FIFflX De Gaulle staat voor moeilijkste besluit ZWITSERSE HOOGLERAAR OPROEPEN Ex-commissaris in duel met A.R.M.-bestmir k VERDEDIGERS MOGEN Beter met Grasboter Voor sportieve aktieve mensen ulkaanuitbarsting veegt dorp in zee redesprogram van Israël Spanning in Frankrijk nu ten top gestegen Nieuwe nederlaag Italiaanse socialisten N avo-luchtmacht oefent boven oost-provincies Een nieuwe sigaret met een nieuwe smaak. 25 Roxy Special sigaretten, stuk voor stuk van ongekend kaliber. In knalgoed pakje f 1.50. Ik eruit? Kom nou Verstopt? GEEN GEHOOR Zelf halen In ziekenhuis niet DEUS MG IN JAARVERGADERING „ONJUIST VERSLAG" DWANG Softenon-proces in Alsdorf VERKIEZINGEN Een nieuwe lente en een nieuwe haring. En boter op uw knapperige toast. Chef d'oeuvre als hors d oeuvre: savoureer die pure smaak van zeebanket plus heuse boter. DONDERDAG 30 MEI 1968 AMBON Een dorp op het eiland Nila in de Molukken is in het begin van deze maand door een vulkaanuit barsting is zee verdwenen en vier an dere gehuchten werden hierbij zwaar beschadigd en liepen grote verwoestin gen op. De vulkaan Goenoeng Nila is zeven keer tot heftige uitbarstingen gekomen waarbij drie nieuwe kraters werden ge opend die het eiland voor een groot ge deelte met kokende lava bedekten. Gemeld wordt dat er geen slachtof fers.zijn onder de 1100 dorpsbewoners die intussen naar naburige eilanden zijn geëvacueerd. Het observatorium van Riverview college in Sydney heeft dinsdag een „flinke" aardschok geregistreerd in Nieuw-Guinea, die minstens van de grootte zeven op de FÉichter-schaal was. Uit Nieuw-Guinea zijn geen berich ten ontvangen over een aardbeving. JERUZALEM Israël zal zijn Ara bische buren een vredesprogramma voorstellen dat voorziet in een geleide lijke regeling van het conflict. De vier fasen van de voorgestelde regeling zijn: onderhandelingen, ak koorden, sluiting van vredesverdragen en tenuitvoerlegging van de akkoorden nadat de verdragen zijn ondertekend. Minister van Buitenlandse Zaken Eban legde het program woensdag aan het parlement voor en zei daarbij dat het „een doeltreffende uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad over de vestiging van vrede", in het Mid den-Oosten bevatte. Minister Eban zei, dat hij het pro gram bij besprekingen die hij in de afgelopen maanden met Gunnar Jar ring voerde aan de VN-afgezant heeft voorgelegd. De eerste fase zou moeten bestaan uit rechtstreekse onderhande lingen tussen Israël en de Arabische staten op basis van de overeenkomst, dat het doel van de onderhandelingen het vestigen van de vrede is. In dit verband zijn wij bereid erin toe te stemmen dat de vertegenwoordiger van de secretaris-generaal der Verenigde Naties de partijen voor dergelijke on derhandelingen bijeenroept. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! LOUISVILLE (V.S.) In Louisville (Kentucky) zijn woensdagavond twee doden gevallen bij een nieuwe golf van gewelddaden in de negerwijk. Eén van de slachtoffers werd door een politie man doodgeschoten, de andere werd door de eigenaar van een slijterij ge dood. De Gauilc schijnt tot het plotseling nemen van een besluit te zijn gedwon gen door een reeks gebeurtenissen: 1. De uitspraak van de Constitutione le raad dat het referendum van 16 juni ongrondwettig zou zijn. 2. De staking, waarvan het einde niet in zicht komt zolang dit bewind blijft, zou het referendum onmoge lijk hebben gemaakt. 3. De stakingsactie is een politieke kwestie geworden. Het gaat niet meer om culturele zaken (bij de studenten) of om sociale (bij de arbeiders), maar om het al of niet heengaan van de regering en zelfs van het staatshoofd. 