„Terreur van het ideaal" bedreigt ons land NIGERIË EN BIAFRA BOOS UITEEN Over de grenzen Ik alleen Ir. A. de Boer waarschuwt: Rusland moet verbetering gronden beperken Onlusten in Dakar VREDESBESPREKINGEN NIET GEVORDERD Aanslag op oud-president Libanon Voor sportieve aktieve mensen Meeste Duitsers voor noodwetten KARAKTERLOZE WOONAKKER VAN NIETS DAN BUNGALOWS Onafzienbaar Vervehnid WA T DOE JE AL NIET A LS JE BOOS BENT Succes voor de ESRO-II Rassenonlusten in Louisville Redding mogelijk voor rendieren Vrachtauto in winkel gereden Krant verljoden in Madrid Raus uitgenodigd naar Hirosji ima „Gekke bijlman" blijkt vermoord Huis gestolen GEEN PERSCENSUUR IN ZUID-VIËTNAM SCHILDERIJENDIEFSTAL IN ROEMENIË VOEDSELVERGIFTIGING IN BRUSSEL ZATERDAG I JUNI 19. KAMPALA De onderhandelingen in Kampala, tussen Nigerianen en Biafra- nen, tot herstel van de vrede in Nigerië zijn afgebroken, aldus is van welingelich te z\jde vernomen. De Nigeriaanse en Biafraanse delegatie zijn vrijdagmorgen wel twee uur by een geweest, maar er zyn sterke aanwijzingen, dat de besprekingen mislukt zyn. Een functionaris van de Nigeriaanse delegatie zei, dat de Nigerianen verder willen praten, maar dat het er de schyn van heeft, dat de andere party dit niet wil. Op een persconferentie heeft het hoofd van de Nigeriaanse delegatie, Anthony Enahoro later gezegd, dat Biafra geëist heeft om als onafhanke lijk land te worden erkend, voordat het bereid was tot onderhandelingen. „Sir Louis M'Banefo, hoofd van de delega tie van Biafra zei, dat als dit niet werd aangenomen, er geen basis was voor het voortzetten van de besprekingen, en dat hij zou vertiekken, zo zei Enahoro. Enahoro zou nog in Oeganda blijven, totdat hij tenminste met president Obote had gesproken, van wie men verwacht dat hij een laatste poging zal doen om de besprekingen te laten doorgaan. De kans op een voortzetting van de vredesbesprekingen lijkt echter zeer klein. Toen men Enahoro vroeg of hij er zeker van was dat de besprekingen waren afgelopen, zei hij: „Wel we zijn allmaal opgestaan, hebben Arnold Smith de hand geschud en vaarwel ge zegd". Hij zei verder, dat het duidelijk was dat de Biafranen nieuwe instructies had den ontvangen van hun staatshoofd, kolonel Odamegwoe Ojoekwóe, die de besprekingen weer hadden terugge bracht tot het punt van uitgang. „Het aantal geschilpunten is wat kleiner ge worden", zei Enahoro. Dit zou er op wijzen dat men een vorm voor het staakt-het-vuren was overeengekomen en dat men nu de voorwaarden moet bespreken. Sir Louis M'Banefo zei, dat de bespre kingen waren afgebroken door de wei gering van Nigerië om een „staakt-het- vuren" te aanvaarden, voordat er on derhandeld zou worden. Hij noemde de bewering van Enahoro, dat Biafra er kenning had geëist als soevereine staat voordat de besprekingen zouden plaats hebben „pure verzinsels". Van neutrale zijde wordt vernomen, dat souvereiniteit als zodanig niet ter sprake is gekomen bij de onderhande lingen over een „staakt-het-vuren". We hebben geen vooruitgang geboekt, zei Sir Louis. Volgens hem wakkerde Enge land het conflict aan door Nigerië te bewapenen. Sir Louis zou van plan zijn om pre sident Obote en secretaris-generaal Smith nog voor zijn vertrek te spreken te krijgen. Hij beschuldigde de Nige riaanse delegatie ervan, de besprekin gen met opzet te willen uitstellen, en zei dat de Biafraanse delegatie naar huis zou terugkeren. Het is duidelijk geworden dat Nige rië niet over de vrede wil praten. On der deze omstandigheden ziet de Bia fraanse delegatie niet in dat het nuttig kan zijn langer in Kampala te