Morgen grensactie van jongelui voor één Europese munteenheid FELIX Tunnel vervangt Barendrechtse brug „Ik verwacht ze binnen twee maanden thuis" V. V.D. houdt vast aan verplicht stemmen Dienstplichtigen niet blij met verlofregeling VERSTOPPING? stop de zon in uw kat met In Utrecht kan zichtbaar worden wat u denkt Leerlingen- in-staking gaan rapport met eisen indienen Minister Luns bemiddelt in Midden-Oosten IJSTAARTEN „Huidige chaos kan helpen"' verrijkt ,metzonnig: LIVIT Kabinetsvorming in Italië Regering houdt de lonen goed in 't oog Voorzitter Europese Beweging in Nederland stimulator PRAKTISCHER AL GEDRVKT FEUX BROKJES FEUX QUICK FEUX RfTSBUK MET VANZELF WERELDBURGERS Vader van in Oost-Berlijn opgesloten Amsterdammer: LOF VOOR CONSUL MENSENSMOKKEL KOOP VERTROUWD KOOP 7^) Harttransplantatie in Richmond (VS) succes 250 cm L-A-N-G LAKENS EN SLOPEN Rapport van commissie-Geertsema Anti-reclame KOOP VERTROUWD KOOPJE Zendtijd voor Kamer WITBOEK KOOP VERTROUWD KOOP Jdax) MAROKKO Vervoer oorlogsmateriaal naar Nrd.-Vietnam stokt door opstand in China VRIJDAG 31 MEI 1968 ADVERTENTIE DEN HAAG Iets van de actuele spanning is voelbaar. De heer J. H. C. Molenaar, 45 jaar, directeur van de Internationale .Vereniging van Ge meenten en in zijn vrije tijd voorzitter van de Europese Beweging in Neder land, heeft op zijn bureau een ra diootje op een Parijs station afgestemd. Om de paar minuten vertelt een om- roepster, dat generaal De Gaulle een verklaring zal afleggen. Het lijkt wat misplaatst om met deze achtergrond te praten over een actie ter bevordering van de Europese munt. Maar morgen staan ruim honderd jon ge vaderlanders op vijf plaatsen aan de grens om vakantiegangers te wijzen op de grote voordelen van één munt voor heel Europa. In West-Duitsland, België, Luxem burg, Italië en voorzover mogelijk ook in Frankrijk zullen tijdens het pinkster- weekeinde eveneens jonge mensen pro paganda voor de Europese munteen heid maken: twee dagen nadat de Franse franc heeft opgehouden interna tionaal betaalmiddel te zijn. De heer Molenaar, een Europeaan in hart en nieren, die als student al voor Europese eenheid pleitte, toen de Euro pese Beweging als vereniging nog moest worden opgericht, gaat het uitleggen: „Op Westduits initiatief wordt er elk jaar met Pinksteren een grensactie ge houden. Zie het zo: mensen gaan een paar daagjes uit en moeten daarvoor twee, soms drie keer geld wisselen. De Europese Beweging maakt hen er, als zij zich daarover ergeren, op attent dat dit toch feitelijk niet meer in onze tijd past". De mensen zullen dan vlot zeggen: „Goed, een Europese munt", zonder zich bij benadering te realiseren wat dat zou betekenen. Is er op dit moment niet een praktischer en bereikbaarder doel te stellen? „Jawel, maar het gaat er om dat de mensen in de praktijk ervaren hoe doeltreffend Europese eenheid kan zijn. De munteenheid is daar een duidelijk voorbeeld van." Is de actie voor dit onderdeel van de eenheid niet misplaatst met de ont wikkelingen in Frankrijk en andere landen als achtergrond? „Neen, het sluit er wellicht goed bij aan. In Frankrijk en elders wordt een onvrede merkbaar met de officiële or ganen die zich niet hebben aangepast bij de werkelijke ontwikkelingen. De verscheidenheid van munt is daarvan een duidelijk voorbeeld". Wordt deze verbinding in de vlug schriften duidelijk gemaakt? „Neen, dat kon niet. Zij waren al gedrukt voordat het rumoer uitbrak". Voor zo'n grenskantoor zal zo'n ac tie wel even aanslaan, maar het wordt telkens duidelijk dat er niet zo heel veel bereidheid is om de nadelen van de Europese eenheid te aanvaarden. ADVERTENTIE