Krachtmeting lijkt nu onafwendbaar TEKST VAN DE GAULLE's REDE Krantenkoning King kreeg kous op kop Na zoveel jaren heeft Lexington opnieuw 'n formidabele sigaret gemaakt: deze king size special filter Bondsdag aanvaardt wet op noodtoestand Voorwaardelijke celstraf voor zoon van Brandt Boteroverschot bedraagt 48 miljoen pakjes Radioboodschap niet van de „Scorpion''' Drie Afrikaanse landen met EEG geassocieerd Record-omzet bij Co-op Nederland KA Tl EK JAAR STRIJD ,NIET MOGELIJK KRASSE TOESTANDEN fPHILIPS BATTËRÏJËNl die móétefi wel\ goedzijn\ KRACHTPROEF VOLDONGEN FEIT LAND IN NOOD VERDEELDHEID ONDERHANDELINGEN ONTSLAGEN NA PERSOONLIJKE AANVAL OP PREMIER WILSON Opgeschort Andere middelen Bedrieglijke schijn Pinksteren! Feestelijke start van de Zomermaand. Volop bloemen. Laten we 't vieren. Met boeketten vol kleur. Want... met bloemen is 't altijd VRIJDAG 31 MEI 1968 DE GAULLE £X£TART LINKS BONN Na tien jaar van heftige ge schillen heeft de Bondsdag gisteren het veelvuldig bijgevijlde wetsontwerp voor de noodtoestand met ruime meer derheid van stemmen goedgekeurd: 384 parlementsleden stemden vóór, honderd tegen, bij één onthouding. Voor deze ontwerpen, die wijziging van de grondwet inhouden, was een tweederde meerderheid tenminste 331 stemmen vereist. De kleine liberale oppositie verzette zich tot het laatst en wel in het bijzon der tegen twee punten: de mogelijkheid van het afluisteren van telefoongesprekken in crisis tijd om redenen van staatsveiligheid, zonder dat de betrokkene daarover bij de rechter in beroep kan gaan; de bevoegdheid van de regering om de noodtoestand af te kondigen op grond van een besluit van de Navo, waarbij het parlement pas achteraf de genomen noodmaatregelen kan her roepen. De meerderheid der regeringsfrac ties echter was van oordeel dat prak tisch toepasbare verbeteringen van deze clausules niet mogelijk zijn. Desbetref fende liberale amendementen worden verworpen. Ook heel wat sociaal-democraten ble ven tegen, vooral tegen het eventueel openen van brieven om redenen van staatsveiligheid, en tegen de mogelijk heid van een reisverbod. Hun partij voorzitter, minister Willy Brandt (bui tenlandse zaken) bezwoer hen evenwel dat de sociaal-democratische partij elk denkbaar misbruik van de wetten met alle kracht zal tegengaan. Tijdens de debatten die de hele dag duurden, werd het parlementsgebouw bewaakt door een sterke politiemacht. Er was echter geen demonstrant te zien en de agenten kortten tijd met kla verjassen in de openlucht. Elders verliep, afgezien dan van de universiteiten, de dag tamelijk rustig. De grote protestbeweging onder de ar beiders waarop de lirikste studenten hadden gespeculeerd bleef achterwege. Aan de universiteiten van Frankfort, Keulen, München, Bonn, Kiel, Darm stadt en Giessen protesteerden de stu denten naar hartelust, zodat de college zalen leeg bleven. In Keulen barrica deerden studenten de hoofdingang van de universiteit met zware balken. Krasse toestanden heersen in Frank fort. Daar hebben radicale studenten in het studentenhuis een „autonome en politieke volksuniversiteit" uitgeroepen. Ze begonnen er een soort links gericht politiek studieprogram, waarbij studen ten, enkele assistenten en één opstandi ge professor optreden als docenten. Te vens is het de bedoeling de Frankfor- ter Goethe-universiteit te annexeren en „Karl Marx-universiteit" te dopen. ADVERTENTIE WEST-BERLIJN De negentienjari ge Peter Brandt, zoon van de Westduit- se minister van buitenlandse zaken heeft gisteren voor een jeugdrechtbank in West-Berlijn