blijven, terwijl iedere dag meer levens verloren gaan in deze afschuwelijke oorlog. MOSKOU Volgens Westerse waar nemers in Moskou heeft de Sovjet-Unie een grootscheeps plan voor het in cul tuur brengen van miljoenen hectares minder goede grond aanzienlijk be perkt. Dit plan is twee jaar geleden goedgekeurd door het centrale comité van de communistische partij en het beoogde een aanzienlijke uitbreiding van de graanproduktie. In tien jaar zou 22 a 24 miljoen hectares voor land bouw geschikt worden gemaakt. In de afgelopen twee jaar is men echter niet verder gekomen dan twee miljoen hectare. Dit zegt de Russische minister van Landaanwinning, Jevgeni Aleksejefski, in een interview dat don derdag op de voorpagina van de Prav- da verscheen. Hoewel hij het niet over beperking ▼an het plan had en verklaarde dat de doelstellingen van het centrale comité volgens plan worden gerealiseerd, is het duidelijk dat het tempo waarin het plan ten uitvoer wordt gelegd in de ko mende acht jaar aanzienlijk zal moe ten toenemen om het doel te bereiken, aldus waarnemers in Moskou. Het plan voorzag in de bevloeiing van zeven a acht miljoen hectares van te droog land en in de drainage van 15 a 16 miljoen hectares moeras. Dat zou het oppervlak van in cultuur gebrachte grond omstreeks 1975 op 37 a 39 mil joen hectares brengen. Volgens minis ter Aleksejefski is er thans 550 000 ha te droog land bevloeid en 1,45 miljoen ha moeras gedraineerd. Partijvoorzitter Leonid Breznjef heeft in mei 1966 meegedeeld dat in de ja ren 1966/1970 41 miljard roebel in de landbouw zou worden geïnvesteerd en dat ruim een derde van dat bedrag zou worden bestemd voor het in cultuur brengen van grond. Eind vorig jaar be stonden er echter betrouwbare aanwij zingen voor dat het investeringsbedrag met dertien procent tot 35.7 miljard roebel is verminderd ten gunste van de investeringen in de industrie. Begin dit jaar heeft Breznjef meege deeld dat er een zitting van het voltal lige fcentrale comité zal worden gewijd aan de landbouw. Waarnemers geloven dat dit kort voor de zomerbijeenkomst van de Opperste Sovjet zal gebeuren. Die zomerbijeenkomst begint op 25 ju ni. DEIN HAAG Het publiek wacht niet op utopieën, maar het wacht ook niet op de verwerkelijking van „planologisch verantwoorde" concepties. Het volgt de aanwijzingen van grote en kleine advertenties, die datgene aanbieden, waarnaar zijn verlangen uitgaat: een huis met een tuin. Dit constateert ir. A. de Boer, directeur van de provinciale planologische dienst van Zuid-Holland in een uitvoerige beschouwing onder de titel „hoe wonen we morgen" in het verslag van het provinciaal bestuur. Hij waarschuwt daarin tegen de tendens om veel bungalows te bouwen. De optelsom van al deze droomhuizen is een karakterloze woonakker, concludeert hij. DARMSTADT De Europese orga nisatie voor ruimteonderzoek heeft meegedeeld, zeer tevreden te zijn met resultaten van de Esro-11, welke op 16 mei door een Scout-raket vanaf Van- denberg in een vrywel perfecte baan rond de polen is gelanceerd. De Esro heeft meer dan een week wetenschappelijke gegevens verschaft over zeven onderzoekingsprojecten, zo zei prof. Hermann Bondi, de Britse di recteur-generaal van Esro. Hij prees de samenwerking tussen tien WeSteuropese landen en NASA welke deze lancering heeft mogelijk ge maakt. „Geen satelliet die zo ingewikkeld is, is ooit eerder vanuit Europa beheerst", zei Bondi. „Wij hebben nu het grote genoegen de Europese geleerden van dienst te zijn". Clotaire Wood, de vertegenwoordiger van NASA in Europa, zei dat zijn orga nisatie ten zeerste