Veenen - dag Zonnig Pinksterweer prikkelt reislust Buiten Prinselijk paar bij oorlogsinvaliden Frans kabinet gewijzigd wenst II prettige feestdagen Roolvink remt toestromen van gastarbeiders af Annuleren busreis naar Frankrijk dure grap chtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei N.S. geplaagd door storing HONDERDDUIZENDEN AL OP WEG OF OP HET PUNT UIT TE GAAN Vredesoverleg tussen Biafra en Nigerië mislukt Voor SVB-fraude twee jaar en t.b.r. geëist GEBRUIKTE AUTO Fa. G. v. Silfhout Wzn. Anton van Duin kerken ziek Brandweer redt Sehiedamse buurt van verwoesting A. Roland Holst Commandeur Oran je Nassau GAAT U MET VAKANTIE Reisbureaus: Het valt met de afzeggingen nogal mee Mooi weer op Pinksteren Spaanse vluchthaven Zoekt U een goede met garantie WATERGORDIJN MEER JONGE, LINKSE GAULLISTEN COUVE EIS DEBRé WISSELDES PORTEFEUILLES Reservisten kunnen worden opgeroepen BETOGISGES VAKBONDEN STEUN zou NUTSSPAARBANK VEENENDAAL PORTUGAL EERT LUSS TOERISTEN SERVICE WEL NAAR SPANJE Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer ZATERDAG I JUNI I968 - 42e JAARGANG no. I28 VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. KAMPALA De Biafraanse delegatie onder leiding van Sir Louis Mbanefo is vannacht na de mislukking van de on derhandelingen over beëindiging van de burgeroorlog met Nigeria uit Kampala, de hoofdstad van Oeganda, vertrokken om via Londen naar Biafra terug te ke ren. Voor zyn vertrek zei Sir Louis naar Kampala te zullen terugkomen „als de regering in Lagos afstand doet van het denkbeeld door de wapens een eind aan het conflict te maken". De leider van de Nigeriaanse afvaardi ging, Enahoro, zei vrijdag dat de Biafraanse delegatie waarschijnlijk nieuwe instructies had gekregen die de besprekingen hebben doen stranden. De regering van Biafra heeft vrijdag een decreet uitgevaardigd waarbij zij zich bevoegd verklaart de bedrijven en activa van buitenlandse maatschappijen over te nemen die hun activiteiten in de afgescheiden staat hebben opge schort. Op 12 april had de Biafraanse rege ring buitenlandse maatschappijen een maand de tijd gegeven om het werk in Biafra te hervatten of bereidheid te tonen dat te doen. AMSTERDAM Twee jaar gevange nisstraf met aftrek en terbeschikking stelling van de regering eiste de officier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank, mr. L. van den Berge, gisteren tegen de dertigjarige kantoorbediende René L. De keurig uitziende jongeman zorgde tweeëneenhalf jaar geleden voor veel opschudding toen hij uit Nederland ver dween na de Sociale Verzekeringsbank in Amsterdam voor bijna drieëneenhal ve ton te hebben opgelicht. Twee jaar zwierf hij met het geld over de wereld, leerde een vrouw ken nen, trouwde met haar in Amerika en liep tenslotte in september 1967 in Lon den wegens exhibitionisme tegen de lamp. Na een moeizame uitleveringspro cedure kwam hij vorig jaar oktober op Schiphol aan en werd hij onmiddellijk gearresteerd. Tfnkele jaren geleden slaagde het Wereld Natuurfonds erin een be langrijk natuurgebied in Z.W. Spanje, ruim zo groot als onze „Hoge Veluwe" aan te kopen.Thans zou het graag een aanpalend water- en moerassenreser- vaat, de „Marismas de Hinojos", groot 3000 ha verwerven, dat dreigt in cul tuur te worden gebracht en heeft daartoe onder de Nederlandse jongens en meisjes 'n „Operatie Vrije Vlucht" georganiseerd, waarnaar ik in mijn be scheiden hoekje gaarne verwijs. Wie aan de actie wil meedoen verkopen van vier gekleurde z.g. Panda-stickers plakplaatjesontvangt alle inlich tingen bij de „Operatie Vrije Vlucht", postbus 7000, Amsterdam. Later is er voor de deelnemende jeugd nog een feestelijke bijeenkomst, 't Moerassige deltagebied van de Guadalquivir, waar het om gaat, wordt 's najaars en in de lente bezocht door honderdduizen den trekvogels, die er een prachtige overwinteringshaven vinden. Het is er een mild klimaat, dat animeert tot blijvende vestiging in de rietlanden. Denk eens aan: 3000 ha en met het aangrenzende, reeds behouden reser vaat „Coto Donana" zelfs 9500 ha omvattendHet spreekt ons Neder landse natuurvrienden dubbel aan, als we in het oog houden dat ontelbare vogels van eigen bodem en nög meer pleisteraars (Wadden, monden der grote rivieren) in dit paradijs een toe vlucht vinden. De fijnproever weet voorts allang, dat de keizerarend, de zilverreiger, de purperkoet, de genet- kat, de pardel-lynx, het edelhert en andere belangwekkende figuren er huizen. Zo'n actie mag niet verzan den; postgiro 44466 Wereld Natuur fonds Zeist en voor de kinderen bo vengenoemd adres in Amsterdam. 