4. Na het heengaan van de minister van onderwijs, Peyrefitte, hebben mog meer ministers hun ontslag aangeboden. Het vertrek van president De Gaulle kwam gisterochtend voor iedereen als een verrassing, ook voor zijn ministers, die juist op weg wilden gaan naar de wekelijkse ministerraad. Minister Frey gaf kort na het vertrek het volgende commentaar: „Het is altijd de gewoonte geweest van gene raal De Gaulle om naar Colombey-les- deux-Eglises te gaan als hij een ernstige beslissing moet nemen." Op grond daarvan vroeg men zich af welke deze beslissing wel kon zijn. Wil hij zelf af treden? Of wil hij zich ontdoen van zijn regering, die de laatste weken zo heeft gefaald? Voor zijn eigen aftreden pleit dat het hem onmogelijk wordt gemaakt het volk door middel van een referen dum te raadplegen. ALSDORF Als duveltjes uit een doos met veel deksels veerden in het inyn- werkerscasino in Alsdorf gisteren, telkens als de president van het Akense Landsgericht iets had gezegd, weer andere leden van de twintig man sterke ploeg verdedigers op. Iedere keer klonk er een nieuwe vordering namens de he le verdediging. Met deze vorderingen probeerden de advocaten het schema van het proces tegen de staf van Chemie Grünenthal, de fabriek van het noodlottige kalmeringsmid del Contergan (Softenon) naar hun hand te zetten, nadat de rechtbank een vor dering van dinsdag had afgewezen. Toen had de verdediging gevraagd de door medeaanklagers in een laat stadium in het geding gebrachte gevallen voorlopig van het proces uit te sluiten. De rechtbank zag daar geen aanlei ding toe, omdat de dagvaarding deze gevallen dan wel niet noemde maar zij wel in het vooronderzoek betrokken waren geweest. In één geval boekte de verdediging gisteren succes. Na een beraad van ruim een uur stemden de drie beroeps- en twee lekerechters van 't Landesge- richt erin toe dinsdag, als het proces wordt voortgezet met het horen van de eerste getuigen, als eerste een Zwitser se hoogleraar in de neurologie te horen die de verdediging graag zag opgeroe pen. Dat gebeurde nadat de verdedi ging had beloofd er zelf voor te zorgen dat hij zou komen, want de oproeping langs de officiële) weg zou maanden duren. De Zwitserse neuroloog zal moeten vertellen welke gegevens allemaal van een patiënt bekend moeten zijn voordat men kan zeggen zoals de dagvaar ding in veertig gevallen doet dat de afwijkingen van zijn zenuwstel door het innemen van Contergan zijn ontstaan. Het openbaar ministerie had het ho ren van de Zwitserse deskundige liever uitgesteld willen zien tot eerst de Keul se hoogleraar zou zijn gehoord die de officier van justitie als deskundige had opgeroepen. De president, mr. Peter Weber, die zich de eerste dagen van het proces heeft laten kennen als een discussie leider bij wie de verdediging alle kan sen krijgt, maar niet van plan is zich ook maar een ogenblik te teugels te la ten ontnemen, wilde daar niet aan. „Ik heb als president het recht de procesvolgorde vast te stellen en ik zie geen aanleiding om het schema, dat al in februari is opgesteld, te verande ren". liet hij kalm weten. De verdediging had ook nog aange boden een Israëlische hoogleraar die zich daartoe bereid had verklaard, in het kader van het proces langdurige proeven op mensen te laten nemen. Dat verzoek hoefde de rechtbank nu nog niet te behandelen, vond de president. Met al dit inleidende vuurwerk van de verdediging werd de derde dag van het proces gevuld, nadat eerst de ver dachten gelegenheid hadden gekregen hun visie op de tenlastelegging te ge ven. Zij wilden daar „in dit stadium van het proces" nog geen gebruik van ma ken. In september begint in Delft een proef met de afsluiting van een gedeel te van de stad voor het verkeer gedu rende twee dagen, namelijk de donder dag en de zaterdag. B. en W. van Delft hebben dit besluit genomen na advies van de politie. Een andere mogelijkheid waarmee echter veel minder rekening wordt ge houden is dat de president zijn rege ring zal wegsturen, de volksvertegen