geïnteresseerd was in het werk van Esro en bereid was haar ervaring beschikbaar te stellen voor het Europese ruimteprogramma, waarbij men zelfs zover is gegaan, dat men gratis de Scout-raket heeft be schikbaar gesteld. LOUISVILLE Verspreide plunderin gen en talloze branden hebben de vier de avond van rassenongeregeldheden in Louisville de ergste gemaakt tot dus ver. De politie zegt echter de onlusten beter het hoofd te kunnen bieden, door de ervaring die het korps in de afgelo pen dagen heeft opgedaan. De nationale garde heeft herhaalde malen de brandweer begeleid die in de negerwij ken branden moest blussen. Als de branden geblust waren, trokken de gardisten zich in de meeste gevallen weer terug. Ook patrouilleerden de gardisten met de stedelijke politie. Donderdagavond zijn ongeveer 20 personen gearresteerd, waarmee het aantal arrestaties sinds maandag ge stegen is tot 350. Eerder op de dag heeft de moeder van een van de twee negerjongens die zijn doodgeschoten bij de onlusten, een beroep gedaan op andere ouders hun kinderen in huis te houden. Later heeft de politie medegedeeld dat 400 arrestaties zijn verricht tot dus ver. 20 arrestanten zijn minderjarig. De reden voor de arrestatie is in de mees te gevallen verstoring van de openbare orde of vredebreuk. Twee leiders van de Black Unity Lea gue, een militante jongerenorganisatie, zijn met vijf andere negers gearres teerd toen de politie een karavaan van zeven auto's aanhield. OSLO Het intreden van lichte dooi in het hoge noorden van Noorwegen heeft de hoop doen herleven dat dui zenden rendieren, die gevaar lopen van honger om te komen, gered zullen kun nen worden. Tengevolge van de koude kunnen de kudden het lentegras onder het ijs niet bereiken en de wintervoorraden zijn uit geput. In de provincie Finmarken tel len de rendierkudden van de Lappen ongeveer 120.000 stuks. Hoeveel er zijn omgekomen zal pas in de herfst met zekerheid gezegd kun nen worden, dan worden de kudden ge steld. Men vreest dat als niet spoedig inge grepen wordt ongeveer een kwart van de dieren zal omkomen. Zij vertegen woordigen een waarde van 10 miljoen kronen (7 miljoen gulden). Het zou de ergste catastrofe sinds 50 jaar zijn. De rendieren vormen heti voornaamste middel van bestaan voor| de Lappen. De huiden worden verkocht en ook het vlees is populair in de Skan- dinavische landen. i DAKAR (Senegal) In Dakar zijn onlusten uitgebroken. De politie heeft het bevel gekregen het vuur te openen op dieven en brandstichters. De onrust ontstond na een staking van de stu denten aan de universiteit. Radio-Senegal heeft bekend gemaakt dat plunderaars gebouwen en winkels hebben aangevallen. President Leopold Sédar Senghor heeft een uitgaansverbod ingesteld en een „uitzonderingstoestand" afgekon digd. Alle ambtenaren moeten aan het werk blijven. De water- en elektriciteitsvoorzienin gen waren normaal, maar bij het ver voerbedrijf worden afzonderlijke geval len van staking gemeld. Een aantal fa brieken is gesloten. Senghor heeft bekend gemaakt dat hij op 3 juni een ontmoeting zal hebben met de vakbondsleiders. Bij de onlusten werden auto's met stenen bekogeld en in brand gestoken. Winkelruiten werden ingegooid en de uitgestalde waren werden gestolen. Te gen de middag scheen de politie de toestand in de hand te hebben. De grote-stadbewoner meent dat zijn collega, die naar een klein dorp is ver huisd, op vele punten in het voordeel is. De vlucht uit de stad komt op gang en de kracht van deze beweging wordt onderschat. Er zijn ingrijpende maatre gelen nodig om haar een halt toe te roepen, want nu