1-6-1968 A. B. WIGMAN UTRECHT Honderdduizenden Nederlanders zijn gisteravond al aan een stralend Pinksterweekeinde begonnen. Het was zeer druk op de Nederlandse wegen. Bij 's-Hertogenbosch, Utrecht, Dordrecht en Breda ontstonden lange files. Ook de Nederlandse Spoorwegen hebben het druk. In het hele land wer den de treinen met extra rijtuigen versterkt; het totale aantal treinreizigers voor vandaag werd gisteravond op 750.000 geschat. Op de lijn UtrechtAmersfoort zijn gisteravond enkele treinen uitgevallen door een treinstoring. Andere treinen kregen aanzienlijke vertraging. De moei lijkheden werkten door in de correspon derende aansluitingen op het traject UtrechtLeiden. Het weer voor Pinksteren laat zich gunstig aanzien. De mogen rekenen op droog en zonnig weer met een oosten wind, dus ongeveer hetzelfde weertype als de laatste twee dagen. Omdat de wind niet uit het zuiden waait, zal het niet bijzonder warm wor den; maar de temperaturen aan de kust zullen vrijwel dezelfde zijn als in het binnenland. De temperatuur bereikte gisteren op vele plaatsen hoogten van 22 graden. Ook het zeewater begint minder koud te worden: de temperatuur is nu tot twaalf graden opgelopen. Aangetrokken door het gunstige weer in ons land, trokken gisteravond zeer veel automobilisten de wegen op. De sectie autosnelwegen van de Rijkspolitie bracht twee patrouillevliegtuigen in de lucht en twintig Porsches op de wegen. Knelpunt bleef Oudenrijn, waar zowel van het westen als het oosten uit tot gisteravond laat tienduizenden auto's passeerden. ADVERTENTIE RENAULT-DEALER Proosdij weg 1 - 5 - Tel. 14041 (3 lijnen) EDE - Betalingsspreiding mogelijk. NIJMEGEN De schrijver Anton van Duinkerken, pseudoniem van prof. dr. Willem Asselbergs, al enkele maan den ziek, is gisteren in een ziekenhuis in Nijmegen geopereerd. Zijn toestand is nu zo ernstig, dat hem de sacramen ten der stervenden zijn toegediend. WOUW Op de rondweg in Wouw is een splinternieuwe vrachtauto met oplegger ter waarde van 45.000 gulden uitgebrand. De wagen was geladen met vier tot vijf ton stro. De twee inzitten den konden op het laatste nippertje uit de cabine springen. De brand is vermoedelijk ontstaan door een achteloos weggegooide sigaret uit een rijdende auto. SCHIEDAM. Met natte haren, krul spelden en netjes op het hoofd holden gisterochtend dertien klanten van de dameskapsalon Smit aan de Sehiedamse Korte Dam hals-over-kop de straat op. Een zware explosie in de opslagplaats van een groothandel in drogisterij-arti kelen en chemicaliën, een paar panden verder, had de behandeling abrupt af gebroken. Luttele seconden later steeg een vette rookkolom op uit de opslagplaats, waar van het dak was afgerukt en muren wa ren omgevallen. In nog geen half uur was het lot van het veertig jaar oude familiebedrijf Kappelhof en Hovingh N.V. bezegeld. Circa zeventig brandweerlieden met twee waterkanonnen, vier zware spuiten en 22 stralen bedwongen in twee uur tijds de brand, die voor enkele honderd duizenden guldens schade aanrichtte. De brand was uitgebroken op een ommuurd binnenplaatsje van het bedrijf, waar glazen flessen met zoutzuur en andere chemicaliën waren opgeslagen. De brandweer vermoedt, dat een fles door de warmte van de zon is gesprongen. Het assortiment artikelen van het be drijf, aan de rand van de historische Brandersbuurt, hulde de omliggende straten in een verstikkende walm. Po litiemannen met zakdoeken voor de mond drongen het publiek terug met de mededeling dat gevaar