kleur: Wir in Scheinwerfer. 18.25 Goedenavond. 18.30 Hier und Heute: journaal. 19.10 Kleur. Novellen uit on ze tijd. 19.40 Kleur: Genius Loei: Auf dem Pincio) 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.15 Versetzung: TV-film. 21.15 Der 17 Breitegrad: reportage. 22.00 Journaal, commentaar en weeroverzicht. 22.20 Duits Turnfeest Berlijn 1968. DUITSLAND II 17.45 Nws. en Weerbericht. 17.50 Act. en gevarieerde muziek. 18.15 Malican en Sohn, Detektive: misdaadfilm. 18.50 Liebe kleine Madame: TV-spel. 19.27 Weerbericht. 19.30 Heute: Journaal en act. 20.00 Robert und Elisabeth, musi cal. (herhaling) Aansluitend: Nws. 21.45 Zur Sache: Discussie. 22.30 Heute: Journaal, weerbericht en actualiteiten. 9. Rechter Tie en Tsjiao Tai keren spoorslags terug naar het gerechtsgebouw. Als ze de galerij betreden, vraagt Tsjiao Tai: „Waarom hebt u de drogist Wang eigenlijk laten ontbieden, Edelachtbare? U denkt toch niet, dat hij iejp met de zaak te maken heeft?" „Dat niet", zegt Rechter Tie, „maar misschien heeft hij van nacht iets gehoefd. Tenslotte kan het lijk ook best van de top van de heuvel naar de hut zijn gebracht. Wat vond jij overigens van het slachtoffer? Zo'n dure ring maakt het niet erg waarschijnlijk, dat we inderdaad met een gewone zwerver te doen hebben. „Als ze Rech ter Tie's werkkamer zijn binnengegaan, antwoordt Tsjiao Tai op bedachtzame toon: „Hij kan die ring natuurlijk gestolen hebben en bewaard hebben als een soort ta- lisman. Ook is het mogelijk dat de man oorspronke lijk van goeden huize was, en de ring bewaarde als een aandenken". Rechter Tie gaat aan zijn schrijftafel zitten en Tsjiao Tai neemt tegenover hem plaats. „En wat kunnen volgens jou die afgehakte vingers beteke nen?" vraagt de Rechter. Tsjiao Tai schenkt een kop thee in en zegt dan: „Volgens mij zijn ze met opzet afgehakt. Ik denk dat de man lid was van een gehei- ne broederschap. Als bewijs van trouw snijden de le den van zo'n vroederschap het topje van hun pink af. Misschien hebben zijn trawanten zijn vingers wel af gehakt om te verbergen dat hij zijn pinktopje miste. In dat geval hebben we te doen met een bendemoord. 33. De bagage overbrengen was natuurlijk een eenvou dige en ongevaarlijk werkje. Bombasso haalde de zwa re vrachten naar zich toe door aan het ene einde van et dunne touw te trekken en de dragers haalden de ijn terug door het andere einde weer naar zich toe te halen. Zo werd alles, levensmiddelen, tenten en wapens incluis naar de overkant getransporteerd, terwijl de ogen der krokodillen gluiperig het gedoe gadesloegen. Maar toen kwam de beurt aan de levende last. De negers en Tekko moesten per slot toch ook naar de overkant. Eerst de dragers dan maar, besliste Tekko, die vast besloten was, om als een kapitein van een zin kend schip, tot het laatst op zijn post te blijven. En daar gingen zij een voor een, met opgetrokken knieën, gezeten in een grote lus, die Bombasso speciaal voor dit doel aan de kabel bevestigd had, naar de overkant. Tekko dekte hen in de rug door met zijn pistool onmid dellijk op de glimmende krokodillenkoppen te schieten, zodra deze, onder het slachtoffer dat overgehaald werd. opdoken. Zo kwam het, dat eindelijk alle negers onge deerd aan de overkant stonden en Tekko als laatste aan de beurt was om overgetrokken te worden. nummv Fonds Vorige koers 1ste not. Nederland 1966-1 7 103% 103% Nederland 1968 6è 99A 993i Nederland 1966 63 98 9733 Nederland 1967 63 98 9733 Nederland 1967 6 9433 9733 Nederland 1965-1 53 93% 9433 Nederland 1964-1 53 90A 93% Nederland 1964 5 88% 90A Nederland 1958 4è 88% 88 Nederland 1964 4è 96 84% Nederland 1959 43 87% 9533 Nederland 1963-1 43 82% 83% Nederland 1961 4 84 A 84% Nederland 1953 33 80 79% Ned. staffell. 