al zijn allerlei facto ren gunstig voor dit proces, aldus ir. De Boer. Het publiek kan eigenlijk geen ver antwoorde keuze doen, omdat het de mogelijkheden van nieuwe woonvor men en nieuwe verkavelingsvormen niet kent, aldus de planoloog in zijn op stel over de stedebouwkundige aspec ten van het wonen. Etagebewoners wil len volgens hem de nadelen van het huidige eengezinshuis ook niet zien. Wat het publiek kent is de gehorige etagewoning zonder uitloop, die. met honderden dezelfde etagewoningen in saaie buurten zijn samengepakt. Ook wijst ir. De Boer op de produk- tie van geprefabriceerde bungalows, die kwalitatief steeds beter worden en waarvan de prijs relatief lager wordt. Ook in Nederland groeien we snel naar een situatie waarin de bungalow „bui ten", financieel binnen het bereik komt van zeer grote groepen der bevolking. Deze woningen zullen ruimer en beter uitgerust zijn dan de huizen, die we nu nog in grote massa's bouwen en die niet meer zullen voldoen aan de woon wensen van de volgende generatie van verwende Nederlanders, schrijft hij. Ir. De Boer acht het niet onwaar schijnlijk, dat binnen afzienbare tijd huizen worden gekocht zoals nu auto's: na enkele jaren wordt de oude woning ingeruild voor een nieuw type van de zelfde fabrikant. De relatief lage prijs kan slechts worden bereikt als grote aantallen bungalows worden omgezet en als grote oppervlakten terrein tegelijk bouwrijp kunnen worden gemaakt. Dit alles vraagt een rationele aanpak. De eerste huizen worden nog gezet in een aantrekkelijke omgeving, maar bij verdere uitbreiding wordt die mooie omgeving al spoedig in beslag genomen door steeds meer nieuwe huizen. Deze vorm van wonen vergt veel grond. De straatlengte en de rioleringslengte wor den er per woning bijzonder groot en duur, wat ook geldt voor leidingstelsels van gas, licht, water en telefoon. De kostbare aanleg leidt tot efficiënte stra- tenpatronen, zodat het vrijwel onmoge lijk wordt aardige landschappelijke ele menten te handhaven. Het resultaat is dan ook een onafzienbaar gebied met bungalows. Op deze manier is het „buiten wonen" in contact met het groene landschap een illusie. De woonomgeving mist iede re afwisseling en bekoring. Winkels, kleuterscholen, lagere scholen, speel- terreintjes, kerken en kruisgebouwen zijn in de directe omgeving niet aanwe zig. Wijkcentra en andere voorzieningen kunnen slechts tot stand komen bij een bepaalde woonconcentratie, die in de uitgestrekte bungalowwijken niet wordt bereikt. De ruimten voor plezierige informele contacten en ontmoetingen gaan ontbreken. Ir. De Boer merkt voorts op, dat al lerlei eenvoudige zaken onmogelijk worden huisvrouwen lopen niet ach ter het wandelwagentje naar de win kels, kinderen gaan niet met elkaar stoeiend en spelend naar school, be jaarden wandelen niet naar hun bankje bij vijver of volière. De afstanden zijn bezwaarlijk voor bewoners, maar ook voor de post, de dokter, de melkboer, om nog maar niet te spreken over po litietoezicht en stadsreiniging. Een ander belangrijk negatief gevolg vindt de planoloog dat de woongebieden niet kunnen worden bediend door open baar vervoer. Binnen redelijke afstan den van halten en stations wonen een voudig te weinig mensen. Als de ver voerproblemen in ons land op den duur alleen zijn op te lossen met inschake ling van een frequent en comfortabel openbaar-vervoersysteem, ook binnen de stedelijke gebieden, dan zal deze op lossing door de ontwikkeling van uitge strekte woongebieden belemmerd, zo niet onmogelijk gemaakt worden, meent hij. Ir. De Boer wijst nog naar de ontwik keling, die