bestond voor vergiftigingen. Duizenden Schiedammers zochten aan de Korte Haven, aan de achterkant van de rokende opslagplaats, een plekje in de zon. De brandweer legde een water gordijn tussen de N.V. Kappelhof en een aangrenzende houtendeurenfabriek, waardoor uitbreiding van de brand in die richting werd voorkomen. Aan de Korte Dam hadden de spuitgasten ijlings korte metten gemaakt met de vlamme tjes die enkele minuten na het begin al zes huizen verder aan de dakgoten lekten. De zware explosie, circa tien minuten na het uitbreken van het vuur, had tien tallen ruiten van nabijgelegen woon- en winkelpanden ingedrukt. De vijf per soneelsleden van de groothandel waren toen al ongedeerd ontkomen. De 64-jari ge verkoopleider C. L. de Jong maakte de brandweer attent op een pasgevulde, ondergrondse tank met bijna vier ton terpentine. De tank bleef gespaard. Brandweercommandant D. de Jager prees zich na afloop gelukkig dat hij het vuur ondanks de zware rookontwikke ling snel had kunnen lokaliseren. „Als dat niet was gelukt, waren we dit hele zaakje kwijt geweest", zei hij met een brede armzwaai de hele Korte Dam aan duidend. PARIJS Premier Pompidou heeft zijn kabinet hervormd. Gouve de Murvil- le gaat heen als minister van Buitenlandse Zaken. Hij krijgt Financiën, terwijl Debré, die dat departement tot nu toe had beheerd, naar Buitenlandse Zaken gaat. Het offer waarom de studenten en arbeiders hadden gevraagd, de minister van Binnenlandse Zaken Fouchet, verdwijnt. Hij wordt vervangen door Marcellin. De andere veranderingi a in het kabinet zijn weinig spectaculair. Er zijn wat meer jonge, linkse Gaullisten in opgenomen dan tot nu toe. PARIJS Het Franse staatsblad van vanochtend bevat een besluit waarbij het ministerie van defensie is gemachtigd de militairen van de drie onderdelen van de strijdkrach ten en de reservisten van de gendar merie in het gebied van de hoofd stad onder de wapenen te roepen. In een communiqué van het mi nisterie staat dat „een beperkt aan tal specialisten en technici die on misbaar zijn voor het functioneren van de noodzakelijke instellingen van het economische leven kunnen worden opgeroepen". Het besluit is onmiddellijk van kracht geworden. Gisteren zijn in heel Frankrijk weer betogingen pro en contra De Gaulle gehouden. In Parijs, Lyon, Marseille, Lille, gaven tienduizen den gehoor aan de oproepen van de „Comité's ter verdediging van de re den gehouden in o.m. Rennes, Caen en Nice. In het centrum van Schiedam brak gisteren een brand uit in een groothandel in dro gister ij produkten en chemicaliën, die zich uiterst ernstig liet aanzien. Een geconcentreerde aan val van de massaal aanwezige brandweer bezwoer evenwel in twee uur tijds het gevaar. ADVERTENTIE Een blikseminslag in een straatlan taarn te Szopienice, Zuid-Polen, heeft het leven gekost aan twee kinderen. De bliksem sloeg in tijdens een zware storm gepaard met regen. Voorlopig schijnt president De Gaulle met zijn rede van donderdag de strijd om de macht te hebben gewonnen. De dreiging van een burgeroorlog is ver minderd, al doen zich hier en daar inci denten voor, veroorzaakt door gaulisti- sche knokploegen die communisten af tuigen. De gaullisten hebben hun moed plotseling hervonden. In elk geval heerst er een neiging tot hervatting van het werk. Een deel van het werkwillige personeel van de PTT bijvoorbeeld is weer op de kanto ren verschenen. Stakingsposten die dat wilden verhinderen werden hardhandig door de politie ter zijde geschoven. Er was gisteravond weer benzine op weg naar de hoofdstad. De onderhande lingen tussen stakers, vakbonden en overheid raken weer op gang. Of zij ook tot resultaat zullen leiden is op het ogeftblik nog niet te zeggen. Ondanks de golf van optimisme blij ven de vakbonden op het standpunt staan dat het werk pas hervat zal wor den wanneer de onderhandelingen over werktijd en lonen succes hebben. Er zal nog wel enige tijd heengaan eer de treinen weer rijden, de vliegtuigen vliegen en de post bezorgd wordt. Om nog maar te zwijgen van het werk