voorwaardelijk gevan genisstraffen tegen zich horen eisen. De openbare aanklager eiste twee keer ▼ier weken en een geldboete. Peter Brandt staat terecht omdat hij bij studentenbetogingen in 1967 en in april van dit jaar geen gevolg zou heb ben gegeven aan politiebevelen om zich te verwijderen. De rechtbank, die de zaak „om opvoedkundige redenen" achter gesloten deuren behandelde, doet volgende week donderdag uit spraak. DEN HAAG Nederland zit nog met een boteroverschot van 48 miljoen pakjes. Dat is vier pakjes per inwo ner. Om een beetje verlichting te krij gen wil minister Lardinois (Landbouw) zogeheten keukenboter (boterconcen- traat) op de markt brengen tegen drie gulden per kilo. Daarnaast heeft de minister toege zegd in de komende herfst goedkopere boter uit de koelhuizen te halen nu het pakje verse boter op 1 juli vijf cent duurder wordt. Hoe hoog de prijs van de koelhuisboter zal worden, is nog niet bekend. De Europese Commissie heeft nogal bezwaren tegen het aanbieden van koel huisboter, zo deelde de minister giste ren in Den Haag mee. Zij zou willen dat de koelhuisboter dan in de gehele gemeenschap op de markt komt PARIJS Het verrassendst van de korte rede van De Gaulle was de ferme toon. Het was duidelijk dat hij opnieuw moed had geput. Opvallend was het verschil met de matte rede waarin hij, enkele dagen geleden, het referendum aankondigde. Deze veranderde houding, deze herkregen fermheid, schijnen de geruchten te bevestigen dat de generaal de zeven uur die hij de dag tevoren zoek was geweest tijdens zijn helikopterreis van Parijs naar Colombey-les-deux-Eglises heeft gebruikt om zich te verzekeren van de steun van de legerleiding. Het resultaat van deze rede is, dat het land nu zeer duidelijk in twee kam pen verdeeld is. Aan de ene kant staat de linkse federatie, de communisten met de vakbonden en aanhangers in het onderwijs en aan de universiteiten. Aan de andere kant bevinden zich de gaul listen, met de aanhangers van Giscard d'Estaing en het Centrum, waarvan de president, Jacques Duhamel, na afloop liet weten dat hij instemde met het uit schrijven van de verkiezingen, als de meest democratische oplossingen van de huidige moeilijkheden. Een krachtproef lijkt dus op het ogen blik onontkoombaar. Veel zal afhangen van het nieuwe kabinet waarmede Pom pidou te voorschijn zal komen, vindt men hierin nieuwe, jonge gezichten, die niet uitsluitend uit de gaullistische kring komen, dan bestaat de kans dat de recente meerderheid de steun ont vangt van het Centrum en opnieuw die van Giscard d'Estaing. De leider van de republikeinse onaf hankelijkheid had gisterochtend in een verklaring namelijk zijn medewerking aan het huidige bewind afhankelijk ge steld van vier eisen: 1) het aanblijven van de Gaulle; 2) het heengaan van de regering Pompi dou „die op geen enkele manier meer nuttig kan zijn voor het land"; 3) het vormen van een nieuwe regering, waar in dienen te worden opgenomen mensen, die een algehele vernieuwing voorstaan, bereid zijn te breken met het „isole ment en de van boven opgelegde dwang" van de laatste jaren; 4; het uitschrijven van verkiezingen. Zoals men ziet, ligt dit standpunt niet zo heel ver weg van het voldongen feit, waarvoor Giscard d'Estaing nu, na De Gaulles rede, gesteld is. Zelfs nu hij door de kamerontbinding geen kans ge kregen heeft door een motie van wan trouwen in de kamerzitting van gister middag de regering te doen struikelen, is de kans groot dat hij zijn medewer king zal geven, wanneer hem die wordt gevraagd. Het besluit, dat De Gaulle