1947 33 71% 71% Nederland 1951 3» 90 90 Nederland 1953 1-2 33 84% 83% Nederland 1950 1-2 33 72% 72% Nederland 1954 1-2 33 74% 74% Ned. grootb. obl. 1946 3 83% 83% Ned. dollarlng. 1947 3 86% 86 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 96% 96 A id. 30-jar. l958/*59 43 85% 85A H.V-A.-mijen ver. a. 119% 108% A.K.U. a. 82.1 81.6 Delimij. f. eert. 55.9 56 Hoogovens n.r.c.v.a. 117.2 116.6 Philips gem. bezit v. a. 138.9 138.4 Unilever c.v.a. 132 129.8 Kon. Zout-Organon 171.5 171.5 Dordtsche Petr. a. 799% 802 Kon. Pe-'T. f. a. 164.8 165.6 H.A.L. a. 76 77% Java-China p n.r.c.v.a 145% 146% K.L.M a. 192 Rotterd Lloyd a. 136 A 135% Scheepvaartunie a. 118% 120% Bk v. Ned. Gem 1967-1-2 63 101A 101% Bk v. Ned. Gem '67-1-2-3 6) 99% 99% Bk v. Ned Gem. 1965-1 6 95% 9433 Bk v. Ned. Gem. '58-1-2-3 4i 86% 86% Nat bk v. mld kred. '66 7 101% 101% Nat Investeringsb. 1965 53 94A Fr.-Gron Hyp.b dw. 6 92 92% Alb. Heyn wdlobl '55 4 137% 138 British Petrol 1966 73 103% 104% Bijenkorf 6 100 101 Co-op Ned r.spaarbr. 52% Ned Gasunie 1966 6i 99% 99% Ned Gasunie 53 94A 94 Philips dir. 250-100 '51 4 96 96 Pegeir 1-2 1957 6 96 96 Pgem 1957 6 96 96 (Slotkoersen van gisteren) Rott. Rijn Pijpljnij. 5* 9494% K.L.M. 15-jarig 5 94% 94% Ned. Spoorw. 57 1-2 41 90% Berghuizer Pap.fabr. 4è 94% 94% Gelder Zonen v. 43 88 87% Grasso's Kon. Mach.f. 51 105 88% Meteoor beton 5i 86% 86% Stokvis en Zonen 41 87% 87% Thomassen/Dr.-Verbl. 4è 101 100% Alg. Bank Ned. a. 227 226% Amrobank f20,— a. 48.8 48.9 Nationale Ned. cert 690 690 Ned. Credietb. aand. b. 162% 162% Ned. Middenstandsbank a. 82.8 92.8 Slavenburg's Bank a. 178% 178 Albert Heyn a. 246.4 247 Amstel Br. n.r.c.v.a. 448 448 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 201% 201% Blijdenst-Will. f 1000 nreva 62% 63 Lucas Bols a. 173 174 Bredero vast goed a. 139% 139% Bredero ver. bedr. n.r. c.v.a. 395% 399 Buhrmann-Tetterode a. 504 505 Bijenkorf n.-r. c.v.a. 609% 608 Calvé n.r. c.v.a. 940 890 Calvé com.pref.wd.nr. eert. 159% 151 Drentsch-overijs. houth. a. 128 129% D.R.U. a. 396% 396% Edy emaille a. 75% 76 Elsevier uitgeversmij. a. 390 400 Erdal mij. voor wasverw. a. 530 531 Excelsior metaalbuizen a. 59 58% Fokker a. 415 413 Gazelle rijwielfabriek a. 161% 162% Gelder (van) papier a. 110 109 Gist-Brocades a. 718 716 Grasso's kon. mach. fabr. a. 140 144% Heineken's Bierbr. aand. 674 675 Holec aand. 156 155 Inten atio aand 358 358 Kon Ned Papierfabr a. 154% 152 Kon Ned Textielunie eert. 449 440 Krasnapolsky La. 53.8 54 K.V.T (kon ver tap.) aand 212 212 Leidsche Wolspinnerij a. 260 270% Lips en Gispen eert 125 Meteoor Beton a. 129% 130 Misset, Uitgeversmij. a. 321 321 Naarden Chem. fabr. a. 563 563 Naeff gebr a 203% 205 Nedap ned app.fabr aand 142 140 Ned Ka bel fa brieken aand 295 294 Nelle, wed J van aand 402 400 Nyma n.r.c.v.a. 27 27% Niiverdal-ten Cate a. 78 76% Overz Gas, nat bez. vjbX 93 92 Pakhoed a. 90 88 Pal the a. 66 65% Pont Houthanoel a. 175 180 Reesink en Co. a. 163 162 Scheveningen ExpljnijJ. a. 24.4 24.5 Schok beton aand. b. 185 185 Schol ten Carton en Pap. a. 223 220 Schuppen Sajetfabriek