Amerika heeft doorgemaakt. Als de mannen uit de „Suburbs" naar hun werk zijn gereden, laten ze de woonwyk over aan een genadeloze ver veling. Sociologisch en psychologisch blijkt de ontwikkeling van de uitge strekte bungalowwereld zorgwekkend. Hij vindt het niet overdreven om te zeggen, dat de mensen worden geterro riseerd door het bereikte ideaal. Het gevaar van de geschetste ontwik keling wordt onderschat. Voor ir. De Boer is het duidelijk, dat de open ruimte van Zuid-Holland in enkele de cennia overwoekerd zou kunnen zijn, zo gauw hier een markt is voor in massa geproduceerde goedkope bungalows van hoge kwaliteit. Het tragische voor de bewoners zou daarbij zijn, dat hun wens droom een nachtmerrie blijkt te wor den. HAUFFALIZE (België) Een Ne derlandse vrachtwagen van twintig ton is donderdagavond een winkel in Hauf- falize binnengereden. De vrachtwagen werd volledig vernield. De lading die uit tomaten bestond, rolde uit de vracht auto. In de winkel moesten de mensen, die te hulp gesneld waren, vier uur werken om de lichtgewonde chauffeur. Joop Dobbe, tussen de tomaten en het auto wrak vandaan te halen. SAIGON De nieuwe Zuidviëtname- se minister van Voorlichting, Ton That Thien, heeft vrijdag onmiddellijk ophef fing van de perscensuur bekendge maakt. Zuid-Viëtnams 22 dagbladen stonden onder censuur sinds het „Tet"- offensief eind januari van de Viët-Cong. Bij het parlement is een nieuwe pers wet in behandeling, die voorziet in straf fen tot levenslang voor delicten va riërend van aanprijzing van het commu nisme tot publikatie van valse berich ten. w BEIROET Een onbekende man heeft vrijdag een schot gelost op de vroegere president van Libanon, Ca- mille Chamoun. Chamoun is in het zie kenhuis opgenomen, maar hij is niet ernstig gewond. De pro-Westerse Chamoun werd neer geschoten voor het hoofdkwartier van zyn party in Beiroet. De aanslagpleger een zekere Akkari uit Tripoli is gearresteerd. De 68-jarige Chamoun neemt sinds het begin van dit jaar weer actief aan de politiek van zijn land deel. Hij werd toen verkozen voor het parlement. Tegen zijn verkiezing werd bezwaar gemaakt door de linkse partijen, die zeiden dat Chamoun het neutrale Liba non in het Westerse kamp wilde bren gen. Chamoun heeft in 1958 de Amerikaan se mariniers te hulp geroepen, om een einde te maken aan de burgeroorlog in Libanon. Chamoun, vroeger advocaat, was van 1952 tot 1958 president. MADRID Het avondblad Madrid, dat het eigendom is van de invloedrijke Opus Dei-organisatie, is voor twee maanden verboden door de Spaanse re gering, wegens „een zeer ernstige over treding" van de wetten op de pers. De directeur van de krant, Antonio Fontan, kreeg een boete van 250.000 Pesetas (3.714 dollar). Het was het strengste optreden van de Spaanse re gering tegen een krant, sinds de over winning van Franco in 1939. De editie van donderdag werd in be slag genomen door het ministerie van Voorlichting, omdat in een hoofdartikel kritiek werd geuit op president De Gaulle, hetgeen in Madrid werd gezien als een aanval op Franco. Onder de kop „treed op tijd af, neen tegen generaal De Gaulle" kritiseerde het hoofdartikel de oude staatsman, die aan de macht blijft zonder voorzienin gen te treffen voor een opvolger. De regering heeft echter bekend ge maakt, dat de krant was verboden we gens een ander artikel, dat op 15 fe bruari in de krant verscheen. Het was een overdruk van een verhaal in het Franse blad Le Monde, waarin de Franse professor Wolff Verklaarde, waarom hij geweigerd had een ere- graad van de universiteit van Madrid te aanvaarden. BELGRADO