ROME President Saragat heeft donderdagavond de leiders van de christen-democratische en socialisti- partijen ontboden met het oog op de vorming van een nieuwe regering. Rumor, de secretaris van de chris ten-democraten wiens naam veel ge noemd is als de kabinetsformateur, werd naar het presidentiële paleis ont boden met de socialistische leider Nen- ni, die voor handhavong van de coali tie van het centrum met links is. Saragat, die een nieuwe kabinetsfor mateur moet aanwijzen nadat het nieu we parlement op 5 juni bijeenkomst, heeft geen redenen bekendgemaakt voor het onderhoud met de twee leiders. De kleine republikeinse partij, de derde partij in de huidige regerings coalitie, heeft donderdagavond aange drongen op voortzetting van de coali tie van het centrum met links. „De Europese Eenheid is een nood zaak. Zonder offers gaat het niet. Over- til die grensactie nou niet. Die is slechts bedoeld om de mensen meer vertrouwd te maken met een Europees burger schap". Er zijn zesduizend Nederlanders en een groot aantal organisaties lid van de Europese Beweging en ongeveer vierhonderd gemeenten hebben zich voor de Europese gedachte uitgepro- ken. Na 1952, toen de Europese De fensie Gemeenschap in het Franse par lement werd verworpen en toen het eindeloos lijkende gevecht binnen en buiten de Europese Economische Ge meenschap begon, is het brandende ideaal van vlak na de oorlog wat ta nende. De heer Molenaar zegt: „Maar tel kens als er een rem optreedt, stijgt het aantal leden van de Europese Bewe ging. Het is dan alsof de mensen zeg gen: Het gaat niet van zelf, we zullen er wat aan moeten doen". Acht u de huidige spanningen be vorderlijk voor de Europese eenheid? „Hoewel niet alle studenten en arbei ders zich daarvan bewust zullen zijn, bewijzen de moeilijkheden van nu, hoe dringend de Europese eenheid gewenst is. In Nice hebben de studenten het Europahuis bezet uit woede omdat de Europese Beweging zich niet achter hun wensen had gesteld". Als vele studenten zich de verbin ding met de Europese eenheid al niet bewust zijn, wat verlangt u dan van va kantiegangers aan de grens? „De fase, waarin de munteenheid ac tueel wordt, zou wel eens eerder kunnen worden bereikt dan velen nu bevroe den". Wie wil er op dit moment offers brengen voor de Europese eenheid? „We zullen de offers die de eenwor ding vraagt, ook redelijk moeten verde len, zodat niet kleine groepen alle lasten te dragen krijgen". De Parijse juffrouw deelt radiogra fisch mee dat de verklaring van de Gaulle op de band wordt opgenomen en binnen het half uur zal worden uit gezonden. De heer Molenaar: „Naar mijn vaste overtuiging zal de chaos van nu de be reidheid om tot Europese eenheid te komen, stimuleren. Daarna moeten we wereldburgers worden om het ontwikk- lingsvraagstuk op te lossen. We staan dus pas aan het begin. Die grensactie mag dan wat misplaatst lijken, zij kan een stukje weg bereiden naar een toe komst die aanvaard zal moeten wor den". AMSTERDAM „Het moet wel heej 8ek lopen als onze jongens niet binnen twee maanden terug zijn in Amsterdam. Ik geloof nauwelijks dat zij in Oost-Berlijn voor de rechter moeten verschijnen". Dit vertelde gisteren de heer Sternau uit Amsterdam kort nadat hij was te ruggekeerd uit Oost-Berlijn, waar zijn 21-jarige zoon Ruud en diens even oude vriend Lood van Bennekom gevangen zitten. Ze hadden zo vertelde de heer Sternau op hun paspoorten twee Oostduitse vluchtelingen over de grens geholpen. Ze zouden van twee Amster damse contactpersonen ieder 750 gulden krijgen als ze in Oost-Berlijn als on schuldige toeristen hun paspoort zouden „verliezen". Hun