a. 81 85 Simon de Wit aand. b. 445 452 Technische Unie a. 251 253 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 89.7 89 Twentsche Kabelfabriek a. 375 372 Ubbink-Davo a. 32 32 Unilever 1000 cert. 7cpr. a. IIOV4 110'/« Veenendaalsche stoomsp. a. 200 200.5 Ver Machinefabrieken a. 157 155 Ver. Ned. Uitg. bedr. 157.5 157.5 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 130 130 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 151 150'/4 Vulcaansoort a. 57V« 57% Wessanen's kon. fabr. a. 91.8 92.8 Wilton-Fyeno. Bronsw. a. 139 140 Billiton le rubriek a. 855 Geldersche Tramw.mij a. 58 58% H.B.B. bel depot 1-2 pb f. 823 822 Interbonds 1 pb f. 635 635 Vastgoedbeifonds part. f. 629 Interlinie f 50 a. 189.5 189.5 Robeco f50 a. 236 236 Rolinco f. 203.5 Unitas f 50 - a. 405 Ver Bezit v. 1894 f50 a. 102.8. Canadian Pac. Railw eert 54% Int. Nickel Cy Can. cert 116% Shell Can (10 a.) cert 27% A.T.T l5-10a33-l/3d cert. 50% Anaconda cert 48'/« Bethlehem Steel cert. 29A Chesapeake and Ohio cert. 64% Cities Serv 10 a 10 dlr cert 48% Douglas Aircraft cert. 92 Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert 154'/« General Electric cert. 88% General Motors cert. 81 Kennecot* Copper cert 393/* Phillips Petroleum cert. 55% R.CLA. cert 49% Republic Steel - cert. 411/* Shell Oil cert 65% Standard Brands 10 a ceri 43 IJ.S Steel (10) cert 38s/. Wool worth cert 24*/« 204.5 404 102.3 567/e 115'/« 27»/. 50»/« 52'/. 29 A 48% 156'/. 89 81T/. 41% 55% 50'/. 42 66% 43 39 24"/. VOORBEURS KOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 166.70; Unilever 129.50; Phi lips 139.00; Aku 81.30. AMSTERDAM, 29 mei Er zijn de ze week voor de beurs maar weinig fac toren die de markt ten gunste kunnen beïnvloeden. Het koerspeil wordt be heerst door ontwikkelingen die 'n druk kend effect uitoefenen. In de eerste plaats blijft de toestand in Frankrijk 'n element van grote onzekerheid, waarover men niet uitgepraat raakt. Vervolgens de algemene terughoudendheid bij de beleggers, die zich de vraag stellen of er niet een zware druk op de koersen bij heropening van de Parijse beurs moet worden verwacht. Daar komt bij dat gisteren in Wall Street zich een her stel voordeed waarin de Nederlandse fondsen echter niet deelden. Unilever was zelfs 3/4 dir. lager en dit had een versterkte uitwerking op Amsterdam. Nadat immers in het voorbeursver- keer Unilever nog verhandeld was op 132, werd in de officiële handel geopend op 129.50, hetgeen een verlies van ca. f 2.50 betekende. Daarna volgde een licht herstel tot 130 maar de stemming bleef gedrukt en hetzelfde moest, uitge zonderd voor Kon. Olie, gezegd worden van de overige internationale waarden. Zo moest AKU een halve gulden prijs geven en opende Philips op 138.10, dus 80 cents beneden gisteren. Kon. Olie evenwel was goed prijshoudend op 165.40 dank zij de vaste stemming voor olie waarden in Londen, waar de stemming vanochtend in het algemeen aan de vas te kant was. Het viel niet te verwonde ren dat in alle afdelingen van de Am sterdamse beurs de affaire zeer beschei den bleef waarbij men in het oog hield dat New York morgen wegens Memo rial Day gesloten zal blijven. Onder de cultuurfondsen werd HVA verhandeld op 108'/i ex 11 pet. contant dividend. Hiermee was de stemming voor HVA prijshoudend zulks ondanks de minder opwekkende geluiden in de gisteren gehouden jaarvergadering. Ook Amsterdam- Rubber bleef