zou nemen is achteraf verklaarbaar uit de ver strakking van de houding van premier PARIJS: Inwoners van de Franse hoofdstad luisteren gespannen naar de toe spraak van de Gaulle. Daar de stroom tijdens de toespraak was afgesneden moest men gebruikmaken van batterij-ontvangers. Pompidou. Hij wist toen dat hij aan zou blijven. De ministers die gisteren de kabinets raad verlieten, keken bepaald ernstig, in tegenstelling tot de glimlachende ge zichten, waarmede zij eerder De Gaul le's residentie, het Elysée, waren bin nengekomen. Het was duidelijk, dat de president hun méér had verteld, dan hij in zijn redevoering zou doen en dat dit de oplossing betrof van de grote vraag, die zich iedereen na afloop van de re de stelde. Deze betrof de wijze, waarop De Gaulle meent de verkiezingen te kunnen organiseren, nu hij zijn onmacht heeft moeten erkennen om het referendum te doen houden. Hij kondigde aan, dat hij, als hem dit onmogelijk wordt gemaakt, „maatregelen zal nemen, die de Grond wet hem toekent." Dt kan alleen slaan op artikel 16 van de Grondwet. Volgens dit artikel kan hij, indien het land in nood verkeert, het parlement naar huis sturen en alle macht aan zich trekken,steunend op het leger. Dit heeft hij al eens gedaan tij dens de „opstand van de generaals" in april 1962. Vermoedelijk op grond daarvan is het bericht in de wereld gekomen, dat hij gisteren „ergens",sommigen zeggen in Duitsland, anderen in Mulhause de grote legerchefs, onder wie zijn schoonzoon, pantsergeneraal De Bois- sieux, en de veelbesproken parachutis- tengeneraal Massu, ontmoet heeft om zich van de medewerking van het leger te verzekeren. Nadat deze medewerking hem was toegezegd, zou hij besloten hebben aan te blijven en zijn premier Pompidou te handhaven. Wat zal op dit manoeuvreren de te genzet worden van de oppositie die zich reeds winnaar waande? Men schijnt het niet te weten. Wel is het duidelijk dat er verdeeldheid bestaat tussen Mitter rand en de communisten over het aan trekken van oud-premier Pierre Men- dès-France. De communisten moeten niets van deze „kapitalistische socia list" hebben, en dit gevoelen is weder zijds. Beiden hebben dit duidelijk laten weten. De leider van de communistische va- bond G.G.T. Georges Seguy, wie om commentaar werd gevraagd, kon niet anders zeggen, dan „dat de hervatting van het werk geheel zou afhangen van de hervatting van de onderhandelingen met de regering." Eergisteren nog had hij beweerd, dat het geen zin meer had langer onder handelingen te voeren met deze rege ring, „die geen geldige gesprekspartner meer was." De vraag blijft echter of hetgeen hij gisteren heeft gezegd een soepeler hou ding inluidt of dat hij niet meer heeft durven zeggen, daat hij nog geen in structies had gekregen van de commu nistische partij. N Wel is 't een feit, dat op tal van plaat sen (zoals bijv. in de mijnen) de afge broken onderhandelingen plotseling her vat zijn. Of dat iets met de rede van De Gaulle te maken heeft, is echter <Ie vraag. Aan de andere kant staat het wel vast dat vele arbeiders maar liefst zo spoe dig mogelijk weer aan het werk zouden gaan. Zij lopen de deuren plat met vra gen om werk. Dat doen vooral arbei ders die gedwongen zijn aan de staking deel te nemen. Zij zoeken nu werk bij particulieren om geld voor hun huishou den te verdienen. Weliswaar hebben de meeste bedrij ven een voorschot gegeven op het week of maandloon, maar dit is minder dan de arbeiders gewoonlijk ontvangen, ter wijl de prijzen juist gestegen zijn. De minister van Financiën heeft inmiddels