in bijv. de autofabrieken. Daarom is het opmerkelijkste van het nieuwe kabinet, dat de minister van Economische Zaken en Financiën, Mi chel Debré, die sterk gekant was tegen de concessies van Pompidou aan de vakbonden in het ontwerp-akkoord van de vorige maandag, van plaats ver wisselt met Maurice Couve de Murvil- le. Deze wisseling is echter niet zo vreemd, als men weet, dat Couve de Murville een van de grootste financiële experts is van Frankrijk. En aan een dergelijke man is op het ogenblik grote behoefte, want de schade die de crisis heeft veroorzaakt is onmetelijk. De binnenlandse voormobilisatie, die Le Gaulle in zijn rede afkondigde, met het oprichten van burgerwachten en het verlenen van beperkte militaire volmachten aan de prefecten, heeft voorlopig de linkse politieke partijen de wind uit de zeilen genomen. De gaullisten hebben daarin de steun ge vonden waarnaar zij twee weken lang gezocht hadden en een hernieuwd ver trouwen in de kracht van het huidige bewind. De linkse partijen hebben zich nu met volle energie geworpe^i op de verkiezingsslag. Om eenheid in het linkse kamp tot stand te brengen heeft de linkse fe deratie van Mitterand de communisten voorgesteld om, in tegenstelling tot de gewoonte, niet twee maar één kandi daat in alle kieskringen te stellen. Daardoor zou éép front gevormd wor den. Maar het zal allemaal niet zo vlot gaan bij die verkiezingen. De post werkt nog niet. Dat wil zeggen, omdat reeds zondagavond alle kandidaten moeten zijn opgegeven, alles in de war móet lo pen, want het is eenvoudig niet moge lijk om iets per post te regelen. Men zal dus wel de hand lichten met de kieswet, maar dat zal vermoedelijk toch Mitterand en de communisten on voldoende tijd geven om het over de gezamenlijke kandidaten eens te wor den. Op Tweede Pinksterdag opent De Gaulle de verkiezingscampagne met 'n vraaggesprek met een verslaggever. Prinses Beatrix en prins Claus heb- ben vrijdag een bezoek gebracht aan het woon- en werkcentrum van i groepsfoto later gemaakt J worden. Links de voorzitter van de J stichting, de heer H. Ch. J. H. van J i Lanschot. 'vl BERGEN (N.-H.) De Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en ere lid van het Noordkio.Hands zeedorp Ber gen, Adriaan Roland Holst, is gister avond, in aanwezigheid van prinses Beatrix en prins Claus, bevorderd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Minister Klompé maakte die hoge onderscheiding in een hooggestem de rede bekend tijdens een bijeenkomst ter ere van de 80-jarige dichter en het 10-jarig jubileum van het kunstenaars fonds, dat zijn naam draagt. DEN HAAG Het ongecontroleerd binnenkomen van buitenlandse arbei ders uit landen rond de Middellandse Zee wordt afgeremd. Het aantrekken van deze werknemers zal voortaan al leen gebeuren volgens de overeenkom sten, die met de desbetreffende landen zijn gesloten. Dit heeft minister Roolvink (Sociale Zaken) besloten in overleg met de mi nister van Justitie. Het afremmen komt voort uit de bezorgdheid van de rege ring over de komst naar Nederland, buiten de officiële werving om, van ve le vreemde werknemers. Onder hen be vinden zich verscheidenen, die op goed geluk en zonder zeker te zijn van een kans op werk naar ons land komen. De laatste tijd val weer een sterke toeneming van de spontane toeloop waar te nemen, wat grote problemen met zich meebrangt onder andere met het oog op de bestaande werkloosheid. De maatregelen zijn niet van toepas sing op Italianen, die op grond van de verordeningen in de EEG betreffende vrij verkeer van werknemers, gelijkge steld zijn met Nederlanders. Voor de tewerkstelling van buitenlan ders, die op 31 mei al in Nederland wa ren maar die zich op 7 juni nog niet hebben gemeld, zal geen vergunning meer worden gegeven. Hetzelfde geldt voor buitenlandse arbeiders, die van vanaf maandag ons land binnenkomen en niet beschikken over een vergunning of machtiging tot voorlopig verblijf. Werkgevers die eind mei buitenlan ders in dienst hadden maar voor hen nog geen vergunning hebben aange