Acht schilderijen van oude meesters, die samen een enorme waarde vertegenwoordigen, zijn uit het museum „Brukenthal" in de Roemeen se stad Sibiu gestolen, zo meldt het Joegoslavische persbureau Tanjug van uit Boekarest. Onder de gestolen schilderijen zijn een Titiaan (ecco homo), een Van Dijk (dood van Cleopatra) en andere Vlaam se, Duitse en Italiaanse meesters. De diefstal werd dinsdagochtend door het personeel van het museum ontdekt. De schilderijen waren uit hun lijsten gesneden. De diefstal moet volgens de politie tussen zondagmiddag en dinsdagoch tend zijn gebeurd. Maandag is het mu seum gesloten en heeft het personeel een vrije dag. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor van de daders. -PARIJS De Amerikaanse en Noord- slaagd om de impasse te doorbreken, kaar vrijdag tijdens de vredesbespre king in de haren gezeten over de wegen om de oorlog in Viëtnam te de-escale ren, maar zijn er wederom niet in ge slaagd om de impase te doorbrkenen. Intussen is in Hanoi vernomen dat een hoge Noordviëtnamese partijfunc tionaris, Le Doec Tho, onderweg is naar Parijs om als „speciaal adviseur" van Xuan Thuy op te gaan treden. Tho (57) is lid van het politieke bureau en het secretariaat van de Noordviëtname se communistische partij, en wordt be schouwd als een ideologisch expert. Hij heeft geen regeringsfunctie. Le Doec Tho reist via Peking en Moskou. Zijn komst naar Parijs, was zelfs voor krin gen in de omgeving van de Noordviët namese delegatie in de Franse hoofd stad een verrassing. Harriman zei bij zijn terugkeer op de Amerikaanse ambassade, dat de open bare mening in de wereld invloed zal uitoefenen op de besprekingen, zodat wij kunnen komen tot een de-escalatie van de oorlog, zoals president Johnson deze heeft voorgesteld en een grondslag zouden kunnen leggen voor de vrede in Zuidoost-Azië. Thuy had tegen Harriman het vol gende onder meer gezegd: „Onze posi tie is duidelijk. De Verenigde Staten voeren een agressie-oorlog tegen ons vaderland, zowel in het noorden als in het zuiden. Als de Verenigde Staten vrede willen, laten zij dan een einde maken aan hun agressie en de vrede zal onmiddellijk terugkeren". „Als de Verenigde Staten de oorlog voortzetten zullen wij ons verzet voort zetten tot de overwinning is behaald. Door een einde te maken aan de agres sie kunnen de Verenigde Staten hun eer schoonwassen van de blaam, van de onrechtvaardige agressie-oorlog in Viëtnam. ADVERTENTIE mm i BRUSSEL Vijf leerlingen van de Europese school in Brussel, z'ijn met verschijnselen van voedselvergiftiging in het ziekenhuis opgenomen, aldus meldt de politie. Ongeveer 50 kinderen, in leeftijd va riërend van 6 tot 12, voelden zich na de lunch onwel worden, oudere kinderen en leraren die dezelfde lunch gebruikt hadden, ondervonden er geen last van. Enkele van de in het ziekenhuis op genomen kinderen konden na behande ling weer naar huis. De politie stelt een onderzoek in. SALT LAKE CITY Het 2-jarige Amerikaanse jongetje Brad Haines kijkt een beetje verbaasd naar ae röntgenfoto's, waarop te zien is hoe de schildpad (rechts) in zijn maag links bij pijl) rondzwemt. Hij had ae levende schildpad ingeslikt, omdat hij boos was op zijn zusje. De artsen hopen, dat het diertje het lichaam weer zal verlaten opdat een operatieve ingreep kan uitblijven. VATICAANSTAD Het Vaticaan heeft vrijdag meegedeeld, dat de bur gemeester van Hirosjima, Setsoeo Ja- mada, Paus Paulus heeft uitgenodigd op 6 augustus 1970 de herdenking te ko men meemaken van het feit, dat het 25 jaar geleden zal zijn, dat de eerste atoombom ter wereld boven Hirosjima