toestemming gegeven de betaling van de huren, de afbetalingen en de belas tingbetalingen voorlopig op te schorten. De tekst van de boodschap van presi dent De GaulJe, die gistermiddag via de Franse radio werd uitgezonden, luidt als volgt: Als drager van de nationale en repu blikeinse legitimiteit heb ik de afgelo pen 24 uur alle mogelijkheden, zonder uitzondering, overwogen die mij in staat stellen deze legitimiteit te hand haven. Ik heb mijn beslissingen geno men. Oder de huidige omstandigheden zal ik mij niet terugtrekken. Ik heb een mandaat van het volk. Dit zal ik uit voeren. Ik zal de eerste-minister, wiens waarde, flinkheid en bekwaamheid de lof van allen verdienen, niet vervangen. Hij zal de wijzigingen in de regering ADVERTENTIE welke hem nuttig voorkomen aan mij voorleggen. Ik ontbind heden de Nationale Verga dering. Ik heb aan het land een referendum voorgesteld dat de burgers de gelegen heid zal geven een diepgaande hervor ming van onze economie en ons univer sitaire stelsel af te kondigen en tegelij kertijd, via de enig aanvaardbare weg, die van de democratie, te verklaren of zij al dan niet hun vertrouwen in mij blijven stellen. Ik stel vast dat de hui dige toestand feitelijk verhindert dat dit referendum wordt gehouden. Daar om schort ik de datum op. Wat de algemene verkiezingen be treft, zij zullen worden gehoudden vol gens de in de grondwet neergelegde ter mijn, tenzij men het Franse volk ge heel monddood wil maken door te ver hinderen dat het zich uitspreekt en te vens dat het leeft, en wel met dezelf de middelen als waarmee men verhin dert dat de studenten studeren, de on derwijskrachten doceren en de arbei ders werken. Deze middelen zijn inti midatie, vergiftiging en de tirannie van de zijde van reeds lang georganiseerde groepen en van een p'artij die een tota litaire instelling is, zelf wanneer zij reeds in dat opzicht rivalen heeft. Als deze toestand voortduurt, zou ik om de republiek te handhaven andere middelen dan de directe stembusuit spraak van het land moeten gebruiken en in elk geval is het nodig dat overal en onverwijld de burgeractie zich orga niseert. Dat moet gebeuren om in eer ste aanleg de regering te helpen en vervolgens plaatselijk de prefecten, die weer commissarissen van de republiek zijn geworden, te steunen bij hun taak, die er uit bestaat zo goed mogelijk het bestaan van de bevolking te verzekeren en de opstand op ieder moment en op elke plaats te verhinderen. Frankrijk wordt metterdaad bedreigd door een dictatuur. Men wil het land dwingen zich te onderwerpen aan een gezag dat zich in de nationale wanhoop van geweld zou vestigen. Een dergelijk gezag zou dan natuurlijk dat van de overwinnaar zijn, dat wil zeggen dat van het totalitaire communisme. Na tuurlijk zou men dat dat om te begin nen met 'n bedrieglijke schijn kleuren door de eerzucht en de haat van de af gedankte politici te gebruiken. Daarna zouden deze personen niet meer wegen dan hun eigen gewicht en dat bu niet zwaar zijn. Dat zal echter niet gebeuren. De re publiek zal niet aftreden. Het volk zal zichzelf weer meester worden. De voor uitgang, de onafhankelijkheid en de vre de zullen het met de vrijheid winnen. Leve de rupubliek, leve Frankrijk." WASHINGTON De naspeuringen naar het mysterieuse radiosein waarin de codenaam van de vermiste Ameri kaanse kernonderzeeër „Scorpion" voorkwam zijn opgegeven, zo deelde 't ministerie van Defensie donderdag in Washington mee. Een uitgebreid on derzoek in het zeegebied waar het sein uitgezonden zou moeten zijn heeft niets opgeleverd. Aangenomen