woordiging zal ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Hierdoor zou hij de sociale onrust in zekere zin kunnen herstellen. Dit liet althans een linkse vakbond C.F.D.T. gis teren doorschemeren. De stakingen zou den dan plaatsmaken voor de verkie zingsstrijd en de Gaulle zou het dan van de uitslag van de verkiezingen kun nen laten afhangen of hij al dan niet zou heengaan. Dit was de toestand gisteravond in Frankrijk. De besprekingen tussen de ministers en de stakers interesseerden op dat ogenblik niemand meer, omdat men bij voorbaat weet dat zij toch tot mis lukking gedoemd zouden zijn. Men wacht dus op het verlossende woord van De Gaulle, van wie velen zeggen dat „de laatste dienst die hij nog aan zijn land kan bewijzen, is heen te gaan." ROME Een nieuwe verkiezingsne derlaag dreigt een crisis te veroorza ken in de Italiaanse socialistische par tij. Bij de eerste regionale verkiezin gen sinds de parlementsverkiezingen van vorige week leden de socialisten opnieuw een zware nederlaag. Terwijl de leiders van de partij nog in Rome bijeen zijn om te bespreken wat er moet worden gedaan na de ne derlaag die de socialisten in de parle mentsverkiezingen van vorige week le den, verlangen progressieve elementen, dat de partij zich zal terugtrekken uit de regeringscoalitie met de christen democraten en republikeinen. De jongste regionale verkiezingen werden gehouden in het gebied rond om Venetië. Ze vertoonden dezelfde re sultaten als de landelijke verkiezingen, zowel de communisten als de christen democraten boekten winst, maar de so cialisten verloren veel stemmen. AMSTERDAM Verscheidene malen heeft het gedaverd in de aandeelhou dersvergadering van de Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij. Het vuurwerk was afkomstig van de oud-commissaris de heer A. Zewuster, voormalig direc teur van de Hollandsche Koopmansbank. Deze instelling is nauw verwant met het N.V.V. en de Centrale Levensverzekeringsbank, die naar schatting zestig procent van de aandelen A.R.M. in haar bezit heeft. Het begon al toen de heer Zewuster het bezwaar maakte dat de heer G. C. D. van Dijk, onderdirecteur van de Hol landsche Koopmansbank, op eigen naam f 100.000 aandelen had gedepo neerd. De president-commissaris, mr. A. Th. E. Kastein, weigerde te vragen of de heer Van Dijk namens de Koopmans bank de aandelen had gedeponeerd. Mr. Kastein waarschuwde daarbij de heer Zewuster dat geen vragen zouden mo gen worden gesteld, die steunden op de wetenschap welke hij als commissaris had verworven. Kritiek had de oud-commissaris ook op de verslaggeving. Zo zou het pre advies waarin, referende aan het ac countantsonderzoek, aandeelhouders wordt geadviseerd de jaarstukken goed te keuren, al zijn geschreven nog voor het rapport van de accountant klaar was. Volgens de heer Zewuster heeft het dealerschap van General Motors ver lies opgeleverd, hoewel het verslag zegt dat het heeft bijgedragen tot de winst. Verder zou er ook geen sprake van zijn dat op vrachtauto's winst is ge boekt, terwijl over de verlieslijdende vestiging in Nijmegen niets wordt ge zegd. De resultaten van de afdelingen zouden er heel anders uitzien als de kostprijs van de gebouwen zou worden doorberekend. De voorzitter hield staande dat het d'ealerschap van General Motors wel winst opleverde. Er is volgens hem vol doende gereserveerd tegen debiteuren en ook is geen voorziening nodig voor de onverplicht uitgekeerde toeslagen op pensioenen. Voortdurend verweet het bestuur de heer Zewuster dat hij mis bruik zou maken van zijn grotere we tenschap als commissaris. Toen hij, die destijds min of meer door de meerderheidsgroep in de A.R. M. in het bestuur was geplaatst, bij het punt van de agenda dat zijn aftreden behandelde, met een breedvoerig ver weer begon, werd hij door de voorzit ter afgetikt. Maar