tot ontploffing werd gebracht. De Paus zal later beslissen of hij de invitatie zal aannemen. TüBIRGEN (West-Duitsland) On geveer 80 procent van de Westduitsers die in een „bliksempeiling" ondervraagd zijn, hebben hun goedkeuring uitge sproken over het aannemen van de wet ten op de noodtoestand door de West- duitse Bondsdag. Het Wickert Instituut zei, dat 77 pro cent het met de wet eens was en dat 23 procent er tegen was. De wetten zijn scherp gekritiseerd door de vakbonden en de linkse studenten. De opiniepeiling waarbij 1119 mensen werden ondervraagd, weerspiegelde de stemmenverhouding in de Bondsdag, waar 79 procent van de leden voor stemde en 21 tegen. Tachtig procent van de ondervraag den zei, dat zij de mogelijkheid voor zagen dat de wetten op zekere dag ge bruikt zouden worden. Sommigen zei den dat zij dachten, dat dit zou gebeu ren als er in West-Duitsland een crisis zou ontstaan, zoals op het ogenblik in Frankrijk. LONDEN De zaak-Mitchell, die het Engelse publiek jarenlang heeft be zig gehouden, heeft een verrassende ontknoping gekregen. Mitchell (37) be ter bekend als „de gekke bijlman", ont snapte op 13 december 1966 uit de ge vangenis van Dartmoor en was sedert dien spoorloos. Het blijkt nu tien da gen na zijn ontsnapping reeds ver moord te zijn door degenen die hem hadden geholpen uit te breken. Dat zijn de speelhuisexploitant Reginald Krav en een zekere Joseph Donaghus. zonder beroep, die vrijdag officieel in staat van beschuldiging werden gesteld wegens moord op Mitchell. „De gekke bijlman", de gevaarlijk ste man van Engeland genoemd vanwe ge zijn gewelddaden en zijn enorme kracht, zat in Dartmoor levenslang uit wegens roofovervallen. Na zijn ontsnap ping niet zijn eerste werd in heel Engeland een jacht op hem' ontketend, maar hij werd niet gevonden. Acht da gen na de uitbraak drukten kranten een brief van Mitchell af, waarin hij aan bood zich over te geven mits de auto riteiten zijn spoedige invrijheidstelling beloofden. De minister van Binnenland- se Zaken, deed een beroep op hem zich I aan te geven, maar „de bijlman" kwam niet opdagen. Sindsdien hebben verscheidende kran- ten nog aan Mitchell toegeschreven brie ven gepubliceerd de Times twee maanden geleden nog waarbij de brief „ondertekend" was met een duimaf druk waarin steeds dezelfde voor waarde werd herhaald. LEEDS, (Engeland) De politie heeft dieven nagezeten, die een huis hadden gestolen. Het geprefabriceerde huis, van hout en asbest, dat in een stadswijk stond, die binnenkort ge sloopt moet worden, stond net enige da gen. JJet was de Franse vorst koning Lode- wijk XIV, van wie de verbijsteren de uitspraak afkomstig is: „L'état c'est moi", ik alleen ben de staat. Het schijnt nu evenwel dat zijn opvol ger Charles De Gaulle, deze woorden in Frankrijk opnieuw inhoud heeft ge geven. Want onverstoorbaar, of zijn land nu in een bestuurlijke en economische chaos is veranderd, gaat de generaal door met het zich stellen ver boven het „gewone volk", dat slechts het met mate waard is, door zulk een voor treffelijk man geregeerd te worden. In zijn verblindheid vergeet de Franse president, dat het beeld van een „groot" Frankrijk, geregeerd door een „groot" man, dat hij heeft trach ten op te bouwen, door zijn eigen kop pige vasthoudendheid bezig is om roemloos ten onder te gaan in een economische en politieke chaos. Hoe vaak heeft hij zijn satellieten in de vergaderingen van de E.E.G. niet la ten verkondigen, dat Engeland econo misch zwak en monetair beneden peil was. Nu moet met alle middelen de duike lende franc worden beschermd en is de