opdrachtgevers voor spelden dat ze als toeristen geen last zouden krijgen met de autoriteiten. Dat pakte echter anders uit want de Oostduitsers hadden de truc gauw door. Inmiddels waren twee Oostduitsers erin geslaagd op de Nederlandse pas poorten naar het Westen te komen. De vaders van de Amsterdamse jon gens hebben ruim een uur lang met hun zoons mogen praten. De heer Sternau is vol lof over de hulp van het Nederlandse consulaat in West- Berlijii en over de medewerking van de Oostduitse autoriteiten. „Zij heb ben ervoor gezorgd dat wij zonder fpr- maliteitenrommel onze kinderen kón den bezoeken. Het consulaat heeft de contacten gelegd en ervoor gezorgd dat Lood en Ruud geld kregen om in de kantine van de gevangenis allerlei spul len te kopen". De verzorging in de gevangenis laat niets te wensen over. De Amsterdam mers krijgen rechtskundige bijstand van de Oostduitse advocaat mr .Wolf gang Vögeler, die hun zaken goed be hartigt. „Die Oostduitse autoriteiten zitten met dit geval eigenlijk ook een beetje in hun maag", zegt de heer Sternau. „Het is hun ook wel duidelijk dat onze jongens het slachtoffer zijn ge worden van een stel gewetenloze lie den, wie het alleen maar om de cen ten was te doen". Of hij gelooft dat zijn zoon in een wijdvertakte mensensmokkel terecht is gekomen? „Ach nee. Volgens mij is het gewoon een stel souteneurs, dat zich verder bezighoudt met het smokke len van verdovende middelen en der gelijke. Als het zo uitkomt doen ze wel eens wat aan dit soort praktijken. Ze kunnen er zo'n tienduizend Mark mee verdienen". De Oostberlijnse commissaris van politie is echter van mening dat Lood ADVERTENTIE ADVERTENTIE CHO COL AD E H AGEL-R EPEN en Ruud wel degelijk in handen van een mensensmokkel-organisatie zijn te rechtgekomen. Op 21 april waren de beide vrienden van huis gegaan met de mededeling: „We gaan een dagje naar Zandvoort". In plaats van naar Zandvoort gingen de jongens echter met de auto naar Hannover in gezelschap van een zekere J. Huivenaar en G. Kerkhof. De jongens zouden deze twee mannen hebben leren kennen in de dancing Ca sablanca aan de Amsterdamse Zeedijk. Volgend jaar zal het verkeer over de bruggenroute Rotterdam-Zee land de Heinenoordtunnel onder de Oude Maas kunnen gebruiken. Don derdag begon het afzinken van het eerste tunnelstuk. De tunnel gaat de Barendrechtse brug (achtergrond) ver vangen. ADVERTENTIE RICHMOND (Virginia) Het medi sche college van de Amerikaanse staat Virginia heeft donderdag de naam be kendgemaakt van de patiënt die za terdag een harttranplantatie onderging en gezegd dat er geen tekenen van af stoting van het nieuwe hart zijn. Het is de 54-jarige Joseph Klett uit Orange. De naam van de donor is nog niet be kend gemaakt. In het eerste medische bulletin se dert de operatie wordt gezegd dat Klett aan een chronische hartkwaal leed. Sedert zaterdag is hij bij kennis. ADVERTENTIE WJe hadden het nooit kunnen denken maar in Utrecht is nu ook het den ken zichtbaar gemaakt. Het systeem is in Engeland bedacht, maar de te levisie-afdeling van het Instituut voor film en wetenschap in Utrecht heeft de televisie-oogmarkeerder geperfec tioneerd. Het gaat als volgt: De proefpersoon wordt verankerd in een soort vliege- nierstoel, waarna een lampje op een van zijn ogen wordt gericht en langs elektronische weg wordt geijkt. Het reflecteert in een televisiecamera, die de reacties van het oog regis treert. Voor de proefpersoon staat een moni tor, waarop bepaalde beelden zicht baar worden. Dat kan een schaak bord zijn, een advertentie of een ver keerssituatie. Beeld en lichtreflectie worden gecombineerd, waardoor