voordat hem het woord werd ontnomen kon hij nog zeg gen dat hij geen behoefte had aan de kwalificatie „eervol ontslag", daar hij door de groep achter de A.R.M. ge dwongen werd af te treden. De heer Zewuster heeft op het ogenblik geen functie meer. De maatschappij, zo werd meege deeld, heeft belangrijke plannen voor samenwerking in studie genomen, zon der evenwel direct aan te sturen op een fusie of overneming. In het eerste kwar taal van dit jaar is een winst geboekt die twee keer zo groot is als het ver lies van het eerste kwartaal 1967. JEVER, Oost-Friesland Op de Westduitse luchtmachtbasis Jever in Oost-Friesland, niet ver van Groningen verwijderd, zal in de periode van 8 tot 22 juni een reeks van grote internatio nale luchtmachtoefeningen worden ge houden. Het gaat hier om een groot aantal vliegtuigen van de NAVO-landen, die zullen deelnemen aan een zoge naamde „Tactical weapons meat", een oefening waarbij weliswaar allerlei tactische opdrachten moeten worden vervuld, doch waarbij de nadruk valt op het juiste navigeren. Aangezien een deel van de aan- en afvliegroutes over het oostelijk deel van Nederland loopt, kan verwacht worden dat er in de komende weken heel wat vliegtuigen over zullen komen. De vluchten zullen echter niet in het week einde worden uitgevoerd. 675 'f '5 Roxy Special, een nieuwe creatie, een oeden huize van Roxy. PARIJS Lang heeft Frankrijk gisteren in spanning geleefd omdat president De Gaulle zoek was. Hij was voor twaalf uur per helikopter uit Parijs vertrok ken en landde pas om kwart over zes te Colombey. Men dacht al aan een dramatische vlucht en aan een ongeluk. Vermoedelijk heeft de president slechts enkele persoonlijke raadgevers of vrien den willen raadplegen over het grote besluit dat hy ongetwijfeld op het punt staat te nemen. Hij weet dat hij op het ogenblik geen gehoor meer vindt bij een groot deel van het volk, dat hem nog twee jaar geleden heeft herkozen. Hij zou echter willen weten welk percentage dit deel uitmaakt. Tevens bezit hij niet meer de macht om de minderheid die het land op het ogenblik verlamd houdt en onder druk zet, onder de duim te krijgen. „Sedert 3 mei hebben wij geen rege ring meer en datgene wat ervoor moet doorgaan bezit zelfs geen schijn van macht", zei Mitterand eergisteren en hij had niet helemaal ongelijk. Door de ontslagen die uit de minister raad blijven binnenstromen voelt De Gaulle dat hij steeds meer geïsoleerd komt te staan, te meer omdat in de volksvertegenwoordiging Giscard d'Es- taing en de zijnen zich hebben losge maakt uit de gaullistische meerder heid die nu een minder heid is geworden en waaruit ook een aantal leden gedeserteerd is. De verdediging had ook een viertal vorderingen voorgelegd, omdat volgens haar door dinsdag te beginnen aan de behandeling van individuele gevallen van volwassenen die door het Conter gan zenuwafwijkingen zouden hebben gekregen (de misvormingen van kin deren komen pas over enkele maanden tijdens het procej in behandeling) geen wetenschappelijk oordeel zou kunnen worden gevormd. Volgens de deskundigen van de ver dediging zouden bij patiënten die in een ziekenhuis waren behandeld met Contergan geen zenuwafwijkingen voorkomen. De gevallen van patiënten die het slaapmiddel thuis hadden gebruikt zijn volgens de verdediging niet doorslagge vend, omdat deze mogelijk ook andere medicijnen er tussendoor zouden kun nen hebben gebruikt. Daarom willen de gezamenlijke advocaten eerst bio chemici, toxicologen, farmacologen en neurophathologen horen. LONDEN lk eruit? Kcm nou ik ben er netschijnt dit enorme beeld van generaal De Gaulle te willen zeggen, dat in oktober van het vorig jaar in het beroemde wassenbeeldenmuseum van Mada- mn Tlice/iurf f/> K^)u'a n rl nrsy n ie ADVERTENTIE ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 9