Franse economie nog slechts een chaos. XJet zijn de Fransen zelf, die het ideaalbeeld dat hij zich gesteld had, in gruizels hebben gegooid. Maar het ergste is, dat hij de scherven niet ziet en ijverig doorgaat zijn eigen portret in een roze spiegel te aan bidden. Op 1 juli moet de gemeenschappelijke markt een feit worden. Met een Frankrijk dat dan economisch op zijn minst amechtig, zo niet zieltogend zal zijn, is dat geen fraai begin. J^eze minachting voor de onrust in, en de verontrusting van het Franse volk, zijn wel de ergste verschijnse len, die in deze crisis bij het Franse staatshoofd naar voren zijn gekomen. In Parijs doet op het ogenblik het wrange grapje de ronde dat madame DE GAULLE niemand anders De Gaulle aan de generaal heeft ge vraagd op het toppunt van de crisis, toen de president werkelijk aan af treden dacht: maar Charles, bedenk toch, wie moet het volk zonder ons regeren". Maar er zijn nog enkele verontrusten de punten. Op het ogenblik dat de generaal er toch echt aan ging twijfelen of het volk werkelijk wel waard was door hem te worden geregeerd, is hij op een vrij mysterieuze wijze per helikopter ..ergens in Frankrijk" verdwenen. Naar verluidt heeft hij toen in de El- zas en in Duitsland een bespreking ge had met een aantal hoge generaals. Wat er teen besproken is, moest uiter aard geheim blijven. Maar zeker zal er toch wel gesproken zijn over het opheffen of verminde ren van de staking met militaire hulp. Mogelijk zelfs over het gebruik van militairen om de lang niet altijd betrouwbare eenheden van de gendar merie en politie te vervangen. En in deze Elzas staat als militair hoofd een zekere generaal Massu, be kend van de opstand van de „colons" in Algiers, oud tegenspeler van De Gaulle. Daarna kwamen de geruchten van troe penconcentraties rondom Parijs. J^e volksstemming, die de komende veertien dagen gehouden zou wor den, is uitgesteld, misschien wel voor goed. Maar de Nationale Vergadering is ont bonden en nieuwe verkiezingen staan voor de deur. Men moet niet verwachten, dat de Fran sen nu massaal hun stem zullen ver heffen tegen de generaal. Er is een grote bezorgdheid ontstaan, nu de Franse franc ernstig in gevaar is en de kapitaalsvlucht grote ojnvang begint aan te nemen. En de oppositie is verdeeld. TAe Gaulle heeft de communisten nu te voorschijn gehaald als „de boe man", die achter alle acties tegen hem staan. Het is een gevaarlijk beeld. Allereerst kan men de meestal streng- katholieke Bretagners moeilijk ver denken van een heulen met de com munisten, en het verzet in Bretagne tegen De Gaulle in zeer groot. Verder is het gevaarlijk om tegenstan ders onder een noemer onder te bren gen. Succes tegen De Gaulle wordt zo automatisch succes voor de commu nisten. Bovendien is het voor de buitenlandse politiek zeer gevaarlijk het rode spook te laten opdraven, als men een politiek voert die gericht is op vriend schap met het Oosten, of bestaan er soms twee spoken, een gevaarlijk in het binnenland en een vriendschappe lijke buiten de grenzen. De toestand in Frankrijk is nu ondui delijker dan ooit. Misschien dat de vereiste Pinksteruit stapjes van de Parijzenaars. De Gaul le enige uitkomst zullen geven. Re voluties gedijen niet erg in vakantie stemming of in regenweer, al luidt de weersvoorspelling „warm en zonnig". Maar als De Gaulle doorgaat met de zaken niet aan de wortel aan te pak ken, zal de latente onrust in Frank rijk blijven. En misschien is de bron van alle on rust wel dat de Fransen het ..gere geerd worden" moe zijn en zelf ook eens willen regeren.

De Vallei | 1968 | | pagina 6