via lichtpuntjes in het beeld zichtbaar wordt gemaakt welke weg het oog op BRUSSEL „De Nederlandse rege ring houdt de lonen goed in het oog. Dat streven verdient waardering, want Nederland is buitengewoon gevoelig wat zich in de wereld afspeelt". Dit meldt het jaaroverzicht van het Mone tair comité van de Europese Gemeen schap, dat onder leiding staat van de Nederlandse jhr. mr. E. van Lennep, thesaurier-generaal bij het ministerie van Financiën in Den Haag. De ontwikkeling van de lonen in ons land moet met de grootste waakzaam heid worden bekeken, vindt het comi té. Dat de regering dit jaar nog geen maatregelen wil nemen is zeer juist. De economische groei van de ge meenschap heeft nog nooit op zo'n laag pitje gestaan als vorig jaar. Deze be droeg slechts drie procent tegen vier procent in de twee voorgaande jaren. De invoer van de gemeenschap bleef door de aarzeling in de conjunctuur vrij wel gelijk, de uitvoer steeg echter met 7,5 i 1966: 8,5) procent. DEN HAAG Het hoofdbestuur van de V.V.D. heeft zich voorlopig uitgespro ken tegen opheffing van de opkomstplicht by de verkiezingen. Dit was een van de voorstellen van de liberale commissie Kiezer-Gekozene, die nu haar volledig rapport heeft uitgebracht. Een buitengewone algemene vergadering van de V.V.D., op 15 en 16 november in Hilversum, zal beslissen over de resoluties die aan de hand van dit rapport zyn opgesteld, met inbegrip van de minderheidsvoorstellen. Een daarvan was het aanwijzen van een kabinetsformateur door de Tweede Kamer, welk voorstel ook door de meerderheid van het hoofdbestuur voor- hands wordt afgewezen. In het nu verschenen tweede deel van het rapport doet de commissie, die onder leiding stond van mr. W. J. Geertsema, de partijleiding allerlei suggesties aan de ahnd om het aan zien van de VVD te verbeteren. Zowel de liberale volksvertegenwoordigers als de Tweede-Kamerfractie in haar geheel zouden beter voor de dag moeten ko men. In de partij zou meer discussie dienen te worden gevoerd. En de partij zelf zou meer openbaar heid moeten geven aan haar standpun ten. Het wetenschappelijk bureau van de Professor Teldersstichting behoort een onderdeel van de partij te worden. Het is echter volgens het rapport be zijden de waarheid als zou de WD een partij van het establishment zijn „die veranderingen in de maatschappij met argwaan tegemoet treedt en voor wie sociale gerechtigheid niet plicht is, zo als mr. Stikker het bij de oprichting formuleerde, maar een concessie". Wel meent de commissie-Geertsema dat de liberale vertegenwoordigers en andere woordvoerders in belangrijke mate .verantwoordelijk zijn voor het imago, dat overigens ook wordt bepaald door de antireclame. Daartegen is iets te doen met „posi- ADVERTENTIE CHOCOLADEHACELREPEN tieve informatie en voorlichting", maar de commissie wijst in dit ver band ook op het persoonlijk optreden van WD-leden in algemene vergaderin gen en andere openbare bijeenkomsten van de partij. De commissie noemt geen namen. Het is voor de eerste maal dat een politieke partij in ons land zich gaat uitspreken over al deze zaken, die de andere partijen tot nu toe overlieten aan wetenschappelijke bureaus. Nieuw is ook dat de commissie-Geert sema voorstelt eigen zendtijd te geven aan de Tweede Kamer om met een af zonderlijke, los van Hilversum staande 'staf van vakbekwame journalisten, van ieder debat een half uur over radio en televisie uit te zenden. Hiermee kan het hoofdbestuur zich verenigen. Staatssubsidie voor politieke partijen, zoals men in de KVP wel gaarne zou zien, wijst de commissie-Geertsema af, maar zij wil wel bekostiging