wordt dat de seinen vals waren, hoewel in de opge vangen radioboodschap wel de officiële identificatiecode van de „Scorpion" voorkwam. BRUSSEL Drie Oostafrikaanse lan den zullen binnenkort geassocieerd lid worden van de Europese Gemeenschap. Het zijn Tanzania, Uganda en Kenia. De verdragen zullen op 26 juli worden getekend. Dit is een van de weinige beluiten die de ministerraad van de gemeen schap gisteren in Brussel kon nemen. Het was ovrigens een ministerraad (Buitenlandse Zaken), waaraan niet één minister deelnam. Frankrijk had zelfs niet een staatssecretaris gestuurd, gezien de vele binnenlandse moeilijk heden. LONDEN In Engeland is gisteren een van de machtigste Britse kranten koningen de laan uitgestuurd: Cecil Harmsworth King, 67 jaar, is ontsla gen als president-directeur en commis saris van de International Publishing Corporation, de uitgever van onder meer de dagbladen Daily Mirror en Sun. King voerde de laatste maanden een felle persoonlijke campagne tegen pre mier Wilson. Veertien dagen geleden schreef hij een opzienbarend artikel in zijn overigens socialistisch georiënteer de kranten, onder de kop „Genoeg is genoeg". Daarin eiste hij de vervan ging van Wilson als premier en leider vgn de socialistische partij. Cecil King is ten val gebracht door zijn toenemende persoonlijke activitei ten op politiek gebied. Die gingen zijn mede-directeur veel te ver. Onder leiding van Hugh Cudlipp, de man die King is opgevolgd en die tot gisteren zijn tweede man was, is er donderdag in het machtige krantenrijk van de IPC een paleisrevolutie uitge voerd. Nadat King gisterochtend per brief was gevraagd om af te treden is hij gistermiddag, omdat hij weigerde heen te gaan, ontslagen. In zijn berucht geworden artikel van onlangs voorspelde King de grootste fi nanciële crisis die Engeland ooit heeft meegemaakt. Hij was toen nog commis saris van de Bank van Engeland. Uit PORTLAND (Oregon) Een jonge man die gewond werd bij een honkbal wedstrijd is donderdag gestorven na vijf jaar bewusteloos gebleven te zijn. ADVERTENTIE die functie heeft hij kort geleden zelf ontslag genomen. Het pond sterling zakte na zijn ontboezeming tot het laagste punt sinds de goudcrisis van maart. Vandaag worden de jaarcijfers van de IPC bekend gemaakt; die zijn bui tengewoon slecht. Aandelen IPC, de grootste uitgeversorganisatie ter we reld. vielen gisteren als een baksteen. De marktwaarde van het concern ging daardoor met vijf miljoen pond om laag. De Labourpartij heeft haar overwin ning van 1964 zonder twijfel voor een belangrijk deel te danken aan de steun van de Daily Mirror met haar enorme oplage. Premier Wilson heeft King des tijds een functie aangeboden in zijn re gering; King wees die van de ahnd. een beetje feestl ROTTERDAM De omzetten van Cop-op Nederland en haar dochteron dernemingen zijn vorig jaar met 22,4 miljoen gulden opgelopen tot ruim 254 miljoen. Gemiddeld steeg de omzet van de coöperatie en de daarbij behorende bedrijven met tien procent. Dit wordt geconstateerd in het jaar verslag over 1967. De totale omzetten van de bij Co-op Nederland aangeslo ten verbruikerscoöperaties bedroegen 515 miljoen, wat neerkomt op een stij ging van ongeveer acht procent. De le vensmiddelenomzetten in de sector van de detailhandel beliepen 380 miljoen. Het aantal supermarkten liep op tot 157, de zelfbediennigswinkels tot 207. Er gingen 45 bedieningswinkels dicht waardoor het aantal winkels in levens middelen van Co-op terugliep van 660 naar 647. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 7