stil en onge wijzigd. Iets beter zag het er weer uit in de scheepvaorthoek waar dit keer Van Nie- velt Goudriaan goed prijshoudend was zonder meer, maar Scheepvaart-Unie 'n koersstijging liet zien van drie punten tot 12lVs. Voorts viel op te merken, dat Nederlandse staatsfondsen een ongeani meerd en vrijwel prijshoudend verloop hadden. AMSTERDAM De omzet van Gebr. Gerzon's Modemagazijnen is in het 31 januari geëindigde boekjaar verder gestegen. Hiertoe hebben de op 8 mei geopende belastingvrije winkel op Schiphol en de nieuwe vestiging in Til burg, die 15 september open ging, be langrijk bijgedragen. Ook de onkosten bewegen zich nog steeds in stijgende lijn (van f 17,6 tot 17,9 miljoen in het afgelopen boekjaar) maar de stijging kon binnen redelijke grenzen worden gehouden, omdat het is gelukt de personeelsbezetting via nor male afvloeiing belangrijk te verminde ren. Aan de dalende tendens van de brutowinstmarge is een eind gekomen. Deze brutowinst steeg van f 18,7 tot 19,2 miljoen. De afschrijvingen namen toe van f 493.447 tot f 643.979 de belas tingen van f 113.000 tot f 115.000 en de voorzieningen en reserveringen van f 12.579 tot f 18.824. De winst steeg van f 492.584 tot f 503.726. Hieruit wordt 'n onveranderd dividend van 6,4 pet op de 6 pet cumulatief preferente en 10 pet op de gewone aandelen voorgesteld. Onder meer voor nieuwe vestigingen is een hypothecaire lening afgesloten van f 2,5 miljoen. In september gaat de nieuwe zaak in Eindhoven open. ROTTERDAM Een forse teruggang in de dividenden van dochteronderne mingen van Van Melle met f 520.000 kon door het moederbedrijf zodanig worden opgevangen dat de winst over 1967 nog iets is gestegen van f 1,15 tot f 1,18 miljoen. Deze dividenden heb ben betrekking op de minder gunstige buitenlandse bedrijfsresultaten in 1966. In 1967 zijn deze verbeterd. Het exploitatieresultaat is in 1967 toegenomen van f 1,40 tot f 2,67 mil joen. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 25 tot 28 procent. De aan delen worden op de incourante markt verhandeld. De omzet van suikerwerk is in het eerste kwartaal van dit jaar toegenomen. Die van biscuitprodukten vertoont een lichte stijging. Het bedrijf publiceert geen omzetcijfers. HELMOND De goede tendens, die eind 1966 bij Texoprint is ingezet, gaat nog steeds door. De reorganisatie van het bedrijf in Boekelo is technisch gesproken voltooid; die van het bedrijf in Helmond loopt door tot in 1969, al dus het bestuur in de jaarvergadering. De investeringen zullen dit jaar in de orde van grootte liggen van de afschrij vingen. In Boekelo werken op het ogen blik duizend, in Helmond tweeduizend mensen. Praktisch al het overtollig personeel in de gesloten bedrijven (Enschede en Deventer) kon worden herplaatst. Voor de enkele niet te plaatsen werknemers (wegens ouderdom en dergelijke) geldt een afvloeiingsregeling en werkt een steunfonds, beide in overleg met de vakbonden. LIJEMPF Dividentverhoging over 1967 van 5 tot 7 pet. De jaarvergadering is 24 juni. VLISMAR Aan de jaarvergadering 4 juli wordt over 1967 weer 11 pet. divident voorge steld. LEIDEN Aan de jaarvergadering van de Leidsche Wolspinnerij 4 juli zal over het 31 maart geëindigde boekjaar 20 pet. dividend worden voorgesteld en 2 pet. in aandelen. Daarvan is al 6 pet. vooruitbetaald. Over 1966/1967 werd 20 pet. betaald, waarvan desgewenst 10 pet. in aandelen.

De Vallei | 1968 | | pagina 2