uit de schatkist van de wetenschappelijke sta ven van fracties in de Tweede Kamer. Onderricht in burgerschapskunde zou er op de scholen moeten komen voor al le leerplichtige kinderen, maar boven dien ook op de kweekscholen voor het voortgezet onderwijs en voor dienst plichtigen. het beeld heeft afgelegd. Vrij inge wikkeld, maar het enig denkwerk komt u er wel uit. Honderd automobilisten werden door de kijkdenker op hun reactievermo gen getest. Vijftig rijders hadden frisdranken gedronken, de overige 50 hadden vijf borrels op. Ze keken naar een filmpje met 20 tot 30 moeilijke verkeerssituaties, waarbij zelfs ver keersgeluiden waren nagebootst. Een computer, hoe kan het anders, kwam er aan te pas om de resulta-u ten beeldje voor beeldje te analyse ren. Duidelijk werd dat de alcohoh- houdenden met de ogen vastgekleefd raakten aan moeilijke verkeerssitua ties en bij moeilijkheden snel in ver warring raakten. Andere mannen kregen advertenties in het oog waarin halfblote vrouwen pa radeerden. Hier was de opvallende conclusie, dat mannen eerst naar de ogen van de vrouw kijken, vervol gens naar buste en navel en pas veel later naar haar sieraden, waar de blikken van een vrouw het eerst naar uitgaan. De kijkdenker kan zelfs met kleur wer ken en zo de reacties op bepaalde kleuren registreren. Daar kunnen de reclamepsychologen dan weer over peinzen. Natuurlijk blijft er altijd een categorie waarmee niets valt te beginnen: De mensen die wel veel denken, maar het eenvoudig niet zien! DEN HAAG De Vereniging van dienstplichtige militairen is niet geluk kig met de nieuwe verlofregeling voor de parate troepen die minister Den Toom (Defensie) op 14 juni wil doen ingaan. In een open brief aan de minister maakt de vereniging bezwaar tegen het plan om in plaats van twee lange vrije weekeinden in de vier weken, drie kortere vrije weekeinden in dezelfde periode te geven. Het belangrijkste argument van de VVDM: Bij de regeling die nu van kracht is zijn de militairen drie avon den in een weekeind thuis bij de nieu we regeling wordt voor veel soldaten dit aantal tot één teruggebracht. Het vrije weekeind van nu loopt van vrijdag middag een tot maandagmiddag twaalf uur. Na 14 juni mogen de militairen vrijdag pas om vijf uur de poort uit en moeten zij maandagmorgen om acht uur binnen zijn. Voor soldaten die ver van hun on derdeel wonen, blijft in feite alleen de zaterdagavond als echte vrije avond over. De VVDM is er ook over ont stemd dat het ministerie van defensie de vereniging niet over de nieuwe pa raatheidsregeling heeft gepolst. Bij de nieuwe regeling gaat het om ongeveer vijftienduizend man. Commentaar van de Legervoorlich- tingsdienst: „De minister heeft ge streefd naar een geregelder gezinsbe- zoek. Bovendien wilde hij een aanpas sing aan de vijfdaagse werkweek en een doelmatiger gebruik van de oefen tijd. Bij de regeling die nu geldt blijft er eigenlijk maar goed drie- en een halve dag voor oefenen over. Na 14 ju ni kun je echt van vijf oefendagen spreken". EINDHOVEN „Ik wou, dat dit in mijn hbs-tijd had kunnen gebeuren", zegt Joop Vos, adjunct-directeur van de Academie voor Industriële vormge ving in Eindhoven. Hij doelt hiermee op de staking, die de 207 leerlingen sinds drie dagen houden en die zeker tot het einde van deze week, maar mo gelijk ook nog wel de volgende week zal duren. De staking is begonnen om dat de leerlingen meer inspraak willen hebben bij de programmering van de lessen. Het actiecomité heeft werkgroepen gevormd. De resultaten van hun stu dies zullen worden verwerkt in een eindrapport dat aan de directie van de school zal worden