vraagd, kunnen dit nog tot uiterlijk 7 juni doen. ADVERTENTIE Voor BUITENLANDS GELD en REISVERZEKERING naar de Kantoren Kerkewjjk 6 en Dr. Slot. de Brulneplein 3. ADVERTENT1P HOTEL-REST. „DEKLOM P" Thans zalen tot 200 personen. LISSABON Minister Luns is tij dens zijn bezoek aan Portugal in Lissa bon onderscheiden met de hoogste orde van dat land, het grootkruis van de Or de van Christus. Dat gebeurde aan het einde van een onderhoud, dat de minister had met zijn ambtgenoot in Portugal, Franco No- gueira. Minister Nogueira kreeg op zijn beurt de orde van Oranje-Nassau. NOORD WIJK Nederlandse toeris ten, die op het laatste ogenblik hun bus reis naar Frankrijk annuleren, lopen de kans dat zij slechts een deel van hun geld terugkrijgen. Volgens de heer L. P. H. Beuk, directeur van het reisbureau Beuk in Noordwyk en voorzitter van sectie twee van de autocartouroperators van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus (A.N.V.R.), zullen voor deze mensen de normale annule ringsbepalingen worden toegepast. Deze houden onder meer in dat de toerist minder geld terugkrijgt naarmate de da tum van vertrek dichterbij komt. „Het is denkbaar dat bijna de halve reissom er op die manier bij inschiet". De heer Beuk gelooft overigens dat het in de meeste gevallen niet zo'n vaart zal lopen. „Er zijn weinig afzeggingen. Voor onze busreis naar Lourdes, die maandag begint (jazeker, dwars door Frankrijk, wij hebben 'n benzine-adres") zijn géén annuleringen gekomen. Ko men die wèl, dan kan er door het be trokken reisbureau altijd nog een rege ling worden getroffen, hetzij door de reis naar een latere datum te verschui ven, dan wel door de klant over te boe ken op bijvoorbeeld een vakantieplaats in Duitsland. Wij willen en moeten zo soepel mogelijk zijn". De Franse Toeristenservice (F.T.S.) in Amsterdam, die het grootste deel van de reizen naar Frankrijk voor haar rekening neemt, betaalt wèl de reissom volledig terug. Zij heeft in tegenstelling tot de meeste busondernemingen (die nu uit sluitend nog naar Zuid-Frankrijk gaan), Parijs niet van het programma ge schrapt. Deze week (maandag) ging de reis, zij het met een half lege trein, ge woon door en pas gisteren is besloten om op Tweede Pinksterdag niet te gaan. „We hadden nogal wat annuleringen en bovendien zijn nu ook alle musea dicht. „Waar moet je nu nog met de men sen heen?" De Zon-Express van de F.T.S. die al sinds het begin van de staking via Duitsland, Zwitserland en Italië naar de grens van Zuid-Span je loopt (het laat ste stukje gaat per bus) vertrekt Twee de Pinksterdag wèl. „De trein zal wel weer zeer goed bezet zjjn", verwacht de F.T.S. „Er ryden zelfs Engelsen mee, die in Ostende aan wal stappen en dan naar Amsterdam gaan". Ook de heer F. Benningen, voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus, is van mening dat de vakantiereizen op Frankrijk Parijs buiten beschouwing gelaten tot nu toe („maar of het zo blijft?") be trekkelijk weinig te lijden hebben onder de stakingen in Frankrijk. Datzelfde vindt de A.N.W.B., die het standpunt huldigt „dat er heel wat moet gebeuren voor een Nederlander z(jn reis annuleert". (Van onze weerkundige medewerker) "TJe ontwikkelingen op de weerkaart doen verwachten dat het gunstige weer tijdens het Pinksterweekeinde zal voortduren. Gelderland mag reke nen op middagtemperaturen van om en nabij de 25 graden, zonneschijn en droog weer. Dit mooie weer is te dan ken aan een hogedrukgebied boven Scandinavië en de Noordzee, dat zich slechts met een slakkegang naar het oosten verplaatst. De computer van de Duitse weer- dienst in Offenbach heeft berekend dat tijdens Pinksteren dit hogedruk gebied in de hogere niveaus boven Denemarken en de Oostzee zal blij ven, waardoor de wind van oostelijke meer naar zuidoostelijke of zuidelijke richtingen zal ruimen. Een koufront met bewolking en re gen van Noordoost-Schotland tot Zuidwest-Engeland dringt nauwelijks meer in oostelijke richting op en wij verwachten van die kant geen lelijke dingen.

De Vallei | 1968 | | pagina 1