aangeboden, als een rapport van eisen die de leerlingen graag willen zien ingewilligd. „De leerlingen voelen zich erbij be trokken", zegt Joop Vos (44). „Zij heb ben er alles voor over om een zo goed mogelijke opleiding te krijgen. Wij moeten niet vergeten, dat wij jarenlang de jeugd hebben opgevoed tot kritisch denken. En dat slaat nu een beetje op ons zelf terug". Joop Vos weet, dat er hier en daar wel een extremistisch elementje aan- aanwezig is. „Maar dat corrigeert zich vanzelf", denkt hij. „Ik vind deze staking belangrijk voor het hele middelbare onderwijs in Nederland", gaat hij voort. Hij wil een witboek over deze staking schrijven en volgt hiermee het voorbeeld van leer lingen, die eveneens een dergelijk ge schrift gaan opstellen. Intussen kunnen de eindexamenkan didaten rustig hun projecten afmaken. Alle leraren zijn aanwezig en bereid les te geven. Ook het stakingscomité werkt mee. „Als er ouders bellen, die vragen wat zij nu met hun kinderen moeten doen, antwoorden wij: „Heeft u een verstan dige zoon of dochter, stuur die dan naar de Academie, want hier hebben ze nu verstandige jongemensen no dig", vertelt de heer Vos. ADVERTENTIE CHOCOLADEHACELREPEN DEN HAAG Minister Luns (Bui tenlandse Zaken) heeft bij de Marok kaanse regering instemming gevonden voor zijn standpunt dat een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten moet worden gevonden in het kader van de Verenigde Naties en de resolu ties van de Veiligheidsraad. De minis ter heeft zojuist een officieel bezoek aan Marokko gebracht. Hij is gisteren van Rabat naar Lissabon gereisd voor een tweedaags officieel bezoek aan Portugal. Zondag vliegt hij naar Egypte voor een officieel bezoek dat tot woensdag duurt. In Cairo zal dem inister even eens uitvoerig van gedachten wisselen over de situatie in het Midden-Oosten. Hij zal daarover een onderhoud heb ben met president Nasser. De indruk bestaat dat minister Luns, een bemiddelende taak op het diplo matieke vlak vervult in het conflict tussen Israël en de Arabische landen Zijn bemoeienissen zouden de weg kun nen openen voor de VN-bemiddelaar Jarring om zijn werk met kans op re sultaat voor te zetten. De inhoud van de contacten wordt geheimgehouden. Geen geheim is dat minister Luns een vertrouwensrelatie met Israël onderhoudt, al heeft hij be paalde bedenkingen tegen de Israëli sche vei^eldingsacties en de Israëli sche politiek in de bezette Arabische gebieden. Minister Luns is in Rabat ontvangen door koning Hassan en heeft besprekin gen gevoerd met premier Benhima en de minister van Buitenlandse Zaken Laraki, die hij voor een bezoek aan Nederland heeft uitgenodigd. De minister heeft de Marokkaanse regering de steun van Nederland toe gezegd bij de onderhandelingen voor een associatie-verdrag tussen Marokko en de EEG. Nederland en Marokko zullen voorts een overeenkomst teke nen voor de bestendiging van de faci liteiten voor de Marokkaanse arbei ders in ons land. HONGKONG Het vervoer van Chi nees oorlogsmateriaal naar Noord-Viët- nam wordt ernstig belemmerd door een reeks uitbarstingen van geweld, plunde ring en sabotage die zijn uitgebroken in de Chinese provincie Honan. Door Honan lopen belangrijke spoorwegver bindingen. De onlusten, die werden gemeld door een Chinees radiostation, zouden ge richt zijn tegen Mao Tse-toeng, de voorzitter van de Chinese communisti sche partij. „Deze lieden hebben met succes geprobeerd een chaos te schep pen", aldus het bericht, dat ook in Hong- ADVERTENTIE Wist u dot daar hele kleine pilletjes tegen |JA| IDII A Y bestaan? Nourypharma in Oss maakt zet NUUI1ILAA

De Vallei | 1968 | | pagina 11